D D V K Lars Hanseri. (j£tnee*tiecadett %xdiopccQiamufa 'fzoowciaal 'fliewos Ihuillelon WIERINGEN ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 22 OCTOBER 1938 0 BERGEN t pe raad vergaderde Dinsdagmiddag on- voorzitterschap van burgemeester Kolff ^onderzoek geloofsbrieven van het nieuw- wmoemde lid, den heer F. Bontkes. Toelating raadslid. De met het onderzoek commissie rapporteerde, dat Je be- ^Qginde aan de bij de wet gestelde eischen ^ldoet. jen aanzien van den geloofsbrief werd hter opgemerkt, dat het afgetreden lid, de r"T p. Oden, na de indiening van zijn ent- Stfruame t'eze nadien weer heeft ingetrok- Mn en we' of 25 September, denzelfden j.gi waarop de he-*r Bontkes werd benoemd erklaard De viaag kan dus rijzen of het «volg van die intrekking is, dat de heer Oden raadslid is gebleven en de benoeming van den heer Bontkes dus ongeldig is ge- weest en deze niet mag worden toegelaten, krachtens de opvatting van Ged. Staten van oordholland evenwel (beslissing van 1 Mei 1929) is cen onts'agname van een raadslid, joodra de burgemeester, als voorzitter van j,et hoofdstembureau daarvan heeft kennis «nomen, onherroepelijk en kan daarop niet worden teruggekomen. Volgens aan de commissie verstrekte in lichtingen zou de heer Oden tot intrekking van zijn ontslagname zijn overgegaan, toen jjem bleek, dat hij, ondanks zijn aanvaar ding van de functie van controleur bij de steunverleening, zijnde een gemeentebetrèk- king, waarvoor hij door B. en W. op basis eener burgerlijke arbeidsovereenkomst in gemeentedienst was genomen, zijn raadslid maatschap gedurende de huidige zittings periode kon blijven vervullen en wel op grond van de overgangsbepaling der wet van 23 Mei 1935 (St.bL no. 306). Naar de meening van de commissie is juerbij echter ten onrechte op die bepaling een beroep gedaan. De commissie is n.1. van oordeel, dat een overgangsbepaling slechts ten doel kan hebben een bestaanden toe- itand te regelen of te sanctionneeren. De meest redelijke uitlegging is, dat de wet de ia 1935 gekozen raadsleden, die destijds op arbeidsovereenkomst in gemeentedienst wa ren, de gelegenheid heeft willen geven die functie tot het einde der zittingsperiode te blijven vervullen. Dergelijke bepalingen ekchen een strikte uitlegging en ook daar om is het niet waarschijnlijk, dat de wetge ver heeft kunnen goedvinden, dat een toe stand, waarbij een aan het gemeentebestuur ondergeschikt persoon tegelijkertijd raads lid is, nadien weer in het leven wordt ge roepen, al is dit dan ook slechts tijdelijk. Wel zijn bovenvermelde beschouwingen min of meer achterhaald door de nader van den heer Oden ontvangen kennisgeving, dat hij in dc ontslagname berust, doch de com missie meende niettemin die beschouwingen niet achterwege te hebben moeten laten. Op grond van een en ander was de com missie van oordeel, dat de benoeming van den heer F. Bontkes op juisten grond is ge schied en aangezien er, voor zoover haar be kend, ook overigens geen gegronde bezwa ren tegen zijn toelating als raadslid zijn, stelde de commissie voor tot zijn toelating te besluiten. Overeenkomstig het rapport van de com missie werd tot toelating van den heer Bont kes besloten. Een verzoek om ontheffing van honden belasting van E. Everts werd afgewezen. Aan A. H. J. van 't Hof werd op zijn ver wek eervol ontslag verleend als leider van den vreemde talencursus te Hippolytushoef. Verder was van de vereeniging tot oprich ting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar een verzoek ingekomen om subsidie. In verband met de geldmiddelen der gemeente adviseerden B. en W. afwijzend. Bovendien ligt het h.L op den weg der vereeniging van haar lezers een hoogere bijdrage te vragen ten einde de kosten te kunnen dekken. Mevr. D. Wit-Slikker stelde echter voor wel subsidie te verleenen. Na eenige discussie staakten hierover de stemmen. Aan de afd. Wieringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd een sub sidie verleend van 100 voor een in den a.s. winter te geven landbouwcursus, met vrij gebruik van een verlicht en verwarmd lokaal in de o.L school te Hippolytushoef. Verder werd gratis een lokaal beschikbaar gesteld voor een cursus in houtsnijden of figuurzagen te Westerland. Aan de commis sie voor de malariabestrijding door de be> volking in Noordholland werd ten slotte nog een subside verleend tot een bedrag van 63 berekend naar 1 cent per inwoner op Januari j.L De begrooting der zeegras-exploitatie, dienst 1936-1937 en de gemeentebegrooting voor 1937 werden aangeboden. Aan J. A. Bergdorff werd een tegemoetko ming verleend in de vervoerkosten van zijn zoontje naar de chr. school te den Oever. Aan Jac. Engel Mzn., H. Barelds, wed. P. Kooij, H. J. Berghorst, K. van Wijngaarden, Jb. Lont Czn., C. Koorn Vz. en A. A. Leijen werd ontheffing van reinigingsrechten ver leend. Eenige andere verzoeken werden af gewezen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat de in een vorige vergadering vastgestel de verordening tot vermindering van de per- soneele belasting voor biljarten, niet voor goedkeuring in aanmerking komt. In ver band hiermede werd besloten deze verorde ning in te trekken. Besloten werd met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche gemeenten een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan, waarbij het crediet wordt bepaald op ten hoogste 175.000 gulden. Vastgesteld werd een derde suppletoire begrooting voor de» dienst 1936. Ten slotte werd besloten ontheffing te viagen van de verplichting tot aanwijzing der door capitulanten te vervullen betrek kingen. B. en W. waren van oordeel, dat hiervoor alleen in aanmerking kon komen de betrekking van controleur voor de steun verleening, doch juist op verzoek van den minister van sociale zaken zijn korten tijd geleden twee controleurs aangesteld op ar beidscontract. In de vacature van 't Hof werd tot leider van den cursus voor vreemde talen te Hip polytushoef met algemeene stemmen be noemd de heer H. N. Cornelissen, hoofd der school te Westerland. Daar de heer Oden geen raadslid meer is en de heer de Haan nog steeds ziek is, wer den door den voorzitter als leden der com missie voor het nazien der gemeentereke ning in hun plaats aangewezen de heeren Doves en Bakker, die beiden hun benoeming aannamen. Rondvraag. De heer Wigbout had verno men, dat op 1 Nov. a.s. de werkverschaffing in de Wieringermeer zou worden stopgezet. Spr. vroeg of het gemeentebestuur al stappen had gedaan om dit besluit ongedaan te maken. De voorzitter deelde mede, dat hy hier over Vrijdag een conferentie zou hebben met den directeur-generaal van het departe ment, den heer Draafler. Mocht het besluit doorgaan, dan zal het gemeentebestuur in ieder geval aandringen op verhooging van de steunnormen, daar bij de bepaling daar van juist rekening is gehouden met het feit, dat de arbeiders twee van de drie weken in de werkverschaffing waren, waaruit hun in komsten eenigszins hooger zijn. De heer Wigbout informeerde verder naar de plannen omtrent den aanleg van een nieuwe begraafplaats te Hippolytushoef. De voorzitter antwoordde, dat deze bij de bevoegde instanties zijn ingezonden. Het wachten is dus op de goedkeuring, waarna het werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Hierna sluiting. EEN OVERDEKTE ZWEMINRICHTING IN DEN BEEMSTER? In een gehouden algemeene vergadering van de zwemclub „D.E.Z.' te Midden- Beemster werd de mogelijkheid besproken om in samenwerking met andere plaatse lijke vereenigingen een overdekt zwembad tot stand te doen komen, Bloembollendag. Het dames-comité alhier, 't welk het vorige jaar zoo'n succes heeft gehad met de gehouden bazar, organiseert a.s. Zaterdag een bloembollendag. Dien middag zullen in de geheele gemeen te langs de huizen hyacinth-bollen verkocht worden. Een groot aantal dames heeft zich voor dezen verkoop beschikbaar gesteld. De bollen zullen in versierde kruiwagens wor den meegevoerd. De netto-opbrengst zal worden besteed voor kleeding en voeding van behoeftigen. llitkeering aanvullend Wegenplan. Bij besluit van Ged. Staten van Noord- holland is aan de gemeente Bergen een bijdrage ad 300 toegekend, als uitkeering over 1935 ten behoeve van op het aanvul lend provinciaal wegenplan voorkomende wegen. Raadsvergadering. De burgemeester is voornemens de raad in openbare vergadering bijeen te roepen op Woensdagavond 28 October a.s. n.m. 7.30 uur. Onder meer zal behandeld worden de van Ged. Staten terug ontvangen gemeente begrooting 1936. B. en W. hebben post voor post nagegaan in hoeverre bezuiniging mo gelijk was, hebben rekening gehouden met de in den loop van het jaar gebleken tegen vallers, zooals verhooging der werkloos heidslasten en verminderde belastingop brengst en zijn tot resultaat gekomen, dat als ertra-bijdrage uit het werkloosheidssub- sidiefonds noodig zal zijn ruim 23.000. Aan gevraagd was aanvankelijk circa 38.500. Venten met consumptieijs. De raadsleden, de heeren Dingerdis, Ellis en de Koning hebben by den raad de navolgende motie ingediend: „De raad van de gemeente Bergen (N.-H.) in vergadering bijeen; kennis genomen hebbende van de verzoek schriften van een paar ingezetenen, om ge durende de zomermaanden te mogen venten met consumptie-ijs; overwegende, dat consumptie-ijs, vooral in Vrijdag 23 October. HILVERSUM, 301 M. (8—12.— 48— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.11.— uur). 8.— Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor dracht. 10.35 Gr.pl. 11.— Voordr. 11.20 Orgelspel. 12— De Palladians en orgelspel. 1.30 Gr.pl. 2.30 Deel. en gr.pl. 3.15 Dansmuziek. 4. Melody Circle. 5.— Kinderuur. 6— De Flierefluiters mmv. soliste en gr.pl. 6.30 Politiek radio-journaal. 6.50 Gr.pl, 7.Causerie over het Plan v. d. Arbeid. 7.20 Gr.pl. 7.50 ANP-ber. 7.57 SOS-ber. 8.— Ber. V. G. P. 8.05 Lezing „Wat dunkt U van den mensch. 8.30 Zang en piano. 9— Cursus: Jeugd en Godsdienst. 9.30 Verv. concert. 10Causerie over Romains. 10.30 Gr.pl. 10.40 Avondwijding. 11— ANP-ber. 11.05 Paedagogische causerie. 11.3012. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. pro gr. NCRV). 8.Schriftlezing, medi tatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst 11.12.Zang en piano. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.Gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 en 4.Solistenconcert. 4.45 Gr.pl. 5.Stichtsch salon-orkest. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Haarlemsche Or- kestvereen. en solisten. 8.50 Medi sche causerie. 9.20 Verv. concert. (10— ANP-ber.) 10.30—11.30 Gr.pl. Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Piano-recital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 Dansmuziek. 1.352.20 Bir- minghamsch Philh. strijkorkest en soliste. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Het Parkington-kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Orgelspel. 7.20 Muzikale causerie. 7.50 Operette-uitz. 9.05 Rep. 9.20 Ber. 9.40 Scheepvaart causerie. 10.Het Stratton strijk kwartet. 10.20 BBC-orkest en solis ten. 11.2512.20 Danusmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr. pl. 4.20 Trioconcert. 5.50 Orkest concert. 8.20 Viool-recital. 9.05 Or kestconcert. 11.05—1.05 Orkestcon cert KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 -zingen en gr.pl. 5.20 Dresdensch Philh. orkest en solis ten. 7.30 Voor soldaten. 9.5011.20 Omroeporkest en solis^i. BRUSSEL, 322 en 48' 322 M.: 12.ZO Gr.pl. 12.50 K .a-orkest. 1.30 2.20 Omroeporkest. 5.20 Gr.pl. 6.20 Salon-orkest. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8.50 Orkestconcert mmv. solisten. (S.50 Hoorspel). 11.10—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Piano recital. 1.30 Klein-oraest. 1.50 Zang. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Cello-recital. 8.20 Voor oud-strijders. 10.30 Gr.pl. 10.45 11.20 Accordeonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Cello en piano. 8.20 Gevar. progr. 9.20 Ber. 9.o0 Harprecital. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dans muziek (gr.pl.) 8 t GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.0510.10, D.sender 10.10 11.20, Parijs. R. 11.2013.05, Brussel VL 13.0514.25, Luxemburg 14.25 14.55, Parijs Radio 14.5516.50, Keulen 16.5018.50, Brussel Fr. 18.50—21.20, Lond. Reg. 21.20—22.20 Boedapest 22.2022.55, Weenen 22.55—24.— Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —17.20, Droitwich 17.20—18.20, Luxemburg 18.2018.45, Droitwich 13.4521.05, Luxemburg 21.05 22.50, Lond. Reg. 22.50—24.—. de zomermaanden, een algemeen geappre cieerd artikel is, waarvan het niet wen- schelyk geacht wordt, de gemakkelijke ver krijgbaarstelling op eenigerlei wijze te be lemmeren; overwegende, dat bij een goede regeling, door het venten met consumptie-ijs, de be langen van anderen niet of niet noemens waard worden geschaad, althans niet in meerdere mate dan de belangen van andere diverse neringgroepen, welke niet door een algeheel ventverbod worden beschermd; overwegende, dat door den verkoop van consumptie-ijs meerdere ingezetenen in de gelegenheid kunnen worden gesteld om zich eenige verdiensten te verwerven; Verzoekt het college van B. en W., mede ook uit een oogpunt van rechtsgelijkheid, tegenover de aanvragers van een ventver gunning voor consumptie-ijs geen ander standpunt in te nemen, dan tegenover alle andere venters met diverse artikelen en, zij het onder bepaalde niet te bezwaarlijke voorwaarden, hiervoor vergunningen uit te reiken; en gaat over tot de orde van den dag". Gevonden voorwerpen. Een bloedkoralen halsketting; nagelgarni tuur; bruine portemonnaie met geld; bruin lederen actetasch met prijscouranten; metse laarstroffel; bankbiljet van 10; slappe grijze heerenhoed; belastingplaatje; gouden of doublé armbandje; paar zwarte canphas beenpijpen; ruigharige fox-terrier; zilveren dames armbandhorloge; gratis belasting plaatje. Verloren voorwerpen. Een paar zwarte glacé handschoenen; enkele belastingplaatjes; een gouden heeren horloge met ketting; twee lapjes wollen stof; jongensbroekje; blauwe ceintuur met gesp; rijwielsleutel; loden kinderjasje; zil veren gevlochten armband met kleine steentjes; bruin lederen portemonnaie met geld; beige gummi regenjas; Waterman vulpen; gummi-beenpijp; actetasch met monsters sigaren; bruine gebreide sjaal; ring met sleutels; bruine overjas; bruine heerenportemonnaie; beige lederen hand schoen; donkerbruin Manchester mouwvest; armbandhorloge zonder armband. Een overwintering op Spitsbergen. 11) Wie kende dit beter dan Lange Sivert en de drie mannen aan boord van „De Hoop. 2y wisten alle vier, dat zulke stortzeeen als thans, die alles in ijs veranderden, reeds heel wat menschen het leven hadden ge kost. Zy herinnerden zich verscheiden sche pen. die, door het ijs te zwaar belast ge raakt, waren vergaan. Dit is een van de vel gevaren, waartegen een yszeevaarder heeft te kampen. Deze ongelukken kunnen zelfs nog in het voorjaar voorkomen en thans was het herfst! K„_- Toen Sivert voor den eersten keer spriet bedekt met ys Uit het water omhoog sag komen, barstte hij uit: „Heere God, kyk daar eens, hu! Nu weten wij waartegen wy ook nog e jlijkheden gen. Behalve onze andere moeilykheden krijgen we nu ook dit cr nog y* De luiken werden met lat'en kerd en er werd gedaan wa g worden. De wind wakkerde aan tot een storm. Men besloot het kanon maar ove boord te zetten om het schip te «De Hoop" zeilde nu met halyen wrnd en met half gevierde schoten en toch had Wordt gebruikt om den harpoen af te schieten. schip nog een vaart, waarvoor de beste zei ler zich niet behoefde te schamen. De log was niet meer te gebruiken, want de lyn was zoo stijf als een staaf ijzer. Daarom moest Sivert de snelheid van zijn vaart maar schatten. Zoo onder het ijs te zitten, is wel een van de meest gevaarlijke toestanden voor be manning zoowel als voor vaartuig. Iedere druppel zeewater die tegen het schip wordt geslingerd en boven de waterlijn terecht komt, verstart onmiddellijk tot een harde korrel en waar deze korrels vallen, hetzij binnen of buiten boord, zetten zij zich vast tegen alles, wat vocht is. Zoo waaien ze met geweldige kracht tegen het want, de blokken en de zeilen. Door steeds nieuwe stortzeeën komt dan alles maar voortdurend dikker en zwaarder onder het ijs, zoodat zelfs een dunne slappe lyn tot een geweldi ge dikte kan aangroeien. Op „De Hoop" zag het er thans zoo uit. Alle maatregelen die aangewend konden worden, waren geno men, doch veel was dit niet; men moest de dingen maar nemen, zooals zy kwamen en men moest zich op het ergste voorbereiden. Het zou zoo ver kunnen komen, dat het ys aan boord zoo zwaar werd, dat 't schip dit gewicht niet meer zou kunnen dragen. De last was in hoofdzaak in het voorschip gestuwd, want vóór zij de sloep met Johan en zijn mannen misten, waren zy geduren de voorjaar en zomer op vangst geweest Alle vaten in het ruim waren met spek ge vuld en de zeehondenhuidèn waren gezou ten en lagen saamgebonden tusschen de spekvaten gestuwd en 42 walrussen waren eveneens in het vóórruim op de spekvaten plat uit elkander gelegd. De laatste vier walrussen die in de ijsfjord waren gevangen, met de 45 rendieren waren daar ook weg geborgen met uitzondering van een dezer dieren, dat in 't want was opgehangen, om gedurende de reis tot voedsel te dienen. Thans zat het zoodanig rondom in het ijs, dat niemand het voor een rendier zou heb ben gehouden. Het hing dan ook niet meer in het want. Het was door het ijs zoo zwaar geworden dat, toen eens „De Hoop" door n stortzee overzij werd geworpen, het touw brak en het lichaam met een smak op het dek terecht kwam. Twee mannen sprongen toen op den ijsklomp af en klemden deze tusschen de sloep en de uitstekende kanten der luiken. Binnen eenige minuten was het zoo vastgevroren dat het zonder geweld niet weer kon worden losgewerkt. Intusschen werd de storm steeds heviger en natuurlijk otk de zee werkte zwaarder en „De Hoop" kwam steeds lager en lager op het water te liggen. Zij geleek niet meer een vaartuig, doch een zeilende ijsklomp Het ging thans Zuidwaarts, want de wind was geregeld Noordwest en daar de koers naar de Vogeleilanden Zuid-Zuidwest liep, was dit voor „De Hoop" zoo voordeelig mo gelijk, want ten eerste zeilde het schip met ruimen wind uitstekend en ten tweede en dit was wel hoofdzaak het lichtte zyn achterschip beter dan eenig ander vaartuig, hetwelk in deze wateren voer. Dikwijls was „De Hoop" tegelijk met andere schepen van Tromsö of Hammerfest uitgezeild en terwijl de anderen geregeld moesten bij draaien omdat zy lenzende onder dc zware golven zouden worden bedolven, bleef „De Hoop" maar zeilen en liet zoowel de zware zeeën als de andere vaartuigen tegen z'n mooien achtersteven kijken. Ieder wist van de keeren dat dit had plaatsge vonden, dat Lange Sivert dan op het ach terschip had gestaan en dikwijls had Sivert Vóór den wind en aee uitzeilen. reeds twee dagen in Tromsö voor anker ge legen als de anderen binnen kwamen. Hij had dan reeds het grootste gedeelte van zyn vracht gelost en hy wandelde dan door de Groote-straat, van het Grand-Hotel tot Claus Andersen, heen en weer, al den tijd maar pochende, dat „De Hoop" toch maar de beste zeiler was, die er bestond. Feite lijk was dit ook wel zoo. Van midscheeps tot naar voren, daar lag echter het zwakke punt en dit bleek dan ook toen het met het ijs steeds erger werd. Mikal Tarandsen stond aan het roer; wel is waar was dit Sivert's plaats, doch daar Mi- kal een prima stuurman was en gewoon sinds acht jaren „De Hoop" te sturen, liet Sivert hem dit ook thans doen, daar het van belang was, dat hijzelf met zijn reu zenkracht zich bezig hield met het ijs stuk te slaan en dit over boord te werken. Hy hanteerde een zware bijl waarmede hy het kloofde en stuk sloeg. Met een paar goed gemikte slagen kon hy de zwaarste schot sen of brokken verbrijzelen en buiten boord gooien. Lange Sivert werkte aan de lij, An ders en Knut aan de loefzijde. Niettegen staande de koude stonden de vier mannen in wolken van damp, want ook Mikal aan het roer moest zich geregeld het zweet af vegen. Het was voor hem niet gemakkelijk „De Hoop" te hanteeren, want ieder oogen- blik scheen het, alsof het schip plotseling een gier wilde maken, om dan in een volgend oogenblik op den top van een golf aan te rennen. Dat was een werken voor deze vier man nen. Ieder oogenblik moest worden benut, want telkens moest het want van het ijs worden bevrijd. Een sterke slag er tegen Bij een paard zou men spreken van „een zijsprong maken'!. aan deed dan de touwen schudden, waar door het ys er af viel. Een enkele slag was niet voldoende, er moest geregeld tegen suun worden geslagen, zoodat het want in gol vende beweging werd gehouden. Het ijs liet dan gemakkelijker los. Lange Sivert's reu zenarm, met zyn stalen pezen en biceps en met een vuist, die de bijl als in een schroef bank hield, deed die niet alleen met kracht neerkomen, maar met een nauwkeurigheid waar hy dien had willen aanbrengen, Ondertusschen zeilde „De Hoop" gesta dig voort en ieder uur werd er een mijl meer afgelegd. Kon men dit zóó nog een 25 of 30 uren volhouden, dan zou men wel zoo ver de Noorsche kust genaderd zijn, dat het ijs niet meer de overhand kon houden. Het varen tusschen al die eilandjes in Noorde lijk Noorwegen in dezen tijd van het jaar was wel niet minder gevaarlijk, maar toch weer anders. Zij voeren dan niet, zooals hier, in zoo'n wilde zee en zij waren niet meer zoo dicht bij die vreeselyke ijsbank, die hoewel deze nu een heel eind achter hen lag toch nog haar invloed kon doen gelden. Dit overdacht Sivert, terwijl de stukken ijs hem bij iederen slag om de ooren vlo gen. Hij keek soms eens buiten boord en boog zich over de verschansing om in zee te spuwen, want door naar zoo'n spuwklod- der te kjjken, kon hij ongeveer de snelheid van hun vaart schatten. Op den duur werd dit moeilijk, want vanaf den bovenkant van de verschansing tot op de waterlijn had zich een ijskraag om het schip vastgezet van on geveer een halve vaam dikte. Sivert spuw de dan ook niet meer en riep: „Mikal, hoe groot schat je onze vaart? Ik zou denken dat we wel tegen de vyf en een half zes mijl loopen". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9