DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tegen-aanval door de regeerings- troepen op Oviedo afgeslagen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 248 Woensdag 21 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Madrid wordt een sombere stad. Nieuwe Spaansche nota's. Levensmiddelen voor Oviedo. Nieuwe Spaansche nota's. Huwelijk van de Prinses op 12 Januari. De uitgewezen Nederlanders uit Duitschland. Duitsche regeering trekt uitwijzing in. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Werkelijk nieuws van de gevechts fronten is er vandaag bijna niet, of het moest al zijn de niet-bevestigde tele grammen, die den val van Antora en van Fernando Poo melden, 't Zijn geen bijzonder belangrijke plaatsen, maai toch wijzen deze succesjes erop, dat de opstandelingen nog steeds voortgaan met het boeken van winst. En dat de toestand in Madrid steeds kritieker wordt. De Spaansche hoofdstad Madrid wordt ten sombere stad. Dezen indruk krijgt men, als men het relaas leest van den correspon dent van de Times, dateerende 18 Octobei j.l. en verzonden vanuit Valencia. Hij schrijft o.a.: Ik ben juist uit Madrid teruggekomen, na een ononderbroken reis van 10 uren, welke geheel op tijd verliep. Ik vertrok uit een aombere stad met een gespannen atmosfeer, waaruit alle bekende vroolijkheid was ver dwenen. Er werd geen honger geleden, want ofschoon vleesch, Doter, kaas en eieren niet te krijgen of althans zeer schaarsch waren, waren er meer dan voldoende andere levens middelen. Op den avond dat ik Madrid ver liet. werd de gasvoorziening er onverwacht en «onder waarschuwing afgesneden, terwyi er geen kolen te krijgen zijn. Duizenden ge zinnen zullen dus geen vuur kunnen verkry- gpn voor verwarming of koken. De water- ^orziening en de electriciteilsvoorziening functionneeren nog. De communicatie tusschen Madrid en de kust door middel van den spoorweg en over de groote wegen geschiedt ongehmderd. On geveer 10 dagen geleden werd een 5®** trein bij Aranjuez uit de lucht gebombar deerd, waarbij de spoorlijn beschadigd werd. Binnen de negen uur was de «para ta» geschied en sindsdien heeft geen hinder nis zich voorgedaan. Dagelijksvertrekken uit Madrid drie treinen naar Valencia en zes of zeven treinen naar Alicante en C«.rta gcna. De passagiers zijn meest leden der mi kt» en er zijn slechts enkele burgers of vluchtelingen in den trein. De slaapwagens um vrijwel leeg. De leden der müitó ne on de eerste klasse coupes in. Er bestaat twijfel of vele Spanjaarden en vreeim- delingen zouden gaarne uit Madnd wiUen vertrekken, maar zij hebben er geen geld ^Toen ik uit Valencia naar Madrid wüde vertrekken, werd ik gewaarschuwd dat de reis aevaarliik was. Als gevolg van de bestaat b, Spanje al.em^n d. indruk, dat da met drid verbroken zijn, en dat de s maakte heeft van de bombardemen en. de reis van Albacete naar M^rid overdag cn nooit zijn mij de uitgestre voorge- schen die twee steden v*eedzan^ 0on- komen. Overal waren de boeren als gewoon^ lijk aan het werk. Alleen zoo leden .ard aken Jiatouda'ïatrolaumuuk».diaidw» tuigbommen waren vernie - ver. geroorlog harinnard. Toe» ik *£1^. liet, was de stad nog maar v.i;na een bardeed geweest, en dat was bijna een maand geleden. De berichten van de zyde der opstandeling^dat a n worden fcombardeerd moeten n b evenmin .1. dn bench.» gebombardeerd, en dat woeden etc. Zondagavond is de ^oof^eveMmidde- Havas met het eerste htaut0.s OViPHn len, bestaande uit 60 enkele binnengetrokken, journalisten. De dere Fransche en Br .-k van aue zij- bevolking kwam onm g overi. den toegestroomd, om correspondent ge Spanje te vernemen.ID^ecn van Havas had de reis g aardappelen en volgeladen met zakken J en door de bammen, welke gezon omgeving aan bewoners van de dorpjes 1 Qviedo"t zoo- de „dappere verdedigers aut0's stond sis met groote letters op Veumfld' ..d langs denzelfden weg Het convooi reed lang de stad als waarlangs de opstan had beslo- binnenrukten. De genera :rideien te voor ten de stad snel van levensmodel^ «en. Langs den weg was oDengelaten en doorgang voor het convo het vuur op enkele punten reed m voortge- van den vijand. Met sprong rukt met gedoofde Lichten. Moorden en branden. Het convooi reed langs de eerste huizen der stad, welke vernield zijn door granaten, bommen en dynamiet. De loopgraven, welke op elke 100 meter van den weg zijn gegia- ven zijn voorloopig dichtgegooid met zand zakken, waarop nog de bloedvlekken zicht baar zijn. Deze loopgraven geven den grens van de stellingen van de regeeringstroepen op 4, 5 en 6 October aan, toen zij nog opruk ten tegen de opstandelingen welke de stad bezet hielden. Eindelijk kwam het convoo: bij het Noorder-station waar een luitenant en 30 vrijwilligers van de opstandelingen gedurende 15 dagen de oprukkende regee ringstroepen tegenhielden. De correspondent deelt verder nog med dat in de „Calle de Uria", welke de regi ringstroepen niet konden binnendringen, c straat door bommen letterlijk in stukke werd gehakt, de huizen zijn of wel in brar. gestoken ofwel door granaten stukgeschc ten. De vrachtauto's kunnen slechts met moei te vooruitkomen. Hetzelfde beeld toonen ook de overige straten, er is geen huis, dat niet heeft ge leden. Volgens de officieele cijfers telde de ver dediging 2000 man. Zij bezaten een voldoen de aantal geweren, doch weinig geschut. De burgerbevolking telde 40.000 zielen. Onder de burgers Zijn ongeveer 600 doo- 4en gevallen en onder de troepen ongeveer 350 tot 400. Van de militairen en vrijwilligers, die de stad verdedigden werden ongeveer 900 ge wond. Roode tegen-aanval op Oviedo af geslagen. De uit Asturische mijnwerkers bestaande roode colonnes onder commando van Gonza- lez Pena, die zich na haar nederlaag in de dalen en bergkloven voor Oviedo opnieuw verzameld hadden, hebben gisteren ge tracht, een tegen-aanval op de nationalisti sche bezetting van de stad te ondernemen. Zij werden evenwel door de troepen van generaal Mola, de Galicische afdeelingen, die de stad eenige dagen geleden hebben ontzet, en de troepen van het garnizoen, on der commando van generaal Aranda, terug gedreven. Onder bescherming van pantserauto's pro beerden de rooden over de heuvels ten zui den van Oviedo de stad te naderen, doch door het uitstekend geleide vuur van de na tionalistische batterijen werd hun actie tot een volkomen mislukking gedoemd. Geen enkele roode colonne slaagde erin, tot de fortificatiewerken van de nationalistische troepen door te dringen, om met succes van haar dynamietbommen gebruik te kunnen maken. De afweeractie van de nationalistische batterijen werd gesteund door twaalf bom menwerpers, die honderd-vijftig bommen op de roode aanvalscolonnes neerwierpen. Laatstgenoemden trokken tenslotte terug, de dooden en gewonden meesleepend. Hierna verzamelden zij zich nogmaals en trachtten in den namiddag een nieuwen te genaanval te ondernemen in zuid-westelij ke richting, blijkbaar met het doel zich door de buitenwijk Crullos een weg naar de stad te banen. Ook dit tegen-offensief werd ech ter door de nationalistische batterijen afge slagen. De belegering van Oviedo. Een speciale correspondent van het Duit- 1934 dien hij mede bestreden heeft, goed vertrouwd. Berichten der opstandelingen. De zender te Valladolid heeft medege deeld, dat de Madrileensche regeering order heeft gegeven, dat alle militiesoldaten, die achter het front komen en verhalen doen over door de regeeringstroepen geleden ne derlagen, gefusilleerd zullen worden even als diegenen, die door praatjes paniek onder de bevolking wekken. Tijdens den opmarsch der rechtschen aan het front van Aragon hebben negen bombar dementstoestellen der regeering getracht de opstandelingen te bestoken. Zes dezer toe stellen werden echter neergehaald. In een officieel communiqué der noorde lijke legers wordt verklaard, dat zich geen enkele belangrijke operatie heeft voorge daan. Aan het front van Ulescas heerscht een lichte bedrijvigheid. De strijd rondom Madrid. Gistermorgen tegen negen uur trokken vijf bataljons militiemannen en regeerings troepen op uit het dorp Ugena, dat op 4 K.M. van Illescas ligt Zy vielen de vooruit- 'eschoven stelling van de colonne Baron an, gesteund door drie 75 m.m.-batteryen. ie stellingen der opstandelingen werden imiddellijk versterkt en twee batterijen tillerie brachten den opmarsch der loya- n tot staan, terwijl tusschen de infanterie- -.ies geweervuur gewisseld werd. Tegen den middag werd het rustig. Om half drie trachtten de regeeringstroe pen een nieuwen aanval door te zetten, maar de troepen van Baron deden, de bajonet op het geweer, een tegen-aanval en om half vijf waren de loyale troepen teruggetrokken met achterlating van 150 dooden. De voorposten van de colonne-Baron trok hier profijt van door op hun beurt op te rukken. Zij bevinden zich thans op 30 K.M. van Madrid. Aan den anderen kant is de uiterste lin kervleugel van Valera gisteren drie kilome ter opgerukt in de richting van Brunette. Varela is gistermorgen vertrokken naar Sa- lamanca om te overleggen met de generaals Franco en Mola. Des avonds keerde Varela weer te Illes cas terug. Welingelichte kringen denken, dat de ge neralissimus mogelijk bevelen heeft gege ven voor he beslissende offensief. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft zich gistermiddag naar het Foreign Of fice begeven en overhandigde twee nota's namens zijn regeering, waarin Italië en Duitschland worden beschuldigd van schen ding van de niet-inmengings-overeenkomst. In de eerste nota wordt verklaard, dat de Spaansche regeering van geloofwaardige zijde heeft vernomen, dat op 15 October 200 rups-auto's en 100 vlammenwerpers van Ita- liaansche herkomst te Cadix zijn ontscheept. Dit materiaal was bestemd voor de opstan delingen. In de tweede nota verklaart de Spaansche regeering, dat volgens door haar ontvangen inlichtingen een Duitsch oorlogsschip, ver moedelijk een torpedojager, voor Algeciras voor anker is gegaan en hier oorlogsmate riaal aan land heeft gebracht. Hier schijnt sprake te zijn van luchtdoelgeschut. De nota vermeldt verder, dat korten tijd later een transport Noorsche troepen uit Ceuta in de baai van Algeciras voor anker ging. Tenslotte preciseert de nota, dat de Duitsche kruiser „Deutschland" tot 18 Oct. te Tanger bleef liggen. Uitwisseling van gijzelaars voor gesteld. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft een telegram gezonden aan den Britschen zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie Forbes, waarin hij zijn medewerking uit spreekt voor hetgeen deze heeft gedaan met toestemming van de Britsche regeering, to Communiqué van regeeringszijde. In een officieel communiqué wordt o.m. het volgende bekend gemaakt: Aan het noordelijk front zetten de regee ringstroepen den grooten slag voort tegen de opstandelingen, die zich in de richting van Oviedo bewegen. De mijnwerkers strijden met grooten moed en brengen den opstandelingen onbereken bare verliezen toe. Aan het Aragoneesche front heeft een re- geeringsvliegtuig der opstandelingen toestel len neergeschoten. Een patrouille opstandelingen, die een overval wilde plegen, werd afgeslagen en liet 25 dooden op het slagveld achter. De regeeringstroepen bezetten thans tal rijke huizen van Huesca. Zij hebben een escadron cavalerie der Mooren vernietigd. In Guadarrama hebben de loyale troepen met succes een overval uitgevoerd ten noord-westen van Robledo de Chavela. 25 opstandelingen vonden hier den dood. Tenslotte zijn drie krachtige loyale colon nes begonnen met 'n grooten aanval in den sector van den Taag. De rechtschen trokken zich terug en le den zware verliezen. ZAL OOK DE PESETA DEVALUEEREN? Oud-minister Chapaprieta acht bet onvermijdleijk. De vroegere minister-president en mi nister van financiën, Chapaprieta, die als een der eerste autoriteiten in Spanje op financieele gebied geldt, heeft tegenover het agentschap Havas verklaard, van meening te zyn, dat, nu Frankrijk, Zwitserland en Nederland gedevalueerd hebben, er voor Chapaprieta Spanje niets anders zal overblijven, dan, zoodra het mogelijk zal zijn, de kwestie gron dig te bestudeeren, de waarde van de Spaan sche valuta vast te stellen in verhouding met die der landen, welke hun munt on langs hebben aangepast. 4JVi* vvi.iwpuilUCJH VU11 UCV lyun- I o sche nieuwsbureau heeft in het hoofdkwar vermindering van het gevaar voor de non tier Grado voor Oviedo een onderhoud ge- combattanten. In het telegram wordt verdi had met den commandant der troepen die gesproken over het groote getal personer in Oviedo belegerd waren, generaal Aranda. dat gedurende de troebelen in Spanje ai Deze gaf hem een uiteenzetting van de be- gijzelaars gevangen wordt gehouden. Er bi wapening der aanvallende regeeringstroe- staat een ernstige reden te vreezen voor he lot van dezen en de regeering van zyn ma jesteit voelt zich gedwongen op zuiver men schelijke gronden een beroep te doen op beide partyen om te komen tot een over eenkomst tot uitwisseling van deze gijze laars en vooral om de vrouwen vry te laten en dezen naar een veilige plaats over te brengen. Tot dit doel is de Britsche regee- ring bereid mede te werken met beide par tyen en indien transport over zee gewenscht wordt, is zy bereid de Britsche vloot hier voor beschikbaar te stellen. Den gezant wordt opgedragen onmiddel lijk in dezen zin voorstellen te doen by de regeering van Spanje. Bovendien wordt hem opgedragen in nauw contact te blyven met de Britsche vlootautoriteiten en hen op de hoogte te houden met de ontwikkeling en met hen de eventueele evacuatie in bij zonderheden te regelen. Een soortgelijk telegram is gezonden naar den Britschen ambassadeur. pen, welke over veel meer oorlogstuig be schikten dan de opstandelingen. Voorts ver klaarde de generaal, dat de bevrijding dooi de Marokkaansche troepen op het uiterste oogenblik gekomen was, toen bijna geen le vensmiddelen en geen munitie meer aanwe zig was. De loyale troepen waren reeds in eenige huizen der voorstad binnengedron gen. Het strategische doel der verdediging van Oviedo is uitstekend bereikt, daar men da loyale strijdkrachten in Asturie op deze wijze voortdurend by Oviedo had vastge houden. Voortdurend zaten op deze wijze 8000 re- geerings-soldaten benevens een groote hoe veelheid oorlogstuig by Oviedo vast. Thans begint, aldus zette generaal Aranda zijn verklaringen voort, de opmarsch naar het Noorden en Oosten, benevens de zuive ring van Asturie van „rooden". Dit zal nog veel werk geven, maar spr. is met de „roode tactiek" uit den Asturischen opstand van RYDZ SMYGLY WORDT BEVORDERD TOT MAARSCHALK. Generaal Rydz Smygly, de opperbevel hebber van het Poolsche leger, zal op 11 November a.s. ter gelegenheid van den Poolschen nationalen feestdag ter herden king van den wapenstilstand tot maarschalk van Polen worden bevorderd. Dit bericht, dat reeds was bekend ge maakt, is gisteren herhaald door het regee ringsorgaan de „Kurjer Czerwony". Gezaghebbende kringen bevestigen noch dementeeren het. De maarschalkstaf zou door den president aan generaal Rydz Smigly worden over handigd tijdens den grooten jaarlykschen troepenschouw op 11 November. Volgens zekere, gewoonlijk goed inge ichte kringen, is het mogelijk dat Rydz 'mygly niet tot maarschalk zal worden evorderd, maar den titel van Hetman zal rygen. Deze waardigheid zou overigens, naar en verklaart, beantwoorden aan de wer- elijke positie van den generaal in Polen, laar de Hetman vroeger in feite de door den koning bekleede macht heeft uitgeoe fend. Maarschalk Pilsoedski werd officieel tot eersten maarschalk van Polen benoemd. Sindsdien werd de waardigheid van maar schalk van Polen nog slechts toegekend aan maarschalk Foch. Er wordt aan herinnerd, dat generaal Rydz Smygly bij decreet van 15 Juli de eerste plaats na den president der republiek werd toebedeeld. Inzegening zou zijn in St. Jacoks- kerk te Den Haag. Naar het „Handelsblad" van door gaans goed ingelichte zijde vernemen, zal het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard in de groote of St. Jacokskerk wor den ingezegend. Hoewel daaromtrent nog geen defi nitieve beslissing schijnt te zijn geno men, zou als datum voor het huwelijk in aanmerking komen Dinsdag 12 Januari. Een voortgezette vriendschappe lijke gedachtenwisseling tusschen het Nederlandsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ertoe geleid, dat de Duitsche re geering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft ingetrokken. Door deze intrekking is de weg geëffend tot verder diplomatiek overleg ten einde het gerezen con flict volledig tot onlnsftjnf U brengen. Zie verder laatste berichten. GRAAF CIANO TE BERLIJN. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Ciano, is gisteravond te Berlijn aangekomen. Hy werd o.a. verwelkomd door zijn Duitschen collega, von Neurath. DORP DOOR BRAND VERWOEST. Het dorp Tsjomen by Ilgaz in het Noorden van Klein-Azië is geheel verwoest door een grooten brand. De school, de moskee, alle winkels en alle woonhuizen werden in de asch gelegd. Vierhonderd personen zyn dak loos geworden, een oude vrouw en een kind zyn in de vlammen omgekomen. Ciano Een belangrijke politieke missie. Vanochtend om elf uur heeft de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zich in gezelschap van den Ita- liaanschen ambassadeur te Berlijn en zyn ge volg naar de Wilhelmstrasse begeven voor 'n protocolair bezoek aan den rijksminister van buitenlandsche zaken, baron von Neuratli. Von Neurath heeft de Italiaansche gasten in tegenwoordigheid van zijn medewerkers en hooge functionnarissen van het ministe rie van buitenlandsche zaken ontvangen. Het bezoek duurde tien minuten. Hierna trokken de beide ministers van buitenlandsche zaken zich terug voor een onderhoud, dat men moet beschouwen als het eerste politieke gesprek van deze da gen. DE NOORSCHE REGEERINGSWIJZIGING. Voorloopige uitslag van de ver kiezingen. Volgens de voorloopige berekening van het resultaat van de verkiezingen behaalde de arbeidersparty 70 of 71 zetels, tegen 69 in het vorige Storting, de conservatieven 36 tegen 31, de agrariërs 18 (23), de liberalen 23 (24) en de kleinere partijen 2 of 3 (4). ITALIAANSCH GEZANT OVERHANDIGT ZIJN GELOOFSBRIEVEN. Uit naam van den „Koning van Italië, Keizer van Abessinië". De nieuwe Italiaansche gezant heeft pre sident Carmona zyn geloofsbrieven te Lis sabon overhandeld. Hy sprak daarby over „Z.M. den Koning van Italië en Keizer von Abessinië". President Carmona antwoordde hierop met het grootste genoegen de brieven te aanvaard „van Victor Emanuel 3",

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1