Overeenkomst tusschen de Vlaamsche nationalisten en de Rex-beweging. tBituieulattd Belangrijke politieke gebeurtenissen in België. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 Een vroegere dubbelzinnigheid. Na den val van den gulden. Nationale vereeniging tegen de werkloosheid. Van onzen Brusselschen correspondent. Het rexistische Kamerlid Pierre Daye schreef in het jongste nummer van het parijsche orgaan „Je suis Partout" dat men in België ondanks alles wat men probeert met reuzenstappen naar on afwendbare veranderingen gaat. Over de wijze waarop zy zouden gebeuren, zoo voegde de voorzitter van de rexis tische Kamergroep er bij, kan nog niets worden medegedeeld, doch de gebeur tenissen zullen elkander opvolgen in versnelden gang. De Belgische lezer moest zich afvragen wat deze woorden beteekenden. Zou er in België naar Spaansch voorbeeld een staats greep worden gepleegd? Zou men trachten aan de Fransche grens ten Noorden ook een gezagsstaat te vormen zooals men bezig is dit ten Zuiden te doen? Eerst vandaag kan men op de vraag een antwoord geven, in zekere mate, want vannamiddag is in de Kamer tusschen Léon Degrelle en Pierre Daye eenerzijds, en de Vlaamsche natio nalisten Romsee en Elias anderzijds, een overeenkomst geteekend welke de beteeke- nis heeft van een waar politiek verbond dat in de politieke kringen ongetwijfeld met groote nieuwsgierigheid is onthaald ge worden. In velerlei opzicht kan het accoord verstrekkende politieke gevolgen hebben. Men weet hoe de Rex-beweging een groot gedeelte van de openbare meening in dit land heeft gewonnen. Het programma, hoe vaag ook geformuleerd, steunt op autori taire beginselen en is hoofdzakelijk anti- marxistisch en anti-parlementair. De door de inflatie en devaluatie benadeelde, de middenstand die verarmd is, de kleine burgerij en kleine handelaars, kortom al de genen die ontevreden zijn met recht en re den of zonder recht, al degenen die op de plaats van een ander willen gaan zitten en te ongeduldig zijn om hun tyd af te wach ten, al dezen hebben zich geschaard rond om Degrelle, die in ellf opzicht de methodes van Hitier toepast, in zijn propaganda en in xyn politiek. Het is onbetwistbaar dat de Rex-leider ook een groot deel eerlijke lieden naast zich staan heeft, menschen die er genoeg van hebben dat de politiek allerlei geknoei moet dekken en dat de Staat zyn woord breekt ten opzichte van het interessantste deel der natie, de kleine spaarders. Hy heeft dan ook 22 gekozenen gehad by de parlementaire verkiezingen. Men heeft gedacht dat na de verkiezingen de beweging tot stilstand zou gekomen zijn, doch dat is niet het geval. Men zou ziende blind moeten wezen om het tegenovergestelde te beweren. Degrelle blijft meetings geven in het land die door duizenden worden bijgewoond. Alleen in Vlaanderen was tot dusver de beweging zwak, zooals wy reeds hebben aangetoond. Ruim een maand geleden is onder leiding van den rexistische senator Paul de Mont,, in Vlaanderen bekend om zijn radicale op vattingen, een rexistisch dagblad versche nen „De nieuwe Staat", waarin de rexisti sche denkbeelden worden verspreid. Maar het is steeds opvallend geweest hoe in dit blad steeds een anderen toon werd aange slagen over de Vlaamsche vraagstukken 4an in het Fransche Rex-orgaan „Le Pays ®*el". Er heerschte een bestendige dubbel- óuugheid. „De nieuwe Staat" stelde zich °P vrijwel federalistisch standpunt, zooais <1* Vl nationalisten. In „Le Pays réel" werd n°g steeds gesproken over het goed begrij- Pen van het Vlaamsche standpunt, en an dere vaagheden. Het weekblad „Nieuw Vlaanderen" heeft hierop zoo pas nog gewezen. Dit orgaan, dat in de kringen van de ra dicale Vlaamschgezinden nogal toonaange vend is, noodigde Degrelle uit kleur te be kennen. Dat heeft hy thans gedaan door 't accoord met de Vlaamsche nationalisten te aluiten. Na onderteekening van het accoord werd een communiqué verstrekt aan de Pers, luidende dat Rex en het Vlaamsen Nationaal Verbond hun posities hadden ge Mnfronteerd en dat dit onderzoek had ge- tot de erkenning van zooveel gemeen schappelijke punten in de wederzijdsche Programma's dat samenwerking voor een ^eenschappelijke actie, o.m. tegen het T^unisme, onder oogen kon worden ge- Er is geen sprake van samensmelting der twee groepen, zoo luidt het verder, toaar van een toenadering welke van es- ^üeele beteekenis kan zyn. Degrelle heeft Vo°r het overige degenen die hem vragen V«lden, verwezen naar een artikel dat hy 10 »Le Pays Réel" heeft gepubliceerd en den tekst van een rede die door Paul de Mont werd uitgesproken voor een zeer ^frijk Waalsch gehoor te Luik om het jkamsche standpunt van Rex uiteen te *etten. De -basis van de samenwerking. Het is een feit dat in den beginne Degrelle Vlaanderen slechts diegenen heeft weten vereenigen rondom zich die door den jenden Vlaamschen opgang als het ware "u de Politiek werden weggecijferd, kortom franskiljons. Degrelle heeft de zwakheid vÜÜ die Positie ingezien en dit pleit wel hem, zoonis hy ook heeft ingezien dat «•nder Vlamingen zijn beweging moet plukken. En thans ziet men Degrelle als en bondgenoot van de Vlaamsche nationa- geW °P een Programma dat nog niet lang «Is anti-nationaal werd voorge- dern de red« van Paul de Mont werd in- J uitrmgezet dat voor de Vlamm- W* m van het „edelmoedig begrypen 2°^ is. Er ie geen opl «sin* hy, voor vlaamsche kwestie buiten een gezonden federalen geest. Wy moeten Vlaanderen, zonder eenige dubbelzinnigheid, zonder eenig voorbehoud, zyn recht waarborgen op zelfregeering en zelfbestuur, in juist de zelfde mate als Wallonië. Doch verder heeft de Mont zyn gedachte niet omschreven, be- toogende dat de besten onder de Vlamingen het nog niet heelemaal eens zijn over de modaliteiten van toepassing en over een concreet programma van Staatshervorming. De Waalsche Rexist uit Luik, de Fraipont, heeft, naar het schynt, onder een donder van toejuichingen, Paul de Mont na deze verklaring omhelsd. Degrelle heeft hierop zelf het woord gevoerd en de omschrijving die de Mont niet kon geven werd door hem ook niet verstrekt. In de „Nieuwe Staat" vinden wij een verslag over zyn rede en dit is een staaltje van de rexistische opvattin gen dat wij u niet willen laten ontberen. „Rex zal spoedig aan het bewind gekomen zijn, aldus Degrelle. Wy zullen dan den Staat inrichten gelijk het hoort en we sturen alle volksvertegenwoordigers naar huis voor goed, we bouwen ons program uit in orde en geluk, geholpen door Vlamingen en Walen. Als Walen' zyn we naar Vlaanderen gegaan. Nu is daar het feit dat Vlaanderen naar Rex komt. Voor de Vlaamsche beweging was er geen oplossing onder parlementair regiem mogelijk. De mystiek van Rex maakt de op lossing realiseerbaar, zoo gauw Rex aan het bewind is. Hetzelfde voor het sociale pro bleem. Rex heeft België voor het oogenblik reeds van het moskowitische volksfront ver lost. We zul'en verder gaan en de corpora tieve ord£ uit doen groeien over het geredde land". Doch de „Leider" heeft in een artikel nader omschreven wat zyn programma is, als hij de volksvertegenwoordigers naar huis zal hebben gestuurd, n.L vrije ont- plooiïngsmogelijkheid van ieder der beide culturen; onaanvechtbare gelijkheid van rechten zoo by Vlamingen als by Walen; een zeer breed opgevatte decentralisatie van het land; versterking van het provinciaal gezag, hoofdzakelijk op schoolgebied; in richting van nieuwe politieke lichamen, be stemd om de natuur'ijke ontplooiing van ieder der taalgroepen te bevorderen; ont dubbeling van enkele ministeries, als b.v. het ministerie van onderwijs. Het is eigenlijk deze verklaring die tot grondslag van het accoord dient, waarbij de VI. nat. er zich eigenlijk ook nog toe verbinden de nationale Belgische eenheid onbesproken te laten, evenals de kwestie van de dynastie. In den verderen tekst van het stuk van Degrelle wordt gezegd dat Rex met het verleden wil breken. Er is inderdaad moed noodig om als Waal, in kringen die met duizenden voor- oordeelen behept zijn waar het de Vlamin gen betreft en de Nederlandsche beschaving die de hunne is, met een dergelijke verkla ring voor den dag te komen. Het is de vraag wat degenen van rechts zullen meenen die voor de Rexlijsten stemden zonder ooit te denken dat zij de bondgenooten zouden wor den van de zoo gehate Vl.-nationalisten. Dat zou voor Degrelle wel een ontgoocheling kunnen zijn, terwijl het ook overweging verdient dat Degrelle toegeeft, door dit ac coord, dat hy althans wat Vlaanderen be treft, op een bondgenootschap aangewezen is en niet op eigen invloed kan rekenen. Iedereen erkent evenwel dat men hier tegen over een politiek feit staat van groot belang en dat Degrelle handig manoeuvreert. Naar het heet worden thans ook nog stappen ge daan by parlementairen van de katholieken en liberalen om hun toetreding tot de over eenkomst te bekomen. Moet dit leiden tot een anti-marxistische meerderheid? Sommi gen zien er de voorboden in, vooral zij die den invloed van de socialisten in de regee ring zeer kwalijk nemen. Wy zien in het accoord vooral een verstandig besluit van Degrelle om invloed te krijgen in Vlaande ren, zooiets als een propagandazet waarin hy een meester is. Later, veel later, kan men immers nog altijd zien wat er moet ge beuren! CRISISHEFFING OP BUITENLANDSCH FRUIT. Door den Nederlandschen bond van gros siers in versche zuidvruchten, de nieuwe zuidvruchtenbond, het college van impor teurs, den Ned. bond van grossiers in aard appelen, groenten en fruit, de Ned. r.k. bond van kleinhandelaren, de chr. bond van kleinhandelaren, de bond van kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de scheepvaartvereeniging Hudig en Pieters, de N.V. Ned. fruit wharf, Hoek om Holland, de Holland-Amerikalijn en de centrale, r.k. en chr. transportarbeidersbon den, is als belanghebbenden by den import van versch fruit een advies gericht aan den minister van landbouw, waarin zij onder de aandacht van den minister brengen, dat de consumptie van goed fruit een primair be lang is voor de volksgezondheid. In dit verband wordt in het adres gezegd, dat Nederland een slechte oogst heeft van winterfruit, waardoor de prijzen, welke be taald worden voor dit fruit zeer hoog zyn en verzoeken de heffing op geïmporteerde appelen en peren van 4 cent per K.G. bruto zoo spoedig mogelijk op te heffen. Ter nadere uiteenzetting van dit verzoek wijzen de adressanten o.m. op het volgende: Niettegenstaande de dure prijzen, zijn en worden zoo goed als alle winterappelen ge kocht en opgeslagen in koelhuizen, waar mede naast het goede in jaren van over vloed nu aan speculanten een wapen in handen gegeven is, dat zich keeren kan te gen het eigen volk. Speculatie en prijsopdrijving kan nooit De inhoud is sedert meer dan 100 jaar ongeëvenaard de verpakking is thans aan dezen inhoud aangepast. de bedoeling der regeering zyn en is het in jaren als deze, voor een goed fruitverbruik onder de bevolking noodzakelijk, dat deze heffing wordt opgeheven, waardoor de im port van versche appelen en peren kan be vorderd worden. Bovendien zal de import van versche ap pelen en peren niet alleen in prijsuitdruk- king ten goede komen aan den consument, maar het kan ook in belangrijke mate bij drage tot meer werk en brood asm duizen den, terwijl de Nederlandsche producten toch van goede prijzen verzekerd zijn. Voor tienduizenden kleinhsmdelaren zou het een lichtpunt zyn in hun moeilijk be staan. Tengevolge van de abnormaal hooge prijzen, welke de koopkracht van de con sumenten te boven gaan, kunnen zij deze producten niet meer koopen. Wanneer de consumenten tegen redelijke prijzen appelen en peren kunnen blijven ge bruiken, zal dit de volksgezondheid niet al leen ten goede komen, maar bovendien zsil het blijven gebruiken van appelen en peren, ook in jaren dat Nederland zelf weinig pro duceert, in de toekomst, by een grootere productie, ten goede komen aan ons eigen fruit. Bij zeer hooge prijzen voor appelen en peren zal het Nederlandsche volk, noodge dwongen, zich nog meer wenden tot ver schillende uitheemsche vruchten, zooals ba nanen, sinaasappelen" enz. Nu bovendien echter plotseling door het verlaten van den gouden standaard, de prijs van het geïmporteerde fruit weer aanmer kelijk wordt verhoogd en het inlandsch pro duct automatisch in een nog veel gunstiger positie komt, zijn zij van meerling, dat deze heffing welke mede destijds is bepleit slIs bescherming tegen invoer uit landen met gedevalueerde valuta nu funest is voor land en volk en h.L onverwijld dient te worden ingetrokken. BESCHERMING VAN DIEREN. Actie voor een wet. Nadat op een in Maart van dit jaar in een der zalen van Pulchri Studio in Den Haag gehouden bijeenkomst van vrijwel alle ver- eenigingen op het gebied van dierenbescher ming in ons land was overeengekomen, dat een commissie uit de Nederlandsche veree- niging tot bescherming van dieren, uitge breid met eenige juristen uit andere veree- nigingen, zich met het samenstellen van een ontwerp voor een wet tot bescherming van dieren zou belasten, had een dezer dagen on der leiding van den heer H. van Poelgeest in Pulchri Studio wederom een dergelijke vergadering plaats, waarin de bedoelde com missie rapport uitbracht over de door haar ten deze verrichte werkzaamheden. Het was gebleken, dat er tengevolge van de omvangrijkheid van den arbeid geen sprake van kon zijn, dat het doel, n.1. het ge reed hebben van een ontwerp in zodanigen geperfectionneerden vorm, dat het aan de regeering op den Dierendag 4 October van het loopende jaar zou kunnen worden aan geboden, te bereiken was. Dit werd door de commissie ten zeerste betreurd. Intusschen kon reeds vastgesteld worden, dat de dierenwet op een algemeen beginsel gegrond zal moeten zijn, waarin het besef van het groeiend verantwoordelijkheidsge voel van den mensch tegenover de dieren wereld duidelijk tot uiting komt, terwijl de uit dit beginsel voortvloeiende maatregelen aan de bestaande wettelijke bepalingen zul len moeten worden aangepast. Zoo zullen o.m. aan de orde komen: de herziening van de art. 254 en 455 van het wetboek van strafrecht, omdat de praktijk uitwijst, dat deze bepalingen niet doeltref fend werken; het schulddelict; het niet-ver- leenen van hulp aan in nood verkeerende dieren- de ontzetting uit het recht om die ren te houden; de mogelijkheid om dieren- fceschermende vereeniging als civiele partij in het strafproces toe te laten; wijziging van dp wet tot regeling van de uitoefening der veeartsenykunst, wijziging en aanvulling van de veewet, speciaal van het beruchte artikel 65 dier wet, wijziging van vleesch- keuringswet, trekhondenwet, jacht- en vo- gelwet; de regeling van het veevefvoer; de kettinghond; de dressuur; de dierenspelen; de vivisectie; het dooden van kleine en van niet voor de consumptie bestemde groote dieren; de wijze van vischvangst en nog tal van andere onderwerpen. En tenslotte zal een gedetailleerde rege ling moeten worden ontworpen van inrich ting, bevoegdheid en werkwijze der in te stellen commissies tot bescherming van die ren, die zullen moeten toezien op de nale ving der bepalingen van de dierenwet De commissie achtte uitstel van den da tum, waarop het ontwerp aan de regeering zal worden aangeboden tot 4 October 1937 onvermijdelijk. De vergadering kon zich, na eenig debat, hiermee vereenigen. In de heden in Krasnapolsky in Am sterdam gehouden vergadering van de „Nationale vereeniging tegen de werk loosheid" zijn een drietal prae-adviezen behandeld over de vraag: „welke moge lijkheden biedt bevordering van export en een doeltreffende emigratie voor de bestrijding van de werkloosheid in Ne derland en op welke wijze kan door economische voorlichting tot verwezen lijking daarvan worden bijgedragen?" Dr. ir. B. Bölger, secretaris van het Werk fonds 1934, begint zyn prae-advies met het geven van een aantal cijfers over den aard en de beteekenis van den Nederlandschen export. Ondanks alle handelsbelemmeringen neemt Nederland relatief nog een zeer be langrijke plaats in den wereldhandel in. Verder gaat de prae-adviseur na uit welke soort van artikelen de uitvoer van Neder land bestaat en hoe de ontwikkeling daar van in de laatste jaren is geweest. Uit de ge geven cijfers blijkt, dat de uitvoer van fabri- caten in de laatste jaren relatief zelfs iets is toegenomen. De factoren, die op de exportmogelijk heden van invloed zijn, worden voorts nader beschouwd. Concreet gesteld gaat het om de vraag of Nederland zijn producten concurreerend pp de wereldmarkt kan aanbieden. Tal van be lemmeringen worden wel is waar het vrije handelsverkeer in den weg gelegd, waar door de zuiver economische overwegin gen vrijwel illusoir worden gemaakt, maar dit neemt niet weg, dat wij slechts deze eco nomische voorwaarden voor de mogelijkheid tot export onder de oogen hebben te zien, omdat de handelsbelemmeringen in laatste instantie toch steeds secundair zijn en de natuurlijke technisch-economische grond slagen nimmer zoodanig kunnen aantasten, dat deze geen rol meer zouden spelen. Of men concurreerend op de wereldmarkt zijn voortbrengselen kan aanbieden is in hoofdzaak een kwestie van kostprijs. Deze kostprijs wordt wederom bepaald door de verschillende elementen, die voor de pro ductie van een bepaald artikel noodig zijn. Als zoodanig is dit vraagstuk een onderdeel van het complex van factoren, die tezamen de vestigingsplaats der nijverheid bepalen. Van deze factoren treden in het bijzonder op den voorgrond de voor de productie be- noodigde materialen, de technisch-econo mische inrichting van het productie-proces en de arbeidskrachten. Nadat de prae-adviseur deze drie factoren elk aan een nadere bespreking heeft onder worpen, wijdt hij nog een beschouwing aan de voorziening in de kapitaalbehoefte en is van meening, dat ook de economische voor lichting van de overheid van groot belang kan zijn voor export-mogelijkheden. Dr. T. P. van der Kooy van het bureau be talingsverkeer aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is van meening dat de particuliere organisaties, welke op het gebied der exportvoorlichting werkzaam zijn met den centralen dienst de handen ineen slaan ten einde de voorlich ting aan de hoogste eischen van den export te doen beantwoorden. De centrale dienst is bereid samen te werken en een taakver- deeling af te spreken met elke instelling, die waarborgen verschaft, dat het algemeen nationaal belang door haar inschakeling wordt gediend. Dikwijls zal het daarbij noodig zijn een zekere samenwerking tusschen exporteurs te bevorderen. De economische voorlichtingsdienst stelt overal waar zulks mogelijk is, zijn diensten gaarne ter beschikking in het belang van de emigratie. Vestiging van Nederlandsche kolonies in het buitenland beteekent somtijds het aan- knoopen van nieuwe handelsrelaties. Be vordering van emigratie houdt dus mogelijke bevordering van export in. Een opleving van den handel, zij het wel licht in andere vormen, dan wij tot dusver gewend waren, ligt in de lijn der verwach tingen. Deze opleving zal ook aan den Ne derlandschen export ontplooiingsmogelijk heden moeten bieden. Het veroveren van da nieuwe afzetgebieden zal echter energie be hoeven. Ir. R. A. Verwey, directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, behandelt in zyn prae- advies in hoofdzaak de emigratie. Na een overzicht te hehbben gegeven van de emi gratie gedurende de laatste jaren wordt ge concludeerd, dat thans de emigratie uit ons land weer grooter is dan de immigratie. In 1935 was er een vertrekoverschot van 11.249. De mogelijkheden van emigratie zijn thans stijgende, hetgeen gunstig werkt op de werkloosheid. Het behoeven echter geen werkloozen te zijn die emigreeren. Ten behoeve van de emigratie naar over- zeesche landen werkt de „Stichting Land verhuizing Nederland". Het verstrekken van voorlichting en het bemiddelen by emigratie van Nederland sche arbeiders naar landen in Europa be hoort tot de taak van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling. De directie van den landbouw ver strekt voorlichting omtrent de gelegenheden voor landbouwers om zich in het buitenland te vestigen. Nu de wereldwerkloosheid afneemt, in enkele landen zelfs een ruime werkgelegen heid ontstaat, terwijl de werkloosheid in Nederland nog groot blijft, is het van bij zonder belang, dat het grijpen door Neder landers van de aanwezige kansen wordt be vorderd door hun die kansen te doen ken nen. WONING UITGEBRAND TE AMERSFOORT. Gisteravond bemerkten omwonenden, dat er brand was uitgebroken in de ge meentewoning Jan Steenstraat 3 te Amers foort, bewoond door een gepensionneerden brandweerman uit Amsterdam, van de Wakker, genamd. Onmidellijk werd de brandweer en po litie gewaarschuwd De brandweer tastte het vuur met drie strale nop de waterleiding aan, doch kon niet verhinderen, dat het pand volkomen uitbrandde .Het perceel was verzekerd. De heer van de W. had gistermorgen zyn woning verlaten en was sindsdien niet meer teruggekeerd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WOERDEN. Het opruimingswerk vlot. Het opruimingswerk van de bij het spoorwegongeluk by Woerden vernielde rijtuigen is thans zoover gevorderd, dat na gisteravond acht uur over twee sporen wordt gereden, zoodat de dienst zonder ver traging van beteekenis kan functionneeren. OPENING NEDERLANDSCH POST- MUSEUM. Welke collectiën te zien zijn. Het bestuur van het Nederlandsch Post- museum deelt mede, dat het museum te Den Haag weder geopend is en dat thans ten toongesteld zyn: a. de postzegels tot 1918, gespecialiseerd, van Kaap de Goede Hoop, Transvaal, Oranje Vrijstaat, Nieuwe Republiek, Natal, Lorenzo Marqués, Bechuanaland, Engelsch Zuid- Afrikaansche Compagnie en Rhodesia, de frankeerzegels van Nederland, Neder- landsch-Indië, Suriname en Curagao; b. uit de geschiedkundige verzameling „Waller" de zeebriev^n; c. verschillende voorwerpen, oude reso- lutiën e.d. op de post en telegraaf betrek king hebbend; d. verzameling radioapparaten, waaruit de ontwikkelingsgang van het begin af is te volgen. Het Postmuseum is geopend op Woensda gen en Donderdagen van 1016 uur en op eiken lsten Zaterdag der maand van 1416 uur. De toegangsprijs is laag gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13