Agenda Ernstige ontploffing te Rotterdam. kukhivi Stad m 0*nQ£oing. Weee&edcht JCecA ÓL School Grieksch stoomschip één groote vuurzee. Reeds zes dooden geborgen. Vrees voor nog meer slachtoffers, Na de ontploffing een groote brand Op Maandag 2 November te 8,15 ure n.m. zal Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS, secretaris der K. v. K. te Haarlem op verzoek der Kamer van Koophandel te Alkmaar in „DE HARMONIE (Dancing) een LEZING houden over het onderwerp Welke maatregelen mag en moet de handel nemen in verband met de gewijzigde monetaire politiek". Do toegang is kosteloos voor belangstellenden. Chineesche dollars, waaroe alle klassen der maatschappij hebben bijgedragen. Te Tokio wordt verteld, dat er in Decem ber een Russisch-Chineesche conferentie zal worden gehouden. De Japansche pers ge looft, dat de beide landen tot een vergelijk zullen komen op de volgende basis: Nanking zal den strijd tegen het bolsje wisme staken. De bolsjewistische invloed zal daardoor worden uitgebreid over Noordwest- China, dat door Chineesche gouverneurs zal worden bestuurd. Deze gouverneurs zullen hun gedragslijn voorgeschreven krijgen door de Kwomintang en de Chineesche com munisten. Zij zullen een anti-Japansch front vormen. (Ongecorrigeerd). Hedenmorgen omstTeeks tien minu ten voor tien heeft op het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos", dat voor het vierjaarlljksch survey bü de werf Fejjenoord lag, een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. De ontplof fing had plaats in het ketelruim. Onmiddellijk na de ontploffing brak aan boord van het schip brand uit. De brandweren van Schiedam en van Rotterdam rukten direct na het eer ste alarm met groot materiaal uit. Ook de drijvende stoomspuit van de Rot terdamsche brandweer werd onmid dellijk naar de werf van Wilton- Feijenoord gedirigeerd. Men vreest met reden, dat de ont ploffing een groot aantal slachtoffers zal eischen. Eenige mededeelingen daaromtrent konden nog niet worden gedaan. Intusschen zijn de geneeskundige diensten van de gemeenten Schiedam en Rotterdam gealarmeerd en wordt veel materiaal naar de werf gezon den. Van den Rotterdamschen genees kundigen dienrt zijn vier wagens naar Schiedam gegaan. Onmiddellijk is men op de werf ge- gonnen met hulp te verleenen aan de arbeiders, die op het brandende stoomschip in gevaar verkeeren. Het stoomschip „Petrarkis Nomikos" is een tankschip, metende 7.020 ton. Het is in 1914 gebouwd en is eigendom van de reederij Petros M. Nomicos Ltd. te Piraeus. Het schip was 21 October van Le Havre naar Rotterdam gekomen voor bovenge noemd vierjaarlljksch survey. Groote consternatie in Schiedam. De ontploffing, welke hedenochtend aan boord van het Grieksche tankschip Petrarkis Nomikos heeft plaats gehad, heeft in Schiedam groote consternatie verwekt Tot ver in den omtrek werd de ontploffing gehoord en van alle kanten stroomden de inwoners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten hebben, die in het bedrijf van WiltonFeljenoord werkzaam zijn, naar den ingang van de werf. Voor de hekken van de werf stonden spoedig na het bekend worden van de ontploffing duizenden mensdien, onder wie velen, die zich angstig afvroegen wat er met vaders, zoons of broeders zou zijn gebeurd. Ook opide werf zelf ontstond direct na de ontploffing een groote consternatie. Onmiddellijk toen bekend werd, wat er gebeurd was, werd het geheele personeel der werf gerequireerd om zoo veel moge lijk hulp te verleenen. Aan boord van het Grieksche tank schip bevonden zich op het oogenblik der ontploffing waarschijnlijk alle leden der bemanning en vermoedelijk tusschen de twintig en dertig arbeiders van de werf. Tegen elf uur konden wij nog niet ver nemen op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad. Dat deze echter zeer ernstig geweest moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat direct na de ontploffing aan alle kanten op het schip de vlammen uitsloegen. Het schijnt, dat brandende olie zich over het schip heeft verspreid. In Schiedam is de hulp ingeroepen van alle dokters en verplegend personeel, voor zoover beschikbaar, die zich allen naar de werf hebben begeven. Reeds is een aantal slachtoffers van boord gehaald, vermoedelijk een vijf tiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slachtoffers was bewusteloos. Zij worden naar de zieken huizen overgebracht. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, hebben aan boord van het Grieksche tankschip „Petrarkis Nomikos" twee ontploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een oliebunker. Tengevolge hiervan is de bo ven dezen bunker gelegen ketel door het dek van het schip geslagen. Tijdens de ontploffing waren ongeveer dertig personen aan boord, van wie, zooals gemeld, tegen elf uur vijftien, allen over dekt met ernstige brandwonden, van het schip waren afgebracht. De hulpcolonne van de werf Wilton en de Roode Kruis transportcolonne verleenden de eerste hulp. De brandweren van Schiedam en Rotter dam, stonden tegenover de vuurzee aan boord vrijwel machteloos, Omstreeks tien uur volgde een tweede ontploffing, welke, naar het schijnt, nog ernstiger is dan de eerste en ten gevolge waarvan, voor zoover op het oogenblik bekend is, verscheidene personen het leven hebben gelaten. Van het brandweerpersoneel van Schiedam zijn eenige leden gewond, onder wie de commandant van de g Schiedamsche brandweer, de heer J. van der Plas. Deze kreeg bij het blus- schingswerk een ernstige wonde aan het achterhoofd. Derde ontploffing gevreesd. Omstreeks elf uur vreesde men dat aan boord van het als een fakkel brandende schip een derde ontploffing zal volgen en in verband hiermede kon de brandweer niet aan boord blijven. Dikke zwarte rookwolken stegen uit het schip op en verspreiden boven de werf en omgeving een verstikkenden rook. Men vreest uitbreiding naar den wal, Zooals gemeld, vreest men nog meer ont ploffingen aan boord van de „Petrarkis No mikos" en in verband hiermede is te kwart voor elf hedenochtend bevel gegeven de machinefabriek van Wilton Feljenoord, wel ke dicht bij het water stakt, te ontruimen. Het is niet bekend hoeveel personen zich nog precies aan boord van het brandende stoomschip bevonden. Onmiddellijk na de eerste ontploffing snelde van alle kanten hulp toe, en daardoor bevinden zich aan boord van het schip niet alleen nog leden van de bemanning en arbeiders van Wilton Feljenoord, die bij het plaats hebben van de ontploffing aan boord waren, doch ook waarschijnlijk nog brandweerlieden en ander personeel van Wilton, die te hulp waren gesneld. Wat het lot van al deze perso nen is, kannog niet worden nage gaan. Na elf uur werd aan boord van de „Pe trarkis Nomikos" geen mensch mee» toege laten in verband met het gevaar voor ver dere ontploffingen. Reeds drie dooden geborgen. Er bestaat geen enkele zekerheid omtrent het aantal dooden, dat bij deze ramp zal z'jn te betreuren. Tot dusver zyn drie dooden geborgen: de donkeyman, een vierde machinist van de bemanning en een man van het personeel van Wilton Feljenoord. Eenige tientallen gewonden zijn in tusschen reeds naar het ziekenhuis overgebracht Belangstelling van autoriteiten. Een groot aantal autoriteiten uit Schie dam en Rotterdam heeft zich naar de werf Wilton Feljenoord begeven. Onder hen merkten wij op den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, de subst.-officier van justitie, mr. Reumer, en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van de Rotterdamsche Lloyd, die in de buurt van het brandende schip lagen, zijn verhaald. Intusschen duurde bij het afzenden van dit bericht het vervoer van gewonden met brancards, ziekenauto's en tot zieken- autos' geïmproviseerde vrachtauto's naar het ziekenhuis voort. de werf HET A.S. BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN MILAAN. Belangrijke redevoering verwacht. Politieke kringen meenen te weten, dat de redevoering, welke Mussolini Zondag te Milaan zal uitspreken, een zeer belangrijk gebaar zal inhouden ten gunste van een opheldering van den Europeeschen toe stand. Ondanks de anti-communistische hou ding van Italië sinds de Italiaansch-Duit- sche besprekingen te Berlijn streeft de Italiaansche politiek er naar den interna tionalen toestand, welke geschapen is door de gebeurtenissen in Spanje, te haren gunste uit te buiten. Men is te Rome van meening, dat het de plicht der groote mo gendheden is, de gevaren uit den weg te gaan van een conflict, dat thans den Europeeschen horizon doet betrekken. Men acht een snelle actie onontbeerlijk. Sinds de besprekingen tusschen Ciano en von Neurath hebben Italië en Duitschland officieel besloten een gelijkloopende poli tiek te volgen. Volgens de Italiaansche staatslieden zou dit bondgenootschap het uitgangspunt moeten zijn voor een uitge breider overeenkomst en niet mogen lei den tot de vorming van een blok, dat het aanzijn zou kunnen geven aan een tegen gesteld blok. Daarom heeft men alle reden te geloo- ven, dat Mussolini, uitgaande van de con stateering van een Europeesch gevaar, dat door de situatie in Spanje werd geschapen, en de communistische invloeden, welke hun invloed doen gelden op het Spaansch conflict, een beroep op medewerking zal doen op alle groote West-Europeesche mogendheden. Men voegt hieraan zelfs toe, dat zijn beroep in het bijzonder gericht zou zijn tot Frankrijk en dat het een dringend en vriendschappelijk karakter zal dragen. Indien men dan ziet naar de stappen, welke Duitschland thans bij Engeland onderneemt, kan men, aldus de officieuze kringen, een bewijs zien van gelijkloo pende politiek. ORAN STEUNPUNT VOOR FRANSCHE VLOOT EN LUCHTSTRIJDMACHT? Een delegatie der marinecommissie der Fransche kamer is gisteren te Oran aan gekomen. De leden hebben de haveninstallatie bezocht, hetgeen in verband gebracht kan worden met de voornemens, die zooals men weet de Fransche regeering heeft om van de haven van Oran een belangrijk steunpunt te maken voor de Fransche vloot- en luchtstrijdkrwfaten. Kaarten zoover de voorraad strekt te verkrijgen aan het secretariaat der Kamer, OUDEGRACHT 182, te ALKMAAR» Zes dooden geborgen; ontruimd. De toestand op de werf Wilton Feljen oord tengevolge van den brand op het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos" bleef zich tot de middaguren voortdurend ernstiger ontwikkelen. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ontploffingen en ook genoodzaakt door de groote hitte, die het brandende schip uitstraalt, moesten de brandweer en de hulpcolonnes zich tot op ongeveer 150 meter afstand van het brandende schip terugtrek ken. Het schip is thans voorloopig aan zijn lot overgelaten. De brand woedt in alle felheid voort. Om half twaalf heeft het geheele per soneel van Wilton, zoowel de arbeiders als het kantoorpersoneel, voor zoover zij geen deel uitmaken van de hulpcolonnes, bevel gekregen de werf te ontruimen. Op dat uur waren zes dooden geteld. Behalve de drie. reeds genoemden zijn tengevolge van deze ramp nog om het leven gekomen de heer Hoek, hoofdagent van politie te Schiedam, en de heer Nieuwen- huis, die deel uitmaakte van een der hulp colonnes. De identiteit van het zesde slacht offer is nog niet vastgesteld. Voortdurend stroomen nieuwsgierigen in de richting van de werf Wilton Feyenoord te Schiedam. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maatregelen genomen, waarbij assistentie wordt verleend door pad vinders. Het publiek is teruggedrongen aan de eene zijde tot den hoek van de Burg. Knap- pertlaan, en aan de andere zijde tot de vijf sluizen. Dit is aan beide zijden tot op onge veer 200 meter afstand van den ingang van den werf. Van 31 Oct. tot en met 15 Nov. in De Nieuwe Doele tentoonstelling schilderijen, aquarellen en teekeningen van K. z. o. D Zaterdags 15 en 710 uur, Zondags 105 uur; andere dagen 15 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De hel op aarde (anti-oorlogfilm). Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Ave Maria (zang); hoofdrollen Gigli en Kathe von Nagy. Toe gang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag geen matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De en gel der duisternis (sens); hoofdrollen Fre- dric March, Merle Oberon en Herbert Mar shall. Toegang boven 14 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Merijntje Gijzen's jeugd (naar den roman van A. M. de Jong), hoofdrollen Marcel Krols, Piet Bron, A. M. de Jong, Mimi Boes- nach e.a. (Geprolongeerd). Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 1 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, tweede opvoering van „Rassenhaat" door de tooneelvereen. „De Maskers". 7.30 uur, café Rus te Heerhugowaard, uit voering zangvereen. Ons Genoegen. Maandag 2 November. 25 uur n.m., ten huize van mevr. van KinschotDorhout Mees, Nieuwlandersin- gel 55, bazar Tesselschade „Arbeid adelt". 8 uur, café Central, ledenvergadering Het Witte Kruis. 8.15 uur, dancing Harmonie, lezing van jhr. dr. Mollerus uit Haarlem over de maatregelen, welke 'e handel mag en moet nemen in verband met de gewijzigde mone taire politiek. DE DE BACONPRLJS VOOR COÖPERATIES. Naar wij vernemen, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten, den prijs voor het bereiden van bacon door de coöpe ratieve bacon-slachterijen vast te stellen op 1.15 per 100 K.G. KLEEDING EN DEKKINGCOMITE. Het is nu eenmaal een feit, dat U op den Zaterdagavond in den regel den tyd kunt nemen om de courant eens rustig door te lezen. Gezeten bij de warme kachel en een smakelijk kopje thee, voelt U zich echt be haaglijk en wellicht bekruipt U een gevoel van dankbaarheid, als U zoo Uw kroost een spelletje aan tafel ziet doen. En dan zullen Uwe gedachten ook wel uitgaan naar hen, die in deze moeilijke tijden zich zooveel moeten ontzeggen en zelfs geen voldoende kleeding en dekking hebben. Gelukkig is het een verlichting te weten, dat men middels het Kleeding- en Dekking comité deze categorie mede-burgers kan helpen, en wel zeer spoedig, want 4 Novem ber a.s. komt dit Comité bij U om Uwe gaven in natura in ontvangst te nemen. En hebt U geen goederen, dan is ook een andere gift welkom. U overdenkt nu wel wat U Woensdag a.s. mede kunt geven en laat het klaar leggen. Laten wij niet in de „theorie", maar in de „practijk" „elkanders lasten dragen". DE BOUW VAN DE ..OVERDEKTE". Het Leidsch Dagblad meldt: In een bericht over de plannen voor een overdekte zweminrichting aan de Haarlem merstraat hebben wij Zaterdag gezegd, dat de heer Koster, uit Haarlem, o.m. ook de „Overdekte" te Alkmaar heeft gebouwd Men verzoekt ons thans hieraan toe te voe gen, dat de heer Koster als aannemer die in richting heeft gebouwd en daarbij het tech nische gedeelte verzorgde. De architectuur, zoowel van buiten als van binnen, was ech ter van den heer D. Saai Alkmaar. DE ITALIAANSCHE KRIJGSVER RICHTINGEN IN ABESSINIE. De divisie van generaal Geloso, die opereert in het zuidwesten van Abessinië in het gebied der groote meren, heeft haar opmarsch naar het noorden hervat na eenige duizenden Abessijnen, welke onder bevel van Dedjaz Gabre Mariam stonden, te hebben verslagen. NA DEN STORM. Wrak van een visschersboot aangespoeld. Het wrak van den vermisten vischkot- ter „Eigil" uit Esbjerg, die in den laatsten storm vergaan is, is te Tondern aange spoeld. Men moet aannemen, dat de vier opvarenden om het leven zijn gekomen. TREINONGELUK IN BOSNIË. Vier dooden. In Bosnië Is een trein van den spoordijk gestort, doordat zich daarop hoopen sneeuw hadden gevormd. Vier leden van het treinpersoneel werden gedood, een vijfde liep zware verwondingen op. van DE FRANSCHE STAKINGEN. Steenkolen gebrek in Noord- Frankrijk. Opnieuw hebben eenige fabrieken in Noord-Frankrijk wegens gebrek aan steenkolen moeten sluiten. Het werk ligt thans in 32 ondernemingen stil. Te Le Havre hebben een vijftigtal havenarbeiders een vertraagd arbeids- tempo aangenomen om hun looneischen kracht bij te zetten. JEUGDDIENST. Het comité van Jeugddiensten in de Ned. herv. kerk verzoekt ons de aandacht te vestigen op den 11 Ben Jeugddienst welke Zondagavond te half acht wordt gehouden in de Kapelkerk. Voorganger is dr. R. D. Evenhuis van Scheveningen. PREDIKBEURTEN. Leger des Heil* (stichter William Booth), Laat 40; Zaterdagavond 8 uur openlucht bijeenkomst op de Steenenbrug; Zondag morgen 7.30 uur bidstond, 10 uur heili- gingsdienst, onderwerp: „Laat ons weer vrienden zijn"; Zondagmiddag 3.30 uur ver bindingsdienst. Zondagavond 7.30 uur bid stond, Zondagavond 8 uur overwinnings avond; Dinsdagavond 8 uur soldaten-sa menkomst; Donderdagavond 8 uur heili- gingsdienst. naar waarnemingen, verricht in den mor» van Zaterdag 31 October. 8 0 Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond Zondag 1 November: Zwakke tot matige wind uit noordelHV. tot westelijke richtingen; gedeeltelijk hl wolkt; aanvankelijk nog kans op ceni„" regen en iets kouder. Buitenlandsrh weeroverzicht Vochtig somber weer, met mf* De depressie in het noorden verandert weinig van plaats. Een uitlooper strekt zich van zuid-Zweden, over Denemarken, 0ns land tot het Kanaal uit. In het westen' stijg* de barometer, waardoor zich over de Britsche eilanden een rug van hooge druk king ontwikkelt. Tengevolge van deze ver-" anderingen loopt bons de wind aanvanke lijk naar het noorden en is morgen overdag eenige opklaring te wachten. Het we« blijft over het vasteland van Europa nog rustig. Hier en daar komt nog nevel of mist voor, alhoewel minder dan gisteren. Een smal vorstgebied ligt nog over midden- Duitschland. Ook over Scandinavië komt nog lichte vorst voor. Langs de Noorsche kust en over IJsland waait het krachtig uit het westen. Over het algemeen steeg de temperatuur, plaatselijk daalde zjj over de Britsche eilanden en Duitschland. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuig» en andere voertuigen van 17.02 uur tot 6.27 uur licht op. DE AANGEKOCHTE PERCEEL» dT DE LANGESTRAAT. Zooals bekend zijn dezer dagen de percee- len van de heeren Metz en Groebe, met aan liggend terrein aan de Van den Bosch straat aangekocht en bleek het de bedoeling deze in het voorjaar te amoveeren en hier een groot winkelpand te bouwen. Naar wij vernemen zijn deze perceel» aangekocht door het Alkmaarsch Warenhuis Heuseveldt alhier. OPENSTELLING SLAGERSWINKELS. De Alkmaarsche slagers hebben besloten hun zaken voortaan te sluiten van Maan dags tot en met Vrijdags tusschen 1 en 2 uur en Zaterdagsavonds om 9 uur. Zij ho pen, dat het publiek zijn bestellingen des morgens vóór 12 uur zal willen doen. EEN PLAATSELIJK COMITÉ. Gisteravond zyn ten Stadhuize verschei dene stadgenooten bijeengekomen te ver band met de bedoeling van den burgemees ter ook hier ter stede een comité te vormen, dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden voor het aan het vorstelijk paar aan te bieden huwelijksgeschenk. Er werden een algemeen comité en een werkcomité gevormd, waarvan de namen in ons volgend nummer gepubliceerd zullen worden. BAKFIETS TE WATER. Gisternamiddag rtond er by den winkel van den heer Belt in het Klein Nieuwland een bakfiets, van welke gelegenheid de zoon van den heer B. gebruik maakte om een ritje te maken. Het genoegen duurde evenwel niet lang, want al heel spoedig lagen voertuig en berijder in het water van de Oudegracht. Er kwamen natuurlijk spoedig menschen opdagen en één daarvan een zoon van mej wed. Dekker, die met haar brandstoffenschuit in de buurt ligt» sprong terstond te water en wist den dren keling weer op het droge te brengen. De bakfiets werd daarna met een redding- haak op den wal gebracht. EEN ZEEHOND GEVANGEN. De visscher W. Zwart ving op het strand te Egmond aan Zee een levenden zeehond, die te dicht op de kust gekomen was en geen kans meer zag zijn element weder op te zoeken. Hoewel er geen premie op het dooden van zeehonden meer staat, is het beest afgemaakt, daar het toch niet meer te redden was. BAZAR TESSELSCHADE „ARBEID ADELT". de vereeniging Tesselschade Door de vereeniging Tesselschade zal Maandagmiddag van 2 tot 5 uur een bazar worden gehouden ten huize van mevrouw van Kinschot-Dorhout Mees, aan den Nieuwlandersingel no. 55. Te verwachten is, dat velen blijk van be langstelling zullen geven. Czn., architect te GEEN BEURSOVERZICHT. Wegens plaatsgebrek kon het beürs-over- zicht heden niet opgenomen worden. HET GESIGNALEERDE WRAK. De „Neeltje Jacoba" onverrich- terzake teruggekeerd. De motorreddingboot „Neeltje Jaco1** welke gisteren is uitgevaren om onderzoek in te stellen naar een wrak, d in de buurt van Castricum zou zijn g651®" naleerd, is gisteravond om half onverrichterzake te IJmuiden terug» keerd. Men heeft de geheele omgeving af® zocht, doch er is niets gevonden. Het zoeken werd zeer bemoeilijkt het mistige weer. Er zal intensief gezocht wo* De pogingen om zekerheid te ki'Jg over het wrak, dat vier mijl uit de bewesten Castricum in zee is 8esl8, r_ leerd, met de kiel naar bóven en dat halve gevaarlijk voor de scheepvaart zijn, zijn nog niet opgegeven. te Nadat de „Neeltje Jacoba", de IJmuiden gestationneerde moton°edd

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2