DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nieuwe Belgische politiek van neutraliteit. Ho. 245 Zaterdag 17 October 1936 138e Jaargang De ware vertolking van de openbare meening. Na de rede van den Koning. Contact tusschen Brussel en Parijs. Geen neutraliteit meer zooals in 1914. De strijd in Spanje. Van het front weinig nieuws. Largo Caballero opperbevelhebber van alle regeeringstroepen. Ras Nasiboe overleden Een fel strijder voor Haile Selassi ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTEENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Van onzen Brusselschen correspondent. Brussel, 16 October 1936. De rede van den Koning, die u kent, was hier sedert enkele dagen verwacht. Het militaire vraagstuk is aan de orde. De gewezen minister van landsverdedi ging, Albert Devèze, heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt om zijn meening te zeggen enkele dagen geleden en de Vlaamsche katholiek Sap even eens. Doch naast hun verklaringen is de rede van den Koning als een oase in de woestijn en men mag gerust verklaren met den gewezen minister van justitie, P. Em. Janson, dat deze rede de mce- ning vertolkt van negen tiende van het Belgische publiek. Het is ongetwijfeld nog te vroeg om de gevolgen van de buitengewoon belangrijke verklaringen van den Koning, die zooals men heeft ingezien in alle Europeesche hoofdsteden, een nieuwe politiek inluidt van laat ons zeggen onafhankelijke neutraliteit, volledig te beschouwen. Het is zelfs zoer opvallend dat de Belgische pers over het •^gemeen zeer terughoudend is in haar com mentaar op de koninklijke verklaringen. Uit ten aard der zaak zelf legt men in de Bel gische pers steeds eer. zekere terughoudend heid aan den dag in dergelijke omstandig- leden, zonder daarom eventueele critiek te maren. Doch wanneer het Staatshoofd het voord neemt, dan weet men, dat zulks aan leiding vindt in plechtige omstandigheden 'ie van het grootste belang zijn voor het ind en de huidige voelt men ook als dus- anig aan. Het is de eerste maal, dat de jon- e vorst Leopold III een ministerraad voor- !t en internationaal verstrekkende richt- ■jnen aangeeft die ver buiten de grenzen .'eerklank vinden. Wij kunnen niet nalaten >r aan te herinneren hoe wy u in onze brie ven van de laatste maanden herhaaldelijk, vonder daarom profeet te zijn, de nieuwe vending in de Belgische politiek hebben laten voorzien. Dat is een van de belang- ijke besluiten welke door de regeering van 'eeland zouden worden genomen, die in de ucht hingen. De verklaringen van den Ko ning, zulks kan ook worden vastgesteld, luiten regelrecht aan bij de rede, de veelbe- aroken rede die werd gehouden door den aer Spaak, minister van büitenlandsche aken, voor de büitenlandsche journalisten - Brussel, en waarover wij u uitvoerig ahreven. Deze rede was als een proefballon, >m de openbare meening voor te bereiden. HÜ die in regeeringskringen verkeerden "isten wel hoe men er in het kabinet van len premier over dacht en hoe deze de ver breiding van de rede en van al het com mentaar er over in de hand werkte. Men indt in de verklaringen van den Koning mzelfden gedachtengang terug, we zouden ij na zeggen de hand van den premier zelf. Ie binnenlandsche politieke omstandigheden jn van dien aard, dat de heer van Zeeland et verkieslijker heeft geacht het lot van de ageering niet te verbinden aan het stand ezen in een dergelijk essentieel probleem oor de toekomst van het land. Dit was des e gemakkelijker te rechtvaardigen daar het raagstuk zoo verheven is boven de partij- ooeilijkheden, de politieke ruzies, dat de -nst van het oogenblik zelf vereischte dat Heen het Staatshoofd, ver boven alle ver- oeldheid staande, de uitspraak zou bepa- on. Dat heeft de Koning dan ook gedaan, 'la de rede van den Keer Spaak was er lechts verzet bij de vrienden van den socia- stischen minister van büitenlandsche za en o men herinnert zich hoe hij moest ver fijnen voor de vierschaar van de partij, f personaliteit van dengene die de lcoers- "randering in de Belgische büitenlandsche oütiek heeft bepaald is nu van dien aard at de reactie ook bij de socialisten zeer ge og zal zijn. Overigens heeft de ee"te mi 'ster sedert Maandag onderhandelmgen •voerd met de katholieke en ,0Clallstl"Jj< misters om hun instemming met de m ire en bijgevolg büitenlandsche P°^ek t® -komen. De Koning heeft de verschillende ementen opgesomd die tot ver an de internationale atmosfeer hebben g ;'d. Daar onder zijn de Dmtsche bewape "ng. de herbezetting van het Rijnland de vankelbaarheid van elk statuut van m^er 'ationale veiligheid, de binnenlandsche o enigheden in verschillende landen. Hy heef 7ystgesteld, dat het stadium van imrtudee- ring van het militair probleem, zooa "gevolge deze vertroebelde °™tand*_ hehd<* gesteld is, als afgesloten dient be *fouwd te worden. Hij heeft betoogt, da e BelgiSChe militaire politiek t af door de büitenlandsche Pol£*kq °°gmerk de verwijdering van den poilog van het Belgisch grondgebied. De Belgische verbintenissen moeten niet verder reiken dan tót het onderhoud van een militaire or ganisatie, waardoor om het even welke Bel gische nabuur de lust mist België als öp- marschgebied tegen een anderen Staat te gebruiken. De vorst zei letterlijk: „Elke eenzijdige politiek verzwakt onzen toestand in het buitenland, verwekt terecht of ten onrechte verdeeldhied in het binnenland. Een verbond, zelfs louter defensief, leidt geenszins naar het doel, want hoe vlug ook de bondgenoot te hulp zou kunnen snellen, het zou steeds zijn na den eersten stoot die ons bliksemsnel zou treffen. Om dien slag af te wenden zouden wy alleszins alleen zijn". De Koning zei verder nog, ook herin nerende aan de rede van den heer Spaak, dat België een uitsluitend en volstrekte Belgische politiek moet nastreven. Die poli tiek moet er vastbesloten op gericht zijn België buiten de geschillen van zyn buren te houden. Schreven wy niet nog geen maand ge leden, dat België als het ware holt op een weg, die leidt naar een veiliger huis, waar bet buiten den brand blijven kan die even tueel zou kunnen ontstaan? Het zal in Ne derland met een ;ekere fierheid en voldoe ning onthaald zijn geworden, dat de Ko ning de Nederlandsche politiek tot voorbeeld heeft gesteld. Zijn woorden zijn het failliet tevens van degenen die het militair accoord met Frankrijk als de hoeksteen van de Bel gische veiligheid bleven beschouwen, on danks de veranderde internationale omstan digheden. Devèze was een dezer en indien men de geruchten moet gelooven die wer den verspreid naar aanleiding van het feit dat hy niet meer als minister van landsver dediging deel uitmaakt van de huidige regee ring, dan is dit te wijten aan de omstandig heid, dat hy zyn opvattingen op dit gebied niet wou herzien en in conflict was getreden met den Koning alsmede met de opvatting over de organisatie van de verdediging. Doch dit verdient een zeker voorbehoud. Men moet evenwel hieruit nog niet beslui ten dat dit accoord zal worden ongedaan ge maakt. Nadere uitleggingen, meer regee- ringscommentaar zal daaromtrent moeten worden afgewacht. De kwestie zal echter dienen gesteld en zal worden gesteld. In Frankrijk is men, te oordeelen naar den toon van de Fransche pers, het hoofd kwyt. Sommige persorganen stellen den Koning voor als een Belgischen Hitier Men gevoelt er het Belgische besluit als een verlies, ongetwijfeld, dat nog pijnlijker is na de verschillende verliezen die in den laatsten tijd door de Fransche diplomatie zijn geleden. De nieuw geschapen toestand zal zeer zeker nog meer aandacht vragen in de naaste toekomst vooral ook met het oog op den binnenlandschen toestand in België. Doch vooralsnog gaat het om het interna tionaal statuut van België, waaromtrent zich zeker spoedig een diplomatieke actie zal ontwikkelen, geïnspireerd door de beginse len welke in de koninklijke rede zijn be paald, en dat een einde zal stellen aan den waarborg door België van andere lands grenzen dan de zijne, zooals uit het Locarno- verdrag voortvloeide. De nieuwe politiek van onzydigheid zal meebrengen, dat België een verbintenis bekomt van Engeland on verwijld hulp te verleenen bij een aanval, met gelijkwaardige overeenkomsten zoowel met Duitschland als met Frankrijk. Dit zal dus opnieuw de toestand zijn van voor den oorlog. Gewaarborgde neutraliteit, omdat alle andere mogendheden by deze neutrali teit belang hebben, zonder zelf iets anders dan deze neutraliteit te waarborgen, kortom de politiek van de mogelijkheden, de poli tiek die psychologisch door een volk kan worden aanvaard en de eenige die door het Belgische publiek kan worden geduld, zooals in den laatsten tyd ten overvloede is geble ken uit de reacties van het volk naar aan leiding van de ontwikkeling van den toe stand in Frankrijk. Men moet er ten slotte ook groote aandacht voor vragen dat de be paling van het Belgische standpunt zooals het door den Koning werd gegeven, mee brengt de versterking van het militair in strument waarover de Belgische regeering wenscht te kunnen beschikken om haar neutraliteit te kunen doen eerbiedigen. Wij zullen hierop nog nader terugkomen. De dienst der infanterie wordt verlengd tot 18 maanden. De uitrusting zal worden ver sterkt, enz. Dat is het eenige wat er door een blad als „La Nation Beige" op wordt ge vonden om aan te toonen dat België ten slotte toch een Fransch belang blijft verde digen door zich beter te wapenen tegen een eventueelen Duitschen inval, de algemecne beteekenis ervan uit het oog verliezende. In- tusschen blijft het feit, dat het accoord met Frankrijk gesteld blyft als een probleem van groot belang. Geleidelijkheid is hier regel. Wat in België is gebeurd, is reeds voldoende om er zich over te verheugen. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat de berichten als zou de Fransche regee ring voornemens zijn een nota te rich ten tot de Belgische, om opheldering te vragen aangaande enkele verklaringen van koning Leopold, onjuist zijn. Op den Quai d'Orsay is op het oogenblik geen enkel document van dien aard in voorbereiding. Daarentegen zijn er thans besprekingen tusschen beide regeerin gen geopend, welke hetzelfde doel heb ben. Zij worden in het bijzonder te Brussel gevoerd door bemiddeling van den Franschen ambassadeur Laroche. Minister-president Blum, die reeds met de radicaal-socialistische ministers Delbos, Da- ladier en Camille Chautemps den door de verklaring des konings geschapen toestand had onderzocht, heeft dit Vrijdagavond ge daan met de leden van het kabinet, die tot de socialistische partij (S.F.I.O.) behooren. De meening van de „Soir". De Brusselsche „Soir", die vaak de opvat ting der regeering vertolkt, schrijft in ver band met de rede van den koning, dat, ter wijl de Belgische veiligheid moet worden verzekerd door een gereorganiseerd en vol maakt uitgerust leger, de koning het land buiten ieder conflict wil houden, waarby de Belgische grenzen niet zouden worden ge schonden. „Dit is het diplomatieke aspect van de Belgische kweètie". Het blad voegt hieraan toe, dat België zich zoo het recht schept gerespecteerd te worden en eventueel te worden geholpen door alle staten, welke den vrede willen. Het verklaart, dat de woorden des konings betrekking hebben op de toekomst der Bel gische büitenlandsche politiek en dat er uit blijkt, dat België zijn onderteekening ge stand zal doen. „De verbintenissen, welke België met Frankrijk en Engeland heeft aangegaan na de conferentie te Londen met de Locarnostaten, behouden haar volledige waarde, evenals de zin en de strekking van de aanstaande internationale onderhandelin gen ongewijzigd blyven. De formuleering van den koning is niet die van de bij ver drag bepaalde neutraliteit van voor 1914. België blijft vrij in zijn houding op het ge bied der internationale politiek, maar wil zich niet meer binden aan eenige groote mogendheden, om te vermijden, dat het land op het gebied der büitenlandsche politiek in een strijdpositie komt. Dit wil niet zeggen, dat het Belgische volk afziet van zijn tra- ditioneele vriendschappen". Verklaring van Degrelle. Leon Degrelle, de leider der Rex-bewe- ging, heeft aan een correspondent van het Stef.' Ag. verklaard dat de koning in zyn redevoering de beginselen heeft verdedigd, welke de Rex-beweging al sedert den eer sten dag harer politieke actie heeft verde digd: de noodzakelijkheid dat België zich vrijmaakt van de Fransche voogdij, vooral op dit oogenblik nu men ziet hoe de regee ring te Parijs steeds meer terrein prijs geeft aan de door Moskou geleide revolutionnaire krachten. Deze voogdij, aldus Degrelle, zou ons op een kwaden dag kunnen betrekken bij een door het bolsjewisme gewild con flict, in het uitsluitend belang van het bolsjewisme. Wanneer Rex aan het bewind komt, zal zijn geheele politiek zijn georiën teerd naar anti-bolsjewistische landen, zoo als Italië, Duitschland en het toekomstige Spanje. Wy zullen met hen tezamen met al onze materieele en moreele kracht strijden ter verdediging van de Europeesche bescha ving en om het bolsjewisme uit Europa te verdrijven. Het socialistische Kamerlid Hubin heeft aan den voorzitter der Kamer het verzoek gericht den minister van büitenlandsche za ken te mogen interpelleeren over de juiste beteekenis van het woord „neutraliteit" in de rede des konings, teneinde te weten of dit de verdwijning van de vermeende ac- coorden tusschen de generale staven in houdt. De Parysche „Temps" schryft, dat gezien van het standpunt der Fransche veiligheid het voornaamste is, dat de verdediging van het Belgische grondgebied degelijk wordt ingericht, geschikt om een doeltreffende hinderpaal te vormen voor een overweldi ger, die evenals in 1914 België zou willen gebruiken om Frankrijk aan te vallen. Daar België in de toekomst geen andere verplichtingen meer op zich zal nemen dan die, welke voortvloeien uit wederzij dsche garanties en militaire bondgenootschappen, moet men zich, volgens het blad, niet ont veinzen, dat de leerstelling van de collectie ve veiligheid ernstig is aangetast. Spaak over de Belgische politiek. De Belgische minister van buitenL zakert, Spaak, heeft op een politieke vergadering een rede gehouden, waarin hij de nieuwe Belgische politiek als volgt omschreef: „De zekerheid, dat het Belgische grondgebied niet kan dienen voor een doortocht, noch als operatiebasis voor eenige mogendheid, is een geruststellend element. Wanneer wij, om de deugdelijkheid van deze politiek te ver zekeren, van het land een belangrijke mili taire krachtsinspanning eischen, die ons evenwel in staat moet stellen, onder vervul ling van al onze plichten, onze verdediging en onze veiligheid te verzekeren, voeren wij niet slechts en uitsluitend en integraal Bel gische politiek, doch dragen wij op de meest doeltreffende wijze tot den wereldvrede bij. In deze bijeenkomst, die vooral gericht was tegen het Rexisme, zeide Spaak verder, dat de regeering „den handschoen opnam, indien het noodig was de mouwen zou op stropen, en tegenover de golf van het Rexisme een golf van zou stellen, zoo krach tig, dat men over 6 maanden niet meer van een dictatuur zou spreken". Spaak wees ten slotte op de immoraliteit van het bondge nootschap der Rexisten met de Vlaamsch- nationalisten. Geen nieuws was tot gisteravond be kend van de ernstige gevechten, die op het oogenblik ten Westen van Madrid moeten plaats vinden. Drie kolonnes rukken nu uit deze richting op naar de hoofdstad: uit Navalperal, uit El Hoyo de Pinares en uit Cebreros. In het Noor den gaat de wanhopige stryd om het be zit van Oviedo voort, ondanks het feit, dat een hulpkolonne uit Galicië reeds contact met de verdedigers zou hebben verkregen. De Asturische mijnwerkers vervolgen hun aanvallen op de verschil lende gebouwen midden in de stad. Een sterke groep opstandelingen heeft zich verschanst in de kathedraal, waar zij zich verdedigen met mitrailleurvuur, doch het feit, dat dit thans vermindert, wyst erop dat zij gebrek aan munitie beginnen te krijgen. Verdere berichten van het Spaansche strijdtooneel ontbreken. Largo Caballero opperbevelhebber. De Staatscourant publiceert een order van het ministerie van oorlog, volgens welke Largo Caballero, de minister van oorlog, voortaan het opperbevel op zich zal nemen over alle gewapende troepen. Bij decreet wordt een algemeen commis sariaat van oorlog in het leven geroepen, Largo Caballero welks voornaamste taak zal zijn politieke controle uit te oefenen op de strijdkrachten en de verbinding te vormen tusschen de militaire leiding en de strijdende massa. Alvarez del Vayo, de minister van büiten landsche zaken, is tot algemeen commissaris benoemd. Communiqué der opstandelingen. Radio Sevilla heeft gistermiddag medege deeld, dat de opstandelingen aan het front van Toledo een colonne vrijwilligers hadden omsingeld, die voor een groot gedeelte uit buitenlanders en miliciens bestond, die over de Serra San Vicente door de linies der rechtschen troepen passeerden om te trach ten Madrid te bereiken. Communiqué van de Spaansche ambassade te Moskou. De pers publiceert een' communiqué van de Spaansche ambassade te Moskou, waarin de ambassadeur verklaart het noodig te oordeelen de vergissing van den Italiaan- schen vertegenwoordiger te Londen, Grandi, te herstellen, welke deze maakte tijden zyn rede in de non-interventie commissie, Grandi zeide, dat de Spaansche ambassa deur te Moskou door bemiddeling van de Sovjet pers zijn dank betuigde aan de regeering van de Sovje-Unie voor de edel moedige hulp, verleend aan de Spaansche regeering. In werkelijkheid, zoo verklaar de Spaan sche ambassadeur, betuigde hij zijn oprechte erkentelijkheid voor de hulp, welke het Rus sische volk zond aan het Spaansche volk door levensmiddelen te sturen voor de vrou wen en kinderen in Spanje. Spaansch mailschip tot zinken gebracht. Lloyds verneemt uit Santa Isabel (W. Afrika), dat het Spaansche motor-mailschip „Fernando Poo" (6.914 ton) ter hoogte van Bata door kanonvuur tot zinken is gebracht. Mededeelingen der opstandelingen. He radiostation La Coruna deelt mede, dat een in de Siërra Alcubierre in Aragon ope- reerende colonne een vijandelijke afdeeling op de vlucht heeft gedreven, waarbij de regeeringsaanhangers 60 dooden verloren. In den sector Toledo hebben de rechtschen een vijandelijk kamp aangevallen en 80 man gedood. In den sector Madrid hebben de troepen van Franco de dorpen Valmojado en Casarubie bezet. De troepen van Varela hebben een vy an delij ken aanval afgeslagen: de regeerings- roepen verloren 150 dooden, 270 man wer den gewond, 300 geweren en 7 mitrailleurs vielen in handen der rechtschen. De rechtsche luchtmacht heeft een vlieg veld in de nabyheid van Malaga gebombar deerd en vijf toestellen vernield. Aan het front van Talavera zijn drie regeeringsvlieg- tuigen neergeschoten, by Cordova twee, bij Malaga één. Radio Teneriffe deelt mede, dat wanor- derlykheden zouden zijn voorgekomen aan boord van het regeeringsvaartuig „Cam- peador". De bemanning zou den kapitein, die de intsructies van Madrid weigerde op te volgen, gevangen hebben genomen. Wat de regeering meldt. De regeering deelt mede, dat haar troepen in den sector Tardienta zich hebben meester gemaakt van Punta Ladrones. In den sector Guadiz hebben de linkschen Cortyes en Henares del Prado bezet. By Barbastro trek ken de opstandelingen terug. Aan het Zui delijk front bij Montoro hebben de regee ringstroepen Casyro del Rio en Espejo ge nomen. In den sector Robledo de Chavel, waar de linkschen heftigen weerstand bie den, zijn twee vliegtuigen der opstandelin gen neergeschoten. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN TE MANILLA. Naar hier aangekomen reizigers meedee- len hebben 3 October te Manilla ernstige communisten-onlusten plaats gehad. Op 14 plaatsen tegelijk werd brand ge sticht, welke aanzienlijke schade aanrichtte. Verder werd de waterleiding vernield. Een sterke politiemacht, gesteund door militairen, herstelde de orde. De ongeregeldheden waren bedoeld als sympathie-demonstratie voor de Spaansche communisten. Naar een D.N.B.-telegram uit Davos meldt, is gisteren aldaar overleden de be kende Abessinische ex-legeraanvoerder en stam-vorst, Ras Nasiboe. De ex-commandant hield reeds een tijdlang in het vermaarde Kurort verblijf, daar hij lijdenle was aan long tuberculose. De kuur, aldaar ondergaan, heeft echter Ras Nasibu niet meer mogen baten en gisteren kwam het einde van de slepende ziekte, die het leven van den om zijn taai volhouden op het oorlogsfront in Abessinië geroemden generaal voorgoed sloopte. Zooals men zich herinnert, deed Ras Nasiboe vooral van zich spreken, doordat hij op het Zuidfront in Abessinië (Ogaden) zoo langdurig en hardnekkig tegen de Italianen wist stand te houden,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1