DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RUSLAND EN DE KWESTIE DER NIET-INMENGING. Eenige nota's in de vergadering besproken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Portugal verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Madrid. De Russische nota. a. Portuqal en Spanje. herstel der monarchie De demonstratie der Rexisten. Het Duitsche vierjaren-plan Duitschland erkent de verovering van Abessinië. Laffe overval te Kloosterzande. Oude man gewond. Herriot's redevoering. Op Het congres der radicalen. ALKMAARSCHE COURANT 251 Dit bestaat uit vier biaden. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 24 October 1936 De teerling is gevallen: Rusland wenscht niet, in grootere mate gebon den te zijn aan het accoord van niet- inmenging dan andere deelnemers. Dat is het voornaamste resultaat van de vergadering van de niet-inmengings- commissie. gisteren in Londen ge houden. Lord Plymouth heeft aan het begin der zitting van genoemde commissie voorlezing gedaan van de betreffende nota, waarin de Sovjet-regeering o.m. verklaart: gezien de «rechtvaardige situatie, welke is gescha pen, acht de regeering der Sovjet-Unie in erereenstemming met haar verklaring van T October zich niet gebonden door de niet- lnmengingso vereen komst in een grooter mate dan de overige deelnemers. De beteekenis dezer verklaring wordt ver duidelijkt door een voorafgaande passage in de nota, waarin verklaard wordt, dat, daar de commissie de inbreuken niet heeft doen eindigen en het Sovjet-Russische voorstel de Ptortugeesche havens te controleeren, niet in «verweging heeft genomen, de Sovjet- Russische regeering van meening is, dat de overeenkomst een vodje pepier is geworden en in de practijk heeft opgehouden te be staan. Rusland wenscht Spanje recht te geven wapens te koopen. De Sovjet-regeering ziet slechts één uit weg uit deze situatie: De Spaansche regee ring het recht te geven buiten Spanje wa pens te koopen en daarbij faciliteiten te verleen en en den deelnemers aan de niet- kmengingso vereen komst het recht te geven wapens aan Spanje te verkoopen. In de nota verklaart Maisky voorts, dat de niet-inmengingsovereenkomst systematisch door een zeker aantal deelnemers is ge- «honden. De levering van wapens aan de RRandelingen duurt voort, zonder dat ■nrties worden toegepast. Jbrtugal is de voornaamste basis gewor den voor leveringen aan de opstandelingen, tewyl de wettige Spaansche regeering in tóte geDoycot is, daar zij beroofd is van de faciliteiten buiten Spanje wapens te koopen Als gevolg van de schending der overeen komst is een voor de opstandelingen gun- •hge situatie geschapen, hoewel de overeen komst geenszins bedoelde een zoodanigen toestand te scheppen. Twee Italiaansche nota's. Van geheel anderen aard waren de twee Italiaansche nota's, welke aan de commissie Werden overhandigd. Dat wil zeggen. e kwesties kwamen grootendeels op hetzelfde neer, maar de belangen van Italië en Rus land bleken volkomen tegenover elkaar te •taan Wat trouwens geen wonder is! Wat de eerste Italiaansche nota betreft, daarin wordt uitdrukking gegeven aan de verrassing dat het document van Del Vayo (den Spaanschen minister van buitenland- «che zaken) als voldoende basis voor een klacht is beschouwd. De Italiaansche regeering bevestigt schrif telijk, dat de Spaansche beweringen van allen grond ontbloot zijn. DeItal'ansch®re" teering weerlegt de Spaansche beweringen met nameen aanzien van "aliaansche zen dingen en herinnert er aan, dat het door IU& goedgekeurde embargo pas opJ8 toitenlandsche per. ^'^^''voor het voerde bestellingen. Beschuldigingen jegens Sovjet- Rusland herhaald. houestigt de Italiaan- In haar tweedein®ta* uldigingen aan- Khe regeering alle Des t door gaande schendingen va g 0ctober op Sovjet-Rusland, zo0f ^Lnsche regee- achrift waren gesteld- D bewijzen te kun. ring verklaart overvloed* ^^g», in »en leveren van „dirw herhaalde in «tryd met letter en geest de leiders het openbaar door Sovjet- gomt ver- afgelegde verklaringen. L> overtreding volgens zestien gevallen deze ge- door Sovjet-Rusland op en vraagt vallen te willen voorleggen aan de commis sie en aan den vertegenwoordiger van Sov jet-Rusland met het verzoek er in overeen stemming met het reglement uitleg van te geven. Communiqué van de commissie. De niet-inmengingscommissie heeft ten slotte een communiqué uitgegeven, waarin verschillende punten van de vergadering worden medegedeeld. De Portugeesche vertegenwoordiger wees met kracht de beschuldigingen tegen zijn land, zooals deze vervat zijn in het schrij ven van den vertegenwoordiger der Sovjet- Unie, van de hand en verklaarde: de be schuldigingen zijn ongegrond, zooals vastge steld zal kunnen worden, wanneer het ant woord van mijn regeering zal zijn binnen gekomen. Overeengekomen werd, het schrijven van Maisky aan den voorzitter van de sub commissie voor te leggen. Men zal dan den vertegenwoordiger der Sovjet-Unie verzoe ken, bepaalde punten van zijn verklaringen nader toe te lichten. Met betrekking tot de schendingen van het non-interventieaccoord, waarvan de Spaansche regeering Duitschland had be schuldigd, gaf de voorzitter der commissie, Plymouth, als zijn meening te kennen, dat het antwoord van Duitschland op de inge diende klachten bevredigend was, behalve op twee punten, waarover nadere ophelde ring van de Duitsche regeering is gevraagd. De vertegenwoordiger van Duitschland heeft zich bereid verklaard, de gevraagde inlichtingen in te winnen. Op een voorstel van Plymouth, gesteund door den Franschen ambassadeur, kwam de commissie overeen, de subcommissie uit te noodigen om morgenochtend bijeen te ko men, ten einde na te gaan of en in hoeverre het non-interventieaccoord doeltreffender zou kunnen worden gemaakt. De commissie was het er over eens, dat, aangezien het antwoord der Italiaansche regeering op de tegen haar ingebrachte be schuldigingen pas hedenmorgen is gepubli ceerd, dit pas in de eerstvolgende zitting diende te worden behandeld. De commissie nam er acte van, dat de documenten, overgelegd door de vertegen woordigers van Duitschland en Italië, in houdende beschuldigingen terzake van be paalde schendingen van het accoord, waren voorgelegd aan den vertegenwoordiger van Rusland, met het verzoek de noodige uit eenzettingen te geven, teneinde de feiten te kunnen vaststellen. De commissie heeft aan de subcommissie ter bestudeering voorgelegd een rapport, waarin een samenvatting is gegeven van de wettelijke en andere maatregelen, die door de deelnemende regeeringen zijn genomen om uitvoering te geven aan het accoord. De volgende zitting zal, naar overeenge komen werd, op 28 October worden gehou den. Portugal schorst diplomatieke be trekkingen met Madrid. De Portugeesche minister van buiten- landsche zaken heeft den Spaanschen am bassadeur, Albornoz, een nota doen over handigen, waarin hy verklaart, dat de Por tugeesche regeering zich verplicht ziet de diplomatieke betrekkingen met de regee ring te Madrid te schorsen. Gisteren nog zijn instructies getelegra feerd aan den Portugeeschen zaakgelastig de te Alicante, waarin hem opdracht gege ven wordt, scheep te gaan op het in deze haven voor anker liggende Portugeesche oorlogsschip en naar Portugal terug te keeren. De Portugeesche regeering behoudt zich het recht voor, zoodra zij dit opportuun zal achten, de aan den Spaanschen ambassa deur gezonden nota te publiceeren, waarin de redenen uiteengezet worden, weshalve zij meent de diplomatieke betrekkingen met Spanje te moeten verbreken. De New York Times heeft een onderhoud gehad met graaf Mora, den Aide-de-Camp van ex-koningin Eugenie van Spanje, die dezer dagen aan boord van de Queen Mary naar Europa is vertrokken. Mora was van meening, dat Don Juan, de derde zoon van Alfonso, binnenkort den Spaanschen troon zou bestijgen. De graaf van Covadonga heeft van zijn rechten af stand gedaan en komt dus niet in aanmer king. De ex-koningin zelf liet zichzelf over de aangelegenheid niet uit. Mededeelingen der opstandelingen. De zender van Jerez de La Frontera heeft o.m. medegedeeld, dat de opstandelingen in den sector van Siguenza hun opmarsen voortzetten en Torre Mocho hebben bezet. Te Madrid heeft de mobilisatie van alle tot vertrek naar het front geschikte man schappen der militie, wat het aantal betreft, niet voldoende resultaat opgeleverd. Men heeft er thans een algemeene mobilisatie afgekondigd. De radiozender heeft gisteren om elf uur medegedeeld, dat 50 uit Rusland afkomstige vliegtuigen in Spahje zouden zijn gearri veerd en dat vandaag (Vrijdag) nog een zestigtal zou worden verwacht. Luchtbombardement op Madrid. Vliegtuigen der opstandelingen hebben gisteren twee malen boven Madrid gevlogen en in de omgeving der stad bommen laten vallen. Zoodra de vliegtuigen werden opgemerkt, werd de luchtdoelartillerie in werking ge steld. De bewoners der hoofdstad hebben van groote kalmte blijk gegeven. Waarschijnlijk hebben de toestellen ver kenningen uitgevoerd. De algemeene indruk was, dat de opstan delingen een demonstratie wilden geven om het moreel der Madrileensche bevolking op de proef te stellen. De rechtschen naderen Madrid. De radioclub van Teneriffe maakt be kend, dat de rechtschen zich hebben mees ster gemaakt van Mostoles, tusschen naval Carnero en Madrid, op 18 K M. van de hoofdstad. De luchtstrijdkrachten der opstandelingen hebben Bilbao gebombardeerd en er be langrijke schade aangericht In den sector Si^enza zetten de opstan delingen den opmarrsch voort. Zij hebben den berg San Cristobal veroverd. Cartage- na is gebombardeerd, evenals drie in de ha ven ligende regeeringsschepen. Berichten uit Barcelona. Het hoofdkwartier van Barbastro deelt mede, dat in den noordelijken sector bij Espin slag is geleverd, waarbij een afdee- ling opstandelingen vernietigd werd en haar wapenen en munitie moest achterlaten. Het bombardement van Huesca wordt voortge zet en van loopgraaf tot loopgraaf wordt met tusschenpoozen het geweervuur onder houden. In den sector van Tardienta is een colon ne Mooren door de regeeringstroepen op de vlucht gedreven. Het volksgerechtshof te Barcelona heeft zeven artillerie-officieren ter dood veroor deeld, wegens deelnemen aan de gebeurte nissen van 19 Juli. REDEVOERING VAN LLOYD GEORGE. „De wereld wordt niet gered door staatsgrepen en dictaturen". Op een betooging van den Raad van Actie heeft Lloyd George gisteravond te Man chester een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeide, dat Engeland, of zelfs de wereld, niet gered zullen worden door staatsgrepen of dictaturen. Ten aanzien van den internationalen toe stand zeide Lloyd George, dat hy zich onge rust maakte te zien hoe van dag tot dag de betrekkingen tusschen de naties meer ge spannen werden en hoe de landen een taal gebruikten, die nooit tevoren gebruikt was. Het werkelijke gevaar in geval van oorlog, aldus Lloyd George, verder, ligt niet zoo zeer in de superioriteit der dictaturen met betrekking tot de combineering, als wel in het gebrek aan samenhang van den kant der andere mogendheden. „Wij moeten inplaats van onze bewapening, onzen samenwerking krachtiger maken". Tenslotte bepleitte Lloyd George een con solidatie van de macht van den Volkenbond op basis der collectieve veiligheid en alge meene ontwapening, welke „het middel zou zijn om deze dwaze rivaliteit tot staan te brengen", MOORDENAAR VERBRAND. De houthakker, die eenige dagen geleden te Lardiers in Frankrijk in een vlaag van krankzinnigheid vijf personen vermoordde, is door de gendarmerie ontdekt in een boer derij, waarin hy zich had verschanst. De gendarmen staken het huis in brand en de moordenaar kwam in de vlammen om het leven. Politieke tegenstanders zouden den weg willen versperren. Naar verluidt, zouden reeds gister avond 20.000 Rexisten vanuit verschei dene plaatsen in België te Brussel zijn aangekomen voor de demonstratie van Zondag. Men zou ernstige ongeregeldheden verwachten, de socialisten en commu nisten zouden den weg, welke de Rexis ten willen gaan, willen versperren. Anderzijds hebben de gouverneur van de provincie Brabant en de burgemeester van Brussel medegedeeld, dat strenge politie maatregelen zullen worden genomen, samen scholingen zijn verboden en het verkeer van voertuigen is voor 48 uur stilgelegd. Volgens de laatste berichten blijven de rexisten vastbesloten, de voor Zondag aan gekondigde demonstratie doorgang te doen vinden. Op de voorpagina van het blad „Le Pays Reel" staat in vette letters te lezen: „Komt allen Zondagmorgen naar Brussel om de oude soldaten van den User toe te jui chen". Degrelle tegen „dictatuur". In tegenwoordigheid van den leider der Vlaamsch-nationalisten heeft de leider der Rexisten de pers ontvangen en een manifest „tegen de dictatuur" overhandigd. In dit manifest wordt verklaard, dat de regeering haar toevlucht zoekt tot een schen ding der grondwettelijke vrijheid en een revolutionnairen toestand provoceert. „Wij Degrelle zyn ons bewust in beslissende uren te leven en wijzen iedere dictatuur van de hand. Wij zijn het, die tegen de dictatuur der regee ring orde en recht verdedigen. De beslissen de strijd is begonnen". Het manifest besluit met de woord „Rex zal overwinnen". Plan om Degrelle te arresteeren. In politieke journalistieke kringen in de Belgische hoofdstad ging gister het gerucht, dat de regeering het plan zou hebben om den leider van de Rexisten, Degrelle, te ar resteeren, teneinde eventueele wanordelijk heden Zondag a.s. te voorkomen. Op een desbetreffende vraag van den correspondent van het agentschap Stefani ontwoordde Degrelle, dat hem dit voor nemen van de regeering bekend was, even als het verzet van den minister van justitie, hiertegen. Het eerste decreet door Göring uitgevaardigd. Minister-president Göring heeft gis ter zijn eerste decreet inzake de ver wezenlijking van het vier jaar plan uit gevaardigd. Hierin wordt gezegd, dat het werk zooveel mogelijk zal worden gedaan door de bestaande instanties, nieuwe ambten zullen slechts in uiter ste noodzaak worden geschapen. Allen die meewerken, personen en organisa ties in staat en party staan onder leiding van Göring. Minister-president Göring zal zich verder laten voorlichten door een ministerraad van deskundigen, waarin o.a. de chef van de rijkskanselarij, staatssecretaris dr. Lammers en de deskundige voor Duitsche grondstof fen, dr. Keppler, zitting hebben. Verder worden de onderdeelen opgesomd, waarin de organisatie wordt verdeeld, n.1.: Ie het fabriceeren van Duitsche grondstof- De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is vanmor gen door den Duitschen rijkskanselier, Hitier, ontvangen in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche za ken, von Neurath. Bij deze gelegenheid deelde Hitier graaf Ciano, als vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering mede, dat het Duitsche rijk is overgegaan tot formeele erkenning van het Italiaansche keizer rijk in Ethiopië. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken nam van deze mededee- ling kennis en gaf uiting aan de vol doening en waardeering der fascistische regeering. Hedennacht te omstreeks één uur is het bejaarde echtpaar V. te Klooster zande uit zijn slaap opgeschrikt door een in een laken gehuld individu, dat aldus vermomd via een raam de woning was binnengedrongen. Eerst tegen zes uur heeft de oude vrouw aangifte bij den gemeenteveldwachter gedaan van het geval, en wat zich in dien tusschentyd precies in de woning van den 84-jarigen landbouwer V. heeft afgespeeld, is nog niet bekend. By een ingesteld onderzoek ter plaatse vond men den ouden man zwaar ge wond: hij had een schot in de zijde. Het slachtoffer van dezen nachtelijken laf- fen overval is vervoerd naar het zieken huis te Gronendyk (gemeente Honte- nisse), waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. In het huis heerschte een ware chaos; vrijwel alle kasten en laden waren over hoop gehaald en men vond tusschen de rondgestrooide goederen drie leege hul zen en twee kogels. Tot nog toe worden enkele diamanten en gouden voorwer pen vermist. De dader wist in het nach telijk duister te ontkomen. fen, 2e verdeeling van grondstoffen, 3e arbeids-regeling, 4e de landbouw-productie, inzoover deze in verband staat met het vier-jaar-plan, 5e prijsregeling, 6e deviezen- kwesties. De financieele kwesties worden uitgewerkt in samenwerking met de ministeries van financiën en economische zaken. Dr. Keppler wordt tevens benoemd tot persoonlijk raadsman van minister-president Göring inzake den opbouw van de Duitsche grondstof-industrie. Verder heeft hij de lei ding in de fabricatie van industrieele vetten. Binnenkort zal minister-president Göring in het sportpalast een rede houden over de maatregelen, welke genomen worden in verband met het vier-jaar-plan. Op het congres der radicaal-socia listen is tydens het debat over de buitenlandsche politiek het woord ge voerd door Herriot, die o.m. ver klaarde den Volkenbond nog steeds even toegewijd te zijn. Men moet, zeide hij, de werkelijkheid onder het oog weten te zien. Het is waar, dat Frankrijk, een der voornaamste kam pioenen van het organisme van Genève, vele teleurstellingen heeft ondervonden. De woorden, onlangs tot ons gekomen van een land, dat ons materieel en moreel zoo na staat, heb ben in ons een welhaast physieke be roering gewekt. Wanneer, zoo vervolgde Herriot, de in ternationale rechtsorde ineen dreigt te storten, wanneer de leer der collectieve veiligheid slechts woorden schijnt te zyn, denkt u eens in, welk een opschudding dit teweeg zou kunnen brengen onder de kleine mogendheden, die er op rekenden, dat deze leer in daden zou worden omge zet, en dat de collectieve veiligheid niet een waandenkbeeld, doch een wapenrus ting zou zijn. Het is een traditie van Frankrijk, de kleine landen te verdedigen. Laat men wel weten, dat deze leer dooi ons, radicalen, noch vergeten, noch ver loochend wordt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1