s s i 8 8 De mislukte meeting van Degrelle. AKKERTJES i 8 Lars Kansen. ®o©@©©©© Jiadioptogcamma i Stad en Om J-euUleton Brussel in staat van beleg geweest. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 27 OCTOBER 1936 Die schele Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt Glimlachje Regeering bleef toestand meester. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 25 October 1936. Zondag was Brussel als in staat van beleg. Ongeveer 1800 gèndarmen waren in de stad en agglomeratie geconcen treerd, terwijl geheel het politiecorps te been was. Verscheidene gebouwen wa ren zeer speciaal bewaakt, zoo het centraal postgebouw en het gebouw van het radio-instituut. Hier waren militai ren samen gebracht, uitgerust met ma chinegeweren en mitrailleurgeweren. Maar dit alles is vrywel onnoodig ge weest, in een zekeren zin, alhoewel de maatregelen ongetwijfeld preventief hebben gewerkt. De grodte machtsont plooiing was noodig omdat het gebied waarin de orde diende gehandhaafd te worden buitengewoon groot was en men vooral wilde vermijden bij kleine incidenten verplicht te zijn door krach tige maatregelen de orde te herstellen. Degrelle heeft tot op het laatste oogenblik getracht zijn inzichten nopens de verboden betooging te verbergen en Zondag kon men zien hoe jonge, zeer jonge dames zich van groep tot groep begaven om zekere mede- deelingen te doen. Degrelle is namelijk Zon dag openlijk buiten de wettelijkheid getre den, die hij beweerde te willen eerbiedigen Hjj heeft zelfs niet geaarzeld in zijn orgaan „Le Pays Réel" op weliswaar vragenden toon, maar toch voldoende duidelijk om te worden begrepen, de gendarmen, officieren en soldaten aan te sporen aan hun plicht te kort te komen, bij de uitvoering van de be velen die hun werden gegeven. En wat met het défilé is gebeurd van de oud-strijders, die den Ijzerslag hebben herdacht, naar jurlijksche gewoonte, toont aan dat hij voor zekere vaderlandsche symbolen niet den eerbied heeft dien men zou kunnen ver- soo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik déarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Den zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en 'ijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals i ®neP, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- watische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. "olgens recept van Apotheker Dumont AKKERiCACftETS wachten en dien hij beweert te hebben. Zoo heeft hij niet geaarzeld zijn volgelingen het bevel te geven zich op te stellen aan het graf v^n den Onbekenden Soldaat, waar zij y het défilé van de IJzer-soldaten op zeer uidruchtige wijze verscheidene vaderland sche liederen zongen, „Leve de Koning" rie pen en den fascistischen groet brachten De neutrale zóne, dat is geheel de wijk waar zich de ministerieele gebouwen bevinden, het parlement en het Koninklijk paleis was ongenaakbaar zonder behoorlijke papieren, voor zoover men niet deeluitmaakte van defileerende groepen. Het is een jaarlij ksche gewoonte, dat de oud-strijders defileeren op het Paleizen- plein, dat is het plein voor het koninklijk paleis, waar de koning en de minister van landsverdediging, met den staf en autoritei ten van op een tribune, hen schouwt. Hun opstelling gebeurt steeds in de neutrale zóne. Doch met het oog op het ordewoord van Degrelle dat, by wijze van betooging, al zijn volgelingen naar Brussel moesten ko men „om de oud-strijders" toe te juichen, mochten alleen de deelnemers aan de betoo ging In de neutrale zóne. Aan den Couden- berg, de Koloniënstraat, de Schaarbeeksche Pcort, de Wetstraat stonden gendarmen. De zóne was als een eiland en de oud-strij ders defileerden voor totaal ledige straten. Langs de ringlanen, tusschen de Wetstraat en de Naamsche Poort was alle verkeer stop gezet. De regeering was meester over de straat, al was deze dan ook ledig. Het défilé zelf heeft nooit een ge schiedenis, doch dit jaar hebben enkele deelnemers, die tot de organisatie van de Vuurkriusen behooren (dat zijn de oud-strijders die een eereteeken het de Vuurkruisen behooren (dat zijn de hun aanwezigheid in de eigenlijke vuur linie) gemeend de neutraliteit te moe ten afleggen die tot dusver steeds werd in acht genomen wanneer de koning in persoon by een betooging is betrokken. Zy vormden het slot van den stoet, d:e voorbij den koning trok en toen zy de koninklijke tribune bereikt hadden, brachten zy den fascistischen groet, ter wijl een half dozijn „Leve Rex" riep. Niet zoodra was de stoet echter voorbij de tribune of een andere groep leden van de vuurkruisen verliet de rangen uit protest tegen de houding van hun rexistische kame raden. Dat is de inzet geweest van de incidenten die Zondag te Brussel een atmosfeer van spanning en nervositeit hebben gehandhaafd tot laat in den avond, zonder dat echter waarlijk zeer ernstige incidenten zich heb ben voorgedaan. De autoriteiten hadden gemeend dat zy in de buurt van den Onbekenden Soldaat een gedeelte van den weg konden vrij laten voor het publiek dat echter achter Nadarhekken was opgesteld. De rexisten hadden hiervan gebruik gemaakt om vrywel alle beschik bare plaatsen in te nemen. Wy zagen voor al jonge lieden, meisjes en studenten. Niet zoodra bereikten de défileerende oud-strij ders langs de Koningstraat den Leuvenschen Weg, waar de eerste rangen van het publ;ek stonden, of de fascistisch groetende armen van de rexisten gingen de hoogte in, terwijl steeds, in het Fransch werd geroepen „Vive le Roi!" „Leve de oud-strijders", en het vaderlandsche lied „Naar Wijd en Zuid" werd gezongen. Het défilé duurde ongeveer 40 minuten en aanhoudend duurde deze betooging. Wij zagen slechts twee incidenten, namelijk toen een oud-strijder zeer woedend geworden dcor de huldeblijken met politieke bijbe doelingen waarvan hy het voorwerp was, uit de rangen sprong nabij den Onbekenden Soldaat en met groote kracht een stokslag toebracht aan een rexist die met opgeheven arm groette en hierbij zong. Hij liet dadelijk, onder het bravogeroep van de oud-strijders den arm zaken en ging zich wat veiliger op stellen in een deurnis. Aan de andere zijde was hetzelfde gebeurd, doch hier had de rexist geantwoord en om de orde te herstel len waren spoedig agenten klaar om den man in te rekenen. Voor het overige toonde de politie een hemelsch geduld. Zy liet de betoogers begaan met hun geschreeuw »n gezang, tot na afloop van het défilé Toen moest de Koningstraat worden ontruimd Dit gebeurde zeer rustig. Doch de betoogers groepeerden zich dan in een stoet die naar het Sinter-Goedelelein afzakte. De politie was op de hoogte en liet begaan. Men wist n.1. hoe goed Degrelle het ook geheim had willen houden, dat hy de beschikking had gekregen over de tweede verdieping van een huis op het Goedeleplein. Hier was aan het raam een luidspreker aangebracht. En niet zoodra waren de van de Koningstraat afzak kende „strijdtroepen" van Degrelle op het Sinter-Goedeleplein verzameld, terwyl ook de kerkgangers de kerk verlieten of er werd de .Brabangonne" gezongen, alsmede de „Vlaamsche Leeuw". Toen werd geroepen „Léon Degrell", waarop het raam van de tweede ver dieping geopend werd en Degrelle ver scheen. Hij wilde een toespraak houden, doch zonder resultaat. Zyn stem werd door gejouw overstemd, want intusschen waren ook teger.betoogers verschenen. De politie wist, wat ze moest doen: zij eischte doorloopen. Maar de herrie nam toe en ten slotte werd de hulp ingeroe pen van de bereden gendarmerie, die de plaats schoon veegde in korten tijd en zonder te veel moeite. Degrelle stond intusschen op zijn werk te kijken, terwijl jonge lieden, die zijn partij gangers zijn, werden ingerekend, anderen onder de voeten werden geloopen. Naast hem bevond zich Paul De Mont, de rexisti sche senator, en verder waren de Grunne en volksvertegenwoordiger Knaepen aanwezig. Toen de politie het plein had schoon ge maakt met de gendarmen, werden allen, be halve de groot-invalide Paul De Mont, ver zocht mee te gaan naar het hoofdbureau van politie, wat zij overigens gewillig deden, be halve graaf X. de Grunne, die niet mag worden verward met zijn broer, behoorer.de tot het Hof, en die zoo pas nog in een rede stelling heeft genomen tegen Rex en De grelle een gevaarlijken, onbezonnen, licht- zinnigen avonturier heeft genoemd. Hiermee was de beweging haar leiders kwijt. Op het oogenblik dat wij u dit schrijven, zijn zy nog niet opnieuw in vrijheid gesteld. Waar schijnlijk zal dat slechts omstreeks midder nacht gebeuren. De gendarmerie en de politie hadden het hoofdkwartier in de Karthuizersstraat heele- maal afgesloten. Het Rexlokaal was niet te benaderen. De rexisten verspreidden zich dan in de stad en van de neutrale zóne ver plaatste het centrum van de agitatie z;ch naar het centrum. Kleine groepjes rexisten liepen geheel den namiddag en ook 's avonds door de stad, concentreerden zich op ver scheidene, waarschijnlijk bij afspraak be paalde plaatsen, en zoo moest de gendar merie herhaaldelijk eerder gemoedelijke charges uitvoeren op de Ad-Maxlaan, de An- spachlaan, het de Brbuckèreplein, de Passage du Nord, in de Nieuwstraat, op het Rogier- plein (Noordstation). By een hevig incident Kunt U dat ding niet onder het kussen leggen, dat de passagiers ten minste passeeren kunnen?! Woensdag 28 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwyding. 10.15 NW- Maandrevue (gr.pl.), Plan-causerie en gr.pl. 11.30 Is massa-werkloos heid onontkoombaar?, causerie. 12.— Gr.pl. 12.30—1.45 De Bohe- mians en gr.pl. 2.— Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Melody Circle. 6.15 De Fliere fluiters, mmv. solist. 7.Causerie over de Arb. Olympiade 1937. 7.15 Zang, hierna gr.pl. 7.40 Sociale ver zekering, causerie. 8.Herh. SOS- ber. 8.03 ANP-ber., VARA-varia. 8.15 Gr.pl. 8.45 Radio-tooneel. 9.30 Cello en orgel. 10.ANP-ber. 10.05 Voordr. met muziek. 10.20 VARA- orkest. 11.Huwelijksverhoudin gen, causerie. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.en 12.15 Ensemble van der Horst. 1.15 Orgelspel. 2.Gr.pl. 2.15 Zang en piano. 3.Chr. Lec tuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Gr.pl 5.Kinderuur 6.Landbouwhalf- uur. 6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart 7.Ber. 7.15 Causerie over het 4de Intern. Christ School- congres. 7.45 Rep. 8.ANP-ber, 8.15 NCRV-orkest. 9.Zendingspr. 9.30 Verv. concert mmv. soliste. 10ANP-ber. 10.05 Schaakcursus. 10.20 Vervolg concert. 10.4511.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern Ireland-orkest m. m. v. so list, 12.50 Dansmuziek. 1.202.20 Het Birminghamsch Hippodrome- orkest. 3.10 Gr.pl. 3.20 Sportrep. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur kwintet. 5.35 Dans muziek. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.BBC-orkest. 7.35 Variété-progr. 8.20 Biologische cau serie. 8.35 Dansmuziek. 9.20 Ber. 9.40 Operette-uitz. 10.40 Piano-reci tal. 11.Het Bridgewater-kwintet. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Gr. pl. 4.50 Zang. 5.05 Gr.pl. 5.50 Or kestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert. 12.35 Landes-Symph.- orkest Saarpfalz. 1.35 Omroepkwin- tet. 3.50 Kamerorkest. 5.20 Gr.pl. 7.35 Rijksuitz. 8.05 Westduitsch Ka merorkest. 9.50—11.20 Omroep- kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salon-orkest. 1.502.20 en 6.20 Gr.pl. 6.50 Salon-orkest. 7.20 Piano recital. 8.20 Omroeporkest en radio tooneel. 9.20 Gr.pl. 9 35 Bachconcert mmv. orkest en koor. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein-orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.25 Omroeporkest en radio-tooneel. 6.35 Gr.pl. 6.55 Kamermuziek. 8.20 Symphoniecon- cert. 9.20 Hoorspel. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Hans Busch' orkest en solis ten. 8.05 Rijksuitz. 8.35 Het Elly Ney-Trio. 9.20 Ber. 9.50 Karl Ris- tenpart's Kamer-orkest. 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.059.20, Normandië 9.20 10.50, Radio Danmark 10.5012.20, Brussel VI. 12.2014.25, Normandië 14.25—14.50, Parijs R. 14.50—17.20, Keulen 17.2019.05, Beromünster 19.05—20.20, Brussel Fr. 20.20— 21.20, Lond. Reg. 21.20—22.20, Keu len 22.20—23.20, Weenen 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Luxemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—11.50, Lond. Reg. 11.50—12.50 Droitwich 12.5014.20, Lond. Reg. 14.2015.20, Droitwich 15.2018.20 Brussel VI. 18.2019.Droitwich 19.—20.20, Lond. Reg. 20.20—20.35, Droitwich 20.3524. aan den Grooten Zavel heeft een betooger een revolverschot gelost op een socialist, die in een been werd gewond. De dader is by de politie bekend. Anderzijds werden twee betoogers aangehouden wegens matrakslagen en werd een agent gewond door een zwaren stokslag. In totaal heeft de politie een 250- tal arrestaties verricht, echter meestal wegens weigering om door te loopen. De autoriteiten bleven meester van den toe stand Nergens in het arrondissement werd een poging gedaan om de „volksver zameling" te houden, die door Degrelle was aangekondigd. Wat dat betreft heeft al thans de regeering haar verbod weten te doen eerbiedigen. En terwyl het Beursplein ledig is, terwyl er geen trams rijden in het centrum, verliest de Brusselaar ten slotte toch zijn goed humeur niet. Politiek neemt hy nooit tragisch op. SUBSIDIE STADSAUTOBUSDIENST. B. en W. schrijven in bijlage No. 127: In Uw vergadering van 2 April j.1. werd om bericht en raad in onze handen gesteld een adres, d.d. 25 Maart j.1. van de N. V. Autobus Onderneming Van Geelen v. d. Berkhof te Heiloo om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van 2.751.84 tot dekking van het verlies op de exploita tie van den stadsautobusdienst over het le halfjaar van 1935. Wij hebben naar de juistheid van de over gelegde balans en verlies- en winstreke ning een onderzoek doen instellen. Het op dat onderzoek betrekking hebben de rapport zullen wy bij de stukken voor U ter inzage leggen. Op grond van dat rapport moet naar ons voorkomt het verliescijfer tot 2.385.81 worden teruggebracht. Wanneer hierbij in aanmerking wordt ge nomen, dat de afschrijvingsduur van de nieuwe bus zonder overwegend bezwaar op 5 jaar kan worden gesteld in plaats van op 4 jaar; dat voorts tegen de rekening „oliën en vetten" op grond van vergelijkende cij fers van de jaren 1931 tot en met 1934 be zwaar is te maken, terwijl ten slotte (zoo men meent, dat daarop moet worden gelet) aan wagen nr. 3 op het tijdstip van aanvang van de revisie daarvan toch nog een zekere residuumwaarde kon worden toegekend, kan naar onze meening de conclusie van het rapport, dat een subsidie van 2.000 vol doende moet worden geacht, worden aan vaard. In de gemeentebegrooting voor 1936 is voor dit doel onder volgnummer 516 een uitgaafpost van 2.000 uitgetrokken. Onder mededeeling. dat de Commissie van bijstand voor de financiën zich hiermede blijkens haar bij de stukken gevoegd advies kan vereenigen, stellen wij U voor adres sante in het over het le halfjaar van 1935 op de exploitatie van den stadsautobusdienst geleden verlies een bijdrage ten laste van den dienst 1936 toe te kennen tot een bedrag van 2.000. MAATREGELEN TOT HET TEGENGAAN VAN PRIJSOPDRIJVING. B. en W. schrijven in bijlage No. 125: Artikel 5 der wet van 30 September j-L (Staatsblad nr. 639 D) machtigt den Burge meester om in de daar omschreven gevallen zonder eenige formaliteit over te gaan tot het in bezit nemen van goederen. De in bezit genomen goederen worden Een overwintering op sipilsbergen. .U 15) Doch zy kromp bijna ineen van schrik, oen Dreyer haar vroeg of zy hem niet een *°P koffie wilde schenken, want hij was Koud en huiverig. Toen sprong Anna op. had zy het druk met de koffiekan, de *°Pjes en da suiker en zij vergat, met wien eigenlijk sprak. Daardoor babbelde zy over bpraK.. Llddiuwvi 'O maar in één stuk door en zy begon T e Hoop" te praten en zij verklaarde dat "et slecht van onzen Lieven Heer zou zijn. ls hy nu nog Anders van haar zou wegne- en hem in het ijs zou laten omkomen, ha ari" toch vroeger reeds haar man en ~r. 0U(i8ten zoon had verloren. /•y waren samen op de „Polonia" uitgeva- in i»?oaarvan de helft van de bemanning doorn Groenland was verongelukt, sneei.u. ,Z^ in 0ctober in het ijs, door een haddanS °rm de verbinding met het schip Eskim veri°ren. Het volgend jaar hadden vonden Sn'an een'6en van hen de lijken ge- Heers ,?e oude Anna kon onzen °ok nnJ,achtengang niet begrijpen, dat hy zou waf eer>ige dien zy bezat, van haar met ziinnemen haar Anders, haar jongen goede hart. Dreyer dronk de slappe koffie en praatte met Anna over den tijd dat zij beiden nog jong waren, toen Tromsö nog slechts de helft van de bevolking van thans telde. Ter wijl Dreyer opstond om te vertrekken, sprak hij over wat Anna voor het oogeu- blik wel het meest drukte en zei: „Wel Anna, ik heb zoo vier, vijf, zes flin ke jongens. Ik zal er een paar van met wat proviand en brandstof naar je toe sturen" Toen Dreyer buiten kwam, zag hy in de verte uit verschillende huizen vlaggen wap peren; er scheen iets bijzonders te zijn ge beurd, want hij zag ook menschen van blijdschap springen, roepen en juichen. Hij liep vlug het Pastorieland over op de stad aan. In de Groote-straat kwam een troep jongens hem tegemoet die hem toe riepen: „De Hoop" met Lange Sivert is bij Lannes waargenomen. Zij zitten zoo onder het ijs, alsof zij de heele reis door een ijs woestijn hebben afgelegd!" WINTER OP SPITSBERGEN. Intusschen verstreek de tijd langzaam voor de vier mannen in Mosselbaai. Johan Thoms was een verstandige leider. Hij wist, wat er kon, doch ook wat er moest gedaan worden. Hij zorgde er voor, dat zij alle vier geregeld bezig waren. Ook de andere drie mannen begrepen dat zy, indien hun hooo zou worden vervuld, het leven te rekken totdat het schip hen komenden zomer of in het voorjaar te hulp zou kunnen komen, niet alleen moesten afgaan op eigen erva ring in sneeuw en koude, doch dat zij in de allereerste plaats naar Troms moesten luis teren. Zij zagen in, dat hij de rechte man was, om hen door hun verschrikkelijker toestand heen te helpen en ookdat dit nu juist niet gemakkelijk was. Zij hadden in den laatsten tyd zeer goed gezien, dat van hen allen, Jens er het meest onder leed en dat hij hard achteruit ging. Het was Jens Baldsnes evenmin ontgaan dat zyn kameraden dit opmerkten en dat zij het oog op hem hielden. Hij begreep dit uit de kleine diensten die Johan Troms en Ber- ner hem bewezen. Karl Kristiansen daarentegen was geheel anders. Hy kwam zyn zieken kameraad nooit in iets tegemoet, indien hy zelf, door dit na te laten, er eenigszins van kon profi- teeren. Verscheidene weken waren verloopen sinds het hen was gelukt eenig dier te doo- den, waarvan zij eens een versche soep had den kunnen koken. Het weer was dan ook verschrikkelijk geweest en bij het muffe meel en het uitgemergelde berenvleescb konden zy bijna niet in het leven blijven. Allen hadden een bleeke gelaatskleur er. hun oogen stonden hol. Op zekeren dag vroeg Karl, of hij niet eens het geweer zou nemen, om te zien, of hy iets zou kunnen bemachtigen. Niemand had daarop iets tegen en hy voegde de daad by het woord. Toen hy bui ten kwam, ging hy in rechte lyn op Grauw- hoek aan. Hy gebruikte zijn ski's met een kracht »en gemak, dat hy wel een vliegma chine geleek, zoo gleed hy als een spook geluidloos berg op berg af. Onderwijl gaf hy zijn oogen den kost. Bij het minste geluid lag het geweer reeds aangelegd te gen zijn schouder doch slechts een se conde dan ging het weer voorwaarts. Het was verbazingwekkend; het leek alsof hij wist dat er iets levends vóór hem lag. wan» hy ging in rechte lyn slechts met kleine afwijkingen, als kreupelhout hem in den weg stond en liet een recht ski-spoor achter zich. Dit was het Laplandsche bloed het oerinstinct dat den Laplander eigen is, het welk een Noor zich nimmer kan aanleeren waardoor hij zich liet leiden, nu de honger hem pijnigde. Hij voelde, daarvan was hy zeker, dat, in de richting die hy volgde, zich eenig levend wezen moest op houden. Toen hij op een verhooging kwam, hield hij even op en ging in liggende hou ding om zich heen spieden Hij had hier een overzicht in iedere richting over een groot terrein. Keer op keer herhaalde hy dit, telkens als hy een hoogte passeerde, doch geregeld liep het op niets uit. Toch werd hy steeds voorzichtiger, terwijl by zich tegen een niet zeer hoogen ijsberg opwerkte. Toen hij den top bereikte, stek hy eerst den loop van het geweer er over, voordat hij voorzichtig met zijn hoofd zoo ver kwam, dat hij er over heen kon kijken, doch ook hier was niets te zien. Hij wreef zich de oogen eens uit het was zoo moeilijk in den schyn van het Noorderlicht te kijken maar was dat gkids niet een groote meeuwHij meen de, dat het er veel op geleek. De vleu gels van een zilvermeeuw zijn lichtgrijs en steken slechts weinig af tegen de witte sneeuw Na een poosje scheen het hem byna zeker dat het er een was. Een zilver meeuw was juist een maaltje vleesch voor hem. Hy mikte, doch het was bijna niet mogelijk den vogel in het vizier te krijgen. De afstand was circa 40 meter en Karl be vond zich in de grootste spanning. Ëindelyk waagde hy het er op. Het schot knalde, de vogel viel en als een kat stortte Karl zich er op. Hij sneed een opening in het dier, stak er zijn vinger in en scheurde de huid van den vogel af. Hij at het beest rauw, warm hij grijnsde'van genot hy schraapte van de huid nog het beetje vet, dat onder de vleugels had gezeten hij schransde maar en toen hij klaar was, lagen er nog slechts de veeren en een paar afgekloven beentjes in de sneeuw. Hij kwam platzak weer thuis. Nauwelijks was hij binnen en had hy zich gezet, of Jo han Troms greep hem in z'n nek, drukte hem tegen den wand en ging hem met een eind touw bewerken. Terwyl hij hem steeds ranselde, schreeuwde hy, dat hy zou door gaan, totdat de lappen van zijn huid er bij zouden hangen, zoodat hij minstens drie dagen in bed zou moeten blijven. Hij sloeg hem blond en blauw over heel zyn lichaam van zijn nek tot zijn hielen. Daarna gooide hij hem in bed, zette zich op den bedrand en gaf hem toen nog de volgende verma ning: „Zoo, Karl, nu weet je ten minste maar je hadt dit te voren moeten weten dat, als je op jacht gaat, alles wat je schiet ons alle vier behoort. Dat is ons gezamenlijk eigendom en het is jou verdoemde plicht dit thuis te brengen. Van de meeuw, die je hebt geschoten, hadden wy een versche vleesch- soep kunnen koken. Om dien armen Jens heb jy, ellendeling, in het geheel niet gedacht. Denk er nu wel om dat, wanneer dit nog eens gebeurt, zoolang je buiten b« t. nog leeft, want kom je thuis zoo waar er een God leeft ik schiet je neer als een dolle hond! Trouwens, veel beter ben je niet". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9