Alkmaar vraagt grenswijziging. professor slim en zoon 'prwi+M'ifMif HitêtWS ST. PANCRAS UITGEEST NIEUWE NIEDORP BERGEN Stad en Omgeving Het ■Blockhovepark" moet bij de stad getrokken worden. Van Oudorp het „Ooievaarsnest" gevraagd. BLOKKER LANGENDIJK Gcen aantasting van het historisch geworden*. VOELDE ZICH ELLENDIG. Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd. Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatische pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kru- schen Salts tenminste! Hier is een bekente nis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam voelde ik my oud en ellendig. Ik had aan vallen van spit in mijn rug, rheumatische pijn in mijn beenen, knieën en een arm, en zenuw-rheumatiek van mijn rechter schouder langs mijn geheelen arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eeiste kop thee Kruschen Salts te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezond heid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel ver jongd ben, en onlangs werd nog bij een oudleerlingen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toespra ken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kruschen Salts een zegen". A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwyis door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waar door schadelijke stoffen als urinezuur ge legenheid krijgen zich op te hoopen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere wer king, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd. Uw rheu matische pijnen zullen langzaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer te rug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. teekenschool enz. Er zouden er moeiiyk 10 bij elkaar zyn te krygen. De heer Kostelijk: Iedere week komen er hengelaars langs de Kerkmeerskade, die alle hekken open laten staan, met als ge volg, dat het vee op ander land komt te loo- pen. Moet ik met deze klacht by de ge- meeftte wezen of by den polder? De voorzitter: Ik zal dit onderzoeken. Mevr. Paarlberg-Hartland vroeg of er al iets anders in plaats van het crisis-comité gekomen is en drong er op aan, dat er iets gedaan wordt. De winter staat voor de deur en er moeten menschen geholpen worden. De voorzitter: Het hangt af van het parti culier initiatief. Ik zal er naar informeeren. Verder vroeg mevr. Paarlberg-Hartland naar de bekendmaking der vaccinatie. Er zyn nu verschillende gevallen, dat het de ouders niet bekend was. De voorzitter zette uiteen hoe dit geschiedt, maar zal er de noodige aandacht aan beste den. Daarna sluiting. HOOFDINGELAND DRECHTERLAND. Ter voorziening in de vacature van den aftredenden hoofdingeland voor de banne Oosterblokker, den heer Jb. Schaper, is deze by enkele candidaatstelling als zoo danig herbenoemd. Teraardebestelling Jb. Siyker. Woensdagmiddag had de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer Jb. Shjker. Ds. Molenaar sprak aan de groeve en dankte den heer Siyker voor de veie jaren dat hy als kerkeraadslid der herv. ge meente heeft gewerkt en zelfs vele jaren als kerkvoogd. Steeds zal dit in onze her innering blyven. Met liefde heeft de ont slapene totdat hy niet meer kon gewerkt en gestreeft voor de kerk. Ten slotte heeft de Heiland ook hem geroepen. Hy ruste in vrede. Daarna werd het woord gevoerd door den heer J. v. Kampen als oud-gemeente raadslid. Mede waren aanwezig de heeren Murling en Koeling die jarenlang met de heer Slijker in den gemeenteraad zitting hebben gehad. Zoo nemen wü, zeide de heer van Kam pen, thans afscheid var u, trouwe vriend. Vele jaren hebt gij u opgeofferd voor de belangen van de gemeente. Achter een ernstig uiteriyk hadt gij toch altyd een glimlach. Helder was uw oordeel als u voor uw beginsel opkwam. Tot de familie dezen troost, gij kunt zeggen: vader SUjker heeft niet te vergeefs geleefd. Teraardebestelling N. J. Kroonen- burg, gein.-opzichter. Woensdagmiddag had de teraardebe stelling plaats van den heer N. J. Kroo- nenburg in leven gem.-opzichter der ge meente Sint Pancras. Tegenwoordig waren alle gemeente raadsleden, directeur en twee commissa rissen van de N.V. Visscherij-Maatschappy Kennemerland alsmede vele belangstel lenden. Ds Molenaar sprak aan de groeve. Daarna sprak de heer van Kampen als oudste der raadsleden. Wy staan dan thans aan de groeve van een zoon van Sint Pancras, wy hebben onzen plicht te vervullen aan hem die „e vroeg is heengegaan voor zyn echtgenoote en famili. Gaarne waren wy als raadsleden be reid u naar uw laatste rustplaats te bege leiden, als eenvoudig werker heeft u veel goed gedaan. Als ambtenaar der gemeente hebt gy steeds uw plicht tot in het uiter ste betracht. Velen zullen u noode missen. Laat dit de familie een troost zijn, hij heeft niet vergeefs geleefd. Hij ruste in vrede. Daarna sprak de directeur der N. V. Visscherij Maatschappij Kennemerland. Het doet ons leed, geachte vriend, dat ge niet voor ons gespaard zyt gebleven ,ik zeg u dank voor de vele jaren welke gy zitting hebt gehad in het college van com missarissen, een periode van bloei hebt gy medegemaakt, doch ook later de wereld crisis en daarmede de gevolgen, met woord en daad hebt gy altyd uw oordeel gege ven in de vergaderingen, nooit zoudt gy een vergadering missen. Waarde heer Kroonenburg wy zullen u missen, doch niet minder uw familie. Waarde vriend: rust in vrede. Burgemeester Kroonenburg dankte na mens de familie voor de groote belangstel ling en het medeleven aan den overledene betoond. Afsluiting Hoogeweg. Nu men met de rioleeringswerken aan den Hoogeweg is aangevangen, is deze afge sloten voor alle verkeer, ook voor voet gangers. De Middelweg is wederom geheel voor het verkeer opengesteld. Bijeenkomst van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwenvereeniging. De voorzitster opende de byeenkomst met een hartelyk woord van welkom aan de aanwezigen, haar genoegen uitsprekende, dat gisteravond zoo'n groot aantal leden is opgekomen, om mede het feit te herdenken, dat de vereeniging heden haar twee-jarig bestaan viert. Verder schetste spr. in korte trekken het doel en streven van de vereeni ging. Er waren bloemen, die de tafels feestelijk versierden, waaraan het aanwezige fruit en groen mede een groot aandeel had. Bij dat alles gevoegd een toepasselijk vers, maakte het alles tot een keurig geheel. Mondkost was er meer dan genoeg, zoodat aan het eind acht gelukkigen met de ver deelde taart en kruitkoek naar huis konden gaan. Er was een vaas, die omgetooverd werd in een nieuw theepot. Een nieuw thee lichtje met de noodige kaarsjes ver scheen mede aan de bestuurstafel. Het ge heel werd afgewisseld door zang en voor dracht. Er werd ten beste gegeven een wel komslied, een clublied, een eerevers voor het bestuur, toepasselijke gedichten waar van één de wederwaardigheden vermeldde van de twee afgeloopen vereenigingsjaren, en één als droom, weergegeven in kostelijk Westfriesch, waarin vele leden 'n kleine aan maning kregen, ook eens iets ter berde te brengen. Dan was er nog een Jacob Hamel, die met zyn debutantjes een eerste uitvoe ring gaf, waarvan deze bijeenkomst de pri meur genoot, zoodat het tegen elf uur werd, voor alles was afgeloopen. Met dank aan allen die dezen avond tot een onvergetelyken hebben gemaakt, en wat tevens een bewijs was hoe deze vereeniging leeft in de harten van de huisvrouwen, sloot de voorzitster met een tot ziens de vergadering. Bloembollendag ten bate van winterhulp. Het damescomité, dat verleden jaar een bazar organiseerde, neemt zich voor a.s. Za terdag 24 OcL 's middags 2 uur aan iederen inwoner van Bergen te trachten één of meerdere bloembollen 10 cent per stuk aan den man te brengen. Wy hopen, dat alle ouders hun kinderen in de gelegenheid willen stellen, één dub beltje uit hun spaarpot te nemen voor het koopen van een bloembol. Natuuriyk is iedere meerdere gift welkom. Op een nader aan te geven dag in het voorjaar wordt ieder verzocht hetzy groot cf klein, arm of ryk, met den dan bloeien- den bol op een nader aan te geven plaats te komen en een gratis lot in ontvangst te nemen, waarop in de te houden lotery vel schillende pryzen kunnen worden getrok ken. Helpt allen mee, vroolykheid en dank baarheid te brengen door het koopen van een of meerdere bollen. Per versierde kruiwagens worden alle wijken bezocht. polie er zal zyn. De regeling hoe een en ander in zyn werk zal gaan, is nog niet vol doende bekend. In handelaarskringen weet men ook nog niet precies, hoe de vork aan den steel zit. Er zyn zoo vele mogelijkheden op dit gebied, dat men zich er nog geen oor deel over vormen kan. In het orgaan van den handel wordt medegedeeld, dat het nogal kalm wordt opgenomen, dit monopolie, ook al omdat men de draagwydte nog niet goed kan overzien. Het orgaan verwacht, dat de regeering zal protesteeren tegen elke be lemmering van onzen export en tegen elke verhooging van de by dat handelsverdrag vastgestelde invoerrechten. Het kan allemaal nog meevallen. Mis schien lykt de nieuwe bedreiging van onzen tuinbouwexport naar Duitschland erger dan zy zal biyken te zyn. Gerust is men echter niet. De tallooze maatregelen brachten ons tot dusverre steeds nog weinig goeds, hetzy van over de grenzen of van binnenuit. Gedeelteiyk treedt het monopolie op 1 November a.a. in werking, n.1. voor sluit- kool, bloemkool, sla, tomaten en eenige an dere producten, die voor deze streek van geen belang zyn. Geleideiyke uitbreiding van de ïyst van producten zal volgen, doch de nieuwe rege ling zal zich eerst aan de economische en handelspolitieke toestand moeten aanpassen. Een jubileum. De herdenking van het gouden dienst- jubileum van de gebroeders G. en J. Koelemeyer, beiden opzichter van de be plantingen van Drechterland, is in intie- men kring gevierd. Zaterdag bood de dijkgraaf onder eenige waardeerende woorden hen namens Drechterland een couvert met inhoud aan. Afzet van pootaardappelen. In de laatste vergadering van het be stuur van den Noordermarktbond te Noord- scharwoude werd de afzet van de pootaard appelen naar Duitschland besproken en werd naar aanleiding van den gang van zaken met dezen export de wenschelykheid be sproken, om voor een volgend jaar de poot- aardappelen via een instelling, een centrale verkoop, aan de Duitsche Saatstelle, we'ke alleen bevoegd is, de pootardappelen te koo pen, te doen afzetten. Een en ander tenge volge van de door de handelaren gemaakte overeenkomst om zekere pryzen te betalen, zooals door een der bestuursleden van een commissionnair was vernomen Ook is toen ter sprake gekomen de centrale verkoop van andere tuinbouwproducten, waarbij de uien als voorbeeld werden genomen. Daarvoor bestond toen echter geen moge lijkheid, aangezien er nog geen centrale in koop van tuinbouwproducten was. Nu ech'er met ingang van 1 November a.s. een cen trale inkoop van tuinbouwproducten zal worden ingesteld, zullen degenen, die zich in bedoelde vergadering voor deze centrale verkoop hebben uitgesproken, dit idee noq wel eens naar voren brengen en nader uit werken. Het staat echter nog lang niet vast, wat er zoo al zal gebeuren, als aanstonds het mono In bijlage No. 123 zchryven B. en W.: Reeds een 16-tal jaren is de vraag aan hangig, op welke wijze in het beloop der gemeentegrenzen een verandering ware aan te brengen om deze in overeenstemming te brengen met het zich wyzigende aspect der gemeente. Wat reeds in 1920 een voor Alk maar klemmend vraagstuk was, is het nu te meer, nu de bebouwde kom inmiddels zoo veel uitgebreider is geworden en de bebou wing de grens zoowel aan de zyde van Heiloo als van Oudorp heeft overschreden en zelfs tot die aan de zyde van Bergen is genaderd. Ondanks onze herhaalde uitvoerige betoo- gen heeft het college van Ged. Staten niet willen treden in het voorstel Uwerzyds om te bevorderen, dat gedeelten van de ge meenten Heiloo en Oudorp aan Alkmaar zouden worden toegevoegd. Wel is het col lege bereid, mede te werken tot een wyzi- ging der grens enkel tusschen Alkmaar en Oudorp. Laatstelijk by den ter Inzage ge legden brief van 27 Februari 1935, nr. 174, deed het college ons van dit standpunt mededeeling. Gelijk U bekend is, biedt de gemeentewet sedert de wijziging van 1931 aan den Ge meenteraad de gelegenheid, rechtstreeks tot de Kroon het verzoek te richten, dat een voorstel van wet tot wyziging der ge meentegrenzen aan de Staten-Generaal worde gedaan. Nu het overleg met Ged. Staten met be trekking tot de grens tusschen Alkmaar en Heiloo niet het minste resultaat heeft gehad en wy van oordeel blijven, dat de voor wy ziging dier grens pleitende argumenten door de ontwikkeling der omstandigheden nog aan kracht hebben gewonnen, meenen wy, dat thans het oogenblik is aangebroken om tot H. M. de koningin het verzoek te doen, waarvan wy het ontwerp hier laten volgen, in welk adres wy tegelijkertijd de wyziging der grens tusschen Alkmaar en Oudorp ter sprake hebben gebracht. Het thans ingediende ontwerp is iets rui mer van opzet dan dat, waarop ons voorstel d.d- 22 October 1935 betrekking had: thans is als nieuwe Zuidelijke grenslijn ontworpen de noordeiyke begrenzing van het Heiloër- bosch en van het landgoed „Nyenburg". Een inderdaad afdoende oplossing der be staande en in de toekomst dreigende moei- lijkheden is dan beter dan by de eerst ont worpen grenslyn gewaarborgd. Aan Hare Majesteit de Koningin, Mevrouw, Met verschuldigden eerbied wendt de Raad der gemeente Alkmaar zich tot Uwe Majesteit om te bepleiten de wenschelyk heid van een wyziging van het beloop der grenzen tusschen de gemeente Alkmaar en de gemeenten Heiloo en Oudorp. Aan het besluit om dit verzoek in te dienen is een zeer langdurig overleg voor afgegaan met Gedeputeerde Staten dezer provincie, terwijl B. en W., op verzoek van dat College, zich eveneens met hunne ambt- genooten der bovengenoemde gemeenten in verbinding hebben gesteld. Voor wyziging der grenzen geiden de volgende argumenten, die door het tydsver- loop van nog meer klemmenden aard zyn geworden. A. GRENS TUSSCHEN ALKMAAR EN HEILOO. Gelyk uit de overgelegde kaart biykt, loopt de grens met Heiloo ten deele over, ten deele langs wegen. Immers s. De grens loopt over de as van den Heilooërdyk, voorzoover aan deze straat een bebouwing is ontstaan, zoodat deze straat en voor de helft op dat van Alkmaar; voor de helft ligt op het gebied van Heiloo b. van het punt waar de Heilooërdyk uitkomt op den Kennemerstraatweg, tot het beginpunt van de Regulierslaan, loopt de grens aan de Oostzyde van den Kennemer straatweg, die derhalve over dien afstand in zijn geheel ligt op het gebied van Aikmasr, terwijl de bebouwing aan den Oostkant ligt op het gebied van Heiloo: c. de Regulierslaan ligt in haar geheel op grondgebied van Heiloo, terwyi de grens langs de Noordzyde van die laan loopt cn de bebouwing aan de Noordzyde dus is of zal ontstaan op Alkmaar's gebied; d. aansluitende aan de Regullerslaan loopt de grens lang? de Oostzyde van den Westerweg en buigt by den Kalkovensweg naar het Westen om, loopende langs de Zuidzyde van dien weg. De Heilooërdyk is tusschen Kennemer straatweg en Bleekerssloot aan weerszijden bebouwd. Ook de Kennemerstraatweg tus schen Heilooërdyk en Regulierslaan heeft aan weerszyden bebouwing. Aan de Regu lierslaan is in de laatste jaren bebouwing ontstaan, zoowel aan de Alkraaarsche als aan de Heiloosche zyde. De gemeente Heiloo, eigenares van de op haar gebied liggende Regulierslaan, heeft ingezien, dat deze weg niet langer zyn oor spronkeiyk karakter van landweg kon be houden en heeft het Oostelijk gedeelte (tus schen Kennemerstraatweg en Zandersloot) verbreed, van trottoirs en electrische ver lichting voorzien en er tevens een beplan ting doen aanbrengen. Het Westelijk ge deelte van de Regulierslaan (tusschen Zan dersloot en Westerweg) heeft nog het karak ter van landweg, in den zin van zandweg. Ook de Westerweg tusschen Regulierslaan en Kalkovensweg is gebleven de thans vry smalle grindweg, die de weg sinds jaren ge weest is, evenals de Kalkovensweg. Aan de Regulierslaan zal de bebouwing verder gaan, evenals ze langs den Wester weg zich heeft uitgebreid. Kon men voor eenige jaren nog in twyfel verkeeren of de bebouwing zich in deze richting wel zou ontwikkelen, thans kan daaraan niet meer worden getwijfeld: op het gebied van Heiloo, liggende tusschen de Regulierslaan en het Heiloërbosch, is een bebouwing ontstaan, die zich wel zal uitbreiden en in elk geval tot gevolg zal hebben, dat de Regulierslaan. voorzoover dit niet reeds het geval is, van een moderne bestrating, rioleering en ver lichting zal moeten worden voorzien, welke uitgaven ook aan de perceelen ten Noorden van dien weg, d. w. z. staande op Alkmaar's gebied, zullen ten goede komen. Hetzelfde zal zich voordoen, wanneer de bebouwing langs den Westerweg verder naar het Zuiden zich zal ontwikkelen, in overeenstemming met hetgeen reeds jaren by het samenstellen van het uitbreidings plan ter plaatse is beoogd. Ook dan zal een bebouwing ontstaan langs een weg, die ligt op het gebied eener andere gemeente. Het zelfde kan zich voordoen aan den Kalk ovensweg. Het gaat hier dus om een correctie die noodig is ter verbetering van een grens, ont staan in tyaen, waarin Alkmaar nog geheel en al binnen de «tadimuren besloten Sedert het laatst der vorige eeuw is buiten de Singelgrechten (de oude gracht) een bebouwing ontstaan en than zy zoover gevorderd, dat de grens in «L* enkel opzicht meer heeft het karakter v een natuurlijke grens, det men daarafi" vroeger over het geheel genomen wel ko toekennen. n In welke mate de bovengeschetste toe stand uit bestuursoogpunt bezwaren 0p levert, behoeft geen betoog, al was het alleen uit een oogpunt van regeling der by de be bouwing betrokken openbare belangen. Er gelden thans aan weerszyden ven dezelfde straat verschillende voorschriften voor het bouwen. Meer ook overigens is het uitge sloten, dat er thans voor deze groeiende aan de stad aansluitende bebouwing de door één leidend orgaan geregelds en vereischte maatregelen kunnen worden getroffen Wetstoepassing zal ean de eene zyde van dé straat anders zyn den aan de andere. Dit alles is van groote beteekenis. Waar- by nog komt, dat het gebied van Heiloo aan de Oostzyde van den Kennemerstraatweg gelyk uit de overgelegde kaart biykt, een enclave vormt In het gebied van Alkmaar welke wel op overtuigende wijze demon streert, hoe zeer deze grens niet meer past by den tegenwoordlgen tyd. Nu is het er verre van, dat het In de be doeling van den raad van Alkmaar zoü liggen, het historisch gewordene aan te tasten. De historische kern van de gemeente Heiloo heeft met de hierbedoelde bebou wing aan den Heilooërdyk, den Kennemer straatweg, de Regulierslaan en den Wester weg geen enkel verband: deze bebouwing dagteekent grootendeels van de laatste tien k twintig jaar. Tusschen deze aan Alkmaar aanleunende bebouwing en de dorpskern van Heiloo ligt het Reilooërbosch aan de West zijde van den Kennemerstraatweg Rijks straatweg), terwyl aan de Oostzijde van dien weg het bekende landgoed „Nyenburg" ge legen is, dat de scheiding tusschen de nieuwe en de oude bebouwing voor ieder zichtbaar aangeeft. Nog sterker klemt dit wanneer men ziet, hoe weinig de bewoners op Heiloo zijn ge oriënteerd; velen beschouwen zich feitelijk als Alkmaarders. De post wordt van Alk maar uit besteld. Voor het Alkmaarsche zakenleven heeft de Kennemerstraatweg het karakter van een Alkmaarsche straat Vele bewoners hebben hun bezigheden in Alk maar; kortom in allerlei opzichten vertoont het bovenaangegeven gebied hetzelfde beeid, dat men overal elders terugvindt waar de stads bebouwing zich over de grenzen heelt uitgezet Er is reeds op gewezen, dat do Reguliers laan in de naastbyzynde toekomst een hoofd ader zal worden voor de bebouwing, die aan weerszyden zal ontstaan tengevolge van het tot stand gekomen uitbreidingsplan van Heiloo en het in voorbereiding zijnde uit breidingsplan van Alkmaar. Het behoeft geen betoog, dat een afdoende oplossing van de daarby betrokken technische- en be- stuursvragen alleen kan worden verwacht, wanneer de geheele ontwikkeling van de bebouwing, van zoo groot belang voor de toekomst, door één gemeente wordt be- heerscht. Voor den Westerweg. in aansluiting aan het gedeelte, dat tot Alkmaar behoort, geldt hetzelfde. Dit alles echter heeft, het zy hier her haald, met het historisch gewordene niet he minste verband. Aan het karakter van e plaats Heiloo, gelijk zij zich in den loop der eeuwen heeft gehandhaafd, wordt niets te kort gedaan wanneer deze randgedeelten, die eerst in den lateren tyd van bestemming veranderd zyn, aan Alkmaar worden toege voegd, by welke gemeente zy juist door die zelfde ontwikkeling behooren. Thans zal een logisch en natuuriyk beloop van de grens vorderen, dat zy samenvsi met de Noordgrens van bet Heilooerbosch, dat in 1928 aan de Vereeniging tot behou van Natuurmonumenten is overgedragen, e met die van het landgoed „Nyenburg zal dan een zeer duidelyke scheiding zij tusschen de twee gemeenten, die de bove - aangegeven moeilykheden, voortvloeien» uit de in het grensgebied steeds voort?c™}! dende bebouwing, volkomen en op be - digende wijze tot oplossing brengt, 00 dezen zin bevredigend, dat in afzienbar tyd geen nieuwe moeilykheden kunnen staan, nu de beide bovengenoemde eig dommen ook in de toekomst wel site®c^s voor ieder begrUpelyke en natuurlijke grenzing zullen vormen voor de bebou uit Noordelijke richting. (Wordt vervolgd). „Och, waren alle memchan wijs. (Dal Is healamaal niet aoodig, ai» ze achtar hal (tuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan honden wa al héél tevreden sijn I) 247. Maar Professor Slim was ook niet mis. Op deze gebeur tenis was hij voorbereid. Snel zette hij een kokosnoot op sijn hooid, waarvan hij een masker had gemaakt. Voor Pietje had bij er ook een. En zoo liepen ze ongehinderd door het dorp van de negers, want die hadden van angst allemaal de vlucht genomen. '"■'"delijk waren se buiten gevaar, Profassor Slim schuier- Je hel Alrikaansche stol van hat jasje van Pietje en zaii „Kom thuis'B,t w'' 'loor*n hier niet bij de menscheneters

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10