DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Oviedo duurt voort. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 242 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 14 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Nieuwe bombardementen van Madrid. I'S 3» - -5. Hel verre Oosten De Duitsche demarche te Parijs. Danziger sociaal-democr. partij ontbonden. ALKMAARSCHE COURANT. Rusland protesteert ten derde male. Het radiostation van Burgos deelde gisteravond mede, dat het jongste bom bardement van Madrid door 3 eskaders bommenwerpers en 2 escaders jacht vliegtuigen, van een ongewone heftig heid is geweest. De aanvallers bestookten het bijzonder de kazerne en muni- m concen- tiefabrieken en verschillende traties militietroepen met talrijke bom men. Men kan, zoo wordt meegedeeld, duidelijk waarnemen, dat het bombar dement een groote paniek heeft veroor zaakt. Vluchtelingen uit Madrid deelen mede dat de nadering der troepen tot een duidelijk merkbare verandering in de stemming heeft geleid. Men ziet den laatsten tijd veel minder roode insignes en vlaggen. Talrijke leden v»n de militie hebben zich schuil gehouden ffl geweigerd naar het front te gaan, omdat dit toch geen doel zou hebben. Bij alle bouwwerken is het materiaal in beslag ge nomen voor de werken tot verdediging der hoofdstad Bovendien zijn voor deze werk zaamheden speciale troepen gevormd. Mededeelingen van Radio-Sevilla. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat de Asturische mijnwerkers bij de laatste ge vechten te Oviedo 2000 dooden hebben ver loren, terwijl het aantal gewonden en ge vangenen nog grooter zou zijn. Volgens radio-Jerez zouden de vroegere minister Giral en mevrouw Azana zich hebben in gescheept aan boord van den Argentijn- schen kruiser „Venticinco de Mayo". Bij Aranjuez is een aanval der regeeringstroe- pen afgeslagen. Te Oviedo wordt de toe stand kritiek. Ten zuiden van Madrid heeft de volks militie nieuwe activiteit aan den dag gelegd. Zij heeft een aanval gedaan op de verster kingen, die haar tegenstanders in Bargas hebben aangelegd, nabij den straatweg van Toledo naar het Noorden en voorts ver sterkt zij haar positie te Aranjuez, waar heen de vijand thans oprukt. Het is het ge wichtige knooppunt van spoorwegen, die oa. de verbinding vormen met de Oostkust en de voedselkanalen voor de hoofdstad xijn. Veel levensmiddelen worden overi gens uit deze richtiiffc de eenige zijde vanwaar Madrid nog ongehinderd te berei ken is per vrachtauto aangevoerd. Uit alle andere richtingen liggen thans de we gen naar de hoofdstad voor de rechtsche troepen open: uit Toledo, uit Maqueda, uit San Martin, uit El Escorial en uit Sigüenza. In Oviedo gaan de gevechten in de voor naamste straten voort, doch te Madrid heeft men alleen belangstelling voor de ver dediging van de hoofdstad. Vandaag treedt het nieuwe distributiestelsel voor levens middelen in werking. De uittocht van kin deren uit Madrid wordt voortgezet; het zyn voornamelijk weezen en kinderen van ge sneuvelde miliciens of van vluchtelingen. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het laat ste bombardement van Madrid veel heviger is geweest dan de voorgaande. Om 13 uur 20 gistermiddag werd o.m. medegedeeld, dat het leger in het zuideu den opmarsch voortzet naar Pena Roya vanwaar de regeeringstroepen zich naar het noorden terugtrekken. Burgos spreekt cate gorisch alle geruchten tegenover onderhan delingen met de regeering van Madrid over door deze gestelde voorwaarden inzake de overgave van de hoofdstad. Het hoofdkwar tier laat weten, dat de stellingen en de toe- «tand van het rechtsche leger zoodanig zyn, dat het onnoodig is over overgave te praten. Er zyn nog eens proclamaties uitgeworpen hoven Madrid, waarin de autoriteiten en de bevolking worden uitgenood igd zich over te geven om onnoodig bloedvergieten te voor komen. Berichten van regeeringszijde. Uit Valencia wordt gemeld, dat 2000 op standelingen een aanval hebben gedaan op Vivel, dat slechts door weinige mynwerkers -- 1 ï.n Catalaan- Opstandelingen 50 K.M. van Madrid De voorhoede van de opstandelingen is langs den weg TalaveraMadrid tot 50 K.M. van de hoofdstad genaderd. Een andere afdeeling is langs een paralelweg tot ongeveer even ver opgerukt. Ook in de richting van Oviedo zetten de opstandelin gen hun opmarsch voort. Aan 't Saragossa- front verloren de regeeringstroepen bij Le- dinana in een verbitterd gevecht 104 doo den. De opstandelingen maakten 23 mitrail leurs en veel munitie buit. De krijgsverrichtingen der opstandelingen. Het radiostation La Coruna heeft mede gedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector Avila een heftig offensief tegen San Martin de val de Iglesias hebben ontketend. De opstandelingen lieten hun tegenstanders tot op geringen afstand naderen om hen vervolgens met zware verliezen op de vlucht te dry ven, in Asturië hebben de op standelingen posities bezet, van waaruit Oviedo beheerscht kan worden. In Aragon hebben de rechtschen zich meester gemaakt van het dorp La Cinena, waar de regee ringstroepen belangrijke hoeveelheden oor logstuig hadden bijeengebracht. De link- schen lieten 164 dooden op het slagveld Van het zuidelijk front worden nadere bij zonderheden over de bezetting van Penna- roya gegeven, de regeeringstroepen zouden daar talrijke dooden verloren hebben. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat bij Siguenza 146 aanhangers der regeering zyn gedood. Een groep linkschen verdedigt zich energiek in de nabijheid van de cathedraal, doch is volkomen ingesloten. In de streek van Teruel hebben de opstandelingen drie dorpen bezet en hun tegenstanders op de vlucht gedreven. Een bij Cadix opereerende colonne rukte 7 K.M. in de richting van Caceras op, waarbij 77 regeeringsaanhan- gers gedood werden. De strijd om Oviedo. Volgens te Hondaye over den strijd om Oviedo ontvangen berichten zou de bevel hebber over de regeeringsgetrouwe troepen generaal Gonzales Pena, gisteravond ver klaard hebben, dat desnoods tonnen dyna miet gebruikt zouden worden om de kathe draal van Oviedo in de lucht te laten vlie gen, aangezien de kathedraal blijkt een der sterkste vestingen der opstandelingen in de stad te vormen. Officieren terechtgesteld. Zeven officieren, onder wie generaal Jose Garcia Aldave, die Vrijdag j.L door de Volksrechtbank ter dood veroordeeld wa ren, wegens medeplichtigheid aan den mili tairen opstand, zyn terechtgesteld. DE NON-INTERVENTIE-AFFAIRE. Derde protestnota van de Sovjet-Unie. Maandagmiddag heeft de vertegenwoor diger van de Sovjet-Unie de derde protest nota van de Sovjet-Unie overhandigd aan den voorzitter van de non-interventie-com missie, Plymouth. De nota is nog niet aan de leden van de commissie voorgelegd. Plymouth heeft he den een onderhoud gehad met Corbin, den vertegenwoordiger van Frankrijk in de commissie inzake de nota, welke, naar men veronderstelt, concrete maatregelen voor stelt, welke door de commissie moeten wor den genomen teneinde te voorkomen, dat in het vervolg de non-interventie overeen komst niet wordt geschonden. Dientenge volge moet de commissie zoo spoedig moge lijk bijeenkomen. ecnis uuu, en miliciens verdedigd werd. Een Catalaan- echter te werder "«'evtu wc. dooden Uit Bilbao wordt gemeld, dat 2 regee v®rdreven met I. wordt gemeiu, 'ngsvliegtuigen de wegen naar Ondarroe goisar en Marquina hebben gebombar- eerd. Verscheidene vrachtauto's, waarin °Pstandelingen vervoerd werden, werden getroffen. Ook het front in Guipeczoa is deerd de reSeeringsluchtmacht gebombar- U't Oviedo wordt vernomen, dat de myn *erkers zich hebben meester gemaakt van a« wyk st Pieter. sen gearresteerd, die als agenten van de Komintern werden beschouwd. Zy waren langs illegalen weg Palestina binnengeko men en hadden zich in de oude stad onder de Arabische bevolking gevestigd. Daar werden zy ook gearresteerd. Opluchting te Jeruzalem. In de straten van Jeruzalem is de vreugde over het eindigen der staking duidelijk te bemerken. Groote menschenmassa's wande len door de straten om de weer verlichte etalages te bekijken. De café's zyn overvol. Chineesche troepen op weg naar het Noorden. Naar verluidt zijn 23 Chineesche divisies van Honan naar Sjansi getrokken langs den spoorweg HankouPeking.. De opperbevel hebber schijnt voornemens 30 divisies naar Noord-China te zenden. In Japansche krin gen vermoedt men, dat China zijn invloed in het Noorden wil vergrooten, hetgeen nieuwe complicaties tengevolge zou kunnen hebben. De besprekingen te Nanking. Volgens Domei hebben de leider van de afdeeling Aziatische aangelegenheden van het Chineesche ministerie van buitenland- sche zaken en de consul-generaal van Japan by hun bespreking geen basis van overeen stemming gevonden, welke een hervatting der onderhandelingen tusschen den Japan- schen ambassadeur en den Chineeschen mi nister van buitenlandsche zaken tot regeling der Chineesch-Japansche betrekkingen mo gelijk zou maken. De Japanseh-Chineesche onderhan delingen. Volgens een uit Nanking afkomstig be richt aan de bladen, zouden de consul-gene raai van Japan, Soema, en de directeur van de afdeeling Aziatische aangelegenheden van het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken, Kao Tsjoeng Woe, gistermid dag een voorbereidende bespreking hebben gehad met het oog op de hervatting der for- meele bespreking tusschen den Japanschen ambassadeur Kawagoe en den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Tsjang Tsjoen tot regeling der Japansch-Chinee- sche betrekkingen. De anti-Japansche agitatie. Zeven en zeventig prominente figuren uit de onderwijswereld hebben gisteren een in krachtige termen gesteld anti-Japansche manifest gepubliceerd. Men vreest hier, dat dit feit een verscherping in de Japansch- Chineesche betrekkingen ten gevolge zal hebben. In gezaghebbende kringen wordt verno men, dat de Duitsche zaakgelastigde Forster Maandagavond een bezoek heeft gebracht aan Bargeton, directeur van de politiek en handels-afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken. Forster vestigde de aandacht op zekere omstandigheden, waar onder de communistische vergadering te Straatsburg heeft plaats gehad. Volgens aanvullende informaties heeft Forster speciaal het oog gehad op een cari catuur van Hitier, die zou zijn opgehangen in de zaal, waar Thorez het woord voerde. Het eenige gevolg van dit voorval zou kun nen zijn, dat de Duitsche ambassade een vervolging zou kunnen instellen tegen de organisatoren der bijeenkomst. Forster heeft dergelijke maatregelen echter niet aange kondigd. In officieele Fransche kringen hecht men aan de Duitsche demarche van Maandag avond door den Duitschen zaakgelastigde op Quai d'Orsay inzake de communistische Het stenografisch verslag der rede van Thorez wordt gepubliceerd. Het bureau der communistische partij deelt mede, dat het zeer binnenkort het stenografisch verslag zal publiceeren van de redevoering, welke Thorez Zondag te Straatsburg heeft uitgesproken, opdat men zal kunnen constateeren ,dat Thorez vooral een beroep deed op de vereeniging van het volk van den Elzas met het Fransche volk in den boezem der democratie. Ten aanzien van Hitier heeft de spreker zich er toe bepaald Mein Kampf aan te ha len, waarin de Führer op schimpende wijze over Frankrijk spreekt. DE POLITIEKE RELLETJES IN ENGELAND. Communistische partij eischt verbod fascistische strijdgroepen. De communistische partij heeft een bood schap gericht tot Sir John Simon, waarin zij aandringt op het verbod der semi-mili- taire Britsche fascistische organisaties, het dragen van uniformen en de sluiting van fascistische tehuizen en de regeering ver zoekt meer in het algemeen die maatregelen te willen nemen, welke een einde maken aan het „fascistische bandietisme". De fascistische leider Mosley heeft de po litie medegedeeld, dat hij voornemens is, vanavond met zijn volgelingen een marsch door Eastend te houden. De politie treft uit gebreide voorzorgsmaatregelen. Duizenden agenten zullen op post staan bij de verza melplaatsen langs den weg. De campagne der politie tegen de onrust in Eastend is trouwens in vollen gang, gis teravond werd op de belangrijke punten druk gepatrouilleerd. De „Dailye Herald" schrijft, dat Eastend vreedzaam, ordelijk en gelukkig leefde, voor de fascisten er kwamen, thans komen er byna dagelijksch relletjes voor, terwijl de joodsche bevolking onheil vreest. Het zou dwaas zijn deze ongunstige ontwikke ling niet terstond tegen te gaan. De regeering moet het dragen van poli tieke uniformen verbieden en het houden van uitdagende optochten en bijeenkomsten voorkomen. De hoofdcommissaris van politie heeft de sociaal-democratische party van Danzig met al haar onderafdeelingen ontbonden. Dit besluit, dat onmiddel lijk van kracht is geworden, is genomen op grond van de wetsbepalingen tegen het ongeoorloofd in bezit hebben van wapens en wegens overtreding der sa- botage-bepalingen. Roosevelt over „het behoud van de jeugd". In zyn verkiezingsredevoering te Kansas City heeft Roosevelt gisteravond uitvoerig gesproken over den invloed van de tegen woordige economische crisis op de moderne jeugd en over de maatregelen tot het weer baar houden der jongeren. Hij zette daarbij voor zijn 35.000 toehoorders uiteen, dat een van de meest voldoening schenkende resul taten, door de New Deal bereikt, „het be houd van de jeugd van Amerika" was. Het „Civilian Conservation Corps" vormt een eerste stap van de regeering in de rich ting van economische en sociale rehabilita tie van de jeugd. De kosten zijn groot ge weest, maar, zoo zeide de president, niemand kan de voordeelen ontkennen, die verkre gen worden door het van de straten weg houden van rondzwervende troepen jeug dige personen, die in armoede vervallen zijn door de economische ineenstorting en die geestelijk gedesillusionneerd zijn. Toen Roosevelt voor het uitspreken van zyn redevoering hier in de stad arriveerde zooals men weet is Kansas de stad van zijn tegencandidaat gouverneur Landon was een menigte van naar schatting een kwart millioen personen saamgestroomd om hem te begroeten. De menschen stonden dicht opeengepakt langs den vijf mijl lan gen weg, dien Roosevelt door de straten der stad volgde naar de plaats, waar hij zou spreken. Met een specialen trein is hij later weer vertrokken naar St. Louis en Chicago. DUITSCHE KERKGENOOTSCHAPPEN ONTBONDEN. De toestand in Palestina OOK IN PALESTINA SPEELDE MOSKOU ZIJN ROL. Vijf sovjet-Russen, agenten van de agenten van de Komintern, in Jerusalem gearresteerd. De bekende Syrische Arabierenleider, Fauzi Bey, die beschouwd wordt als de eigenlijke leider van het Arabische oproer, heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij thans ook aanspoord, waarin hij thans ook aanspoort tot staking der vijandelijkheden. Het manifest is afkomstig uit het „opperste hoofdkwartier van den Arabischen opstand in het Zuiden van Syrië, Nabloes", en spoort alle opstandige benden aan, haar actie te staken, om vredelievende onderhandelingen mogelijk te maken. Door de arrestatie van zes buitenlandsche communisten kwam de belangrijke rol aan het licht, welke de communisten by de Ara bische staking en bij de opstandige bewe ging hebben gespeeld. In Nabloes is een Ier gearresteerd, in wiens bezit men aanzien lijke sommen gelds en een groote hoeveel heid propagandamateriaal ter verdeeling onder de Arabische bevolking vond. Gelijk tijdig werden in Jerusalem vijf sovjet-Rus- DE OOSTENRIJKSCHE POLITIEKE TOESTAND. Leiders van het vaderlandsche front keuren de regeeringsbesluiten goed. Te Weenen is onder voorzitterschap van bondskanselier Schuschnigg een conferentie gehouden van de provinciale leiders van het vaderlandsche front. Eenstemmig werd de beslissing van den ministerraad van 10 Octo ber goedgekeurd inzake de ontbinding van de para-militaire formaties. De vergaderden betuigden hun absolute trouw aan en ver trouwen in Schuschnigg en de wil om hem te volgen op den weg welk hy heeft afge bakend. In een resolutie betuigt het vaderlandsche front zijn diepe dankbaarheid aan aan de ontbonden paramilitaire formaties voor de belangrijke diensten welke vrijwillig aan het nieuwe Oostenrijk werden bewezen en het kostbare bloed, dat voor het vaderland werd vergoten. Zaterdag zal te Weenen een groote bijeen komst van het Vaderlandsche front begin nen, welke drie dagen zal duren. Uit de stad zelf worden 200.000 leden gemobili seerd, terwijl nog 150.000 uit de provincie zullen komen. Zaterdagavond zal bondskanselier dr. Schuschnigg voor 1500 leiders van de bewe ging een belangrijke verklaring afleggen. Wegens aansluiting bij heidensche beweging. nieuw- Volgens een bericht uit Berlijn heeft de politie de genootschappen der Duitsch-na- tionale kerk te Neurenberg en te Fürth ont bonden, op grond van het feit, dat deze ge nootschappen zich hadden aangesloten by de nieuw-heidensche beweging van dr. Dinter. DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGS STRIJD. Redevoering van Roosevelt in Kansas. ^uai u uiaaj -In een in het hartje van den door landen demonstratie te Straatsburg de betrekkelijke I bestuurden staat uitgesproken redevoering waarde, welke deze heeft. 1 ||W| Hat h*t DE MUITERIJ OP DE PORTUGEESCHE VLOOT. Vonnissen tegen de muiters. Een krijgsraad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de muiterij aan boord van de oorlogsschepen „Alfonso Albuquer- que" en „Dao" op 8 September j.L Waar 91 personen moesten terechtstaan, werd beslo ten de zaak te splitsen, zoodat gisteren de 28 beklaagden, tegen wie de zwaarste be schuldigingen waren ingebracht, waren ver schenen. Vijf beklaagden werden veroor deeld tot 6 jaar dwangarbeid, gevolgd door tien jaar deportatie met de mogelijkheid van 20 jaar deportatie, zes werden veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid, gevolgd door 10 jaar deportatie met de mogelijkheid van 171^ jaar deportatie, 16 beklaagden tot 4 jaar dwangarbeid, gevolgd door 8 jaar depor tatie, één beklaagde tot 2 jaar dwangarbeid tatie, één beplaagde tot 2 jaar dwangarbeid met de mogelijkheid van 3 jaar deportatie. Vandaag staan de overige beklaagden te recht. Een honderdtal aanvankelijk gear resteerden is in vrijheid gesteld by gebrek aan bewijs. De omstandig heden, waaronder de nota werd overhan digd wijzen erop, dat de verantwoordelijke kringen te Berlijn, de nota niet moeilijk aanvaardbaar wilden maken. De nota werd overhandigd aan den directeur van politieke handelszaken van het ministerie Barge heeft president Roosevelt verklaard, dat het nationale inkomen en de nationale rijkdom in beter positie zyn dan in 1933 en dat over een jaar de regeering met verhoogde in komsten en verminderde uitgaven in staat zou zijn haar begrooting in evenwicht te brengen en te beginnen de nationale schuld en ton, terwijl minister Delbos en de secretaris- terug te betalen. Hij voegde hieraan toe, generaal Leger aanwezig waren. Verder be- I dat ziin reeeerine er niet alleen naar streef- perkte de Duitsche zaakgelastigde zich er toe de aandacht van de Fransche regeering erop te vestigen, op zekere omstandigheden van de demonstratie te Straatsburg en de inconvenienten, welke hieruit kunnen voort vloeien voor de goede betrekkingen tusschen beide landen. De vertegenwoordiger van het ministerie beperkte zich ertoe nota te nemen van deze demarche. Onder deze omstandigheden beschouwt men in Fransche kringen de kwestie hier mede gesloten en men vestigt er den aan dacht op, dat herhaaldelijk en onlangs nog in de redevoeringen te Neurenberg en op het oogstfeest de meest verantwoordelijke lei ders van Duitschland woorden spraken, welke ee ninmenging beteekenden in de binnenlandsche kwesties van Frankrijk en welke de Fransche regeering aanleiding had kunnen zyn tot gelijke interventie. dat zijn regeering er niet alleen naar streef de nationale veiligheid te verkrijgen doch ook vrede met andere landen. Wij stelden ons er niet mee tevreden over den vrede te praten, maar deden ook iets om hem te ver krijgen. Wij probeeren de tolmuren te ver lagen, de economische raviliteit te verzach ten en een einde te maken aan den econo- mischen strijd tusschen de naties, want het zyn de voorboden van den oorlog. Wij hebben de broederhand toegestoken. Tal van landen hebben deze aanvaard. Wy stellen natuurlijk geen enkele inmenging in de aangelegenheden van anderen naties voor. Wij zullen slechts probeeren, door de kracht van ons voorbeeld het evangelie van den vrede ter wereld te verbreiden. Wij zijn doende vrede en veiligheid bij ons zelf te krijgen. Ik ben vol vertrouwen den steun te hebben van het Amerikaansche volk bij het zoeken naar den vrede en de veiligheid. DE BESPREKING OVER DE MONETAIRE MAATREGELEN. Op het oogenblik worden op het departe ment van handel te Parijs met de vertegen woordigers van verschillende landen be sprekingen gehouden van algemeenen aard naar aanleiding van de monetaire en econo mische maatregelen, die onlangs door Frank rijk genomen zijn. Zoo hebben Suetens, en daarna Laqmping resp. directeur der Belgische en der Neder- landsche handelsverdragen met de Fransche deskundigen van gedachten gewisseld. AUTOBUS IN EEN KANAAL GESTORT. 4 inzittenden omgekomen. By Benha in beneden-Egypte is een volle autobus in een kanaal gestort Naar officieel is vastgesteld, zijn bij het autobusongeluk nabij Benha vier personen om het leven gekomen. FASCISTISCHE BETOOGING IN ENGELAND VERBODEN. Het gemeentebestuur van Swansea heeft de Sir Oswald Mosley gegeven toestemming Zondag in Brangyn Hall een bijeenkomst te houden herroepen. Men vreest n.1., dat de kostbare installa tie van het gebouw bij wanordelijkheden zou kunnen worden beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1