Luchtaanvallen op Madrid en Getafe. Mollison vliegt over den Oceaan. £uchtoaact De Spaansche revolutie Verscheiden slachtoffers te betreuren. Executies in Valencia. Valencia onafhankelijk. De historische streek Valencia, bestaande uit de vier provincies Valencia, Castellon, Alicante en Murcia, is thans, op de officieele verklaring na, politiek onafhankelijk van Madrid, aldus een correspondent van de Tunes. Het executief volkscomité te Valen- cia, dat onder leiding van den civielen gou verneur Don Ricardo Zabala staat, heeft de hoogste macht. Het schijnt Zabala gelukt te zün eenige orde te scheppen in den chaos, maar nog steeds spelen de anarcho-syndica- hstische organisaties een overwegende rol. Groote betooging in Duitschland. De staatsgreep in Irak. De strijd tusschen Landon en Poosevelt. ne heer J. H. de Groot bewyst, dat hij n laatsten tijd veel met olieverf heeft schilderd. Zijn zandverstuiving bij het iMdelermeer, goed van stemming, is van n sterke overtuiging en kracht. ^Ook zün duinlandschap bewijst dat hij t meer tot de tastenden behoort. Dit !l!erk zou. evenals dat van den heer Nap, exposities var erkende kunstenaars vereniging" geen slecht figuur maken. lazen dezer dagen met voldoening Hat het oud-lid, de kuiper Stikvoort, op tentoonstelling van de Onafhanke.ijken het bewijs heeft geleverd, dat ook de handwerksman-schilder een goed schil derij weet te maken. Ditzelfde nu kan van beide leeraren-schilders, eveneens getuigd worden. Zeer mooi van kleur, compositie en op vatting is de pac destoelen-aquarel van mej. Wit. Deze aquarel gaat uit boven een glaafsche natuuruitbeelding. Van het door den heer Langerijs ge- exposeerde trok onze belangstelling een schilderij, waarop hij een oefenavond van Kunst zij ons doel" uitbeeldde en waar in hij verschillende techniken verwerkte. In dit doek, dat ietwat Fransch aandoet, bewijst de heer Langerijs, dat hij als oud leerling van de academie de techniek wrstaat en gevoelig een impressie weet fter te geven. De heer Ruyg, lid van de B-klasse, exposeert een paar verdienstelijke krijt tekeningen, die hem recht geven om in de A-klasse te worden opgenomen. De heer Wansink is aanwezig met een viertal schilderstukjes, waarvan om zy'n kleur en lichteffecten dat, voorstellende een aan de Oudegracht liggende schuit, toont, dat ook hy met liefde zijn onder werp weet te behandelen. De heer Slinger exposeert een viertal met krijt geteekende portretten, die de personen wat jonger geven dan ze zijn op het optimistische karakter van den heer Slinger verraden. J. Dekker exposeerde 2 olieverfjes en 2 penteekeningen. Bijzonder fijn is het miniatuurtje met de crocussen geschilderd en met een pen doorwerkt. Klaas Koenot helt ietswat over naar de zakelijkheid. Zijn grys en wit stilleven is helder. N. Baar's geteekend mannen-portret is verdienstelijk evenals zijn twee stillevens aquarellen. Th. Groothuizen verbaasde ons ditmaal met zijn pastel „Zomerlandschap", waar in de speling van het licht in het bosch verdienstelijk is weergegeven. Het heldere koestalletje van den heer Suterman mag eveneens als een verdien stelijk stuk genoemd worden. Zooals begrijpelijk is, hangt er ook veel werk, dat minder geslaagd mag worden genoemd. Hoofdzaak is, dat „Kunst zij ons doel" een belangrijken vooruitgang demonstreert en dit meenen wy in boven staande bespreking te hebben aangetoond. Gedurende de tentoonstelling zal het overigens wel wenschelijk zijn, dat de gang bevrijd wordt van de vele rijwielen der jeugdige werkloozen, die door de Nieuwe Doelen hun daarachter staande werkplaats bezoeken. D. A. K. Al weer betrekkelijk weinig nieuws uit Spanje, ofschoon de gevechten den geheelen dag voortduurden. De officieele Spaansche regeering meldt o.a. dat de vliegtuigen van de opstandelingen Getafe een stadje ten Zuiden van Madrid hebben gebombardeerd. Daarbij zou een school getroffen zijn en een 70-tal slachtoffers te betreuren zijn. Ook op Madrid zyn bommen gegooid en ook daar zyn eenige dooden ge vallen. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat de operaties der regeeringstroepen een succes rijk verloop hebben. De dagbladcorrespon denten aan het rechtsche front rondom Ma drid hebben van het hoofdkwartier het ver zoek ontvangen zich niet naar dit stryd- tooneel te begeven, doch te Salamanca te blijven. Later hebben deze berichten beves tiging gevonden. Een correspondent van Reuter meldde uit Madrid: Meer dan 70 schoolkinderen, die Vrijdagmiddag aan het spelen waren in de straten van Getafe zijn gedood en anderen gewond door bommen, geworpen uit rechtsche vliegtuigen. Deze hadden het vermoedelijk voorzien op de vrachtauto's, welke miliciëns naar het Zui den vervoerden. De correspondent zag hoe ouders beproefden de verminkte lichamen hunner kinderen te herkennen, die men op een vrachtauto had neergelegd. De slachtoffers in ae hoofdstad zelf schat men op 15 a 25 en er moeten honderden menschen gewond zijn. Een van de bom- ®en trof een automobiel, waarin 9 inzit tenden den dood vonden. De luchtaanval op Madrid werd uitgevoerd door twee vlieg tuigen. Successen der opstandelingen. Peguerinos, een dorpje in de bergen eenige kilometers ten Noordwesten van het Es- corial, is thans door de rechtsche troepen in genomen en dit succes heeft het hun moge- Ujk gemaakt het Escorial geheel te omsin gelen. By het begin van den burgeroorlog, zoo meldt een correspondent van de Daily Telegraph, had de bevolking van Pegueri- hos een opstandige kolonne in het dorp ge lokt. Een strijdmacht der regeering had zich Verscholen in de bergen en kon de vijandige kfdeeling in de pan hakken. Het was als be straffing van dit verraad der dorpsbewoners, dat de rechtsche troepen Peguerinos in brand hebben gestoken. De bezetting van dit dorp heeft de frontlijn der rechtsche troepen afgerond tot een halven cirkel ten Westen van Madrid en de fronten van St. Rafael en Robledo met elkaar verbonden. In het Zuiden moge er een pauze in de gevechten zijn ingetreden, in de streek van bet Escorial worden de operaties ononder broken voortgezet. Het gevecht voor Pegue rinos moet een der hevigste geweest zijn van de laatste weken. Het duurde vijf dagen en 6000 man regeeringstroepen en 4000 te genstanders namen eraan deel. De verdedi gers van het dorp hebben zeer moedig ge vochten, gebruik makend zoowel van vlieg tuigen als van artillerie. e leden hiervan gingen zoover dat zij het Paleis van justitie bezetten en de archieven 'n brand gingen steken. Een deel van de documenten is echter gered kunnen worden. ~en ambtenaar, die op het punt stond te huwen, klaagde zeer dat zijn huwelijk nu niet kon plaats vinden, omdat de noodige papieren verdwenen waren. Zy werden ech ter teruggevonden in een pakhuis, waarheen men een deel van de archieven had gezon den. De anarcho-syndicalisten houden zich natuurlijk in het geheel niet meer aan de voorwaarden voor een geldige huwelijks sluiting zooals deze tot voor kort golden, en sluiten hun huwelijken op hun eigen ma nier. De correspondent maakte het onlangs mede dat een jong paar een huwelijksver klaring onderteekende ten overstaan van het bestuur van de vakvereeniging waartoe de jonge man behoorde. Formeel heeft Valencia zich nog niet van Madrid onafhankelijk verklaard, maar in feite is het, evenals dat op andere plaatsen in Spanje is gtschied, reeds geheel onaf hankelijk. De erkenning van de centrale regeering in Madrid blijft gehandhaafd, het geen vooral blijkt door de samenwerking op defensie-gebied. Groote troepen militie uit Valencia zyn ook naar Madrid gegaan. In economisch opzicht is Valencia op het oogen- blik zeker afhankelijk van Madrid, dat zijn beste afnemer is geworden. De planters van sinaasappelen, rijst en andere landbouw producten staan er slecht voor, daar het buitenland geen geld durft zenden voor de ontvangen goederen, en de betalingen zich opstapelen in de clearing-rekeningen, die niet verrekend worden. Het oppotten van geld in Valencia is een ander onaangenaam verschijnsel. Naar schatting is ongeveer 50 millioen peseta's (ongeveer 9 millioen Ned. guldens) in Valencia opgepot, terwijl de openbare kassen leeg zyn. Het groot-grond- bezit is gesocialiseerd en er wordt volgens een collectivisatie-systeem gewerkt. De kleine boerderijen daarentegen worden nog altijd alleen door de boeren-eigenaren be werkt, die dreigden met een staking als ook hun land gecollectiviseerd zou worden. Er hebben in Valencia heel wat „excecu- ties" plaats gehad. De correspondent weet, dat op zekeren dag 80 personen zyn terecht gesteld, en op een anderen dag zelfs 100. Het totaal aantal dooden kan men met vrij groote zekerheid op 200 schatten. De mees ten van deze menschen hebben terechtge- stakn voor een of ander soort gerechtshof, zooals eenigen tyd geleden werd beschreven, en daarbij was vrijspraak dus mogelijk. Ook in Valencia heeft de verklaring der opstan delingen, dat zij in iedere stad een „vijfde colonne" hadden, de ongunstige reactie ge had dat de „zuivering" nog bloediger werd voortgezet. In de dagen, die op die verkla ring volgden, was het aantal slachtoffers grooter dan tevoren. Er zyn weinig of geen bewijzen te vinden, dat de slachtoffers ge marteld zijn. De dooden zijn ook niet altijd aanhangers van Franco. Uit Artoles nabij Malaga wordt gemeld, dat een volksgerechtshof de leden van het plaatselijke revolutionnaire comité ter dood veroordeelde wegens plundering en roof. Na de executie werd verklaard: „Zoo worden zij gestraft, die de zaak van het Spaansche volk onteeren". De zuivering in Asturië. Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt officieel mede, dat de zuivering in Asturië succesvol verloopt, niettegenstaande den heftigen tegenstand van de regeerings troepen. Verscheidene aanvallen van den vijand werden afgeslagen. De aanvallers leden aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal. Generaal Queipo de Llano heeft in een radiorede een feilen aanval ge daan op de sovjet-Unie, welke volgens hem wapens leverde aan de regeeringstroepen. Het hoofdkwartier van generaal Franco deelt tenslotte nog mede, dat de opstande lingen zullen schieten op elk vliegtuig, dat niet tot de luchtmacht der rechtschen be hoort. Er zal geen rekening worden gehou den met de nationaliteit van het toestel. Iedere verantwoordelijkheid voor mogelijke incidenten wordt by voorbaat van de hand gewezen. Optreden van de tanks der regeeringsrtoepen. In de actie van de regeeringstroepen by Sesena hebben gisteren de nieuwe tanks 'n groote rol gespeeld. Hun kanonnen en mi- tarilleurs doodden of wondden een duizend tal opstandelingen. Volgens een ooggetuige drongen de tanks Sesena binnen en vernielden hier een bat terij artillerie van de opstandelingen, ver volgens vertrokken de tanks naar Ésqui- vias, waar eveneens vyf stukken geschut werden vernield, daarna werden twee es- cadrons cavalerie der Marokkanen gedeci meerd, waarna de oorlogsmachines naar Sesena terugkeerden en de barakken van de opstandelingen vernielden, steeds dood en verderf zaaien. De berichten uit Oviedo en Huesca ver oorzaken een optimisme in de hoofdstad, niettegenstaande de bombardementen van de luchtmacht der opstandelingen. De regeerings-luchtmacht heeft wederom het vliegveld van Sevilla gebombardeerd. Vier hangars en het verblijf der officieren geraakten in brand. Uit Bilbao wordt ge meld, dat de luchtmacht van de regeering de stellingen van de opstandelingen bij Elgeta heeft gebombardeerd. Ter gelegenheid van het tienjarg bestaan van den gouw Berlijn heeft de N.S.D.A.P. gisteravond in het sportpaleis een groote betooging ge houden, waarin de leider van den gouw, rijksminister dr. Göbbels in een redevoering o.m. heeft gezegd, dat van Augustus 1932 tot begin 1933 ieder oogenblik de beslissing kon val len of Duitschland definitief tot het bolsjewisme zou vervallen, of dat het in de nationaal socialistische beweging en door haar staatsleiding een nieuwe mogelijk zou kunnen vinden tot or ganisch en staatspolitiek leven. Göbbels De rijksdagbrand was de laatste fase in de stryd. Wij hebben, aldus Göbbels, de regeeringen van de anarchie ter zijde ge steld. In het buitenland, vooral in de lande welke zelf door het bolsjewisme bedreigd worden, heeft men dat veelal niet begre pen. De geest van den nationaal socialis- tischen wil tot opbouw kan het buitenland niet begrijpen, omdat het van het natio naal socialisme vaak slechts den buiten kant en niet den kern ziet. Het was een sisyphusarbeid, welke wij hebben ge presteerd. Rijksminister Göbbels wees nog op de noodzakelijkheid voor Duitschland van een sterke weermacht. Hij zeide, dat deze weermacht niet is opgebouwd om oorlog te voeren, maar om den vrede te bewaren. Versailles is dood. De ketenen zyn ver broken. Duitschland is weer een groote mogendheid geworden. Na gewezen te hebben op het belang van het vierjarig plan voor de grondstof- fenvoorziening, zeide Göbbels, dat „wy onzen strijd om onze koloniën evenmin zullen opgeven." „Wanneer wij geen grondstoffen hebben, moet men ons deel laten hebben aan de schatten der wereld. Men klaagt, dat de rises ter wereld toe nemen, maar zij nemen toe, omdat men, aldus dr. Göbbels, niet bereid is er de oorzaken van weg te nemen. Wij hebben geen gedachte van revanche.' Een soort militaire dictatuur. Uit Bagdad wordt gemeld, dat door het aftreden van het kabinet-Hasjimi voorkomen is, dat de troepen naar Bagdad oprukten; de troepen waren te &Quaraghan, 110 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad, gecon centreerd voor het houden der jaar- lijksche manoeuvres. In de pamflet ten, die door vliegtuigen boven de stad werden uitgeworpen, werd ge zegd, dat het leger zijn geduld had verloren door het optreden van het kabinet. De bommen, die later in de omgeving der ministeries werden ge worpen, richtten weinig materieele schade aan, maar 26 personen moes ten naar een ziekenhuis gebracht worden. Alle winkels zijn gesloten, de stad is echter rustig. Men gelooft dat de nieuwe regeering een soepeler houding tegenover het leger zal aannemen, zoodat men ztlfs in zekeren zin zou kunnen spreken van een soort mili taire dictatuur. Niettemin meent men, dat Irak niet agressief tegen andere mogend heden zal optreden, de nieuwe regeering heeft reeds den wensch uitgesproken, de bestaande vriendschappelijke betrekkin gen met Engeland te handhaven. Het staat wel bijna vast, dat Bekr Sindki de Aucyor intellectualis van de revolte is. Zonder bloedvergieten verloopen. Thans zijn ook te Londen berichten bin nengekomen omtrent een staatsgreep, die zich te Bagdad heeft afgespeeld. Volgens deze berichten is de minister president onder druk van het leger afge treden, en is reeds een nieuwe regeering gevormd. De staatsgreep zou zonder bloedvergieten in zijn werk gegaan zijn, en te Bagdad moet het rustig zyn. Uit Cairo wordt gemeld, dat volgens daar ontvangen berichten vliegtuigen Donderdag boven Bagdad strooibiljetten hebben uitge worpen, waarin werd geëischt, dat de re geering zou aftreden. Twee uur later keer den de vliegtuigen terug en gingen zij over tot het bombardeeren der regeeringsge- bouwen. De minister-president diende hier op zyn ontslag in. De Amerihaansche verkiezingen. Roosevelt sterk favoriet. De enquêtes van dag- en weekbla den zouden uitwijzen, dat president Roosevelt met groote meerderheid zal worden herkozen. Volgens het week blad Literary Digest, dat met opmer kelijke nauwkeurigheid de resultaten der verkiezingen van 1924, 1928 en 1932 voorspelde zou Landon winnen. Professor Crux van Hrvard Uni- versity schat blijkens een artikel van zijn hand in het conservatieve Walle- streat Journal het aantal op Landon uit te brengen stemmen op 241, ter wijl volgens den professor Roosevelt 199 zal behalen. Hoe de overige 91 stemmen zullen worden uitgebracht is nog aan twijfel onderhevig. Hoe de verkiezing plaats vindt De verkiezing geschiedt in overeen stemming met het aantal behaalde stem men uitgebracht in het kiescollege en niet door het aantal uitgebrachte stemmen, dat door de gezamenlijke kiesmannen wordt vertegenwoordigd, evenmin geeft den doorslag hoeveel staten zich ten gunste van een candidaat hebben uitgesproken. Iedere staat heeft het recht een bepaald aantal stemmen in het kiescollege uit te brengen. Het aantal dezer stemmen is als volgt: Alabama 11, Arizona 3, Arkansas 9, Ca- lifornie 22, Colorado 6, Connecticut 8, De- leware 3, Florida 7, Georgia 12, Idaho 4, Illinois 29, Indiana 14, Iowa 11, Kansas 9, Kentucky 11, Louisiana 10, Maine 5, Ma- ryland 8, Massachusetts 17, Michigan 19, Minnesota 11, Mississippi 9, Missouri 15, Montana 4, Nebraska 7, Nevada 3, New- Hampshire 4, New-Jersey 16, New-Mexi- co 3, New-York 47, North Carolina 13, North Dakota 4, Ohio 26, Oklahoma 11, Oregon 5, Pennsylvania 36, Rhode Island 4, South Carolina 8, South Dakota 4, Tennessee 11, Texas 23, Utah 4, Vermont 3, Virginia 11, Washington 8, West Ver- ginia 8, Wisconsin 12, Wyoming 3, totaal 531. Indien b.v. Landon in den staat New- York wint, verwerft hij automatisch 47 stemmen in het kiescollege. In het kies college worden in het geheel 531 stemmen uitgebracht, zoodat voor verkiezing een meerderheid van 266 stemmen noodig is. Het is mogelijk, dat een candidaat de meerderheid van het totaal aantal uitge brachte stemmen der kiezers (volksstem ming) op zich vereenigt en dat hij in de meeste staten de meerderheid haalt, doch niettemin niet gekozen zal worden, al zal zulks dezen keer niet het geval zyn. Zal Roosevelt overwinnen? Men verwacht algemeen, dat behalve Roosevelt en Landon geen der drie ande re candidaten (de socialist Norman Tho mas, de candidaat der Union Partij, Wil- liam Lemke en de communist Earl Russel Browder) in ook maar één staat de meer derheid zullen behalen en daarmede in het kiescollege stemmen zouden krijgen. Waarschijnlijk zullen de volgende 23 staten zich ten gunste van Roosevelt uit spreken: Alabama, Arizona, Arkansas, Califor- nie, Florida, Georgia, Kentucky Louisia na, Maryland, Mississippi, Missouri, Mon tana, Nevada, New-Mexico, North Caro lina, North Dakota, Oklahoma, Oregon, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, d. z. in het geheel 217 stemmen. Landon zal vermoedelijk de meerder heid hebben in Connecticut, Kansas, Mai ne, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont en Wyoming, d.d. 53 stemmen. In 17 staten is de uitslag niet van te voren te zeggen. Deze staten hebben 261 stemmen in het kiescollege. Roosevelt en Landon spreken. Roosevelt heeft te Brooklyn een rede gehouden, waarin hij zeide, dat zijn re geering het fundament heeft gelegd voor een veiliger, gelukkiger en meer Ameri- kaansch Amerika. Hij voegde hieraan toe, dat de sociale veiligheidswet, welke door de republikeinen een herschenschim wordt genoemd, een „nieuw magna charta is voor hen die werken. Landon hield te Charlestown een rede, waarin hij zeide dat New Deal geen acht sloeg op het oude grondbeginsel dat in komsten en uitgaven elkaar moeten dek ken. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet geloofde, dat een oorlog in Europa niet te vermijden was. ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak, uitreis, is te Basra aangekomen. „PERKOETOET" NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 7.30 uur is het K.L.M. - vliegtuig de Perkoetoet van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers maken de reis mee tot Rangoon, een tot Karachi, een tot Bangkok en een tot Batavia, terwijl een passagier heeft geboekt voor het traject RomeBang kok. Verder wordt nog meegenomen 291 K.G. briefpost, 41 K.G. pakketpost, 66 K.G. vracht en 110 K.G. bagage. Verkeersongevallen DE SPORTVLUCHT NAAR INDIE. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn gister op hun tocht naar Nederlandsch-Indië om 6.40 uur uit Basra vertrokken. Zij vlogen eerst naar Boesjir, waar zij om 9.38 uur weer opstegen en daarna een tusschenlanding maakten te Lingeh. Van hier startten zij om 13.45 uur naar Djask, waar zij om 16 uur landden. De vliegers hadden mooi weer op hun tocht. Zij hopen vandaag verder te gaan. GROOTE VLUCHT VAN K.L.M.? Onderhandelingen met een buiten lander over een lange chartervlucht met een Douglas. Naar het Hbld. verneemt, is by de K.L.M. een lange en groote vlucht ih studie, waarvoor van buitenlandsche zijde een aanvraag is binnengekomen. Het ligt zeer waarschijnlijk in de be doeling van den buitenlander om met een Douglas een soortgelijke vlucht te ondernemen als indertijd wijlen Van Lear Black. Omtrent den aard van dez vlucht kon men bij de K.L.M. nog geen bijzondere mededee- lingen verstrekken. Men is het plan aan het uitwerken en in het huidige stadium stelt men er prijs op nog geen verdere details te publiceeren. Het spreekt vanzelf, dat er groote moeilijkheden verbonden zijn aan een lange en groote vlucht, waarvoor men eenigen tijd een der Douglas-machines kwijl is. Bovendien zullen een der meest bekende piloten, een mecanicien en een marconist voor zulk een vlucht aan den dienst moeten worden onttrokken. Indertijd hebben de heeren Geysendorffer en Scholte in dienst van wijlen Van Laer Black groote vluchten gemaakt. Het is duidelijk, dat de K.L.M. ook thans geen detail onuitgewerkt wil laten om bij een eventueel doorgaan van de vlucht het volle succes van de opdracht te kunnen oogsten. Omtrent lengte en duur wilde men zich nog niet uitlaten, omdat de opdrachtgever eerst volledig ingelicht dien de te worden. In 13 uur van Amerika naar Engeland. Een moeilijke reis. De Britsche vlieger Jim Mollison, die Woensdag uit New-York startte voor een Oceaanvlucht, den nacht te Harbour Grave verbleef en eergistermiddag van New Foundland naar Croydon koers zette, is daar gistermorgen 9.56 uur ge land. Hij heeft daardoor het record van Merrill en Richman met niet minder dan vijf uren verbeterd. Reeds gister morgen maakte Belfast er melding van, dat een groot vliegtuig op geringe hoog te de Iersche kust was gepasseerd en men vermoedde, dat dit het toestel van den Oceaanvlieger was. Dit vermoeden blijkt dus wel juist geweest te zyn, want de tijd van landing en het passee- ren van de Iersche kust kloppen met elkaar. Mollison blykt Donderdag te 20.40 (G.T.) uit Harbour Grace te zyn vertrokken en hij heeft dus den afstand in 13 uren afgelegd. Het Hbld. schrijft n.a.v. de vlucht nog: Er zijn maar weinig vliegers, die er in geslaagd zyn na het oversteken van den Oceaan een regelmatige vlucht tot Croydon te maken. Velen hebben inderdaad den groo- ten plas achter zich gelaten, maar bijna al len kwamen in Ierland terecht ofver dwenen voor goed. Wij herinneren ons, dat wijlen Wiley Post, den eenoogigen wereld vlieger, zijn toestel wel op Croydon kon neer zetten en denken natuurlijk ook aan de prestatie van Lindberg, nu heel vele jaren geleden (toen de toestellen nog niet dien graad van volkomenheid hadden bereikt, waardoor Lindberg's prestatie temeer be wondering afdwingtl) die er in slaagde naar Parijs te vliegen, dat hij aanvankelijk niet kon vinden! Mollison maakte de „big cros" in 13 uren. Of de aspecten van een regelmatigen Oceaandienst hierdoor grootei zyn geworden moet worden afgewacht. Mollison heeft het niet gemakkelijk ge had, want boven den Oceaan heeft hij eet. gevecht geleverd tegen jjsvorming op di vleugels. Toen hij dan ook op Croydon ge land was, werd hij uitgeput uit zijn macht.u getild. Zwaar leunde hij op den vleugel van zij toestel, toen hy antwoord gaf op een paa: noodzakelijke vragen van den douane-be ambte. Hij wankelde daarop door de menig te, die riep: „Good old Jim". Mollison vertelde, dat hij van kust to' kust in tien uren had gevlogen. Midden bo ven den Atlantischen Oceaan heeft hy e«.r uur lang gecirkeld om het ijs kwijt te ra ken, dat zich op de vleugels had vastgezet Misschien gaat hy binnen een dag verdr naar de Kaap. Mollison zei: „Ik ben nu ver duiveld moe, ik wil een whiskey soda heb ben en rust". Hij weigerde met zijn vrou te spreken en merkte op, dat hy voor het vertrek op New Foundland het zenuwachtig ste was, omdat die „weer-menschen" zoo pessimistisch waren. Ik wil geen held zijt Voor zijn vertrek uit New-York heeft Jin Mollison aan een vertegenwoordiger vai de „Daily Express" verteld: Ik ben een vlieger. Ik vlieg over den Al lantischen Oceaan, omdat ik het moet. 't 1 myn levensbestaan. Ik houdt er niet van. J wil mijn comfort hebben, zooals ieder ai der. Ik ben veel liever in een hotel, ni< warm en koud water, met allerlei gemakke. dan alleen met de zee en de sterren of h. ge dat noemt, maar ik heb een taak te vei richten. Ik zal trachten het goed te doei maar ik wil geen held worden 11^ zal nif onderstboven vliegen. Ik neem géén revol ver mee om haaien te schieten, wanneer i'.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7