DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RUSLAND, PORTUGAL, SPANJE Aanbieding van een Nationaal Huwelijks geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard von Lippe-Biesterfeld. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 255 Donderdag 29 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie DE HOUDING VAN RUSLAND EN DE NOTA VAN PORTUGAL INZAKE DE NIET-INMENGINGS-KWESTIE. De toestand aan het front. Van het front. FAMILIE-TRAGEDIE TE VENLO. De aard van het geschenk De samenstelling der Comité's Oproep aan het Nederlandsche Volk. COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De commissie voor de niet-inmenging heeft gisteren niet minder dan 6 uur vergaderd, nadat eerst de subcommissie was bijeengekomen. De Russische ver tegenwoordiger heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie wederom vertegenwoor digd zal zijn bij de volgende vergade ring van de onder-commissie, welke a.s. Maandag wordt gehouden, alsmede op de vergadering der voltallige commissie op Woensdag daaraanvolgende. Men verneemt, dat ook Portugal niet uit de commissie treedt. De commissie heeft de opheldering der Sowjet-regeering besproken over haar ver klaring van de vcrige week. Gisteren is de Portugeesche nota gepubli ceerd van Dinsdag, waarin verklaard wordt, dat de burgeroorlog in Spanje het resultaat is van den Russischen invloed in de Spaan- sche aangelegenheden en dat Rusland tracht door een binnenlandschen oorlog Europa in een algemeenen oorlog te betrek- ken- n Ook de tekst van den brief, waarin Rus land de gevraagde ophelderingen geeft om trent zijn verklaring in de laatste vergade ring der voltallige commissie, is gisteren openbaar gemaakt. In den brief wordt ge zegd, dat de Russische regeering er stellig van overtuigd is, dat zelfs nadat het accoord van niet-inmenging in werking was getre den de regeeringen, welke sympathiseerden met de opstandige Spaansche generaals, voort zijn gegaan hen van oorlogsmateriaal in overvloed te voorzien. De werkzaamheden der commissie hebben de Russische regeering er van overtuigd, dat er geen waarborgen bestaan tegen ver dere leveranties aan de opstandige gene raals. Onder deze omstandigheden is de Russische regeering van oordeel, dat tot aan het oogenblik, dat men zoodanige waarbor gen voor de nakoming der verplichtingen «chept, de regeeringen, die het in overeen «temming met de orde en het internationale recht achten om aan een wettige regeering te leveren, moreel het recht hebben zich niet méér gebonden te achten, dan de re8®e~ ringen die leveringen doen in strijd met he aceoord. Een geheel andere situatie zou zich voordoen op het oogenblik, dat een effectie toezicht wordt ingesteld op de uitvoering van de verplichtingen van niet-inmensine door alle regeeringen, welke aan de over eenkomst deelnemen. Met dat doel heeft de Sowjet-Unie haar voorstel gedaan, om een toezicht in te stellen op de Portugeesche havens en is zij bereid, het voorstel van Plymouth te besoreken, om, afgezien van het toezicht op de Portugeesche havens een controle in te stellen od de Stiaansche ha vens en grenzen. De Sowiet-Unie heeft er geen enkel bezwaar tegen, dat een dergelijk toezicht ingesteld wordt, mits het de toe stemming ontvangt van de wettige Spaan sche regeering. De Russische regeering stelt voor om onmiddellijk de discussie over dit onderwerp te openen. Het verbreken door Portugal van de di- plomatieke betrekkingen met de Spaansche regeering kan slechts één verklaring heb ben, namelijk de bedoeling van Portugal om zich meer dan tot nog toe in de binnenland- sche aangelegenheden van Spanje te men gen. De Portugeesche nota. De Portugeesche ambassade heeft gis teravond den tekst gepubliceerd van de door de regeering van Lissabon aan lord Plymouth overhandigde nota. Het stuk wjjst allereerst op het feit, dat de klachten der regeering van Madrid niet van bewijzen vergezeld gaan. Verder is de Portugeesche regeering van meening, dat de commissie door deze klach ten te behandelen en na te gaan, geheel alsof zij jn overeenstemming waren met de feiten, is afgeweken van den regel van de te volgen procedure, die zij zich gesteld had- Een dergelijke afwijking geeft de Portu geesche regeering het recht zich op elk oogenblik, dat haar geschikt voorkomt, uit de commissie terug te trekken. V ervolgens somt de nota de beschuldigingen van drid op. Ten eerste het verleenen van doorvoer- faciliteiten aan opstandelingen op Spaansch grondgebied. Ten tweede het ontladen van wapenen door het s.s. „Kameroen" welke wapenen vervolgens langs den weg naar Badajoz en Salamanca werden vervoerd. Ten slotte de interneering en slechte be handeling van andere Spaansche vluchte lingen. In antwoord op deze beschuldigingen merkt de Portugeesche regeering op, dat de beide laatste niet tot de bevoegdheden van de commissie behooren. De beide eerste dateeren van voor de onderteekening van het non-interventieverdrag door Portugal. Toch wenscht Portugal deze te weerleggen, om een einde te maken aan de lastercam pagne waaraan het is blootgesteld. Wat betreft de eerste beschuldiging, is het juist, dat drie vliegtuigen op Spaansch ge bied geland zijn. Twee konden weder ver trekken (die niet bewapend waren), doch het derde had het landingsgestel gebroken. Bewapende vliegtuigen die op Portugeesch gebied landden, werden steeds in beslag ge nomen. Zoo b.v. een vliegtuig der regeering, dat de zijde der opstandelingen wilde kie zen. Het is juist, dat Portugal Spaansche vluchtelingen een toevlucht heeft verleend. Het deed dit ditmaal evenals steeds, daarbij trachtend hen te doen genieten van de be scherming van een op orde en rechtvaardig heid gebaseerd regiem. De „Kameroen"-kwestie. In antwoord op de beschuldiging inzake het s.s. „Kameroen", verklaart de Portugee sche regeering, dat dit schip den Sisten Augustus te Lissabon is aangekomen en denzelfden dag is vertrokken, met een la ding bestemd voor Hamburg. Komend van Gibraltar, een boven elke verdenking staan de haven, heeft het te Lissabon slechts pe troleum uitgeladen, doch geen tanks, grana ten, bommen en vliegtuigen. Petroleum is geen verboden product. Het stuk eindigde met een categorische en verontwaardigde tegenspraak van de be schuldigingen met betrekking tot de be weerde uitlevering van gevluchte regee- ringsaanhangers, beschuldigingen die de re geering van Madrid, aldus de nota, heeft opgesteld, zonder deze te steunen met maar het minste feit, den minsten naam, of den minsten datum. Ook verwerpt het stuk de klacht van den Spaanschen ambassadeur te Lissabon om trent de verdwijning van den Spaanschen afgevaardigde Nicolas Paclo en den burge meester van Badaioz, Madronero. Niets doet veronderstellen dat Portugal in deze ver dwijningen gemengd zou zijn. En een inge steld onderzoek heeft niets dienaangaande aan het licht gebracht. Tenslotte wiist het stuk op de wet, dat wie beschuldigt, ook bewijzen moet. Koortsachtige toebereidselen in de hoofdstad. Terwijl de vijandelijke vliegtuigen, zon der eenigen tegenstand te ondervinden, in de buurt van en boven Madrid aan het rond- spieden zijn naai de gunstigste plaatsen voor den algemeenen aanval, die de bekroning moet worden van een campagne welke nu al honderd dagen heeft geduuid, gaan in de hoofdstad de koortsachtige zij het eenigs- zins verlate voorbereiding voor de verdedi ging voort, aldus meldt een correspondent. Alle vakvereenigingen zijn haar leden aan het mobiliseeren. Bleeke bataillons van kap pers, bakkers en andere binnenshuis wer kende personen marcheeren naast metse laars en krantenverkoopers, die door de zon gebruind zijn. Studenten vormen compag nieën van voetballers en van skiërs. Deze bataillons moeten de reserve vormen van die al aan het front zijn. Zoo gezien schijnt het moreel van de militie veel verbeterd te zijn, sinds de oorlogscommissarissen door den nieuwen opperbevelhebber van het leger naar het front en in de kazernes ge stuurd zijn. De vuurproef moet echter nog komen. Aan opwekkingen en aansporingen is geen gebrek, integendeel, niets wordt ver waarloosd om de militie tot uiterste geest drift aan te zetten. De Sowjet-ambassadeur heeft een oproep gepubliceerd, die in alle kranten staat, en waarin hü eraan herinnert hoe de gedisciplineerde wil van de Russi sche democratie alle hindernissen overwon. Madrid moet nu het voorbeeld van Peters burg volgen. Het onverschTlige Madrid, dat zoo gaarne lui in de zon lag te droomen, is nu door het noodlot hard aangepakt. Zijn verbazing wekkend aanpassingsvermogen heeft nu de grens bereikt. Er zijn teekenen dat niet al leen generaal Franco maar vooral ook de gereorganiseerde regeeringstroepen een be slissing wenschen. Mededeelingen der opstandelingen. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat de troepen van Varela gisteren belangrijke vor deringen in de richting van Madrid hebben gemaakt. Zij rukten op van het dorp Cuba tot Terrejon la Calzada, zij namen 200 man der regeeringstroepen gevangen, tien ka nonnen en veel ander oorlogstuig vielen in hun handen. De eenige weg, die van Madrid uit nog begaanbaar is, werd door de recht- sche luchtmacht onder vuur genomen. In den sector van het secoriaal hebben de troepen van Mola hun tegenstanders uit hun posities verdreven en hun ernstige verlie zen toegebracht. Vijftien machinegeweren vielen hun in handen. Twee vliegtuigen der linkschen zijn in dezen sector neergescho ten. Bij het bombardement van de haven van Gijon is ernstige schade aangericht. Luchtmacht der opstandelingen bombardeert de toegangswegen tot Madrid. Door middel van den radiozender van La Coruna wordt medegedeeld, dat de operaties der opstandelingen gunstig zijn beïnvloed door den opmarsch van generaal Varela, die gisteren over een frontbreedte van 8 K.M. 12 K.M. vooruit is gerukt, hij bezette hier bij het dorp Torrejon de la Calzada. De luchtmacht der opstandelingen bom bardeert krachtig de toegangswegen tot Madrid, teneinde den toevoer van levens middelen te verhinderen. Ook werden de kazernes van Madrid gebombardeerd. Verder wordt medegedeeld, dat de gou verneur van Valencia een decreet heeft ge publiceerd volgens hetwelk verscheidene personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan plundering, zullen worden gefusilleerd, Deze maatregel is genomen om een voor beeld te stellen. De anarchie, welke in de stad heerscht meet onmiddellijk een. einde nemen. De opmarsch naar het Escurial wordt voortgezet Een officieel communiqué van het hoofd kwartier der opstandelingen deelt mede, dat aan het Noordelijk front bij Alcusierre de vijand een sterken druk uitoefende, hjj werd evenwel afgeslagen. De zevende divisie zet den opmarsch naar het Escurial voort, verscheidene hoog ten van strategisch belang werden bezet, waarbij de vijand zware verliezen leed. In het Zuiden bezetten de rechtschen Batres en Alamo. Aan het front van Guadalajara rukten de opstandelingen verder op, eenige concen traties van regeeringstroepen werden ver jaagd, een honderdtal van hen sneuvelde en 70 geweren met een groote hoeveelheid munitie werden buitgemaakt. RESOLUTIE VAN HET BELGISCH SOCIALISTISCH CONGRES. „Le Peuple" publiceert den tekst van de resolutie van het Belgisch socialistisch con gres inzake de gebeurtenissen in Spanje. De resolutie constateert, dat het non interventie-pact na een toepassing van twee manden er slechts in geslaagd is om de Spaansche democratie onmogelijk te maken zich te voorzien van wapenen, zonder de wapenleveringen aan de opstandelingen door de fascistische landen te doen ophouden. Het handhaven van het embargo door de democratische landen moet het Spaansche volk een vijandige daad schijnen, welke door geen enkele vrees voor internationale complicaties gerechtvaardigd wordt. STUDENTENBETOOGINGEN TE WARSCHAU. In verband met betoogingen der studen ten aan de Handelshoogeschool te War schau, waarin zich verscheidene honderden studenten hadden opgesloten, zoodat zij door de politie moesten worden verwijderd, heeft de rector de colleges tot nader order ge schorst. Vandaag hebben zich ook aan de Warschausche universiteit betoogingen en relletjes voorgedaan. H.B.S.-leeraar schiet zijn drie kin deren dood en daarna zijn vrouw en zichzelf. Gisteravond heeft zich te Venlo een zeer ernstig familiedrama afgespeeld. Het dienstmeisje van den heer G. werd omstreeks half tien uitgezonden voor een boodschap naar den dokter. Bij haar terugkeer vond zij de deur van de wo ning gesloten. Op haar herhaaldelijk bellen werd opengedaan door de schoonmoeder van den heer G. In huis kwam zij tot de ont- Het Algemeen Comité richt zich hierbij tot het Nederlandsche Volk voor het verkrijgen van de medewerking van allen aan het Nationaal Geschenk, dat zal worden aangeboden ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoog heid Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Meckleroburg, en Zijne Doorluchtige Hoogheid Bernhard, Prins von Lippe- Biesterfeld. In al zijn geledingen heeft het Nederlandsche volk eene overweldigende en ontroerende vreugde getoond bij het vernemen van de heugelijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijksgeschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wensch te verwezenlijken, is het doel van het Comité. Het Prinselijk Paar heeft zich uitgesproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht voor het bevaren van de binnenwateren aan te bieden. Daarenboven ligt het in de bedoe ling, het noodige te verrichten voor moderniseering en inrichting van het Paleis, dat het Prinselijk Paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aanstonds worden genomen. De gelegenheid tot het storten van bijdragen is bij het meerendeel der dagbla den opengesteld. Daarnaast bestaat die gelegenheid bij de penningmeesters van de Provinciale Comité's, van de Comité's in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en van de plaatselijke Comité's, die onder de auspiciën van de Provinciale Comité's zijn of zullen worden opgericht. COMITÉ S OPGERICHT. Opgericht zijn een eere-comité, een algemeen comité, een uitvoerend comité en een werkcomité, waarvan de samenstelling als volgt is: Mr A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter; mr. W. U. Hazelhoff Roelf- zema, secretaris; mr. E. de Visser, secretaris; mr. D. Crena de Iongh, algemeen pen ningmeester; Ph. Mees, lid; mr. H. Waller, lid. Het secretariaat is gevestigd te Arnhem, Velperbinnensingel 5, telefoon 21300. EEN COMITÉ VOOR NOORDHOLLAND. In elke provincie is een comité samengesteld. Het comité voor Noordholland (buiten Amsterdam) voor het inzamelen van gelden voor het huwelijksgeschenk aan H. K. H. prinses Juliana bestaat uit de volgende heeren: Jhr. dr. A. Röell, commissaris der koningin in de provincie Noordholland, eere-voorzitter; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Overveen, voor zitter; mr. S. H. Vening Meinesz te Aerdenhout, onder-voorzitter; 4 A. Fontein te Haarlem (Spaarne 56, giro 2292), penningmeester; prof. mr. A. Anema (Haarlem); mr. G. C. B. van der Feen de Lille te Alkmaar; dr. Henri Polak te Laren (N.H.); E. Luden te Hilversum; R. W. P. Peereboom te Haarlem; M. A. Reinalda te Haarlem; H. C. J Sondaal te Haarlem; P. Stapel te Hoogkarspel; mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen te Haarlem; J. A. E. Verkade te Zaandam; J. Versteeg Jr. te Monnikendam; C. Wijdenes Spaans te Anna Paulowna; mr. A. J. Backer te Haarlem, secretaris, p/a. prov. griffie, Dreef 3 te Haarlem. EEN PLAATSELIJK COMITÉ. Ook in onze gemeente zal een plaatselijk comité gevormd worden dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden voor het huwelijksgeschenk. Verschillende ingezetenen zijn uitgenoodigd daarin zitting te nemen. Vrijdagavond zal ten stad- huize een bijeenkomst worden gehouden. stellende ontdekking, dat de drie kin- ren in hun bedden door revolverschoten waren gedood, terwijl men in de woon kamer de ontzielde lichamen van mevr. G. en haar echtgenoot aantrof. Zeer waarschijnlijk heeft de heer G. eerst zijn kinderen en zijn echtgenootc van het leven beroofd, en daarna de hand aan zich zelve geslagen. De schoonmoeder had eveneens verwondin gen aan het hoofd. Politie stelt onderzoek in. Omtrent dit familiedrama vernemen wij nog, dat de commissaris van politie, na ge waarschuwd te zijn, onmiddellijk met en kele rechercheurs een onderzoek in de wo ning van den heer G. instelde. Op de eerste verdieping vond men in de badkamer het lijk van den heer G. met een schotwonde in het hoofd. Naast hem lag een revolver, wel ke nog patronen bevatte. In de rabijheid vond men ook de echtgenoote van den heer G. Zij had twee doodelijke schotwonden in het hoofd, doch vertoonde nog teekenen van leven. Verder onderzoek wees uit, dat in de kamer boven de salon, de drie kinde ren van het echtpaar G. door schotwon den in het hoofd ernstig getroffen wa ren. De twaalfjarige Piet was reeds overleden. De twee andere kinderen, de vijfjarige Jan en de zes maanden oude Klaas waren eveneens doodelijk ge wond en overleden vrij spoedig. De toestand van mevr. G. was intusschen zoo ernstig geworden, dat deze hopeloos werd geacht. Kort na tien uur is ook zij overleden. Omtrent de motieven, welke tot dit ver schrikkelijke drama hebben geleid, tast men volkomen in het duister. Van eenige on- eenigheid in het gezin van den heer G. was geen sprake. Om ruim acht uur had de fa milie zich aan tafel begeven voor den avondmaaltijd. Tijdens het eten van de soep werd de moeder van mevr. G. plotseling on wel. Dit werd zoo ernstig, dat het dienst meisje werd weggezonden om doktershulp te halen. Toen zij terugkeerde met den huis arts van de familie G. bleek de woning ge sloten te zijn. Ook aan de achterzijde kon men niet binnenkomen. Door kloppen en bellen kreeg men tenslotte gehoor en werd de deur geopend door de moeder van mevr. G. Zü was bloedend aan het hoofd gewond, hetgeen terstond het vermoeden deed rijzen, dat er iets niet in orde moest zijn. Zij was zeer ontsteld en uit haar verklaringen kon worden afgeleid, dat de heer G. geschoten had. De toestand van de schoonmoeder van den heer G. was niet onmiddellijk ernstig. Onder den indruk van het gebeurde kon zij echter niet veel inlichtingen verstrekken. Tot laat in den nacht heeft de politie het onderzoek voortgezet. Het parket te Roer mond is gewaarschuwd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1