Hoofdpijn, Kiespijn. PROFESSOR SLIM EN ZOON J^uweiilcutd £xuuU en JmhAouw De Okeanis aan den tros. Enkele mededeelingen over een doelmatige veevoeding. deze zaak zou optreden, weigerde hij, even als zijn tweede zoon, te getuigen. De officier van justitie achtte het optreden van den vader ergerlijk. Het komt er op neer dat op deze wijze de justitie voor kwajongen wordt gezet. Op zich zelf mag het al vreemd genoeg worden genoemd, dat een vader zijn zoon voor de justitie brengt, doch wan neer dit dan ook plaats heeft, mag worden aangenomen, dat dit na rijp beraad is ge schied. Uiteindelijk kon spr. wegens gebrek aan bewijs niet anders dan vrijspraak eischen De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en sprak verdachte wegens gebrek aan be wijs vrij, niet bevel tot onmiddellijke invrij heidstelling. Baten aan faillissement onttrokken Ten slotte stond terecht de vrachtrijder I. R. uit Den Helder, die op 23 Juli j.1. als zoodanig in staat van faillissement was ver klaard. Hierbij was later gebleken dat door R. aan den curator in dit faillissement, mr. Mulder, niet alle activa waren opgegeven. Door ver dachte was n.1. niet meegedeeld dat hij zijn vrachtauto had verkocht aan een zekeren Zwagerman, voor welken verkoop hij nog een bedrag van 560 had te vorderen. De curator, mr. J. Mulder, als getuige ge hoord, deelde mede dat hem was gebleken, dat de familieomstandigheden van verdachte bijzonder moeilijk waren. Verdachte was door zijn vader feitelijk geruïneerd en het faillissement was het gevolg geweest van de manipulaties van den vader van R. Deze had, naar get. mee deelde, de vrachtauto niet aan het faillisse ment onttrokken om zich zelf te bevoor- deelen, doch om zijn vader, die de oorzaak van al zijn ellende was, te benadeelen. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf voor den tijd van 10 maanden. Uitspraak 27 October. EXPEDITEUR VRIJGESPROKEN. De Amsterdamsche rechtbank heeft den expediteur J. G., die door den kantonrech ter was veroordeeld wegens het laden van een te groot aantal koeien in een wagen, in hooger beroep vrijgesproken. ZIJN KOSTVROUW OPGELICHT. De 46-jarige spoorlegger H. M. uit Nijmegen had zich voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden ter zake van oplichting. Door allerlei verdichtsels zou hij namelijk zijn kostjuffrouw hebben be wogen tot afgifte van ruim 600. Zoo had hij o.m. medegedeeld, dat hij hoofdambtenaar bij de spoorwegen was en werkzaam aan het baanvak Maastricht Nijmegen. Daartoe had hij zich een woon wagen gekocht, opdat hij dichter bij zijn werk zou zijn. Hij had van een tante een erfenis gekregen van 6000.plus een huis met antieken inboedel. Om in het be zit dezer erfenis te komen, moest hij bij den notaris 160.storten. In November zou er weer een erfenis loskomen en wel één van 30.000. Voor afwikkeling dezer affaire had hij 250 noodig. Voor één zijner zieke arbeiders moest hij een ziekenwagentje koopen en hiervoor was 150 noodig. Ook voor aller lei reisjes in verband met de erfenissen- kwesties had hij geld van de kostjuffrouw weten los te krijgen. Om te bewijzen, dat hy werkelijk hoofdambtenaar bij de spoorwegen was, had hij haar een gouden medaille laten zien, waarop een locomotief afgebeeld stond en waaronder zijn naam was gegra veerd met als aanduiding zijner functie: hoofdambtenaar. Verdachte ontkende vrijwel alles. Hij was den eersten avond den besten, dat hy by de juffrouw was, met haar uitgegaan en toen had hij wel wat doorgeslagen zoo als hij het uitdrukte, maar van erfenissen had hy niet gesproken en evenmin had hy gezegd hoofdambtenaar bij de spoor wegen te zyn. Ze wist heel goed, dat ik een smokke laar was, zei verdachte: Pres.: Maar die medaille dan, waar diende die voor? Verd.: Dat zal ik U vertellen, edelacht bare heeren. Kijk es, ik ben smokkelaar en met z'n achten vormen wij een club. Natuurlijk hebben wij zoo onze inkoop adressen en om nu te voorkomen, dat er aan verkeerden wordt verkocht, toonen wij zoo'n medaille. Dat is dus een soort herkenningsbewijs. Pres.: Maar wat beteekent dan dat hoofdambtenaar? Verd.: Ach, dat is zooveel als leider. Toen de kostjuffrouw werd gehoord, verzocht zy behandeling der zaak met ge sloten deuren, hetgeen werd toegestaan. Na een uitvoerig getuigenverhoor nam hierop de officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, het woord en eischte tegen den verdachte, dien hij schetste als een zeer listig oplichter, een gevangenis straf voor den tijd van 2 jaar en 6 maan den. Uitspraak over 14 dagen. VERDACHTE VRIJGESPROKEN. In hoofdzaak op verklaringen van medeverdachte uit de eerste instan tie. Het Amsterdamsche Gerechtshof sprak gisteren den 35-jarigen koopman, die ver dacht werd van inbraak en poging tot dief stal in een fabriek in de Valkenburger straat, vrij van het hem ten laste gelegde. De rechtbank had hem en een anderen man, een slager, veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Voor de rechtbank hadden beide mannen ontkend; de slager deed echter afstand van hooger beroep en bekende in een brief aan het Ge rechtshof zijn schuld. De koopman, die verdedigd werd door mr. J. Verkerk uit Bergen, hield echter vol on schuldig te zijn en de vroegere medever dachte, die als getuige werd gehoord, beves tigde dit. De procureur-generaal vorderde tegen den koopman eveneens drie jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Het Hof achtte vooral door de verklaringen van den slager het bewijs niet geleverd. De „Witte Zee" sleept het Grieksche schip naar den Nieuwen Waterweg. Zooals reeds gemeld, heeft de sleepboot „Witte Zee" gistermiddag om half twee het in gevaar van zinken verkeerende Grieksche stoomschip „Okeanis" bereikt. In den loop van den middag is de kapitein van de „Okeanis" met enkele leden van de beman ning overgegaan op de sleepboot, teneinde de situatie van het schip van nabij gade te slaan. Het lag in de bedoeling, dat drie der opvarenden van de „Okeanis" weer aan boord van dit schip zouden gaan, om te trachten een verbinding met de sleepboot tot stand te brengen. Later zijn ook de sleepbooten „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder en „Holland" van de reedery Doeksen en Dros te Terschelling, bij de „Okeanis" aangeko men. Ook deze sleepbooten zouden pogingen in het werk stellen om het schip vast te maken. Nader wordt gemeld, dat de „Witte Zee", die het eerst by het schip was, er om kwart voor vijf in is geslaagd, een tros uit te bren gen en de „Okeanis" op sleeptouw te ne men. Men heeft koers gezet naar den Nieuwen Waterweg. De mededeeling, dat de „Okeanis" te Rot terdam kolen zou hebben geladen en daar na naar de Middellandsche Zee was ver trokken, berust op een vergissing. Dit was n.1. het geval met de „Okeania", een ander Grieksch schip. De „Okeanis" kwam van Stettin en was bestemd naar Piraeus. Het binnenbrengen van de „Okeanis". Het is gelukt, drie man van de Grieksche bemanning der Okeanis en drie runners van de Witte Zee aan boord van de Okeanis over te brengen. De gezagvoerder van het Griek sche schip is op de Witte Zee overgegaan. De overige leden van de bemanning van de Okeanis zijn, zooals gemeld, aan boord van een ander Grieksch stoomschip gegaan, dat daarop zyn reis naar Antwerpen heeft voortgezet. De Witte Zee met de Okeanis op sleep touw heeft koers gezet naar den Nieuwen Waterweg. Omstreeks 9 uur in dén avond kwam het bij het vuurschip Maas aan. In middels was er een nieuwe moeilijkheid ge rezen, want het bleek de vraag te zijn of men het schip, dat lek is en vermoedelijk in zinkenden staat verkeert, wel in den Wa terweg zou kunnen toelaten. Immers, de gevolgen zouden niet te overzien zijn als het schip juist in het vaarwater zou zin ken. Na een uitvoerig overleg tusschen den kapitein van de Witte Zee en den rijksha venmeester, waarbij uiteraard uitvoerig de toestand van het schip werd gerapporteerd, werd besloten, toestemming te geven bin nen te loopen. De kapitein van de Witte Zee besloot laag water af te wachten en de sleep werd voorgaats gaande gehouden. De sleepbooten Maas en Blankenburg, bei de eveneens van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst, zijn kort na elkaar naar bui ten gegaan om bij het binnenloopen te as- sisteeren. Om 11 uur werd koers gezet naar Hoek van Holland. Het bergingsvaartuig Meermin werd te Hoek van Holland gereed gehouden om dadelijk na het binnenkomen van de sleep de pompen op de Okeanis aan te slaan. Het lag in de bedoeling het schip naar de Waalhaven te Rotterdam te sleepen. In den loop van den avond is de wind verminderd en de zee belangrijk afgevlakt. TILLY KALKHOVEN OP HET REMBRANDTPLEIN. Op het Rembrandtplein wordt binnen en kele dagen weder een „Attractie" geopend, die er iets toe zal bijdragen om het gezegde dat er in Amsterdam niets te doen is, te logenstraffen. Tilly Kalkhoven komt! Zy is nu eenmaal altijd een gelukskind geweest en met haar mooie blonde haren en haar vroolijken altijd lachenden jongens kop, schijnt de zon voor haar nog even helder als toen 21 jaar geleden plotseling de aandacht op haar werd gevestigd. Ze kreeg toen engagement op engagement. Maar ze had het niet noodig; ze trouwde heel jong, haar man had een beste betrek king, nam haar mee naar Indië. Maar het artistenbloed verloochende zich niet. Tilly kreeg weer behoefte aan de belangstelling en de toejuichingen van het jordaan-caba- retWij zien haar eerst in de Tuinstraat, een straat waar geen mensch komt. Maar voor haar stonden de auto's in file op de Prinsengracht. Later verhuisde zy naar het centrum Vijzelstraat b. d. Munt, waar men een nauw gangetje door moest om in het achterhuis te komen. Een groote onderneming had dit achterhuis noodig voor haar verbouwing: Tilly bofte weer! Stichtte een zomercabaret in Zandvoort. Zij reisde op de kermissen, speelde in het z.g. Koffiehuis op de markt te Breda, was overal voor de kermis wat een de Eifeltoren was voor de Parijsche ten- toonsteling, de clou. En nu heeft Tilly het geheele huis op het Rembrandtplein gehuurd, waar indertijd 't restaurant het Wijnvat was gevestigd. Het is door artistieke decorateurs inwendig iets geworden dat men in Amsterdam nog niet heeft gezien. En ook ten opzichte van het geen zij er zal brengen kan men zeggen dat het iets aparts wordt. Amsterdam krijgt zoo zijn Rembrandtplein terug. STORM OP ZEE. De „Groenlo" verliest een mast en deklast. In het stormweer, dat de laatste dagen boven de Noordzee woedde, heeft het s.s. „Groenlo" van de Maatschappij „Noordzee, dat een lading hout in een haven van Noord-Rusland had ingenomen, zijn voor mast en een gedeelte van zyn deklast ver loren. Het schip is vanmorgen omstreeks half zes te IJmuiden binnengekomen en is doorgevaren naar Amsterdam om in de Coenhaven kolen by te laden. pijnen te verdrijven is een Mijntiardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist SCHAPEN-EXPORT ZUID-AFRIKA. De heer E. Dzn. Govers schrijft ons: Gistermorgen zagen wy een snel rijdende auto de Handelskade passeeren, waarop bij wijze van reclame vermeld stond Schapen- Export Zuid-Afrika. Ons indenkende, hoe van veehouderszyde geprotesteerd wordt tegen den aanstonds hernieuwden invoer van Deensch rund- vleesch, vroegen wij ons af: Zou nu Zuid- Afrika onze schapenhouders weer gaan belagen met schapenvleesch? Een informatie aan een welingelicht adres bracht echter een verheugend feit aan het licht. De bedoelde auto toch was op weg om rammen op te halen, welke gister in qua rantaine moesten worden gesteld aan Hoek van Holland met het doel te worden ge ëxporteerd naar Zuid-Afrika. Een voor enkele jaren naar de Landbouw- Hóogeschool te Stellenbosch (Kaapkolonie) gezonden ram heeft daar dermate de aan dacht getrokken, dat voor korten tijd door het Kaapsche Gouvernement aan prof. J. W. F. Reiniers vroeger bij onze fokkers algemeen bekend als goed veekenner en bij uitstek landbouwjournalist, thans professor te Stellenbosch opdracht werd gegeven een 8-tal beste Texelsche rammen te koopen. Onder leiding van den heer Jn. Sijp, secretaris van het Texelsch Schapenstam boek, werden dezer dagen verschillende fokbedryven bezocht en tenslotte de voor het doel (kruising met Merino's tot het ver krijgen van meer voor export geschikte vette lammeren) meest geschikte vader- dieren uitgekozen. Deze dieren waarvoor gemiddeld 110 per stuk werd betaald, zullen pas over drie maanden hunne bestemming volgen, aan gezien niettegenstaande het serieuse uit zoeken en de gezondheidsattesten van do dierenartsen, 30 dagen quarantaine in ons land en 21 dagen in Kaapstad geboden blüft- Gehoopt werd, dat de kruismgsresultaten van dien aard zullen zijn, dat ook daar ons nationale schaap de Texelaar als hoogst- staand vleeschras naar voren zal komen. Het is voor onze veefokkers in 1936 wel het tweede schitterende succes. Eerst ons zware bont melkvee naar Engeland, thans ons Texelsch schaap naar Zuid-Afrika. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Over het algemeen is er weinig veran dering gekomen in het prijspeil van de ver schillende tuinbouwproducten, welke mo menteel aan de veilingen worden verhan deld. De prijzen der aardappelen waren vrij vast. Blauwe eigenheimers noteerden tot hoogstens 2.40 per 100 K.G., vanaf 2, bij uitzondering iets minder. Schotsche muizen verkocht men hoofdzakelijk voor 1.30 1.60, terwijl de grove schotten het tot 2.20 konden brengen. Bevelanders gingen van de hand voor hoogstens 1.90 per 100 K.G. De meesten werden echter verkocht voor 1.60 1.70. Dit is toch hooger dan verleden week. Blanke eigenheimers bleven iets be neden de blauwe en werden verhandeld voor 1.80—1.80. Te Noordscharwoude waren deze tegen het einde van de week iets hooger, tot 2.30 Met de roode kool was het vrijwel den zelf den gang van zaken als verleden week. De hoogste noteeringen waren een paar dubbel tjes lager, doch de handel was vlug. Groote kool maakte vanaf 1.40. Gele kool was een weinig grager. Hiervoor noteerden wij meestal tot hoogstens 1.40 per 100 K.G. Een enkele uitzondering liep tot 1.70. Witte kool voor zuurkool bleef heel dicht in de buurt van den minimumprijs van f partijen welke meer opbrachten De lellen. Er bleef de afgeloopen weef*1 'e eens een partijtje onverkocht Dit n°gal volgens de verwachtingen van velenV sche witte kool kan het nog niet veTi' brengen dan 1.10—1.30 Dat is 7 V*rder veer de gewone gang. Het komt een °nge" maal voor, dat eens iets meer Wora?kele taald. Wordt 1^, Wat de uienproducten aangaat deze over het geheel genomen grager h Waren vorige week, hetgeen in de prijzen tot de kwam. De nep, welke verleden weeV Kg was gezakt, heeft zich weer hersteld tn» '?ts zen van 6—6.30 per 100 K.G Dri v Ij' waren eveneens gewild. Hiervoor bet 1 men deze week tot 3 en hooger- tot m* De laagste prijzen waren over het ai. 0 2.30-f 2.40. Uien, middelsoort trok n een weinig aan, tot hoogstens 2 Der K.G. Grove uien werden verhandeld 00 1.70-/ 1.80, met in het midden van week een kleine prijsstijging tot boven f V Voor tomaten werden vrij celiiko 2- betaald. De A noteerde 12.20-/ 12»^ 11.10-/ 12, C 10.20-/ 11.50 en CC /su 5.70. Andere kasproducten, als sniiW nen, waren iets hooger in prijs dan verUa week. Tot 28 hebben wy deze genoteerd Druiven verkocht men voor 18 (Frank thalers) en f 19-/ 23 (Alicante). Sperc?" boonen gingen voor zeer uiteenloopend pryzen weg. Men zag ze gaan voor 4 J 5, maar ook boven 15—17 per 100 K.G Met de bloemkool was het mis deze weet Begonnen met 11—/ 16 zakte het al sm»! dig lager, tot tenslotte niet meer kon worden gemaakt dan 9 30 voor de eerste soort Lecerf. Reuzen konden niet hooger komen dan 8. De laagste noteeringen waren hier voor 6 per 100. Andijvie gaat voor een groot deel naar de vernietiging. Verscheidene schuiten vol wor den onverkoopbaar gemaakt De noteerin- gen zijn bij verkoop 0.50—0.70, waarbij verschil wordt gemaakt tusschen gebonden en ongebonden andijvie. Het Noordhollandsch Veevoederbureau in het Landbouwhuis te Alkmaar schrijft ons: Prijsvergelijking der voornaamste kracht- voedermiddelen. Teneinde in kort bestek zooveel mogelijk nuttige wenken te geven, zullen wy ons hierbij onthouden van eene berekening en zonder meer meedeelen de goedkoopste krachtvoedermiddelen per groep. Groep der eiwitrijke voedermiddelen, soja meel en -schroot leveren het eiwit het goed koopst. Grondnoot is aanmerkelijk duurder, daarop volgt sesam, terwijl lynmeel het allerduurst is. Een eenheid eiwit in lynmeel kost pl.m. 1)4 maal zoo duur dan in soja. Wel schrijft de practijk over het algemeen bedr ij f svoederm iddelen een vrij groote bijzondere gunstige waarde toe aan lifnmeel, een waarde welke proefon dervindelijk niet is aangetoond, wat nog niet bewijst dat deze bijzondere waarde er in het geheel niet is, maar dan toch in veel mindere mate dan men veelal meent. Naasf bieten past soja minder goed óf in geringe hoeveelheden. Groep der matig eiwitrijke. Cocos, palm- pit, erwten, boonen, maisgluten, tarwegrint, -zemelen, -gries, bostel, spoeling. Een een heid melkwaarde óf één voedereenheid krijgt men het voordeeligst in spoeling, cocos direct gevolgd door palmpit, erwten, droge bostel, maisgluten. Tarwegries is duurder, terwijl tarwegrint en -zemelen aanmerke lijk duurder zijn. Groep der eiwitarme (mais, gerst, rogge, tarwe, aardappelmeel, haver, suikerpulp, pulp). Hiervan is per eenheid zetmeelwaarde aardapelmeel het goedkoopst, gevolgd door maismeel vervolgens roggemeel G«nt. haver-, tarwemeel zijn als koevoer te duur terwijl wy van pulp en suikerpulp geen op gaven hadden. Behalve de prijs (per K.G. v.w.e. öf per m.w. èf per eenheid z.w.), werpen ook de meer of minder gunstige eigenschappen hur. gewicht in de schaal bij het doen van eer neus, eigenschappen welke weer beoordeeld moeten worden in verband met het doel waarvoor de voedermiddelen bestemd zyn (melkvee industriemelkbedrjjf óf eau. melkbedrjjf), jongvee, mestvee, varkens cu. Rantsoenen voor melkvee. Kwaliteit en kwantiteit en soort der bed rijfsvoedemüfc- len bepalen de hoeveelheid krachtvoer als mede welke samenstelling daarenboven neg noodig is. Wij zullen een ander hier schematisch voorstellen. bijpassende krachtvoer samenstelling enkel volop goed hooi of best hooi en weinig haven- en of boonen of erwtenstroo ±20 ver. werk. eiwit bijv. 40 oriënteerlngsgetallen omtrent benoodigd» hoeveelheden krachtvoer voor melkkoatai 500 4 600 KG. 5 KG. melk of 30 50 30 20 40 40 50 eiwitrijke voe- dermidd. grond noot, soja, lyn meel. matig eiwitrijke co cos, spoeling palmpit, erwten, bostel mais gluten. eiwitarme mais, rogge, gerst. droog 10 KG. 20 25 0 IX 2 3 4 K.G voldoende hooi en bie ten (voer- en suiker biet) aardappelen, kool rapen, tulpen. Gerekend 8 4 10 K.G. hooi en varieerende hoeveelheden bieten van 10 tot 40 K.G. al naar de productie. Voerbieten worden in de practijk vaak in zeer groote hoeveelheden gevoerd, het meest economische kwantum voor melkvee zal al naar de productie varieeren van 15 a 40 K.G. per koe per dag. Suikerbieten en aardappe len bezitten tweemaal zooveel droge stof. Men geve daarvan dus het halve kwantum voerbieten, voor ingekuilde tulpen bedraagt dit één derde. Aan koeien welke melkende worden gemest kan men een kwantum voe derbieten geven tot 60 K.G., suikerbieten en aardappels tot 30 K.G. Bij voorkeur de aard appelen dan gekookt. (Aan melkkoeien on gekookt). Wat de mineralen betreft hiervan is de noodzakelijkheid voor melkvee naast volop best hooi van zwaren grond nog nooit be wezen, voor zeer melkrijke koeien of herfst kalvers is het wellicht wenschelijk. In ge- 100 100 100 28 a 32 v.w.e. bijv. 70 70 eiwitrijke 20 30 matig eiwitrijke 10 eiwitarme 5 K.G. melk of droog 10 K.G. 15 20 25 0 1 X K.G. 1 4 IX IX i 2 *V2 i 3 3 4 4 100 100 vallen van hooi van matige kwaliteit (grof of van lichten grond zand veen) of bij ge ringe hoeveelheden hooi naast stroo of veel bieten is het zeker wenschelijk. Men kan dan nemen 2 deelen geslibd krijt, 1 deel fos- forzure voederkalk (of wat nog beter en goedkooper is 1 deel ontlymd beendermeel) en 1 deel zout. Hiervan geeft men al naar de productie 1—2 eetlepels per dag per dier. Met mineraalmengsels van onbekende samenstelling zij men voorzichtig. Wat melkvee betreft zal de keus om een goedkoope en tevens goede samenstelling te krijgen gedaan moeten worden, zooals uit bovenstaande prijsvergelijking is gebleken uit soyameel (naast bieten ged. grondnoot) cocos, spoeling, palmpit, bostel, maisgluten aardappelmeel en maismeel. Vaarzen geve men al naar de productie 1 K.G. krachtvoer meer. Pinken (gebr. *36) kan men naast volop hooi eventueel kuilgras of bieten 1/2—3/4 K.G. eiwitrijk geven (grondnoot, soja, lynmeel, sesam)- Heeft men weinig hooi beschikbaar, zoo kan men zeer goed gebruik maken van he mengsel van pl.m. 20 eiwit. Bovenstaande prijsvergelijking dient men waar nog vrij veel schommeling in de prij zen valt te constateeren met de noodige reserve te aanvaarden. Binnen kort hopen wy dan ook nog eens een prijsvergelijking te publiceeren. Ieder in N.H. die vragen heeft betreffende de veevoeding wende zich tot het Veevcc- derbureau, dat gratis inlichtingen ver strekt. 243. „Een professor ziet er zoo gek niet uit", meenden de heeren. „Ik zou wel eens willen weten waar je die gekke hoed vandaan hebt gehaald", merkte een hunner op. „Dat is gauw verteld", zei de professor en hij holde naar een kokospalm. noten vieT*''^'' li*'' de p*'m bereikt of een van de kokos- zooaU w H l beneden- Het was echter geen bruine noot. schil er nog'omheTn."' e*" mCt d" fir0°te *W*fC tfr°#ne

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10