DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opmarsch naar Madrid aanstaande? %ucc^ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIES 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 244 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 16 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Franco spoort Madrid tot capitulatie aan. Gevechten rondom de stad. GEN.VAREL t -êT^v Auto-ongeluk eischt twee dooden. Twee Zaandammers gedood te Voorthuizen. ALKMAARSCHE COURANT. fit Het wachten in Spanje is op den op marsch naar Madrid, die nog niet be gonnen is, maar waarvan de voorberei dende werkzaamheden thans vrijwel ge ëindigd zijn. Generaal Franco heeft de stellingen rondom Madrid versterkt en het zwaardere veldgeschut, alsmede tanks en dergelijke moderne strijdmid delen naar de voorste linie overge bracht Aan de gevechten in den sector ten Westen van Madrid is intusschen nog geen einde gekomen en het heet, dat de aanval der regeeringstroepen op de stellingen van San Martin de Valdeiglesias en omgeving niet gelukt is. Een flinke luchtmacht van weerszijden was in den strijd betrokken, waarbij de vliegtuigen der regeering poog den haar infanterie te beschermen voor de vliegtuigen van den vijand naar de laat- Ite meldt zonder succes. De regeering is zich bewust, dat het offen sief van de groote troepenmacht uit deze richting wellicht 't lot van de hoofdstad kan bezegelen en heeft duizenden mannen ver sterkingen, alsook vrouwelijke militie, naar dit front gezonden, om den opmarsch te stuiten. Doch de tegenstanders hebben hun nerzijds hun bedreigde posities te San Mar tin, Cebreros, El Tiemblo en El Hoyo, teza men een front uitmakende van 20 kilometer versterkt door contingenten uit Navalperal. De voorste linies der regeeringstroepen, lig gende ten Oosten van den weg Navalperal werden eerst hevig gebombardeerd voordat de rechtsche infanterie een aanval deed met handgranaten en machinegeweren onder dekking van tanks. Jachtvliegtuigen namen alle wegen en velden in de streek onder mitrailleurvuur. Men moet uit de berichten opmaken, dat de actie der regeeringtroepen hier inderdaad is afgeslagen en dat het hun niet gelukt is een nieuwe wig te drijven tusschen het noordelijke leger van generaal Mola en het zuidelijke van Franco. Rantsoeneering in Madrid. Gistermorgen is de rantsoeneering van levensmiddelen in de hoofdstad van kracht geworden. Tevens is een bevel gepubliceerd, volgens hetwelk niemand gerechtigd is meer dan één matras en twee dekens te bezitten per persoon. Voedselkaarten zijn reeds uitge reikt. Er is op elke kaart een ruimte open gehouden, waarop door de winkeliers moet worden ingevuld welke hoeveelheid door DEOM5IWGELIUG VAU MADRID OPPtRCOM ltQORO-WK>T FBOUT GEM MOLA 1. tSCAMEZ ZUID-Vïte>TFROUT Geu FQANCO IYfcGue lVAgCLA /ERA NATlOHALlbTlSCHE STElUMGEW REGEEOIUS& k- SpOORWEGEM YEOBINOIWGSWE&EH O o Nationaiem Regeedihg ACTl^)jJALEU V* 2LO kML QMADRID v U_ - - r N In het Zuiden en Zuidwesten van Madrid opereeren de beide Brigade- Generaals van Franco. Yaque en Varela; dezen rukken parallel op in drie colonnes, de drie spoorwegen en hoofdverbindingswegen blokkeerende. Deze verbindingen zijn door de Regeeringstroepen eveneens sterk geblokkeerd, vooral bij Illescas-Nalval- carnero en het vliegveld Getafe. Een tegenoffensief der Regeering zal niet uitblijven, daar Hp nationalisten deze colonnes wederom tot een front trachten samen te trekken ring tol op 20 K.M. trachten te naderen. In het Zuidwesten ligt een ongeaccidenteerd terrein, waarin de regeerings troepen zich niet zullen wagen voor het gevaar van een open veldslag. In het Noorden beheerschen de nationalisten den spoorweg van Madrid naar Saraffossa bii Singuenza; hier wordt hevig om gevochten; het vervoer van hulp- triïn v- Barcelona uit, wordt hiermede afgesneden. Generaal Mola met zijn beide vleugel-brigade-generaals Escamez en Ponte beheerschen gedeeltelijk het Guadarrama-gebergte, tevens de watervoorzienings- werken van Madrid bij Lozoya. W arschiinlijk wacht Mola op een meer gevorderden opmarsch van Escamez joninnnrwei; naar Guadalajara, om dan een verbinding tot stand te brengen lSt generaal Ponte, die nog steeds voor den bergpas van Navacarrade bij La Granja llg T. T> „„„„irtc* heeft deze sleutelpositie zeer versterkt, vooral bij Villalba en De Kegeeiuiö het dorp G uadai1 *j"^^aM<^^0ionnes den weg naar het El-Escorial, om het Intusschen trekken; een sterke regeeringsstelling is hier tegenop Guadarrama-gebergie w» geworpen, bij St. Lorenzo. naüonalisten den gordel toe om de hoofdstad. Langzaam na^ Regeering blijkbaar aan voldoende beroeps-officieren, om deze stootcolonnes te sluj^n'iide het binnendringen in de hoofdstad meer slacht- Van naüonatetisciw en de hoofdstad. offers kosten, dan he P den omsingeld is, blijft de Regeering slechts één uitweg Nu Madrid van jjeze kans wordt hun nog geboden door de vrjj- over in Zuid-Oostelijkenjtu» y^ncia. lating van den spoorw g h t neriike plaatsen bij hoofdwegen en spoorwegknoop- Verder zijn de meest oew 6 v punten op de kaart weergegeven. den houder is gekocht De kaarten zijn uit gegeven op naam van het gezinshoofd. Men hoopt, dat het kaartsysteem in staat zal stellen de files voor de levensmiddelen winkels te verminderen en zelfs geheel te doen verdwijnen. De kaarten zijn geldig tot eind Januari. Opstandelingen beheerschen de licht voorziening van Madrid. Radio-Cadix meldt: Door de bezetting van El Tiemblo zijn de nationalisten meester geworden over de electrische centrale, waar door Madrid wordt gevoed. In den sector ten noorden van Talavera zijn de Marxis tische strijdkrachten onder bevel van ma joor Miaja omsingeld. Zij hebben een ge vecht ontketend om den ring te verbreken, doch de nationalisten houden stand. Aan het front van Andalusie hebben de Marxisten gisteren een tegenaanval op Pen- naroya gedaan. Zij ontvingen versterking van een colonne, bestaande uit 12 vracht auto's, komende van Pozoblanca, doch de nationalisten en Phalanxisten hebben hun aanvallen schitterend afgeslagen. Communiqué van regeeringszijde. Luitenant-kolonel Sandino, lid van den verdedigingsraad der generaliteit, heeft o.a. het volgende medegedeeld: In den sector Babastro hebben 22 repu- blikeinsche vliegtuigen den vijand, die ons van de zijde van de Siërra de Alcubierre trachtte aan te vallen, gebombardeerd. De opstandelingen moesten zich met groote verliezen terugtrekken. In den sector Bjaraloz zijn de republikein- sche strijdkrachten, na de overwinning te hebben behaald op de opstandelingen, van uit de uitgangslinies 4 KM. opgerukt. Mededeelingen van opstandelingen zijde. De strijdkrachten der zevende divisie heb ben gistermiddag Aldea del Fesno, een be langrijke knooppunt van wegen bezet, dat op 35 K.M. van Madrid gelegen is. Hierdoor wordt de tweede marschweg naar Naval CarnefO door de rechtsche troe pen beheerscht. Naval Carnero wordt beschouwd als het laatste versterkte punt der regeeringstroe pen ten westen van Madrid. De regeeringstroepen hebben bij dit ge vecht 150 man op het slagveld moeten ach terlaten, terwijl den rechtschen troepen ook veel oorlogsmateriaal in handen is gevallen. Franco spoort Madrid tot capitulatie aan. Generaal Franco heeft gister de ge ruchten omtrent onderhandelingen tus schen leiders van de conservatieven en oud-minister Maura eenerzijds en ver tegenwoordigers van de opstandelingen in Frankrijk anderzijds over een wapen stilstand van drie dagen, met klem te gengesproken. Deze wapenstilstand zou dan dienen om te onderhandelen over de capitulatie van Madrid. Franco verklaarde, dat wel eenige leiders te Madrid vergeefs getracht hebben bepaal de toezeggingen te verkrijgen voor een overgave van de hoofdstad. De militaire toe stand van de rechtschen is thans echter zóó, dat de opmarsch naar Madrid door niets meer te stuiten is. Het maken van noode- looze slachtoffers zal worden vermeden, doch dit kan alleen als de doellooze verde diging van de stad onmiddellijk wordt ge staakt. De rechtschen zullen na de inneming van Madrid rechtvaardige, doch strenge straffen vellen voor de misdaden van de re- eeerings-aanhangers. De rechtsche regeering is geen vijand der arbeiders; in het nieuwe Spanje zullen de toestanden voor de arbei dende bevolking worden verbeterd door so ciale wetten, doch de eenige weg hiertoe is 'n capitulatie van de hoofdstad zonder voor waarden in vol vertrouwen op de grootmoe digheid en de rechtvaardigheid van de lei ders der rechtschen. Radio Sevilla heeft te 8 uur 35 medege deeld dat de rechtsche troepen aan het front in Araeon de plaats Bari Nena, die gelegen S van Hu.,c. n.ar Fr.gaa, hebben bezet. 250 Katalanen hebben in de zen slag het leven gelaten. De opstandelin- g» hebben een groot, hoeveelheid oorloge, materiaal buitgemaakt, o.a. 30 vrachtwa gens Aan het front bij Talavera hebben de opstandelingen San Esteban bezet. Bij een gevecht werden twee regeeringsvliegtui- gen neergehaald. De inzittenden slaagden er in zich door gebruikmaking van hun val schermen te redden. Uit San Sebastian wordt gemeld dat de Baskische nationalisten in de straten van Bübao met anarchisten vechten. De Basken bezetten strategische punten in de stad. Een vertegenwoordiger van de Spaan sche Phalanx is te Parijs aangekomen om te onderhandelen over de uitwisseling van den leider van de Phalanx, Primo de Rivera, die te Alicante de gevangene is van de rejgee- ringstroepen, tegen den zoon van den minis ter-president Largo Caballero, die door de opstandelingen gevangen wordt gehouden De onderhandelingen moesten worden on derbroken aangezien de leiding van de anar chisten te Madrid den minister-president mededeelde, dat zij hem zouden fusilleeren als hij zijn toestemming zou geven tot deze uitwisseling. Uit Albacete wordt gemeld, dat een groo te groep vrijwilligers, vooral bestaande uit Italiaansche en Duitsche emigranten, te Al- bacate is aangekomen. Zij zullen binnenkort naar het strijdtooneel vertrekken. Naar het Duitsche Nieuwsbureau mee deelt zouden volgens berichten uit Bordeaux in de haven aldaar drie koopvaardijschepen van de Spaansche regeering liggen, welke zouden wachten op de aankomst van 50 vliegtuigen uit Sovjet-Rusland. Verder zou te Bilbao in allerijl een betonnen vliegveld worden gebouwd, dat zou moeten dienen als operatie-basis voor deze vliegtuigen. Ten slotte wordt beweerd dat Sovjet-Russische technici in de verdedigingslinies van Bilbao draadversperringen hebben aangelegd, wel ke onder electrischen stroom kunnen wor den gebracht. De burgeroorlog en de republiek Andorra. De miniatuur-republiek Andorra, die zich er op beroemen kan het kleinste leger ter wereld te hebben in totaal zijn er 7 man onder de wapenen schijnt een misver stand met de Fransche regeering te hebben gekregen in verband met de recente slui ting der grenzen aan de Spaansche zijde. De vorige maand, toen het gevaar bestond, dat Spaansche anarchisten de republiek zou den binnentrekken, richtte de Andorraan- sche raad een dringend verzoek tot den pre fect der oostelijke Pyreneeën, die officieel den president der Fransche republiek, welke tevens medevorst is van Andorra, vertegen woordigt, militairen bijstand te zenden. Een detachement Fransche garde mobile werd daarop ijlings over de grens gezonden om het „leger" van Andorra te versterken. De passen, die uit Spanje naar Andorra leiden, werden gesloten. Thans is een Andorraansche delegatie uit naam van den algemeenen raad der val' leien in Parijs aangekomen. De vier gedele geerden, onder wie zich de burgemeester van Andorra bevindt, hebben opdracht den minister van buitenlandsche zaken een ver zoek, gericht tot den president der repu bliek, te overhandigen, waarin gevraagd wordt de Fransche gardetroepen terug te trekken. Zij argumenteeren dit verzoek met er op te wijzen, dat deze troepen naar An dorra gezonden waren voordat het plebisciet over de raadzaamheid van het aanvragen van Fransche bescherming gehouden was. Tevens protesteeren zij tegen de sluiting van de Andorraansche zuidelijke grenzen, aan gezien deze maatregel het onmogelijk maakt het noodige in het land in te voeren, door dat de passen aan den Franschen kant des winters niet begaanbaar zijn. Het land is gedurende het laatste deel van den herfst en in den winter practisch geheel van Frank rijk afgesneden, daar het verkeer alleen ge schieden kan over de hooge bergpassen. Andorra ligt als een kleine wig aan het zuiden der Pyreneeën in Catalonië. 't Heeft een totale bevolking van 5200 zielen, die in zes dorpen leven In den afgeloopen nacht omstreeks half één heeft op den Apeldoornschen straatweg te Voorthuizen, even voorbij café „Zondag" een ernstig auto-onge luk plaats gehad, dat aan twee men- schen het leven heeft gekost. Een groote vrachtwagen met tractor van den dagelijkschen autobesteldienst „de Volharding" uit Zeist stond we gens benzinegebrek aan den kant van den weg geparkeerd. De wagen was, naar later verklaard werd, voldoende verlicht. Een even groote vrachtwagen met tractor van de N. V. P. Wijtenkamp houthandel en expeditiebedrijf te Zaan dam op weg van Apeldoorn naar Zaan dam, reed van achteren op den stil staander! wagen in. De tractor schoof er als het ware onder, zoodat aangenomen moet worden, dat deze een flinke vaart had. De cabine van den tractor werd totaal vernield. Hierin bevonden zich twee chauffeurs de 55-jarige M. V. Visser en de 45- jarige G. van der Blom, beiden gehuwd en wonende te Zaandam. Deze moeten bij de botsing op slag gedood zijn. De aangereden wagen werd van achteren ernstig beschadigd. Hoewel het midden in den nacht was, arriveerden de politie van Barne- veld en Voorthuizen zeer spoedig. Ook dokter G. Mettrop uit Voorthuizen was spoedig ter plaatse. Hij kon, toen de slachtoffers uit de overblijfselen waren bevrijd, slechts bij beiden den dood constateeren. Voorloopig zijn de lijken overge bracht naar het lijkenhuisje te Voort huizen. De politie heeft de beide vrachtwa gens in beslag genomen. REDE VAN ALFRED ROSENBERG. Wereld-bolsjewisme en Europa tegenover elkaar. Gisteravond heeft de leider van het Duit sche buitenlandsch politiek bureau van de N.S.D.A.P., Alfred Rosenberg, een rede ge houden voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche diplomatie en de pers. Hij verklaarde o.m. dat Moskou door de demo cratie de anti-bolsjewistische krachten uit den weg wil ruimen om vrij baan te maken voor het bolsjewisme. Niet proletariaat en bourgeoisie, niet bolsjewisme en fascisme, doch wereld-bolsjewisme en Europa staan tegenover elkaar. Een verder doordringen van het bolsjewisme zou het gevolg zijn van den ondeelbaren collectieven vrede. Eenige Europeesche staatslieden gelooven eerlijk op deze wijze de wereld gerust deze leuze scheinheilig toeëigende, een bond stellen en zien in het bolsjewisme dat zich genoot. De rede van Litwinof heeft wel ge toond, dat het bolsjewisme allen tracht te te verzamelen tegen hen, welke het thuis heeft vernietigd. Er is geen sprake geweest van een collectieve vrede. Verder sprak Rosenberg over de rede, welke de communist, niet-Franschman Thorez, op bevel van Litwinof heeft gehou den. Spr. wil evenwel niet het Fransche volk met Thorez verwisselen, Al'een wil hij er nog op wijzen, dat nooit een nationaal- socialistisch leider het Fransche staatshoofd heeft aangetast, noch minister-president Blum. De rede van Thorez heeft in Duitschland dan ook groote opwinding veroorzaakt. Het doel was een toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk te verhinderen. Hieruit blijkt, dat het communisme geen vrede, ook geen collectieven vrede, wil, doch vernieti ging van alle staten, welke het nog niet on der zijn juk heeft gebracht. Rosenberg ontkende, dat Duitschland Frankrijk wil vernietigen, het nationaal- socialisme mengt zich niet in de binnen- landsche aangelegen van een land. Duitsch land weet evenwel, dat het niet alleen op de wereld leeft en wil met de overige landen in economische en cultureele betrekking staan. Het ziet de vertwijfeling van de wereld en vreeselijke burgeroorlogen. Het hoort, dat het roode leger het leger der wereld-revolutie is, het ziet Rusland zijn militaire macht ontwikkelen en aanvals- wegen aanleggen. Dan ziet het de steden, dorpen en kerken van het oude eerwaardige Europa en het wil deze beschermen tegen de vernietiging, welke de kerken van Bar- celona en het Alcazar van Toledo trof. NIEUW SPIONNAGEPROCES IN FINLAND. Voor het gerecht te Wasa staan een Sov jet-Russische reserve-officier, Krihoff en een Finsch arbeider, Salmela, terecht, be schuldigd van spionnage. Krihoff zou op dracht hebben gehad de mogelijkheid van landing voor parachute-troepen in Noord- Finland te onderzoeken en hij zou boven dien het telefoonnet in Noord-Finland heb ben bestudeerd en strategische bruggen en fabrieken hebben gefotografeerd. In ver band hiermede wijst de pers op de geheim zinnige nachtelijke vliegtochten van onbe kende vliegtuigen, waarvan eenigen tijd ge leden herhaaldelijk melding werd gemaakt. 13 DOODEN TE BOMBAÏ. Bij de ongeregeldheden te Bombay zijn tot nu toe 13 personen gedood en 140 gewond. De toestand is meer gespannen geworden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1