NEDERLAND-NOORWEGEN. De ramp van de „Van der Wijck" te Soerabaja, De balans moet in evenwicht gebracht worden. Kans op de zege! Langs de N.H.V.B.-velden. der nog wat te zien. Hij had toen nog voor een uur benzine aan boord. Op Croydon hielp men hem bij het uit trekken van zijn vliegcostuum en toen bleek, dat er geen smoking onder zat, zooals de eerste berichten het hebben willen doen ver onderstellen. Mollison vertelde in het hotel van Croydon, dat hy zijn smoking in Har- bour Grace had uitgetrokken en netjes in een valies gepakt om ze eventueel aan te doen, wanneer hij op zijn vlucht naar Z. Afrika op een „partij" zou terecht komen. Waarom hij naar Zuid-Afrika ging vlie gen? Wel, zei hü, in de eerste plaats om een record te vestigen en in de tweede plaats, omdat er zoo'n mooie maan op de route staat! Mrs. Dorothy Ward, naar wie zijn Bellan- catoestel was genoemd, bevond zich niet op het veld te Croydon toen Mollison aankwam. Mrs. Ward verbleef te Edinburgh. Ook Axny Johnson was niet op het vliegveld. Ze be vindt zich in het ziekenhuis om aan te ster ken na haar noodlanding, maar zei, dat het haar verheugde, dat Mollison behouden was geland. op zee terecht kom. Ik neem brandy mee en ik zal het drinken ook, niet als medicijn, maar omdat ik van brandy houd en boven dien omdat het mij zal helpen mijn verbeel ding wat rustiger te maken. Ik ben absoluut van plan in bed te ster ven met een heele hoop menschen om ne heen, die zullen zeggen, dat het jammer is, dat ik het hoekje omga en de brandy zal me helpen dit beeld voor oogen te houden. Ik weet, dat ik risico's neem, dat ik niet met mijn parapluie uit de machine kan springen in den Oceaan. Kijk, je kust jezelf adieu, indien er iets gebeurt en daarom neem ik geen rubberbooten mee. Het grootste gevaar is de ijsvorming in dezen tijd van het jaar. Dat is een probleem, maar ik hoop dat ik hoog ge noeg zal kunnen vliegen om het gevaar te ontgaan. (Inderdaad heeft Mollison een uur lang gecirkeld om ijs kwijt te raken, zooals hierboven gememoreerd.) Als het niet kan, wel dan zal ik zien wat er aan te doen is. Misschien kan ik wat ijs gebruiken voor mijn brandy en soda. Sommige menschen zeggen, dat het zelfmoord is om een Oceaanvlucht te maken. Misschien hebben ze gelijk. En ik moet vrijuit erkennen, dat ik soms wel een beetje bevreesd ben. Mijn ver trouwen is het grootst tegen midder nacht in een of andere cocktailbar in de stad, maar wanneer ik 's morgens wakker word, dan ben ik een beetje bang. In één opzicht ben ik dankbaar. Het grootste stimulans ter wereld op deze soort vluchten is de vrees. Het instinct voor zelf- behoudt houdt je wakker, wanneer koffie of andere dingen, waaraan ik op het oogen- blik denk, zouden falen. Het ergste moment is de nacht tevoren. Ik heb al twee keer met mijzelf uitgemaakt, dat ik den volgenden dag tegen zonsopgang zou starten en dat is verschrikkelijk. Ik kan niet slapen. Ik wil alleen zijn en toch wil ik met den een of ander praten. Ik heb een gevoel als een schooljongen, die van den meester met den rotting krijgt. Ik herinner me altijd nog den avond voor één van mijn andere vluchten, toen de een of andere goede vriend mij meenam naar de bioscoop. In het Journaal was een ver schrikkelijk dramatisch moment. Het ver ongelukken van De Pinedodie op het Floyd Bennet-vliegveld in de vlammen om kwam, juist toen hij van plan was over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Ik wil een diep-blauwe hemel hebben, en wind mee; geen stormen. Dat lijkt me niet te veel. Ik heb een groot toestel, dat een snelheid kan ontwikkelen van 400 K.M. per uur en ik geloof zeker, dat ik den afstand in 17 uren kan afleggen, waardoor het record van Richman en Merrill wordt verbeterd. Meer hoop ik evenwel om het record naar de Kaap te verbeteren. Ik neem twee flesschen soep mee, wat suiker en mijn brandy. Je kunt niet eten, wanneer je over den Oceaan vliegt. Ik houd liever met één oog den Oceaan in de gaten. Want, alle scherts ter zijde, ik geloof dat het de moeite waard is. De machine waarmede Mollison vloog was een Bellanca eendekker, voorzien van een Wasp Jr.-motor van 700 P.K. Mollison heeft nog medegedeeld, dat het heel koud was op de vlucht en dat hij direct na Harbour Grace in een sneeuwstorm is geraakt. Sneeuwstormen. Uit de verschillende berichten blijkt, dat Mollison een niet al te gemakkelijken over tocht heeft gehad. We vertelden hierboven al hoe hij direct in een sneeuwstorm kwam. 700 mijlen voorbij het punt van vertrek ging zijn toestel naar beneden als gevolg van de ijsvorming. In de buurt van Engeland kwam hij in mistbanken terecht en het eerste wat hij zag was Wales. Maar de mist was zoo dicht, dat hij moest dalen en stijgen om ver- VoetbaL Dat gebeurt waarlijk niet veel!: te moeten zeggen, dat Nederland nog 3 nooit een wedstrijd tegen een bepaald 4 land heeft gewonnen. Maar dat is deze keer het geval. Nederland heeft dvie keer tegen de Noren gespeeld, en na twee gelijke spelen den derden wed- Ij strijd nog wel in Amsterdam ver- loren! Dus moet er morgen gewonnen wor den, wil de balans weer in evenwicht komen. Wat ook niet vaak gebeurt: het Amster- damsche Stadion is op dit oogenblik nog niet uitverkocht. Kom daar eens om bij een Ne derlandBelgië-wedstrijd, of als de Duit- schers komen. Of Ierland! Maar nu het „slechts" Noorwegen is, blijkt de belang stelling minder groot. „Slechts" Noorwegen. Maar vergeet men dan, dat ditzelfde Noorwegen met bijna de zelfde ploeg op de jongste Olympische Spe len het sterke Duitschland met 20 klopte? En vergeet men ook, dat de Nederlanders wat goed te maken hebben na de 41 neder laag van November 1929? Wij gelooven, dat de thuisblijvers heel erg ongelijk zullen hebben, want wij hebben zoo'n idee, dat er revanche genomen moet worden. Vroeger. Met een paar regels herinneren wij even aan de vorige wedstrijden, tusschen beide landen gespeeld. 't Begon in 1919, dus een jaar na den oorlog. Toen had Nederland in Zweden ge speeld en deed „en passant" ook even Noor wegen aan. 't Werd een tegenvaller, want in plaats van een gemakkelijke Oranje-zege werd het een gelijk spel. Tien jaar later werd weer in Noorwegen gespeeld. Nu zou den de onzen hun tegenpartij niet onder schatten. Ze begonnen goed, namens een 30 voorsprong en stonden kort voor tijd met 34 achter. Toen kwam toch nog de gelijk maker. Maar een paar maanden later 3 Novem ber 1929 zou het er dan van komen in Amsterdam. Och arme, 't werd een 41 nederlaag voor de Oranje-mannen Zeven jaar geleden werd dus voor 't laatst tegen Noorwegen gespeeld. Wel is er sedert dien veel veranderd, daar en hier. Daar, ge tuige den derden prijs op de Olympiscne Spelen; hier, getuige de vele schitterende overwinningen op tal van landen, te veel om op te noemen. En al mogen de Noren thans een team hebben, dat sterker is dan in 1929, Neder land heeft een elftal, dat niet vergeleken kan worden bij dat van 1929. Dat weten we allemaal nog wel en dat behoeft hier nog niet weer opgerakeld te worden. Welnu, het zou morgen wel eens kunnen gebeuren, dat de bordjes verhangen wor den;; m.a.w. dat Nederland voor het eerst van Noorwegen wint! Nu is dat laatste niet zoo erg gemakkelijk, omdat het speltype van beide landen veel overeenkomst heeft: beide ploegen preferee- ren een matige W-formatie en beide teams huldigen mede het systeem van snelle open aanvallen over de vleugels. Uit dit zou dus moge blijken, dat onze verdediging het niet gemakkelijk zal krij gen, want door telkens de vleugelspelers in den aanval te betrekken, wordt een verde diging al gauw uit elkaar gerukt. En dan komen er kansen voor het binnentrio. Ech ter, aan den anderen kant is het net zoo. En met een schotvaardige voorhoede, zooals wij thans hebben, moet het al heel gek zijn, als die niet productiever is dan de Noorsche! Echter, als de meerdere schotvaardigheid tenslotte den doorslag moet geven, dan wel, dan zijn vrijwel alle voorteekenen op een spannenden, boeienden wedstrijd aan wezig. En wij kunnen er dus van verzekerd zijn, dat er voor beide doelen angstige mo menten zullen ontstaan en dat tal van ver rassende momenten zich zullen voordoen. Ons elftal is goed getraind en behalve de Bock, debuteert niemand. De vraag is slechts, of Smit geheel fit is. Voor de rest behoeven wij niet bang te zijn. De opstelling der elftallen is- Nederland Halle Weber Caldenhove Paauwe Anderiesen van Heel de Bock Smit Wels Bakhuijs v. Nellen Brustad Martinsen Frantzen Börresen Kvammen Holmberg Juve Monsen Holmsen Eriksen Johansen Noorwegen Scheidsrechter is Birlem (Duitschland). De Nederlandsche reserves zijn v. Male, Wilders, Drok en Bergman. De wedstrijd begint om half drie en voor degenen, die thuis blijven, zal Han Hollan ders zorgen: die begint om kwart over twee met zijn verslag! Tenslotte het lijstje: 31 Aug. '19: NoorwegenNederland 00; 12 Juni '29: NoorwegenNederland 44; 3 Nov. '29: NederlandNoorwegen 14. Noorwegen 3 1 2 0 85 4 Nederland 3 0 2 1 58 2 Nog een klein programma te ver werken. Alkmaarsche Boys III kan zich herstellen. Oudorp I Alkmaar II. In verband met den interland-wedstrijd HollandNoorwegen is slechts een zeer klein programma samengesteld en wel ge heel in de morgenuren. Enkele clubs zijn hierbij tevens in de gelegenheid een even- tueelen achterstand op de ranglijst weg te werken, terwijl de ware voetbal-liefhebbers naast het „huiselyk-verkeer" bij de radio des middags, dan toch in de ochtenduren van eenig „actief" voetbal kunnen genieten. Zoo zullen dan in de eerste klasse A Alcmaria IV en O.S.V. III op ons Sportpark nog eenigen achterstand wegwerken in een dergelijk treffen, waarbij de withemden wei weer de gelegenheid te baat zullen nemen, voor een tweetal nieuwe winstpunten zorg te dragen. Erg gemakkelijk zal het wel niet gaan, maar het kan, zoodat we op een vol ledige Alkmaarsche winst rekenen. Is dit in de eerste klasse slechts de eenige ontmoeting, de tweede klasse B laat er een drietal zien. Allereerst bemerken we, dat Alkmaarsche Boys III bezoek ont vangen van Uitgeest II en de rood-wit ge- blokten de gelegenheid krijgen zich te kun nen herstellen. Waar de kaasmenschen nu wel niet over volledigheid te klagen zullen hebben en zoo sterk mogelijk kunnen uit komen, verwachten we weer nieuwe winst Een hernieuwde nederlaag, zou de Boys een flink stuk achter brengen. Opgepast dus, en wint! Van zeer veel belang voor de rood-witten is het treffen K.V.V. IV—Z.V.V. IV, de twee grootste concurrenten. Een Kromme- nieër zege zou de Alkmaarders wel het beste smaken, een mogelijkheid, die we niet bui tengesloten achten. W.R.C. I gaat naar Assendelft Hl, waarbij de Westzaners het wel zeer zwaar zullen krijgen en er stellig niet zonder kleerscheu ren afkomen. In de tweede klasse D ontvangt Oudorp I Alkmaar II, wat voor de in de running zijnde Oudorpers een zware opgaaf beteekent, want een hernieuwde nederlaag der bezoekende groen-witten wil nagenoeg zeggen: weg kans op de bovenste plaats, en juist daarom verwachten we van de zijde der Alkmaar-reserves een zwaren strijd. Het zal er dan ook wel spannen in 't Oudorperland en het einde brengt mogelijk een puntendeeling. Alcmaria V ontvangt Alkmaarsche Boys IV en dit wordt nagenoeg een strijd van ge lijke krachten, zoodat hier elke uitslag mo gelijk is, dus ook een gelijk spel. In de derde klasse E noteeren we nog M.E.V.O. IIAlkmaar III, een ontmoeting, waar het ook aan spanning niet zal ontbreken. Misschien dat het ter reinvoordeel de Mevo-reserves de beste par ten speelt. De vierde klasse F laat slechts het treffen Alkmaar IVM.E V.O. III zien, dat wel volle winst voor de groen-witte gastheeren zal brengen. Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEY- ELFTALLEN. Oude vrienden zijn het, die zich morgen middag met Alkmaar I komen meten. Reeds in het eerste jaar, dat onze stadgenooten aan de competitie deelnamen, stonden Leide- naars en Alkmaarders tegenover elkaar er. in ieder volgend seizoen is dat zoo geble ven. Maar ook wat het spelpeil aangaat, waren deze ontmoetingen belangrijk: juist dan gaven deze clubs haar beste spel er. haar grootste enthousiasme. Aanstaanden Zondag zal het een derge lijke kamp worden. Wij schatten Leiden technisch hooger, doch indien de Alkmaar sche aanval, vooral op het weeke terrein, het spel goed openhoudt en de through-pass niet vergeet, dan is iedere uitslag mogelijk. Groot zal een eventueel doelpuntenverschi) niet zijn. Alkmaar II krijgt het te Wormerveer met 'ie Kraaien aan den stok. Beide ploegen zijn ongeslagen en het is heel wel fnogelijk dat het morgenavond nog het geval is. Veel zal van het uithoudingsvermogen der spelers gevergd worden en wellicht ligt hierin de factor tot een beslissing. Het derde elftal tenslotte mag in alle rust zich bezinnen op een betere tactiek voor de nog wachtende matches. Ruitersport. 10 JAAR LANDELIJKE RUITERSPORT. 1926—1936. De landelijke rijvereenigingen hebben naast hun economisch doel (liefde voor en kennis van het paard te bevorderen) ook nog als neven-opzet de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling van de plattelanders. De lichamelijke ontwikkeling wordt door de beoefening der ruitersport van zelf ver kregen en heeft groot nut afgeworpen. Al heeft vrijwel elke plattelander voldoende lichaamsbeweging, zoo brengt toch het paardrijden heel andere spiergroepen weer in werking en het vroegtijdig krom loopen wordt b.v. tegengegaan. Het paardrijden is opvoedkundig doordat de plattelander, die veelal van nature een grooten vrijheidszin heeft (en die veelal misbruikt) in de rij vereen iging aan dis cipline en orde moet gewennen en zich moet onderwerpen aan het commando van den instructeur. Ook moet hij leeren gevoel voor samenwerking te krijgen, hetgeen eveneens ten plattelande nog wel eens te wenscken laat. Bij de landelijke rijvereenigingen heerscht n.1. een goed kameraadschappelijke geest, waardoor de organisatie juist zoo sterk is geworden. Ten slotte werkt de landelijke ruitersport mede aan de geestelijke ontwikkeling harer leden, doordat cursussen worden gegeven, lezingen worden gehouden, examens worden afgenomen en excursies worden georgani seerd. De waarde eener goedgeleide rijvereeni- ging, die zonder veel kosten kan worden op* gericht in elke plaats, is dan ook zeer groot. Motorsport. WEER DRIE WERELDRECORDS VAN GUTHRIE. De bekende Engelsche motorrenner James Guthrie heeft gisteren op de auto racebaan te Monthlery wederom een drie tal wereldrecords verbeterd, thans niet ec Norton in de halve literklasse. Weliswaar bereikte hij niet het gestelde doel, n.1. verbetering van het wereldduur- record, daar hij na een half uur den n moest staken, maar toch was het resultaa bevredigend. De drie wereldrecords werden gevest'^ over de 50 K.M., 50 mijlen en 100 K M- welke afstanden met een gemiddelde snel heid van resp. 188,444, 188,548 en 188.53' K.M. per uur werden afgelegd. De oude wereldrecords stonden even eens op naam van den Engelschman. Lawntennis. PERRY MOET PROF WORDEN! Weer een aanbod van 50.000 dol lars van O'Brien. Perry, de ongekroonde Engelsche f*" niskoning en meermalig Wimlbied kampioen, heeft wederom van den rikaanschen sport-manager Bill O een aanbod van 50.000 dollars gekreg - indien hij tot het professionalisme 0 n gaat en in prof-wedstrijden zal uitkoi In 'n interview verklaarde O Brien, reeds eens een dergelijk aanbod aan heeft gedaan, dat, indien de Engej°nken. weigert, hij er ernstig over zal ae geen wedstrijden meer te organise* 'uii „Verleden jaar heb ik 22.000 do a j tennis verloren. Het spel heeft i noodig die strijd kan leveren tege Vines, voor een enkele exhibition-P man." Perry heeft ook een verleidelijk m0. gekregen van den bekenden bo*'s"^v aan- tor Mike Jacobs. De Amerikaan nee geboden 15.000 dollars neer te te'L en lijkelijk te verdeelen tusschen Vines voor een enkele ehibition-Pa -ng Perry heeft nog geen enkele toe gedaan. w»1 „Ik kan werkelijk nog niet zc&°en hel ik zal doen", verklaarde hi). "V f}.nitieVf einde van het jaar zal ik een dej beslissing moeten nemen." »«M.I di. behooren b(i de ramp v,„ Wijck" werden in de c. fi te Soerabaja ondergebracht, Op onze foto een overzicht van de ziekenzaal. De begrafenis van mevr. Wi** een der slachtoffers van de ramp van de „Van der Wijck". Tijdens de plechtigheid aan de groeve terwijl ds. Hoogen- straaten spreekt. Naast <k. Hoogenstraaten, dr. Wisse.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8