LST- VERRADERLIJKE KLEINIGHEID taxe-gedeelte consumptiemelk KOEDIJK m ST. MAARTENSVLOTBRUG ZUIDSCHARWOUDE MAARTENSBRUG 7) ^rTdan^8 toegestaan, n.L 2 per leer £e ^.qo niet. ,in2 Dit mag niet De subsidie aan de byz. bewaarschool et van de begrooting worden afgevoerd, m°zij een verklaring van den minister van Tnnenlandsche zaken wordt verkregen, dat en bezwaar bestaat. Het batig saldo van f034 van het B.A., groot 1261.29, is niet op H begrooting 1936 tot uitdrukking gebracht. DU moet alsnog worden gedaan, waardoor u t subsidie van de gemeente kan worden ^nninderd m«t 1290. Herziening is noodig van de kosten voor nachttelefoon. Deze mogen niet meer be dragen dan de waarde van het 's nachts kun nen telefoneerener mag geen bijdrage wor den verleend voor den afzet van tuinbouw producten. In verband met den toestand der begroo ting werd in overweging gegeven over te «an tot invoering van een heffing van be smettelijke ziektegelden. Naar aanleiding van de opmerking over den post schoolboeken deelde de voorzitter mede, dat deze post voor 1936 en 1937 zal moeten worden verlaagd met 25 per jaar, omdat in 1935 50 te veel is uitgegeven, waarmee volgens den voorz. wel rekening diende te worden gehouden. B. en W. nemen dan ook niet met instemming van deze be slissing kennis. Als men dit vooruit gewe ten had, zou er aanleiding kunnen zijn ge weest, om in 1934 meer uit te geven. Allereerst werd behandeld de rekening van het burg. armbestuur, sluitende met een voordeelig saldo van 66.19, met een totaal aan ontvangsten van 8145.04, waar van een gemeentesubsidie van 6250. Deze rekening werd op advies van den heer Weel, die als rapporteur optrad, goed gekeurd. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Kramer deelde de voorzitter mede, dat het voordeelig saldo van den dienst 1934 was gebruikt op den dienst 1935, zoodat het niet kon worden geboekt op de begrooting 1936. Dit was echter gedaan, omdat het B A. anders een extra-subsidie had moeten aan vragen. Hierna volgde vaststelling van de reke ningen der lichtbedrijven, welke voor het electriciteitsbedrijf een winst aangaven van 10.390.70 en voor het gasbedrijf een ver lies van 1438.59. De gemeenterekening sloot in ontvangsten op 99.003.94, uitgaven 102.156.35, nadee- lig saldo 3152.42 voor den gewonen dienst. Kapitaaldienst ontvangsten 8482.40, uit gaven 9055.46, nadeel ig saldo 573.06. Hierop had de commissie geen aanmerkin gen, alleen wilde de rapporteur gaarne we ten, wie gebroken ruiten moet betalen van woningen, die eigendom zijn van de Re- meente. Spr. meende van de huurder. Een en ander in verband met een postje ruiten reparatie. Na eenige toelichting zeide de voorzitter, dat de gebroken ruiten voor rekening van den huurder zijn. De gemeenterekening gaf verder geen aanleiding tot belangrijke opmerkingen, waarna deze aldus werd vastgesteld. De heer Dijkhuizen informeerde bij de rondvraag naar den stand van zaken naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit ten aanzien van de brug by de Langebalk. De voorzitter antwoordde hierop, dat er nog geen geld was gekomen, om dit voor stel uit te voeren. Een paar dagen geleden heeft spr. «een onderhoud gehad met een ingenieur van het werkfonds. Spr. meende, dat men verstandig deed, niet te optimis tisch te zyn. Daarna volgde sluiting. tje aangereden en tegen een afscheiding ge drukt, waardoor het levensgevaarlijk ge wond werd. Het ventje werd naar het dia- conessenhuis te Haarlem gebracht, welke inrichting het eerst in Augustus j.1. weer hersteld kon verlaten. De exploitant van de autobaan, de te Lon den wonende Nederlander L„ moest giste i en voor de Haarlemsche rechtbank terecht staan, aangezien hy niet voor een behoor lijke afzetting van de baan had gezorgd. Het O.M. eischte tegen hem 50 boete, suhs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 22 October. £and- ch 'JuUitoum VOOR 25.000 OPGELICHT. JUcfiUtaken HET ONGELUK OP DE KINDERAUTO- RACEBAAN TE ZANDVOORT. 50 boete geeischt. In Mei van dit jaar verrees achter gebouw Monopole te Zandvoort een miniatuur auto racebaan en de opbouw van deze inrichting bleek een groote attractie te zijn voor de jeugd, vooral toen eenige Zandvoortsche jongens, die by het opbouwen hadden ge holpen, met de autotjes mochten proef rijden. Ondanks herhaalde waarschuwingen lie pen er voortdurend kinderen over de baan. Toen een 16-jarige jongen met een autotje ging rijden, waarvan de stuurinrichting defect was, hetgeen hem door een monteur Was medegedeeld, gebeurde er een ongeluk. Een 7-jarig knaapje werd door het wagen- 1'A jaar geëischt Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gis termiddag terecht gestaan de 59-jarige C. A. B. uit Zandvoort, die vroeger o.a. wethouder is geweest van de voormalige gemeente Schoten en die reeds zes maal wegens op lichting en valschheid in geschrifte is ver oordeeld. Thans was hem ten laste gelegd, dat hij een Haagsche dame, mevr. M., en haar zoon voor ongeveer 25.000 had opgelicht. Deze zoon wilde een politiek dagblad op richten, waarvoor hij financiëelen steun uit Duitschland hoopte te krijgen. Hy kwam in contact met verdachte, die hem mededeelde, dat hü zeer veel relaties in Duitschland had en dat het hem gemak kelijk zou vallen, geld voor het beoogde doel los te krijgen. Ook kon hy er voor zorgen, dat het geld uit Duitschland uitgevoerd zou mogen wor den. Zoowel de zoon als diens moeder geloof den den verdachte en gaven hem herhaal delijk belangrijke bedragen, om zyn reizen naar Duitschland, waar hy zijn „relaties" moest bezoeken, te bekostigen. In totaal ontving verd. op deze wyze on geveer 25.000. Hy maakte inderdaad reizen naar Duitsch land, doch het ve-wachte resultaat bleef uit en de partij (de N.S.N.A.P.), die belang zou hebben bij de oprichting van het dagblad, ontving geen geld. De heer M., die als getuige werd gehoord, verklaarde onbekend geweest te zijn met het verleden van verdachte. Wel had deze hem eens gezegd, dat hij zich aanvankelijk wat op den achtergrond wilde houden, omdat hy bevreesd was voor „poli tiek gestook" tegen zijn persoon. Verd. was ook in relatie gekomen met den heer S. uit Deventer, die destijds leider was van de partij. Daar de partij veel schulden had, bood verd. aan, om te zorgen dat er geld uit Duitschland kwam. Ook van den heer S. had hij daarvoor reis geld gekregen. Toen verd. van een zijner reizen terug kwam, deelde hy den heer S. mede, dat hij gedurende twee jaar maandelijks 30.000 mark zou ontvangen en wel met ingang van 2 Januari van dit jaar. Ook dit geld bleef echter uit Voor de rechtbank verklaarde de heer S. in de meening verkeerd te hebben, dat verd. het geld van Duitsche industrieelen zou ontvangen. Verd. bestreed deze verklaring en zei, dat zyn bezoeken steeds vooraan staande regeeringspersonen golden, zooals dr. Goebbels, dien hij reeds 12 jaar kende, en van wien hij zelf een fraai potlood ten geschenke had gekregen. Hy had echter by dr. Goebbels zijn per soonlijke belangen bepleit en niet die van zijn opdrachtgevers, zooals hy erkende. De heer S. had in verband hiermede van dr. Goebbels f 29.000 schadevergoeding ge eischt. By de verklaringen der getuigen wond verd. zich herhaaldelijk op en verweet hun, dat zy niet de juiste toedracht mede deelden. Op zeker oogenblik riep hij uit: jullie bent zelf in je bruine uniform naar München ge weest om geld af te bedelen. In zyn requisitoir zei de officier van justitie, mr. A. R. Andringa, dat verd. be kend staat als een beroepsoplichter, die reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Een onderzoek naar zijn geestvermogens heeft reeds vroeger uitgewezen, dat hy een psychoplkat is. Helaas kan hij door de wijziging der psy- chopatenwet niet ter beschikking van de regeering gesteld worden en daarom eischte de officier anderhalf jaar gevangenisstraf. Op verzoek van verdachte hield zijn ver dediger geen pleidooi. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 22 October. Nederlandsche zuivercentrale, 11 October tot en met 17 October 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte. 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit. Over- melk regeerings-minimumprys 4.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. DE PLUIMVEEHOUDERS IN DE KNEL. Door de koopkracht-vermindering (depre ciatie) van den gulden, is de positie der pluimveehouders er weer niet beter op ge worden. Aan den eenen kant is bepaald, dat de eieren niet in prijs mogen stygen, met dien verstande, dat rekening gehouden zal wor den met de gewone seizoensstygingen, waar bij moet worden opgemerkt, dat de bedrijfs winst vóór de depreciatie van den gulden reeds voor vele pluimveehouders een denk beeldige was, zoodat by een billijke prys- verhooging, welke boven de seizoensverhoo- ging (dit laatste het gevolg van een vermin derde productie) zou uitgaan al heel moei lijk van een onredelijke winst gesproken kan worden! Voorts komt hier dan nog by, de stijging der voederkosten, niet alleen door de stij ging der wereld-graanprijzen, welke sinds Juli j.1. in een versneld tempo heeft plaats gevonden, doch thans nog eens extra aan gedikt door de koopkracht-vermindering van den gulden. Wel werd door de regee ring medegedeeld, dat den pluimveehouders een volledige vergoeding zal worden gege ven van het bedrag, waarmede de buiten- landsche voederprijzen zijn gestegen, doch in welken vorm dit zal geschieden (en hier komt het op aan, aangezien men met de ver goeding der graanrechten via de restitutie bij den export minder prettige ervaringen heeft opgedaan) wordt er niet bij vermeld, terwijl men met vergoedingen gewoonlijk achter de prysverhoogingen aan komt, wat voor de pluimveehouders dus een nieuwe ongunstige omstandigheid zal kunnen zijn. Gezien de vragen welke mij de laatste da gen inzake de stijging der graanprijzen be reikten, komt het me wenschelijk voor, dit hier even in het kort uiteen te zetten. Nog afgezien van de stijging der graan markt door natuurlijke oorzaken (in hoofd zaak misoogsten), oefent de waardevermin dering van den gulden den volgenden in vloed op de prijzen van alle granen en alle voederartikelen uit. Buitenlandsche granen en veevoeder artikelen. Deze worden door graan-importeurs ge kocht in vreemde munt, hoofdzakelijk in ponden en dollars. De importeur, die deze granen koopt, moet voor hetzelfde ponden- of dollar-bedrag thans 25 pCt. meer betalen (op het oogenblik dat ik dit schrijf is het 28 pCt., doch eenvoudigheidshalve zal ik aan 25 pCt. vasthouden) dan vóór de waarde vermindering van den gulden. De cif-prijs (cif beteekent de jwopsom plus assurantie en vracht, hetgeen -eveneens in vreemde munt betaald wordt) der granen en andere voederartikelen wordt dus met 25 pCt. ver hoogd, door dat men thans met een gulden 25 pCt. minder kan koopen. Laat ik het met een paar voorbeelden toelichten: Vóór de waarde-vermindering van den gulden. Maïs. (per 100 K.G.) Cif Rotterdam 3.80 Boordvrij en andere kosten f 0.20 Invoerrechten 2.— 3.80 Na de waardevermindering van den gulden. Mais.. (per 100 K.G.) jr Cif Rotterdam Vermeerderde prijs door waar devermindering van den gulden, met 25 pCt. (dus hoogere pon- denkoers) 0.95 Boordvrij en andere kosten 0.20 Invoerrecht 2. Dus boordvrij Rotterdam 6.95 Tarwe, (per 100 K.G.) Cif Rotterdam 6. Vermeerderde prijs door waar devermindering van den gulden, met 25 pCt. (dus hoogere pon- denkoers) 1.50 Boordvrij en andere kosten 0.20 Invoerrecht 2. Dus boordvrij Rotterdam 9.70 Dus boordvrij Rotterdam Tarwe, (per 100 K.G.) Cif Rotterdam Boordvrij en andere kosten Invoerrechten Dus boordvrij Rotterdam Tarwe, (per 100 K.G.) Cif Rotterdam Boordvrij en ander kosten Invoerrechten Dus boordvrij Rotterdam f 6.— 6— 0.20 2.— 6— 6.— 0.20 2.— 8.20 „AI weer zoo'n strooibiljet. Al weer zoo'n stuk papier?" Het zoontje speelt er mee! Dat 's 't nut, o, winkelier! We zien dus, dat de maïs met 95 cent en de tarwe met 1.50 de 100 K.G. is verhoogd, alleen al door de waarde-vermindering van den gulden. Deze verhoogde prijzen gelden dus voor alle granen en andere voederartikelen, wel ke nk 26 September gekocht en ontvangen zijn. Dat deze verhoogingen inderdaad direct plaats vinden, kan men in de dagbladen (de noteeringen voor den Rotterdamschen ter- mynhandel, welke noteeringen op cif-pryzen zyn gebaseerd) regelmatig volgen. Binnenlandsche granen. De regeering stelt den prijs van de bin nenlandsche voer tarwe vast. Deze be droeg vóór de depreciatie 7.40 thans wordt ze ongeveer 9, derhalve een stijging met plm. 1.60. De gerst werd door dezelfe oor zaak van 6.50 op 7.50 gebracht, daar ook de buitenlandsche gerst 1 duurder werd. Een volgende belangrijke vraag is: Op v/elk tijdstip gaan die verhoogingen in? Zooals ik reeds uiteenzette, gaan ze in op het moment, dat de na 26 September ge kochte partyen worden ontvangen. Het hangt er dus maar vanaf hoe groot de voor raden waren. Dank zy de regeeringsbemoei- ingen, die den graanhandel herhaalde ma- j len voor onaangename verrassingen stelden, kocht ieder importeur mondjesmaat. Dit is mede de verklaring van hetgeen men den laatsten tijd in de bladen kon lezen, name lijk dat men in Rotterdam dikwijls niet meer dan 500 ton maïs in voorraad was, dus te genover de behoefte in ons land, zoo goed als niets. Ook was er in het binnenland zoo gced als geen voorraad. Wanneer dit ge schrevene dan ook onder de oogen der lezers komt zullen de voorraden wel reeds onge veer geruimd zijn, hetgeen dus beteekent, dat de verhoogde pryzen zullen zijn inge gaan, hetgeen voor degenen, die kort in hun voorraden zaten, reeds eerder het geval zal zijn geweest, terwijl de anderen zeer snel voor dat feit geplaatst kunnen worden. Vanzelfsprekend zijn deze omstandighe den ook aan de regeering bekend en is het te hopen, dat deze met de pluimveehouders in het vooruitzicht gestelde vergoedingen daarmede rekening zullen houden. De beste oplossing zou vanzelfsprekend zijn, dat het stelsel van monopolie-heffingen bij invoer der granen en voedermiddelen binnen den kortst mogelyken tijd geliquideerd werd. Intusschen zijn de pluimveehouders door dezen gang van zaken weer leelijk in de knel gekomen. H. het in werking brengen van een autóbus- dienit tusschen Bakkum en Limmen en tot het wijzigen van het traject van haai autobusdienst tusschen Beverwijk en Alk maar. De vereeniging W. O. E. heeft onder leiding van de dames den Hartog-Gold- berg, Zwetsman-de Geus en Davids-Wortel gister een nuttig werk verricht en aan 50 gezinnen is uitgereikt 150 briketten en 21/ pond. Vet. JUövittdaal Hieuw* BEROEPEN ONGEGROND VERKLAARD. Ongegrond verklaard zijn de beroepen, ingesteld door de firma Gebroeders Been tjes en C. J. de Bruijn te Heemskerk, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland van a. 27 Maart 1935 voor zoover daarbij aan de N.V. Autobusonderneming van Geelen en van den Berkhof, te Heiloo, ver gunning is verleend tot het uitbreiden van haar autobusdienst HeemskerkLimmen tot Castricum aan Zee (gedurende de zomermaanden) en tot Bakkum (geduren de overige maanden van het jaar); en b. 27 Maart 1935 waarbij aan de firma Gebroeders Beentjes en de Bruijn, te Heemskerk, vergunning is geweigerd tot Kermis. De kermis is weer achter den rug. Mede door het gunstige weer is het een geslaagd feest geweest, waarbij zich geen onregelmatigheden van beteekenis heb ben voorgedaan. De opkomst van het publiek was bevre digend en de diverse kermisgelegenheden hebben dan ook ongetwijfeld goede zaken gemaakt. In café Kossen voerden de bekende „Maskerspelers" van Bergen met groot succes op het tooneelstuk „Een goede buur is beter...." De ringrijderij op tandems was bijzon der geanimeerd, terwijl de harddraverij voor paardensportliefhebbers een genot volle wedstrijd was. Het was een echt prettige kennis. De uitslag van de alhier ter gelegen heid van de kermis gehouden volks- en kinderspelen, welke veel belangstelling trokken, is als volgt: Tonrollen voor jongens: 1. Jb. Boontjes; 2. H. Delver; 3. Jb. Kater; 4. B. Keuris, A. Knetsch. De prijzen bestonden uit contanten. Speerwerpen voor meisjes: 1. G. Bos; Gr. Kooij; 3. B. Brouwer; 4. D. Kooi man; 5. I. Kater; 6. R. Bakker. De prijzen waren kunstvoorwerpen. Speerwerpen voor dames: 1. Vis; 2. Waiboer; 3. Breed; 4. Brouwer; 5. Bakker; 6. Dekker; 7. Hondewind; 8. Van Duin; 9. Klomp; 10 Reus; 11 Bakker; 12. Kooij; 13. Quak; 14. Doorn; 15 Boontjes en 16. Sikkema. De prijzen bestonden uit contanten. De kermis is ook overigens bijzonder prettig verloopen, terwijl het bezoek over het algemeen zeer bevredigend is ge weest. Crisis-comité, Hoewel het plaatselijk crisiscomité in feite is opgeheven worden de werkzaamhe den van het comité zoo mogelijk voortgezet. Om aan de benoodigde gelden te komen heeft men besloten, een verloting te hou den, terwijl tevens weer een paar tooneel- uitvoeringen op het programma staan. Ver der wordt in de eerste helft van November een bazar gehouden. Alles ten bate van het comité. Tonegido. De vrouwenclub Tonegido alhier zal weer evenals verleden jaar een z.g. olie bollendag houden. De gelden, welke hier mee worden verkregen, worden besteed voor een goed doel, n.1. voor maatschappe lijk werk. Ringrijderij. De uitslag van de ringrydery op tan dems, welke alhier ter gelegenheid van de kermis werd gehouden is als volgt: le prijs mej. C. Veuger en de heer L. Bijvoet. 2e prijs de heer en mevrouw G. Schuit Kz. 3e prys mej. C. Appel en de heer A. Veuger. 4e prys de heer en mevrouw M. Dekker. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f 0.75 per flacon HeuitleloH door L. F. HARTMAN »lk ben", vervolgde Legrand, „toevallig zonder goed op de hoogte van wat er op de veiling van de collectie Weyland twee jaar geleden in Londen is voorgevallen. U *eet natuurlijk niet, dat degene, die toen tegen u heeft opgeboden op deze smarag den, een agent van Lane was. En denkelijk "ebben uw gemachtigden u nimmer ver- ld> dat die steenen een week lang na de verkooping op een geheimzinnige manier zoek 7ü«-*T, t^oht 1 7. o wy «CU JCUVM..-o- zijn geweest en dat ze eerst terecht JJn gekomen na een spannend onderzoek °°r detectives. Wat er vanavond gebeurd onkl?.et vermoeden, dat het Lane niet oekend was. dat ik toen aan dat onder- 2 was, dat ik toen aan dat onder- :K. deelgenomen heb. Hedenavond bent u om ®eweest van een wanhopige poging WaJeer 111 bezit te komen van die steenen, bevaar door Lane met de waanzinnige verlan a Van een echten verzamelaar wordt imfti„gK bet was werkelijk hoogst ver- zoo dacht- De omstandigheden waren schuld !£eId' dat de verdenking en de DlJna noodzakelijk op mij moest vallen. En intusschen kon hij de steenen veilig wegbrengen". „Maar, neemt u me niet kwalijkdat is nu juist zoo onbegrijpelijk voor mehoe uw vingerafdrukken op dat doosje kwa men", zei Stacy. „Och, dat is heel eenvoudig. Die doosjes zijn alle precies hetzelfde. Vóór tafel heeft mijnheer Bridges my verschillende er van in handen gegeven. Lane moet goed toe gekeken hebben welke ik in handen heb gehad en één daarvan in de plaats gezet hebben van het doosje, waarin de smarag den hadden gelegen „U vermoedde dus „Dat de afdrukken op dat doosje de mijne waren? Ja, en ik herkende ze terstond on der het vergrootglas, even gemakkelijk als ik een foto van mezelf zou herkend heb ben. Toen begreep ik, dat het een listig plan van Lane was om mij er in te betrekken. Ik verzeker u, dat het een paar hoogst onaangename minuten voor me zijn ge weest, waarin ik heb moeten uitdenken, wat Lane met die steenen kon gedaan heb ben, die hij, daar was ik zeker van, had weggenomen. Maar dat stukje watten zei me veel. Lane moest het bovenstuk van dat potlood hebben afgeschroefd en, nadat hij de steenen er in gedaan had, bemerkt heb ben, dat ze rammelden in de te groote ruimte. Hij nam toen wat het eerst voor de hand lag om die ruimte op te stoppen, dat stukje watten en.. Maar we worden ge stoord!" Legrand hield op, want de deur werd open gedaan en de gasten kwamen afscheid ne men. Stacy Graham liep met groote schreden Legrand achterna, die iets eerder dan hij vertrokken was. Hij wilde graag nog wat meer uitleg hooren van het voor hem on begrijpelijke geval der ontmaskering van Lane. Legrand keerde zich om, toen hij zyn snelle schreden achter zich hoorde. „Ah, bent u het, mijnheer Graham? Ook loopende?" „Mag ik een eindje met u meegaan? Ik ben nog even op weg naar mijn club „Met alle genoegen", antwoordde Legrand en zwijgend liepen ze een straat verder. Voor den ingang van de Patriciansclub hield Stacy zijn metgezel staande. „Gaat u even mee naar binnen? Het is nog niet te laat voor een sigaret en een glas whisky, wel?" Legrand stemde na eenige aarzeling toe. En spoedig zaten ze in den rooksalon, met een glas voor zich, te praten. „Dat was een gevaarlijk waagstuk van avond", zei Stacy eindelijk. „Ik vond het erg onprettig", antwoordde Legrand met gefronste wenkbrauwen. „Maar ik had geen andere keus!" „Natuurlijk niet!" gaf Stacy toe. „Maar bleef het toch niet heel erg gewaagd neemt u me niet kwalijk, dat ik myn mee ning zoo maar zegom dat potlood van Lane af te nemen en het stuk te snijden? U kon er toch niet absoluut zeker van zyn, dat die steenen er in zaten?" Legrand blies nadenkend een wolk siga rettenrook uit. „Integendeelik was er volkomen zeker van, dat ze er in zaten", zei hy, dacht een oogenblik na en voegde er dan aan toe: „Het is teekenend voor myn manier van werken!" Stacy wachtte af, dat hy verder zou gaan. „In mijn haastige verklaring aan myn- heer Bridges heb ik een belangryk punt overgeslagen, zoodat het me niets verbaast, dat u het*heele geval als een soort goochel toer beschouwt. Hoe immers kwam ik op het idee, dat zijn potlood een bergplaats was? U zult u wel herinneren, dat het met een koordje vast zat aan het notitieboekje, dat Lane ons voor het eten liet zien. En toen mynheer Bridges in dat boekje bla derde, viel het me op, dat het handschrift zoo bijzonder netjes en fijn was. Dat is denkelyk dan ook een eigenschap van, Lanenetheid en een zekere verfyning. Toevallig viel myn blik op de aanteekening betreffende het diner van mynheer Bridges, die eindigde met de vermelding: „Le G. is er ook". Maar toen mynheer Bridges verder bladerde, viel me nog iets anders op, dat me eigenaardig aandeed. Het handschrift werd hoe langer hoe grover en dikker. Blykbaar had Lane zyn potlood in de laat ste week erg stomp laten worden. Dat is natuurlyk een heel onbelangryk feit, maar toch trof het my en kwam me vreemd voor. Onder het diner kwam het me telkens weer in de gedachten. Lane, die zyn aan- teekeningen zoo fyn en keurig maakte, had zyn potlood stomp laten worden. Wat voor reden kon hy hebben, om de punt niet te siypen? Juist omdat ik daarvoor geen af doende verklaring kon vinden, bleef het me by. Toen ik twee uur later gevangen zat in den val, door Lane voor me opgezet, werk ten myn gedachten natuurlyk bliksemsnel. Dat plukje watten was slechts een heel zwak gegeven. Als ik er maar een tweede by kon vinden! En toen opeens schoot me dat dikke potlood van Lane te binnen. Oogenblikkelyk doorzag ik de heele zaak. Die watten wezen er op, dat de steenen in een klein voorwerp geborgen waren... het potlood! Immers van den dag af, dat hy die uitnoodiging voor het diner gekre gen had, had Lane zyn potlood niet meer scherp gehouden, als voorbereiding voor zyn diefstal. Hy had het potlood zorgvuldig uitgehold tot dicht by de punt, om daarin die steenen te kunnen bergen, als hy de gelegenheid kreeg om ze te stelen. En uit angst van het holle gedeelte aan te sny- den, had hy zyn punt niet meer geslepen. Het stomp worden van een potloodpuntje is natuurlijk een onbelangrijke kleinigheid. Maar dat was nu juist, waar het op aan kwam. Het is opmerkelyk, hoe slimme en verstandige menschen, die een misdaad met de uiterste zorg en nauwlettendheid weten voor te bereiden, zoodat het schynt, dat ontdekking tot de onmogelykheden behoort, een of andere kleinigheid over het hoofd zien, waardoor toch op slot van zaken het geval aan het licht komt en hun plan wordt verydeld. Het gebeurt telkens en telkens weer. Om kort te gaan, als een groote mis daad faalt, ligt de oorzaak daarvan ge- woonlyk in iets, dat misschien lang onop gemerkt blyft, maar dat toch ten langen leste biykt te zyn dehoe zal ik het noe men de „Verraderlijke kleinigheid!" vulde Stacy aan. „Juist, dat is het goede woordi" beaamde Legrand. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11