^Binnenland Werkverschaffing voor intellectueele werkloozen. 400 tot 500 hoofdarbeiders tijdelijk te werk gesteld. Nuttig werk van de groep van chemici. Prijzen-enquete. king zal treden en waarvan de uitvoering in handen is gegeven aan U. C. B. De algemeene eischen zijn dat het pro duct practisch vrij is van gebreken, terwyl de late bloemkool de navolgende grootte moet hebben voor uitvoer: van 1 Sept.1 November 14 c.M. van 1 Nov.—20 Nov. 13 c.M. van 20 Nov.1 December 12 c.M. van 1 Dec.31 Januari 10 c.M. Een certificaat van uitvoer moet dage njks ingeleverd worden bij de bescheiden van het U. C. B. Hierna ging de vergadering in comité PRIJSVERHOOGING EN DE BEVOEGDHEID DER AUTORITEITEN. Loopende contracten buiten de wet? De kwestie van prijsverhooging en prijs opdrijving heeft de laatste veertien dagen reeds vele vragen doen rijzen. In de N. R C. behandelt thans mr. W. Nolens de be voegdheid der autoriteiten om in te grij pen. Hij merkt daarover het volgende op „Blijkens berichten in verschillende bladen en ook volgens mijn eigen erva ringen meenen de autoriteiten, die belast zijn met het waken tegen prijsopdrijving de bevoegdheid tot ingrijpen te bezitten indien verkoopers op grond van den in houd hunner loopende contracten slechts tegen bijslag op den koopprijs willen leve ren. Zij verklaren die bevoegdheid te ontleenen aan de wet van 30 September 1936, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. Ten onrechte. Art. 1 van gemelde wet bepaalt, dat de minister voorschriften kan geven met be trekking tot de prijzen, tegen welke ze kere goederen ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. Art. schrijft voor, dat met betrekking tot het te koop aanbieden of verkoopen van goe deren prijsopdrijving verboden is. Blijkens de duidelijke bewoordingen heeft de wet dus slechts betrekking op nieuw af te sluiten koopovereenkomsten. Zij onthoudt zich van inmenging in de afwikkeling van loopende contracten. Wetsvoorschriften van zoo ingrijpend karakter zouden dan ook zeker meer voorbereiding hebben ge- eischt. Indien dus een verkooper meent, dat eenige bepaling in zijn verkoopcontracten hem het recht geeft, de voor hem nadeeli ge gevolgen van het uitvoerverbod van goud op zijn kooper te verhalen, dan zal de rechtmatigheid daarvan slechts ter be oordeeling staan aan den rechter of, indien de verkoopcontracten een arbitrale clau sule inhouden, aan arbiters. De autoritei ten, die waken tegen prijsopdrijving en daarvoor zeker onzen dank verdienen, heb ben niet de bevoegdheid om aan verkoo pers voor te schrijven, hoe zij hun be staande contracten moeten uitvoeren en evenmin om te beslissen, of zekere con tractsbepalingen door verkoopers juist worden toegepast. Het tegengaan van prijsopdrijving is een groot en rechtmatig belang. Een niet ge ringer belang echter is gelegen in de ze kerheid dat indien de overheid moet in grijpen in de afwikkeling van privaatrech telijke overeenkomsten, dit slechts ge schiedt uit krachte van een wet. De wet van 30 September schept te dien aanzien geen bevoegdheden". DE SALARIEERING VAN HET O VERH EIDSPERSON EEL. Minister de Wilde staat op 't stand punt dat de verlagingen waarover onderhandelingen gaande zün> de reeds vastgestelde en de nog in ge deelten uit te voeren verlagingen, moeten doorgaan. Een deputatie uit het comité van zes, gevormd uit de moderne, christelijke en roomsch katholieke algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in overheids dienst, is door den minister van binnen- landsche zaken in buitengewone audiëntie ontvangen. De deputatie bestond uit de heeren W. van der Have, L. F. Guit en W. Luberti. Zy kreeg in ruime mate gelegenheid te bepleiten dat, in verband met de door de regcering getroffen monetaire maatrege len, alle nog loopende onderhandelingen terzake van verdere salarisverlagingen voor het personeel der lagere organen zouden worden opgeschort en dat de mi nister medewerking zou vérleenen om die verlagingen, waarvan een gedeelte nog op een lateren datum in werking zal treden, eveneens te doen uitstellen. Ondanks de toelichting en de argumen ten door de deputatie aangevoerd, bleek, dat de minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen. De minister stelde zich n.1. op het standpunt, dat de verla gingen, waarover de onderhandelingen gaande zyn, de reeds vastgestelde en de nog in gedeelten uit te voeren verlagingen ui een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover de vele gemeenten, die reeds tot de door de regeering verlangde aanpas sing overgingen .moeten doorgaan. Wel was de meening van den minister, dat, met het oog op den onzekeren toe stand waarin ons land, voor wat de prijs beweging betreft, verkeert, eventueel verdergaande maatregelen voorshands dienen achterwege te blijven. DIEFSTAL VAN GELDKIST TE ROTTERDAM. Drie personen aangehouden. In verband met den diefstal van een kist metgeld, inhoudende ruim 6000 uit een spoorwagon, welke stond op het emplace ment van de Rott. tramweg my. in de Ro zenstraat te Rotterdam, heeft de politie gis teren een drietal personen aangehouden. Het geld kond tot dusverre niet worden opgespoord. De gearresteerden die hard nekkig ontkennen, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Mr. H. B. Wildt Meyboom, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, schrijft ons: Naast de zorg, die de overheid zich op het gebied der werkverschaffing reeds sedert een reeks van jaren voor de werklooze hand arbeiders heeft aangetrokken, valt in de laatste jaren ook eenzelfde zorg voor de hoofdarbeiders waar te nemen. Het spreekt vanzelf, dat deze werkverschaffing voor z.g. „intellectueele werkloozen" op tal van pun ten verschilt met die voor de handarbeiders, doch overeenstemming is er in doelstelling, n.1. de gedeputeerden voor korten tijd op te heffen uit hun moreele depressie van ge dwongen niets-doen. Behalve dit ideëele motief, dat niet hoog genoeg kan worden aangeslagen, is ook het financieel belang voor den werklooze van groote beteekenis: Even komt hij met de door hem verdiende inkomsten weer iets uit boven het bedrag, dat als steun genoten, slechts nauwelijks in de levensbehoeften van het gezin kan voorzien. Wel is de hulp, die door werkverschaffing aan intellectu- eelen wordt geboden, slechts van zeer be perkten omvang niet meer dan 400 tot 500 werklooze hoofdarbeiders zijn tewerk gesteld, tegen 40.000 tot 50.000 handarbei ders doch gelet op de telkens op te lossen moeilijkheden, mag dit cijfer toch niet on bevredigend worden genoemd. De hoofdarbeiders worden bij de plaat sing in de werkverschaffing in het algemeen onderscheiden in drie groepen: Groep 1. De hooger gevormden of acade mici, zooals juristen, ingenieurs, economen, e.d. Groep 2. De middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, vakbekwame teekenaars e.d. Groep 3. De eenvoudige administratieve krachten, zooals kantoorbedienden, schrij vers, e.d. Aangezien het aantal passende objecten, waarbij deze personen tewerkgesteld kunnen worden, niet overmatig groot is en daaraan het aantal gegadigden juist tegengesteld evenredig is, kunnen betrekkelijk slechts weinigen worden geholpen. Bij de keuze toch van de objecten dient er steeds reke ning mede gehouden, dat het geen werk mag zijn, dat op de vrije markt voor uit voering in aanmerking komt. Immers wer den die werken by de werkverschaffing onder gebracht, dan zou daardoor de nor male werkgelegenheid nog worden ver kleind en zoodoende de werkloosheid in de hand worden gewerkt. Arbeid, die noodig moet worden verricht, blijft derhalve buiten dit bestek. Het werk mag slechts „ge- wenscht" (en natuurlijk „nuttig") zijn en voor normale uitvoering moeten gelden ontbreken. Rijks-, provinciale- en gemeentelijke in stellingen, alsmede waterschapsbureaux en semi-overheidsinstellingen, hebben door tus- schenkomst van de gemeentebesturen reeds tal van nuttige objecten bij het departement van sociale zaken voorgedragen. Na goed- bevinding wordt voor de uitvoering op ge lijke wijze subsidie toegekend als dit ook overigens by steunverieening en werkver schaffing van rijkswege wordt gegeven. De uitgaven, die hieraan voor de overheid zijn verbonden, bedragen voor de groote groep 3 slechts weinig meer dan anders toch door het verleenen van steun zou moeten worden uitgekeerd. In den regel gaan zij, die de hoogste steunbedragen genieten, voor de overigen, al wordt by deze werkverschaffing wel zeer speciaal met de bijzondere omstandigheden van ieder individueel zooveel mogelijk reke ning gehouden. Een zekere soepelheid, zij het naar vaste normen, wordt steeds toegepast. Als belangrijke objecten, die op de voren- omschreven wijze zijn ingeschakeld, kunnen de volgende worden genoemd: Bij het centraal bureau voor de statistiek te 's-Gravenhage zijn ongeveer 85 werk looze kantoorbedienden (vaders van gezin nen) tegen een belooning van 21 per week voor het bewerken van verschillende sta tistieken te werk gesteld. Zij verrichten werkzaamheden, waarvoor op de begrooting geen geld kon worden uitgetrokken en die niet volstrekt noodzakelijk, maar toch zeker nuttig zyn. De tewerkstelling moet een tij delijk karakter blijven dragen en duurt van elkeen in den regel ongeveer een jaar. Op gelijke wijze zijn met telkens plaatse lijk en naar groepsindeeling wisselende be looning op de gemeentelijke bureaux van s-Gravenhage, Rotterdam. Haarlem, Gro ningen, Utrecht, Leiden, Hilversum en van tal van andere plaatsen werklooze hoofd arbeiders (steuntrekkende gezinshoofden) aan nuttig werk gezet. Zij houden zich bezig met het op kaart brengen van ge gevens van wegen en van rioleering, met archiefverrichtingen, woningtelling (mede in verband met de hoogte der huren), be- drijfstelling, het verzamelen van gegevens vor medische diensten of voor ziekenhui zen, e.d. ïn dit verband dient in het bijzonder Am sterdam genoemd, dat voor meer dan f 300.000 aan objecten goedgekeurd heeft ge kregen, waardoor ook tal van werklooze academici, die reeds eerder practisch hebben gewerkt, weer voor kort in het productie proces worden ingeschakeld. Het betreft hier werkzaamheden aan de verschillende ge meentelijke takken van dienst, voor de musea en voor enkele faculteiten van de universiteit. Ook heeft daar ter plaatse het internationaal instituut voor sociale ge schiedenis voor de catalogiseering van de bibliotheek in den loonpost van het door werklooze intellectueelen te verrichten werk een bepaalde bijdrage gekregen. Op gelijke wijze wordt in Schiedam een catalo gus samengesteld van de boeken in de openbare leeszaal, een werk dat buiten dezen vorm niet zou worden uitgevoerd. In Nij megen en Breda zjjn eenige intellectueelen te werk gesteld om leiding te geven by een als proef opgezette jeugdregistratie, die be oogt ter plaatse gegevens te verzamelen over het doen en laten van de mannelijke jeugd na het 14e jaar, voorts dient nog ver melding het zeer nuttige werk, dat door vier werklooze stuurlieden en acht ponsers bij het Meteorologisch Instituut te De Bildt wordt verricht. Zeer dienstige gegevens voor lucht en scheepvaart, die steeds onbewerkt waren gebleven, zijn nu in bewerking genomen en zullen binnen afzienbaren tijd ten alge meene nutte worden gepubliceerd. Naast den vorengenoemden meest om vangrijken vorm, waarin aan intellectueele werkloozen hulp kan worden geboden, wordt meer in het bijzonder aan de pas af gestudeerden op tweeërlei wijze de behulp zame hand gereikt. Dit geschiedt voor aca demici door de „Stichting tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch ge vormden", die in December 1933 door de toenmalige ministers van onderwijs, kun sten en wetenschappen en van sociale za ken in het leven is geroepen. Er is nauw contact tusschen de universiteiten en de hoogescholen eenerzijds en de stichting an derzijds. Academici, wier wetenschappelijke capaciteiten gunstig worden beoordeeld, komen voor een tewerkstelling in aanmer king, maar hen, die na reeds een positie te hebben bekleed, werkloos zijn geworden, stelt de stichting in het algemeen niet te werk. Het doel toch is uitsluitend den moei lijken tijd voor de afgestudeerden tusschen het tijdstip van het verlaten van de univer siteit en het oogenblik van het aanvaarden van een betrekking in de maatschappij te overbruggen. De kennis, welke de afge studeerde aan de universiteit heeft ver worven, tracht de stichting intact te doen houden door hem op het terrein van zijn studie aan werk te helpen. Het werk is van wetenschappelijken aard. De maximum toe lage bedraagt 50 gulden per maand. Deze slechts voor jongeren bestemde toelage wordt alleen toegekend, indien de finan- ciëele welstand van den aanvrager en van diens ouders het noodzakelijk maakt om tewerkstelling mogelyk te doen zijn. Ook voor deze werkverschaffing komen slechts werkzaamheden in aanmerking, waarvoor toch geen menschen uit de vrije ar beidsmarkt zouden worden gekozen. Van loondrukkenden mvioaé, kan dus geen sprake zyn en evenmfli wordt aldus aan anderen een betrekking onthouden Op 1 Januari 1936 waren 87 academisch gevormden tewerkgesteld, van wie 82 een tcelage genoten. Een andere wijze van hulp bieden aan jongere werklooze intellectueelen is de plaatsing bij het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. Gemeen over leg tusschen verschillende overheidsinstan ties heeft geleid tot een regeling, die er toe strekt door tijdelijke tewerkstelling aan het hoofdbestuur, de inspectiebureaux, de tele foondistricten en de postkantoren, jonge intellectueelen zooveel mogelijk tegen den demoraliseerenden lediggang te behoeden. Het gaat hier in hoofdzaak om jonge man nen van 18 tot 24 jaar Ook by deze tewerk stelling is de Arbeidsbeurs ingeschakeld. Alleen die arbeid wordt verricht, die of schoon nuttig, anders achterwege zou blij ven. De tegemoetkoming of vergoeding be draagt voor afgestudeerden van middelbaar technische scholen van 30 tot 45 gulden per maand, voor ingenieurs is het maximum bedrag 50 gulden per maand. Reeds twee jaren werkt deze vorm van werkverschaf fing met succes. Op het oogenblik zyn aldus bij het P.T.T.-bedrijf 35 personen werk zaam, onder wie 7 ingenieurs. Uiteraard kan slechts een klein aantal plaatsing vin den, omdat moet worden voorkomen, dat de normaal aangestelde werkers in deze personen concurrenten zouden gaan zien, die zich leenen tot arbeid tegen een laag loon en door wier optreden anderen werk zou worden ontnomen. Een bijzonder gunstige werkverschaffing is tenslotte nog die, tot welker vorming de belanghebbende groep van chemici zelf het initiatief heeft genomen. De Nederlandsche chemische vereeniging toch beschikt in het bureau van haar „Commissie tewerkstelling en crisisfonds" over een instantie, die zich het lot van de academisch gevormde werk looze chemici aantrekt. Voor dit crisisfonds wordt door alle leden van de vereeniging een bepaald bedrag afgezonderd. Werd aanvankelijk reeds in samenwerking met de hiervoren genoemde stichting voor de jon gere broeders heilzaam werk verricht, sedert kort is met medewerking van den minister van sociale zaken en na overleg met de vereeniging voor chemische indus trie een regeling getroffen, waardoor het mogelijk is ook ouderen en hen, die buiten werk zijn gekomen en het daardoor finan cieel zeer moeilijk hebben, te helpen en hun ervaring nuttig te gebruiken door hen che- misch-technische onderzoekingen te laten verrichten, hetzij ten algemeenen nutte, hetzij in de laboratoria van de chemische Industrie. Aanbod van passende werkobjec- ten, alsmede van arbeidskrachten komen in bij de genoemde commissie T. en C., die dan elk geval nauwgezet onderzoekt en het re sultaat van dit onderzoek voorlegt aan een door den minister ingestelde adviescommis sie, waarvan schrijver dezes als rijksinspec teur voor de werkverschaffing ia.d., voorzit ter is. Bij goedkeuring door den minister er. daarna gevolgde plaatsing wordt een belooning toegekend, waarin behalve door de overheid, ook door genoemd crisisfonds en den betrokken werkgever wordt bijge dragen. De regeling houdt voorts bepalingen Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties schrjjft ons: Kort na de afkondiging van het verbod van gouduitvoer door de Nederlandsche regeering, heeft het economisch bureau van den Centralen Bond van Nederland sche Verbruikscoöperaties een circulaire gericht tot een twintigtal coöperaties, met het verzoek om op voor dit doel samen gestelde lijsten wekelijks de prijzen van een 25-tal levensmiddelen op te geven. gemiddelde prys Prijsstij Artikel hoeveelheid 24-9-36 8-10-36 Ring in Brood melkwit 8 ons 19.5 19.5 Brood waterwit 8 ons 16.7 16.7 Brood ongeb. tarwe 8 ons 15.5 15.5 Boonen bruine pond 9.4 10.- 8.4 Erwten capucyners 99 14.8 14.8 Erwten grauwe 99 19.- 18.6 2.1 Erwten groene 9» 8.8 8.8 Vermicelli 99 14.9 15.1 1.3 Griesmeel 99 12.5 12.6 0.8 Havermout 99 11.3 11.3 Custardpoeder pak 18.7 18.7 Tirwebloem pond 9.2 9.3 1.1 Huishoud jam pot 26.4 26.4 Ryst pond 9.3 9.3 Kaa<! magere Goudsche pond 21.7 21.8 0.5 Eieren stuk 4.7 5.2 10.6 Boter pond 82.6 82.9 0.4 Margarine K pond 26.3 26.3 Sla-olie heele flesch 77.2 76.8 0.5 Bak- en braadvet pond 43.3 43.8 1.2 S-iiker Melis 99 22.9 22.9 Zachte zeep 99 8.- 8.- Vlokkenzeep pak 9.7 9.7 Runderlappen pond 45.- 45.- Varkenslappen 99 40.- 40.- Samen 587.4 589.- 0.27 Aan dit verzoek werd door van 18 vereenigingen voldaan best^ Het bureau heeft nu de de week van 4—10 Octobct-g™?Vens °ver verwerkt. De resultaten vim d?"®1 *n zijn neergelegd in onderstam,) ,6nquete Duidelijk blijkt hieruit dat n bel- van levensmiddelen bij deze - Prijz*n sinds 26 September practiseh °^Peraties gewijzigd. Slechts vcSr J bruine boonen en eieren ziin V„, van prijsstijgingen te constateeren ter niet aan de gevolgen van de mi ech" maatregelen zyn te wijten non*taire aantal 0P«aven 15 15 16 16 16 5 14 16 16 16 16 16 16 16 U 12 15 16 16 15 16 16 15 1 1 (Wij herplaatsen dit lijstje nog eens, ken in de tweede kolom een regel gezakt omdat in ons vorig nummer de ruferie waren.) in, waardoor het gewaarborgd is, dat de tewerkgestelden niet de plaats innemen van normaal in de industrie werkende krach ten. Ook wordt by ieder geval van plaat sing een toezichthoudend deskundige inge schakeld. Deze regeling, die sedert den korten tijd dat zy werkt, reeds tot verscheidene plaat singen heeft geleid, moge tot voorbeeld strekken aan andere groepen van gestudeer den, die ten dienste van hun steunbehoe vende collega's, die werkloos zyn gewor den, daadwerkelijk iets willen doen. Uit het vorenstaande moge blijken op welke wijze door het departement van sociale zaken steeds wordt getracht ook de werklooze hoofdarbeiders aan arbeid te hel pen. By de uitvoering van die taak kan de medewerking van de gemeentebesturen en andere instanties, om nuttige plannen naar voren te brengen, niet worden ontbeerd. DE KRUIDENIERS EN DE NIEUWE MONETAIRE TOESTAND. De vakvereeniging van winkeliers in koloniale waren, comestibles en aanver wante artikelen „Eendracht maakt macht" hield gisteravond in Bellevue in Amster dam een openbare vergadering ter behan deling der gewijzigde monetaire politiek. De eerste spreker, dr. E. J. Tobi zeide, dat hy nooit voorstander van een waarde vermindering van den gulden was, daar de middenstand in het buitenland by devalu atie min of meer de dupe van de waarde vermindering van het geld werd. De middenstander was niet voldoende in staat de prijsverhooging, die hem werd opgelegd, door te geven. De Nederlandsche regeering heeft leering getrokken uit hetgeen bij soortge lijke monetaire maatregelen geschiedde. De middenstand verdient hulde voor de wijze, waarop hij reageerde op de maat regelen, welke de regeering voorschreef. De middenstander wenscht mede te werken met de overheid. De wet ter voorkoming van prijsopdrij ving zegt in haar toelichting, dat gemoti veerde prijsverhooging erkend wordt. Db vraag: is men gerechtigd voor reeds aanwezigen voorraad den prys te verhoo- gen kan niet zonder meer met ja of neen beantwoord worden. Moet de winkelier zyn voorraden laten aanvullen met duurder geworden artike len, dan mag hy de vervangingswaarde be rekenen. Dit is volkomen geoorloofd, al dus dr. Tobi. Betreffende de hoogte van dien prysop- slag bestaat eenig misverstand, wat meer betaald moet worden mag op den prijs gelegd worden, doch over dit bedrag mag geen opslag gelegd worden. Uit sei/.oens- fluctuaties kunnen verhoogingen voort vloeien, doch deze zyn ook volgens de regeering geoorloofd. Men durft in A dam de prijsverhoo- gingen aan het publiek niet bekend maken omdat men bang is voor schade aan zijn winkelruiten. Spr. meende dat de pers ten deze een groote en voorlichtende taak heeft. De communiqués der regeering zijn niet altijd zoo geredigeerd dat de beteeke nis er duidelijk uit blykt. Spr. verwachtte dat volgende communiqués der regeering, b.v. inzake de crisisheffing, welke prijs- hooging tegengaan, duidelijker zullen Voor tallooze levensmiddelen is prijs verhooging gemotiveerd. H.®4 publiek moet dit beseffen. Geen der xruideniers wil winst uit devaluatie, doch onnoodig devaluatieverlies behoeft de middenstander evenmin te lijden. De taak van den middenstander is, de gemotiveer de prysverhoogingen aan het publiek door te geven, besloot spr. dam^hpewP' V' d' Linden' lid der Rotter- damsche kamer van koophandel en voor uitLV*n i? comité van samenwerking t de dne kruideniersbonden, sprak ver volgens over d»n invloed van de nieuwe situatie op het crisisbeleid en den omvang der crisismaatregelen. Spr, betoogde, dal van de destyds genomen crisismaatregelen de middenstand de dupe werd. De moei- !oon Zljn, V00r den middenstand van 1929 a. van dag tot dag toegenomen. Bij den verminderden omzet liep het aantal winkeliers niet terug, de verbruikscoöpe. ratie zat na 1929 het middenstandsbedrijf geducht dwars, ofschoon deze coöperaties voor 96 op den particulieren handel zijn aangewezen. Spr. verwacht, dat ook nu nog de groote concurrentie tusschen grootwinkelbedrijf, coöperatie en midden stand zal doorgaan, doch ten opzichte van de crisismaatregelen mag eenige verlich- ting voor den middenstand verwacht wor den. Noodzakelijk is, dat de prijzen niet op een te hoog peil komen, 'opdat niet de arbeidende bevolking om ioonsverhoofag moet komen. In Nederland wordt 250 millioen gulden aan crisisbelasting ontvangen. Nu is de regeering in staat die crisisheffing» te verminderen, waardoor de artikelen pp de binnenlandsche markt niet verhoogd be hoeven te worden. De monopoliehefflnjen en de crisismaatregelen dienen zoo spoedig mogelijk te worden opgeruimd, voor zoover zulks mogelijk is. Een vryi middenstands- bedrijf zal zich beter kunnen ontwikke len. Bij crisismaatregelen die in stand ge houden moeten worden dient de midden stand te worden ingeschakeld. Dan zal de middenstander met een winst tevreden zyn. Aan het eind der vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin den be voegden autoriteiten met den meesten aandrang wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de communiqués derma te worden geredigeerd, dat bij den ver bruiker niet langer de meening kan post vatten, dat over het algemeen prijsverhoo- ghig voor levensmiddelen uitgesloten is. VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE? Twee personen onder verdachte omstandigheden overleden. In den nacht van Maandag op Dins dag zyn twee bewoners van Spekhol- zerheide (L.) onder verdachte omstan digheden plotseling overleden. Het zij® de caféhouders Lemmers en de heer Fiscschers. Het vermoeden bestaat, dat beiden het slachtoffer zijn geworden van vergiftiging. Dit zou zijn geschied door iemand met wien het tweetal in het café van den heer Lemmens had kaart gespeeld. De politie heeft ecn diepgaand onderzoek ingesteld, dat nog steeds voortduurt. Tot dusverre is ech ter nog geen arrestatie geschied. Nadere bijzonderheden. Het onderzoek, dat de politie heeft mge' steld naar aanleiding van den plotseling*® dood van den caféhouder L. en den werk- loozen onderwijzer F. die beiden in penibele financieele omstandigheden verkeerden, nog niet beëindigd. Men gelooft echter nitt dat het in deze zaak tot een arrestatie komen. De lyken bevinden zich nog Kerkrade. Tot welke gemeente Spekholze heide behoort. Glimlach,© Een kelnerin, die kindermeisje geworden is.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10