Jtumetdand De ontzetfeesten in Leiden. Het gouden feest der 3 October- vereen. op luisterrijke wijze gevierd. Waarom de papierprfjs werd verhoogd. Burgemeester van Waddinx- veen mishandeld. Broer van Mari^ua v. d. Lubbe pleegt een aanalag in een kapperezaak. Uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. (Van onzen R.-redacteur). Sedert 1574 eet ieder rechtgeaard Lei denaar op 3 October hutspot, zooals de uitgehongerde bevolking deed op den ver maarden dag van het ontzet, tot de Spaansche belegeraars voor het opkomen de water hadden moeten wijken met ach- terlting van hun maal, dat voor de bevrij de belegerden een welkome buit was. De laatste 50 jaar doet de Leidenaar dat onder de geestdriftige leiding van de 3 October- vereeniging. En nog veel meer doet hij. De heele stad viert het typisch Leidsche feest mee, vlaggen wapperen in de straten, er is des middags een maskerade-optocht ter plastische uitbeeldng van 'n meestal his torisch onderwerp, des avonds is er vuur werk en vergeet vooral de kermis op het Schuttersveld naast de spoorbaan niet! Vijftig jaren 3 October vereeniging heb ben een basis gelegd voor een integrale feestviering, die over het geheele land be roemdheid geniet en waarvoor de deelne mers in de eerste plaats natuurlijk oud- Leidenaars uit wijden omtrek naar de sleutelstad samenstroomen. Voor iedere Leidenaar is 3 October de gróóte dag van het jaar. Nu de officieele viering daarvan een halve eeuw bestond, was deze 3 October een extra-bijzondere dag. Een dag, die nog wel op een Zaterdag viel, met het heerlijk vooruitzicht van een extra uur om uit te slapen en nog een vrijen dag om weer aan het dagelijksch leven te wennen en zich van de gevolgen van het feest te herstellen. Was het wonder, dat het er nog nim mer zoo druk is geweest? Voor de inwo ners was de feestviering al den vorigen avond begonnen, alles ter eere van het 50-jarig bestaan, en in den stralenden doch wat killen morgen van den Zaterdag waren er al duizenden vereenigd in het Van der Werf park, om het standbeeld van den dapperen man, die de verdediging van de aan zijn zorgen toevertrouwde stad op waarlijk bovenmenschelijke wijze had ge leid. Om 7 uur had al de plechtige muziek van het politie-muziekgezelschap van het balkon der stadsgehoorzaal af reveille ge blazen en nu, om 8 uur, zongen in het Van der Werf-park honderden zangers en zangeressen en meer dan duizend kinderen van verschillende lagere openbare en bij zondere scholen bekende vaderlandsche liederen, die aan den inzet van dezen feestdag een bijzondere wijding gaven. Toen kwamen ook de festvierders van bui ten de stad langzamerhand de stad binnen. Den ganschen morgen hebben treinen en bussen de vreemdelingen aangebracht, die de drukte in de stad nog kwam vermeer deren. Een groot aantal vreemdelingen is naar Leiden gekomen als deelnemers van huts- pottochten, die in verband met deze fees telijkheden waren georganiseerd. Vele rijtuigjes zijn uit heel Neder land naar Leiden gekomen en zy vin den er vroolijke vrachfjes, waarvan de koetsiers met hun gebolderde hooge hoeden het hunne denken. Maar niet alleen paarden en rijtuigjes: talrijke marmotjes en aapjes zijn er in bedel- grage handen tezamen gebracht; zelfs witte muizen in schoreme kinder hand vragen met hun schichtige oog jes om een aalmoes, hetgeen bij het vrouwelijk deel der feestgangers soms schrik en ontzetting teweeg brengt, waardoor in de café's de kopjes met rinkelend geweld in scherven vallen, zoodat de inhoud ervan de uitgaans- japonnen en -mantels bezoedelt. Acrobaten vinden er veel bekijks en in- tellectueele menschen staan verheerlijkt de verrichtingen van boeienkoningen te volgen, terwijl beschilderde en vreemd uit gedoste lieden tusschen de programma- verkoopers en de leurders met wandel stokjes, papieren hoeden en dito neuzen iets extra's trachten te verdienen. En over al is muziek. Dat alles mag in Leiden op 3 October. Wel heeft de commissaris van politie aan den vooravond nog in de bla den de aandacht gevestigd op de politie verordening, die dat alles verbiedt, doch het is maar éénmaal per jaar 3 October en de politie weet, dat er zich geen excessen zullen voordoen. De politie! Die heeft wel een heel zwaren dag, maar ze volbrengt haar taak met tact en een rustige voor naamheid, die by de feestvierders weer klank vindt. De lucht van poffertjes en wafels walmt over de stad. Blanke, vette haringen lig gen in keurige rijtjes schoongemaakt en gefileerd op witte schalen gereed om, tusschen twee vingers opgepakt en even door een schaal met gesnipperde uien ge haald, in een gretigen slok verorberd te worden. Heerlijke gerookte palingen in de varieerende dikte van schoenveters tot flinke boomtakken worden door Volen- dammers en quasi-Volendammers aange prezen. Winkels met broodjes en smeuïge slaatjes stellen in lokkende étalages etens waren voor hongerige magen ten toon. En alles vindt er aftrek, naarmate de dag verstrijkt. De café's zitten vol van 's mor gens tot 's avonds. De viering van 3 October zou niet com pleet zijn, als niet aan de minst met aard- sche goederen bedeelden vanwege de 3 October-vereeniging haring en witte brood was uitgereikt, naar analogie van dezen bef aamden dag van het jaar 1574, toen de uitgeputte bevolking ermee ver kwikt werd. Ruim vier duizend personen hebben brood ontvangen en hun haringen gekregen. Met groote plechtiheid is de geuzenvloot, als van ouds, door de stad naar de Waag gevaren met de prinselijke feestgave aan boord. Maar het voornaamste van alles is toch de optocht, waarvoor duizenden zich langs de straten scharen. De op tocht, die dit jaar bestond uit onder deden van vroegere optochten, met tafreelen uit allerlei tijdperken en landen, uit de historie, de sprookjes wereld, de mythologie en de heden- daagsche verbeelding. Zoo reed Fre- derik Hendrik er twee maal in mee, maar wat hindert dat bij een optocht, die verder door zijn heterogene samen stelling uitblonken door zijn lengte? Terwyl in de stadsgehoorzaal voor de laatste maal de door dilettanten uitgevoer de revue ,,'t Is alles huitspot" van Henri ter Hall werd opgevoerd, was op het Schuttersveld het groote avondfeest be gonnen. Daarna het vuurwerk met zijn knette ring van vuurpijlen, boucuetten en zonnen, van fonteinen en tourbillons, het stille licht van magnesiumpotten en het geknal van uiteenspattende bommen. En toen de laatste vuurpyl de omgeving verlicht had, was in de stad het feest nog in vollen gang, hosten er nog slierten feestelingen door de straten en ging het op de studen tensociëteit Minerva nog luisterrijk toe. De grauwe zon van den nieuwen dag heeft de laatsten huiswaarts zien gaan. Door overvloed van copie moest dit verslag tot heden blijven liggen. De besturen van de Vereeniging van Nederlandsche Papierfabrikanten en van den Nederlandschen Papierbond, waarin georganiseerd verreweg het grootste aan tal der in Nederland gevestigde papier fabrikanten en groothandelaren in papier, hebben de volgende verklari ng gegeven van de redenen, welke hen hebben geleid tot het verhoogen van de prijzen hunner artikelen. Zij merken allereerst op, dat de stijging der prijzen van de papiergrondstoffen, welke in den loop van het jaar op de wereldmarkten heeft plaats gevonden en voor de belangrijkste producten 20 a 30 procent bedroeg, aanleiding is geweest om, voordat hier te lande van het verlaten van den gouden standaard sprake was, de prijzen van het papier te herzien. De Ne derlandsche fabrikanten hebben daarvan op 24 September aan de groothandelaren kennis gegeven onder mededeeling, dat een gedeelte der noodzakelijke prijsstijging met ingang van den volgenden dag van kracht zou zijn. Na de bekendmaking dezer verhooging kwam het besluit der regeering om den gouduitvoer stop te zetten. Tengevolge van de daardoor ontstane monetaire on zekerheid moeten de fabrikanten voor hun grondstoffen, in guldens uitgedrukt, thans circa 26 procent meer betalen.-Hetzelfde geldt voor de grossiers met betrekking tot de in te voeren papieren. Een en ander lèidde er toe om in onderling overleg tus schen beide groepen de prijswijziging van 25 September aan te vullen naar aanlei ding van de depreciatie van den gulden. De groothandelaren vinden in deze ver hooging geenszins totale vergoeding voor de stijging hunner te importeeren papie ren, terwyl de fabrikanten evenmin volle dige compensatie ontvangen voor de duur dere inkoopprijzen van hun grondstoffen, voor zoover deze van de depreciatie van den gulden het gevo'g waren. Beide groe pen hebben everwei gemeend voorloopig met de inmiddels bekend gemaakte ver- hcogingen te moeten volstaan, zulks in het bijzender, omdat zij de regieiing wensch- ten te steunen hy naar pogingen om prijs opdrijving te voorkomen. Dl* beteekent h.i. echter niet, dat ook naar de ver klaringen der regeeringvoorshands elke prijsstijging achterwege had moeten blij ven. Dat de papierfabrikanten en groothan delaren naar worat beweerd over enorme voorraden zouden beschikken is ten eenenmaie onjuist. De voortdurende prijs daling van het artikel sinds 1930, die den prys heeft teruggebracht tot een niveau, gelegen ver beneden de prijzen van 1914, heeft deze groepen van producten en han delaren wel geleerd hunn^voorraden zeker niet boven het strikt noodzakelijke op te voeren .In al die jaren zijn het juist die groepen geweest, die steeds de enorme verliezen, veroorzaakt door de prijsdalin gen, hebben opgevangen, daar door hunne afnemers, de drukkers en uitgevers, prac- tisch geen voorraden werden aangehou den. Is er toen iemand naar voren geko men, die niet van hen eischte hunne prij zen direct aan het verlaagde prijspeil aan te passen en eerst te wachten tot de oude en duur gekochte voorraden tegen de oude hoogere prijzen waren geruimd? In tegendeel, de verwerker en de consement profiteerden direct van deze herhaalde belangrijke verlagingen. Het prijspeil was dan ook zoodanig ingezakt, dat de regee ring het noodig oordeelde ongeveer ander half jaar geleden door een contingentee- ring van papier en aanverwante artikelen er voor te waken, dat de prijzen niet nog verder zouden dalen, waardoor deze ge heele tak van industrie ten ondergang ge doemd zou zijn geweest. Wil de handelaar thans zijn voorraad op peil kunnen houden, dan zal hij voor zijn verkoop, ongerekend zijn verkoop kosten, minstens dienen te ontvangen hetgeen zijn aanstaande inkoop kost, ook de fabrikant zal de duurdere grondstoffen voor de naderhand te fabriceeren produc ten uit de opbrengst van zijn huidige ver- koopen moeten betalen. Daarbij heeft men in acht te nemen, dat de leden der beide vereenigingen van meening zijn, dat door hen gesloten verkoopcontracten te goeder trouw tegen de by deze contracten bepaalde prijzen en voorwaarden dienen te worden uitgevoerd. Deze contracten eischen belangrijke hoeveelheden der voorradige grondstoffen respectievelijk voorradige papieren op, hetgeen dus voor den verkooper, fabrikant of handelaar commercieel gezien, verlies beteekent Overigens is de vastgestelde verhooging zoomatig, dat deze in de dagelijksche consumptie ter nauwernood bemerkbaar zal zijn. Voor een gebonden boek, dat in den winkelverkoop tusschen 2.90 en 5.90 wordt verkocht, zal de verhooging ongeveer uitkomen op circa 1 a lVa cent per boek ,voor 100 enveloppen die men in den winkel koopt of bij zyn drukker bestelt, ook ongeveer 1 iy2 cent per boek, voor 100 enveloppen die men in den win kel koopt of by zijn drukker bestelt, ook ongeveer 1 a 1% cent per 100. Dat boven dien deze kleine verhooging absoluut nood- zaakelijk was, blijkt ook wel uit het feit, dat aandag j.L toen nog tegen de oude prijzen werd verkocht, bij verschillende handelaren, bijv. de gewone magazijnver koop ongeveer het zesvoudige van de nor male bedroeg. Ofschoon de besturen overtuigd zyn, dat het meerendeel van hun verbruikers reeds aanstonds overtuigd was, dat de by beide vereenigingen aangesloten leden ongemo tiveerde prijsopdrijving onder alle om standigheden wilden voorkomen, hebben zij gemeend goed te doen deze eenigszins uitvoerige motiveering te geven. Zij ver trouwen, dat thans algemeen zal worden ingezien, dat de door hun op 30 Septem ber jl. toegepaste prijsverhooging der di verse papiersoorten en verder fabrikaten alleszins gerechtvaardigd was. WERELD-DIERENDAG. Nadat op Zaterdag 3 October de jaar lij ksche uitgebreide straatpropaganda ge houden is door de Stichting Anti-vivi- sectie-Bond, had op Zondag 4 Oct. een herdenkingsbijeenkomst plaats ter eere van Franciscus van Assisi, den dieren vriend bij uitnemendheid. Een groot aantal leden en genoodigden had zich hiertoe Zondagmiddag verza meld in het Anti-vivisectie-gebouw in den Haag. Mevr. Pijl, de secretaresse, wees met toepasselijke woorden op de beteekenis van den dag en op het werk voor de arme, gemartelde dieren en deelde mede, dat in 20 steden van Nederland door leden van de Stichting in het openbaar propaganda gevoerd was op dezelfde wijze als in Den Haag, terwijl zij voorts vertelde over het Anti-vivisectie-werk in andere landen. De dames M. FeylbriefTeichner, zan geres, en A. Jama, pianiste, verzorgden op loffelijke wijze het muzikale gedeelte van het samenzijn. Waddinxveen iajgjstermiddag In rep én roer. gebracht-doer een sensationeele gebeurtenis. Een woèst geworden ven ter heeft een kapper bedreigd met een mes en voorts den burgemeester van Waddinxveen, die zich juist in den kap perssalon bevond, ctoor een vuistslag in het gezicht bloedend gewond. De dader is een broer van Marinus van der Lubbe, welbekend van den brand in het Rijksdaggebouw te tierlijn. Aan de Oranjelaan te Waddinxveen is ge vestigd de zaak van den kapper L. J. Schalkwijk, zoo lezen we in de „Maasbode". De heer S. heeft een dames- en heeren kapsalon en daaraan verbonden een zaak in tabaksartikelen. Door schuifdeuren zyn de lokalen van elkaar gescheiden. Gistermid dag kwam in den winkel een koopman met negotie, op het oogenblik, dat de kapper den burgemeester van Waddinxveen, den heer P A. Troost, aan het scheren was. De eige naar van de zaak wilde niets.van den man koopen en keerde terug naar den salon. De venter bleef evenwel staan en de heer Schalkwijk hield hem daarom in de gaten omdat hy bang was, dat de man het een of ander ongevraagd zou willen meenemen. Toen de kapper opnieuw naar voren kwam, is de venter kwaad geworden en met zyn negotietrommeltje sloeg hij naar den bar bier, die den slag nog juist kon ontwijken. De blikken doos kwam terecht tegen een ruit van een der deuren en rinkelend vie len de glasscherven op den grond. Direct hierop haalde de venter een mes uit den zak en liep daarmee dreigend op den 41-jarigen heer Schalkwijk toe, die door de deur met de kapotte ruit vluchtte. De koopman wilde hem achterna gaan, doch de kapper zette zich achter de deur schrap. De aanvaller trachtte die toen in te trappen, maar de paneelen hielden stand. Op het geroep van den kapper kwam bur gemeester Troost den salon uitloopen om te zien wat er aan de hand was. Toen de forsch gebouwde indringer den heer Troost op merkte, vroeg hy hem: Ben jij de burge meester? Op hetzelfde oogenblik dat deze bevesti gend antwoordde, gaf de venter den 58- jarigen burgemeester met de vuist een har den klap in het gelaat, dat bloedend werd gewond. De burgemeester liep onmiddel lijk naar buiten om de politie te roepen. Van deze gelegenheid maakte de aanvaller gebruik om op de vlucht te slaan. De gemeenteveldwachter G. de Prielle en de chef-veldwachter A. M. de Witte gingen den vluchteling achterna en vonden hem in een tuin achter een woning, waar hij zich had verborgen. Toen hij daar ontdekt werd, was zijn woede nog niet bekoeld en krachtig verzette hy zich tegen de politiemannen. Een hevig gevecht ontstond, waarbij veld wachter de Prielle aan gelaat en handen werd geblesseerd. De agenten grepen hun gummistok en na een regen van slagen gaf de venter zich tenslotte over. Zwaar ge boeid is hy naar het gemeentehuis overge bracht en daar in de cel opgesloten. De burgemeester bleek een flinke wonde by het linker oo" te hebben bekomen. Na zich onder dokters behandeling te hebben gesteld, is hij naar huis gegaan. De gewonde veldwachter kon zichzelf behandelen. De dader is de 29-jarige J. C. v. d. L., rei zend venter, gedomicilieerd te Dordrecht. De man heeft al verscheidene vonnissen ach ter den rug, o.a. wegens mishandeling. Zyn trommel, die in de zaak van den kapper lag en het mes een vlijmscherp aard appelmes dat hij weer bij zich had gesto ken, zijn in beslag genomen. De toestand van den burgemeester was gisteravond redelijk, doch de heer Troost zal nog wel eenige dagen rust moeten ne men. In Waddinxveen, waar het geval groote verontwaardiging heeft gewekt, werd gis teravond het gebeurde druk besproken. De dader is nog niet verhoord. Dit zal vandaag geschieden. Heden wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. MR. DR. SCHEPEL, t Oud-raadsheer Hooge Raad. Zaterdag is te Den Haag overleden in den ouderdom van 65 jaar mr. dr. C. J. H. Schepel, oud-raadsheer in den Hoo- gen Raad en oud-president van 't hoog militair gerechtshof. Eerst zeer onlangs, tengevolge van zijn ziekte, heeft de heer Schepel uit zijn vele hooge functies ontslag geno men. SYLVAIN POONS. Met ingang van 6 November a.s. zal de ac teur Sylvain Poons geen deel meer uitma ken van het gezelschap van Meyer Hamel's revue. COCAÏNE-AFFAIRE. Geraffineerde oplichters aan het werk. Bij een inwoner van Hendrik Ido Am bacht vervoegde zich eenigen tijd geleden een zekere K., wonend in Tuindorp, die vriendschappelijke betrekkingen onderhield met den Ambachtenaar. Deze Rotterdam- sche vriend vroeg bij die gelegenheid of de ander niet wist, waar hij cocaïne kon krij gen; hij wilde wel 210.— per ons betalen. De Ambachtenaar knoopte dit terdege in de ooren en toen dan ook enkele dagen later een onbekende bij hem kwam, die vertelde, dat hij cocaïne te koop had voor den prijs van 150.per ons, ging hy hier grif op in, omdat daar een winst van niet minder dan 60.— per ons aan zat, terwijl de man over 41/2 ons beschikte. De Ambachtenaar toog met den onbe kende op weg naar den Rotterdamschen vriend, die de cocaïne keurde en tot de slot som kwam, dat het „puike waar" was, die hij direct met een flinke winst kon verkoo- pen. De onbekende kreeg f 350.voorschot, waarmede hij genoegen nam, aangezien de rest onmiddellijk betaald zou worden, wan neer de coéjaïne eenmaal verkwanseld zou zijn. De Ambachtenaar en de Rot- terdamsche vriend gingen direct daarop naar een dokter, die toegezegd had, de cocaïne voor f 210.per ons te koopen. Ongeluk kigerwijze was de dokter met vacantie, zoo dat de koop niet kon doorgaan. De onbe kende vond dit evenwel minder erg: hij nam voorloopig met de 350.genoegen en de rest van het geld zou hij dan wel krijgen, wanneer de koop eenmaal tot stand gekomen zou zijn. De Ambachtenaar nam de cocaïne zoolang onder zijn hoede en thuis bekeek hy het kostbare goedje nog eens nader. Toen kwam hij echter tot de onverwachte en ongedachte ontdekking, dat het kostbare goedje niets anders was dan doodgewoon keukenzout Aangezien hij een prijs van 350.voor 41/2 ons zout een te groote prijsopdrijving vond, gaf hij het zaakje aan bij den veld wachter. De recherche is toen aan het werk ge gaan en weldra slaagde zy er in de Rot- terdamsche vriend K. aan te houden, even als de onbekende, die eveneens op den Linker Maasoever woonde. Deze K. K. is geen onbekende van de politie. Toen hij van zijn bed gelicht werd, heeft de politie in-één- moaite-door ook de woning maar eens ge ïnspecteerd en met succes, want er werden bovendien nog eenige honderden boekjes gesmokkeld sigarettenpapier aangetroffen. Beide mannen zyn in het Centraal Bureau ingesloten als verdacht van oplichting. Een waarschuwing. Het zwendelen met cocaïne wordt op deze manier heel veel gepleegd en de oplichters speculeeren daarbij niet ten onrechte op de omstandigheid, dat de gedupeerden de zaak toch niet aangeven uit angst zichzelf aan een strafbaar feit te hebben schuldig ge maakt. Daarom wyst de politie er nogmaals op, dat een ieder, die cocaïne aangeboden krijgt, het beste doet daarvan onmiddellijk op de een of andere wijze de politie te verwitti- gen- (N. R. C.) NIET BETALING VAN OVEREENGEKOMEN HUUR DOOR ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken deelt het volgende mede: Het is mij gebleken, dat vele onder steunde werkloozen in verband met het dat hun huurbijslag met ingang van 13 September jL werd verlaagd eigenmachtig een door henzelf vastge stelde huur aan den huiseigenaar heb ben aangeboden of betaald. Een dergelijk optreden is uiteraard volkomen onjuist. De tusschen verhuurder en huurder overeengekomen huurt dient betaald te worden. Zij, die hiermede In gebreke blijven, stellen zich bloot aan de wettelijke ge volgen, daaraan verbonden. LUCHTPOSTVERVOER NAAR NED.-INDIE. Een onjuist bericht: Onderhand. Hngen tusschen de Indische en d. Nederlandsche P. T. T. In eenige bladen is dezer dagen een be richt verschenen van de International Aer* Trust te 's-Gravenhage, waarin o.a. werd medegedeeld, dat alle eerste-klasse mail per luchtpost naar Indië zou worden ver voerd. In dit bericht werd onder meer ver" meld, dat thans de P.T.T. met de K.L.M. in onderhandeling is, over een zeer belang rijke wijziging in het luchtposttarief, welke zou ingaan zoodra de AmsterdamBatavia- dienst met nieuwe dubbele D.C. 3 vliegtui gen wordt uitgevoerd. Naar alle waarschijn lijkheid zou dit met ingang van 24 April 1937 geschieden. De P.T.T. overweegt om van dien datum af alle eerste-klasse mail naar Ned. Indië per luchtpost te verzenden tegen een tarief, dat aanzienlijk lager ligt dan het tegenwoordige. Dit tarief is nog niet definitief vastgesteld doch zal naar alle waarschijnlijkheid 0.15 of 0.20 per 10 gram bedragen. Ten op zichte van het tegenwoordige tarief van 0.36 per 5 gram beteekent dit een aanzien lijke verlaging. Indien de zaak voortgang heeft, rekent men op een postvervoer van ongeveer 565 K.G. per vlucht 2600 VATEN HARING NAAR POLEN. Gistermiddag is uit de Schevening- sche haven het motorvrachtschip „Alpha" vertrokken, met bestemming naar Gdynia (Polen). Dit motorvrachtschip heeft circa 2600 vaten haring aan boord voor rekening van de reederij v.h. A. v. d. Toorn Jxn. en de visscherij mij. „Mewa", beiden ta Scheveningen. De haring was gedeeltelijk gepakt in Schotsche vaten en opgepakt in Hol- landsche tonnen. K.N.S.M. BOUWT SCHEPEN. Vlootuitbreiding. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij he den opdracht gegeven tot den bouw van 4 motorschepen (zusterschepen van de motor schepen „Clio" en „Ino"), bestemd voor 4e kustvaart en wel aan de scheepsbouwwtrf gebr. Pot te Bolnes tot den bouw van 3 dezer schepen en aan de N.V. C. van der Giessen en Zn.'s scheepswerven te Krimpen a/d IJssel tot den bouw van het 4de schip. De afmetingen dezer schepen zijn de vol gende: lengte 53.73 m., breedte 9.07 m., holte 5.33 !4 m., deadweight 570 ton, kub. vt 46.000, Stork motoren van max. 570 as P.K. Ten vervolge op zijn circulaire van 1 October en naar aanleiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren een tweede circulaire aan alle burgemeesters dotn uitgaan betreffende de uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artikelen, welke behooren tot de eerst* levensbehoeften, in verband met de ge troffen maatregelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhoo ging daarvan als prijsopdrijving is te be schouwen. x) aardappelen zoomede aardappelmeel. stijfsel en puddingpoeder; x) boter; brood; x) consumptieve! x) eieren; x) groenten xx) huisbrand; x) kaas; margarine; melk; x) roggebloem; slaolie; x) spek; suiker; tarwebloem; x) vleesch; Deze lyst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zy te zijner tijd nog uitge breid worden. Zij bedoelt den burgemees ters een richtsnoer te geven voor de prij zen der voornaamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden ge trokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, wille keurig verhoogd mogen worden. De loopende contracten (afgesloten vo 27 September) moeten volledig gehand haafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers z*lf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hunne leveranciers ontvangen. Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een gelei delijke geringe prijsverhooging toelaat baar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastge steld, dat het bedrag, waarmede de win kelier zyn prys verhoogt, nooit giooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hyzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor 5.50 en werd verkocht voor 7.—, ter wijl de nieuwe offerte van den leverancier met 10 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal 7 -h 0.55 7.55. Deze mogelykheid zal zich in de eerste plaats voordoen U verschillende textiel-, hout- en metaal- waren. Mochten er zich in de prakty aanzien van de uitvoering dezer handl* - ding moeilijkheden voordoen, dan nau den de ministers zich voor nadere vrag® en mededeelingen aanbevolen. x) voor de met een x gemerkte artike len behoudens geringe bij deze a kelen steeds optredende marktsch melingen. *x) normale winterprijs.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6