Hooge Raad over de inbeslagneming van autobussen op den Afsluitdijk. ^Binnenland Vtaaq en Aanèod £aneU en Jwnèoiw Belangwekkende pleidooien. Brand op Noorsch schip. y^I kmaarsche wielerbaan. De sluitingswedstrijd. dagmiddag zal de Alkmaarsche wie- T*an voor de laatste keer in dit seizoen ler poorten voor het publiek openen. Aan- h^"oedigd door het succes tegen De Kam- ■en uit Haarlem heeft de wielerclub Alc- pl°ria voor Zondag haar zustervereeniging "ïCennemerlanduit Beverwijk uitgenoo- zoodat we weer een interessant due! Snen verwachten. Het programma bevat allereerst sprint- •edstrijden met 5 deelnemers van beide dubs, n.1. Duineveld, Hoolwerf, Bakker, Glss en Th. Pronk van Kennemerland en J. prenk, Oukes, Derksen, Schipper en Frank van Alcmaria. pan is er weer een Olympische achter volging tusschen Bakker—Duineveld—Jon ker—Glas (K.) en Frank—Derksen—Groot- Scbipper (A.) pe Alcmaria-ploeg is veel sterker dan onlangs tegen de Kampioen. pe nieuwelingen rijden vervolgens een 50-ronden-race, terwijl tenslotte twee kop pelwedstrijden worden gehouden: 8 nieuwe lingen-koppels en 8 koppels van amateurs en onafhankelijken. Hoewel de strijd zeer boeiend zal zijn, heeft Alcmaria de beste kansen op de eind zege, al zijn verrassingen niet uitgesloten. imen. SPRINGER—VAESSEN. In het begin van den wedstrijd tusschen deze beide dammers hebben wij meege deeld, dat naar alle waarschijnlijkheid Springer sterker zou worden, naarmate de wedstrijd verliep. Dat is wel heel juist ge bleken. Nadat Springer de eerste partij gewon nen had, volgde een paar remise-partijen, en toen begon voor Vaessen een soort de bacle. Immers, van de 7 tot nu toe gespeelde matches heeft hij er drie gespeeld en er 4 verloren. Springer leidt dus na 7 partijen met 11-3. Het blijkt meer en meer, dat de Belgi sche kampioen zich vrijwel staande kan houden in reglmatige partijen, maar dat hij de kluts kwijt raakt in onregelmatige matches. En daar heeft Springer het voort durend op aangelegd. Springer's kracht blijkt bovendien nog daar uit dat hij in elk der drie remise-par tijen beter stond dan de Belg, maar het ma- terieele voordeel niet in winst kon omzet- ItML Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel, enkel dan alleen krijgt gq van elk attentie! controleurs e.d., terwijl de materie in geval nog doorkruist zou worden door presidenten van rechtbanken. Hier tegenover bepleit spreker de stelling, dat verkleining tot in het oneindige van de nadeelen voor den particulier op een be paald moment de zekerheid geeft van na deel voor de gemeenschap. Ook de één en ondeelbaarheid van het openbaar ministerie zou in het gedrang ko men, omdat men 21 presidenten zou kunnen rondgaan. Het zou een slag voor de rechts orde zijn als de presidenten bevelen gingen geven aan het openbaar ministerie. De ruggegraat van den rechtsstaat is de staat en daarvan is het gezagselement het allervoornaamste. Het bevredigt de primaire behoefte van iedere gemeenschap. De ten- denz van het begrip rechtstaat volgens het systeem Stheeman-Völlmar stuurt regel recht op de klippen aan. Na replieken werd de conclusie van den procureur-generaal bepaald op 23 October. staande volgt, een omzetting van den uit zaai niet. Hij vertrouwt, dat de landbou wers voldoende rekening zullen houden met bet gegeven antwoord en niet tot een over gang, als in de vragen wordt verondersteld, zullen besluiten. In verband hiermede heeft de minister niet het voornemen den tarwerichtprijs te verhoogen De onzekere toestand voor het jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel ligt het niet in zijn voornemen, belangrijke wijzigingen aan te brengen en, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn standpunt bekend te maken. Criant-publicatie. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijd vak van 28 September 1936 tot en met 3 October 1936 2.60 per 100 K.G. zal bedra gen. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 1—5 regels 35 cent bij vooruit betaling. De Friesch-Hollandsche Reisvereeni ging te Leeuwarden organiseert auto tochten naar vele plaatsen in het land, bestemd voor haar leden. De overheids ambtenaren hebben echter herhaalde lijk een bus van deze vereeniging in beslag genomen. Meestal is dit gebeurd in de buurt van den Afsluitdijk. Op het moment, dat dit gebeurde, waren er niet anders dan vrijspraken in tegen het be stuur ingestelde strafprocedures. Na een paar uur werden deze bussen dan weer vrijgegeven. Het bestuur is toen een civiele procedure aangevangen tegen den staat en vorderde voor den president der rechtbank te Leeu worden, mr. Stheeman, in kort geding, een verbod voor den staat om dusdanig op te treden. De staat meende bevoegd te zijn in gevolge artikel 94 van het Wetboek van Strafvordering, dat de inbeslagneming regelt. De president, het nut van deze inbe slagneming niet inziende, heeft het gevraag de verbod uitgevaardigd. Van dit vonnis ging de staat in hooger be roep en het gerechtshof te Leeuwarden ver nietigde het vonnis. Het Hof verklaarde den president onbevoegd op den algemeencn grond, dat de rechterlijke macht nimmer mag beoordeelen hetgeen de overheid doet ter uitoefening van haar justitieele taak. Het bestuur der reisvereeniging ging V3n deze uitspraak in cassatie en ook de staat stelt prjjs op een principieele uitspraak. Voor den Hoogen Raad is gister deze zaak behandeld. Het gaat dus nu om de kwestie of de rechter, speciaal in kort geding, ooit mag treden in een beoordeeling van hande lingen, der overheid op het gebied van straf vordering, binnen den formeelen kring van haar bevoegdheid verricht. Voor de reisvereeniging trad op mr. dr. H. F. A. Völlmar te 's-Gravenhage. Pleiter wees erop, dat tot aan het kort gading en met betrekking tot de Friesch- Hollandsche Reisvereeniging louter vrij spreken waren. Desnietttemin bleef het in ""lag nemen van autobussen maar voort duren. De grond voor inbeslagneming. Pp welken grond hadden deze handelin gen nu plaats? Deze moest zijn of art. 13 der wet op de openbare vervoermiddelen (belet- a Van diensten, die zonder vergunning ondeahouden worden) of art. 94 van het Wet- ?°eh van Strafvordering (inbeslagneming verband met een in te stellen strafver volging). Het is nu gebleken, dat het laatste het ge- r Was. Een strafvervolging echter bleef j"t- In ieder geval werd de wet op de open- middelen van vervoer buiten beschou wt gelaten. Pleiter wees er echter op, dat niets is toe- van hetgeen het Wetboek van Straf- voorschrijft omtrent de inbeslag- "eming. ''oen men hulp zocht bij den president de rechtbank te Leeuwarden, was het jüf' de bedoeling, de overheid te bemoei- ~**®n in de uitvoering van haar taak. Men /®*t alleen dat niet meer zou geschieden ^'gene, waartoe de wet geen bevoegdheid Reeft. president gaf een didactisch vonnis, 7*t hierop neer kwam, dat een dergelijke ^Beslagneming van autobussen malligheid en geen zin heeft. Het Hof vernietigde uitspraak, van meening zijnde, dat hier een redelijk doel aanwezig kan zijn. ."ovendien werd beslist, dat de president *£h niet mag begeven op het gebied van •«afvordering waar de overheid dit gebied hestrjjfct. Hiertegenover betoogde pleiter, dat het "°f buitengewoon eenzijdig is geweest en *Ues op sy zette wat zich aan rechtspraak ormde door uitspraken van den Hoogen "fad over art. 2 der wet op de rechterlijke vganisatie. Volgens het Hof zou zelfs de ti» ^ent niet optreden bij een apart onwet- ^'Bvorheidsdaad. Het Hof zegt, dat er een Olijke competentie is van den strafrech ten? raadkamer en de president in dit ver- geen rechtsmacht heeft, ben ,Stelde eohter, dat de wettelijke com- van den strafrechter raadkamer ffeci?. afbreuk kan doen en niet uitsluit de smacht van den president. macht te nemen van alle onre u "gen' waarin wordt opgekomen egen hStmallge gedragingen - ook van over- dsorganen welke schade ten gevolge hebben of inbreuk maken op burgelijke rechten, ongeacht of deze gedragingen onder meer ook het gebied van het strafrecht of de strafvordering betreffen. Een uitdrukke lijke wetsbepaling zou deze bevoegdheid kunnen uitsluiten, maar een zoodanige be paling in casu niet. Pleiter haalde nog aan een uitspraak van wijlen mr. Tak in zijn conclu sie, behoorende bij het arrest van den Hoo gen Raad van 31 Mei 1935 (de Hoornsche dijk), waarin mr. Tak spreekt van de bijna grenzenlooze macht van den president. Plei ter wees ook op de aanteekening van prof. Meyers bij dit arrest, waarbij gezegd wordt, dat de rechtsmacht van den president rui mer is dan die van den gewonen rechter ten principale. Er is vrees geopperd voor excessen door misbruik te maken van dit rechtsmiddel. Naar pleiters meening zal echter de presi dent van zijn bevoegdheid alleen gebruik maken in uitzonderingsgevallen. Wordt de rechtsmacht van den president daarentegen teruggedrongen, dan zullen er vele gevallen zijn, waarin men totaal rechteloos is. Dit is in een rechtstaat niet toelaatbaar. Voor den staat werd gepleit door mr. Wolterbeek Muller en jhr. mr. van der Does. Mr. Wolterbeek Muller zeide, dat de tegenpartij het voorstelt, alsof men hier te doen heeft met een bonafide reisvereeniging. Zoo is de zaak niet. Men verzint allerlei middelen en aan de bepalingen der wet te ontkomen. Er zijn in dit geval eenige vrijspraken geweest, maar er was ook een veroordee ling. In cassatie heeft pleiter dit intusschen niet noodig. Het betreft hier een algemeere klacht over het vasthouden van autobussen en men beroept zich erop, dat geen straf vervolging is ingesteld. Dat deze niet is ge volgd, bewijst geenszins, dat art. 94 straf vordering niet kan zijn toegepast. Pleiter wilde een kras voorbeeld noemen: een ge vonden lijk wordt in beslag genomen, omdat men misdaad veronderstelt. Hierop behoeft geenszins een strafvervolging te volgen. Wat zou het gevolg zijn van een vernietiging van 's Hofs arrest? Dan zouden vijf heeren, be stuursleden dezer vereeniging, voor het ver volg gevrijwaard zijn voor onderzoekings maatregelen vanwege de overheid. Een dergelijke bevoorrechte positie zou theoretisch ontoelaatbaar zijn en in haar consequentie absurd. Vrijheid voor den Staat. Pleiter eischte voor den Staat vrijheid. Hij wraakte, dat opsporingsambtenaren in hun vrijheid van handelen kunnen worden belemmerd door autoriteiten, die zelf niet met opsporing belast zijn. De vrijheid van den president gaat heel ver, pleiter geeft dit toe, maar dat neemt niet weg, dat er aan die bevoegdheid toch ook grenzen zijn ge steld. Het Wetboek van Strafvordering be doelt hier te regelen een afgerond geheel, waarbij ingrijpen van den rechter in kort geding niet is toegelaten (distributie-arrest Hooge Raad 1919). De procesgang van het door sprekers tegenpleiter aanvaarde systeem zouden veel ernstiger zijn, dan hij vermoedt. De president heeft, naar pleiter meent, zich niet in te laten met de doelmatigheid van overheidsbemoeiingen, hij heeft alleen te maken met de rechtmatigheid. Aan de rechtmatigheid van de inbeslag neming behoeft niet getwijfeld te worden. Artikel 94 zegt duidelijk, dat alle voorwer pen, dus ook autobussen kunnen worder. in beslag genomen wanneer onbruikbaar- making kan volgen. Dit wordt uitgemaakt na openbare behandeling. De procureur-generaal, mr. Besier: Als men een openbare behandeling krijgt Mr. Wolterbeek Muller: Dat kan men niet uitmaken op het oogenblik, dat de bussen in beslag worden genomen. Mr. Besier: De bussen werden toch na eenige uren weer teruggeven? Mr. Wolterbeek Muller: Dan had men blijkbaar niets gevonden, dat als bewijs kon dienen. Jhr. mr. van der Does vulde het pleidooi van mr. Wolterbeek Muller op verschillende punten nog aan. De rechtstaat. Pleiter betrok het begrip rechtstaat in de kwestie. Hij bestreed daarbij, dat het systeem StheemanVöllmar voor deden zou opleveren. Het vermeende voordeel van deze rechtsstaat-conceptie is, dat de overheid in de Nederlandsche demo cratie nog meer gebonden wordt en het be lang van den particulier een zooveelste waarborg erbij krijgt. Dit is dus het op elkander stapelen van raden, commissies, i Een in goeden staat zijnde Kachel met pijp en plaat aangeboden, 3.50. P. C. HOOFTSTRAAT 45, alhier. Te koop gevraagd groote Pop, liefst met pruik. Pension MICHELS, Dr. v. Peltlaan 12, Bergen. Tel. 114. Te koop aangeboden prima Matchless Motorrijwiel 2Vi P.K., kopkleppen. Type 1934. Bill. prijs. STATIONSWEG 1. Te koop Chevrolet Coach in prima staat. Te bevragen KENNEMERSTRAAT- WEG A 488, Heiloo. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Op 16 October feestelijke herden king te Londen. De feestelijke herdenking van de verlo ving van Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld te Loden zal plaats hebben op Vrijdag 16 October. De feestelijkheden zullen geschieden on der auspiciën van de Nederlandsche ver eeniging „Neerlandia", in haar feestgebouw Daar zal dan ook tevens plaats vinden de Londensche premiere van de film „Suiker freule" van den Nederlandschen auteur Henri van Wermeskerken die ter bijwoning daarvan naar Londen genoodigd is. De Nederladsche gezant, jhr. de Marees van Swinderen, zal daarbij een feestrede houden. Te koop Cafétafels, Stoelen, Ijskast, Glaswerk, enz. epz. in goeden staat. Te bezichtigen tot 15 October van 11 tot 3 uur Lunchroom Mient 27. 4 Moderne eiken Schrqfbureau's te koop vanaf 23.50. Kachels, Kachelpijpen van af 70 cent per M.. Ellebogen, Dekens, Karpetten, Oliehanglamp z. g. a. n. J. L. Sostman Jr., Verk.lok., Ridderstr. 10. Te koop prima Heerenrijwiel met rem- naaf en nieuwe banden. Prijs 8. LANDSTRAAT 18. Te koop een wit geëm. Badkuip, een groen geëm. gegoten Fornuis als nieuw. Tevens een Studie-piano. Te bevragen VARNEBROEK 5. Prima Veerenbedden uit nette inboedels vanaf 7.50, Ledikanten vanaf 1, Ge makskoffer met pot 3.50, Canapé met 2 crapeauds, nieuwste stoffeering, 20. DEKKER, Laat 182. Gebruikte Dames- en Heerenrjjw. met Torpedon. „Simplex", „Cyrius", „Eysink", „Gazelle", vanaf 7.00. NIEROP's Rijwiel stalling Heerenstraat 10. Tel. 3827. Singer Handnaaimachine met garantie 7.50, beste Trapmachine 17.50, prima Schrijfmachine merk (Smith-Premier) 15, Damesrijwiel z. g. a. n. 10, Kamer scherm 3.50. DEKKER, Laat 182. Ter overname gevr. Supplement op Practisch Boekhouden (W. Kreukniet). Brieven met prijsopg. onder letter A 669 bureau van dit blad. B Een prima Stofzuiger, weinig gebruikt, 125 of 220 volt, voor 17.50, desgewenacht op termijn. WELSCH, Spoorstraat 69. DE TARWEPRUS NIET VERHOOGD. Beantwoording van vragen. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Droesen betreffende ver hooging van den tarwerichtprijs, heeft de minister van landbouw en visscherij geant woord, dat deze vragen zijn ingezonden vóór de waardeverlaging van den gulden had plaats gehad. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeeringsmaatregelen hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhou ding der graanprijzen wijziging is gekomen. Vóór het gouduitvoerverbod was ingesteld en bij de toen geldende prijsverhoudingen was er ongetwijfeld reden om, zooals de heer Droesen stelde, te verwachten, dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzienlijk zou afnemen. Daarbij moge niet worden vergeten, dat de prijzen van rogge en speciaal die van gerst toen vrij aanzienlijk waren opgeloopen boven die, welke de minister had gegarandeerd. Door de op de depreciatie gevolgde maatregelen aan deze bijzondere aantrekkelijkheid' van den gerstprijs een einde gemaakt. De positie van den haververbouw is thans wel iets gunstiger geworden. Het prijsverloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den minister gevolgd. Ook in het jaar 1937 dienen de landbou wers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd, en dienen zij niet uit te gaan van de« hoogere prijzen voor gerst en rogge, die slechts korten tijd heb ben gegolden. Bij de tegenwoordige prijsverhoudingen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel in het belang van het land, dat de tarweverbouw niet wordt ingekrompen. Men dient evenwel te bedenken, dat deze prijs verhoudingen allermist vastliggen, daar de mogelijkheden van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bjj de vóór de depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stelde de ver vanging van tarwe door andere granen in derdaad zwaardere eischen aan het land bouwcrisisfonds. Door de thans genomen maatregelen is dit sindsdien gewijzigd. Voor het oogstjaar 1937 durft de minister geener lei voorspelling te doen. De minister vreest, zooals uit het boven- JOURNALISTENKRING EN N.S.B. Aan alle bladen, die het communiqué van den Nederlandschen Journalistenkring plaatsten, wordt door den persdienst der N.S.B. verzocht onderstaand antwoord op te nemen. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring heeft dezer dagen door middel van het A.N.P. een protest laten hooren tegen de houding der N.S.B. tegenover de Neder landsche pers, dat volkomen overbodig kan worden geacht. Er is immers reeds herhaal delijk in woord en geschrift op gewezen, dat uitsluitend de partij-pers en de niet-ob- jectieve anti-fascistische bladen door de N.S.B. worden bestreden. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring, dat volgens het October-num- mer van „De Journalist" boven en buiten alle politiek staat, heeft zich door dit protest leelijk in de kaart laten kijken. Het was reeds lang bekend, dat een be paalde groep marxistische gezinde journa listen in feite eigenlijk den Nederlandschen Journalistenkring beheerschen. Dat zij bij monde van het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring deze neutrale ver eeniging echter hebben misbruikt om anti fascistische doeleinden te dienen, is door tal van weldenkende journalisten met ont stemming vernomen. Veeleer had het op den weg van het be stuur van den Journalistenkring gelegen de afgedwaalde collega's van de Arbeiderspers, die dag in dag uit onder het motto „de bur gerpers is leugenpers" een immoreele actie voeren tegen de provinciale bladen op het hoogst oncollegiale van hun bestrijdings- methode te wijzen. Tot op heden heeft het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring ook niets gedaan om tal van redacteuren der partij - pers, die in hun bestrijding van andersden kenden dikwijls niets ontzien, het begiip van journalistieke eer bij te brengen. Ware dit wel geschied, dan zou de partij - pers zich ook in de bestrijding van de N.S.B. correcter hebben gedragen en was er voor de N.S.B. minder aanleiding geweest om deze pers te hekelen. Het feit, dat het bestuur van den Neder landschen Journalistenkring maatregelen wil treffen om in het vervolg journalisten, „die de dictatuur voorstaan", in de vereeniging te weren, wijst er eveneens op, dat dezelfde elementen, die den stoot gaven tot de op richting van de vele „Comité's van waak zaamheid tegen het fascisme" ook in den journalistenkring zijn binnengedrongen. De leiding der N.S.B. waarschuwt op grond van deze feiten de goedwillende jour nalisten zich in acht te nemen voor de z.g. buiten alle politiek staande leiders van den Nederlandschen Journalistenkring, die deze algemeene vereeniging van journalisten mis bruiken om propaganda te voeren voor doelstellingen, die Moskou slechts welgeval lig kunnen zijn. De leiding der N.S.B. wijst er tenslotte nog eens op, dat iedere journalist, die het welbegrepen belang van ons volk ter harte gaat, en dit ook in zijn krant tot uiting brengt, op de volle sympathie der N.S.B. kan rekenen, de overtuigde en eerlijke tegenstanders inbegrepen. De zich neutraal noemende, doch in wer kelijkheid anti-fascistische journalisten van het gehalte van het bestuur van den Neder landschen Journalistenkring zal de N.S.B. echter tot het uiterste blijven bestrijden. (Wij zijn gewend het hoor en het weder hoor toe te passen en willen daarom aan bovenstaande verklaring geen plaatsruimte weigeren. Wij zouden hieraan op het oogenblik al leen het volgende willen toevoegen: le. Het bestuur van den Kring staat inder daad boven en buiten de politiek. 2e. De Ned. Journalistenkring wordt geens zins beheerscht door een groep marxistisch gezinde journalisten en dat het bestuur namens haar meer dan 600 leden openlijk opkomt tegen de grove verdachtmakingen waaraan de Kringleden herhaaldelijk van N.S.B.-zijde bloot staan, is volkomen te be grijpen. 3e. Het is onjuist, dat het Kringbestuur maatregelen zal treffen om in het vervolg journalisten „die de dictatuur voorstaan" uit de vereeniging te weren. 4e. Het is eenvoudig belachelijk van N.S.B.- zijde de Hollandsche journalisten te waar schuwen tegen het door hen zelf gekozen Kringbestuur, dat in verloop van jaren over tuigende bewijzen heeft gegeven, dat geen moeit het te groot is den leden van dienst te zijn en hun positie in velerlei opzicht te ver- Sterken. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, ge denatureerd in het tijdvak van 28 September 1936 tot en met 3 October 1936 1.70 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en an dere erwten zal die steunvergoeding 1.20 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 9 October 1936. Wij willen hierbij ten slotte nog opmer ken, dat de N.S.B.-persdienst hier al een ge heel ander standpunt inneemt. Tot dusver werden alle niet N.S.B.-journalisten wat hun leugenachtigheid en onbetrouwbaarheid be treft over één kam geschoren. Dit deed trouwens ook de heer Mussert, die het had over de klasse van journalisten als bewuste volksmisleiders, „enkele niet te na gesproken". Uit het bovenstaande blijkt thans, dat men alleen het oog had op de partij-pers en de anti-fascistische bladen. Het is te hopen, dat de N.S.B.-heeren zich voortaan wat duidelijker uitdrukken, zoodat men weet waar men zich bij hun diverse ver klaringen aan heeft te houden. Red. Alkm. Crt.) SIGARENWINKKEL UITGEBRAND. Te Haarlem. Gisteren heeft een felle brand gewoed in het sigarenmagazijn van den heer Hartsui ker in de Korte Begijnestraat 12 te Haarlem. De heer H. wilde omstreeks half twaalf de kachel in den winkel aanmaken, waarbij hij per ongeluk een bus met petroleum om stootte. De petroleum vatte vlam en in een oogwenk stond de winkel in lichterlaaie. De vrouw van den heer H., die op de bo venverdieping aan het werk was, wist met haar driejarig dochtertje aan de achterzijde van het huis uit een raam te springen en via een schuurtje in den tuin van de buren te komen. De brandweer had het vuur met eenige stralen op de waterleiding spoedig bedwongen. De winkel en de daarachter gelegen ka mer brandden geheel uit, terwijl de huizen aan de overzijde van de smalle straat ge blakerd werden. Van een tegenover de si garenwinkel gelegen dameskapsalon sprong een groot spiegelruit. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. VERKEERSONDERWUS AAN DIENSTPLICHTIGEN. Verzoek van de K. N. A. C. Eenigen tijd geleden verzocht de K.N.A.C. aan den minister van defensie te bevorde ren, dat aan de militieplichtigen tijdens hun eerste oefeningstijd eenvoudig verkeers- onderwijs zal worden gegeven. Daardoor zou aan een 20.000-tal jonge lieden, juist op den leeftijd, dat zij zulks het meest noodig hebben, een beter begrip van het wegver keer en een beter besef van de verantwoor delijkheid om daaraan deel te nemen, kun nen worden bijgebracht. Het is n.1. geble ken, dat 27 pCt. van de slachtoffers van verkeersongevallen bestaan uit personen tusschen 19 en 29 jaar. Op de voorgrond stond, dat met het oog op den beperkten oefeningstijd voor een dergelijk verkeers- onderwijs niet veel tijd beschikbaar zou kunnen zijn, maar dat reeds enkele korte instructies en herhaalde aanwijzingen om redelijk en volgens de wettelijke voor schriften aan het verkeer deel te nemen, hun invloed ten goede niet zullen missen. Dit voorstel heeft weerk'ank gevonden bij de autoriteiten van land- en zeemacht. Nu de ingrijpende wijzigingen van het Motor- en Rijwielreglement zijn afgekomen, zal door de K.N.A.C. een eenvoudige geïl lustreerde kleine wegcode worden samenge steld en gratis beschikbaar worden gesteld voor het verkeersonderwijs aan dienstplich tigen. Het boekje zal dan met de specifiek militaire bepalingen worden aangevuld. Het wordt n.1. mogelijk geacht aan de hand daarvan aan de miliciens tijdens hun eerste oefeningstijd het een en ander over het ver keer op den weg bij te brengen. Te vorep zullen door de K.N.A.C. aan de hand van het Verkeersonderwijsboekje en een ver- keersfilm voor officieren en kader voor drachten en nadere besprekingen worden gehouden. Het laat zich aanzien, dat binnenkort leger en vloot meer nog dan tot dusver in de actie voor grootere verkeersveiligheid zullen worden ingeschakeld. Gisteravond om half negen is het Noorsche s.s. „Ek", dat een geregelden lijndienst onderhoudt tusschen Amster dam en Oslo, van IJmuiden vertrok ken. Een half uur later werd ontdekt, dat er brand was ontstaan in ruim 3, waar in zich een lading tapiocameel en stuk goederen bevindt. Het schip is daarop onmiddellijk naar IJmuiden teruggekeerd. In de middensluis is een aantal auto mobielen gelost, teneinde het bran dende ruim vrij te maken. Het schio zou vastmaken aan in het binnen-toe- leidingskanaal, waar het zal blijven liggen tot het vuur geheel zal zijn ge- bluscht. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door broeiing in de tapioca. Nadat in totaal zes automobielen var. boord waren gehaald, is het schip naar het

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7