Aqmda Jietk d. Schooi fuchtuaact DE RACE OM DE WERELD. Hoor kleine tuinen. Daar staat de „doodstraf" op! Tot en met Zondag 9.3012 en 1.303.30 uur, in het sted. museum, tentoonstelling foto's wedstrijd Alcmaria V. V. V. en idem „Beleg en ontzet van Alkmaar in 1573". Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het schandaal van den dag (sens.); hoofd rollen Clark Gable en Constance Bennett. Extra: De 8-Oct. feesten. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan in het circus (sens.); hoofdrol Warner Oland. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Leichte Kavalerie (rom.); hoofdrol Marike Rökk. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer lm Sonnenschein (muziek en zang); hoofdrol len Jan Kiepura, Friedl Czepa, Theo Lingen en Luli van Hohenberg. In het voorprogr. opnamen 8 Oct. feesten. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 11 October. 2 uur, in de „Overdekte", bridgewedstrijd. 2 uur, Alkm. Wielerbaan, club wedstrijden. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uitvoering muziekensemble Onder Ons en balletclub Hygiéa. Maandag 12 October. - 8 uur, dancing Harmonie, voordracht voor de theos. vereen. „Blavatskyloge". 8 uur, Nieuwlandersingel 55, vergadering Zuigelingen bescherming. Dinsdag 13 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, film „Een toekomst met toekomst", van het instituut voor den autohandel te Driebergen. VERKEERSONGEVAL. Gisteravond heeft te Egmond aan den Hoef een verkeersongeval plaats gehad. De 10-jar. A. S. stapte uit de Heilooër bus op het punt waar de weg HeilooEgmond een zijweg heeft naar Rinnegom. De jon gen liep achter de bus om en stak den weg ovèr juist toen uit de richting Eg mond een luxe-auto kwam aanrijden. De bestuurder, de heer L. uit Alkmaar, kon den jongen niet meer ontwijken, zoodat de knaap aangereden en aan den kant van den weg geworpen werd. Hij bleek be wusteloos te zijn en bloedde aan het hoofd, terwijl bovendien het rechterbeen gebroken was. Dr. Fischer verleende e:.ste hulp, waarna het kind door den heer L. in zijn auto naar het Sint-Elisa- beths-ziekenhuis te Alkmaar werd ver voerd. VOOR HET DIERENASYL. In verband met den dierendag werden nog de volgende giften voor het te stichten dierenasyl ontvangen: Mevr. K. Pancras t 1; van Itte dotje ƒ1; de heer N. N. 0.50; Tezamen 2.50. INGEKOMEN PERSONEN. W. F. J. Kraayo, N.H., machinist, Berger- weg 18, van Cura^ao. C. M. Bos, N.H., dienstbode, Wilhelminalaan 23, van Kampen. M. Snel, R.K., dienstbode, Snaarmanslaan 77, van Haarlem. P. M. Dekker, R.K., dienstbode, St. Laurensstraat 5, van Zaan dam. P. M. Hendricks, R.K., dienstbode, Wilhelminalaan 25, van Haarlem. E. de Lange, N.H., kruideniersbediende, le Land- dwarsstraat 9, van Eygelshoven. M. A. Hoefeijzers, R.K., dienstbode, Bisschop Bot- temannestraat 78, van Hontenisse. G. Gouwentak, N.H., kapper, en pleegzoon, Druiveniaan 49, van Haarlem. M. Mante, geen, verpleegster, Korstraat 33, van Goes. J. G. C. van den Brink, N.H., banket bakker, Nieuwpoortslaan 170, van Enschede. F. Ka C. Eksteen, N.H., banketbakker, Korte Lyceumstraat 6, van Utrecht. L. Koene, N.H., werkman rijkstelegraaf, Ber- gerweg 6, van Bergen (N.-H.) J. M. de Munk, R.K., zonder beroep, Ritsevoort 44, van Cuyk. E. Ket, R.K., transportarbeider, en echtgenoote en kinderen, Groot Nieuw- land 43, van Sint Pancras. J. Brands, N.H., geleidster, Metiusgracht 14, van Ede. W. van der Burg, N.H., electr. techn. ambtenaar rijkstelefoon, en echtg., Rem., en dochter, geen, Westerstraat 342, van 's-Gra- venhage. M. A. Suiker, R.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 84, van Uitgeest. W. Breeuwer, G.K., kleermaker, Snaarmanslaan 135, van Bergen (N.-H.) C. Rike, geen, zonder beroep, Achterstraat 6, van Bergen (N.-H.) G. Klein, R.K., coupeuse, Lange straat 90, van Amsterdam. W. van Za- linge, N.H., wed. van P. Dubbeld, zonder beroep, en dochter, geen, zonder beroep, Houtweg 28, van Bergen (N.-H.) D. Schilp, geen, Kruislaan 14, van Koog aan de Zaan. J. Zonneveld, R.K., chauffeur, en echtg., N.H., Tulpstraat 14, van Zaandam. F. L. Grootledde, R.K., kapper, Lyceumstr. 87, van Rheden. C. Zwaan, N.H., Omval 58 I, van de Rijp. C. Volkers, N.H., Co- mansstraat 23, van Limmen. H. Semeijns, N.H., zonder beroep, Comansstraat 23, van Limmen. P. A. Nijssen, N.H., gehuwd met J. C. Dekker, zonder beroep, Houtman straat 3, van Wemeldinge. G. J. W. Ro- sier, R.K., handelsreiziger, Schoutenstraat 5, van Velsen. R. J. de Vries, N.H., ambte naar gemeentese-cretarie, Nassauplein 8, van Heiloo. S. Admiraal, R.K., boerenknecht, Meerweg 24, van Egmond-Binnen. A. N. Dusseldorp, L. d. H., officier Leger des Heils, en echtg., Hekelstraat 9, van Dordrecht. J. M. van der Sterre, geen, commies N. S., enechtg. en kinderen, Westerweg 129, van Amsterdam. J. F. Philips, R.K., banket bakker, Langestraat 7, van Zaandam. J. B. Duncker, R.K., zonder beroep, Dr. Schaep- mankade 3, van Amsterdam. D. J. Cor- nielje, N.H., timmerman, van der Lijnstraat 7, van Den Helder. F. P. J. B. Thijssen, R.K., winkelbediende, Toussaintstraat 12, van Breda. P. G. Veen, N.H., brugknecht, en echtg., D.G., en kinderen, Noorderkade 2, van Zype. B. C. Haakman, R.K., winkelbe diende. Leeuwerikkade 11, van Nijmegen. J. L. Butter, geen, pensionhouder, en echtg., N.H., en dochter, geen, zonder beroep, Nas- saulaan 17, van Callantsoog. A. E. Tondu, Rem., tandarts, Kerkplein 8, van Utrecht. P. A. Boezeman, R.K., inspecteur levensverz. mij., Nieuwlandersingel 53, van Utrecht. H. A. W. Nijsen, R.K., schoolhoofd, en echtg., Westerweg 12, van Ned. Indië. VERTROKKKEN PERSONEN. Th Schilperoort, R.K., kappersbediende, van Westerweg 52, naar Delft. W. C. Schoonheim, N.H., inspecteur Levensverz. Maatschappij, en gezin, van van Houten' kade 33, naar Zwolle. A. J. Oud, R.K., kappersbediende, van Doelenstraat 2, naar Oude Niedorp. H. Visser, N.H., gods dienstonderwijzer, van Ritsevoort 7 (inw.), naar Nederl. Indië, Koepang (Timor). J. Meinen, Ger. K., verpleegster, van Wilhel minalaan 11, naar Haarlem. W. van Dijk, R.K., z.b., van Langestraat 95, naar Nyme gen. M. Baars, Ger. K., ass. i/d huish., Oudegracht 185, naar Rotterdam. M. L. Korteweg, geen, z.b., van Kruislaan 2, naar Amsterdam. C. J Slisser, R.K., z.b., van Stationstraat 80, naar Bergen (L.) M. Koopman, Ned. L.d.H., officier Ned. Leger des Heils, van Hekestraat 9, naar Dordrecht. A. F. Dekker, geen, z.b., van Kennemer straatweg 111, naar Amsterdam. S. Booi man, N.H., officier Ned. Leger des Heils, van Hekelstraat 9, naar Dordrecht. J. W. Huiskamp, N.H., arbeider telegrafist, en ge zin, van v. Leeuwenhoekstraat 25, n. Voorst. J. Mol, N.H., dienstbode, van Heiligland 48, naar Bergen (N.H.) J. Thumann, geen, z.b., en echtgenoote, van Westerweg 12, naar Heemstede. A. en G. Tesselaar, R.K., dienstboden, van Bierkade 19, naar Harenkarspel. A. W. Hettema, geen, opz. b/d Rijkswaterstraat, van Westerweg 12, naar Zijpe. T. SmitHop, N.H., echtge noote van Adr. Smit, z.b., en kinderen M. H., A., J. en Adr. Pol van Kweeren- pad 3, naar Den Helder. A. G. Wannin gen, geen, dienstbode, van Laat 99, naar Vlissingen. W. F. C. M. Horn, R.K., z.b., van le Kabelstraat 29, naar Oudorp. A. T. J. van Bennekom, R.K., dienstbode, van C. W. Bruinvisstraat 32, naar Amsterdam. J. H. Eecen, N.H., kantoorbediende, van Metiusgracht 5 naar Amsterdam. J. Vis, N.H., zonder beroep, en moeder, wed. van D. Vis, zonder beroep, van Kinheimstraat 36 naar Oterleek. G. van Staveren, R.K., huisschilder, van Voormee 35 naar Haarlem. F. H. Lanting, G.K., procuratiehouder, van Spoorstraat 78 naar Hillegom. G. Dorland, Chr.Ger., leerling-verpleegster, van Oudegracht 27 naar Leiden. D. Mengelder, geen, leerl. machinist N. S., van Paarden markt 4 naar Amsterdam. G. Ruiter, N.H., zonder beroep, van Kennemersingel 27 I naar De Rijp. J. C. Groot, geen, kantoorbediende, van Stationstraat 25 naar Amersfoort. G. Druijven, R.K., dienst bode, van Payglop 23 naar Castricum. A. Windt, R.K., arbeider N. S.. en echtg., N.H., en kindeeren, van Druiveniaan 23 naar Z(jpe, Oudesluis. HEILOO, 10 uur ds. Bloemhoff (tekst Gen. 5 22, onderwerp: De wondere Wan delaar). Nederl. Herv. Evang. Vereeniging a. d Kerk laan, 10 uur ds. H. E. Beker van Haarlem. NIEUWE NIEDORP, av. 7 uur ds. Boeke OUDE NIEDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. SCHERMERHORN, geen dienst. SCHOORL, zie Groet. SINT PANCRAS, 9.30 uur en 3 uur, ds Molenaar. STOMPETOREN, geen dienst wegens vacaturebeurt. Evangelisatie, 10 uur ds. J. Kooy uit Am sterdam. UITGEEST, 10 uur ds. Hanneman. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 10 uur ds. v. d. Kam. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Vervolgonderw n-. Voor het vervolgonderwijs der O.L. school te Noordscharwoude hebben zich 14 leerlingen opgegeven, zoodat dit ook dit jaar weer gegeven zal worden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 OCTOBER. ALKMAAR. Croote Kerk, 10 uur prof. Hugo Visscher (bevestiging ds. C. van Dop); av. 7 uur in trede ds. van Dop. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur ds. Rap- pold. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur ds. Keuning van Woerden (extra coll. syn. fonds verb. pred. - tractementen Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u. en 4.30 uur en Woensdagavond 8 u., dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Donder dagavond 8 uur, bijbellezing door ds. War- ners. Vrij Ev. Gemeente, Geesterweg la; Zondag 11 October 1936, voorm. 10.15 uu ds. Ruys, onderwerp: „In het vuur", 2.30 uur Zondagsschool, av. 7 uur ds. Ruys Ned. Leger des Heils, Hekelstr. 9, Alkmaar; 10 uur wijdingjdienst, 12.30 uur kinderbij- eenkomst, 3.30 uur openluchtsamenkomst in de Zuiderhoutlaan, 5 uur groote kinder- bijeenkomst, 7.30 uur bidstond, 8 uur ver lossingssamenkomst; Dinsdag 8 uur verlos singssamenkomst; Donderdag 8 uur wij- dingsdienst. De samenkomsten staan onder 'leiding van de Vaandrigs Dusseldorp. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek 40; Zaterdagavond 8 uur open- luchtdienst op de Steenenbrug; Zondag 7.30 uur bidstond, 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur samenkomst voor soldaten, recruten en bekeerlingen, 7.30 uur groote verlossings samenkomst. In verband met den dag van gebed en verootmoediging worden deze sa menkomsten geleid door adjudante Sey- monsbergen van Amsterdam. Dinsdagavond 8 u. soldatenmeeting; Don derdagavond 8 uur inzegening van zang- brigadeleden door brigadier J. v. Loo. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. Mullem. BERGEN, 10 uur ds. v. d. Kieboom. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. Donner van Broek op Langendjjk. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur ds. H. Bakker van Amsterdam. DRIEHUIZEN, dienst, ds. Kastein. EGMONDBINNEN, 10 uur ds. Nobel. GROET, 10 uur ds. Boeke; 11.15 uur Zon dagsschool. GROOTSCHERMER, half 10 ds. Bocren- donk. AFSCHEID DS. VAN DOP Wij lezen in het Harderwijker en Over- veluwsche weekblad het volgende over het afscheid van den naar Alkmaar beroepen ds. van Dop (dié Zondag hier zijn intrede zal doen.) Het was Zondag voor de Ned. Herv. Ge meente van Hierden een dag van beteekenis Ds. C. van Dop, die deze, zijn eerste gemeen te 3 jaar diende, nam afscheid wegens vertrek naar Alkmaar. In een buurtschap als Hierden, waar het leven naar 't schijnt zoo rustig zijn gang gaat, is het heengaan van een predikant een gebeurtenis die niet nalaat, diepen indruk te maken. Immers, de dominé staat er zoo echt in het middelpunt, ook van het gewone da- gelijksche leven en hij is het die meedeelt in vreugde en in leed, niet maar hier en daar, maar in vrijwel iedere woning. Lang voor het klokje ten bedehuis riep, het klokje dat in gewone tijden de plakkers naar binnen noodt, was Zondagmiddag het kerkgebouw meer dan gevuld en zeer velen moesten met een staanplaats genoegen ne men. En terwijl de gemeente aanhief het 5e vers van Ps. 84 „O God, die ons ten schilde zyt en ons voor alle ramp bevrijdt, aanschou^ toch uw gezalfden Koning", besteeg de schei dende leeraar voor de laatste maal den kan sel. De voorzanger las 1 Cor. 15 1-28, waama over de schare klonk het votum: Onze hulp is in den Naam des Heeren. Nadat de leeraar in zijn gebed een zegen had gevraagd voor dit bizondere samenzijn en voor de Gemeente die zonder predikant achterblijft, werd gezongen vers 14 en 17 van Pa. 68. Alvorens tot de predikatie over te gaan. staat spr. stil bij het feit van dezen dag: het afscheid, die geenszins mag zijn een mate- looze ontroering doch veeleer een opstaan. Immers, we hebben een vasthouden aan het Woord. Scheiden beteekent een stuk leven ach terlaten. Drie en een half jaar heeft spr. ge staan in het midden der Gemeente. Drie en 'n half jaar in een eerste gemeente, met den eersten arbeid, de eerste moeite, de eerste zorgen, den eersten zegen, de eerste teleur stellingen. Het verblijf in de eerste Gemeente is spr. onvergetelijk vastgelegd in het geheugen, ondanks tekortkomingen, ondanks zonde. Ook voor de Gemeente beteekent dit heengaan een weinig sterven, ook dit laat een stuk leven achter. Spr. bleef ook liever achter, doch het gaat om het ambt en het gaat om den weg. Bij zijn afscheid wil spr. de Gemeente be palen bij de worden uit 1 Cor. 15 1 en 2 .Voorts, broeders, ik maak u bekend het Evangelie dat ik U verkondigd heb; hetwelk gij ook aangenomen hebt, in hetwelk gy ook staat; door hetwelk gij ook zalig wordt indien gij het behoudt op zoodanige wijze als ik het uverkondigd heb, tenzij dan, dat gi) tevergeefs geloofd hebt". Na de predikatie volgen de gebruikelijke toespraken, allereerst tot de vertegenwoor digers van de burgerl. gemeente, den bur gemeester, den secretaris en de wethouders van Harderwijk, die spr. dank brengt voor de ondervonden welwillendheid en belang stelling. Het slotwoord is tot de Gemeente, die hij toewenscht eenvoudig te blijven. God zege- ne een ieder in zijn persoonlijk en huiselijk leven. Ouderling Brons neemt hierop het woord om den scheidenden predikant dank te zeg gen voor het werk in de Gemeente. Menigmaal mocht spr. aangename huisbe zoeken medemaken, in den Kerkeraad heerschte altijd een vriendschappelijke sfeer en op den catechisatiearbeid kan met voldoe ning worden teruggezien. Door uw medele ven met de gemeente zijn nauwe banden gelegd. Moge God op uw verderen arbeid vruchten doen zien. Burgemeester de Jong Saakes dankt voor de vriendelijke woorden, tot het Gemeente bestuur gericht. Moge wat gij hier gezaaid hebt groeien en bloeien en vruchten afwer pen voor de eeuwigheid. De heer E. Willems dankt Ds. van Dop voor zijn arbeid als voorzitter der school- vereeniging. Mede door zijn toedoen heeft Hierden een eigen school vereeniging gekre gen. Als voorzitter van de Jongel.-vereeni ging dankt spr. voor de groote belangstel ling'in dit werk. Ds. Bouthoorn van Harderwijk zegt dat de Herv. Bond voor inwendige zending in Nederland op geref. grondslag met groote belangstelling naar de aanneming van het beroep naar Alkmaar heeft uitgezien. De geref. beginselen ontmoeten in Alkmaar veel strijd maar God heeft gewild dat de ledige plaats wordt aangevuld. Ook Ds. van Mastrigt spreekt van een moeilijke taak die wacht en die zeker niet zal meevallen. Ge gaat echter in den naam des Heeren. Wentel al uw weg op Hem. Hij zegene U en uw huis. Ook het Class. bestuur wenscht u toe dat ge moogt arbeiden in Gods koninkrijk. Nadat Ds. v. Dop alle sprekers heeft dank gezegd gaat hij voor in dankgebed, waarna de gemeente nog aanheft het psalmvers, dat ook bij de intrede werd gezongen: Ps. 90 9. En voordat de leeraar voor de laatste maal den zegen over doet deze hooren het 4e vers van Ps. 121: De Heer zal U steeds gadeslaan". Na den zegen verlaat de Gemeente onder J den indruk van het afscheid het kerkge bouw. Besdragende houtgewassen. Het najaar geeft aan onzen tuin een ge heel aparte bekoring. Maar het zijn niet alleen de bloemen die daarvan oorzaak zijn, al zijn Dahlia's, Chrysanthemums, Helian- thus, Herfstasters en andere bloemsoorten hierbij onmisbaar. Maar inzonderheid zijn het de besdragende houtgewassen, die bij een oordeelkundige aanplanting onzen tuin nu bijzonder aantrekkelijk maken. Als kleur is daarbij het rood in verschillende tinten overheerschend, maar ook zijn er met witte, gele, oranje, lila en blauwe tot zwarte bes sen. We hebben deze besdragende onder boomen en struiken, groenblijvende en blad verliezende klimplanten en kruipende plan ten. Alles op te sommen is ondoenlijk en zou bovendien voor de lezers vervelend zijn. Wel worden hier enkele belangrijke soorten en variëteiten kort besproken, teneinde de keuze voor tuinliefhebers te vergemakke lijken. Een bekende besdragende boomsoort is de Lijsterbes of Sorbus aucuparia met groote trossen roode tot oranje-roode bessen. An dere goede besdragers onder dit geslacht zijn S. scandida, S. hybrida en S. aria. Onder de meidoorns zijn er velen met mooie bessen. Behalve de gewone meidoorn of Crataegus monogyna en Cr. ocyacantha zyn vooral als besdragende boomsoorten aan te bevelen. Cr. coccinea, met vuurrode, Cr. Carrierei met geelroode en Cr. azarolus met groote steenroode bessen. Een belangrijk besdra- gend geslacht hebben we in Cotoneaster of bergmispel. Een der meest forsche groeiers is C. bullata, een breed groeiende struik ter hoogte van 2 tot 3 M. die thans getooid is met groote trossen vrij groote donkerroode bessen. Flinke groeiers zijn ook C. Franchetiï met oranjeroode bessen en een breede losse groeiwijze, C. Simonsiï met geelroode bessen en een meer stijlen groei, en C. salicifolia flessosa, een zeer losgroeiende struik met vuurroode bessen die bovendien gedurende den winter haar blad behoudt. Een mooie laagblyvende sccrt met horizontaal groeien de takken is C. horizontaris met vuurroode bessen. Een mooi compact struikje vormt C. praecex; deze heeft tameyk groote roode bessen. Goede groenblijvende soorten zijn nog C. microphylla met glimmend groene braadjes en roode bessen en C. Wheeleri eveneens met roode bessen. C. horizontalis en C. microphylla worden vaak als klim plant gebruikt. Een prachtig heestertje, rijk bezet met oranjebessen is Coriaria termina- lis, jammer dat deze bessen zwaar vergiftig zyn. Een heester met witte bessen van groote bekendheid is Symphoricarpus racemosa of sneeuwbes. Een prachtig groenblyvend, bes- dragend houtgewas is de vuurdoorn of Pyracantha. Ook als kim- leiplant is deze goed te gebruiken. P. cocinea heeft vuur roode P. Lalandiï, oranje en P. Rogersiana kleine vuurroode bessen. Een volgende keer bespreken we het gebruik van dit materiaal. A. G. naar waarnemingen, verricht in van Vrijdag 9 October m°rge1 Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te de Bilt. 771.6 Hoogste barometerstand Lerwick en Stensele. Laagste barometerstand Biarritz. m.M. te 754,2 m.M. te Verwachting, geldig tot den avond Zaterdag 10 October: 411 Zwakke tot matige noordoostelijke w zuidoostelijke wind; helder tot licht of v, bewolkt: droog weer; weinig veranderine j, temperatuur. s m Buitenlandsch weeroverzicht. Weersgesteldheid onveranderd. De hooge drukking, waarvan de kern ten noorden van ons land is gelegen, is weer iü beteekenis toegenomen. Een gebied met barometerstanden boven 770 m.M., gfrekt zich thans van Schotland, via de Noordzee. Noorsche zee en Scandinavië, tot Finland uit. Voorts breidde de hoogedruk zich naar IJsland uit (de depressie welke daar gist», ren lag, trok noordoostwaarts), terwijl over het zuiden van de Britsehe eilanden, onze omgeving, bijna geheel Duitschland, Polen en de Randstaten, onder invloed van de hooge drukking staan. Het is in dit geheele gebied rustig weer, meest met temperatu ren ver onder normaal en afwisselende bewolking. Het minimum in de Middel- landsche zee is opgevuld, een nieuw, vrij diep lagedrukgebied verscheen over de Golf van Biscaye. Het breidde zijn invloed naar het noorden uit Aan den ingang van het Kanaal heerschen krachtige oosten winden. De luchtdrukstoring schijnt zich naar Spanje en de Middellandsche zee te bewegen. Ten onzent mag bij de heerschen- de drukverdeeling nog geen verandering van beteekenis in de weersomstandigheden worden verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen eh andere voertuigen van 17.49 uur tot 5.48 uur licht op. der werktuigkundige en A. A. G. Bekking radiotelegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zyn. De Djalak is gistermiddag te 13.18 uur uit Marseille vertrokken en om 18.37 uur op Schiphol aangekomen. De Perkoetoet is op de uitreis te Rhodes geland. DE EERSTE DOUGLAS DC 3. Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet I) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is..„ („smoezelig" of „verroest" is dus met voldoende ONZE POSTVLUCHTEN. Zaterdagmorgen zal de Nachtegaal van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren P. Both eerste bestuurder, Tlt Wittkampf tweede bestuurder, W. L. Rad- De Ibis, de eerste Douglas DC 3 voor dt K.L.M. is gisteren naar het vliegveld Waal haven vervoerd, alwaar de technische staf van de K.L.M, het toestel thans monteert Zondag a.s. zal het reeds voor het publiek te bezichtigen zyn, in een van de loodsen op Waalhaven. De DC 3's ten doop gehouden. De zeven Douglas DC 3 toestellen, welke in 1937 zullen worden afgeleverd, dragen de volgende registratieteekens en namen: PH-ALH (Hop), PH-ALN (Nandoe), PH-ALO (Oehoe), PH-ALP (Pluvier), PH- ALR (Reiger), PH-ALS (Specht) en PH- ALT (Torenvalk). De Nandot is een Australische struisvogel, de Hop een kleurige, gekuifde vogel, die vrij zeldzaam in Brabant en den Achterhoek voorkomt. Van de Pluvierenfamilie is de Strandpluvier de bekendste in ons land voorkomende waadvogel. De Specht de Reiger en de Oehoe hebben al eerder in de K.L.M. voliere vertoefd. De eerste twee hadden hun naam verleend aan Fokker F 7b toestellen.de Oehoe, een Fok ker F 18, werd in „Oriol" herdoopt bij zijn indienststelling op de West-Indische lijn van de K.L.M. De K.L.M. erstrekt ons de volgende ge- zoo dicht is genaderd, geven wy hieronder gevens over de reis om de wereld Nu de journalist Ekins van de United Press en de Scripps Howard Press zyn doel een vergelijking van het verloop der reizen der drie rivalen: Dagtrajecten Wo 30 9 Za 3/10 Zo 4 10 Ma 5/10 Di 6/10 Wo 7/10 Do 8/10 Vr 9/10 reis Ekins vertrek New-York aankomst Frankfort Frankfort-Athene 1) Athene-Basra 2) Basra-Jodpoer Jodpoer-Rangoon Rangoon-Singapore Singapore-Batavia 3) reis Kerian en Kilgallen vertrek New-York aankomst Frankfort Frankfort-Brindisi 4) Brindisi-Athene 5) Athene-Alexandrie Alexandrie-Bagdad Bagdad-Bahrein tl Voorsprong Ekins in K.M. 600 3000 4000 6000 8000 ^amingo; 2) lyntoestel Kwak; 3) doorgevlogen met extra toestel naar Manilla, 4) reis per vliegtuig, trein en auto; 5) toestellen der Imperial Airways, morgen- zyn. op den Engelschen dienst naar Indië. Kansberekening. De heer Ekins is vanmorgen met het ex tra-vliegtuig van de K.N.I.L.M., een Douglas van Batavia naar Manilla vertrok ken, via Balikpapan, Malabang, en llo-Ilc een afstand van 3500 K.M. Het K.N.I.L.M.-toestel zou dus moi ?rTw ?tdS °P de PhiljPP'Jnen kunnen 0 ,had brekend den 13den October voet aan land van de Philippynen te kunnen zet ten, maar de extra-vlucht levert hem ruim twee dagen winst op. ?eval is de Scr'PPs Howard-man u.mschoots op tyd voor de China-clipper, die den 16den dezer van Manilla het lucht ruim zal kiezen. Mej. Kilgallen en haar colleea v,,rj.. iraar voor de laatste zullen waarschijnlijk eerst ,30^ de Gemeente uitspreekt te Penang landen, vanwaar het aansluitend lijntoestel met bijna twee dagen vertraging naar Hongkong zal vertrekken. In Hongkong kunnen de wereldreiziger* niet eerder dan Donderdag 15 dezer ver wacht worden, zoodat het tweetal onmoge lijk voor den 16den te Manilla kan aanko men Hun eenige kans is nog, dat de Amen kaansche regeering geen toestemming passagiersvervoer wil geven voor de °P October vertrekkende vliegboot van de American Airways. In dat geval zou drietal weer by elkaar zijn aan boord v de China-clipper, die vijf dagen later trekt naar San Francisco. jê Wanneer Ekins den löden wel me China-clipper mee mag, zal hij de re'* de wereld in 19 dagen volbracht he waarbij hy onderweg nog vijf dagen heeft kunnen rusten op het strand van nilla.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2