DEZE MAN TELT VOORTWEE ALKMAARSCHE COURANT J Amerika en de PHOMI-uitzendingen. J JlecfUstaken. Üuchtoaact JUovuuiaal Tlieums TEXEL Oiadiouicuws De moord in den IJpolder. Verdachte door het Hof vrijgesproken. Moor kleine tuinen. Edward Startz populair in heel Amerika. HoUandsche harten gaan open. Thansleest hij de Alkmaarsche Courant en ~HIJ IS HET MIDDELPUNT VAN HET GE. SPREK. VROEGER TELDE HIJ NIET MEE THANS.... TELT HIJ VOOR TWEE HIJ LEEST DE 0 0 18—3 10 0 1 7—3 6 0 1 18—13 6 0 1 12—12 f. 0 2 12—17 4 0 3 6—12 2 0 4 9—14 2 1 2 4—11 1 1 4 10—22 1 De derde klasse E spelen, want het eindresultaat 1O, is voor de Mevoanen maar net aan. De Alkmaar reserves zijn door deze nederlaag een heel stuk uit de goede richting. Alkmaarsche Boys IVAkersloot I ging, wegens terrein-afkeuring, niet door. De stand is hier nu: Egm. Boys I 5 5 MEVO I 4 3 Koedijk I 4 3 Oudorp I 4 3 Alkmaar II 4 2 Akersloot I 4 1 Alcmaria V 5 1 Alkm. Boys IV 3 0 D. T. S. II 5 0 gaf slechts twee noteeringen. Ursem I stel de in eigen omgeving teleur, daar de Ur- semmers zich in een doelpuntrijke ont moeting door Schoorl II met 45 lieten slaan. Van de Schoorl-reserves zeker een ongekende prestatie. Vrone II deed ook verdienstelijk werk, door het leidende MEVO II een punt af handig te maken (3—3). Een resultaat, wat ons van de groen zwarten geducht mee valt. MEVO II Ursem I Bergen II Dirkshorn I Alkmaar III Schoorl II Koedijk II Vrone II Egm. Boys II liet een 8-3 overwinning zien van D.T.S. III tegen het bezoekende MEVO III, zoodat de Oudkarspelieren een voorsprong op de rang lijst kregen. Alkmaar IV deed bij Akersloot II heel verdienstelijk werk, door voor een 5l overwinning zorg te dragen. De stand is thans: ONZE POSTVLUCHTEN. Het thuiskomende Indië-vliegtuig de Nach tegaal is om 11 uur op Schiphol aangeko men. De Edeivalk is op de uitreis te Bandoeng aangekomen. DE TOCHT VAN DE SPORTVLIEGERS. Heymans en Sluiter Belgrado bereikt. De heeren Heymans en Sluiter zijn op hun vlucht naar Nederlandsch-Indië gister middag om 12.35 uit Weenen vertrokken en om 14.10 te Belgrado geland. Op hun vlucht hadden zij last van mist. Vandaag zullen zij verder vliegen. 4 3 1 0 11—1 7 4 3 0 1 15—11 6 5 2 2 1 19—12 6 3 2 0 1 16—5 4 3 1 2 0 7—5 4 3 1 1 1 9—9 3 4 1 1 2 9—11 3 4 0 1 3 8—26 1 4 0 0 4 5—13 0 De vierde klasse F VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Italiaansch vliegtuig van het vlieg veld Ghedi is tijdens een oefenvlucht neer gestort en vernield. De bestuurder werd gedood. DE LUCHTRACE PARIJS—SAIGON—PARIJS. Het toestel van Arnoux en Japy is te Karatsji geland en daarbij ernstig bescha digd. De inzittenden bleven ongedeerd, dooh moesten van hun vlucht naar Saigon afzien. Thans is nog één toestel in de race... D. T. S. II Oudorp II Alkmaar IV Akersloot II Ursem II MEVO m 4 3 2 3 1 3 17—5 12—6 7—4 4—8 04 5—18 7 5 2 2 0 0 NEDERLAND—NOORWEGEN. Invallersbepaling eerst op 14 Nov. van kracht. Naar de Sportkroniek meldt, heeft de Noorsche Voetbalbond aan den K.N.V.B. ge vraagd voor den wedstrijd Nederland Noorwegen op 1 November a.s., behalve den doelverdediger, ook andere invallers toe te staan. De K.N.V.B. heeft zich daarop in verbin ding gesteld met de FJ.F.A. en thans heeft het bestuur van dit internationaal lichaam medegedeeld, dat de nieuwe bepaling eerst op 14 November a.s. ingaat, zoodat in den wedstrijd op a.s. Zondag invallers voor ge kwetste spelers zijn toegestaan. Als invallers voor het Nederlandsch elftal zijn thans, behalve invaller-doelman van Male, aangewezen de Blauw-Wit-speleis Bergman en Wilders, benevens de oud-in ternationaal Drok van R.F.C. Zwemmen. LEDENVERGADERING D.A.W. De heer H. C. Lind tot eere-voorzitter benoemd. De ledenvergadering van D.A.W., welke gisteravond in café van Gijzen gehouden is. was druk bezocht. Na de gebruikelijke agendapunten volgde bestuursverkiezing. In de vacature van voor zitter werd gekozen de heer B. Hansen, ter wijl het bestuur verder als volgt werd sa mengesteld: de heer A. v. Beek, secretaris; mej. W. Pesie, 2e secretaresse; de heer J. J Pesser, penningmeester; de heer J. Hoog land, polo-secretaris en de heeren Imhülsen Sr. en Groothuizen Sr., commissarissen. Een voorstel tot verandering van de con tributie veroorzaakte een langdurig debat. Hierna werden nog besproken het komen de zwemseizoen, de a.s. trainingsavonden en eenige meer interne zaken. Bij de rondvraag stelde de heer Pesie Sr voor den scheidenden voorzitter, den heer H. C. Lind, te benoemen tot eere-voorzitter, hetgeen onder luide instemming van de ver gadering geschiedde. Om ruim 11 uur sloot de voorzitter de vergadering. Sjoelen. SJOELEN TE N.-SCHARWOUDfc. De uitslagen voor de competitie luiden als volgt: le klasse: A. Visser-A. Kramer 14 0 A. Duljves-G. van Rijn 5 2 Ant. Kroon-P. Koeman 15 0 2e klasse: G. Smit-J. van Dort 15 0 E. Bos-Jb. Peters 7 1 3e klasse: J. Jansen-Jb. Tromp 8 3 9 1366-1341 Van der Zel-H. Lichtenberg 8 0 12 1049-1163 J Beenken-D. Drost 4 0 16 1323-1440 Automobilisme. GEEN R.A.I.-TENTOONSTELLING IN 1937. Naar wij vernemen, is in de gister in het American Hotel te Amsterdam ge houden ledenvergadering der vereeni- ging „Rijwiel- en Automobielindustrie" besloten, geen tentoonstelling in 1937 te organiseeren. 6 1511-1390 13 1374-1484 51327-1136 51511-1400 12 1238-1322 DE KWAK NAAR INDIE. Woensdagmorgen zal het K. L. M.-vlieg tuig Kwak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de heeren G. M. H. Fryns eerste be stuurder, H. Groeneveld tweede bestuurder, J. M. de Jonge boordwerktuigkundige en S. van der Molen radiotelegrafist. De post voor het toestel moet uiterlijk Yanut and te Amsterdam zijn. heiloo Overeenstemming. De burgemeester heeft thans toestem ming verleend voor inzameling van gelden door het Oranjecomité, en is evenals de wethouders bereid in het eere-comité zitting te nemen. Omtrent de winkelweek staat nog niets vast. Mijnstutten aangespoeld. •Op het strand achter de Westen is een flinke partij mijnstutten aangespoeld, die vermoedelijk afkomstig is van de deklast van pen schip. Ook is veel haring aangespoeld, die waar schijnlijk uit een stuk geslagen vat afkom stig is. Het hout van een vat lag gedeeltelijk op het strand. i Het Amsterdamsche gerechtshof heeft vandaag den arbeider C. S., verdacht van doodslag, gepleegd op den boerenarbeider Gerrit Vermeulen bij diens woning in den Grooten IJpolder, vrijgesproken. Het hof bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank. De procureur- generaal had twaalf jaar gevangenis straf gerequireerd. Verdediger was mr. H. G. Stibbe. Verdachte was niet ter zitting verschenen om het arrest te hooren. In den nacht van 27 op 28 Septem ber 1933 speelde zich in den IJpolder een drama af. De boerenarbeider Verhoeven bevond zich met zijn meisje in de schuur: op zeker oogen- blik hoorde hij gerucht op het erf. V. ging naar buiten en enkele oogen- blikken later viel een revolverschot. Verhoeven was doodelijk getroffen en zonder inlichtingen over den da der te hebben gegeven, overleed hij. Verd. S. werd gearresteerd, doch korten tijd later weer in vrijheid ge steld. Vele maanden daarna werd hy op aanwijzing van twee gedetineer den in de strafgevangenis te Haarlem opnieuw gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. De kroongetui gen verklaarden, dat verd. S. tegen over hen een bekentenis had afge legd. Verd. echter ontkende hardnek kig. De officier van justitie requi- reerde vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd en sprak hem vrij, een von nis, dat vandaag door het arrest van het hof is bevestigd. VM SCHE VERKLARING OMTRENT DOODSOORZAAK. Haagsche arts veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van dr. P. H. van der H!, arts te 's-Gravenhage, tegen wien door het O. M. een geldboete van duizend gulden, alsmede een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden is geëischt, omdat hij in Maart j.k een overlijdensver klaring heeft afgegeven, waarin als doods oorzaak van een patiënte „vitrium cardis" is opgegeven, terwijl vermoed werd, dat de dood tengevolge van ophanging is ingetre den. De rechtbank veroordeelde verdachte we gens het als geneeskundige opzettelijk af geven van een valsche verklaring nopen* het bestaan hebben van een ziekte tot 75 boete subs. 30 dagen hechtenis. VIER STAATSHOOFDEN VOOR DE MICROFOON. Uitzending van de K. R. O. Hedenavond zullen de koning van Zwe- clen, de koning van Denemarken, de koning van Noorwegen en de president van Finland in een gezamenlijke radio-uitzending van deze vier landen een korte toespraak hou den. De K. R. O. heeft het plan opgevat om hiervan een gramofoonopname te maken en deze in verkorten vorm, hedenavond te 9.30 uur uit te zenden om de Nederlandsclie luisteraars in de gelegenheid te stellen de stemmen van deze staatshoofden eens te hooren. Het gebruik van besdragende houtgewassen. Dit materiaal dat zoo bijzonder geschikt is om in het late najaar tot in den winter kleur in den tuin te brengen, verdient een eereplaats in onze tuinen. Daarom bepalen we met zorg de plaats daarvoor. In tuinen met een stapelmuurtje zijn de kruipende en laagblijvende soorten zeer geschikt om de stijve lijnen hiervan ook in den winter te breken. Cotoneaster horizontalis, 1. microphyila, C. praecox en ook C. adpres- sa, een zeer laagblijvende kruipende soort, zijn hiervoor goed te gebruiken. Ook sommige laagblijvende Berberissoorten zijn daar goed op hun plaats, o.a. B. Thun- bergii, met vuurroode bessen en een prach tige najaarstin, B. aggregata, met licht- roode bessen en B. Gagnepainii met blau we bessen. Een bijzonder rijk besdragend heestertje voor een dergelijke plaats is Pernettya mucronata waarvan de varië teiten gewoonlyk rijk beladen zijn met roode, rose of witte bessen. Dit kleinbla- derige miniatuurheestertje is groenblij- vend. Al deze soorten kan men ook ge bruiken op grootere rotspartijen waar ze dan in den winter <ttt tuingedeelte verle vendigen. Ook in boordbedden planten we om diezelfde reden, '.vaar dit mogelijk is, deze en ook andere besdragende houtge wassen. Tusschen bladverliezende houtge wassen planten we gaarne hulst of Ilex die behalve door hun groen ook door de mooie roode bessen deze vakken in den winter verlevendigen. De als leiplant te gebruiken soorten moeten tegen muur of schutting worden opgeleid waarbij we de platte takken aan leinagels, latten of draden bin den. Pyracantha of vuurdoorn bereikt een hoogte van 4 tot 5 M. en is groenblijvend. Dit is een bijzonder mooie leiplant, die tot laat in den winter is overladen met bessen. De te gebruiken Cotone astersoorten als C. horizontalis en C. microphyila worden niet veel hooger dan 1 M. en kunnen daar om ook onder raamkozijnen dienen voor muurbekleeding. Door deze en andere bes dragers dicht bij het huis aan te planten en vooral daar waar veel wordt geloopen, zullen de vogels de bessen niet zoo spoedig wegpikken. Worden ze tenslotte ook daar een prooi der vogels, dan verschaft ook deze smulpartij der vogels aan den waren natuurvrend vele genotvolle oogentolik- ken. Wie gaarne veel vogels in den tuin ziet moet vooral niet verzuimen veel bes dragers in den tuin aan te planten. Men plante dan een uitgebreid sortiment waar bij zoowel vroegrijpe als zeer laat rijpe soorten moeten worden gebruikt om dit genot zoo lang mogelijk te rekken. A. G. (Van onzen New Yorkschen correspondent.) Wanneer ik mijn lezer en lezeressen de vraag stel: „Wat doet u eiken Woensdagnacht van twee tot vijf?" dan zal in 99 van de 100 gevallen het antwoord zijn: „Slapen na tuurlijk!" Er zijn de noodige uitzonderingen van hen, die om een bijzondere reden wak ker moeten zijn, maar ik vermoed, dat hun aantal in ons land, waar men geen passa giersvervoer, restaurantbedrijf e.d. van 24 onafgebroken uren kent, maar zeer gering zal zijn. Onwillekeurig denkt men eerst aan den „klepperman" houdt de wacht, ik ga slapen, goeden nacht, die dan tegenwoor dig een employé van den nachtveiligheiis- dienst is. Het eenige luid, dat de klepper man van 1936 maakt, is wat gerammel aan ramen en deuren zonder de bewoners wak ker te maken of te houden, maar ik ken er één, die al een zeer bijzondere taak vervult in die nachtelijke uren te Eindhoven. Het is niet zoozeer zijn plicht andere menschen te bewaken als wel bezig te houden en hij hoeft er niet voor te vriezen, dat die in slaap zul len vallen, integendeel! De „klepperman" uit Eindhoven. Het zou ook moeilijk gaan, aangezien zijn Vrocdcr las hij wel eens een krant, maar HET NIEUWS HOORDE HIJ PAS DEN VOLGENDEN DAG IN DE SCHEERSALON trouwe abonné's door een speling van de natuur niet op hetzelfde nachtelijke uur met zijn geklepper te maken hebben, maar den avond te voren en met een verschil in tijd van vijf uur. Ik bedoel den voortreffelijk en en onovertrefbaren omroeper van de Phohi Edward Startz. lederen Woensdagnacht om twee uur installeert hij zich in het laborato rium van Philips met een hoeveelheid gra- mofoonplaten, een stapel brieven (ingeko men van luisteraars), koffie en sigaretten en converseert dan door zijn microfoon, af gewisseld door muziek, voor minstens drie en soms wel vier uren. Voor menigeen, zooals schrijver dezes, zal het haast je rep je zijn om thuis te komen en met eten klaar te zijn om precies klok slag zeven af te stemmen op Eindhoven Langdurige ondervinding heeft gemaakt, dat ik de naald van mijn' radio zoo fijn kan neer zetten een paar minuten voor den aanvang dat plotseling ons geliefde Wilhelmus als een geluisorkaan door onze voorkamer davert. Direct daarop volgen een paar Sousa-marschen en inmiddels heb ik het volume moeten verminderen om te maken dat we elkaar verstaan kunnen. Zóó komt station PCJ van Philips eiken Woensdag avond binnen, niet alleen bij mij, die een 40 K.M. buiten New York woon, maar vol- gens de brieven, in geheel Noord-, Centra-d er. Zuid-Amerika. Nauwelijks is het laatste lotaccoord weggestorven of de bekerde stem. dat hoorbare contact met ons moeder land, klinkt: „Goedenavond, dames en hee ren! Hier is de PCJ-zender van Philips, Eindhoven. Goedenavond Suriname, Cura- cao, Aruba en de Antillen. Goedenavond Nederlanders in Noord-, Zuid- en Centraal Amerika, hier zijn we weer!" Wat de toe- gesprokene dan voelt, de een in mindere en de ander in meerdere mate, is een menge ling van dankbaarheid aan Edison, Marconi, zyn radiofabrikant, Philips, zijn electrische centrale, den hoogen boom, waar de antenne aan bevestigd is en niet in het minst dat hij in het kleine landje bij de zee geboren werd. Een aardig programma. Het programma is keurig verzorgd. Het muzikale gedeelte is overwegend niet-Ameri- kaansch, aangezien wij daar in dit wereld deel al ruimschoots mee gezegend zijn. Daar entegen is een kloppenspel of een kinder koortje van Jacob Hamel iets unieks en naar de talrijke opgewonden brieven te oordee- len, gaat het „Lied van den Molen" in popu lariteit de nieuwste Amerikaansche schla gers verre te boven! Wat een oneindig aan tal melodieën bestaat er van jongeren als van ouderen datum, dat in Amerika on'.e- kend is, en zoo vermoed ik, dat een massa Amerikaansche wijsjes nooit in ons land is doorgedrongen of zal doordringen. Wanneer hooren wij hier Quand 1'Amour meurt!, een Hongaarsch strijkje of het geroemde Zuid- Afrikaansche „nichie" Sarie dan door PCJ? En is het niet merkwaardig, het Mengelberg orkest uit ons land zelf te hooren? Wat iny betreft weet ik wat mijn in Amerika gebo ren dochtertje deed, toen papa gloedvol mee zong van: „Geef me nog 'n drupje!" en het niet minder schoone: „Van je bokkie, bok- kie, bè!" Ze lachte zich eerst slap en ging toen meezingen. Ik vraag me af of het in andere huiskamers net zoo toegaat. Maar het allerindrukwekkendst zyn toch wel de her-uitzendingen van platen, die gesproken zijn door de Koningin, het verloofde Vorstenpaar, minister Colyn en de gewone reportageplaten als b.v. van de in-dienst- stelling van H.M.'s „De Ruyter". Natuurlijk zullen de luisteraars in Indië met de ont roering naar de stem van de Koningin en de bulderende kanonnen hebben geluisterd, maar een landgenoot in Antofagasta of Texas zou zyn hoofd wel in den luidspreker willen stoppen om niets te wissen. Want wist u, dat dit program, naar ik heb kunnen con- stateeren, beluisterd wordt in zulke uiteen- liggende contreien als San Francisco en Rio de Janeiro. Newfoundland en Nieuw-Zee- land. Cuba en Suriname? Zelf ben ik in de benijdenswaardige positie om goed op de hoogte van het vaderlandsche nieuws te zyn, maak ik ken een geval, waar het bekende rose weekblad van zooveel weken oud de eenige band met het verleden vormt en dat heeft plaats in de Argentijnsche pampa's. Stel u even voor, wat zoo'n Woensdagavond uitzending voor zulke menschen beteekent Als ze tenminste weten! Ook al ligt New York tegenwoordig maar een dag of vijf, zes met de „Queen Mary" of „Normandie" van ons land af, wat de post betreft, hoorde ik toch eerder minister Colyn op een Woens dagavond over de devaluatie spreken dan dat ik zijn rede in de kranten las. Brieven van luisteraars. Tusschen de bedrijven door beantwoordt de heer Startz de vele brieven van luisteraars cn hij doet dat op dezelfde manier als waar op hij de aankondigingen van de muziek doet, d.w.z. op een gezellige manier en zoo langs zijn neus weg minstens in Hollandsch, Engelsch, Spaansche en Portugeesch met af en toe wat Fransch er tuschen door voor Fransch-Canada en St. Martinique. Pat talent heeft hem hier zoo beroemd gemaakt, dat hy in een catalogus van een zeker ndic merk met foto en al staat vermeld als de eenige „announcer" ter wereld, die zijn taak in zeven talen vervult. En dat vindt de Ame rikaan, die maar drie talen spreekt: En gelsch, Amerikaansch en Yaykee, een beek prestatie. Startz is een bereisd mensch, dat kan men uit zyn opmerkingen hooren. Hij spreekt geen boekentaal, maar levend Yan kee en ik vermoed, dat hy dat in Spaansch en Portugeesch ook doet. Over zijn Hol- landsch hoef ik niets anders te vertellen dan dat het ons in al die vreemde landen dubbel aantrekkelijk klinkt Hy heeft er slag van, den boel op gang te houden, er de stemming in te brengen, en om dat uren achter elkaar in je eentje vol te houden zonder te verslap pen, is een kolossale prestatie. Die zoogenaamde „postzak" is een tracta- tie op zich zelf. Ik mag niet vergeten te ver tellen, dat deze uiztending er een van expe rimenteel karakter is, d.w.z. niet gebonden aan een vast programma. Maar zou men een rondvraag onder de luisteraars houden, dan geloof ik, dat het algemeene antwoord zijn zou: „Stil zoo laten doorgaan, we zyn er bést mee tevreden!" En de Woensdagavond uitzending is des te verheugender, omda! men eiken avond Parijs, Londen en Berlijn hier kan opvangen Berlijn zelfs op ieder: denkbare golflengte: 19,25 en 31 M.! M?ar dat heeft er gelukkig toe bijgedragen, dat vele onwetende landgenooten plotseling Startz op een Woensdagavond hoorden pra ten, toen zy op zoek naar Londen waren. Want PCJ heeft tot nu toe bijster weinig reclame gemaakt in dit werelddeel om even- tueele luisteraars van het feit in kennis stellen. Propaganda voor Nederland. Al luisterende gedurende de vele Woens dagavonden van de laatste maanden kom ik tot de conclusie, dat er onder de vele in Amerika Zuid zoowel als Noord woon achtige landgenooten toch nog de noodigen zitten, die zich nog onverbrekelijk verbonden voelen met het land van hun afkomst, al kunnen zy onze taal niet goed meer spre ken of schrijven en bestaat hun geheele familie uit vreemdelingen. Daar is een kegel club in Willemstad, waarvan de leden trouw dien avond luisteren en schrijven, evens een detachement mariniers. Daar stoomschepen, die in de een of andere "fff" rikaansche haven liggen of onderweg en waarvan soms de geheele bemanning monde van een officier laat bedanken in brief. Anderen op plantages in Suriname, Costa Rica, in Guatemala. Nog anderen de Canadeesche bosschen en op de Am kaansche prairie. Nog maar kort en we ten weer volop in sneeuw en ijs 111 Noorden, maar terwijl de eene luisteraai PCJ zich moet uitgraven, zal de andei een waaier op de voorgalerij zitten cn den zullen genieten van de aanstaan e nink'ijke huwelijksfeesten, waarop zu als bij voorbaat verheugen. aantal Vergeet dan verder niet het groote t luisteraars, die niet van HoUandsche a j. zyn. En tevens, voor zoover ik u'| de. Jers sche brieven merk, dat ook buiten oni t het programma aardig genoeg vin fn heelem iul te volgen. Dit is een aff e gj waarop ik nog ten slotte wil wijze" het belang van deze uitzendingen oogpunt van propaganda. Op dit ge e keeren wij vrijwel op het appel. jjer zooveel hebben en zooveel doen, wa he. moesten vertellen om de Amerika* tot in langstelling op te wekken, ht^fL'en, 'an WÜ betere handelsrelaties leidt! We s aVond, met deze uitzending van een en e die ook van een andere samenM' n;et oP de Londensche en Berlijnsche, ,10verba*er* de zelfde hoogte, maar het zou nu n„ar indien niet vele Amerikanen ons carillon luisteren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8