het haagsche zedenschandaal een rechtsonzekerheid? Binnenland Brochure van Ds. v. d. Heide, waarin deze concludeert, dat Mr. Ries onschuldig werd gearresteerd. dwaling op gezag van een fantast. De „Provinciale Overijselsche en Zwol le Courant" is in de gelegenheid geweest de drukproeven in te zien van de brochure van het Tweede-Kamerlid ds. Van der Heide betreffende de zaak-Ries. In deze brochure wil di. Van der Heide ^wijzen, dat door het Haagsche z.g. ze denschandaal een groote rechtsonzekerheid is gebleken, waarvan ditmaal mr. Ries het slachtoffer is geworden. „Een fantast, wiens antecedenten de politie bekend waren, werd zonder nader onderzoek geloofd en het ge volg was een tragedie, die den naam van een hoogstaand man door het slijk sleurde, waarbij politie, officier van justitie en reeh or-commissaris ernstig in gebreke bleven". Het bovengenoemde blad heeft eenige fragmenten van deze brochure gepubli ceerd. Wy ontleenen daaraan het volgende: Ik heb 't hier volgende geschreven, aldus ds. Van der Heide, allereerst omdat ik van oordeel ben, dat mr. Ries aanspraak heeft op volledig eerherstel en volledige rehabili tatie. De verdenking, waaraan hij zoovele maanden heeft blootgestaan, was de verden king tegen een onschuldige; een onschuldi ge is vervolgd geweest, over een onschuldi ge zijn stroomen van laster en verdachtma king gestort, een onschuldige werd geschorst ia zijn functie van thesaurier-generaal. Na geconstateerd te hebben, dat de eer ste berichten over deze onverkwikkelijke zaak schromelijk zijn overdreven, en dat, nadat de procureur-generaal uit Den Haag ja zaak tot de juiste afmetingen had terug gebracht. deze correctie door vele persorga nen niet is opgenomen, wijdt hij een uit voerige beschouwing aan den persoon en het karakter van den getuige, dien hij X zal noemen. Wat hier volgt, aldus ds. Van der Hside, is de vrucht van een nauwkeurig onderzoek. De getuige. X. werd 26 Januari 1919 geboren en ts dus 17 jaar. Geestelijk en lichamelijk is hü veel, veel ouder. Wie hem ziet en met hem spreekt, krijgt den indruk dat hij 22, 23 jitr is. Hij is vroeg rijp geweest. Hij bezocht eenige lagere scholen; een der hoofden verklaarde van hem, dat hij een verwaande, deftig- en rijkdoende fantast wis, een komediant en een opschepper; een tnder zei, dat de jongen van zich zelf hoog gespannen verwachtingen koesterde, waar voor geen enkere reden bestond. Op deze beoordeeling van het kind vestig ik de aandacht Na de lagere school bezocht hü een Han delsdagschool. Hy maakte op den onder wijzer een ongunstigen, onbetrouwbaren in druk. 's Middags at hü zün boterham bü 'n dame in de buurt op. Den 26sten October 1932 zette hü, voor zoover ik weet, de eer ste schreden op het pad der misdaad. Hü wis toen 13 jaar. Hü stal bü die dame, ten nadeele van het Duitsche dienstmeisje, uit haar kamertje een polshorloge en een lips- sleutel Hü wist met die voorwerpen geen «ad. deponeerde ze bü de politie, afdee- log «gevonden voorwerpen". Er werd in- ®iddels aangifte gedaan bü de politie. X. *od door de politie gehoord en verklaarde hij gestolen had, „omdat hü het met den rafcrwijzer aan den stok had". Ook dit is fclthetsend. h November 1935 werd het ernstiger. Het 'kek, dat X. een moeilüken aard had en zich kwalijk kon aanpassen. Hü had ver- ttoedelijk omgang met homosexueelen en hjn vader was met het oog daarop naar de Politie gegaan. Op 28 Januari 1936 diende de politie een ztpport in bü den Voogdüraad. waarvan de oonclusie was, dat de Voogdüraad werd Vetzocht bü de Rechtbank een request in te zenden, ten einde te komen tot ondertoe- zichtstellen van X. en de benoeming van 'n fezins voogd. 'k leg er hier den nadruk op, dat de po litie door een dergelük rapport in te die- nen, blyk gaf reeds in het begin van dit jaar gedrag van X. bedenkelijk te achten, om het zeer gematigd te zeggen. Een gevaarlijk fantast Oe sc h rij ver vertelt nog veel van de fan- ^tische leugens van X., die inderdaad ex orbitant zün. Hü gaf zich uit voor jour" Palist, drs. in de letteren, secretaris-gene- r**l van het Zweedsche gezantschap, etc. In 41 «He kwaliteiten pleegde hü diverse op lichtingen en maakte bovendien anderen '«dacht. Op de verklaringen van dezen 'a"tast daarop aiieen zün politie en officier van Justitie afgegaan, is mr. Ries gearresteerd, Vervolgd en in het Huis van Bewaring in sloten, waardoor hü «1» thesaurler-gene- 'aal werd geschorst, waardoor zün eer en feden naam door het vuil werden gesleurd. Met voorkennis van twee ministers. Os. Van der Heide vraagt zich vervolgens J hoe ooit de onschuld van mrRies a« den dag ZOu kunnen komen. y g 4«n meening te kennen, dat X de leugens «ver tnr. Rie, debiteerde om de ««^ht van den. zün eigen flsttchentrekkerü af te lei- De persoon van mr. Ries. der Heide Uitvoerig behandelt dr Van^ j W. Beyen, direc- Vervolgens de persoon van •ens een brief van mr £ur van de"Bank een gingen te Bazel, Iemand moet y contemplatieve na uur- «istand bracht hem er toe, d van Ük probleem te ontleden. J voor *n eindelooze goedheid «n oeder ge- zUn ouders en speciaal voor z'J weest", aldus deze brief. Dr. Colyn's oordeel over mr. Ries is het volgende: Toen Ries gearresteerd werd, stond ik daarvan net zoo versteld als wanneer ik ge hoord had, dat Amsterdam plotseling op den zeebodem verdwenen was. Ik heb voor Ries buitengewone waardeering. Indien u mü gevraagd had de vüf beste ambtenaren van Nederland te noemen, dat was Ries daar stellig bü geweest. De schrüver behandelt dan het karakter van mr. Ries, de wüze waarop X. met hem kennis maakte en hoe laatstgenoemde ook door leugens natuurlük de belang stelling van mr. Ries voor zün persoon wist te wekken, waardoor hü eenige malen ten huize van mr. Ries ontvangen is. Beschuldiging. Uitvoerig gaat de schrüver van deze bro chure vervolgens in op de arrestatie en de vervolging van mr. Ries. Over den loop van de beschuldiging schrüft hü het volgende: Op het bureau neemt mr. Ries kennis van hetgeen X. had verklaard. Natuurlük ontkende hü. Hü had niets te bekennen. Mr. Ries werd den volgenden dag, 26 Mei, in het Huis van Bewaring ingesloten. Hü werd voor den rechter-commissaris gebracht. Hü verwees dezen naar zijn verklaring, voor de politie afgelegd: hü had daar voor het moment niets aan toe te voegen. Er werd nog vry lang gekibbeld over de op sluiting. Daarna werd mr. Ries door den rechter commissaris niet meer verhoord. Dit zou eerst plaats vinden op19 Sep tember. Den 2en Juni had de verdachte opheffing van de bewaring gevraagd. De rechtbank in raadkamer hoorde mr. Ries en zyn raadsman op 2 Juni. Mr. Ries had ten volle gelegenheid rnéér dan een uur lang precies de toedracht van zaken te schetsen. Daarna gelastte de rechtbank den rechter commissaris binnen 24 uur vier getuigen te hooren, t.w. X, den heer F. en het echtpaar, dat als huisbewaarders van mr. Ries fun geert, man en vrouw afzonderlük. X. werd door den rechter-commissaris gr wezen op den ernst van zün verklaringen. Hü bracht in zün verheor verschillenc" zonderlinge „correcties" aan op het verba; van zün verklaringen bü de politie afgelegc' Aan mr. Ries werd geen gelegenheid ge geven op te komen tegen alle leugens, drie kwart en halve waarheden van X. Daar was geen Ujd voor! De rechtbank nam kennis van deze ver- hooren en gaf den volgenden dag, 3 Juni, hare beschikking. In de eerste plaats was gebleken, dat het bevel tot bewering nietig moest worden ge acht: de bewaring van mr. Ries vond plaats krachtens een ongeteekend stuk, zoodat zün vrijheidsbeneming niet op de wet steunde. Geen voldoende bezwaren. En voorts (men leze het volgende met aandacht) Overwegende, dat de rechtbank echter hiernaast uitdrukkelyk wil opmerken, dat wanneer het boven behandelde formeel ver weer niet was gevoerd (ter zake van de on wettigheid van de vrüheidsbeneming van mr. Ries. v. d. H.)f de rechtbank geen voldoende bezwaren tegen verdachte aan wezig zou hebben geacht en hem uit dien hoofde in vrijheid zou hebben gesteld. Gelast de onmiddellüke invrüheidstelling van verdachte; Verklaart den officier van justitie niet ont- vankelijk in zijn vordering. De Haagsche politie. Uitvoerig gaat de brochure dan den lü- densweg na, die nog moest worden bewan deld voor en aleer men geloof ging hechten aan de verklaringen van mr. Ries zelve. De brochure is niet malsch over de Haagsche politie. Wü citeeren: X. was terdege bij de politie bekend. Deze had bovendien kunnen weten, dat hü drie jaar onder toezicht had gestaan. Ze had bü informatie van den ambtenaar bü de Kinderwetten kunnen hooren, welk een grenzenlooze fantast en leugenaar hü was. Terwül hü gehoord wordt op 9 Mei ter zake van zün flesschentrekkerü, gaat hü zijn verhalen over mr. Ries vertellen, nadat hü over anderen reeds verhalen gedaan heeft. En wat doet de politie? Stelt zü, die toch zooveel van hem wist, een serieus onderzoek in naar zün betrouw baarheid, hetgeen voor haar zeer gemakke- lük was? Ze doet dit niet, maar ze schenkt geloof aan den fantast, den leugenaar, den bedrie ger. Ze laat de beschuldigden ook niet eens komen om hun te vragen naar de waarheid van de beweringen van X. Ook dat niet. Zü beschouwde de beschuldigingen als ver dachten. Had de politie de verhalen aanvankelyk gecontroleerd, had zü zich bovendien be- hoorlük op de hoogte gesteld van de be trouwbaarheid van X, dan had zü zichzelve bewaard voor de onvergefelüke fout, die zü gemaakt heeft, de fout, die voor mr. Ries zulke bittere gevolgen heeft gehad. Tenslotte verwüt ds. Van der Heide den officier van Justitie, dat deze zich niet eerst in verbinding met de politie heeft gesteld om zich voldoende aan de betrouwbaarheid van de getuigen te overtuigen dit te meer, daar hier o.m. twee hoogere ambtenaren de verdachten waren. De klacht en grief van den schrüver gaan voorts uit naar de traag heid van den rechtgang en het eindeloos sleepend houden van een dergelüke een voudige strafzaak. Den rechter-commissaris moet het verwüt treffen, aldus de schrüver, dat hü voortdurend geweigerd heeft zich té oriënteeren over de betrouwbaarheid van getuige X. De rechter-commissaris weigerde ln zyn onderzoek de betrouwbaarheid van X. te be trekken en daarover getuigen te hooren. Want, zoo was zün uitlating, als ik daarover getuigen hoor, dan moet ik naar de be trouwbaarheid van die getuigen een onder zoek instellen door anderen te hooren en naar de betrouwbaarheid van die anderen moet ik bü weer andere laten onderzoeken enz. enz. enz. Zóó zou ongeveer de geheele thans levende menschheid voor den rechter commissaris moeten verzchünen. Neen, lezer, ik fantaseer niet. Zoo is uit- drukkelük gesproken. Het is natuurlük klinklare nonsens. De zaak is deze: de rechter-commissaris wilde geen getuigen hooren, die de onbe trouwbaarheid van X. konden aantoonen. Het ontbrak hem aan objectiviteitaldus ds. Van der Heide. Wat schrüver verbaast van den minister van Financiën, is, dat hoewel er slechts een verdenking tegen mr. Ries bestond, zün ontslag (niet: schorsing) als lid van eenige commissies vóór 3 Juni, de datum waarop mr. Ries in vrüheid gesteld werd, reeds was geteekend al heeft men het hem zelf niet medegedeeld. Ds. Van der Heide is voorts van oordeel, dat de minister van Justitie een ernstige be leidsfout zou hebben gemaakt, wanneer hü zich in deze zaak zou hebben onthouden van eenige bemoeiingen ten aanzien van de eventueele vervolging van zün hooge amb tenaar. Besluit. Toen eenmaal de instructie tegen mr. Ries was begonnen, aldus besluit ds. Van der Heide, was ze spoedig afgeloopen. Er viel niets van beteekenis meer te onderzoeken; de fantasieën van X., voor zoover ze mr. Ries raakten, waren blükbaar uitgeput, het on derzoek kon spoedig worden gesloten. De substituut-officier van justitie heeft na bestudeering van het dossier de zaak niet doorgezet. Hy heeft van een vervolging af gezien. BUITENGEWONE VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN SLAGERS- BOND. De buitengewone moeilükheden, welke het slagersbedryf heden ten dage ondervindt en die reeds leidden tot het beleggen eener persconferentie door de beide groote slagers honden op 2 Sept., hebben thans den Ned. Slagershond aanleiding gegeven een bui tengewone ledenvergadering te beleggen en •vel op Woensdag, 21 Oct. in het gebouw Tivoli" te Utrecht. In deze vergadering, waarin het hoofdbe- uur met de afgevaardigden en leden der deelingen den toestand onder oogen heeft jzien, is wel tot uiting gekomen dat, hoe- vel eenige verlichting is bereikt door de in trekking der crisishfffing op varkens d.d. 7 Oct., de overge crisislasten en -maatregelen nog te zwaar drukken om een eenigszins loonend bedryf mogelyk te maken. Vermindering van deze crisislasten en daarnaast stopzetting van de overheidsdistri butie van vleeschproducten in geconserveer- den vorm vormden dan ook de eerste pun ten van het urgentieprogram, welke door den secretaris, den heer Th. Cuiper, werden toegelicht, nadat de bondsvoorzitter, de heer E. Weima te Leeuwarden, de drukbezochte byeenkomst had geopend. De voorzitter leid de de vergadering in met het geven van een overzich betreffende de van bondswege ge voerde actie tot het verkrügen van verbete ring in den noodtoestand in het slagersbe dryf. Sinds voor ruim 4 jaren de crisismaat regelen in het leven werden geroepen, heeft het bondsbestuur niet minder dan 85 maal rechtstreeks of züdelings met de regeering in contact gestaan om de ergste gevolgen daarvan voor het slagersbedrijf af te wen den. Al is dit niet geheel zonder effect ge bleven, en was het büv. ongetwyfeld mede aan de actie der bonden te danken dat een derde afslachting van rundvee niet heeft plaats gevonden, toch moet in tegenstelling met een schrüven van den minister, waarin de bewindsman zegt, dat met de wenschen van den slagersstand voortdurend ernstig rekening is en zou worden gehouden, ge constateerd worden dat de slagersbelangen steeds weer aan andere belangen zyn opge offerd. Aan de hand van de vele requester. van den laatsten tüd van bondswege aan de regeering lichtte de voorzitter dit uitvoerig toe. Behalve onder de crisislasten zucht het slagersbedrijf onder een ongelyke concur rentie van het grootbedrijf, is het vaak ziek door overbezetting en ongebreidelde con currentie als gevolg daarvan, door bevoor rechting van anderen. Rük geworden bqcon- zouters, schaarschte van slachtvee, ziel togend slagersbedryf, ziedaar de resultaten der crisispolitiek, zoo riep de voorzitter uit onder daverende instemming der vergade ring. Alle vakkundige adviezen uit vakkrin gen heeft de regeering naast zich neerge legd. Het eerst noodige achtte spreker thans om de crisisheffing ook op rundvee en vet op te schorten, opdat de slagers loyaal hun toezegging kunnen houden om niet tot pms- verhooging van deze eerste levensbehoeften te hoeven overgaan, (Applaus.) Echter was juist 's morgens voor de ver gadering een schrüven van den minister ontvangen, waarin een daartoe strekkend ver zoek wordt afgewezen, op grond dat de gel den uit deze heffing niat ontbeerd kunnen worden. Tenslotte wees de voorzitter er op, dat ook het bedryf zelf niet vrüult gaat en dat het kwaad in eigen kring, sloopende concurren tie etc., niet minder bestrijding verdient dan de lasten van overheidswege opgelegd en de beunhazery, door de onvolkomenheden der huidige vleeschkeuringswet mogelyk gemaakt. t De rade van den voorzitter lokte heel wat gedachtenwisseling uit, waarbü de afgevaar digden op vaak hartstochteiyke wij ze een beroep op de regeering deden om door ver mindering van lasten het slagersbedryf voor den ondergang te vrijwaren.^ De noodzakely kheid van eeu prysvei hoo ging van rundvleesch werd aangetoond, ln dien de regeering niet mocht kunnen beslui ten tot opschorting der crisisheffing op rundvleesch. De wenschen der vergadering werden tenslotte neergelegd in onderstaan de motie: De Nederlandsche Slagershond, op 21 Oct, in grooten getale in buitengewone leden vergadering te Utrecht büeen ter bespreking van den noodtoestand in het slagersbedrüf aanvaardende het urgentieprogramma van het bondsbestuur om tot betere bedrüfstoe standen te komen, spreekt zyn diepe teleurstelling uit over de houding der regeering, wül deze het volksvoedsel vleesch en vet zwaar blyft be lasten met crisisheffing en omzetbelasting, ondanks de stijging der rundveeprüzen ge durende het heele jaar 1936; doet alsnog een ernstig beroep op de regeering om de heffing op rund- en kalfs- vleesch en vet af te schaffen en zoo de regeering aan dit verzoek geen gevolg geeft, zü alsdan den slagers toetsa, om de vleesch- en vetprijzen te herzien naar de thans gel dende veeprijzen, welke herziening hoogst noodzakelijk Is, Gaat over tot de orde van den dag. Het urgentieprogram van de Slagersbon den, behalve afschaffing van heffingen en stopzeting van overheidsdistributie van vleeschproducten in geconserveerden vorm vragende tegengaan van overmatige vesti ging ln het bedrijf en van sloopende concur rentie, alsmede spoedige indiening van het wetsontwerp tot wijziging der vleeschkeu ringswet, werd aangenomen. Het laatste punt werd toegelicht door het hoofdbestuurslid, den heer Pruiksma, de overige door den bondssecretaris, den heer Cuiper. Een belangrijk punt was nog het volgende: Nu er een wüziging van de accijnswet np het geslacht in voorbereiding is, heeft de vergadering zich beraden over het door den bond aan den minister van financiën uit te brengen advies, speciaal wat aangaat de wyze van de accijnsheffing. Tot dusverre vindt de aangifte voor den accyns plaats volgens getaxeerde waarde van het stuk rundvee. Achten de belastingambtenaren de aangegeven waarde te gering, dan hebben zy het recht, tot benadering van het vee over te gaan. Dit benaderingssysteem vormt een ernstige grief van den slager en kan hem in groote ongelegenheid brengen. In de plaats van het huidige systeem werd door het hoofdbestuur voorgesteld aan den minister te verzoeken een vasten norm als accynsbedrag voor de verschillende diersoor ten aan te nemen. Dit voorstel werd by acclamatie aangenomen. Daarna sloot de voorzitter de zeer druk bezochte byeenkomst, de hoop uitsprekende, dat deze vruchten mocht dragen. RUZIE TE OSS. Ondanks genomen politiemaatregelen ter beteugeling van de misdaad, blyken de Ossenaars nog steeds niet doordrongen van het feit, dat het geenszins geoorloofd is een oneenigheid met het mes uit te vechten. Zoo is gisteren wederom een Ossenaar, de 62-jarige J. K., naar Den Bosch gebracht en ter beschikking van den officier van justi tie aldaar gesteld, verdacht van poging tot doodslag. K„ die in den kost is bij de familie van L„ op het Amsteleind te Oss, kwam een dezer dagen in beschonken toestand des avonds zyn kosthuis binnen. Zijn kostbaas was daar over niet gesticht en diende K. een terecht- wüzing toe. Daarover ontstak de kostganger in hevige woede en greep een broodmes van de tafel, waarmee hü van I. als een bezetene te lijf ging. Het lukte van L zyn kostganger met een stoel van het lijf te houden, terwijl zijn vrouw hevig gillend naar buiten liep om hulp te halen. Op de komst der buren nam de dolleman de vlucht, waarna hij eenige café's ging bezoeken. Later op den avond werd hy door de politie wegens dronken schap gearresteerd. Toen de arrestant op het politiebureau werd binnengeleid, be reikte de politie de aangifte van van I. tegen zün kostganger. Nadat de verdachte aan een verhoor was onderworpen, legde hü een bekentenis af. PRIJSOPDRIJVING TE GRONINGEN. De politie te Groningen heeft zich genood zaakt gezien om voor het eerst proces verbaal op te maken tegen den winkelier H. W. T„ Ripperdalaan, aldaar, terzake prijs opdrijving. Tegen hem was een placht inge diend, omdat hü den prüs van cacao van een bepaald merk had verhoogd van 15 tot 20 cent, waarvoor geen enkel motief kon worden aangevoerd. De aanwezige voor raad is in beslag genomen. GELDELIJKE STEUN UIT DUITSCH- LAND VOOR DE N.S.N.A.P.? Vragen van het Kamerlid Donker naar aanleiding van een rechts zaak. Het Tweede Kamerlid Donker heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een op 8 October 1936 voor de recht bank te Haarlem behandelde strafzaak by welker behandeling een getuige zou hebben erkend, dat leden eener partij van nationaal-socialistische richting naar Berlyn en München zouden zyn geweest om geldelijken steun van de Duitsche regeering, althans van officieeie Duitsche instanties of personen, voor hun party te verkrijgen? 2. Is de minister bereid en in staat om te doen nagaan of het feit, waarover hier sprake was, inderdaad heeft plaats ge vonden en onder welke omstandigheden en met welk gevolg? 3. Zoo ja, is de minister bereid om het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Bedoeld wordt de strafzaak tegen den 59-jarigen C. A. B., die een dame, wier zoon een politiek dagblad der N. S. N. A. P. wilde oprichten, voor 25.000 zou heb ben opgelicht, door het doen voorkomen of hü geld in Duitschland zou krijgen. Red. DE INVOER VAN KRENTEN EN ROZIJNEN. Het Nederlandsch weekblad voor kruide nierswaren meldt, dat de volgende circu laire door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale is verzonden aan importeurs van zuidvruchten: „Hierdoor deelen wü u mede, dat w(J ven heden af geen invoer-consenten kunnen afgeven voor krenten en rozynen, Indien niet mede wordt overlegd het oorspronke- iyke koopcontract, eventueel koop-nota en factuur van de ten invoer aangeboden par ty. WIJ behouden ons het recht voor, geen monopolie-overeenkomst met u ef te sluiten, wanneer de factuurprys hooger is dan de prüs, waarvoor oorspronkelük werd gecon tracteerd, dit wil dus zeggen dat de regee ring niet toestaat dat Turksche en Griek- sche afladers eigenmachtig hun prijzen ver- hoogen, omdat de gulden gedevalueerd is". Omtrent deze circulaire verneemt het weekblad nader, dat deze als'voorlooplg moet worden beschouwd en binnen enkelè dagen door een andere zal worden vervan gen, De regeering heeft de circulaire uitge vaardigd om de situatie stevig in handen te kunnen nemen. Er bestaat volgens het blad gegronde reden om te verwachten, dat de nieuwe circulaire een ietwat milderen geest zal ademen en vermoedelyk wel een prijsverschil met het oorspronkelyke koop contract zal worden toegestaan tot een be drag, gelük aan het devaluatie-percentage van den gulden. De kwestie is echter, dat Grieksche en Turksche afladers een veel hooger percentage wenschten te ontvangen. Inmiddels zijn besprekingen met Turkije geopend en men hoopt spoedig resultaten te boeken. HET NOORDHOLLANDSCH VEE VOEDERBUREAU. Het Noord-HolL Veevoederbureau, geves tigd in het Landbouwhuis te Alkmaar, schrüft ons: Waar de stalperiode weer voor de deur staat, meenen wij er goed aan te doen de veehouders weer eens te wüzen op de ge legenheid die er bestaat tot het verkrijgen van gratis inlichtingen (advies) omtrent de wijze van voeren. Reeds een 12-tal jaren bestaat in Noordholland het Veevoederbu reau eene commissie samengesteld uit vertegenwoordigers van de NoordholL land bouworganisaties. Deze commissie heeft ten doel kortweg uitgedrukt „de bevordering eener doelmatige veevoeding". Secretaris is de Rüksveeteeltconsulent te Alkmaar. Deze commissie nu verschaft geheel gra tis voor inwoners van Noordholland monde ling (zoo noodig zelfs ter plaatse) en schrif telijk advies. Zy die schriftelyk advies vra gen, dienen in de aanvrage om advies zoo veel mogelük inlichtingen te verstrekken cmtrent hoeveelheid en kwaliteit der be- dryfsvoedermiddelen (hooi, kuilgras enz.) eventueel reeds aangekocht voer, levend ge wicht, leeftyd, productie (waartoe de melk gebezigd wordt industrie- of consumptie- melk) en conditie van het vee. Gedurende de vorige stalperiode werden ruim 4000 adviezen verstrekt. Een groot aan tal hiervan was te danken aan de medewer king van leerlingen en oud-leerlingen van lagere landbouwscholen en -cursussen, con troleurs fokver. en zuivelfabrieken, welke fungeerden als stalvoedercontroleurs. Daar naast hebben echter zeer veel veehouders zich rechtstreeks tot het V.B. gewend. Uit de behandelde gevallen kregen wy sterk den indruk, dat er dikwüls nog heel wat be spaard kan worden door zoo doelmatig mo gelük te voeren. Dikwüls kan dit geschie den door gebruik te maken van in verhou ding tot hun gehalte goedkoopere meelsoor ten, of door vervanging van sommige meel soorten door bedrüfsvoedermiddelen (het geen nu vooral door de in verhouding tot de melkprüzen zeer hooge meelprijzen in het oog gehouden moet worden) óf door een betere samenstelling der gebruikte meel soorten. Het is dan ook zeker wenschelük, dat iedere veehouder in deze voor hem zoo moeilijke tyden nog tracht via een deskun dige voorlichting wat te besparen. Waar wü verwachten, dat dit jaar zich veel veehouders rechtstreeks tot het V.B. zullen wenden, raden wü ieder aan dit in verband met den naderenden staltüd spoedig te doen. De aanvragen welke het eerst bin nen komen kunnen het eerst worden behan deld. Wat de mondelinge adviezen betreft kun nen wü mededeelen, dat op de volgende marktdagen zitdagen zullen worden gehou den: Amsterdam: Maandag 26 October van 10- 12 uur in Café op de veemarkt en vervol gens om de 14 dagen; Alkmaar: wekelüks Vrüdags en Zater dags Landbouwhuis, Alkmaar. Hoorn: wekelüks Zaterdags in de Kei zerskroon; Hoofddorp: wekelüks Donderdags in de Beurs v.m. 11-12 uur; Purmerend: Dinsdag 27 October in hotel De Doelen en vervolgens om de veertien dagen; Schagen: wekelüks Donderdags ln oafê de Beurs (Boontjes); Middenmeer: Woensdag 28 Octobar en vervolgens om de veertien dagen. |Op deze zitdagen zal aanwezig zijn de Ryksveeteeltconsulent ir. L. de Vries, of de adjunct-rüksveeteeltconsulent ir. J. P. J. v. Oers, te Alkmaar, of de assistent van het Veevoederbureau J. Bakker te HeOoo. DE BENZINEPRIJZEN. Het secretariaat dar Algemaene dti- landsche Verkeersfederatie heeft as nans de Besturen van den Bond van Bet lijfs- autohouders in Nederland (B3.N.\ de Koninkiyke Nederlandsche Au obiel Club (K.N.A.C.), de Koninklijke dei- land sche Motorwielrijdors Veree. ging (K.N.M.V.) en den Koninklüken Neder- landschen Toeristenbond (A.N.W.B.) een adres aangebode b '.welke door de noemde verkeersbonden tot den min. van financiën werd gericht inzake verlaging van het bijzonder Invoerrecht op benzine ter compensatie van de te verwachten ver hooging van den detail-verkooppry's daar van.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11