DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. As De opstandelingen naderen Madrid. No. 240 Maandag 12 October 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Hevige straatgevechten in Oviedo. Starhemberg naar het buitenland vertrokken. nationaal socialisten gearresteerd in oostenrijk. rouwplechtigheid voor gombos. Noodlottig treinongeval in Columbia. De strijd in Palestina. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. wm PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De strijd in Oviedo. Te Madrid wordt vernomen, dat de Asturische mijnwerkers thans viervijfde der stad veroverd hebben. De rechtschen die zich nog altijd hardnekkig verde digden, zijn volgens dit bericht terugge drongen naar het gebouwencomplex tus- schen de kathedraal, de Pelayokazerne en de wapenfabriek. Bij de verovering van Oviedo spelen pantserauto's een voorname rol. Achter elk der auto's rukken „dynamiteros" op, die hun handgranaten en partonen naar de ge bouwen slingeren, waarin de nationa listen zich genesteld hebben. Anderszijds spant het nationalistische hoofdkwartier alle krachten in, om de troe pen, die de belegerden te Oviedo moeten ontzetten, bijtijds op de plaats van bestem ming te doen aankomen. Een afdeeling Ma rokkanen en mannen van het Vreemde lingenlegioen, die met 60 vrachtauto's vol levensmiddelen en oorlogsmateriaal op weg naar Oviedo was, is door regeeringsvlieg- tuigen ontdekt en gebombardeerd. In de Straat van Gibraltar is het Zondag wederom tot een treffen gekomen. De krui ser „Almirante Cervera", die aan de zijde der nationalisten strijdt, heeft hier drie kustschepen der regeering tot zinken ge bracht. Volgens het radiostation te Burgos heerscht onder de regeeringstroepen in de vuurlinie groote ontevredenheid, aangezien zij den laatsten tijd geen soldij meer ont vangen hebben. In verscheidene stellingen zijn door de soldaten roode pamfletten ver spreid, waarop vermeld stond: „Wij willen niet, dat het Spaansche goud naar Rusland gazonden wordt. Dit goud is het eigendom van de Spaansche arbeiders en moet onder hen verdeeld worden". Drie regeeringsvliegtuigen omlaag geschoten. Naar het radiostation Teneriffe bericht zijn in de omgeving van Montoro drie vlieg tuigen van de regeering door de opstande lingen omlaag geschoten. De luchtmacht van de opstandelingen wierp opnieuw bommen op Bilbao, waar door 300 manschappen van de regeerings- hoepen zouden zijn gedood. Ook de vlieg velden van Madrid zijn opnieuw door een 20-tal opstandelingen-vliegtuigen gebom bardeerd. De strijd om Madrid. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat het dorp El Tienblo in den sector Avila door de rechtschen is genomen. De re geeringstroepen vluchtten naar Madrid met achterlating van 40 dooden. Het rechtsche front strekt zich thans zonder onderbreking uit van Navalperal tot Toledo, de verbinding tusschen de ver schillende colonnes, die naar Madrid optrekken, is tot stand gekomen. By de inneming van Villa Viciosa in Cordova verloren de linkschen 140 dooden, ter wijl zy vier kanonnen achterlieten. Radia-Teneriffe deelt mede, dat in den lector Montero drie regeeringsvliegtuigen *Ün neergeschoten. Het bombardement van Bilbao wordt voortgezet. De colonne van Castejon die naar Madrid oprukt, is tien kilometer gevorderd. De rechtsche kruiser «Almirante Cervera" heeft twee kanonneer- kooten tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van Franco naar Salamanca. Generaal Franco heeft zijn hoofdkwartier •hu Salamanca overgebracht om een beter overzicht over de troepenbewegingen te hebben. De technische Junta blijft te Burgos. Mededeelingen der regeering. D* regeering deelt mede, dat de regee- "Ogitroeoen in den sector San Martin de Valde Sas ei omtrekkende beweging hebben uitgevoerd, zoodat de °Pstande1^; met zware verliezen moesten terug trekken. den sector Medellin werdertwe.recht se cavalerie-eskadrons geheel verslagen «9 heten mee. dan 30 dooden en gewonden *ehter. Bh Navalperal zijn meer dan SO ops ande- lu>gen gedood. Sedert Vrijdagavond gestreden om San Martin de Valde Iglesias. Tien regeeringsvliegtuigen hebbe" d i gen der opstandelingen gebambardeeiU ^ater hebben de regeeringstroepen het dorp d.n ^•*nde' htgen gedood of gewond werden. Mededeelingen der opstandelingen. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de troep van Franco, in den sector Avila de plaats San Juan de la Nava bezet hebben, evenals Baranche. In de provincie Ciudad Real zou Almagro bezet zijn, nadat gisteren Villa Civiosa genomen was. Uit Malaga wordt vernomen, dat de rechtschen Manil- ba, dat als sleutel van Malaga beschouwt wordt, hebben veroverd. Gisteren zijn Ali- cante, Valencia en Barcelona gebombar deerd. Radio-Sevilla meldt, dat de rechtschen de stad Sotillo zonder moeite hebben geno men. Na den eersten aanval zouden de regeeringsaanhangers gevlucht zijn met achterlating van 400 geweren, vier mitrail leurs, patronen en granaten. De troepen van Franco zouden voor de poorten van Oviedo staan. Bij een nieuw bombardement van Bilbao zouden 300 linkschen gedood of gewond zijn. Het radiostation te La Coruna heeft me degedeeld, dat de in Asturië opereerende colonnes den opmarsch naar Oviedo voort zetten. In den sector Cordova heeft de rechtsche luchtmacht een heftigen aanval op de stellingen der regeeringstroepen ge daan. Bij Villa Viciosa hebben de troepen van Franco het dorp Espiel bezet. In den sector Avila zouden de regeeringstroepen meer dan 400 dooden verloren hebben. Verklaring van Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft voor de microfoon onder meer het volgende ver klaard: „Vernomen wordt, dat Italië heeft mede gedeeld, dat het, indien Rusland de marxis tische beweging steunt, zich genoopt zal zien, de nationalistische beweging te hulp te komen".. De generaal deelde verder mede, dat de regeeringstroepen bij San Martin de Val de Iglesias meer dan vijfhonderd dooden ver loren hebben. 123 gijzelaars vrijgelaten Aan boord van de Britsche torpedojagers „Exmuth" en „Esk" zijn gisterochtend 123 vrouwen en kinderen te Saint Jean de Luz aangekomen, die door de regeeringstroepen als gijzelaars uit San Sebastian en Bilbao waren meegevoerd en door bemiddeling van het roode kruis zijn vrijgelaten. Zij zullen via Hendaye naar San Sebastian terugkee- ren. De gijzelaars, welke gisteren te Saint de Luz zijn aangekomen, werden vrijgela ten na de onderhandelingen van het Inter nationale Roode Kruis met den nieuwen chef van den Baskischen staat, Aguirre. Alleen werden vrouwen en kinderen vrijge laten. De vrijgelatenen zijn intusschen naar San Sebastian teruggekeerd, waar zij met vreugde werden ontvangen. Columbus-dag en de burgeroorlog. Tot dusverre is de Columbus-dag altijd in geheel Spanje als feestdag gevierd, waaron iedereen vrijaf had. Vandaag zal het feest, in verband met den burgeroorlog, niet wor den gevierd. Wel zal Ramon Colon Carba- jal, een afstammeling van Columbus, die te Bilbao gevangen zit, in vrijheid worden ge steld en naar een neutrale zone worden gebracht. Directe radiotelegrafische verbin ding MadridMoskou. Tusschen Madrid en Moskou is een rechtstreeksche radiotelegrafische verbin ding tot stand gebracht. Bij deze gelegenheid heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken en Rus- sischen volkscommissaris van buitenland sche zaken een radiogram gezonden, waarin hij de diepe erkentelijkheid van de repu- blikeinsche Spaansche regeering tot uiting brengt jegens de door het Russische volk aan het Spaansche volk gezonden voorra den levensmiddelen. DE ITALIAANSCHE BEWAPENING. Militaire voorbereidingen. De Italiaansche ministerraad is Zater dagmorgen bijeengekomen onder voorzit terschap van Mussolini, die als minister dJn raad inlichtte over de ontwikkeling van de militaire voorbereiding in den laatsten tijd. Het algemeen commissariaat van oorlogsfabricage controleert op het oogenblik 1200 fabrieken van oorlogstuig. Voor zekere fabrieken, vooral die welke luchtvaartmateriaal vervaardigen en vlootbenoodigdheden, is verlof verleend tot instelling van een werkweek van maximaal 60 uur. Voor nieuwe vliegvelden in de Po- vallei en langs de Adriatische en Thyr- rensche zee, op Sardinië en Sicilië is 40 milloen uitgetrokken. De werkzaamheden zullen nog deze maand beginnen. De bouw van toestellen is bevredigend maar nog niet voldoende volgens het opgestelde plan. Fabrieken, die uitsluitend vliegtuig motoren zullen vervaardigen, worden in gericht. Het luchtvaartpersoneel wordt voortdurend uitgebreid. Het vlootperso- necl zal worden opgevoerd tot gemiddeld 60.000 man. Op Italiaansche werven zijn op het oogenblik verscheidene tientallen oorlogsvloot-eenheden in aanbouw. De nieuwe bewapening van het leger gaat regelmatig voort en zal binnen een reeds vastgesteld tijdperk voltooid zijn. Het koloniale leger is nog bezig gevormd te worden. Er worden 30 bataillons zwart- hemden in het kolonale leger opgenomen. De situatie in Oostenrijk. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat prins Starhemberg Zaterdag middag plotseling uit Weenen zou zijn vertrokken. Hij zou zich naar het buitenland heb ben begeven, doch men weet in ieder geval nog niet waarheen. Proclamatie van prins Starhemberg. Starhemberg heeft een proclamatie tot de burgerwacht uitgevaardigd waar in hij verklaart: „De burgerwacht is ontbonden. Ik be veel U, kameraden, en verzoek het dan ook dringend, blijf onder alle omstan digheden, wat ook geschieden moge, bezonnen en koelbloedig. Laat U onder geen omstandigheden verleiden tot eenig verzet tegen de autoriteiten van den staat. Wie in dit noodlottig uur even- tueele ontstemming misbruikt om op te hitsen tegen den staat en zijn autoritei ten is een verrader en misdadiger jegens het vaderland, en jegens de burger wachtsgedachte". De positie van de burgerwacht. Naar van bevoegde zijde verluidt zullen de Oostenrijksche en ook de Weensche bur gerwacht verder als vereeniging blijven bestaan. Daarmede zouden ook de vakvereenigings- organisaties van de burgerwacht blijven bestaan. Majoor Fey heeft aan alle onder bevelhebbers, die zich voor hem hebben uitgesproken, opdracht gegeven volledige orde en rust te bewaren. Fey wil zich dezer dagen met bondskan selier Schuschnigg verstaan. Incident voor parlementsgebouw. Zaterdagavond hebben eenige leden van de burgerwacht geprobeerd samen te scho len, voor het parlementsgebouw met het doel te betoogen tegen de gisteren door den ministerraad genomen besluiten. Zij werden evenwel direct verspreid, zoodat het inci dent vrijwel ongemerkt is voorbijgegaan. Elf communisten gearresteerd. Het Neuigkeitsblatt meldt, dat de laatste dagen te Weenen elf personen zijn gearres teerd, van wie gebleken zou zijn, dat zij communistische propaganda hebben ge voerd. Volgens het blad zouden de gearres teerden hebben bekend. Starhemberg verklaart niet uit angst of zwakheid te handelen en zegt dat op zijn uitdrukkelijk verlangen kameraad dr. Draxler lid der regeering blijft, terwijl ook alle andere kameraden die openbare func ties bekleeden, deze zullen blijven be houden. Uit Insbrück wordt gemeld, dat in de laatste dagen 48 nationaal socialisten werden gearresteerd, die geprobeerd zou den hebben de nationaal socialistische partij in Tirol te reorganiseeren. Dit zijn de eerste arrestaties van natio naai socialisten sedert de tot stand koming van de Oostenrijksch-Duitsche overeen komst van 11 Juli j.L Zaterdag is in den Hongaarschen Rijks dag de laatste rouwplechtigheid voor den overleden premier Gömbös gehouden. Het stoffelijk overschot was in de hooge go tische koepelzaal opgebaard. Aanwezig waren o. m. rijksbestuurder Horthy, mi nister Göring, bondskanselier Schusch nigg, minister Ciano, het geheele corps diplömatique en tal van andere hoog- waardigheidsbekleeders. De bisschop van Boedapest, mgr. Raffay, leidde een kor ten dienst, Baranyi, de plaatsvervangende premier sprak een rede uit. Na de plech tigheid werd de kist naar het kerkhof overgebracht. Langs den weg stonden duizenden belangstellenden. Duitsche voldoening over ontbin ding van den Heimatschutz. De Duitsche pers toont zich voldaan over het besluit tot ontbinding van den Heimat schutz in Oostenrijk. De „Angriff" zegt, dat deze organisatie en de persoon van Starhemberg de eenige fac toren waren, die den goeden betrekkingen met Duitschland in den weg stonden. Zon der prins Starhemberg en majoor Fey is de weg veel gemakkelijker, aldus het blad. BARANYNI OPVOLGER VAN GOMBOS. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijksbestuurder von Horthy Zaterdag den plaatsvervangenden minister-pesident, Varanyni, benoemd heeft tot minister president. GORING BIJ BARANYNI EN HORTHY. Generaal Göring heeft bezoeken afge legd bij den nieuwen Hongaarschen mi nister-president Baranyni en den rijksbe stuurder Horthy. Bij Baranyni gebruikte hij het avondmaal. Dertig Columbiaansche soldaten om het leven gekomen. Tengevolge van ontsporing van twee wagons van een trein met soldaten, die deel uitmaakten van een strafexpeditie tegen bandieten, die verscheidene in woners van het dorp Quabrala Negra hadden vermoord, zijn 30 Columbiaan sche soldaten gedood en 40 gewond. Toen de trein op den top van een heuvel was aangekomen, brak naar men ver moedt tengevolge van kwaadwilligheid een koppeling, waardoor twee wagens los raakten en met steeds grooter wordende snelheid naar beneden reden, om: tenslotte in een bocht te ontsporen. Hedenochtend einde van de Arabische staking. Men deelt mede, dat de Arabische staking, welke 165 dagen heeft geduurd, heden ochtend zal eindigen. Het hooge Arabische comité heeft dit besluit genomen in zijn gisteravond gehouden zitting. Overval op een Britsche patrouille. Een Britsche militaire patrouille, die een barricade opruimde op den weg van Yatta naar Hebron, is door Arabieren aangevallen. Vier Engelschen werden ernstig gewond. De verliezen der aanvallers zijn niet bekend. Irak-petroleumleiding opnieuw beschadigd. De laatste nacht voor het einde der sta king is in het geheele land zeer onrustig verloopen. De Irak-petroleumleiding is op nieuw beschadigd en de olie in brand ge stoken. Bij een nachtelijken aanval op een joodsche kolonie werd een man gedood, terwijl verscheidene personen verwondingen opliepen. Op een plantage zijn ettelijke dui zenden sinaasappelenboomen vernield. De uitzonderingstoestand zal in vele steden blijven bestaan. Handel en verkeer zijn echter hervat. COMMUNISTISCHE VERGADERINGEN IN ELZAS-LOTHARINGEN. De communisten hadden aangekondigd, dat de partij in elf plaatsen in Elzas-Lo tharingen openbare vergaderingen zouden houden. Het centraal bureau van de partij deelde evenwel mede, dat geen vergade ring zou worden gehouden in de plaatsen, waar dit door de autoriteiten verboden was. Toch trachtten de plaatselijke partij afdeelingen in negen plaatsen waar het verboden was een bijeenkomst te houden De kamerleden, die als spreker zouden op treden kwamen in acht plaatsen, doch overal toonde een commissaris van politie hen het verbod van de plaatselijke over heid en geen van de sprekers drong hierop verder aan. De ordedienst was uitmuntend geregeld, doch behoefde alleen op te treden om de partijleden, die gekomen waren om de sprekers te hooren, tot doorloopen te manen. Zaterdagavond mochten twee vergade ringen plaats hebben en wel te Wald- hambach en te Bischwiller. De eerste ver liep zonder incidenten, in de andere trachtten politieke tegenstanders de orde te verstoren. De politie kwam tusschen- beide en het kwam niet tot ernstige onge regeldheden. Gistermiddag zouden zeven vergaderin gen worden gehouden. Die te Straatsburg was toegestaan en werd te Wacken gehou den. De politie was aanzienlijk versterkt, doch vermoedelijk zal zij niet behoeven op te treden, aangezien de politieke tegen standers besloten hebben de vergaderin gen met rust te laten. Zij zullen zelf een vergadering houden in de Koopmansbeurs, waar eveneens een politiemacht is samen getrokken. REDE VAN BLUM TE LENS. De Fransche regeering wil alleen op een meerderheid steunen. In zijn rede in het stadion te Lens ver klaarde Leon Blum zeer tevreden te zijn over het defile, dat hij had bijgewoond. Hij verklaarde verder, dat de regeering van het Volksfront haar beloften heeft gehouden De toepassingen van de werkweek van 40 uur was niet gemakkelijk, doch 1 Novem ber zal deze van kracht worden voor de me taal-industrie en de textiel-industrie en la ter zullen ook de bouwvakken volgen. In het vervolg zijner rede zeide minister president Blum o.a.: De hervormingen, die wij achtereenvol gens zullen toepassen, omvatten een omver werping van de metheden, die in de laatste zittingsperiode van het parlement ten aan zien van de economische activiteit zijn ge bezigd. Wij hebben systematisch tegenmaat regelen genomen tegen deze deflatie, die wij hebben bestreden. Alle maatregelen, die wij nemen en nog zullen nemen, hebben ten doel de vermeer dering van het nationale inkomen en de toeneming van de algemeene koopkracht. Als antwoord op het tot de regeering ge richte verwijt, dat zij de arbeidersklasse be voorrecht, herinnerde Blum aan alle maat regelen, die de regeering ten behoeve van de landbouwbevolking heeft genomen, o.a. door verhooging van de prijzen der land bouwproducten, alsmede die ten behoeve van de middenstand. Krachtig keerde hy zich tegen de propa ganda, die de boeren en arbeiders tegen el kaar zou willen opzetten. Hij verklaarde, dat het onmogelijk is de arbeidersmassa's en de boerenmassa's van elkander te schei den, vooral in een land als Frankrijk. Ik herhaal nog eens, zeide Blum verder, dat wij geen socialistische regeering zijn. Wij zijn geen regeering, die het programma van de socialistische partij moet uitvoeren. Wij zijn een volksfrontregeering om het programma van het volksfront uit te voe ren. Wij aanvaarden voor onze regeering geen andere meerderheid. Wij zijn trouw aan deze meerderheid. Wij hebben verplichtingen jegens haar, doch zij heeft verplichtingen jegens ons. Zij dient zich te onthouden van iedere hande ling, die in het parlement, evenals in het land, de vorming van het volksfront zou kunnen bedreigen. Ik ben er zeker van, dat gij mij zult begrijpen, dat wij, dank zij deze steeds weer hernieuwde eenheid de moei lijkheden, die wij op onzen weg ontmoeten, te boven zullen komen. Ik begin met opti misme aan deze tweede phaze van onze re- geeringsactiviteit. LEON BLUM OVER INKOMSTEN VAN DE PERS. De pers moet haar bronnen van inkomsten kenbaar maken. Blum heeft een bijeenkomst bijgewoond van de 21ste afdeeling der socialistische partij. In een korte toespraak verklaarde hij met name, dat de regeering zoodra de Ka mer weer bijeenkomt, een wetsontwerp zal indienen hetwelk de pers zal verplichten haar bronnen van inkomsten kenbaar te maken. DE SLACHTOFFERS VAN DE „POURQUOI PAS?" Te Saint Malo. De slachtoffers van het ontdekkingsschip „Pourquoi Pas?" dat bij IJsland is vergaan, zijn gisteren te Saint Malo aangekomen. De kisten werden opgesteld op de Esplanada Saint Vincent, omringd door een eerewacht van officieren en matrozen van de torpedo jagers „Bourrasque" en „Orage". De marine- muziek speelde de treurmarschen en mgr. Mignen, de aartsbisschop van Rennes ver richtte de Absoute. Vervolgens werd appèl gehouden en op de namen van de slacht offers antwoordde een onderofficier: „Ge storven voor Frankrijk" en voor hen die niet teruggevonden werden: „Op zee verdwenen". Minister van marine Guarnier du Pare sprak een laatste groet uit namens de marine en het land. DE SITUATIE IN HET VERRE OOSTEN. De besprekingen Tsjang Kai Sjek- Kawagoe. Tsjang Kai Sjek heeft het bericht uit Tokio tegengesproken volgens hetwelk de ambassadeur van Japan, Kawagoe, hem Donderdag zekere eischen zou hebben ge steld door den wensch uit te spreken dat Tsjang Kai Sjek zelf de hoofdlijnen zou be handelen, terwijl hij den minister van bui tenlandsche zaken Tsjang Tsjoen zou over laten de bijzonderheden uit te werken. Tsjang Kai Sjek verklaart, dat Kawagoe hem er slechts van in kennis heeft gestelei dat hij onderhandelingen met Tsjang Tsjoe.i heeft aangeknoopt en ze met hem zou voort zetten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1