DE VERRADERLIJKE KLEINIGHEID Rotterdam en de monetaire maatregelen. Zware concurrentie met Antwerpen. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 6 OCTOBER 1936 jtaxUopcoqtamma 'fxMxUtcuial Tlieums BEVERWIJK EGMOND BINNEN HEILOO HeuiitetoM door L. F. HARTMAN WARMENHUIZEN (Van onzen R.-redacteur). Botterdam heeft een zware concurrentie tc voeren met zustersteden in het buiten land, met name met Antwerpen en Ham burg, een strijd, die met ongelijksoortige wapenen wordt gestreden, doch waarvan het resultaat zich duidelijk in cijfers laat uitdrukken. Et is den laatsten tijd een ver i betering in de Rotterdamsche haven merk fnn «esl»agd de conrnrrl^"*®"" 10 4,1C" I u kan wor.de" ««««Krewn Dit g,„ wCS," in den vorm van vrij sleepen tot Dordrecht en regoureuze Rijnvaart- premies, aan Antwerpen zoo'n ge weldigen voorsprong verleenen, dat ondanks alles Rotterdam bij haar Belgische concurrente ver achter blijft. In de laatste jaren heeft Rotterdam enorm veel terrein verloren. Door een geweldige aanpassing, tot in het uiterste doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen en tal van technische verbeteringen is men prin een algemeene opleving, waarvan de Ne- derlandsche haven haar bescheiden deel krijgt- Want al hebben de staking in Ant werpen en het grootere kolenvervoer naar Italië tijdens den oorlog in Abessinie de cijfers voor 1936 gunstig beinvloed, zoodat vergelijking met andere jaren tot verkeer de conclusies zou kunnen leiden, ook thans zet de stijging zich voort en de maand September van dit jaar was ook weer iets beter dan die van het vorige. Zal nu de gewijzigde positie van den gulden in het internationale beta lingsverkeer aan Rotterdam nieuw voordeel brengen, zoodat eindelijk de stad eens verlichter zal kunnen adem halen? We hebben eens in scheepvaart- kringen in de Maasstad deze vraag be sproken, doch we kregen haar over het algemeen ontkennend beant woord. Een vooraanstaand persoon in dezen bedrijfstak zeide ons zelfs zeer positief: Rotterdam zal er niet veel voordeel van hebben. En zoo denkt men er in bevoegde kringen vrij al gemeen over. Wat het reederijbedrijf betreft, werd de moeilijkheid, dat men hier met een hoo- gere loonvaluta moest werken dan in Antwerpen, practisch ondervangen, door dat het verschil tusschen de internationale loonmarkt en het Nederlandsche loonpeil werd overbrugd door een gagecrediet, dat van regeeringswege reeds sedert eenigen tijd wordt gegeven in den vorm van een renteloos voorschot. Door de jongste mo netaire maatregelen der regeering betalen de reeders dus wel goedkoopere loonen, maar het verschil wordt daardoor ook kleiner en het gagecrediet wordt dien overeenkomstig verminderd. In het bui tenland zal de reeder meer moeten betalen en het benoodigde krachtmateriaal (olie en steenkolen) zal ook duurder worden. Daartegenover krijgt hij iets meer guldens voor zijn vrachten, die meestal in Engel- ache of Amerikaansche valuta worden be rekend. Wanneer er echter loonsverhoo- ging zou moeten komen ten gevolge van een prijsstijging van levensbehoeften in het binnenland, wordt dit voordeel weer te niet gedaan. De havenkosten te Rotterdam worden voor den buitenlandschen reeder nu na tuurlijk lager. Ten opzichte van de con- curreerende havens, speciaal van Ant werpen, omdat ten aanzien van Hamburg andere factoren gelden, komt Rotterdam in een gunstiger positie. In die havenkosten vormen evenwel, naast het loon, de haven en kadegelden en de loodshuren belangrij ke onderdeelen. Hierin nu is de Neder landsche haven voor 1936 practisch met het buitenland gelijk gesteld, doordat de regeering de gemeente in staat heeft ge steld de tarieven be'angrijk te verlagen. De vraag is nu, of hetzelfde bedrag ook voor 1937 zal worden toegekend. Is dat niet het geval, dan kan Rotterdam de tarieven niet op 11 et verlaagde peil houden en gaat dus het voordeel van den goed kooperen gulden weer verloren. Het verschil tusschen de loonen in Antwerpen en in Rotterdam is, trots de procentueel hooge loonsverhooging na de Antwerpsche staking, nog zóó groot, dat die zelfs na een waardever- mindering van de gulden met twintig procent nog een belangrijk gewicht in den schaal legt. Thans bedraagt het verschil zeker nog 25 procent. Daar bij heeft de speciale overheidssteun, gaat zbo ver, dat men kan zeggen, dat in Rotterdam tegen en zelfs beneden kostprijs wordt gewerkt Wanneer nu mede tengevolge van steun van de overheid die achteruitgang mis schien tot stilstand is gekomen, hetgeen moeilijk te bewijzen is, en zich verder hier en daar symptomen van de algemeene op leving kenbaar maken, is dat nog aller minst een reden tot juichen. Men is nog lang niet op het peil van voorheen. Antwerpen is tengevolge van de Belgi sche overheidsmaatregelen niet zoo sterk achteruit gegaan. Het heeft veel eerder dan Rotterdam dit voordeel gehad en de steun is er nog steeds veel grooter en doel treffender. Daardoor is het verklaarbaar dat in abstracte de Belgische haven mis schien niet een gelijken vooruitgang laat zien als Rotterdam. Zoolang onze haven niet ingrijpend wordt geholpen door de zelfde of gelijksoortige maatregelen als waarvan Antwerpen profiteert, zal Rot terdam steeds ten achter blijven. Ook mag niet over het hoofd wor den gezien de geweldige invloed, die verschillende contingenteeringsmaat regelen en in het algemeen de land bouwpolitie kder regeering op Rotter dam heeft. De noodzakelijkheid daar van ziet men er natuurlijk in, doch men meent er wel eenig recht te heb ben op een tegemoetkoming. Nu laat de regeering de voordeelen van d e steunmaatregelen uitsluitend toe komen aan de betrokken bedrijven, terwijl de schade voor de haven niet wordt gecompenseerd. De graanmarkt is voor Rotterdam prac tisch verloren. Het vervoer van meel en andere artikelen is door de regeerings- maatregelen zoodanig teruggeloopen, dat Rotterdam er sterk door is benadeeld. An dere ongunstige factoren zijn de contingen- teeringsmaatregelen van het buitenland en de bevoorrechting in Duitschland van de eigen havens met bijzondere spoorweg tarieven, die belachelijk ver beneden den kostprijs liggen. Straks onderhandelt men met Duitschland weer over een handels verdrag. Rotterdam hoopt van harte, dat deze dingen daarbij ook eens overwogen zullen worden. nomen resoluties van het congres en deelde mede, dat men wenschte te komen tot de instelling van een internationalen vredes- dag, omtrent de datum is echter nog geen beslissing genomen. Voor Genève is men in Nederland te laat met de voorbereiding begonnen, doch ook bleek de belangstelling van de jeugd bonden traag, bovendien wenschten velen dat de communistische groepen uitgesloten waren. Toen het zoo ging, was het moeilijk een delegatie te organiseeren. De Engelschen hadden het anders gedaan, men kwam in van conser vatief tot communist. De grondslagen van het congres te Genève waren ruimer dan voor dat van Brussel. Gebleken is, dat de jeugd vrijer tegenover vele problemen staat dan de ouderen. Des Zondags sprak ir. S. Posthuma des morgens over het wezen der democratie. In de democratie, aldus Spr., heeft men als zwaartepunt de gelijkberechtiging. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta onder scheidde bij de democratie twee zijde, de formeele en materieele. De formeele wijst op de middelen, zooals algemeen kiesrecht, ministerieele verant woordelijkheid, het parlementaire stelsel. De materieele houdt zich bezig met de mentaliteit De formeele democratie heeft in Duitsch land, waar nog algemeen kiesrecht en het referendum bestaan, bewezen welke waarde er aan gehecht moet worden. Het essentieele der democratie is voor spr. de religieuze gedachte van de gelijk waardigheid der menschen in ethisch op zicht Spr. gaf 'n overzicht van de verschillende vormen van democratie en stond in het bijzonder stil bij de houding der democratie tegenover de partijen, die de dictatuur voor staan. Prof. Josephus Jitta gaf als zijn meening te kennen, dat men op internationaal gebied nog niet gereed is voor de democratische gedachte. Door den bondsvoorzitter, den heer D. Geluk, werd de tweedaagsche conferentie gesloten. Studieconferentie Vrijs. Dem. Jongerenorganisatie. Redevoe ring van prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Gedurende dit weekend is op het slot Assumburg een studieconferentie gehouden van de gewesten Noordholland en Zuidhol land van de Vrijz. Dem. Jongeren Organi satie. Een drietal sprekers behandelde het on derwerp „De democratie" en wel hoofd zakelijk in de internationale beteekenis. Drs. G. J. de Voogd, secretaris der Jonge ren Vredes Federatie, gaf allereerst een be schouwing over de congressen te Genève en Brussel, welke hy beide meemaakte. Het Brusselsche congres gold in het bij zonder voor de ouderen en is gehouden op initiatief van Lord Robert Cecil. In ons land en ook van katho'ieke zijde in België bleek weinig animo voor dit congres te bestaan, daar men communistische vermoedens heeft. Principieel was echter vastgesteld, dat elke politieke invloed vermeden zou worden. Uitvoerig besprak drs. de Voogd de ge- Schouw. Het bestuur van den Bovenpolder was niet zeer tevreden over de wijze, waarop degenen, die zulks verplicht zijn, de slooten in dien polder onderhielden. Over het algemeen waren de slooten niet behoorlijk schoongehouden en vooral het uitdiepen liet veel te wenschen over. Het bestuur besloot daarom op 28 October a.s. een herschouw te houden, waarbij streng de hand zal worden gehouden aan hetgeen in de keur omtrent het schoon houden staat voorgeschreven. Het uitbaggeren van de vaarten. De burgemeester ontving van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland bericht, dat zij geen gelden beschikbaar kunnen stel len voor de uitbaggering van de Hoever- en Egmonder binnenvaart. Het onderhoud zou berusten wat Egmond-Binnen betreft bij de aanliggende polders en ten deele bij de gemeente Alkmaar. Het plan was het uitbaggeren in werk verschaffing uit te voeren, dit bericht brengt in het financieelc gedeelte een groote moei lijkheid. Men zal de uitvoering van deze werkzaamheden dus nog nader moeten bezien. Woensdag 7 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uiti.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Gr.pL en Plan-causerie. 11.30 Uitz. voorde werkloozen. 12.Gr.pl. 12.151.45 De Bohemians en gr.pl. 2.Gr.pl 2.30 Voor de vrouwen. 3.Kinder uurtje. 5.30 VARA-orkest en gr.pL 7.Sportuitz. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 Karakter der sociale verzeke ring, causerie. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Melody Circle. 8.45 Radio-tooneel. 10.ANP-ber. 10.05 Viool en orgel. 10.30 Dansmuziek. 11.Huwelijks verhoudingen, causerie. 11.3012. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.— Cello-recital. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelspel 1.30 Gr.pl. 2.Zang en piano. 3.Waarom juist nu?, cau serie. 3.153.45 Het Hendriks-trio. 4.Verv. trio-concert. 4.30 Gr.pl. 5.Kinderuur. 6.Landbouwhalf- uur. 6.30 Onderwijsfonds Binnen vaart. 7.Ber. 7.15 Rep. 8.ANP- ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.10 Uithuizigheid, causerie. 9.40 Verv. concert. 10.20 ANP-ber. 10.25 Schaakcursus. 10.4011.30 Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern-Ireland-orkest m.m.v. so liste. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 2.20 Het Birminghamsch Hippo- drome-orkest. 3.10 Het Dickinson A.psley-orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur- kwintet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.BBC- orkest mmv. soliste. 7.50 William Barnes-herdenking. 8.20 Dansmu ziek en soliste. 9.20 Ber. 9.40 Voor dracht. 10.Viola en piano. 11.05 Causerie over Sir Philip Sidney. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert 2.50 Symph.-concert. 5.50 Orkest-con cert. 8.20 Piano-recital. 9.05 Radio- tooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert. 12.35 Omroeporkest. 3.50 Westduitsch Kamerorkest. 6.20 Gr.pL 7.35 Koor- en orkestconcert 8.05 Omroepkleinorkest. 8.50 Radio- tooneel. 9.50—11.20 Omroepklein- orkest en vocaal sextet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.40 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Salon-orkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest. 9.20 Gr.pl. 9.35 Symph.- concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep orkest. 1.30 Salon-orkest 1.502.20, 6.10, 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Sym- phonieconcert. 9.20 Radio-tooneel. 10.— en 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Zang en piano. 8.05 Koor- en orkestconcert. 8.35 Vocaal- en instr. concert. 9.20 Ber. 9.50 Harp en fluit 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dans muziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.059.05, Keulen 9.059.20, D.sender 9.20— 11.20, Kalundborg 11.2012.20, Brussel VL 12.20—14.20, Keulen 14.20—14.50, Parijs R. 14.50—17.20, Keulen 17.2020.50, Rome 20.50 22.20, Boedapest 22.2023.25, Wee- nen 23.2524. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.50, Lond. Reg. 11.50—12.50, Droitwich 12.5014.20, Lond. Reg. 14.2015.10, Droitwich 15.1018.20, Luxemburg 18.2019.Droitwich 19.—19.50, Lond. Reg. 19.50—20.20, Droitwich 20.2021.40, Weenen 21.4022.Droitwich 22.24.- Het Mobilisatiekruis De afd. Heiloo van den Nat. Bond het Mobilisatiekruis hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering in café Admi raal. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nz., opende en heette welkom en memoreerde de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard. Spr. wenschte hun Gods besten zegen. (Instemming.) De secretaris memoreerde dat op 27 en 29 Augustus de voorzitter en zijn echtgenoote hun 40-jarig huwelijk en hij zijn 70sten ver jaardag had gevierd. Hoewel het bestuur hun een geschenk had aangeboden, meende spr. in deze vergadering hun nogmaals te moeten feliciteeren. (Applaus.) De voorzitter was erkentelijk voor het cadeau en de gelukwenschen. God had hun rijkelijk gezegend. (Applaus.) De verloting, aldus de voorzitter, is een succes geweest. Allen die er aan meewerk ten bracht hij hartelijk dank. De netto baten waren circa 65. In behandeling kwam de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering te Utrecht op 10 October a.s. Afgevaardigd werden de heeren G. Smits en L. Denneman. Gezien den nood onder de gezinnen der leden (er is groote behoefte aan kleeding en schoeisel) werd besloten om aan het hoofdbestuur 150 steun te vragen. Besloten werd om het 12V»-jarig bestaan der afdeeling zwijgend te laten passeeren. Het bedrag kan nuttiger worden besteed. Besloten werd om de verstrekking in natura tegen Kerstmis te doen aanvangen en de uit voering aan het dagelij ksch bestuur op te dragen. Eenige niet afgehaalde prijsjes wer den verkocht en brachten 1.21 op. Bij de rondvraag stelde de heer Zonneveld voor om met het 12%-jarig bestaan de kruisen plechtig uit te reiken. Dit werd in overwe ging genomen. Daarna sluiting. Werkverschaffing. Gister is de nieuwe werkregeling der gemeente in werking gesteld. Voorloopig worden er 30 bij de gemeente en 26 bij den aannemer der rioleering te werk gesteld, terwijl het restant, een 60-tal werkloozen, een wachtweek krijgt met uit- keering. Zij die 12 dagen werkten bij den aannemer en dus f 0.45 per uur verdien den, krijgen automatisch een wachtweek zonder uitkeering. De w.n. secretaris der werkcommissie zei- de ons, dat men geleidelijk de nieuwe rege ling invoert. Momenteel heeft men aan de rioleering nog weinig menschen noodig, daar de groote buizen nog niet zijn aange komen. 4) ..Beste Bridges, je laat je hart meer dan verstand spreken. Maar je zult toch een van die twee veronderstellingen moeten aannemen. Je weet volkomen zeker, dat die st«enen in je brandkast waren, toen je die v°°r het diner hebt opengedaan. Daarna is ruim anderhalf uur verloopen en al dien i'id heeft die kast opengestaan. Het is na tuurlijk heel goed mogelijk, dat een van je bedienden in dien tusschentijd in dit ver- k is geweest. En na het diner hebben je Kasten vrij rondgewandeld en een of ander *°u in de verleiding kunnen gekomen zijn, v°oral omdat het hier zoo halfdonker was, °m het museum in te loopen. De vensters 2|Jn alle goed gesloten en er is niet aan gemorreld. De deur van je museum naar "e eetkamer heb ik gesloten bevonden en de sleutel zat aan dezen kant. Alleen door de bibliotheekdeur kan iemand dus binnen Kekomen zijn. We moeten de feiten, hoe "aangenaam ook, onder de oogen zien. Een je bedienden of een van je gasten de schuldige. Je zegt, dat je de bedienden vertrouWen kunt en dat kan ik met je eens Tooneeluitvoering. De St. Jozephgezellen hebben Zondag avond het seizoen geopend met de opvoe ring van „Als de sirene gaat", spel in drie bedrijven door Jac. Braun. Een tjokvol Brunogebouw heeft genoten van het spel van de gezellen. Het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd te Velsen. Dezen keer dus dicht bij huis. Het is een mooi speelstuk: de strijd van den arbeider voor een menschwaardig bestaan en de koppig heid van den patroon die geen inmenging van derden vooral niet van den georga- niseerden arbeider duldt en zelf beslist of het loon verlaagd zal worden of niet We hebben verbaasd gestaan over het spel der jongens. Alles even goed, mimiek en uitspraak waren te roemen. Grimeering en tooneelaankleeding waren zooals we die niet gewoon zijn. Hiervoor een compliment Hoewel we geen namen willen noemen, wil len we toch het allerliefste spel van Tilly, een 6-jarig meisje, roemen. De bekende band van The Rhythm Bro thers uit Alkmaar zorgde voor passende muziek. Een gezellig bal besloot den avond. Vermakelijkheidsbelasting. B. en W. hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de tooneelvereenigingen om reductie (10 pCt.) op de vermakelijkheids belasting. „Mica". Dezer dagen hield het bestuur van de Mica" een vergadering ten huize van den heer Jac. Mooij. Na gehouden bespreking is besloten dat de opening van de „Mica" zal plaats hebben op Zaterdag 10 Oct in café Jac. Wester. Waarschijnlijk zal deze avond worden afgewisseld met muziek, zang en voordrach ten. zijn. Dan blijft dus de vraag: wie van gasten kan het gedaan hebben?" Bridges haalde de schouders op. „De één kan het net zoo goed gedaan heb ben als de ander", zei hij. „Juist. In een dergelijke omstandigheid zie je pas, hoe weinig je eigenlijk je be kenden kent. Het geeft niets of we hen één voor één bespreken. Laten we liever eens kijken, of die kast ons iets te vertellen heeft". Larie trok een stoel naar zich toe en zet te zich voor de kast neer. Aandachtig bestudeerde hij de glimmend gelakte oppervlakte. Daarna onderzocht hij de laden één voor één met de grootste zorg vuldigheid. De lade, waarin de mahonie houten doosjes waren, trok hij het laatste open. Na een poosje schoof hij ook die weer dicht en liep het vertrek met groote passen op en neer. Bridges, die zich op een sofa had laten neervallen met het hoofd in de handen, keek hem met een spijtig lachje aan. „Dit keer zul je moeten toegeven, dat je paf staat, Lane", zei hij. „En toch ver draaid, al vind ik het nog zoo ellendig, dat ik die steenen kwüt ben, ik ben toch blij, dat ik niet een van mijn gasten „Dat zal toch moetenen het kan ook!" zei Lane beslist. „Wil je beweren, dat je den dief in den salon tusschen de anderen kunt uitpikken?" vroeg Bridges ongeloovig. „Jazeker!" „Waarom loop je hier dan zoo te ijsbe ren?" „Wel", zei Lane. „Het is een in"cv ''-keld vraagstuk. Ik begrijp heel goed, dat je met dief graag een van je gasten publiek als wilt laten brandmerken. Het zou vrij een voudig zijn om daar binnen te gaan en dan te vertellen, wat er gebeurd is en den dief op een of andere manier te ontmaskeren Maar ik weet, dat je zooiets nooit zoudt toestaan „Ik geef die smaragden er liever aan!" bromde Bridges. „Juist. En ik zou ook liever niet zulk een methode gebruiken. Daarom wil ik vaststel len, wie de dief is, zonder dat iemand er eenig vermoeden van heeft". „Dat is heel mooi van je, maar ik voor mij vind het toch nog erg hard voor den schuldigde en..." „Het kan heel gemakkelijk", onderbrak Lane hem bruusk, „als de bedienden de tafel tenminste nog niet hebben afgeno men". „Afgenomen? hoe bedoel je?" herhaalde Bridges weifelend, maar Lane liep snel naar de deur, die toegang gaf tot de eetkamer en rukte die open. De tafel met de half verlepte bloemen, de vruchtenschillen en de leege wijnglazen was nog niet afgenomen. „Mooi zoo!" riep Lane uit. „Zorg er voor, Bridges, dat niemand ergens aan raakt. Ik moet dadelijk even telefoneeren. Hg zocht in zijn notitieboekje en belde een nummer op. „Met Baddington? Ja, met Lane Kun je dadelijk hierheen komen? Naar het huis van mijnheer Selwyn Bridges. Je weet immers, waar het is? Goed. Over tien mi nuten? Maak er acht van... Goed! Ja, de achterdeur". Lane hing de telefoon op en trok een tevreden gezicht. „Ga zitten, Bridges, en houd je bedaard", zei hij genoegelijk, terwijl hij een sigaar uit een kistje nam en opstak. Daarna ging hij aan de wanordelijke tafel zitten met zijn beenen op een anderen stoel. „Ik geef je de verzekering, dat ik binnen een kwartier den naam kan noemen van dengene, die de smaragden gestolen heeft. Ondertusschen hebben we niets anders te doen, dan de tafel hier te bewaken". „Nu zie je, hoe eenvoudig het op slot van zaken is", zei Lane tot Bridges, die aan dachtig toekeek, hoe Baddington van het eene wijnglas naar het andere ging en over elk glas zorgvuldig een fijn bruin poeder strooide. „Zie je wel, hoe de vingerafdrukken op die manier zichtbaar worden?" -vroeg hij even later, een glas vlak voor Bridges hou dende, zoodat deze het goed bekijken kon. „Zelfs waar eerst niets te zien was, komen de fijne lijntjes en groeven der vingers duidelijk te voorschijn. We hebben dus nu de afdrukken van al je gasten en uit de plaats der glazen weten we, wiens vinger afdrukken het precies zijn. Kijk eens hier, Baddington, hier is het andere ding, dat ter vergelijking dienen moet. Op dit gepo lijste hout zijn de afdrukken uiterst duide lijk te zien". Hij reikte Baddington een der mahonie houten doosjes over, die hij uit de brand kast gehaald had. De deskundige nam het doosje in zijn gehandschoende hand, be keek het en keek Lane glimlachend aan. „Zulke sporen zou zelfs een kind, dat een beetje slim was, nauwelijks hebben achtei gelaten", zei hij, het doosje met het poedei bestuivend. „Ja, het schijnt me echt amateurswerk toe, Baddington", beaamde Lane. „Maar die afdrukken zouden toch ook wel van mij kunnen zijn", meende Bridges. „We kunnen jouw vingerafdrukken ge makkelijk genoeg onderscheiden van die van den dief", stelde Lane hem gerust. „Nu moeten we op de glazen naar deze afdruk ken zoeken, Baddington!" De expert knikte en bekeek den afdruk met een vergrootglas. „Ik denk, dat ik deze zelfde al gezien heb op een glas aan het andere einde van de tafel", zei hij. „Maar laten we het systema tisch doen Langzaam ging hij de tafel rond en vergeleek de afdrukken op het doosje met die op elk der glazen. Na zijn tweede ron de nam hij een glas op en zei: „Dit is het glas, mijnheer Lane." „Maardaar heeft Legrand gezeten!" stotterde Bridges verbluft. Baddington keek op het hooren van dien naam verwonderd. „De afdrukken zijn buitengewoon duide lijk en leveren een zeker bewijs", zei hij rustig. Lane knikte bevestigend. „Maar Legrand begon Bridges ver ward. De deur der eetkamer werd onver wachts opengeworpen. ,Zeg, wat voeren jullie hier toch uit?" vroeg Stacy Graham, die zijn hoofd naar binnen gestoken had en verbluft naar de drie mannen stond te kijken. (Wordt vervi Igd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9