LBuitenland „De Wieringermeer" als openbaar lichaam. De opening van hetBritsche Parlement. Rede van koning Edward. Binnenland De drooggelegde deelen van het IJselmeer. OVERGANGSTIJD. De crisisHeffing op koffie vervallen. Hedenmorgen is door den Engelschen koning de Britsche parlementszittir.g met den traditioneelen luister geopend. Niettegenstaande den regen stonden talloozen langs den weg, welke de Ko ninklijke stoet volgde naar Westminster, waar de koning de zitting van het par lement opende met een rede, welke lan ger was dan gewoonlijk, in verband met het uitgebreide programma. Rede van den koning. Na de gebruikelijke verklaring, dat hij den protestanten godsdienst belijdt, las de ko ning zijn rede voor in de gezamelijke zitting van Hooger- en Lagerhuis. Edward VIII. Hij zeide o.m.: „De politiek van mijn regeering blijft gegrondvest op de aanhan kelijkheid van den Volkenbond. De regee ring wenscht den bond versterkt te zien, op dat deze zijn werk in de vreedzame regeling van de geschillen op internationaal gebied zal kunnen vervullen en reeds heeft de regeering te Genève haar voorstellen ken baar gemaakt tot verbetering van het func- tionneeren en tot grooter macht komen van den bond. Mijn regeering zal verder alles doen tot het behoud van den vrede in Europa en tot dit doel zal zij haar pogingen voortzetten om een bijeenkomst tot stand te brengen van de vijf mogendheden, welke het Locar- no-pact onderteekenden. Naar aanleiding van de loopende onder handelingen hoop ik, dat het verdrag tot beperking van de bewapening ter zee, dat 25 Maart te Londen werd gesloten, zal dienen tot basis van een internationale over eenkomst, waaraan tenslotte alle vlootmo- gendheden deelnemen. Mijn regeering volgt met ongerustheid de ontwikkeling van den politieken toestand ui' het Verre Oosten. Ik hoop, dat de onderhan delingen, welke momenteel tusschen Japan en China worden gevoerd, tot een bevredi gende oplossing zullen leiden. Mijn ministers zullen verder voortgaan van alle gelegenheden gebruik te maken om het lijden in het ongelukkige Spanje te verlich ten, evenwel onder het handhaven van de internationale overeenkomst tot niet-inmen- ging. Ik hoep, dat het Britsch-Egyptisch verdrag door mij en den koning van Egypte voor het einde van dit jaar zal worden geratificeerd en dat dit een middel tot loyale samenwer king zal zijn tusschen beide landen, welker lot onafscheidelijk is verbonden door ge meenschappelijk doel en belang. In Mei van het komend jaar zal te Lon den de imperiale conferentie bijeenkomen en ik vertrouw, dat bij deze gelegenheid de in ter-imperiale besprekingen weer eens hun waarde zullen bewijzen door een nauwer samenwerking tusschen mijn volkeren aan te moedigen. Ik ben verheugd, dat deze bij eenkomst samenvalt met mijn kroning, ik hoop na deze plechtigheid wederom een bezoek te brengen aan de Indische domi nions om hun mijn opvolging op den keizer lijken troon bekend te maken. Ik betreur ten zeerste de ernstige onge regeldheden in Palestina en ben verheugd, dat de toestand verbeterd is. Ik hoop op recht, dat de Koninklijke commissie door de studie van de moeilijke problemen zal komen tot rechtvaardige en permanente regeling. De arbeid tot versterking van onze ver dediging wordt met de grootste energie voortgezet en mijn regeering is overtuigd, dat deze maatregelen noodig zijn tot ver dediging van het rijk en voor de mogelijk heid van het land om te voldoen aan zijn internationale verplichtingen. Toch laten mijn ministers geen gelegenheid voorbij gaan om ten gunste van den internationalen vrede en beperking van de bewapenings uitgaven op te treden, deze beperking is een natuurlijk gevolg van een verbetering van de betrekkingen. Ik ben verheugd te kunnen wijzen op het feit, dat de algemeene vooruitzichten voor handel en industrie gunstig blijven en dat goede reden bestaat een verdere verbetering te verwachten. Mijn ministers zullen voort gaan de vrije uitwisseling van goederen over de wereld aan te moedigen". Problemen van binnenlandsche politiek. Vervolgens besprak de koning problemen van binnenlandsche politiek. Hij verklaarde, dat de ministers den toestand van industrie en Koopvaardij nauwkeurig zullen bestu- deeren en het parlement zal worden uitge- noodigd voorstellen tot reorganisatie van de steenkool-industrie te onderzoeken. De ministers zijn tot de slotsom geko men, dat de bestaande wet gewijzigd moet worden, teneinde krachtiger te kunnen op treden tegen personen of organisaties, welke de binnenlandsche rust verstoren. Een wets ontwerp zal worden ingediend tot verster king van de wet, zonder in te grijpen in de vrijheid van woord of vergadering. Door een actieve, opbouwende politiek zullen de ministers voortgaan de ontwikke ling van land en visscherjj te bevorderen. De koning is overtuigd, dat een verbetering van den lichamelijken toestarjd van het land noodig is, vooral van de jeugd, en te gelege ner tijd zullen de ministers voorstellen van wet tot dit doel indienen. Het slot van de rede was gewijd aan de behandeling van sociale kwesties. Ceremonieele rijtoer afgelast. Voor het eerst sedert vele jaren reed de koning niet met het gebruikelijk ceremonieel van het Buckingham Palace naar "West- minster voor de opening van het parlement, aangezien het weer te slecht was. Toch stonden duizenden, die niet gewaar schuwd waren, langs den weg. OPNIEUW TRAANGASBOMMEN IN BIOSCOPEN. Gisteravond zijn opnieuw in vijf bioscopen in New York traangasbommen ontploft. De projectielen ontploften door middel van een uurwerk tegelijkertijd. Zes personen werden gekwetst In twee theaters ontstond een paniek. De vijf theaters behooren aan één maat schappij. WOLKBREUKEN IN ROEMENIE. Wolkbreuken veroorzaken ernstige overstroomingen. Het district Targu Jiu is geteisterd door wolkbreuken, die geleid hebben tot ernstige overstroomingen. Eenige honderden huizen in de stad Targu Jiu staan, onder water Duizenden hectaren zijn overstroomd en het water voert tallóoze cadavers van dieren mede. Honderden families moe ten vluchten. Het weg- en treinverkeer is onderbroken. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, daar de telefonische en telegrafische verbin dingen zijn verbroken. Schade van 30 millioen. Men schat de door de overstrooming aan gerichte schade in Wallachije op meer dan 30 millioen lei. De Roemeensche bladen bevestigen, dat men tien menschenlevëns heeft te betreu ren en dat er 200 gewonden zijn. 2000 personen zijn dakloos geraakt. AARDBEVING TE TOKIO. De bewoners van Tokio werden heden ochtend op onzachte wijze uit hun slaap op geschrikt door een aantal heftige aard schokken. De aardbeving duurde ongeveer tien mi nuten, doch de schade is betrekkelijk klein niettegenstaande de aardschokken zoowat even zwaar waren als bij de aardbeving, welke in 1933 Noord-Japan teisterde. Zooals men zich zal herinneren zijn hierbij toen 3000 menschen om het leven gekomen. Uit de stad Foekoesjima verneemt men, dat een aantal huizen ernstig werd bescha digd. Telegraaf- en telefoonlijnen werden vernield. Men weet nog niet of menschenlevens te betreuren zijn. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leg gen deelen van het IJselmeer. Hieraan is het volgende ontleend: De regéering onderschrijft de door ver scheidene leden gemaakte opmerking, dat de lange duur van de voorbereiding van dit ontwerp een gevolg is geweest van de tal rijkheid van de voorstellen, welke haar om trent de bestuursinrichting van de Wierin germeer bereikt hebben. De nauwgezette bestudeering daarvan heeft inderdaad veel tijd gekost. Toegegeven moge worden, dat, hoewel het naar de meening van de regeering te ver gaat het intitule en de considerans tot uiting gebracht, terwijl tevens de facultatieve ruimere toepassing is aangeduid. Verscheidene leden, die opmerkten, dat het aafihangige ontwerp op eenige 'belang rijke punen afwijkt van de ontwerpen van de commissie-Vissering en van den Zuider zeeraad, welke afwijkingen naar hun mee ning geen verbeteringen zouden zijn, hielden blijkbaar te weinig rekening met de hoofd strekking van het ontwerp, namelijk het scheppen van een overgangtoestand naar de toekomstige indeeling in het algemeene be- stuursstelsel. Uit dit gezichtspunt bezien, behoeft het niet te bevreemden, dat reeds tijdens den overgangstoestand gestreefd is naar zooveel mogelijk aanpassing aan het algemeen geldend bestuurrecht. Dat de aan de Kroon toegekende zeggen schap over het nieuwe lichaam te intensief zou zijn en te ver in details zou treden, kan de regeering niet toegeven. De bepaling, dat de Kroon het tijdstip regelt, waarop eer. verordening in werking treedt, inplaats van dat dit aan de verordeningen zelf wordt overgelaten, kan moeilijk als voorbeeld voor deze stelling gelden, daar toch de verorde ningen zelf de goedkeuring van de Kroon behoeven. De regeering heeft ernstige aandacht ge wijd aan de opmerkingen van verscheidene leden, die er de aandacht op vestigden, dat dit ontwerp omtrent de betrekkingen tus schen de onderscheidene bestuursorganen welke onnoodig ingewikkeld zijn, veel in het duister laat. Hoewel het denkbeeld den raad ook te be lasten met het treffen van gemeentelijke voorzieningen op het eerste gezicht, uit een oogpunt van vereenvoudiging zeker aan trekkelijk is, dient in het oog te worden ge houden, dat dan deze raad met een zeer heterogene taak zou worden belast. Het komt de regeering voor, dat de voor gestelde splitsing betere waarborgen biedt voor een doelmatige uitoefening van de be stuurstaak, dan wanneer deze aan een orgaan wordt opgedragen. Toch kan, daar de waterstaatkundige en de gemeentelijke voorzieningen beide van blij venden aard zijn, de vraag rijzen, of niet ook de waterstaatkundige bestuurstaak aan de bestuurscommissie zou dienen te worden opgedragen. Evenwel dient erkend te wor den, dat de waterstaatskundige voorzienin gen nauwer samenhangen met de belangen van het eigenaarsbeheer en van de in cul tuur te brengen gronden dan met de ge meentelijke voorzieningen en ook als zoo danig komt het juist voor, dat de water staatkundige bestuurszaak bij den raad be rust, temeer daar ook bij de toekomstige normale toestanden, evenals overal elders, de waterstaatkundige en de gemeentelijke bestuurstaak gesplitst zullen zijn. In de tweede plaats werd bezwaar ge maakt tegen de betrekkingen tusschen de onderscheidene bestuursorganen, hetgeen vooral geldt de betrekking tusschen raad en directie, welke, naar het oordeel van ver scheidene leden, weinig scherp in dit ont werp zou zijn afgebakend. Dat de raad praktisch zou worden uitge schakeld, indien niet zijn bevoegdheden in de wet worden vastgelegd in plaats van in een algemeenen maatregel van bestuur, kan de regeering niet inzien. Niettemin heeft zij er geen bezwaar tegen, aan een belangrijk onderdeel van de taak van den raad, n.L dat betrekking hebbende op de leiding van de definitieve staatsex ploitatie, een wetteljjken grondslag te geven, in verband waarmede san vulling van de artt. 6 en 7 wordt voorgesteld. Het ligt n.1. in het voornemen van de regeering, den raad der organisatie van het definitieve staatsbedrijf en de leiding van de staats exploitatie op te dragen. Behalve de in de wet omschreven werk zaamheden zal den raad in een algemeenen maatregel van bestuur tevens een taak wor den opgedragen ten aanzien van de perso neelsformatie, de bezoldigingsregeling van het personeel, vaststelling van instructies, alsmede de benoeming van personeel, terwijl hem tenslotte ndg de bevoegdheid zal wor den toegekend zijn oordeel omtrent de be grooting aan de regeering kenbaar te maken. De regeering is van oordeel, dat de be voegdheid van het als vertegenwoordiger van den minister van financiën optredende lid van den raad om betruiten inzake het eigenaarsbeheer te schorsen, dient te worden gehandhaafd. Dit moge ^en eenigszins on gewone figuur zijn, voortvloeiende uit de eigendomsbelangen van het rijk, doch dat dit een ingewikkelde figuur zou zijn, kan niet worden toegegeven. Dat aan de ingezetenen van dit deel van het rijk niet de geringste invloed zal worden gegeven op de samenstelling van de be stuursorganen, is een bezwaar van tijdelijken aard. Hoewel zij op geen enkele, door de wet geregelde wijze, van hun inzichten en opvattingen kunnen doen blijken, mag wel worden aangenomen, dat zij deze op andere wij ze zullen weten kenbaar te maken. Men bewijst, naar gemeend wordt, de zich vormende gemeenschap een beteren dienst door overgangstijd in het leven te roepen, waarbij de bevolking de gelegenheid krijgt den gemeenschapszin te ontwikkelen en te keren beoordeelen, welke personen in aan merking komen als vertegenwoordiger in een autonoom bestuur op te treden, dan wanneer men haar vroegtijdig plaatst voor de moeilijkheid personen te kiezen, die zij nog niet voldoende kent. Bovendien mag niet uit het oog worder. verloren, dat de nieuwe gemeenschap moge lijk vooralsnog niet in stcat zal zijn aan een der eerste eischen voor een autonoom be stuur, namelijk de voorziening uit eigen kracht in de kosten van hare huishouding, te voldoen. De regeering moet zich alzoo de zekerheid verschaffen van een voorzichting financieel beleid, waartoe zij slechts in staat is door de benoeming en het ontslag van de leden der bestuurscommissie in handen te houden. Er is gestreefd naar het scheppen van waarborgen voor een lenig en voorzichtig beheer, waaraan in een tijdperk van ontgin ning in de eerste plaats behoefte bestaat. De Wieringermeer zal tot de provincie Noord-Holland behooren. Opheffing van den Zuiderzeeraad ligt niet in de bedoeling. Het lig niet in het voornemen den raad hoofdzakelijk uit ambtenaren te doen be staan. Anderzijds zal dit college echter ook geen representatief karaker dragen, daar bij de benoeming van zijn leden allereerst op bekwaamheden van technischen, financieelen en sociaal-economischen aard zal worden gelet. In dit verband komt het niet wenschelijk voor, bepaalde groepen aan te wijzen, waar uit de leden, van den raad moeten worden gekozen, of bepaalde personen aan te dui den, welke voor een benoeming in aanmer king zouden kunnen worden gebracht. De begrooting zal op voordracht van den minister van waterstaat bij de Sta ten-Gene raal worden ingediend. De bestuurscommissie heeft tot taak een autonoom en door de bevolking zelf gekozen bestuur voor te bereiden. Zelf behoeft zij niet representatief te zijn. Zij kan ook moei lijk dit karakter dragen, omdat de bevolking zich nog niet heeft geconsolideerd. Het ligt niet in de bedoeling de leden van den raad voor benoeming tot leden van de bestuurscommissie in aanmerking te doen komen, al behoeft het eene lidmaatschap het andere niet uit te sluiten. Het is gewenscht, dat de organen, welke elders op normale wijze hun beheerstaak uit oefenen, ook in de Wieringermeer daartoe zoodra mogelijk worden geroepen Aanvan kelijk zal het openbaar lichaam daarvoor zijn aangewezen, doch gaandeweg zullen ook de Rijkswaterstaat en de provincie kunnen wor den ingeschakeld. Ter voldoening aan de dienaangaande bij de behandeling van de begrooing van het Zuiderzeefonds voor 1936 in de Tweede Ka mer gedane toezegging is aan deze memorie van antwoord als bijlage toegevoegd eene nota inzake beheer en uitgifte van de Wie ringermeer en oprichting van een staatsbe drijf, teneinde de Kamer in de gelegenheid te stellen zich over de daarin ontwikkelde denkbeelden uit te spreken. Deze nota is samengevat in de volgende conclusie: Uitgifte van bouwperceelen ln de dorpen. Zoodra de publiekrechterlijke organisatie van de Wieringermeer is geregeld, worde de gelegenheid geopend bouwgrond in de dor pen in vollen eigendom te aanvaarden. Uitgifte van cultuurgronden. 1. De cultuurgronden in de Wieringer meer, voorzoover deze niet voor staatsex ploitatie zullen worden bestemd, worden, zoodra de cultuurtoestand dit mogelijk maakt, aan particuliere landbouwers in pacht uitgegeven, waartoe met het stichten van behuizing voor zooveel noodig worde voortgedaan. 2. Zoodra de conjunctuurverhoudingen dit naar het oordeel van de regeering mogelijk maken, zal tot uitgiften van cultuurgrond in koop of in erfpacht kunnen worden overge gaan, met dien verstande, dat noch voor ver koop, noch voor uitgifte in erfpacht meer dan 5000 H.A. zal worden bestemd. 3. Er worde rekening mede gehouden, dat de onderscheidene uitgifte-stelsel in ver schillende deelen van de Wieringermeer worden toegepast. 4. Voor defitieve staatsexploitatie wordt een oppervlakte van ten hoogste 300 HA. ter beschikking gesteld en ingericht voor exploitatie van een aantal normale bedrijven van gevarieerde grootte grondsoort en be drijfsinrichting, gelegen in verschillende deelen van de Wieringermeer. 5. De onder 4 bedoelde staatsexploitatie wordt uitgevoerd onder leiding van den raad, bedoeld in artikel 4 van de Ontwerp- wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer. 6. De gronden, voorzoover deze niet zijn verpacht of voor blijvende staatsexploitatie zijn bestemd, worden geëxploiteerd door de onder leiding van de directie van de Wie ringermeer staande landbouwcultuurmaat- schappen en wel tot het tijdstip, waarop deze gronden aan particulieren kunnen worden uitgegeven. De crisisheffing op koffie, welke op 6 October JJ. reeds was teruggebracht tot 0.06 per K.g., zijnde de helft van de oorspronkelijke heffing, is met in gang van vandaag geheel vervallen. Tengevolge van dezen maatregel zal een prijsverhooging van het artikel, welke anders wellicht noodzakelijk zou zijn, voorshands achterwege kunnen blijven. SCHOOL VOOR WERKLOOZE VAKARBEIDERS. Voorziening in vakbekwaamheid arbeiders. het tekort aan der werklooze In het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad publiceert de heer W. F. Detiger, directeur van de gemeente arbeid- beurs te Amsterdam, een artikel, waarin hij aandringt op voorziening in het tekort aan vakbekwaamheid der werklooze vakarbei ders, die straks weer door het bedrijfsleven aangezet moet worden. Wy ontleenen het volgende aan dit artikel. Hoe het echter ook zij, op dit oogenblik staan we voor het verschijnsel, dat ver schillende bedrijven vooruit kunnen en vooruit willen, maar gehandicapt worden door een onvoldoend verschot aan honderd procent vakbekwame arbeiders. In de mees te gevallen is een nieuwe trainingstijd van betrekkelijk korten duur voldoende voor de arbeiders om op peil te komen. Maar de be drijven, die zoo scherp moeten concurree- ren, kunnen de kosten van deze training- tijd, gedurende welken de werklieden hun volle rendement niet kunnen opbrengen, niet dragen. Hulp van buitenaf is hier geboden. Hulp inzonderheid van de overheid, die eener- zijds niets mag nalaten om ons bedrijfsle ven over deze en andere hooge bruggen heen te helpen en die anderzijds ook gebaat is met de tewerkstelling van iederen ge- steunden werklooze. Die overheidshulp zal het eenvoudigste kunnen worden verleend door de gesteunden, aan wie een kans op werk geboden wordt, mits ze in den eer sten tijd niet meer loon ontvangen dan ze waard zijn, gedurende die overgangsperio de in den steun te houden, mits de ver diensten verrekend worden. Natuurlijk kleven bezwaren aan dit sy steem. Men loopt kans bijslag op kunstma tig laag gehouden loon te geven. Men brengt den individueelen werkgever in de verleiding misbruik te maken van deze gun stige regeling door lager loon te bieden ge durende langer tijd dan noodig is, ol door zulk een trainingsarbeider na afloop der trainingsperiode toch weer de straat op te sturen, 't Is waar, dat ook de arbei der, gelijk trouwens ieder mensch, zich het spoedigst redt, als hij op eigen beenen wordt gezet. Krukken zijn er om op te leu nen. En wien krukken in de hand worden geduwd, die gaat natuurlijkerwijs leunen. Er moet controle geoefend worden. Het beste zou zijn een neutrale oefen gelegenheid te vinden, omdat de controle op de tewerkstelling in de werkplaatsen der individueele werkgevers moeilijk i8 Er zul len maatregelen getroffen moeten worden om deze zaak in goede banen te leiden De lasten zullen niet alleen door de ove h behoeven te worden gedragen Weir i!* kunnen plaatselijke commissies van uit ring deze zaak locaal regelen. Maar voorT les, er moet wat gebeuren. Ook om de hT drijven te stimuleeren. En er moet sooe?" wat gebeuren. Anders loopen we ach£! i8 feiten aan. nl*r de 't Lijkt ons aangewezen, dat de leidinv deze van de regeering uitgaat, om te u vorderen, dat tegenover dit vraagstuk het land één lijn wordt getrokken. PRINS BERNHARD BEZOEKT IJMUIDEN. Bezichtiging van de hoogovens Prins Bernhard bracht gisternamidd.» een bezoek aan het hoogovenbedriif Umuiden. w Z. H. arriveerde aan het Casino van het bedrijf in gezelschap van zijn particulier secretaris jhr. Röell en mr. D. Crena h Iongh, president van de Nederlandse)^ Handel Maatschappij, teneinde aldaar a! lunch te gebruiken. Het gezelschap werd ontvangen door de directie van het bedrijf, de heeren ir g A. Kessler en ir. A. H. Ingen Housz. Aan de lunch zaten mede aan ir, c Wolterbeek, hoofd-ingenieur van de- Rijkswaterstaat en de procuratiehouders van het bedrijf en de nevenbedrijven. Onder geleide van ir. Wolterbeek begaf de prins zich te 13.30 uur met zijn gezel schap en de directie van de hoogovens naar de Noordersluis om deze te bezichti gen. Vervolgens keerde men naar het hoog- ovenbedrijf terug om een wandeling door dit bedrijf en vervolgens door het bedrijf van de „Mekog" te maken. Voordat de prins met zijn gezelschap het terrein van de hoogovens verliet, heeft hij nog de brandweer-afdeeling bezichtigd die in volle uitrusting was opgesteld. Aan den uitgang van de fabriek stond een groot deel van het personeel opgesteld, dat den hoogen bezoeker luide toejuichte. Na het bezoek aan de hoogovens en Mekog werd nog een bezoek gebracht un de nieuwe buizenfabriek, waar Z. H. de verschillende installaties bezichtigde. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Prof. Obbink zal het insegeun. Naar de (A.R.) Rotterdammer verneemt, zal het huwelijk van H. K. H. prinses Juliana en Z. D. H. prins Bernhard op 12 Januari kerkelijk worden ingezegend door den hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. A. J. BOTHENIUS BROUWER 75 JAAL Bekend jooraalkt. Zondag heeft de heer A J. Bothenius Brouwer, secretaris-penningmeester vu de „Locale Pers" en oud-hoofdredacteur nn de „Nieuwe Courant" zijn 75sten verjaardag gevierd. De heer Brouwer was dien dag uitstedig en kwam eerst gister in den loop van den dag thuis. Tal van bloemstukken en een atapel schriftelijke gelukwenschen vond hij in lijn woning. De Nederlandsche Maatschappij voor Letterkunde zond haar oud-voonttter een telegrafischen gelukwensch en ook de professoren Knappert, Kloeke en Josephua Jitta zonden gelukwenschen, alsook de oud- staatssecretaris van Zuid-Afrika, dr. Leyds. Voorts hebben talrijke stadgenooten Zon dag gepoogd den heer Bothenius Brouwer op te zoeken, waarvan een stapel visite kaartjes getuigden, waaronder dat van den burgemeester van Den Haag en mevrouw de Monchy. Ook was er een telegram van mevr. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Jour nalisten Vereeniging, waarin werd medege deeld, dat deze vereeniging den jubilaris het eere-lidmaatschap van de HJ.V. aan- bood. DIENSTVERLATING VAN CAPITULANTEN Bij het aangaan van een verbintenis door dienstplichtige sergeanten als onderofficier- capitulant, waarbij zij zich verbinden om ten minste 6 achtereenvolgende jaren w dienst te blijven, was aanvankelijk de alge meen gangbare gedachte, dat deze verbinte nis alleen dan een einde zou nemen, indien de betrokkene in strijd zou handelen met de verbodsbepalingen, in de bereidverkla ring vastgelegd, of als hij zijn geschiktheid als capitulant zou verliezen. Door een nadere beschikking van den Mm. van Defensie onderging het karakter van deze verbintenis echter een belangrijke wij ziging, en wel deze, dat bovenbedoelde be reidverklaring niet op één lijn ls te stellen met een verbandakte. Het staat n.1. aan d,®n capitulant vrij om te allen tijde zijn bereid verklaring in te trekken en weder gro° - verlof aan te vragen. De betrokken Regiments-commandant k dit toestaan, onder gelijktijdige mededeeimg van het ter zake verrichte aan den Minis van Defensie. Hierbij ia dus den capitulant vol ledig vrijheid van handelen gegeven inzake zt)T eventueele dienstverlating. DE INBRAAK IN DE VILLA VAN H. M. DE KONINGIN. Op vei zoek van de marechaussee Apeldoorn is gisteren te Amsterdam d de centrale recherche een jonge man gehouden die verdacht wordt ?en nu ders te zijn van de inbraak in de v van H. M. de koningin te Apeldoorn, man is naar Apeldoorn op transport g steld. i DOOR EEN OP HOL GESLAGEN PAARD GEDOOD. In de Dr. Schaepmanstraat te Zuil®® een jongetje van vier jaar, dat daar een autoped aan het spelen was, door ee hol geslagen paard gedood. Vermoe heeft het ventje een trap van het paar gen het hoofd gekregen, wppr^oor de vrijwel terstond intrad.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6