Wordt de nieuwe pachtwet aangenomen? PARLEMENT Voor- en tegenstanders aan het woord. Bescherming van den pachter. fiecfiLvzakw De Mijdrechtsche millioenen. Onderzoek naar geestvermogens van verdachte gelast QuitwlaHd £atub at Glimlach]* (Van onzen parlementairen medewerker) Toen het ministerie-Colijn na de verkie zingen van 1933 optrad, kondigde het een nieuwe Pachtwet aan. Tot Juni 1935 duurde het alvorens aan dit voornemen gevolg werd gegeven en een ontwerp werd ingediend. Dit nu is gistermiddag in de Tweede Kamer in behandeling gekomen. Na de verwerping door de Eerste Kamer op 5 Februari 1932 van het ontwerp-Pachtwet van minister Donner mag dit gezien de parlementaire geschiedenis een vrij spoe dige herrijzenis van een vernietigde poging tot wetgeving heeten. Dat zij wordt gedaan, bewijst dan ook wel de behoefte aan een pacht wet, die meer up tot date is dan de tegen woordige, welke in de bijna honderd jaren van haar bestaan weinig verandering heeft ondergaan. Het nieuwe ontwerp geeft den rech'er grooten invloed op de definitief te sluiten overeenkomst, volgens verscheidene woord voerders in de Tweede Kamer een te groo ten invloed. De bepalingen omtrent de pachtsom en de pachtvoorwaarden; het recht op conti nuatie van de pacht (dat in dit ontwerp ech ter beperkt is), 't toe te kennen recht op ver goeding voor verbeteringen, en verhaal vin kosten voor noodzakelijke herstellingen, en in 't algemeen de groote bevoegdheid welke aan den rechter (den kantonrechter met twee deskundigen, niet tot de rechterlijke macht behoorend, in een „pachtkamer" vereenigd) wordt toegekend, waren de voornaamste runten van het debat van den eersten dag. Overzicht van de belangrijkste bepalingen. Wellicht is het dienstig eerst een kort overzicht van de belangrijkste bepalingen van het ontwerp te geven. De pachtovereen komst geldt voor onbepaalden tijd, tenzij zij voor bepaalden tijd, met inachtneming van het volgende is gesloten; Een pachtovereenkomst, welke voor een bepaalden tijd wordt aangegaan, kan slechts voor den duur van ten hoogste één jaar worden aangegaan bij wijze van proef en indien uit den aard van het gepachte, dan wel uit de bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de overeen komst redelijkerwijze voortvloeit. Als bijzon dere omstandigheden worden niet be schouwd beperkingen den verpachter door derden opgelegd. De bevoegde rechter be slist ten aanzien van deze bijzondere omstan digheden. Een proefovereenkomst ten aan zien van hetzelfde goed kon slechts eenmaal worden gesloten. In het bovenstaande is het continuatie- recht in principe neergelegd. Het wordt in een paar andere artikelen meer in bijzonder heden geregeld en beperkt. De pachtovereenkomst wordt slechts schriftelijk aangegaan: de verpachter geeft daarvan afschrift aan den bevoegden rechter en als deze summierlijk van oordeel is, dat de overeenkomst als „buitensporig" moet worden beschouwd, roept hij verpachter en pachter op voor hem te verschijnen. Stem men beide partijen in door hem noodig ge oordeelde wijzigingen in, dan worden' deze in een proces-verbaal vastgelegd, dat door beide partijen wordt geteekend en voor haar verbindend is. Indien partijen niet toe stemmen, verklaart de rechter naar omstan digheden de pachtovereenkomst nietig of wijzigt hij de voorwaarden van de overeen komst. Indien hiertoe aanleiding bestaat, regelt hij bovendien de gevolgen voor belde partijen. Wijziging of aanvulling van pachtovereenkomst geschiedt eveneens schriftelijk; de bovengenoemde bepalingen zijn er op van toepassing. Vermindering of vermeerdering van den pachtprijs kan ge vorderd worden in de gevallen waarin de artikelen 1520-1522 omtrent den koopprijs van het Burgerlijk Wetboek voorzien. Wan neer de pachter of verpachter klaarblijkelijk niet zou hebben gepacht of verpacht, indien hij de werkelijke uitgestrektheid had ge kend, kan hij ook nietigverklaring der over eenkomst vorderen. Voorts zijn er bepalingen voor andere ge vallen, waarin de pachter vermindering van den pachtprijs of ontbinding van de overeen komst kan vorderen, b.v. indien gebreken van het verpachte blijken. De verpachter moet vergoeding geven voor bepaalde aangebrachte verbeteringen over de laatste 10 jaren. De verpachter moet een vermindering van den pachtprijs toestaan, wanneer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen tengevolge van buitengewone omstandigheden de opbrengst van het be drijf aanmerkelijk minder is geweest, dan bij het aangaan der overeenkomst te ver wachten was. De verpachter moet ook een wijziging van de pachtvoorwaarden toestaan en met name een vermindering van den pachtprijs voor de toekomst, indien zulk een wijziging in verband met veranderde omstandigheden door de goede trouw wordt gevorderd, en ook in het geval, dat de pachtprijs, ondanks den yver en de bekwaamheid van den pach ter, dezen geen redelijk bestaan oplevert. Voorts zijn een aantal gebruikelijke ver plichtingen van den pachter vastgesteld, bijv. omtrent onderhoud van het goed, ver goeding van aangebrachte schade; geringe reparaties (groote komen op rekening van den verpachter). Verzwaring van publiekrechtelijke lasten zijn aanleiding voor verhooging van den pachtprijs. Hij moet ook een verhoogden pachtprijs toestaan als de goede trouw, in verband met gewijzigde omstandigheden, dit vordert. Een pachtovereenkomst kan niet eenzijdig worden beëindigd dan na schriftelijke op zegging. In geval van opzegging door den verpach ter kan de pachter, indien hij door de opzeg ging ernstig in zijn belangen zou worden ge schaad, binnen een maand in rechte nietig verklaring van de opzegging vorderen. De rechter wijst de vordering af, indien de pachter zijn verplichtingen niet behoorlijk is nagekomen, behoudens in het geval, dat hij alsnog over bepaalde voorwaarden volstaat. Als de verpachter ernstig in zijn belangen zou worden geschaad, wijst de rechter de vordering af. Een voor den verpachter zeer nadeelige voortduring van de overeenkomst is ook aanleiding voor ontbinding van de pachtovereenkomst. Ontbinding kan ook volgen bij gecontroleerde nalatigheid van een der partijen. Het debat. Na dit overzicht valt het ons gemakke lijker een resumé van het debat te geven waaraan gisteren zeven sprekers hebben deelgenomen (zes stonden voor vandaag ingeschreven). Er werd namelijk nog al eens wat her haald wat reeds door voorafgaande spre kers was gezegd. Als besliste voorstanders van dit ont werp al ging het hun nog niet ver ge noeg deden zich kennen de heeren van Houten (c. d. u.) en van der Sluis (s. d a. p.). De heer Ebels (v. d.) was minder geestdriftig, al zal hij wel voorstemmen, hetgeen de houding van den heer Weit kamp ook wel kon zijn, ofschoon hij toch veel critiek had In het kamp der tegenstanders moeten we zoeken de heeren de Geer (c. h.), Lou- wes (v. b.) en van den Heuvel (a. r.), de eerste twee zeker, de laatste kon rrz1 op zet en vorm van het ontwerp nog wel medegaan. Om met de laatste groep te beginnen: de oud-minister van Financiën kon niet heenkomen over de wijze waarop de Re geering met het continuatierecht had rondgesprongen. Z. i. had zij 'tnog erger gemaakt dan in het ontwerp-Donner, dat op dit stuk vooral zooveel tegenstand had ondervonden. Minister van Schaik doet aldus jhr. de Geer een schijnconcessie, maar in- tusschen verder dan zijn voorganger, door den rechter over allerlei moeilijke, vaag geformuleerde kwesties te laten beslissen. Zoo'n rechter moet een Uebermensch, een ware Salomo zijn. Maar het grootste be zwaar van den leider der chr.-historischen was, dat de rechter partijen dwingen kan bepalingen, welke hem goed dunken, in pachtcontracten op te nemen. Dat kwam hem in een rechtsstaat als de onze ontoe laatbaar voor. „Men geve den rechter he^ recht van veto, doch men geve hem niet de bevoegdheid om in eens anders con tracten "te knoeien", zoo riep de heer (Je Geer uit. Bovendien: wat verstaat men precies onder „buitensporigheden" in pachtcontracten? vroeg hij. Dat kunnen z. L nooit de essentialia van een contract zijn. Met het oog op het een en ander had hij een amendement ingediend We kregen den indruk dat deze kwestie den heer de Geer zeer hoog zat, maar ook, dat de Regeering, als zij hem tegemoet komt in deze, op zijn steun aan 't ontwerp kan rekenen. Dit principieele-juridische bezwaar on dervonden de heeren Ebels (v. d.) en van den Heuvel (a. r.) ook, al ging de eerste er niet zoo diep op door. Beide bleken boven een continuatierecht de voorkeur te geven aan het Engelsche systeem, dat met een schadevergoeding aan den pach- 'er> deze het veld moet ruimen, goede een j re-uHaten heeft bereikt, zoodat onrede lijke pachtopzeggingen daar haast niet voorkomen. De vrijz.-dem. afgevaardigde verwachtte wel iets goeds van de pacht- bureaux, welke door rechtspersoonlijk heid bezittende lichamen, die goede pacht- toestanden willen bevorderen, kunnen worden opgericht. Volgens hem zouden deze bureaux, welke pachtovereenkom sten goedkeuren waaraan dan een ze kere sanctie wordt verleend optreden van den rechter in vele gevallen kunnen voorkomen. Die bureaux leken den heer van den Heuvel ook wel iets, maar hij vond in de desbetreffende artikelen nog veel ondui delijks. De heer Louwes (v. b.f, de derde dezer groep die ernstige bezwaren had, waaron der óók die van den heer de Geer, be twistte de heeren v. d. Sluis en van Hou ten, dat de pachters hier aan de grootste willekeur bloot staan, al moest hij erken nen dat zij meer bescherming behoefden. Van de continuatie moest hij niets heb ben. Die brengt nu om de tien jaar een jubeljaar en weldra zal men de continu atie erfelijk verklaren. Hij oordeelde dat deze nieuwe Pachtwet een fundamenteele wijziging in de verdeeling van den bodem zou brengen, o. a. door de groote bevoegd heden van den rechter. zeker hroenVWeitkamP (c" h-> vond een dïe ti^.l f efeCht 111 de tegenwoor- maar wnnTf f,!8 niet onbillijk, dat een tiidAi-lv geval zien vastgelegd in y ,lyk verpachte boerderij weer ffij ichUeeX^n0iUüe kan Worden genomen few n meuwe pachtwet ongetwij- ïïf, L°^5: ™aaI_.dit ontwerp wflde le veel «gelen en den pachtte vedbe schermen door de pacht aan de vrije con currentie te onttrekken. En zoo zijn wij dan genaderd tot de voorstanders, de heeren van Houten (c.d.) en van der Sluis (s.d.a.p.) Eerst genoemde had gaarne een volledig con tinuatierecht in het ontwerp zien opge nomen, maar accepteerde niettemin gaarne het onvolledige, onder de verklaring dat hy naar de 100 pet. zou blijven streven Zyn opwekking aan het adres der tegen standers was, dat goede verpachters van de nieuwe wet niets te vreezen zouden hebben. Het zijn z.i. dan ook alleen diege nen, die in vrije concurrentie de hoogste pacht willen bedingen, die zich verzetten. De heer van der Sluis (s.d.a.p.) ver wachtte belangrijke verbeteringen van de nieuwe wet op het platte land, al gingen zijn wenschen ook verder en in de rich ting van het volledige continuatierecht. Evenals zijn medestander bestreed hij al lerlei adressen van bezwaarden, waaruit juist z. i. de noodzakelijkheid van een nieuwe wet bleek. Het werd hoog tijd, dat de pachters een rechtspositie kregen, welke mollen, vis- schen en zangvogeltjes allang hebben! Naar het zich laat aanzien zijn een paar dagen van de volgende week ook nog wel voor de behandeling van het wetsontwerp noodig, aangezien er zeer vele amende menten zijn ingediend. Na de pauze is gisteren voor het ge rechtshof te Amsterdam de Mijdrechtsche millioenenzaak hervat. Een commies bij de registratie vertelt na de pauze, dat verdachte in gezelschap van nog een man in 1920 op zijn kantoor was geweest. De contracten waren niet in orde geweest en ze waren weggegaan. Het was getuige opgevallen, dat in het arbeids contract zoo'n hoog ralaris aan verdachte was toegekend. Pres. (tot verdachte): Was die ander misschien iemand, die de contracten voor u in elkaar draaide? Verdachte ontkent, dat hij in gezelschap van iemand anders op het registratiekan toor was geweest. Een collega bevestigt de verklaringen van den commies. Hij had den indruk ge kregen, dat verdachte in gezelschap was vart een advocaat, althans van een in tellectueel Naar een volgende getuige vertelt, heeft mr. Venhuizen na de registratie van deze zoo eigenaardige en kostbare stukken zich onmiddellijk ten kantore van de registra tie te Breukelen vervoegd met het ver zoek, er voor te zorgen dat mevrouw van Wieringen niet zou te weten komen, dat de documenten waren geregistreerd. Mr. Venhuizen zegt, dat hij bang was, dat mevr. van Wieringen boos zou worden, omdat een onderzoek na een vorige regis tratie haar ook in hooge mate zou hebben opgewonden. Mej. dr. E. C. van Dorp, verre familie van den heer van Wieringen verklaarde, dat de oude vrouw zeer op haar familie gesteld was. Zij was tot kort voor haar dood uitstekend bij. Een lange rij getuigen a charge komt daarna verklaringen afleggen. Belangrijk zijn die van een vroegemn pachter van de weduwe. Op zekerendagin 1933 is hij nadat hij van tevoren eea gesprek met mr Venhuizen had gehad —r door mr. Ven huizen op diens kantoor ontboden. De ad vocaat had hem gevraagd verklaringen af te leggen over uitingen van de weduwe. Getuige had er niet veel zin in, omdat hy vreesde ongenoegen te krijgen. Hy liet zich echter bepraten om voor notaris Wildschut verklaringen af te leggen, waarna een acte werd opgemaakt. Aan ge tuige was gezegd, dat «lechts de proc.- generaal van den inhoud kennis zou ne men. Hij verklaarde in die acte o.a., dat mevrouw Van Wieringen hem gezegd had, dat later, na haar dood, verdachte haar bezittingen zou erven. Ter zitting geeft deze pachter een heel andere lezing van het geval. De weduwe had wel over verdachte als erfgenaam ge sproken, maar dat was duidelijk een grapje. Verdachte heeft indertijd een uitvoerig schrijven aan het hof gericht, waarin hij het heele interieur van de villa beschrijft Thans hoort het hof diens dienstboden, om de juistheid van verdachte's beschrijving te controleeren. Er blijkt vrijwel niets van te kloppen, alleen de dingen die bü een eerster, oog opslag te zien zijn, weet verdachte goed, wat den president doet opmerken: ,,'t Bed stond zeker op de slaapkamer. Laten we er maar mee ophouden, ook aan ons geduld komt een einde." Getuigen a décharge. Het hof begint daarop het verhoor van de door de verdediging opgeroepen getui gen. Een Haarlemsch advocaat verklaart van een familielid van mevr. Van Wieringen te hebben vernomen, dat de familie vrees de, dat de erfenis deels naar de diaconie, deels naar „een verren neef' zou gaan. De candidaat van notaris Wildschut, die bij de totstandkoming van de verklaring van den pachter aanwezig is geweest, legt hierover verklaringen af. De notaris stel de de vragen. President: Dat kan niet. De notaris wist toch niet waar het om ging, dat wist mr. Venhuizen. Getuige: Er was eerst een „voorberei dend" verhoor van den pachter waarbij de notaris nog niet aanwezig was. Ik heb toen die verklaring opgeteekend. Mr. Ten Bokel: Heeft de pachter niet uit eigen beweging verklaard? President: Er zullen Wel vragen zijn ge steld. De pachter bevestigt dit: mr. Venhuizen heeft de vragen gesteld. De candidaat- notaris zegt, dat de verklaringen door den j pachter zelfstandig zijn afgelegd. Onderzoek geestvermogens. De president stelt voor het verhoor hier I te schorsen, doch de procureur-generaal dr. D. Reilingh, verzoekt mede met het oog op den inhoud en den aard van het cahier een onderzoek naar de geestver mogens van verdachte te doen instel len. Ook verzoekt het O. M. een bevel tot I gevangenneming tegen verdachte voor I TEGFN LRSTOPPInq zy'n L e op i i deze zaak. een mild en prompt werkend laxA»^- n De gevangenisstraf voor de eerste zaak dat uit zuiver plantaardige heef ddél, loopt ten einde en er bestaat, wanneer js samengesteld. L e o p i 11 e n anddeelen verdachte vrij komt, alle kans, dat hy ge- zeifs jn chronische gevallen sed -t o ^®n' tuigen zal beïnvloeden. Er is in deze zaak uitstekende resultaten celeiH 20 ^aar al genoeg achter de schermen gewerkt. Leopillen in doosjes vanaf in De verdediging kan met het psychia- aue apothekers en drogisten ®ij trisch onderzoek wel instemmen. Niet ech- EEN BRAND, DIE VIJF WEKEN^Dm^T Te Tokio is een brand, die vyf wekü duurd heeft, eindelijk gebluscht Het J*~ was uitgebroken in een steenkooion7lUr minister juist omdat deze zaak nog han- plaats in de wyk Foekagawa, waar het a gende is, de voorwaardelijke invrijheid- zelfontbranding na regenval ontstaan i 17 September. De eerste brandweer»£ 011 ling, die ter plaatse arriveerde, blusschingswerk met water op de kolen werpen, hetgeen echter tengevolge had rf het vuur nog eens zoo fel ontbrandde ter met het bevel tot gevangenneming „Deze man zit al gevangen, waarom zoudt u hem er dit bevel nog oovenop geven?" Mr. Ten Bokkel meent te weten, dat de gende stelling, die voor verdachte is aangevraagd nu zyn straf op 2 80ctober voor 2/3 zal zijn uitgezeten, zal weigeren De procureur-generaal: Van dat laat ste is mij niets bekend Verdachte: de reclasseeringsambtenaar vertelde het mij. De procureur-generaal handhaaft zijn verzoek. Het hof gaat in raadkamer; na herope ning deelt de president mede, dat het hof termen vindt om een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte te doen instellen. Het onderzoek wordt voor onbepaalden tijd geschorst en de stukken worden in handen van den rechter-commissaris te Amsterdam gesteld. Voorts gelast het hof de gevangenneming van verdachte met het oog op mogelijke samenspraak met getuigen. Men ging toen over tot het weghalen v.„ den nog niet aangetasten kolenvoorraad De totale schade wordt eeraaw,,» 20.000 yen. °P op M. WIELRIJDER AANGEREDEN. Arts voor het hof. In de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te Leeuwarden stond terecht zekere R. S. K. arts te Buitenpost, wien ten laste was gelegd op 10 December van het vorig jaar by Hoogkerk met z'n auto hoogst roekeloos, met te groote snelheid en boven dien met gedimde lichten te hebben gere den. Als gevolg daarvan zou een wielrijder, die van een zijweg kwam en den weg over stak zijn aangereden, waarbij deze een sche- delbasisfractuur bekwam en aan de gevol gen is overleden. De rechtbank sprak dr. K. vrij. De offi cier ging in hooger beroep. De procureur-generaal vorderde vernie tiging van het vonnis en veroordeelde K. tot 500 boete. subs. 100 dagen hechtenis. TWEE BULGAARSCHE MINISTERS AFGETREDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bul- gaarsche minister van spoorwegen, Kukgu- charof, en de minister van onderwijs, Mi- schaikof, gisteren by den minister-presi dent hun ontslag hebben ingediend. Dit ont slag is aangenomen. Beide afgetreden ministers, die lid zyn van de volks-sociale beweging van Zankof, jnotiveeren hun aftreden met het feit, dat de regeering nipt in staat is' gewéést h&ar belofte aan het volk van begin Juli van dit jaar inzake het hóudeh 't^kn 'Paflèmentsvei - kiezingen gestand te doen. Minister-president Kusseiwanof en de overige leden van de regeering zyn voor standers van uitstel van de verkiezingen en willen de reden hiervan in een verklaring aan het volk uiteenzetten. De beide aan hangers van Zankof verzetten zich evenwel hiertegen. In den middag heeft minister-president Kusseiwanof den koning rapport uitge bracht. Voor de beide afgetreden ministers zyn nog geen opvolgers benoemd. Met uitzondering van den minister van landbouw, Wossilef, die lid is van een de mocratische groep, behoort thans geen en kele minister tot een politieke party. Naar verluidt zullen ook in de plaats van de beide afgetreden ministers neutrale des kundigen worden benoemd. DE ZUID-AFRIKAANSCHE BIJBEL IN BRAILLESCHRIFT. Twee boeken uit het nieuwe testament de evangeliën van Johannes en Marcus, zyn onlangs in brailleschrift in het Afrikaansch verschenen. Het is de bedoeling, dat de ge- heele bijbel op deze wyze onder het bereik der Afrikaans sprekende blinden komt. Dat werk zal tien jaar in beslag nemen: 38 zware deelen brailleschrift zullen het resultaat zijn. INCIDENT BIJ HENDAYE. Een betreurenswaardig incident heeft zich aan de Fransch-Spaansche grens by Hen- daye voorgedaan. In den nacht zijn drie le den van de Spaansche phalanx, die van San Sebastian kwamen, verdwaald en in Hen- daye terechtgekomen. Zy werden ontwa pend, waarna zy zich weer op weg naar het Spaansche grondgebied begaven, toen drie personen die de internationale brug waren gepasseerd den dienstdoenden gendarme vroegen hun de phalanxisten uit te leveren. De gendarme weigerde dit, waarop de indi viduen hem aanvielen en tegen den grond wierpen. Een der aanvallers werd door toe gesnelde douanebeambten en leden der mo biele garde gearresteerd, de twee andere wisten te ontkomen. De militaire autoritei ten te Irun hebben haar excuses aangebo den. GROOTE BRAND IN EEN POOLSCH DORP. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in een Poolsch dorp in het district Biala Podlaska. 21 woonhuizen, meer dan 30 schuren werden een prooi der vlammen. Een groote hoeveelheid vee kwam in de vlammen om. TREIN GRIJPT AUTOBUS. Acht dooden, veertig gewonden. Op de Roemeenach-Tsjechische grens heeft een trein een autobus gegrepen, die juist passeerde. Acht personen werden daarbij gedood, veertig gewond: Verschei dene gewonden zyn er zeer ernstig aan toe. SCHEEPSRAMPEN IN JAPAN Aan den Zuidpunto van Karafto Sachalin is het 1000 ton metende „Aisjoe Maroe" gestrand. Het te hulp snelde redingsschip „Oera" is in den Taifoen gezonken, waarbij de bemannin* van 35 koppen verdronk. De „Aisjoe Ma- roe" wordt thans eveneens vermist. Aan dè westkust van Hokkiido is voorts tenge volge van den Taifoen een 10.000 ton me tend steenkoolschip gestrand. BENZINEPRIJS IN ITALIË. Naar de K. N. A. C. mededeelt, is de prys der benzinebons in Italië voor toeris ten verlaagd. Voor eigenaars van 5 tot 15 hotelbons be draagt de prijs per liter lire 1.78. Z(j die in het bezit zijn van 16 tot 90 hotelbons beta len lire 1.32 per liter benzine. HET AVONTUUR VAN DE GIRL PAT. Beide beklaagden veroordeeld tót dwangarbeid. De jury heeft gisteren kapitein Frank Osborne en zijn broer James schuldig bevonden aan poging tot diefstal van het aan de zorgen van den eersten bekL toe vertrouwde schip Girl Pat, en hen, met in aanmerking neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot respec tievelijk IX jaar en 12 maanden dwang arbeid. In zijn toelichting zeide rechter Single- ton, dat de heer Moore een paar onvoor zichtige uitlatingen had gedaan maar dat zijn reederij te goeder naam en faam be kend stond en er inderdaad nog nooit iets verdachts met verzekeringsgelden wu voorgevallen. Het feit, dat de Girl Pat en de Gipsy Love een te zware scheepshypo- theek droegen, was in geen geval een reden geweest voor de beklaagden te ver onderstellen dat de reederij zich op mis dadige wijze van beide schepen had willen ontdoen. De rechter uitte verder zijn scher pe afkeuring over het feit, dat een uitge versfirma de beklaagden een groote som had geboden yoor ftet gedetailleerde relaas van hun avonturen. Dat was als het wart de misdaad in de hand werken en spt. hoopte, dat de firma met haar copy zou blijven zitten en geen fatsoenlijk menech op dergelijke wijze verkregen inlichtingen van een dergelijke vaart zou willen lezen. Tot zijn spyt stond den rechter geen an der middel ter beschikking dan een beroep op het algemeen fatsoen. De jury was na 40 minuten reeds tot overeenstemming gekomen. De Osborne's zyn niet gevangen geno men en hebben 14 dagen den tijd om hoo ger beroep aan te teekenen. STAND DER GROENTEN- EN FRUIT- TEELTGEWASSEN OP 20 OCTOBER. Algemeen overzicht De weersomstandigheden zyn sinds de vorige berichtgeving niet onverdeeld gun stig geweest voor de ontwikkeling der groenten- en fruitteeltgewassen. In de maand September en in het bijzonder om streeks 21 September viel er veel regen. In de eerste weken van October bleef de re genval beneden normaal en bedroeg het aantal uren zonneschijn 87, tegenover 56 normaal. De temperatuur onderging een sterke daling en bedroeg in de eerste 10 dagen van October 4* beneden normaal. Tot dien datum kwamen herhaaldelijk nachtvorsten voor welke aan enkele gewas sen, zooals andijvie en bloemkool, schade toebrachten. Mede in verband met de re gens in September komt bij druiven nogal het verschijnsel van lamsteligheid voor. Mag ik even een nieuw mid del tegen muggensteken voor U demonstreeren?!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6