AKKERTJES ^Buitenland JiuHSt en Wetenschap Hoe kom ik van die hoofdpijn qf^ achteruitgang der bevolking in engeland. auto door trein verpletterd. Een nieuw Trotskistrnproces. de onrust in het verre oosten. 25.000 Chineeien verlieten hun woon steden. Een onderhoud met Louis de Vries. Een 65 jarig ras-acteur, die aich nog jong van hart en tot nog veel in staat voelt Glimlach]* Geboortecijfer sterk gedaald. De secretaris van de Scottish Associa- ti<m of Insurance Committees, W. M. Marshall heeft in de conferervtige van de Nationale Associatie van Verzekerings- commissies te Bournemouth een redevoe ring uitgesproken over het verloop van het bevolkingscijfer in Engeland. Hij zette daarbij uiteen, dat het aantal geboorten in Engeland en Wales in een enkele generatie met een derde gedaald is. Het geboorte cijfer van heden toont, dat over dertig jaar er slechts twee derden van het aan tal moeders van thans zal zijn. Tenzij het gemiddelde aantal leden van een gezin verdubbeld wordt aldus luidt zijn con clusie is het onvermijdelijk, dat de be volking in aantal achteruit gaat. Drie dooden. Bij het station Iluvere in Estland is een auto door een sneltrein vernield. De drie in zittenden van de auto zijn om het leven gekomen. DE VOEDING VAN HET DUITSCHE VOLK. Een rede van Rudolf Hess. Bij de opening van een nieuwe Adolf Hitlerhalle te Hof heeft de plaatsvervan ger van den Fuhrer, Rudolf Hess, gespro ken over de levensmiddelenvoorziening van het Duitsche volk. Hij zeide o. m., dat het Duitsche volk voor honderd pro cent door de Duitsche productie kan worden voorzien van brood, meel en aardappelen, suiker en melk; groente, vleesch, eieren en zuivel en ook vet moet voor een zeker percentage worden inge voerd. Dit kan evenwel alleen geschieden tegen uitruilen van Duitsche producten. De joodsche boycot-hetze heeft dit be moeilijkt. De pogingen om een arbeid zaam volk tot uithongeren te brengen zijn mislukt en zullen ook verder mislukken en niemand moet gelooven, dat, als de economische oorlog mislukt, Duitschland door geweld van wapenen gedwongen kan worden, zooals door het binnenrukken van sovjet-Russische troepen. Indien noodig, zullen de Duitschers ook in de toekomst wat minder vet, varkensvleeseh en eieren eten, want ook nu nog geldt het wachtwoord: kanonnen inplaats van bo ter". Aangezien de wereld Duitschland gedwongen heeft te wapenen, zal het ook bewapenen. Ieder kanon, iedere tank, ieder vliegtuig méér is een zekerheid méér voor de Duitsche moeder, dat haar kinde- re t niet worden uitgemoord in een onza- ligen oorlog of doodgemarteld door bolsje wistische benden. Hess verklaarde verder, dat men er in geslaagd is de stijging van de levensmld- delénprijzen te verhinderen en met dra conische middelen zal deze verder voor komen worden. De lijdensweg van een in flatie zal het volk niet nogmaals door maken. De Fuehrer heeft den weg gewezen. De v jreld moet grondstoffen ter beschikking stellen door Duitschland koloniën te ge ven, aangezien het anders gedwongen wordt te exporteeren en de andere landen schade zal aandoen. Verder het fabricee- ren van grondstoffen in eigen land; reeds worden vele fabrieken gebouwd tot dit doel. Tenslotte verklaarde spr. nog dat joden en bolsjewieken in Duitschland nooit meer zullen zegevieren. DE WRIJVING TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. De leting van Moekou over de grensincidenten. Omtrent de nieuwe incidenten aan de Russisch-Mandsjoekwosche grens geeft het agentschap Tas de volgende lezing: Den elfden October overschreed een 35 man sterke Japansche bewapende af deeling nabij het dorp Pacescjekori het meest Zui delijk. deel der Russisch-Mandsjoekwosche grens. Toen de Japanners de naderende Rus- siche grenspatrouille bemerkten, openden zij hierop met geweren en mitrailleurs een hevig vuur. Na een gevecht van een half uur moesten de Japanners zich op Mandsjoe- kwosch gebied terugtrekken. Dezelfden dag, aldus het Sovjet-Russische agentschap, werd een Russische grens patrouille nabij het dorp salbakori uit een hinderlaag beschoten door Japansch- Mandsjoekwosche soldaten, vanuit loopgra ven, die zij op Russische grondgebied in de nabijheid der grens hadden aangelegd. De grenspatrouille beantwoordde het vuur en dwong de aanvallers zich op Mandsjoe- kwosch gebied terug te trekken. Het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken heeft nog denzelfden dag bij den Japanschen zaakgelastigde geprotesteerd tegen de schending van de Sovjet-Russische grens en geëischt, dat de schuldigen ter ver antwoording zullen worden geroepen en maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voor komen. Protest van Mandsjoekwo. De regeering van Mandsjoekwo heeft bij den consul-generaal van Sovjet-Rusland te Harbin geprotesteerd tegen de beide grens incidenten van Zondag. De Japansche re geering heeft haar zaakgelastigde te Moskou, Sako, instructie gezonden te protesteeren bij de regeering van de Sovjet-Unie. Beide incidenten, waarvan hier sprake is vonden plaats aan de oostelijke grens, één nabij Yangkuan Ping op de Tumen-rivier ongeveer 200 K.M. stroomopwaarts van de monding der rivier te 5.30 uur in den och tend, het ander te 2 uur in den middag bü grenspost no. 12 ten zuidoosten van Matita, ongeveer 400 K.M. ten oosten van hun Tsjun. In het eerste geval werd een Mands- joekwo-patrouille, welke zich op de Turnen bevond, beschoten door Sovjet-troepen, welke de grens hadden overschreden. Van de patrouille werd een man gedood en twee gewond. Het vuur werd beantwoord en de Russen hadden zeven dooden. In het tweede geval werd door Sovjet-troepen geschoten op een Mandsjoekwo-pstrouille, waardoor twee man werden gedood en drie gewond. Pessimistisch geluid van de Nichi Niehi Sjimbun. De correspondent van de Nichi Nichi Sjimbun te Sjanghai, die reeds 20 jaar in China vertoeft, waarschuwt tegen optimis tisch beschouwen van de besprekingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Kawagoe. De correspondent is van oordeel, dat het anti- Japansche gevoelen zoo diep in het Chinee- sche volk zit ingeworteld, dat Tsjang onmo gelijk in zoo korten tijd als Japan verlartgt de anti-Japansche agitatie kan onderdruk ken, vooral als de actie van Tsjang wordt tegengewerkt door de pro-europeesche en pro-Amerikaansche leden van de Chinee- scha regeering. VEERTIEN GEWONDEN BIJ TREINONTSPORING. Een trein, die vanmorgen het hoofd station te Helsingfors binnenreed, is ont spoord. Veertien personen werden zwaar gewond, van verscheidene hunner is de toestand zeer ernstig. POOL8CH AMBTENAAR VERONGELUKT. Bij auto-ongeluk om het leven gekomen. Bij een auto-ongeluk te Brest is een hoog geplaatst ambtenaar van het Poolsche mi nisterie van verkeer, Sila-Nowicki, om het leven gekomen Ook de chauffeur werd ge dood, terwijl twee andere hooge ambtenaren ernstig gewond werden. MUNWERPER ONTPLOFT. Twee soldaten gedood. Te Biere in het Zwitsersche kanton Waadland is tijdens een instructie van re- cruten een mljnwerper uit elkaar gespron gen Twee soldaten werden gedood. FELLE BRAND OP ZEILJACHT. Een doode. zes gewonden. Kort voor den start van de internationale regatta, die te Buenois Aires georganiseerd was ter gelegenheid van Columbusdag, is het acht „Facundo Primero" op de rivier Lujan in brand gevlogen. Een persoon vond den dood in de vlammen, zes anderen wer den gewond. EEN TEGENSPRAAK. Italiaansche dementi van de beietting van Ibiza. Van officieele Italiaansche zijde worden de steeds weer opduikende geruchten over een bezetting van het eiland Ibiza van de Pityusen door 750 Italianen, tegengesproken. ECONOMISCHE RAAD VAN DE KLEINE ENTENTE. Vergadering te Boekarest. Gister is te Boekarest de vergadering van dén economischen raad van de kleine enten te geopend. Op deze vergadering zal gespro ken worden over de uitbreiding van de eco nomische centrale van de kleine entente te Praag en de voorstellen van den Tsecho- Slowaakschen minister-president Hodza over de economische organisatie van centraal Europa. Vermoedelijk zal de vergadering een week duren. DE ONGEREGELDHEDEN IN HET EAST END VAN LONDEN. Veertien betoogers voor den rechter. Gisteren hebben veertien betoogers, die Zondag tijdens de ongeregeldheden in het East End van Londen waren gearresteerd, terecht gestaan. Twee hunner werden tot dwangarbeid veroordeeld, één tot vier maanden en de andere tot een maand, ter wijl de overigen tot lichte gevangenisstraf fen of geldboeten werden veroordeeld. Langles, de president van de rechtbank, richtte een ernstige waarschuwing tot de betoogers van alle partijen: communisten, fascisten of leden van welke partij ook, zij allen zullen er rekening mede moeten hou den, dat de wanordelijkheden de grenzen ver hebben overschreden en dat politie en justitie veel strenger maatregelen zullen moeten nemen. AUTO TEGEN TREIN GEREDEN. Twee dooden, drie gewonden. Te Merxem bij Antwerpen is een automo biel tegen een trein van den buurtspoorweg opgereden. Twee personen kwamen om het leven, drie werden ernstig gewond. TWAALFHONDERD MIJNWERKERS IN STAKING. In de mijnen van Aniche (Frankrijk) is een staking uitgebroken uit protest tegen het ontslag van een Poolschen mijnwerker. Twaalfhonderd man zijn bij dit conflict be trokken. HIROTA IN MOEILIJKHEDEN? Voorstellen tot het Instellen eener militaire regeering. De Japansche ministers van oorlog en ma rine hebben Hirota, den minister-president, voorstellen tot wijziging der regeering over handigd en de onmiddellijke verwezenlij king dezer voorstellen gevraagd. Deze voorstellen bevatten: vermindering van het aantal ministers, waarbij elk ver scheidene portefeuilles zou moeten houden. En in stelling van een onafhankelijk or gaan, belast met de coördinatie der ministe ries en ondergeschikt aan de noodzakelijk heden der verdediging Dit orgaan, waarin voor militairen zitting zouden hebben, zou geleid worden door een man, die buiten de partijen staat en aangewezen zou worden door het leger. Het orgaan zou als schakel tusschen leger, vloot en civiele regeering dienst doen. Welingelichte kringen achten het zeer waarschijnlijk, dat Hirota binnenkort zal af treden, omdat hij naar hun meening een dergelijk systeem, dat zou neerkomen op een militaire dictatuur, niet kan aanvaarden. Daden van sabotage en spionnage. Zonder dat nog namen van beschuldigden worden genoemd, heeft de Prawda van 8 dezer de campagne ingezet, waarop naar alle waarschijnlijkheid reeds zeer spoedig het proces zal volgen, dat het uitvloeisel is van de verschillende aangiften, die tijdens het proces tegen het Zinowjewistisch-Trotskis- tische Centrum door de daar terecht staan- den gedaan zijn ten aanzien van andere op den voorgrond tredende figuren in de Sow- jetmaatschapplj. Het blad merkt op, dat het Moskousche proces voldoende geweest is, om in te zien wat er van het Trotskisme en de Trotskisten geworden is. Maar, schrijft het, alleen „het verdere onderzoek naar de aangelegenheid van de Trotskistische-Zinowjewistische ben de stelt in staat definitief vast te stellen, waartoe de Trotskisten en hun Zinowjewis- tische handlangers afgegleden zijn." De Prawda schrijft, dat in hun strijd te gen de bolsjewistische partij en tegen de Sowjet-unie de Trotskisten allang van de laatste verbindingen met de massa versto ken waren, allang in het kamp van het kapitalisme bleken te staan en de voorhoede werden van de Internationale contra-revo lutie. Indien vroeger de „bourgeoisie" on verbeterlijke misdadigers moest zoeken, om in de Sowjetunie aanslagen op leiders van staat en partij te organiseeren. dan zijn nu de Trotskisten, verbitterd door hun falen in hun strijd met de party, de „leveranciers van internationale bandieten" geworden voor de organisatie van moorden op de lei ders van het bolsjewisme en van de sowjet- macht. Vroeger moest de „bourgeoisie" in industrie en landbouw haar benden vormen voor sabotage en voor de ondermUning van de volkshuishouding en de welvaart van de arbeiders. „Had men kunnen denken, aldui de Prawda verder, dat ook voor deze ge- meene zaak misgeboorten gevonden konden worden, die zich gisteren noch communis ten achtten? Thans staan de reeds ontmas kerde trotskistische saboteurs voor ons. In dien nog onlangs in het proces tegen de Trotskiatisch-Zinowjewistische bende Zinow- jef en Kamenef met brutale kalmte beves tigd hebben, dat zy het waren, die den moord op Kirof georganiseerd en verhaast hadden, dan werpen nu, door de feiten gedwongen, de Trotskisten de maskers af, waarom zij hun schadenden arbeid in de sowjetindustrie, in het transportwezen en in den kolchoz- opbouw verricht hebben, met het doel het vertrouwen in onze party en in de sowjet- macht te ondermijnen De contra-revolu- tionnaire sabotage van de Trotskisten in onze industrie, in fabrieken en mijnen, op de spoorwegen, by den nieuwen bouw en in het kolchozbedryf is thans bewezen en reeds door een heele reeks vooraanstaande Trotskisten bekend". De feiten en de openiyke bekentenissen van een aantal vooraanstaande Trotskisten, zoo lezen we verder, toonen aan, dat deze als spionnen en diversanten in de Sowjet unie dienst gedaan hebbwi ter wille van hun imperialistische en fascisèsche heeren, in de hoop daardoor het oogepblik te bespoedi gen, waarop zy aan de mpcht zouden komen. Dat alles bewyst, gaat het artikel voort, dat de Trotskisten thans voor geen enkele misdaad terugdeinzen. Zé zijn de vyandcn van de volkeren der Sowjetunie geworden, verraders van het land, welks belangen zy bereid zyn op de beurs van den achterbak- schen politieken handel te verkoopcn Het zyn ook geen losstaande handelingen van afzonderlyke Trotskisten. Het is „de poli tieke instelling van den renegaat Trotaki en de heele Trotskistische bende, die op den bodem van de burgeriyke contra-revolutie gezonken zyn". De Prawda verzekert, dat de betrokkenen op geen genade van den kant van de prole tarische dictatuur hoeven te rekenen. Er kan maar één antwoord zyn: een revolu- tionnaire afrekening: „wy weten ook, luidt een van de laatste alinea's, dat het noodzake- iy k is onderscheid te maken tusschen de contra-revolutionnaire Trotskisten en toe vallige weifelingen en verbindingen van af zonderlyke eerzame Sowjet-lieden Met de Trotskistische bende, die tot terreur, sabotage, spionnage en diversie afgegleden is, moeten we echter een eind maken". De echo van het proces tegen het Vereenigde Centrum binnenslands. De Mensjewistische Sotaialistitsjeski West- nik publiceert een brief uit Moskou, waarin gezegd wordt, dat het proces zelf degenen, die er terecht stonden, de doodvonnissen den indruk van een bomontploffing hebben verwekt. „Tezelfdertyd echter, hoe vreemd het ook klinken moge, heeft in tameiyk be- teekenende kringen noch het proces, noch zelfs het vonnis de eensgezinde veroordee ling en verontwaardiging opgewekt, die men moest verwachten. Misschien was het voor het eerst in al deze jaren, dat men zoowel onder de ambtenaren, als onder de intel- lectueelen en zelfs onder de arbeiders maar weinig menschen tegenkomt, die bereid zyn byna welwillend tegenover de uitspraak van de rechtbank te staan In onderscheid met de algeheel ongeloovig-kritische houding tegenover vroegere quasi-justitionneele af rekeningen, kan men ditmaal dikwyls de meening tegenkomen, dat er inderdaad een samenzwering geweest is, die, indien zy ge slaagd was, het land in een nieuwe onder linge tweedracht had kunnen dompelen en alle perspectieven van democratisatie weer voor lang achteruit geschoven zou hebben". (N.R.C.) OPGRAVINGSWERKEN IN BOURGONDIE. Naby den Mont-Auxois (Plateau de Lan- gres), Vercingetorix door de Romeinen werd verslagen, worden sedert geruimen tyd op- gravingswerken verricht, waardoor men hoopt, een zoo groot mogelyk deel van de in de oudheid vermaarde vesting Alesia aan het licht te brengen. Tydens de regeering van apoleon 3 werden, omstreeks 1880 reeds pogingen in deze richting aangewend, doch eerst de huidige expeditie in deze heeft door de toepassing van een weloverwogen en aanmerkelyk verbeterde werkwyze be- langryke resultaten bereikt. Uit de archi tectonische resten, welke men in de afge- loopen maanden heeft ontdekt eenvoudi ge woonhuizen, eenige monumenten, enkele fragmentarische winkels heeft men kun nen afleiden, dat het voormalige Alesua een stad was van een niet zeer groote opper vlakte en van een zeer sobere structuur. Een zeer groot aantal antieke gebruiksvoorwer pen, sieraden, vazen en eenige beeldhouw werken o.a. een kop van Silenus, een stervende Gallier, en een vrouwen tors welke men gedurende deze opgravingen heeft gevonden, zyn voorlooplg ln een, ty- deiyk tot museum bevorderde oude herberg ondergebracht. In verband met de incidenten tusschen Japan en China zyn Zondag aog drie Ja pansche kruisers in de Chineesche wateren verschenen. In de afgeloopen dagen verlieten 25.000 Chineezen hun haardsteden in de Chinee sche wyken van Sjanghai om een toevlucht te zoeken in de internationale concessie. DE TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. 400 dooden? De taifoen, die de Philippynen heeft ge teisterd, is een van de verschrikkelykste ge weest in de geschiedenis van den eilanden groep. Er zyn ontzaggeiyke verwoestingen aangericht en de laatste, laag gehouden ra mingen geven het aantal dooden op als min stens 400. Van officieele zyde wordt er in dit verband echter op gewezen, dat het niet mogeiyk is een juist aantal slachtoffers vast te stellen, aangezien de plotseling gezwollen rivieren buiten de oevers getreden zyn en tientallen wrakke huisjes, waarin honderden personen woonden, hebben meegesleurd. De noodtoestand, waarin de taifoen het gebied gebracht heeft, wordt nog verergerd door de omstandigheid, dat men vreest voor een tekort aan levensmiddelen en dientengevol ge voor het uitbreken van hongersnood. Als de bezoeker, na verscheidene trappen te zyn opgeklommen, in de hoogste regionen van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam, het electri- sche belletje naast een gryze deur in werking stelt, is het Louis de Vries zelf, die hem opendoet en binnennoodt Door een kleine hall leidt hjj den man van de krant naar een ruime suite, waarvan de gezellig ingerichte huiskamer aan den kant van de Plantage Middellaan de zorgzame hand van een vrouw verraadt, terwyi in het daarachter gelegen werk vertrek het zonlicht van een fraaien herfstmorgen gouden glansen legt op een kunstzinnig interieur. Men ziet U niet aan, dat U Zondag 65 jaar wordt, meneer de Vries, zegt de bezoe ker, daarmede verklarend waarom hy, van zyn gemakkelyken stoel uit, een wyie zwy- gend het gelaat van zyn gastheer bestu deerd heeft, een gelaat, waarop de jaren, jaren van vreugde om het bereikte succes, jaren ook van leed en zorgen, die geen too- neelkunstenaar in ons land bespaard blyven, niet die sporen hebben achtergelaten, welke men zou kunnen verwachten. Ik moet er zelf ook nog aan wennen, dat ik vyf-en-zestig wordt, is het lachend gegeven antwoord. Ik voel me nog jong en fit en tot nog veel ln staat. Hoe ik den dag zal doorbrengen? Wel, ik denk rustig thuis to blyven. Zaterdag gaat hier voor het laatst „Niemands baby", er zyn onderhandelingen gaande om met dit stuk, dat, naar U weet, een groot succes heeft, op tournee te gaan door de provincie. De bezoeker wil een vraag stellen, doch houdt zich in. Zyn blik gaat naar twee deel tjes, die op tafel liggen: Shakespeare's King Lear, in de vertaling van A. Roland Holst en Sophocles' drama Koning Oedipus in de vertaling van dr. P. Boutens. De acteur volgt den blik van zyn bezoe ker. Wel, zegt hy ik loop al maanden met plannen rond, beide klassieken voor het voetlicht te brengen. Ik heb de Oedipus met Louis Bouwmees ter gespeeld, in het Paleis voor Volksviyt, met medewerking van het orkest van Ro- bert uit Haarlem. Dat waren tyden, tyden om nooit te vergeten Ziehier, een schrift met de vertaling van van Herwerden. Ik speelde de rol van den bode. Van Herwerden's vertaling neigt naar het romantische, zyn zinnen geven den too- neelspeler met breede allure de middelen, zich geheel te geven Maar Bouten'c woordkunst dan? ~uL bewonder zyn zuiverheid, zyn na tuurlijkheid. Boutens zelf heeft me gezegd, dat hy zich precies aan den Griekschen tekst heeft gehouden. Deze tekst is zoo mooi, zei hy, dat er niet aan valt te tornen zyn vertaling ïykt me, als ik het zoo zeggen mfn, meer men»cheHjk, maar er zyn ver schillen, waar ik aan wennen moet. En toch: nu kan ik al wel zeggen, dat, als het tot een opvoering zal komen, ik my zal losmaken van het andere en het prachtige Neder- landsch van Bouteni tot het publiek zal brengen. to^Hoe denkt U over het hedendaagsch De Vries zwygt even, voor hy antwoordt: Men dient nu eenmaal rekening te houden met den smaak, de mentaliteit van het publiek. Er is onder hetgeen men de moderne stukken noemt, uitzonderingen Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U valt bij het opitaan, vóór of na den tijd, koop dan even bij Uw droal« 'i apotheker een doosje '\kkER$'|s* Deie nieuwe vinding van Apothek- Dumont wordt overal en door iedenZ gebruiker geroemd om haar wonderliiS resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Ti*. pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Sp'emj!; Neuralgische pijnen, Rheumatische pijna? Het is niet noodig U te laten plagen Uw pijn. Want bijna onmiddelli k mlU? "AKKERTJES" U helpen en Uw pinenïïS tot bedaren brengen. Ook Gij mij togen zijn over de resultaten. Probeert sji Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 5| oent Volgenr recept_*on Apotheker P-mrzif AKKER.CACHETS uiteraard daargelaten, veel, waarvan zoo onder elkaar, zeggen: je draalt sri' hand niet voor om. Maar zoo is er in jjjj! mands baby", het blyspel, dat we thans oo het repertoire hebben, veel, dit ms uit trekt. 't Is een stuk van een jongen Sm satyrisch en komisch en het heeft geen te^ dens. Van tendens gesproken: dat heeft Hsjjer- man's „Schakels" ook niet. Ik beschouw dit als zyn standaardwerk. A propos: Weet U dat Heyermans my altyd Pancras noemde1 Nooit de Vries, nooit Louis, altyd Panaw. Ik houd van stukken, waarin ik den psyche logischen kant van de figuur, dia ik na beeld, helder kan belichten. Ik denk u- Hendrik IV en, om een ander voorbeeld te noemen, aan „De wandelende jood". Is het, in verband met Uw planne. Uw bedoeling het publiek weer naar de klassieken te brengen? Ik zou niets liever willen, Is hst enthousiaste antwoord. Tegenover ds fik. moeten wy iets geheel anders geven. Ik ben het volkomen eens met Teirihek, die een strenge scheidingsiyn trekt tus schen filmacteur en tooneelspeler. Ik wil alles wat in me is geven om de klutitkr weer te doen herleven. Er zyn genoeg too- neelapelers, die zich willen vereenlgsq om iets moois te geven. En daarom is het zoo jammer, dat de financiën, het vervloekte geld zou ik willn zeggen, een hoofdrol spelen. Vroeger waren het de Maecenassan, die groote kunstuitingen mogelyk maakten. Wat is dat alles anders geworden... En toch: als ik terugzie, ben ik niet onte vreden. Ik heb niet stilgezeten, ik heb in an door myn kunst in binnen- en buitenland veel en velerlei waardeering ondervoeds», ik heb geld verdiend en het voor een groot deel weer in de kunst verloren... Ik voel my met hart en ziel Nederlander en de schoonheid van onze taal in haar sui- versten vorm tot de menschen te brengt», ls een van myn liefste wenschen. 't Is daarom ook dat ik my zoo voel sin- getrokken tot de vertalingen der klassieken van Boutens en Roland Holst. En lk zou willen, dat de regeering dit streven »u kunnen en willen steunen. Ik ben verheugd, dat ons onderhoud zo niet bewogen heeft in de richting van de vele dingen, die het publiek als 't ware vsn buiten kent, maar dat ik een tipje heb kun nen oplichten van datgene, dat my op myn „jongen ouden dag" beroert En daar om doe ik er verder het zwygen toe.. FELIA LITVINNE OVERLEDEN. Felia Litvinne, die omstreeks veertig jaar geleden beschouwd werd als de grootste sopraan van Europa en die door ging voor de beste vertolkster van den rol van „Isolde", is in volstrekte onbekend" heid, in den leeftyd van 71 jaar over leden. Zy had den laatsten tyd van h**r leven doorgebracht in een tehuis voor ouden van dagen. Waarom loop jy e\6en altyd met sporen aan, als Je niet paardrydtl? En waarom heb jy groote veeren op je hoed als je to nooit vliegtl?

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6