Agenda MOPPIE" Antstetdcmsdie Jieucs (Ongecorrigeerd). BENNEBROEK BEVERWIJK OUDKARSPEL LANGENDIJK GROOTSCHERMER Morgenavond] Tooneelopvoering I door ULVADEROI Tot en met 15 November In De Nieuwe Doele tentoonstelling schilderijen, aquarellen en teekeningen van K. z. o, D.; Zaterdags 15 en 710 uur, Zondags 105 uur; andere dagen 15 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De hel op aarde (anti-oorlogfilm). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Ave Maria (zang); hoofdrollen Gigli en Kathe von Nagy. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag geen matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De en gel der duisternis (sens); hoofdrollen Fre- dric March, Merle Oberon en Herbert Mar shall. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victorla-theater, half acht, hoofdnummer Merijntje Gijzen's jeugd (naar den roman van A. M. de Jong), hoofdrollen Marcel Krols, Piet Bron, A. M. de Jong, Mimi Boes- nach e.a. (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 2 November. 25 uur n.m., ten huize van mevr. van KinschotDorhout Mees, Nieuwlandersin- gel 55, bazar Tesselschade „Arbeid adelt". 8 uur, café Central, ledenvergadering Het Witte Kruis. 8.15 uur, dancing Harmonie, lezing van jhr. dr. Mollerus uit Haarlem over de maatregelen, welke c handel mag en moet nemen in verband met de gewijzigde mone taire politie*. Dinsdag 3 November. 8 uur, rem. kerk aan het Fnidsen, getui genis-avond „De kerk en de vrede". 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Moppie" door U.lv.a.d.e.r.o. Woensdag 4 November. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, op voering van „Janus Tulp" door „'t Ontlui kende Roosje". TSJECHO-SLOWAAKSCHE ORDE-MAATREGELEN. „Wacht voor de Staatsverdedi- ging" Ingesteld. By noodverordening heeft de regeering een „wacht voor de verdediging van den staat" ingesteld, die tot taak heeft grens schendingen te verhinderen en mede te werken aan de handhaving van orde, rust en veiligheid. Ook kan zij voor andere doeleinden gerequireerd worden, b.v. voor douanediensten. Deze wordt wordt mili tair georganiseerd en opgeleid en haar leden zijn aan het militaire strafrecht on derworpen. Als deskundige adviseurs worden aan deze wacht ambtenaren van de ministe ries van financiën, spoorwegen en poste rijen toegevoegd. EEN MERKWAARDIGE STATISTIEK. Uit officieele cijfers, welke zoo juist ge publiceerd zijn, blijkt dat van de soldaten, die in den wereldoorlog gewond zijn, er meer na den oorlog aan hun verwondingen bezweken zijn dan tijdens de gevechten. In den strijd zijn namelijk gesneuveld 8.538.000 soldaten, terwijl 15.000.000 pas na den oorlog aan de tijdens den strijd opge- 1 oopen verwondingen zijn overleden. Van de soldaten, die in den wereldoorlog gewond zijn, zijn er 4.247.000 nog in leven. faatste éeeichten COMPLOT TEGEN ROEMEENSCHEN KONINGSTROON? In sommige kringen te Londen meent men, dat koning Carol plotseling besloten heeft kroonprins Michael naar Tsjecho- Slowakije, vanwaar hij inmiddels reeds is teruggekeerd mede te nemen, uit vrees voor een poging den prins tot hoofdfiguur te maken van een complot tegen den troon. De „Daily Telegraph" deelt in dit ver band mede, dat prinses Helena, de vroe gere gemalin van koning Carol, onlangs heeft medegedeeld, dat zij op het punt stond een bezoek aan Boekarest te bren gen teneinde een maand bij haar zoon te vertoeven. Toen haar huwelijk met koning Carol was ontbonden, is bepaald, dat zij het recht zou hebben om elk jaar een maand bij prins Michael in Roemenië door te brengen, en dezen voorts nog een maand in het buitenland bij zich te hebben. De aankondiging van de op handen zijnde aankomst van prinses Helena te Boekarest volgde op een aanval op den koning en zijn vermeende fascistische nei gingen door den leider van de nationale boerenpartij, dr. Julius Maniu. Koning Carol oordeelde het daarop beter, prins Michael met zich mede te nemen naar Joegoslavië, ofschoon de prins hier niet veel zin gehad zou hebben. Koning Carol zou een aanzienlijk bedrag aan geld aan prinses Helena hebben aan geboden, indien zij slechts wil afzien van haar recht, Roemenië te bezoeken. WERKEN VAN EDGAR WALLACE. In Dultschland verboden. De Duitsche autoriteiten hebben thans - jk de werken van Edgar Wallace in de ban gedaan, en wel naar aanleiding van geruchten, dat de bekende schrijver een jood was. Een zoon van den schrijver heeft gisteren de juistheid van dit gerucht tegen gesproken en verklaard, dat zijn vader de zoon was van een Schotsche moeder en een officier van het Britsche leger, afstammende van een zuiver Engel- sche familie. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de zaak wel weer in orde zou komen. ZITTING VAN HET TURKSCHE PARLEMENT GEOPEND. Kemal Ataturk heeft heden de zitting van het parlement geopend met een rede, waarin hij wees op de gelukkige gebeur tenissen, welke hebben plaats gehad, zooals het bezoek van koning Edward en de verwezenlijking van de Dardanellen- overeenkomst te Montreux. Verder wees hij ook op de hechte vriendschap tusschen Rusland en Turkije, welke zich normaal ontwikkelde. PROF. DR. WILLEM MENGELBERG TE LONDEN. Prof. dr. Willem Mengelberg is vandaag te Londen aangekomen. Hij zal Woensdag het symphonie-orkest van de B. B. C. di- rigeeren. Dit is het eerste bezoek van prof. Men gelberg aan Londen sinds 1931. HifUWS Een jubileum. De heer R. Sasburg van Benningbroek meester Sasburg, zooals men hem in de wandeling noemt herdacht gister het feit dat hij een kwart-eeuw het onderwijs te Benningbroek heeft gediend. Tijdens een stuggen handel werden op de najaarsveemarkt de volgende prijzen betaald: Gelde koeien 110160; Kalfkoeien 180—220. 25 Jaren bij de Posterijen. 1 November wapperde van verschei dene huizen in de omgeving van het postkantoor te Oudkarspel de vlag, ter gelegenheid van het jubileum van den heer P. Heertjes, die 25 jaren geleden in dienst was getreden bü de Posterijen. Eerst als hulp besteller (gedurende de eerste twee jaren), later als kantoorhou der heeft de heer Heertjes zich in de har ten van vele ingezetenen een plaatsje ver overd door zijn wijze van optreden. Dit is Zondag wel tot uiting gekomen, toen na mens de burgerij door een comité van eenige vooraanstaande ingezetenen een geschenk werd aangeboden. Ds. W. A. F. van Dijk heeft als voorzit- tei van dit comité den jubilaris toegespro ken. Een twintigtal dames heeft alle in gezetenen van de gemeente bezocht, deel de hij mede. Het resultaat van deze be zoeken was uitstekend. Spr. schetste de afgeloopen 25 jaren als voor den heer Heertjes niet gemakkelijk, doch zijn ar beid in het postkantoor heeft de jubilaris steeds op een wijze verricht, die veler sympathie afdwong. Steeds stond de heer Heertjes gereed voor het publiek. Hij heeft zijn taak opgevat als een in dienst zijn van de gemeenschap. Spr. deelde me de, dat 400 personen de lijsten hebben ge- teekend, hetgeen neerkomt op zoo goed als de geheele gemeente. Als een bewijs van deze vriendschap en waardeering bood spr. namens de burgerij een gouden horlogeketting aan om daaraan het gou den horloge, dat de jubilaris 12U jaar geleden heeft gekregen, vast te leggen. Ds. van Dijk hoopte, dat de jubilaris er nog vele jaren in gezondheid gebruik van zal mogen maken. Verder bood spr. nog een enveloppe met inhoud aan en een album met de namen der gevers. Spr. wenschte den jubilaris en zijn gezin nog vele jaren gezondheid, geluk en vrede toe. Daarna sprak de burgemeester van Oud karspel, de heer A. J. Wijnveldt, die ook namens zijn echtgenoote sympathieke woorden tot den jubilaris richtte, Spr. wees op de groote bereidwilligheid en opgewektheid, waarmee de heer Heertjes zijn „klanten" steeds ten dienste stond, ondanks de moeielijkheden in zijn gezin wegens de ziekter zijner echtge noote. Zijn taak heeft hij hoog opgevat. Dat is dan ook de reden, waarom arm en rijk heeft meegedaan om onzen kantoor houder een onvergetelijken dag te bezor gen. De heer N. Groot, kantoorhouder te Noordscharwoude, sprak namens 't post- personeel van het ressort Broek op Lan- gendijk. De heer Groot roemde de zeer goede onderlinge verstandhouding en de samenwerking. Spr. hoopte, dat deze nog jaren mag blijven bestaan. Het postperso- neel had ook voor een geschenk gezorgd. De heer J. Spanjaart, die de oudste be steller is aan dit kantoor, richtte zich ook nog tot den jubilaris, met wien hij 25 jaren heeft samengewerkt. Spr. herinnerde aan de indiensttreding van den heer Heertjes als opvolger van den heer A. C. Kroon Ve.der noemde spr. de goede samenwer king tusschen kantoorhouder en bestel lers, waarvoor deze laatsten zeer erkente lijk zijn. Uw feest is ons feest, geen mensch kan zich meer verheugen dan wij, zeide de heer Spanjaart. De jubilaris dankte allen voor hun be langstelling, mooie geschenken en goede woorden. Het is voor hem een onvergete lijke dag geworden. In het bijzonder dankte spr. het postpersoneel voor de aangename samenwerking, waarbij de beide bestellers van Oudkarspel, de hee- ren Spanjaart en Kuilman, apart werden genoemd. Den verderen Zondag was het nog een drukte van belang op het postkantoor. Velen kwamen den jubilaris nog de hand drukken, anderen lieten kaartjes en bloe men bezorgen. Witte Kruis-collecte. De speldjesdag van de afdeeling Langendijk van het Witte Kruis heeft in totaal 119.36 opgebracht. 'Vitte Kruis. Onder voorzitterschap van den heer D. Pascha vergaderde Zaterdagavond ten huize van den heer H. v. Truijen de afd. Zuid- en Noord-Schermer der Noord-Holl. Vereeni- ging Het Witte Kruis. De opkomst der leden was gering. Aftredend als bestuurslid was de heer J. Smit Jzn., die zich niet herkiesbaar had ge steld. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van den heer S. van Stralen. De beschrijvingsbrief voor de A. V. ont lokte nog al eenigp discussie. Tot afgevaardigde der A V. werd benoemd Zuster C. Tiemstra, als plaatsvervanger de heer D. Pascha. Geen besluit werd genomen aangaande 't houden van een moedercursus. Dit punt komt wederom op de agenda der komende voor jaarsvergadering. De rondvraag leverde niets op sluiting volgde. waarna 766>7 m.M. barometerstand 745,6 m.M. avond van onder auspiciën van de A.H.V F.nlrér 1 I.—. Kaarten nog verkrijgbaar bockh. van der Meulen en 's av. aan de zaal. B L NA Muziek Slem Spruit Stad en ÜmqevuiQ van Maandag 2 November 1936 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koer* van beden te 250 Vorige koer* STAATSLEENINGEN. 4 N.d.rL 1934 4 had -lodic 1934 5H DuiUchland 1930 idem mat «arklaiing BANKINSTELLINGEN. Aaatard Bank Handel Mpi| Cert Koloniale bank had lnd Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND B1NNENL Alg Kunstzijde Unie Cal»* Delit Cert NedarL bord Pbilip» Gloeil Gem. Bezit Unilever INDUSTR OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh Staal «sa Citiaa Service Kennecott Copper .te Standaard Brands 13% Staal comm. U. S. Laatbar CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW. Alg. kzplor. Mij. Kcdiaag Labong PETROLEUM. Dordtacba Petr. Kon. Petr, Perlak Philips Oil Shell Union Tida Water RUBBERS. Amsterd. Rubber i Deli Bat Rubber 4 Hcssa Rubber s Oostkust i t Serbadjadi latere. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie i TABAKKEN. Dell Batavia. Oude Deli Sanembab AMER. SPOORWEGEN. Atchisoo ïopeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Paciiie ftNoteering per 50. s) es-coupon fEzclaim. PROLONGATIE vorige koen WISSELKOERSEN AMSTERDAM pl.m. 1.30 pl.a. 1.65 100»/, 100% 1007% 100»/, 22% 22% 24 23% 146»/, 102 74% 74%-»/, 74 0 132»/, 132% 134»/, 43% 43»/,-4 43»/,-4 >7 7/»/, 8 8%-9 24*% 243 253 4 251% 251-% 1597/* 161-'/, 162-3% 9 68% 68% 35", 35-»% 53»%-4 53»% 53% 3»% 3»/, 3 43»% 45'/, 45% 13»/, 1>% 571-»%, 5'7% 5?% 3»% 3% 40S»/, 418-16 417-8 148 150 150 122% 124 124% 31 31 20 50 0 1/6 176 267% 1 3797/, 404-5 399»/, 402'/,-4 89'/, 89 0 34% 34 20}-»% 19»% 207/, 14®% 154 »/l« 9 247% 258-57 256-7 139% 143-1% 1421/, 3 172 64'/, É4% 119*/, 3%«% 3l% 3% 9 3% 84'/,-5 9 81"% 84 9 242 247-8 249 50 300 304 3-4-5 0 265% 208}-70 I 58% 58 33% 34'/, 31% 1/»/, 17 104% 105 plot. 2.00 100} «Vw 23% pl.m. 2.15 1005%-| 74% 74% FEESTELIJKHEDEN VOOR HET AS. VORSTELIJK HUWELIJK. Op verzoek van de beide Oranjevereen:- gingen zal op Donderdag 5 November a.s. des avonds 8 uur ten Stadhuize een verga dering onder leiding van den burgemeester plaats vinden van alle vereenigingen, d.e belang stellen in de viering van het huwe lijk van H. K. H. prinses Juliana en Z. D. prins Bernhard. Aan alle besturen der des betreffende vereenigingen wordt verzocht zich op die vergadering door twee afgevaar digden te doen vertegenwoordigen. GEMEENTELIJKE UITGAVEN. Wij ontvingen een exemplaar van het door B. en W. aan den raad dezer gemeente uitgebrachte beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1935 Het verslag is natuurlijk volledig. Het boek is een bruikbare vraagbank. Men mag zich alleen afvragen of een zoo kostbare uit gave zelfs op kunstdruk-papier in de zen tijd nog noodzakelijk is. Tevens ontvingen wü gemeenteblad No. 1541 bevattende de verordening op het bouwen en de bewoning in de gemeente Alkmaar. PRIJS JAMBOREE-DEMONSTRATIE. Het Comité voor de Jamboree-demon stratie deelt ons mede, dat de prijs van het kimspel in den muziektuin gehouden, is toe gekend aan mevr. A. Meursde Graaf, Maclaine Pontstraat 35, alhier. 43% 79 253-4 163-% 36% 5«% 3%-%s 45»% i i9% 251-% 163-% 36%-% 54'/. 37% 45'%-| 57»%-i 57 416-8 151 124»/, 31-% 416-7 150-% 114% 31% 404}-»% 4031-41 201-»% 256-71/, 142%-3 20}-»% 15»% 256-7% 142%-J 178 84»/. 84% 7/g 3U5% 8 307%-8 2/1V. 2 337% •End NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Praag Madrid 2 pCt. v id.nd. Vorige koers 1.84»/,, 9.03 74.30 8.59 31.20 42.45 40.32 46.57 Y, 45.40 6.52 H 00.00 H«dm 2 pCt Koers op heden 2 uur 1.85% 9.05 74.67 8.63 32.32 42.60 40.50 46.70 45.60 6.55 00.00 naar waarnemingen, verricht in den morse van Maandag 2 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,7 mM. t. Biarritz. Laagste AndSnes. Verwachting, geldig tot den Dinsdag 3 November: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke of noordelijke, later weer krimpende wind; tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende bewolking; aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende regenkans; koude nacht; later weinig ver. andering in temperatuur. Buitenlandsch weeroverzlcht. Veranderlijk weer met sombere perioden, gevolgd door opklaringen. De diepe depressies, die hoog in het noor den voorbijtrekken, vertoonen langgerekte v-vormige uitloopers, die tot den 50sten breedtegraad reiken. In deze uitloopers ij het weer nevelig en somber met in onze omgeving lichte, in het binnenland van Europa en vooral in de bergstreken plaatse. Ujk zware regens. In de gebieden met lage luchtdrukken en betrokken lucht, bleef de nacht warm, in de opklaringsgebieden met hoogere luchtdrukken was de ochtend koud en daalde de temperatuur zelfs tot onder het vriespunt. Op IJsland, waar de barome ters gisteren sterk stijgende waren, waren de winden overal zwak. In den nacht daalde de luchtdruk weer 15 m.M. en stak opnieuw een storm uit het oosten op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het zuidwesten houdt stand. Op de Azo- ren blijft de luchtdruk by voortduring zeer hoog. Aan de Riviéra is het weer mooi Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving een sterk wisselend karakter zal hebben met perioden van betrokken somber weer en opklarend en zonnig, met over het algemeen weinig regen. LICHT OP1 Hedenavond voor rijwielen, motorrijtdjn en andere voertuigen van 16.59 uur tot 6.31 uur licht op. TERUGBLIK OP DEN WERELDSPAARDAG. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: Zeer velen hebben op den Wereldspaar- dag hun belangstelling getoond. Niet minder dan vijf honderd personen legden een bedrag op hun spaarbankboekje in. Deze posten van inleg vormden te samen de niet geringe som van f 22.000. Deze cijfers zijn aanzien lijk hooger dan in 1935 toen door 346 per sonen 11.800 werd ingelegd. Een groot aantal spaarbusjes (142) werd voorn, aan pasmunt te voorschijn 1417. In voorn, aan pasmunt te voorschijnt 1417. In het vorig jaar 105 busjes met f 1129. Het aantal nieuw toegetreden spaarders bedroeg 24 (vorig jaar 13). Ter verhooging van het inzicht omtrent de grootte der ingelegde posten volgt hier or.der een gespecificeerde opgaaf dezer posten: 23 beneden 1. 204 van 1 tot 10 213 van f 10 tot 100 56 van 100 tot 500 2 van 500 tot 1000 2 van 1000 en hooger 500. Dit overzicht spreekt voor zich zelf. 't Was herhaaldelijk een gezellige drukte in het Spaarbankgebouw, zoowel in de ves tibule en wachtkamer, die wat feestelijk met bloemen en planten waren versierd, als aan de loketten, waarvan er gedurende vele uren 3 4 tegelijk in gebruik waren. Het gemoedelijke karakter zoo zeer aan de Spaarbank eigen, komt op zulk een dag wel zeer sterk tot uiting. De aangename omgang tusschen het publiek eenerzijds en commissarissen en personeel anderzijds schept een sfeer, die welhaast alleen bij spaarbanken mogelijk schijnt te zijn. Onge twijfeld vindt deze haar oorsprong in de historische ontwikkeling dezer instellingen waarvan velen gesticht zijn door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en reeds een eeuwfeest achter den rug hebben. (De Nutsspaarbank te Alkmaar hoopt het vol gend jaar haar negentigjarig bestaan te her denken). Het doet goed te bemerken, dat ook in deze sterk bewogen tijden tradities gebaseerd op den gemoedelyken omgang van mensch tot mensch gehandhaafd kunnen blijven. Ten aanzien van den gang van zaken op den Wereldspaardag is het een verheugend verschijnsel te mogen opmerken hoe zich in den loop der jaren een kern van spaar ders heeft gevormd, die telken jare op de- zen algemeenen Spaardag den weg naar de Spaarbank weet te vinden. Dat zich dit jaar ook zoovele anderen naar de Spaarbank heb ben opgemaakt (ondanka het zeer ongunsti ge weer) was een verrassing en schenkt groote voldoening. Aan hen allen onzen hartelyken dank en niet het minst ook aan de hoofden en het personeel der scholen die steeds weer ge heel belangeloos onze actie voor het bevor deren van den spaarzin steunen. In deze tijden komt er helaas voor velen van sparen weinig of niets. Dubbel aange naam was het daarom te mogen ervaren, dat desondanks velen ook nu weer wilden getuigen dat het bevorderen van den spaar zin hun volle instemming heeft, overtuigd als zij ongetwijfeld zijn dat Sparen is de bron van volkskracht. Dat de verrassende vooruitgang der cij fers een symptoom van een kentering ten goede in de voortdurende daling der volks welvaart mag worden gezien, durven wij helaas nog niet met overtuiging te beamen, wij willen het echter hopen. ALKMAARSCH KLEEDING- EN DEKKING-COMITE. Het comité verzoekt ons opname van het volgende: Woensdag 4 November hopen wij onzen grooten kleeding- en levensmiddelen Kruis tocht te houden voor de talrijke hulpbehoe venden van alle gezindten te Alkmaar. Wederom komen wy een bijzonder be roep doen op Uw bekende liefdadigheid en U vragen, of U weer iets zou willen afstaan en bijdragen voor het mooie werk van ons comité. Door jarenlange werkloosheid wordt ge brek geleden aan alles, doch voornamelijk aan kleeding, dekking, schoeisel, enz., enz. U zult dus wel begrijpen, dat wy alles, ook levensmiddelen, zeer dankbaar aanvaarden en gaarne by U komen afhalen. Om aan alle aanvragen te kunnen voldoen, moeten alle bronnen aangeboord worden, waarvan ver wacht mag worden dat zij ons werk kunnen steunen. Een aantal groote vrachtauto's, bemand met onze wakkere padvinders, zullen a.s. Woensdagmiddag de geheele stad doorkrui sen, om in ontvangst te nemen alles wat U maar missen en geven wilt. Wij sturen U dit schryven reeds nu, op dat U dezer dagen Uw voorraden, zoo n0°" dig, tydig kunt inspecteeren; allicht zuj U dan iets vinden, wat voor U zoo goed als geen waarde meer heeft. Wilt U dit voor ons reserveeren? Wy zeggen U hiervoor by voorbaat reeds hartelijk dank. Ingeval 't U a.s. Woensdag niet schikt en U liever hebt, dat Uw gaven op 'n anderen dag worden afgehaald, wilt U dit dan even berichten aan de heeren: J. H. Merckx, Laa 113, telef. no. 4101; A. Bergsma, Westerweg 55, telef. no. 2019 of S. E. Leuw, Hofdyk- straat 10, telef. no. 2264. Men schrijft ons: Het is nog niet bewezen, dat prof. Veraar» met zyn proeven succes heeft. Eén ding zeker, hij meent het goed, want hij trachten ons zon te geven. U zyt echter zonder de hulpmiddelen, d

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2