Qenteenietadeti £jmd.: en 5uin(>ouw BERGEN WIERINGERWAARD EGMOND AAN ZEE SCHOORLDAM ZUIDSCHARWOUDE NOORDSCHARWOUDE OUDORP bruik van het gymnastieklokaal, zou kunnen Ve^dlestaten wenschen een belangrijke ZuL'ne van de vergoeding aan de Prov. Adviescommissie. B. en W. achten dit niet "wanneer men ziet, wat er in Bergen ge- houwd wordt, dan achten wij het wel moge- 1 k dat B. en W., voorgelicht door den Dir. van Gemeentewerken, de aanvragen beoor- deelen. Voor gemeenten, die niet beschik ken over een deskundigen eigen dienst, is de in stand houding van deze commissie meer noodzakelijk' De kosten voor de restauratie van de Kerkruïne, groot f 1000, zullen, overeen komstig de wenschen van Ged. Staten, over 5 jaar worden verdeeld. Ged. Staten wenschen den post onderhoud en herstel van het gebouw B.A., met 90 te verlagen. B. en W. gaan hiermee accoord. Niet accoord gaan zij met het denkbeeld om de vergaderkosten van het B.A. met 50 te verlagen. Het schenken van thee op die vergaderingen toch is geen overdaad en dit te meer niet, omdat de 7 leden van het B A. wekelijks 's avonds drie uur vergade ren. Dat de subsidie aan het B.A. 31400 groot is (dit bedrag zal nog wel met 8000 wor den overschreden), houdt verband met de benarde tijdsomstandigheden. Verlaging van dit bedrag is niet mogelijk. Op grond van de reeds gedane uitgaven, meenen B. en W., dat met een verhooging der werkloosheidslasten, groot 77145, met een bedrag van 11940 kan worden vol staan. In de meerdere kosten draagt het werkloosheids-subsidiefonds 6483.42 bij en B. en W. begrijpen niet, hoe de Commissie het bedrag eigenmachtig met 7145 heeft verlaagd. De subsidie van de V.V.V. Volgens mededeeling van de Commissie van overleg moet het subsidie ten behoeve van de V.V.V., te beginnen in 1937, van 1000 tot 800 worden verminderd. Deze commissie heeft blijkbaar nog geen kennis genomen van het in Mei aan den mi nister van handel, nijverheid en scheepvaart uitgebrachte rapport van de commissie, die tot taak had, den minister van voorlichting te dienen omtrent de vraag, op welke wijze het vreemdelingenverkeer hier te lande be vorderd kan worden. In dit rapport toch wordt onomstootelijk aangetoond, dat ter bevordering van het welvaartsbelang van ons land een belang rijke verhooging van die subsidie noodzake lijk is. B. en W. stellen zich dan ook terecht op het standpunt, dat zij deze aangelegenheid bij de begrooting van 1937 onder de oogen zullen zien. De personeele belasting. De heffing van de personeele belasting behoort, te beginnen met het belastingjaar 1936, zoodanig te worden herzien, dat des wege ten bate van de gemeente komt een opbrengst, gelijk aan 200 opcenten op de hoofdsom dezer belasting, naar de eerste drie grondslagen en voorts van driemaal het wettelijke tarief voor de volgende grondsla gen. Ter voldoening aan dezen wensch bie den B. en W. den raad een verordening aan, waarbij progressief 150 tot 220 opcenten worden geheven. Te beginnen met het belastingjaar 193G tot 1 Mei 1937 zal het getal opcenten op de gemeentefondsbelasting tot 75 moeten wor den verhoogd. Ook aan dezen wensch van Ged. Staten, zoo berichten B. en W., is be reids voldaart. Vermakelijkheidsbelasting. Verzocht wordt, ten spoedigste een veror dening tot het heffen van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden vast te stellen. De heffing zal 20 pCt. der entree-gelden moeten bedragen. Dit is een algemeene eisch aan gemeenten, die een bizonderen steun behoeven. B. en W. willen desondanks pogen, hier aan te ontkomen, aangezien een belasting, als hier bedoeld, voor vele bedrijven ter plaatse funeste gevolgen zal hebben en dit te meer, omdat de vergunningsrechten tot het bij de drankwet toegelaten maximum, moeten worden opgevoerd, waardoor de be treffende zaken voortaan, in plaats van 7.50, voor elke f 50 huurwaarde 1250 moeten betalen. B. en W. achten de vermakelijkheidsbelas ting ook ondienstig, met het oog op het vreemdelingenverkeer en zijn bovendien van oordeel, dat die belasting in strijd Is met de opvatting van den minister, dat e lasten der gemeenschap niet verhoogd die nen te worden. B. en W. stellen zich voor, hierop nader terug te komen, nadat hieromtrent met het betrokken departement overleg is gepleegd. Wij zijn van oordeel, dat men in Den Haag de zaken wel wat al te zeer op z n kop zet. Inplaats van te begrijpen, dat het lands belang vordert dat men aan seizoenplaatsen du middelen verschaft om welvaartspoJitiek te voeren, streeft men ernaar om nog meer belemmeringen in het leven te roepen. Wan neer de paar duizend gulden, die men uk dien hoofde zou kunnen bekomen, uitslui tend zou kunnen aanwenden om het vreem delingenverkeer te bevorderen, dan zou hiervoor nog iets zijn te zeggen. Dit is ui ons land echter uitgesloten en daarom vor dert Bergen's belang, dat een dergelijke belasting wordt afgewezen. In de Belgische badplaatsen heeft men van gemeentewege diensten mgesteld die zich met de propageering van die badplaat sen, de voorlichting van de vreemdelingen en het veraangenamen van hun verbluf be zighouden. En men vaart daar wel bij. Laat men zich in ons land toch ook eens eindelijk aan anderen spiegelen. Overeenkomstig de opmerkingen van Ged Staten, hebben B. en W. de winst uit h G.E.B. met f 1500 verhoogd en gebracht op 1 28013.02. Het verlies van het woningbedrijf kon naar het oordeel van Ged. Staten, met f 790 TS w''b«toogen, da. dia verlaging nie. «neer dan 399.02 kan bedragen. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten wordt het jaarlyksch voorschot aan den gemeente-ontvanger, ten be oevevan het betalen van arbeidsloonen, an tot 6000 teruggebracht. De post „Onvoorzien" is met f 3879.88 ver laagd en op 3000 teruggebracht. Hiermede hebben wij de belangrijkste wijzigingen in de begrooting 1936, welke Woensdagavond in den raad in behandeling komen, naar voren gebracht. Voorwerpen aangespoeld. Bij de laatste stormen zijn vele voor werpen op het Noordzeestrand alhier aan gespoeld. Door den strandvonder zijn reeds gebor gen 507 vuren schrooten, 170 vuren planken, 106 vuren baddings en 65 mijnstutten. Gemeente-rekening. Blijkens de aan den gemeenteraad aan geboden gemeente-rekening voor den dienst 1935 sluit deze voor den gewonen dienst in ontvangst met 232.382,56 en in uitgaaf met f 220.506,63, de kapitaaldienst in ontvangst met 17.946,80 en in uitgaaf met 4.631,49. Het batig saldo van den gewonen dienst 1935 bedraagt derhalve 11.875,93 (vorig jaar nadeelig saldo 4.402,34) dat van den kapitaaldienst f 13.315,31 (vorig jaar batig saldo 26.831.75). Geen beurtveer meer. Dezer dagen zijn de laatste 4 vaartui gen verkocht. De schipper had blijkbaar geen bestaan meer. Vroeger hadden 3 schip pers een behoorlijk bestaan. De Snip voer tweemaal per week naar Alkmaar n.1. Zon dagsavond met kalveren en varkens voor de Maandagsche markt en Donderdags voor beurtgoed. Schipper Haverkorn en schipper Kruiten hadden in den herfst vier volgeladen vaar tuigen met zaad, terwijl Haverkorn lange jaren de kaas heeft vervoerd. Thans wordt het zaad door sommige kooplieden bij den boer van de dorsch gehaald. Ons trammetje waarmede we bij den aanleg zoo waren ingenomen, heeft het ook moeten afleggen, zoodat we thans geheel en al op het auto verkeer zijn aangewezen. De goeie ouwe tijd komt nooit weerom. Stationsgebouw verkocht. Naar we vernemen is het stationsgebouw met een gedeelte van de trambaan langs 't land van den heer H. K. Koster, wat on langs eigendom is geworden van den heer C. Borst te Barsingerhorn, thans onder hands verkocht aan den heer J. Lak, melk rijder alhier. Geslaagd. De heer Arie Blok, hoofd der kustwacht alhier, is Vrijdag te Den Helder met lof geslaagd voor het examen opzichter der kustwacht en kustverlichting. Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholh. dranken. Federatie Noord hollands Noorden. Zondag vergaderde de Federatie Noord-1 hollands Noorden van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken ten huize van den heer Roos te Schoorl- dam. Er was voor deze vergadering veel belangstelling. Alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd. De heer J. Rutsen, voorzitter, opende de vergadering met een woord van welkom tot afgevaardigden en den heer Abr. Gerhard, voorzitter van de N. Holl. Propaganda Com missie. Een punt van bespreking was de werk loosheid van de leder der afdeelingen en de afdracht van contributie aan de Federatie. Tot nu toe moet voor leden die werkloos zijn, evengoed contributie worden afge dragen. Na een breedvoerige discussie kon men niet tot een besluit komen. Het punt werd daarom aangehouden tot de volgende vergadering. Door den heer Gerhard werd een uiteen zetting gegeven van de winterpropaganda, waarbij ook de Blauwe Week-actie ter sprake kwam. Men kon zich met de door het H.B. voor gestelde propaganda vereenigen. Besloten werd, te trachten in Warmen- huizen een afdeeling van de N.V. te stich ten. Met eenige personen aldaar zal men in connectie zien te komen. Tenslotte werd besloten, de volgende ver gadering weer in Schoorldam te houden. Een duur partijtje voetbal. Maandagmiddag vermaakte de jeugdige J. de G. zich met voetballen. Op zeker oogenblik zou hij den bal een geweldigen trap geven, toen zijn klomp van zijn voet af schoot en precies door een groote ruit van het huis van den heer J. Kr. vloog. Een duur grapje zal dit wel worden. Yoorschotuitkeering op den tuin bouw. Bij de tweede voorschotuitkeering op den Tuinbouwsteun 1936 komen weinig ar tikelen voor, welke in deze streek worden verbouwd. Voor de roode, gele en witte kool is een bedrag van 0.50 per 100 K.G. uitge trokken voor het tijdvak van 15 Juni tot 23 Augustus en voor tomaten 2.50 per 100 K.G. van 15 Juni tot 30 Augustus. Uit de mede- deelingen van het Centraal Bureau voor de Veilingen blijkt, dat door het nalatig zijn van sommige veilingen in het land waar schijnlijk de verbouwers van boonen niet bij deze tweede voorschotuitkeering zijn. Het had het C. B. n.1. verwonderd, dat de boonen niet op de lijst waren geplaatst. Men had zich toen tot de Ned. Groenten- en Fruit Centrale gewend om inlichtingen. De Centrale heeft toen medegedeeld, dat het niet mogelijk is geweest een advies uit te brengen omtrent eventueelen steun op deze producten, aangezien de noodzakelijke gegevens ontbraken. Niet minder dan 74 vei lingen in Nederland waren nog nalatig ge weest met de inlevering van hun maand staat. Dit is een toestand, welke dringend om verbetering roept, aangezien door deze na latigheid de steungelden langer dan noodig is, zullen uitblijven. De Ned. Groenten- en Fruit Centrale heeft de nalatige veilingen medegedeeld, dat die veilingen welke op 26 October de maand staten tot en met September niet hebben ingeleverd, voorloopig nog niet in het bezit kunnen worden gesteld van de gelden, be- noodigd voor deze steunuitkeering. Misschien dat dit helpt Voor de leden van de niet-nalatige veilingen is het echter onaangenaam, dat een deel van hun pro ducten niet bij deze tweede steunuitkeering is inbegrepen. De raad vergaderde Vrijdagavond. Aan de orde waren enkele ingekomen stukken, o. a. een schrijven van de Maat schappij voor Gemeentecrediet te Amster dam, inhoudende een aanbieding tot het aangaan van een geldleening groot 24000, voor afkoop van 80 pet. van de getaxeerde waarde van de R.K. school, tegen een rente van 41/» pet. B. en W. stelden voor deze aanbieding te aanvaarden. De heer van der Post is van meening dat bij een levensverzekeringmaatschappij mogelijk nog wel tegen een lagere rente een leening gesloten kan worden. Ook de overige leden achten het wenschelijk dit te beproeven, waartoe dan ook werd be sloten. Hierna kwam aan de orde een schrijven van het P. E. N. met een kostenopgave voor 't plaatsen van twee straatlantaarns aan den Kanaaldijk. Die aanlegkosten zul len 375 bedragen, terwijl voor stroom verbruik jaarlijks 63.93 wordt berekend. Daar de kosten van de straatverlichting de begrooting aanzienlijk zullen over schrijden, meende de meerderheid van B. en W. dezen aanleg te moeten ontraden. De heeren van de Post en Schermer- horn betoogden dat de verlichting aan den Kanaaldijk zeer onvoldoende is en drongen aan op plaatsing van de lan taarns. De overige leden waren dezelfde meening toegedaan, zoodat besloten werd tot plaatsing over te gaan. Eveneens werd besloten twee lichtpunten te plaatsen aan den Oudorperweg. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven met het verzoek een verorde ning te maken tot verhaal van kosten ter uitvoering van de wet op de besmettelijke ziekten. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het opmaken van een derge lijke verordening over te gaan. Van den minister van sociale zaken was ingekomen een schrijven, houdende de verschillende loonnormen voor deze gemeente. Daar deze loonnormen voor sommige werklieden door den raad te laag werden geacht werd besloten aan den minister een schrijven te richten teneinde hierin verandering te krijgen. De gemeenterekening en de rekening van het burgerlijk armbestuur bleken volkomen in orde te zijn. Tenslotte kwam aan de orde een schrif telijk ingediende vraag van den heer Staa, waarom de straatmaker de Moei is uitge sloten bij het straatmaken in deze ge meente. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. op het standpunt staan dat de Moei als arbeider dient beschouwd, hetgeen blijkt uit het feit dat hij als zoodanig georgani seerd is en in geval van werkloosheid ook steun ontvangt. Hierdoor is hij bij de ge vestigde bazen bevoorrecht, hetgeen een oneerlijke concurrentie is. Na uitvoerige discussie besloot de raad den heer de Moei voorloopig nog voor ge meentewerk toe te laten; evenwel zal on derzocht worden of volgens de heerschen- de opvatting het standpunt van B. en W. juist is. Hierna werd de vergadering gesloten. VERSLAG VAN DE WERKZAAMHEDEN VAN DEN RIJKSZUIVELCONSULENT IN DE PROVINCIE NOORDHOLLAND OVER HET JAAR 1935. Uit het door dr. Schey uitgebrachte verslag deelen wij het volgende mede: Het werk in het laboratorium is in de laatste jaren zeer toegenomen. Contróle uitgevoerd voor zuivelfabrieken op deugdelijkheid der geleverde melk Dit onderzoek is 28 malen verricht voor 15 fabrieken. Van 779 leveranciers zyn 979 busmonsters onderzocht. Voor het opsporen van koeien met een uiergebrek zyn de vee- staoels van 49 boerderijen gecontroleerd, waarvoor het onderzoek van 579 uiermon sters en 88 verrelmonsters noodig was. Volgens het bovengenoemd systeem zyn dus in het geheel 1646 melkmonsters voor dit doel onderzocht. Onderzoek van melk van koeien, ver dacht van uierontsteking, ingezonden door fabrieken of door veehouders, is ver richt van 69 monsters gemengde melk van 2 of meer koeien, van 171 uitermonsters en 69 verrelmonsters, dus te zamen 309 mon- St Contróle van de melk van boerderijen, waar men met een kaasgebrek te kampen had. Van 3 kaasboerderijen zyn de uiermon sters van 74 koeien onderzocht. In verband met het verleenen van hulp aan kaasboeren, wier kaas te laag vetge halte in de droge stof had, zyn 49 melk monsters en 18 weimonsters op vet (in duplo) en S.G. onderzocht. Contróle op de wekelijksche bepaling van het vetgehalte door de zuivelfabrieken in de monsters geleverde melk. 1 fabriek liet 51 malen controleeren een andere 41 en een derde 30 malen. Verder 7 tabrieken nu en dan. Voor dit doel zyn monsters me'k onderzocht op vetgehalte (in duplo) en 15 monsters bovendien op S.G, Het vetgehalte wordt steeds door 2 personen afgelezen. By sommige fabrieken is de overeenkomst steeds goed. Van de 102 monsters, welke de eerstgenoemde fabriek inzond, hadden slechts 2 monsters een verschil van meer dan pl.m. 0,05 n.1. 2 malen —0,075 Van de 60 monsters eener andere fabriek hadden 2 een verschil van 0,075 en 0,125; bij een fabriek, die 83 monsters in zond, waren de verschillen tijdelijk te groot en de vetgehalten te laag. De reden was, dat de slagenteller stukgeraakt was. Het nut en de noodzakelijkheid van de contróle bleken weer in verschillende gevallen. Soms vragen veehouders hulp, wanneer zij er aan twijfelen, of het door de fabriek opgegeven vetgehalte van hun melk juist is Hiervoor zijn 43 monsters melk op vet gehalte onderzocht. Bacteriologisch onderzoek van kazen, in verband met het gebrek „los" of om een andere reden. 15 kazen zijn onderzocht. In de losse kazen werd in het algemeen een besmetting met colibacteriën of aërogenes of met beide aangetoond. Bacteriologisch onderzoek van zuursel op zuiverheid en virulentie. 11 monsters zuursel zijn aldus onderzocht voor 7 fabrieken. Het ééne monster boter- zuursel is goedgekeurd. Van de 10 monsters kaaszuursel behoefde slechts 1 afgekeurd te worden, terwijl een fabriek 2 monsters kaas zuursel ter vergelijking inzond, om te weten, welk het beste was. Onderzoek van water. Ten behoeve van adviezen bij het maken van nieuwe nortons of het onderzoek van het water uit bestaande nortons zijn 37 monsters scheikundig onderzocht. Voor hetzelfde doel zijn 30 monsters scheikundig en bacteriologisch onderzocht. Voor 2 veehouders, die hun bedrijfswater wantrouwden als drinkwater voor het vee, zijn 3 monsters onderzocht. Verder was het onderzoek noodig van 23 monsters op Cl' en 15 monsters tevens op zwavelwaterstof. Na een uiteenzetting van de werkwijze om voor een zuivelfabriek eenerzijds con tróle uit te voeren op de melkwinning en behandeling en anderzijds om de koeien, lydende aan uierontsteking, op te sporen, zegt het verslag, dat dit wederom practisch en doelmatig is gebleken en waardeering vindt van de zijde der fabrieken en van de veehouders, die door de kennis omtrent den toes'tand van hun koeien tegen uitbreiding van de zoo schadelijke uierontsteking kun nen waken en hun veestapels gezond kunnen maken. Na een uitvoerige beschrijving van een in gesteld onderzoek betoogt dr. Schey: Uit bovenstaand onderzoek der uiermon sters, waarbij van een ongunstigen invloed der melkwinning en meikbehandeling geen sprake is, omdat er na reiniging van de spenen in steriele flesschen wordt gemolken, blykt dus duidelijk, hoe uierzieke melk den reductietij d bij de reductaseproef be- invloedt en het ongunstige resujtaat dan niet mag worden toegeschreven alleen aan een minder goede melkwinning en -behandeling. Het verslag geeft hierna een beschrijving van een aantal veeziekte-onderzoekingen en vervolgens een verslag van de uitgebrachte adviezen. Melk cursussen. Er zijn 19 cursussen tot stand gekomen. Aan de examens onderwierpen zich 96 jon gens en 6 meisjes, van wie 75 jongens (78 en 4 meisjes slaagden. Het diploma is tot nu toe uitgereikt aan 483 personen. De Hoofdassistent heeft de theoretische lessen aan 4 cursussen gegeven, in totaal 16 uren. Ook is er dit jaar een voormelkerscursus gegeven; de 8 leerlingen zijn allen geslaagd. De theoretische lessen zijn door mij gegeven (4 uren). Bij de jongeren in Noordholland, zoowel jongens als meisjes, ontbreekt nog te veel de lust om zich te bekwamen in het goed mel ken. Vooral is dat het geval in het zuide lijk gedeelte der provincie. De leerlingen eener Lagere Landbouw school en van een Landbouwwintercursus maakten een excursie, waarbij hun in ons laboratorium een demonstratieles werd ge geven. Statistische en andere mededeelingen. Op 31 December 1935 bedroeg het aantal kaas- en boterfabrieken 70 en het aantal kaasfabrieken 11, te zamen 81, alzoo 5 minder dan einde 1934. De kaas- en boterfabriek „Céres" te Starn- meer werd opgeheven, en de kaas- en boter fabriek „Hollandia" te Beemster werd tijde lijk stopgezet. De kaasfabrieken „Nooit Gedacht" te Oosthuizen, „De Hoop" te Beemster en „Klein Begin" te Westerland op Wieringen werden opgeheven. Bij den Bond van op Coöperatieven grond slag werkende zuivelfabrieken waren op 1 Januari 1936 38 fabrieken aangesloten, die in het afgelopen jaar 163.206.000 K.G. melk hebben verwerkt. Door opheffing van een fabriek verminderde het aantal leden met 1; de hoeveelheid verwerkte melk steeg met 8.363.000 K.G. De Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken telde op 1 Januari 1936 12 leden, die in 1935 byna 18 millioen K.G. melk verwerkt heb ben, alzoo 1 millioen K.G. minder dan in 1934. Het aantal leden verminderde met 1. De zuivelfabriek op Terschelling is lid van den Frieschen Bond. Van de 80 andere fabrieken komen er 66 voor aansluiting bij een dezer Bonden in aanmerking; derhalve zyn 16 niet georgani seerd, of 24 pet. Op 31 December 1935 waren alle kaas- en boterfabrieken en kaasfabrieken in deze provincie aangesloten bij het Kaascontróle- station „Noordholland" te Alkmaar, bene vens 358 zelfkazende boeren. Alle farieks- kaas staat dus onder contróle en bijna alle boerenkaas; totale productie 19.928.514 K.G. kaas. Het Kaascontrólestation voor volvette Goudsche kaas te Utrecht telde 137 zelf kazende boeren uit het zuidelijk gedeelte van deze provincie onder zijn leden; productie: y Jeeovitot levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw Wni Jtwim Verkrijgbaar bij apothekers en W, drogisten f 0.75 per flacon. 553.116 K.G. kaas; ook hier is de aansluiting bijna algemeen. Het Botercontrólestation „Noordholland" te Alkmaar had 72 leden, waarvan 55 kaas- en boterfabrieken met een totale productie van 2.914.618 K.G. boter. Het aantal rundveefokvereenigingen bleef 33 en het aantal contrólevereenigingen 23. Het 42 pagina's groote verslag, dat ook uit voerige beschouwingen, over de kaasprijzen bevat, zouden wij gaarne in handen zien van alle zuivelbezitters. Misschien kunnen de verschillende bon den hier nuttig werk doen, door het belang rijke en leerzame verslag aan de leden toe te zenden. DE INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE BACONREGELING. Naar wij vernemen, is er geen aanleiding om te verwachten dat by de toewijzing naar aanleiding van de gehouden inschrijving voor de met 1 November a.s. ingaande nieuwe baconregeling zal worden afgewe ken van deze inschrijving, zoodat kan wor den aangenomen, dat de toewijzing aan de laagste inschrijvers, aanvangende met 0.80 per 100 Kg. bacon en oploopende tot ongeveer 99 cent, zal geschieden. Deze toewijzing betreft ongeveer 8300 var kens per week. PRIJZEN VARKENS VOOR BACONBEREIDING VERHOOGD. Naar wy vernemen heeft de Nederland- sche veehouderij-centrale de prijzen voor de na 25 October a.s. aan haar te leveren var kens, bestemd voor baconbereiding, ver hoogd met 3 cent per Kg. geslacht ge wicht, KENNEMERLAND. In de week van 19 tot 24 October was de aanvoer van groente van dien aard dat men kan zien dat de winter in aan tocht is. Het wordt meer en meer de laatste aanvoer van de herfstgroente van den kouden grond, waarby kool en grove wintergroente domineeren en kas- producten. De handel was voor de eerst genoemde gereserveerd en voor de laatste vlug doch er waren geen hoogere prijzen. Wat aan binnenlandsch fruit wordt aan gevoerd, blijft duur, terwijl de prijzen der druiven aan den lagen kant blijven en in geen geval de productiekosten dekken. De handel in bloemkool was matig en de prijzen aan den lagen kant. Bloemkool le soort gold 5 a 8, 2e soort 2 a 4. Groene kool 1.50 a 2.50, gele kool 1.50 a 3.50 en roode kool (matige kwa liteit) 2 a 5 per 100 stuks. Komkom mers golden f 2 k f 6 per 100 stuks. Toma ten (A en B) 7.50 a 13. Snyboonen (kleine aanvoer) 20 a 23 per 100 K.G. De aanvoer van andijvie was (voor zoo ver le soort middelmatig, de prijzen 0.50 a 1.50 per 100 st. Witlof gaf een vlugger handel, le s. 14 18, 2e s. 8—9 per 100 K.G. Bos- groente gaf een varieerenden handel te zien, alleen bospeen en prei hadden een hooger noteering, resp. 46.50 en 2.50f 7 per 100 bos. De overige aanvoer van groen te bracht geen verandering in de prijzen. Vruchten waren duur. Soor ten als Nouveau Poiteau (niet eens een ge wild soort) golden nog 1628, Herzogin Elsa deed 18—f 21, Beurré Hardy 26— 30, Goudreinetten 2630, Cox's Po- mona 19f 26. Keukenperen als Gieser Wildeman brachten 14f 18 op, alles per 100 K.G. Druiven golden bitter weinig, le s. Alicante gold slechts 1824 per 100 K.G. Op het einde der Vrijdagmarkt liepen de prijzen voor vruchten hooger. DE LANGENDUKER GROENTENVEILINGEN. De afgeloopen week is voor de Langen- dijker tuinbouwers weer lang geen voor- deelige geweest. De prijzen van verscheidene producten zijn gedaald. De drielingen van uien en nep bijvoorbeeld staan thans weer op hetzelfde niveau als voor de waardever mindering van den gulden. De drielingen werden aan het einde van de vorige week en in het begin van deze week nog ver kocht voor 2.503 per 100 K.G. Daaraan kwam spoedig een einde en men moest zich tevreden stellen met 1.501.60 als hoogste markt, soms by uitzondering iets meer. Ook voor pijn. f 1 werden nog ver scheidene partijen verhandeld. Nep bracht van 45 p. 100 K.G. op. Uien konden het niet verder brengen dan 1.501.60, be halve in het begin van de week te Broek, toen nog wel eens tot 2 werd gegaan. Grove uien maken een paar dubbeltjes meer. De aardappelen blijven vrijwel op het zelfde prijspeil staan. Schotsche muizen, waarvan niet zoo veel meer ter veiling komt, brengen 1.40 op, grove tot f 2.40. Blauwe eigenheimers gaan meestal van de hand voor 2.202.40. Een minder mooie partij kan eens f 1.90 bedingen. Blanke eigenheimers worden verhandeld voor 1.802.10. Beve landers gingen van 1.401.80 naar ge lang de kwaliteit. Kool was over het alge meen iets minder. De roode kool bracht het slechts enkele malen tot 2 en meer. gulden. Ook de groote rooden zyn iets goeokooper geworden. Alles wordt echter nog vrkocht. Met de gele kool is dat andc - T t leek wel of het verleden week lei i >g zou gaan, doch dit is van korten -weest. De prijzen van f 1.30 r i spoe dig van de baan en n weer met 1 en 1.1° ./yi boven n weer meer door de klok liep. Witte^ool voor zuurkool kan ook niet erg roemen over een vlotten afzet. Hiervan blijven ta melijke hoeveelheden onverkocht. De ge maakte prijzen blijven laag f 0.800.90 per 100 K.G. Deensche witte kool wordt nog

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11