De Lange De Moraaz Bankiers te Alkmaar sinds 1805 heiloo Agenda JUMicaties iaaisie A De brand op de „Marnix". Een onderhoud met den gezagvoerder. ftaoutciaai llieums WIERINGEN School Stad m OmqevuiQ ïöceüfieocfU Tot en met Zondag 9.3012 en 1.303.30 uur, in het sted. museum, tentoonstelling foto's wedstrijd Alcmaria V. V. V. en idem „Beleg en ontzet van Alkmaar in 1573". Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het schandaal van den dag (sens.); hoofd rollen Clark Gable en Constance Bennett Extra: De 8-Oct. feesten. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan in het circus (sens.); hoofdrol Warner Oland. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Leichte Kavalerie (rom.); hoofdrol Marike Rökk. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer lm Sonnenschein (muziek en zang); hoofdrol len Jan Kiepura, Friedl Czepa, Theo Lingen en Luli van Hohenberg. In het voorprogr. opnamen 8 Oct. feesten. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 11 October. 2 uur, in de „Overdekte", bridgewedstrijd. 2 uur, Alkm. Wielerbaan, clubwedstrijden. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uitvoering muziekensemble Onder Ons en balletclub Hygiéa. Maandag 12 October. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht voor de theos. vereen. „Blavatskyloge". 7.30 u., Nieuwlandersingel 55, vergadering Zuigelin gen bescherm ing. Dinsdag 13 October. 2.30 uur, de Unie, voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, lezing met lichtbeelden over moderne voetverzorging. 8 uur, 't Gulden Vlies, film „Een toekomst met toekomst", van het instituut voor den autohandel te Driebergen. Het besluit van den ministerraad. De beraadslagingen van den minis terraad hebben den geheelen nacht ge duurd. Eerst om zeven uur vanmorgen werden de werkzaamheden beëindigd. Besloten werd, dat alle paramilitaire formaties Heimatschutz en Sturm- scharen ontbonden zouden worden. De ministers, die aangesloten zijn bij de ontbonden paramilitaire formaties blijven allen in functie. In het kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging gebracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen enkele andere verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog nader gemeld, dat Schusehnigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schusehnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oosten rijk geworden, beschikkende over vrij wel onbeperkte bevoegdheden. De ontbinding der paramilitaire formaties. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de ont binding der paramilitaire formaties zonder ongenoegen door de bevolking en kalm door de paramilitaire formaties zelve i3 ontvangen. Voor laatstgenoemden vormde het besluit geen verrassing. HINDERWET. Bij besluit van 9 October 1936 is aan de N. V. Timmerman's graan- en meelhandel en maalderij te St. Pancras, vergunning verleend tot het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats met aftap inrichting bij en ten behoeve van het perceel Schermerweg nr. 116, alhier. Alkmaar, 10 October 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Ongecorrigeerd OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL DE JONGE ZIEK. De oud-gouverneur jhr. mr. B. C. de Jonge, die naar men weet sinds eenigen tijd lijdende is, wordt heden in het gemeen telijk ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam opgenomen, in verband met de noodzakelijkheid eener verdere medische behandeling. Zeer waarschijnlijk zal tot een operatie worden overgegaan. In elk geval zal jhr. de Jonge geruimen tijd vermoedelijk wel 5 weken in het ziekenhuis moeten blijven. 4» VERLAGING TOESLAG GERST EN ROGGE. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van landbouw en vis- scherij heeft besloten, in verband met de ten gevolge van de depreciatie van den gulden gestegen prijzen van de granen, de toeslagregeling voor gerst met ingang van Maandag a.s. buiten werking te stellen. Voor rogge zal de denaturatietoe- toeslag, en dus ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge, eveneens met ingang van dien datum, vermin derd worden met 0.50 per 100 K.G. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever.) Even na acht uur gisteravond is de „Mar nix van St. Aldegonde" in de haven van Genua aangekomen. Toen wij dadelijk daarop aan boord klom men, troffen wij den gezagvoerder, kapitein Potjer op de brug, waar men druk bezig was met de manoeuvres om het schip veilig langszij de Ponte dei Mille te brengen. Na dat de Marnix goed en wel gemeerd lag en de kapitein de vele werkzaamheden ver richt had, die de aankomst in een haven met zich brengt en vooral na een reis als deze, was hij zoo welwillend een en ander van de lotgevallen van de Marnix te ver tellen. Op de eerste wacht van den 7den Octo ber, dat is tusschen acht en twaalf uur des avonds, zoo ving kapitein Potjer zijn relaas aan, bevonden wij ons in zwaar stormweer met orkaanvlagen. Er was een zeer hooge en wilde zee, waarin het schip zwaar stampte en slingerde en voortdurend kregen wij wa ter en stortzeeën over dek en luiken. Ter wijl ik om 8.10 uur op de brug stond werd door den officier van de wacht en mij een brandlucht waargenomen. Tevens zagen wij rook uit een luchtkoker komen. De geheele brandweer werd direct uitgepord en alle diensten werden gewaarschuwd. Dikke rook wolken kwamen uit de luchtkokers van luik twee. Wjj maakten groot alarm, sloten alle branddeuren en waterdichte schotten, de sloepen werden klaargemaakt om gevierd te worden. Om half elf vond ik het veiliger het S.O.S.-sein te geven, dat onmiddellijk beantwoord werd door verschillende schepen in de Middellandsche zee en talrijke kust- stations. Ook Scheveningen en Lands-end hoorden ons. Het Britsche oorlogsschip Co- órington, dat te Palma op Majorca lag, sein de, dat het met 30-mijls-vaart naar ons toe stoomde, het geheele scheepsradioverkeer op de 600 meter-golf werd te onzen behoeve stilgelegd. Om de trekking in het schip met het oog op den brand zoo gering mogelijk te houden, heb ik direct besloten voor den wind te houden en met het oog op een eventueel aanloopen van Ajaccio voeren wij in Noord-Oostelijke richting. Hier kon ik eerder zijn dan een der sche pen, die aan mijn oproep beantwoord had den, mij zou kunnen bereiken. Wij hebben de Codrington om 2.20 uur be dankt en geseind, dat zij naar Palma kon terugkeeren. Ondertusschen had het blusschingswerk een aanvang genomen. Wij waren zoo geluk kig de vuurhaard in ruim 2 spoedig te ont dekken. Er werden zeven gaten in het be- nedendek gebrand en het ruim werd na tuurlijk gesloten gehouden. Wij gebruikten zwavelzuurgas voor de blussching. Gister ochtend kwamen wij te Ajaccio aan, waar wij op de reede ten anker gingen. Hier maakten wij een regeling met het Fransche marine-vaartuig Perseverance, dat met acht slangen vijfhonderd ton water per uur kon geven. Wy hadden zelf water in het ruim gepompt. Toen het vrijwel vol water was, was de brand gebluscht. Gisterenmiddag om 4 uur begonnen wy met eigen middelen het ruim weer leeg te pompen En de passagiers, kapitein, hoe reageerden die? Er was geen sprake van paniek, zeide de heer Potjer. Er heerschte een kalme stem ming onder de passagiers. Natuurlijk heb ben wij medegedeeld, dat er een brand was en de passagiers werden van alles op de hoogte gehouden. Om tien uur Woensdagavond moest ieder een, die te bed lag, opstaan en de passagiers kwamen met een zwemvest bij zich in de deksalons. Natuurlijk waren velen onder den indruk van het zware stormweer en het geweldige slingeren en stampen van het schip veroorzaakten veel zeeziekte. Het viel sommigen moeilijk om op de been te blijven. Voor de bemanning heb ik niets dan lof, zeide kapitein Potjer. In alle diensten heeft zij zich uitstekend geweerd. Vanochtend zijn wij uit Ajaccio vertrokken. Ik had eerst ge dacht, dat wy niet zoo vroeg klaar zouden zyn met leegpompen en daarom had ik reeds een excursie in Ajaccio voor de passagiers georganiseerd. Zoo'n verzetje mochten zij wel hebben na zulk een bewogen nacht. Door het vroege vertrek is het uitstapje ech ter, laat ik maar zeggen in het water geval len. En de oorzaak van den brand, kapitein? Ja, dat is nog moeilijk te zeggen. Er zat een partij van 250 kisten lucifers in het ruim. Vermoedelijk zal hier de brand ont staan zijn. Wij spraken nog even met den chef-radio telegrafist Beerman, het was de eerste Keer, dat hij bet S.O.S.-sein had moeten uitzen den. Hij was er over verbaasd, dat de op roep van vele zijden zoo vlug beantwoord werd. Al waren de schepen nog vrij ver ver wijderd, het gaf toch een gevoel van veilig heid dat hulp, indien deze noodig mocht zijn, direct kwam opdagen. -9? de Marnix was weinig van den brand te bespeuren Er hing nog een rooklucht na- hïel Cen Wik daarin kon mer' heel m de diepte zien wat vuur en water van de lading hadden gemaakt. Morgen gaat alles eruit en zal wel blijken hoe de toe- stand is. Wegenaanleg. Ten behoeve van de snelverbinding Amsterdam-Wieringen-Leeuwarden zijn in de gemeente Berkhout en Abbekerk reeds een groot aantal landerijen onteigend. Bin nen niet al te langen tijd mag dus de aan leg van dit nieuwe weggedeelte worden te- gemoetgezien. Ook in Friesland wordt met de zoo noo- dige verbeteringen aangevangen. Dezer dagen zal worden aanbesteed de aanleg van de aardebaan met bijkomende werken van een gedeelte van den weg Gro- ningen-Drachten-Heerenveen-Sneek-Zurig- (Haarlem), onder de gemeenten Sneek en Stopsetting werkverschaffing. Met ingang van 1 November a.s. zal de werkverschaffing In de Wieringermeer, on der dagelijksch toezicht van de Ned. Heide mij. en de N. V. Grondmij. tijdelijk worden stopgezet. Machinistendiploma. De heer H. C. Stofberg, alhier, is te Den Haag geslaagd voor het machinisten examen diploma A. Volgens besluit van den kerkeraad der herv. gemeente te Alkmaar staan morgen, wegens bevestiging en intrede van ds. C. van Dop, alle andere kerkdien sten stil. EVANGELISATIE „DE ZAADKORREL Donderdagavond herdacht de geref. evangelisatie Uitgeest, uitgaande van de geref. kerk te Krommenie, haar 8-jarig bestaan. Uit het jaaroverzicht mocht blijken dat op den ook dit jaar gepresteerden arbeid wederom zegen was verkregen. Door eenige kerkelijke deputaten werd het woord gevoerd. De rede voor dien avond werd uitgesproken door den heer P. Homburg van Heiloo met als onderwerp „Evangelisatie en kerk". De samenkomst werd opgeluisterd door bijdragen van de kl. en gr. meisjesver- eeniging en de zangvereeniging en door ds. van Andel van Krommenie werd het slotwoord gesproken. De druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van drs. J. H. Becker, hulpprediker te Uitgeest. PREDIKBEURTEN. Leger des Heils, Limemrhoek 40; Zon dagavond 8 uur zal in bovengenoemde zaal een gedenkdienst worden gehouden, in ver band met het plotseling overlijden van bri gadier F. J. Buiterman. Herv. gemeente, SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema (bevestiging lidmaten; maandcoll BARSINGERHORN, 10 uur, ds. Witkop. Doopsgezinde gem., geen dienst. SINT MAARTEN, 9.30 uur, ds. Tinholt WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. van Baa ien. BURGERBRUG, geen dienst. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. OUDESLUIS, 2 uur, ds. Witkop. Doopsgez. gem., 10 uur, ds. v. d. Veen. PETTEN, geen dienst. SCHAGERBRUG, geen dienst. CALLANTSOOG, 10 uur, ds. van Wichen. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. WINKEL, geen dienst. DOODELIJK ONGELUK TE OUDE-NIEDORP. Vanmorgen om ongeveer half twaalf is te Oude-Niedorp een droevig ongeval ge beurd, waarbij een doode betreurd moet worden. De heer P. Helder, wonende aldaar, had vanmorgen zyn 5-jarig dochtertje Klazina meegenomen op de driewielde kar. Onder weg is het kind van de kar afgevallen en met het hoofd op den asfaltweg terecht gekomen. De kleine was op slag dood. VAN EEN DAK GEVALLEN. Gistermiddag ongeveer kwart over vier was de heer G. van der Waal, wonende te Oudorp, werkzaam by de fa. Schenner al hier, bezig werkzaamheden te verrichten op een dak van een woning in de Ramen al hier. Hij had een ladder in de goot gezet, tegen het pannendak op en op die ladder staande werkte hy aan het dak. Plotseling kon de goot het gewicht van ladder en man niet meer houden en de man smakte op de straat, met goot, ladder en een hoeveelheid cement. Buren en omstanders hielpen hem zoo goed zij konden, gaven hem kussens en een deken en in afwachting van de komst van den geneeskundigen dienst werd de heer Stoutjesdyk gewaarschuwd, die een voor- loopig verband aanlegde. Behalve een hoofdwonde had de man waarschijnlijk een gebroken vinger, terwijl hy over erge pijn in den linkerpols en linkerschouder en rib- beD klaagde. De ziekenauto van de fa. Met verscheen met den directeur van het Cen traal Ziekenhuis en twee verpleegsters, die van der Waal per auto naar de Wilhelmina- laan vervoerden. Naar men ons vanmorgen mededeelt, heeft van der Waal den linkerpols gebroken, zijn vinger was uit het lid, terwijl hij ook over pijn in zyn knie klaagt. Een en ander zal röntgenologisch onderzocht worden. De heer Stoutjesdyk, die bij het leggen van het verband een zakmes gebruikte en dit even ter hand stelde aan een der om standers, ontving dit tot dusver nog niet te rug. De betrokken persoon wordt verzocht het mes terug te brengen. EXAMEN STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Bij de examens voor stenografie en ma- chineschryven, gehouden op 6 October, te Amsterdam, onder leiding van den ontwer per, den heer A. W. Groote, slaagden: Voor kantoorstenografie 130 lettergrepen per minuut: mej. A. van Maarleveld te Alk maar (met lof), mej. N. Schagen te Alkmaar, de heer M. A. Marbus te Alkmaar en eer W. J. v. d. Stok te Oudkarspel. Voor machineschrijven: mej. N. Schagen te Alkmaar met een snelheid van 240 letter- aansl. per min., mej. S. Mulder te Alkmaar met 180 letteraansl., mej. G. Plevier te Koe dijk met 200 letteraansl., mej. W. Bronner ti Wieringerwerf, met een snelheid van 17! letteraansl., mej. L. Wessels met 235 letter aansl., de heer C. Melker met 165 letter- aansl., de heer J. Smeets met 190 letter aansl., de heer M. A. Marbus met 215 letter aansl. en de heer H. Wessels met 200 letter aansl. per minuut, allen wonende alhier. VALKENHEIDE-SPELDJESDAG. Op Zaterdag 17 October wordt een speldjesdag gehouden ten bate van het gesticht Valkenheide. Ge kent toch Valkenheide, het opvoe dingsgesticht voor verwaarloosde jongens, uitgaande van de Ned. Duitsch Herv. kerk? Welnu, dat mooie werk lijdt vreeselijk onder de crisis. Door inkrimping van regeeringssubsi- dies, door achteruitgang der giften en contributies is een groot deel van zijn inkomsten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen her vormden, doch ook gereformeerde, luther- sche en doopsgezinde jongens opgenomen. Het is dus een nationaal belang dat hier gediend wordt. Niemand blijve achter, nu het er om gaat dit goede werk in stand te houden. Men kan zich nog heden opgeven als collectant aan mevrouw A. A. C. Stokreef, Bergerweg 24 Alkmaar, mondeling of schriftelijk. naar waarnemingen, verricht in dP„ van Zaterdag 10 October 8etl Medegedeeld door het Kon. Nedèri Instituut te de Bilt. Met" Hoogste barometerstand 771 n Oslo '8 m M- te Laagste barometerstand 756.7 m m Janmayen. te Verwachting, geldig tot den avond Zondag 11 October: Var> Zwakke tot matige oostelijke tot nor oostelke wind; licht tot half bewolkt- w schijnlijk droog; weinig verandering temperatuur. 111 JUBILEUM. Op 14 October a.s. zal de heer G. Kuy- per, Magazijn van Chocolade en Suiker werken, Hekelstraat 24, alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijn zaken begon, terwijl zijn broer, de heer A. Kuyper, op dien dag 25 jaar by hem als boekhouder werkzaam zal zijn. Aan vankelijk op bescheiden wijze begonnen in de Vrouwenstraat met de fabricage van suikerwerken, kwam hij al spoedig tot het inzicht, dat voor dit artikel de grossierderij de aangewezen weg was. De zaak werd verplaatst eerst naar Hekel straat 27 en vervolgens naar Hekelstraat 24, waar zij thans nog is gevestigd en in den loop der jaren verschillende uitbrei dingen heeft ondergaan. Op den herdenkingsdag bestaat 's mid dags van 35 uur in Restaurant „Lon- don" gelegenheid tot complimenteeren en gezien de bekendheid van den heer Kuy per in de zakenwereld van Alkmaar en verre omgeving zal het daar zeker niet aan belangstelling ontbreken. GESLAAGD. Aan de universiteit te Amsterdam slaag de voor het prop.-deut-examen in de ge neeskunde de heer A. G. Degenaar alhier en voor het candidaats-examen in de ge neeskunde de heeren J. Degenaar en A. J. Massink, befden alhier en W. Hoekstra te Heiloo. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van de bedrijven, de heer Bonsema, is Maandag a.s. verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. TEGENGAAN VAN PRIJSOPDRIJVING. Burgemeester en Wethouders zyn voor nemens bij den Raad een crediet van 10.000 aan te vragen voor de uitvoering van de wet van 30 Sept. j.L (Stbl. 639 D), om den burgemeester in staat te stellen zoo noodig door in bezitneming van goederen prijsop drijving tegen te gaan. MILITAIRE PROMOTIE. Bevorderd is tot reserve-majoor by den generalen staf, onze stadgenoot, de heer J. J. D. H. Verschoor, thans reserve-kapitein by den staf. Bevorderd is tot reserve-kapitein der in fanterie, de heer J. F. W. Ober, thans reser ve eerste luitenant by de infanterie. HUWELIJKSGESCHENK AAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Dezer dagen is in de pers medegedeeld, dat in Noordholland een provinciaal co mité gevormd is voor het inzamelen van gelden voor het aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bemhara aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk. Het ligt in de bedoeling van den Burge meester, een plaatselijk comité samen te stellen, dat zich hier met deze inzameling zou wenschen te belasten. Het verdient daarom aanbeveling van de vorming van speciale commissies af te zien en de vor ming van dit centrale comité af te wach ten, waardoor versnippering van krachten zal worden voorkomen. VOOR DE ARMSTEN DER ARMEN. Hieronder volgen nog enkele nagekomen giften: M. C. J. F., Bergen 1.50, Wed. O. 2. DE 8 OCTOBERFEESTEN. De uitslag der verloting. De koopers van programma's, genum merd 436, 1812 en 2377, zyn voor het in ontvangst nemen van een prys in aan merking gekomen. Zij kunnen zich met medeneming van het programma vervoe gen bij den penningmeester der vereeni- ging, Verdronkenoord 119. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 October is de apotheek van H- Hartong van Ark, Langestraat 1 geopend. no°K*Zoni en Feestdagen en gedurende den acht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zyn gesloten van 8 uur." UUr dCn Vülgendcn morgen In de apotheek, welke Zondags geopend is wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. HUISVERZORGING. Ter eere van het 60-jarig bestaan van de N.-Holl.-vereeniging „Het Witte Kruis" heeft het hoofdbestuur, zooals elders in dit blad bly'kt, de sympathieke gedachte gehad een bedrag uit te trekken teneinde in ver schillende plaatsen een cursus te houden over „Huiselijke Ziekenverpleging". Het doel is in 8 a 10 avonden door een bekwaam leider of leidster een verhandeling te houden over het verplegen van zieken in eigen huis, toegelicht door aanschouwelijk voorstellingen, b.v. verzorgen van het bed, plaatsen van een windkussen, omleggen van waterverbanden en ijszakken, verzorging van de ziekenkamer, enz. enz. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een zieke in eigen huis niet de verzorging krijgt die een patiënt toekomt, alleen doordat de daarvoor in aanmerking komende verzotf ster niet voldoende ter zake kundig is. De commissie voor huisverzorging, die mt de aard van haar werk steeds met zieken in aanraking komt, stelt dezen cursus dan ook zeer op prys en beveelt deelname daar aan dan ook ten zeerste aan. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement van N. V. Bloembollenkweekerij en Handel v.h. E. P. Zwager te Breezand te Anna- Paulowna. Uitkeering aan concuigfste schuldeischers bedraagt 7.23 pet. TENTOONSTELLING STEDELUK MUSEUM. De in het Stedelijk Museum plaats heb bende tentoonstelling betreffende Alkmaar's Ontzet trekt zeer veel bezoek. Zij zal ook morgen (Zondag) geopend zijn van BH-12 en van iy,-$ uur. OPENBARE PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Woensdag zal zooals, elders in dit blad blijkt, op veler verzoek de heer H. Foppele uit den Haag voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", afd. Alkmaar, in gebouw de Unie aan de Koorstraat, een openbare psy- chometrischen séance houden. Het bestuur voldoet hiermede aan den wensch van velen en verzoekt dan ook zooveel mogelijk de kaarten in voorverkoop te nemen. „BLAVATSKYLOGE". Eerste openbare voordracht: „Theosofie een licht in de duisternis". Men verzoekt ons te plaatsen: Verwarring, vertroebeling, schoonschij nende leuzen van broederschap, verdeeld heid en politieke spanningen, hebben een dichten muur van nevelen opgetrokken en 't ware uitzicht benomen op de visie van die werkelijk, die eeuwig en onveranderlijk is. bron van alle leven en zyn, onbewogen en krachtig inwerkend op de wereld van den geest, de ziel en die der verschijnselen. De menschheid heeft tot opdracht deze drie werelden te leeren onderscheiden en naar essentieele waarde te schatten. Haar le venslessen voeren haar van den vorm, den buitenkant, naar den inhoud van 't persoon lijk ik-bewustzjjn, naar het apotheose een heidsbewustzijn: de broederschap. Wij leven nog in voor-geboortelij ke toestanden, t n dividu verkeert in doorsnee nog in t s dium van nemen ten koste van zyn mede- mensch-zyn, eenheidsbesef met alle schen is nog geen levende werkelijkheid g worden. Politieke stroomingen, partyleuze groepen van verschillend denkenden zijn op gericht voor zich zelf of zyn afde voordeel te behalen. „en Zy, die geleerd hebben objectief te zien in waarachtig moeizaam streven 't ware zicht van 's menschen wezen hebben oplichten, weten met intense zekerhei achter de wereld der vergankelij khel ééne is: de synthese der palen van stelling: het leven, bron van alle zyn'. Z(j die bovenmenschelijke wijsheM ten brachten ons dat levensinzicht in meest geestelijk denkbare vorm. (is goddelijke wijsheid). /akkel Z(j draagt op zoodanige wijze de van 't eeuwig licht uit, dat wetens g lijk, psychologische en occult inzie ven wordt in de groote liefde of 1 andere universeele krachten 1 ,^en bouw van den cosmas en micro.cosnLiHelü1{ mensch) in onderlinge verhouding °U1 en logisch belicht. en Zoo kwam de theosofie #1* ecn

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2