IBIS-pijp Mr. Koelma over: De ambtenaar in den democratischen staat. Koopt een goede pijp! fP>Ummland tSSSJSS* v*n het V0"B Een causerie van den gemeente-secretaris van Alkmaar voor gemeente-accountants. Op den tienden Accountantsdag te Amsterdam. Verkeersongelukken. Door de radio is spr. voor het oproepen van brand met den Commissaris verbon den. Vannacht heeft spr. een slechten nacht gehad, omdat de politie ieder half uur automatisch alarm inschakelde. Spr. hoorde verdachte geluiden uit dit huis en dacht aan overtredingen van de Arbeids wet en vroeg, hoe dit nu moet worden aangebracht. Onder gelach verzekerde spr., dat men den Commissaris thans maar veel moet ver geven. Spr. herinnerde eraan, dat de Commis saris, toen de brandweer haar gebouw kreeg, er een beetje jaloersch op was, dat deze de zaak voor elkander had. Spr. stelde hem toen gerust, omdat hU wist, dat ook de po litie een passende huisvesting zou krijgen. Met het bereikte doel wenschte hij den Commissaris van harte geluk, waarbij hij zijn gelukwenschen van een bloemenhulde vergezeld deed gaan. De burgemeester dankt. De burgemeester sprak tenslotte, mede namens den Commissaris en het ge meentebestuur, een woord van dank aan de sprekers voor de zeer hartelijke woorden, waarin hij meende een weerklank te heb ben gevonden op de enthousiaste woorden, door hem en den Commissaris bij de open stelling van dit nieuwe gebouw geuit. Twee mooie dingen zijn daardoor bereikt: In de eerste plaats kwam een gebouw tot stand, dat het stadsschoon verhoogde en waardoor alle sprekers waren getroffen en in de tweede plaats vond spr. in het gesprokene een erkenning van de juiste wijze, waarop de Commissaris van politie en het geheele corps voor de gemeente Alkmaar den dienst vervult. Als hoofd van de politie bracht spr. ten slotte het politiecorps oprechten dank voor hetgeen het in de afgeloopen jaren heeft gedaan, daarbij de beste wenschen uitspre kende voor de toekomst. Hiermede was de plechtigheid beëindigd. Heden organiseerde de vereeniging van gemeente-accountants haar tienden accoun tantsdag te Amsterdam. De voorzitter, de heer J. Meyer, opende de bijeenkomst met leden en genoodigden welkom te heeten inzonderheid Z. E. den minister van bin- nenlandsche zaken, de vertegenwoordiger van Z. E. den minister van financiën de heer W. Waganaar, referendaris bij het de partement en de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, de wet houder Jac. Rustige. Met het oog op het bijzonder karakter van den dag bepaalde de voorzitter zich dit jaar tot enkele opmerkingen over den alge- meenen toestand. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. D e W i 1 d e, hield hierna een toe spraak waarin hij erop weet, dat de ver eeniging zich wijdt aan een taak, welke de belangen van het staats- en gemeenschap pelijk leven raakt, en wier volbrenging in een gecompliceerde en gemechaniseerde sa menleving met haar steeds in omvang toe nemende overheidsbemoeiing van niet ge noeg te waardeeren nuttigheid is. Spr. zei- de, dat het werk der vereeniging zijn volle belangstelling en sympathie bezit Het zou ook met de verantwoordelijkheid, die een minister van binnenlandsche zaken, draagt ten aanzien van het binnenlandsch bestuur niet te rijmen zijn, als het anders ware. De minister sprak zijn waardeering er over uit dat de vereeniging haar blikken over een ruim veld laat gaan en zich niet opsluit binnen specialiteits-begrippen. Minister de Wilde Ook het onderwerp dat heden in de mid dagvergadering zal worden ingeleid, zal blijkens de gepubliceerde stellingen aan leiding kunnen geven tot een discussie waarbij belangrijke en actueele vraagstuk ken aan de orde komen. Spr. verheugde zich in het initiatief dat van de vereeniging uitgaat, en wenschte er haar geluk mede, dat zij heden reeds haar tienden accountantsdag mocht houden. Daaruit blijkt toch, dat haar arbeid waar deering heeft gevonden en dat zK haar le vensvatbaarheid heeft bewezen. Spr. besloot met den wensch, dat het re sultaat van dien arbeid tot bevrediging van de leden, tot welzijn van staat en gemeente, tot versterking van de kracht van onze Nederlandsche volksgemeenschap. Mr. Koelma, gemeentesecretaris van Alkmaar en buitengewoon lector aan de handelshoogeschool te Rotterdam, hield ver volgens een causerie over het onderwerp: „De ambtenaar in den democratischen staat". Spr. ging de ontwikkeling na van de ver houding van overheid en ambtenaar en wees erop, dat het de gemeenten waren, die zijn voorgegaan met het geven van algemeene regelen omtrent de positie van de ambtena ren, niettegenstaande Thorbecke reeds in 1848 de wenschelijkheid had bepleit van de totstandkoming eener wettelijke regeling omtrent de voorwaarden van aanstelling, ontslag en pensionneering der burgelijke ambtenaren. Spr. wees voorts op het baan brekende proefschrift van Krabbe van 1883. De behandeling van het vraagstuk van den rechtstoestand in de vergadering der Ne derlandsche juristenvereeniging van 1897 en de actie van den bond tot verkrijging eencr wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Vervolgens op het bedrjjvenontwerp-Kuljper van 1903 en de sedertdien tot stand gekomen wettelijke regelingen. Spr. besprak in dit verband te vens de doorwerking van het beginsel der onafhankelijke administratieve rechtspraak Na deze beschouwing behandelde spr. de verhouding tusschen den ambtenaar en de overheid, welk vraagstuk spr. in het bijzon- Mr. Koelma der betrekt op de verhoudingen in de ge meenten. Spr. wees erop, dat de gemeente wet niet doet vermoeden, in hoever 't amb telijk element beteekenis heeft voor onze op democratische beginselen opgebouwde plaat selijke gemeenschappen. Spr. herinnerde aan pogingen om het ambtelijk element formeel te erkennen en noemde in dit verband het bedrijVenont- werp Kuijper en het rapport der staatscom- missie-Oppenheim, alsmede het in 1931 in de gemeentewet opgenomen art. 211, waar intusschen niet over vaststelling van be- leidsnormen gesproken wordt. Spr. vestigde de aandacht op het dualis me, waardoor de bestuurspractyk in de ge meente wordt gekenmerkt. Een uiteenzet ting volgde over de wijze, waarop elders do verhouding van het vertegenwoordigend en het ambtelijk element is geregeld, t.w. in de Ver. Staten van Noord-Amerika, Engeland en Frankrijk, waarbij sor. gelegenheid vond te wijzen op de zeer uiteenloopende wijze, waarop deze democratieën de positie en de beteekenis van den ambtenaar hebben op gevat. Spr. beriep zich daarbij o.a. op een beschouwing van prof. Harold Laski in het in 1938 verschenen Engelsche gedenkboek over het gemeentewezen. Mr. Koelma eindigde met te wijzen op de omstandigheid, dat, gelijk alles wat over heidsbeleid betreft, ook het vraagstuk van de verhouding tusschen het gekozen- en het beroepselement zeer sterk den invloed on dervindt van nationale opvattingen. Het gaat om het dragen der verantwoordelijk heden. Bij ons zijn die ten volle toever trouwd aan den gekozen vertegenwoordiger, met wiens goede bedoelingen bij de bevor dering van de belangen der plaatselijke ge meenschap die van den amtbenaar parallel loopen, al is de aard van zijn belangstelling een andere. Het Nederlandsche volk kan erop bogen, dat het hooge eischen stelt aan het openbare bestuur. Het is de taak zoo wel van den bestuurder als van den ambte naar, de normen van het openbaar bestuur dit hooge karakter te doen behouden. Wanneer beiden zich ervan doordringen, dat zij hetzelfde belang dienen, zal de syn these worden gevonden die mogelijk maakt bij de uit het democratisch bestel voort vloeiende voortdurende wisseling van ge zagsdragers het duurzaam goede voor de gemeenschap te behouden. De deelnemers aan den accountantsdag begaven zich te twaalf uur naar het raad huis waar zij door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen. Rede van prof. Josephus Jitta. In de middagvergadering hield prof. mr. C. Josephus Jitta een lezing over: de orde ning in het bedrijfsleven door de gemeente besturen. Spr. ving zijn rede aan met eenige alge meene beschouwingen over het begrip or dening. Hij noemde het een dwaasheid zich in principe een tegenstander te noemen van iedere ordening op economisch en sociaal gebied. Het economische en sociale leven is een ineenschakeling van pogingen tot or dening, door de individuën, door de bedryfs- genooten onder elkaar, door de Overheid en door de beide laatste gezamenlijk. Dat de crisis is ontstaan door te weinig ordening, betwistte de spreker. In ieder ge val is een van de beste middelen om verbe tering te krijgen in den toestand, verminde ring van de maatregelen tot ordening, die op de handelspolitiek betrekking hebben. Maar die poging zal internationaal onderno men moeten worden. Het is onvermijdelijk, dat de Overheid op het gebied van de ordening een functie te vervullen heeft Maar men geve er zich rekenschap van, dat de Overheid niet in staat is de geheele leiding van het econo mische en sociale leven op zich te nemen. De ordenende taak van de Overheid zal zich in de eerste plaats moeten uitstrekken tot het uitoefenen van een aantal diensten, die beter door de Overheid, dan door parti culieren kunnen worden ondernomen. Ove rigens zal de taak van de Overheid zich moeten beperken tot het afsnijden van mis standen en tot het „prijzen" of „laken" om twee termen van het oude waterstaats recht met betrekking tot den schouw te ge bruiken van hetgeen het particulier ini tiatief op het gebied van de ordening heeft tot stand gebracht. Typisch voor die functie is de wet op de verbindendverklaring en de onverbindendverklaring van ondernemers- overeenkomsten en het aangekondigde wets ontwerp, dat dezelfde onderwerpen zal re gelen met betrekking tot de collectieve ar beidsovereenkomsten De ordenende taak van de gemeentelijke overheid is dus drieledig: 1. Het uitoefenen van een aantal open bare diensten; 2. Het afsnijden van misstanden door strafverordeningen; 3. Het toezicht op het particuliere be drijfsleven in den zin van „laken" en „prijzen". Sprekende over den vorm van het over heidsbedrijf verklaarde de inleider in het algemeen de voorkeur te geven aan een in soepelenvorm georganiseerd overheidsbe drijf boven een zoogenaamd gemengd be drijf, al is dat laatste somtijds onmisbaar. Het is wenschelijk in de Gemeentewet de mogelijkheid te openen, dat zelfstandige bestuurscommissies worden ingesteld, waar in ook niet-leden van den gemeenteraad zit ting hebben, zoodat men zich om dit doel te bereiken niet behoeft te bedienen van door de Overheid in het leven geroepen stichtin gen, vereenigingen en naamlooze vennoot schappen. De spreker behandelde de functie van het gemeentebestuur met betrekking tot de stadsuitbreiding, het taxi-bedrijf en het bak kersbedrijf. Sprekende over het wetsont werp betreffende vestigingseischen met be trekking tot den middenstand wees hij op de mogelijkheid om eischen te stellen en te controleeren met betrekking tot de vakbe kwaamheid en de credietwaardigheid van de ondernemers. Hij achtte die moeilijkhe den onoverkomelijk, wanneer de gemeen telijke overheid bovendien nog de behoefte aan nieuwe ondernemingen moet gaan be- oordeelen. LOCOMOTIEF TE WOERDEN GEDEMONTEERD. Nachtelijke arbeid. Na de mislukte pogingen om de te Woerden ontspoorde locomotief als geheel te bergen is gisteren de machine gedemonteerd. De tender is losgevijzeld en de ketel is van het chassis gescheiden en op'balken geplaatst. Men verwacht, dat het moeilijkste oprui- mingswerk vandaag gereed zal komen. H. K. H. PRINSES JULIANA IN HET STUDIO-THEATER. Gistermorgen heeft prinses Juliana, ver gezeld van haar hofdame, jonkvrouwe De Brauw en het hoofdbestuur van het Roode Kruis, naar het „Vad." meldt, een onoffi cieel bezoek gebracht aan het Studio-Thea ter in de Residentie, waar zij ontvangen werd door de directeuren, de heeren Van Santen. Het gold een speciale voorstelling van de film „The White Angel", die het leven van Florence Nightingale uitbeeldt, de vrouw, die zoo ontzaglijk veel heeft gedaan voor de verbetering van de verpleging der gewonde soldaten gedurende den Krim-oorlog. Omstreeks één uur namen de aanwezige hoofdbestuursleden afscheid van de Prinses, nadat een korte bespreking plaats gevonden had en aan de prinses namens de directie van het theater een bouquet anjers aange boden was, waarna de prinses met jonkvrou we De Brauw en de heeren jhr. J. H. Röell en mr. dr. F. W. Donker Curtius, resp. eerjte onder-voorzitter en secretaris-generaal, zich te voet naar het Noordeinde begaven. Voor het theater bevonden zich een hon derdtal menschen, die de prinses hartelijk toejuichten. Onderweg waren er in tegen stelling met vroeger slechts weinigen, die het gezelschap volgden, welke door een en kelen politie-agent gemakkelijk op een af stand gehouden konden worden. VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEÏDE. Verbetering in den toestand der patiënten. In den toestand van de vijf aan methyl alcoholvergiftiging lijdende personen is een verbetering te constateeren. Volgens een mededeeling van dr. Willemse, ge neesheer-directeur van het ziekenhuis, kan op een herstel van allen, ook op dat van Raemakers, worden gerekend. Nieu we gevallen zijn niet meer waargeno men en morgen is het de laatste dag, waarop eventueele nieuwe gevallen kun nen worden verwacht Hedenmorgen heeft te Spekholzer- heide de begrafenis plaats gehad van Fischer en Lemmen. In de parochiekerk werd voor ieder afzonderlijk een requiemmis opgedragen. Maandag a.s. zal de begrafenis van Schuur plaats heb ber.. DE TREINEN VERTREKKEN TE VROEG. Wat is wettelijke tijd? In „Spoor- en Tramwegen" vinden we daarover de volgende uiteenzetting: „Er zijn stationsklokken, die iedere minuut verspringen, doch ook stations klokken, die aan dit euvel niet onderhevig zijn, slingeruurwerken dus. De laatste worden gelijkgezet met het tijdsein, dat Het maakt een groot verschil uit, wat voor pijp U rookt Een goede pijp verdubbelt het rookgenot Zulk een pijp is de IBlS-pijp, vervaardigd uit een uitgezochte, uitge werkte, prima kwaliteit echt Bruyère wortelhout De IBIS-pijp Is licht en rookt koel. De IBIS pijp is door de N.V. Louis Dobbelmann speciaal in den handel ge bracht met het doel den rookers van de alom bekende IBIS SHAG de beste en meest geschikte pijp aan te bieden tegen den laagst mogelijken prijs, Brlar de Luxe 1.- Briar Extra I 0.50 Te Alkmaar verkrijgbaar bijFirma Fram Rempt, Schoirterwtraa» 9; Firma J. Hoogvont, LuHIk-Oudorp 43Firma P. Blaauw Zn., Rits*, voort A 371 Firma J. J. K. Crum, Marktstraat boak Achterstraat; Firma F. Meelis, Klein Nleuwlend 16, hoek KwerenpadFirma P. Har- log Jan.. Scharloo E 18; Slgarenmag. Hartland, Nleuwesloot 97; Wed. B. Jansen v. d. Linden, Heul 22; Firma J. Goudsblom, Zilver- straat 3; Firma J. N. Smit, Laat 136; Firma D. Ottlnk, Dijk C 1; Firma A Beers, Laat 177; Firma J. G. Scheepmaker, Lengestraat 103; Firma G. Geus, Megdalenenstreat B 14Firma P. Sasburg, Heerenstr. 7. dagelijks op de spoorwegtelegraaf aange geven wordt en dienen als „moeder"- klokken voor de verspringende. Nu is mijn bezwaar, dat dit spoorwegtijdsein 28 sec. vroeger gegeven wordt, dan dat hetwelk door de Nederlandsche Seintoestellen- fabriek op de radio te 8.15 uur, 15.15 uur, 19.15 uur en 23.15 uur gegeven wordt. Iedereen in ons land, behalve de N. S- en de P. T. T., baseert zich op dit laatste tijd sein, dat door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut gecontroleerd wordt Er zijn dus twee verschillende tijden in ons land. waarvan de gebruikers beweren, dat het de wettelijke tijd is. (Zie reisgids N.S.) Gaat men nu de oorzaak van dit verschil opsporen, dan blijkt, dat het Koninklijk Besluit van 7 November 1908 (St.bl. 336), dat het gebruik van den wettelijken tijd regelt, slechts spreekt van den middelbaren tijd van Amsterdam, doch in die gemeente geen getrianguleerd punt aangeeft. De Sterrenwacht neemt nu als basis den Westertoren van Amsterdam (12 uur Wes- tertorentyd 11 uur 40 m. 27.» sec. Greenwichtijd) en de Spoorwegen, zoo mede de P.T.T. die het gemakkelijker vinden „hun" tijd precies 20 minuten met dien van Greenwich en 40 minuten met dien van Berlijn te laten verschillen, nemen als basis een meridiaan, die wel is waar over Amsterdam, doch niet over den Westertoren aldaar loopt, maar Oostelijk daarvan (11 uur 40 m. Greenwich tijd 12 u. Spoorweg- en P.T.T.-tijd)". Het gevolg van dezen toestand is dus, dat de stationsklokken alle 28 sec. voor- loopen (de verspringende electrische klok ken verspringen dus ook 28 sec. vroeger dan een verspringende electrische klok in de stad), zoodat dus ook alle treinen in ons land 28 sec. te vroeg vertrekken. 28 seconden, bijna een halve minuut, is niet veel maar toch te veel voor een klein land. UITZENDING VAN NIEUWE AMBTENAREN NAAR INDIE. Weer zeven indologen en een in genieur; er wachten echter nog een kleine 100. Hoewel voor uitzending naar Indië van af gestudeerde indologen in het tweede half jaar 1936, twaalf candidaten waren aange wezen, heeft de Indische regeering aan den minister van koloniën om uitzending van nog zeven indologen gevraagd, waardoor het totaal voor het tweede halfjaar op negentien is gebracht. v Verder is uitzending gevraagd van een mijningenieur. Aan dit bericht, dat wy ontleenen aan de Java Bode kunnen wy nog toevoegen, dat op 1 Januari 1937 er nog een kleine 100 af gestudeerde indologen op uitzending wach- ten. Precies is het niet te zeggen, aangezien er van tyd tot tyd nog candidaten afstu deer en. In het algemeen kan men zeggen, dat de jongelui voorloopig nog ongeveer twee jaar op plaatsing moeten wachten na afloop van hun studie. VERSCHEURENDE DIEREN. Ten nadeele van den landbouwer V. te Schinnen heeft een hond in de wei nabij de hoeve Terborg 32 kippen doodgebeten. De eigenaar van de hond is niet opgespoord. STAND DER RIJKSMIDDELEN. Aan het in de Staatscourant opgenomen overzicht van den stand der Rijksmiddelen tnoofdsom en opcenten) op ultimo Sep tember van het dienstjaar 1938 is het vol gende ontleend: directe belastingen. Bedrag van de raming 113.100.000.—-, kohieren voor den dienst 1936 zuiver be drag 88.918.188,32, zuiver bedrag der ko hieren voor den vorigen dienst tot en met Overige middelen: 1/12 der raming 30.960.416,67, op brengst over Sept. 1936 31.926.038,83 opbrengst over Sept. 1935 30.017.190 58 opbrengst over de eerste negen maanden' van 1936 J 267.518.567,39, opbrengst over de eerste negen maanden van 1935 273.620.473,17. UIT HET VERKEERDE FLESCHJI GEDRONKEN. Kind overledsa. Te Amersfoort heeft het 2-jarige dochter tje van V. in de Gerrit van Stellingwerf, straat gedronken uit een fleschje met ver giftige vloeistof. Het kind is aan de gevolgen overleden. De politie heeft op het ljjkje, voor nader onderzoek, beslag gelegd. MUZIEK IN GELUIDSFILMS. Proces over auteursrecht Zooals bekend, wordt reeds eenige jarst tusschen het bureau voor rnuziekauteun- recht „Buma" en den NederlandsdMi Bioscoopbond geprocedeerd over de mag of een bioscoop-exploitant voor de opvoe ring van een geluidsfilm al dan niet mu- ziekauteursrecht verschuldigd is. Een der procedures vond haar oorsprong in de beslaglegging op de recette in het Rembrandt-theater te Amsterdam, tsn tijde dat daar vertoond werd de Duitscht Ufa-film „Savoy Hotel 217", voor welke film de componist Gronistay de muziek had gecomponeerd. De president van de rechtbank te Am sterdam had op 30 April j.L in kort geding de op last van Buma gelegde beslagen opgeheven en het aanvankelijk gegeven verlof tot het leggen van die beslagen ingetrokken. Buma had tegen dit vonnis van den president van de rechtbank appel aangeteekend en Vrijdag werd in deze zaak voor de civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam geplait door mr. J. Heintz. voor het „Buma" optredend, en door mr. Karaten, raadsman van den Ned. bioscoopbond, optredende voor de Ufa. Het hof zal later arrest wijzen. AANRIJDING MET DOODELÜI GEVOLG. Gistermiddag om twee uur ls op ha» kruispunt van den Baarloscheweg en den nieuwen weg Venlo-Eindhoven, ter hoogte van café Linssen de 65-jarige motorfietinJ- der P. Gielen, slager te Baarlo, in botsing gekomen met een vrachtauto van de Bitu- menmaatschappij. De heer Gielen kreeg een ernstige schedelbasisfractuur en werd on middellijk naar het r. k. ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hy een half uur aankomst is overleden. j. Uit het onderzoek naar de schuldvraag is gebleken, dat de chauffeur van de vracht auto verzuimd had, het motorrijwiel, dat van rechts kwam, den voorrang te verleenen. De wagen is in beslag genomen. KNAAPJE OVERREDEN- Hedenmorgen te 8 uur is het 7-jan» zoontje van den landbouwer Mathysse» »j Princenhage op den weg van PrincenhM" naar Rijsbergen, toen het den weg oversteken, door een motorrijder overrede» en gedood. Olimlaohj* &0- Een gevaarlijk concurrent.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6