Aqaida I)e Lansje .v l)c ra?***- Bankiers te Alkmaar si Bevolkingsonderzoek in Zuiderzeepolders. Bijzonderheden over de plannen der stichting. STOLPERVLOTBRUG benoemd. reddingsboei aangespoeld. geheelonthouders-vereenïging orde van goede tempelbouwers. badhuis het witte kruis. De moord op het fabrieks meisje te Leiden. Tot en met 15 November In De Nieuwe Doele tentoonstelling schilderijen, aquarellen en teekeningen van K. z. o. D.; Zaterdags 15 en 7—10 uur, Zondags 105 uur; andere dagen 15 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De hel op aarde (anti-oorlogfilm). Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Ave Maria (zang); hoofdrollen Gigli en Kathe von Nagy. Toe gang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De en gel der duisternis (sens); hoofdrollen Fre- dric March, Merle Oberon en Herbert Mar shall. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Merijntje Gijzen's jeugd (naar den roman van A. M. de Jong), hoofdrollen Marcel Krols, Piet Bron, A. M. de Jong, Mimi Boes- nach e.a. (Geprolongeerd). Woensdag 4 November. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, op voering van „Janus Tulp" door ,,'t Ontlui kende Roosje". Donderdag 5 November. 8 uur, bioscoop Harmonie, film „Moeder en kind" voor den Nieuw-Malth. Bond; bo ven 18 jaar. 8 uur, 't Wapen van Munster, Verdronken- oord, verg Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, op voering van „Janus Tulp" door „'t Ontlui kende Roosje". £uchtvaact ONZE POSTVLUCHTEN. De Perkoetoet is op de uitreis te Jodhpur geland. De „Kievit" is op de thuisreis in Medan geland. DE NACHTEGAAL VERTROKKEN. Hedenochtend te half acht is het K.L.M.- vliegtuig Nachtegaal, PH-AKN, voor een postvlucht naar Indië vertrokken. De bemanning bestaat uit gezagvoerder van Dijk, tweeden piloot Peetoom, mecani cien Hoogeveen en radiotelegrafist Oolgaard. Drie passagiers hebben geboekt voor Cal- cutta, één voor Rangoon, één voor Singapore en één voor Batavia. Het vliegtuig vervoert verder 44 K.G. goe deren, 285 K.G. briefpost en 47 K.G. paket- post JUovinciaal Tlieums Zooals wij gisteren in het kort heb ben medegedeeld, zal Donderdag middag a.s. ten raadhuize te Hoofd dorp de stichtingsvergadering worden gehouden van de „.Stichting voor het bevolkingsonderzoek in de droogge legde Zuiderzeepolders", welke in stelling in het leven is geroepen door de Zuiderzeevereeniging, waarvan voorzitter is prof. dr. H. M. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijks kunde aan de gemeente Universiteit te Amsterdam, zoomede door de di rectie van den Wieringermeerpolder en een groot aantal wetenschappelijk gevormde persoonlijkheden, o. w. verscheidene hoogleeraren. Met betrekking tot deze stichting moch ten wij van prof. ter Veen en van mejuf frouw dr. L. Kaiser, lector in de experi- menteele phonetiek aan de Amsterdam- sche Universiteit, resp. in hun kwaliteit van algemeen voorzitter en secretaresse van de stichting, een aantal bijzonder heden vernemen, waaruit wij in de eerste plaats aanstippen, dat de instelling haar doel in hoofdzaak ziet in het doen verza melen en bestudeeren van gegevens over de bevolking der kolonisatiegebieden van de drooggelegde Zuiderzeepolders, gege vens betreffende anthropologie, psycholo gie, dialectologie, erfelijkheidsleer, phone tiek, landhuishoudkunde, folklore, socio- graphie, rechtswetenschap, sociale hygiëne en andere factoren. Waar de nog droog te leggen polders een gebied van 200.000 H.A. omvatten, springt de groote beteekenis van het kun nen beschikken over de uitkomsten van wetenschappelijke onderzoekingen voor het vaststellen van de sociale politiek in deze nog ongecultiveerde gebieden wel zeer duidelijk naar voren en zoo is het al leszins begrijpelijk, dat de overheid, voor welke het van groot belang is, te weten hoe een bevolkingsgroep zich ontwikkelt, in hooge mate sympathiek staat tegenover deze pogingen. In dit verband kan worden medege deeld, dat in het curatorium van de stich ting, waarvan de vorming noodig werd ge acht voor de verbinding met de buiten wereld, heeft zitting genomen de minis ter-president, dr. H. Colijn, terwijl mede den ministers van waterstaat en van on derwijs, kunsten en wetenschappen ver zocht is, tot het curatorium toe te treden. In dit college zullen voorts zitting hebben de commissaris der koningin in de provin cie Noordholland, jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en voor het front maken naar den kant van de wetenschap de fun- geerende voorzitter van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Zoo in de toekomst ook de andere polders bevolkt worden, zal aan de commissarissen der koningin, onder wie deze polders zullen ressorteeren, verzocht worden, mede van het curatorium deel uit te maken. Dat de overheid voor het vraagstuk van de kolonisatie der Zuiderzeepolders be langstelling heeft en moet hebben, daar van getuigt reeds het feit, dat zy bezig is, in den Wieringermeerpolder een maat schappij te bouwen volgens de richtlijnen van de commissie-Vissering, de commis sie ter bestudeering van de uitgifte der Zuiderzeegronden. Deze commissie had echter alleen de beschikking ovtr de kennis en de erva ringen, opgedaan in de Haarlemmermeer, welk gebied een der grootste „droog makerijen" in ons land als leerschool gelden kan voor de kolonisatie van de Zuiderzeepolders. Met dat al is het voor de overheid een belangrijke vraag, in hoever re de richtlijnen, die voor kolonisatie zijn gesteld, juist zijn en in hoeverre onjuist. Met andere woorden: de overheid moet critisch staan tegenover haar eigen bouw plan. In de wereld der wetenschap, met haar veelzijdig en onderling uiteenloopend ter rein, is nu de mogelijkheid om op het behoorlijk „afgepaalde" terrein van een nieuwen polder, elk op haar gebied, waar nemingen te verrichten en studies te ma ken, teneinde op deze wijze een schat van materiaal te verzamelen, welke mede in de practijk de toekomstige kolonisatie van nieuwe poldergebieden haar groote waaTde zal aantoonen en ook voor het na geslacht van groote beteekenis zal zijn, met enthousiasme begroet, een weten schappelijke samenwerking derhalve, welke zeer zeker een unicum mag heeten. Voor de wetenschapsmenschen vormt zoo'n afgesloten polderbevolking, uit alle uithoeken van het land bij elkaar ge plaatst, een sociaal laboratorium, waarin allerlei vraagstukken van wetenschappe- lijken aard onderzocht kunnen worden, o.a. wat betreft de vraag of menschen, die in een nieuw milieu geplaatst worden, anthropologisch veranderen en ook of het elders geconstateerde samengaan van geestelijke en lichamelijke veranderingen ook bij een kolosiatie als de onderhavige valt waar te nemen. In de stichting is zooals reeds mede gedeeld ingeschakeld de directie van den Wieringermeerpolder en reeds zijn voor het onderzoek verschillende secties gevormd. Zetel te Amsterdam. De zetel van de stichting zal gevestigd worden te Amsterdam en wel mits de gemeenteraad dit goedkeurt in een ge deelte van de voormalige Dufayschool in de Dufaystraat, hoek de Lairessestraat. De gemeente is bereid, de lokaliteiten voor een vergoeding van 300 's jaars te onderhouden, waarbij dan npg andere las ten komen (o.a. verwarming en admi nistratie), tot een totaal van 1200. 's jaars. Teneinde jaarlijks dit bedrag te kunnen fourneeren moet de stichting de beschikking hebben over een kapitaal van 30.000.nog te vermeerderen met een van 20.000.voor de inrichting van de lokaliteiten. Het kostbare materiaal toch, waarover men de beschikking krijgt en waartoe o.m. behooren zal een kaartsysteem met alle kenmerken van eiken bewoner van den polder, moet opgeborgen en gehanteerd kunnen worden, terwijl er ook ruimte noodig is (studiecellen) voor bestudee ring. Noodig zijn voorts de inrichting van een bibliotheek, een photografisch archief, een archief voor gramophoonplaten, een ar chief voor gehemelte-afdrukken enz. Bovendien moeten de stichters zelf in het gebouw over een studieruimte kunnen beschikken, waarin zij op geregelde tijden bijeenkomen, teneinde de uitkomsten van hun analyses in onderlinge besprekingen mede te deelen. De stichting hoopt met dat al dat, waar met haar doeleinden een landsbelang wordt gediend, de regeering bereid zal zijn. het bedrag van een halve ton, zonder hetwelk een practische uitvoering van de plannen niet verwezenlijkt kan worden, ter beschikking te stellen. Andere financieele lasten, o.a. die van publicaties, draagt de stichting zelve, daarbij gesteund door subsidies van ver scheidene wetenschappelijke instellingen, als het aardrijkskundig genootschap, het Nederlandsch nationaal bureau voor an thropologie, de Zuiderzeevereeniging, het tijdschrift voor geneeskunde en het ge nootschap ter bevordering van natuurge- nees- en heelkunde. Voor de uitwerking van de plannen zijn jonge werkers noodig, die den polder in gaan en gegevens verzamelen. Reeds zijn daar eenigen werkzaam, die bij hun arbeid de sympathie en den steun hebben van de polderbewoners, zoodat in de practijk reeds gebleken is, dat er weinig weerstanden te overwinnen zijn. Er ligt op dit gebied een terrein open voor werklooze intellectueelen en de stichting meent dan ook te mogen verwachten, dat de regeering bereid zal zijn de betaling der honoraria voor den arbeid van deze menschen, met inschakeling van het z g. algemeene werk plan, op zich te nemen. Aanrijding. Wij hebben gister melding gemaakt van een aanrijding tusschen een A. T. O.-bus en een autobus van den dienst „Noordholland", toen van de Heldersche-bus langs 't Noord- Hollandsch Kanaal tusschen St. Maartens- vlotbrug en Stolpervlotbrug een as was ge broken. De A. T. O.-bus had den op den weg staanden bus willen passeeren en daar door onvoldoende ruimte waarvan de aan rijding het gevolg was geweest. Van de zijde van de A. T. O. verzoekt men ons mede te deelen, dat er van een aanrij ding geen sprake geweest is. De A. T. O.- bus heeft in verband met den toestand van den weg niet willen passeeren en is met andere auto's achteruit gereden om door een anderen weg te volgen aan >le verkeersstremming te kunnen ontkomen. Stad en Omgeving. Onze plaatsgenoot, de heer J. L. J. van Oeveren, thans ambtenaar ter secretarie der gemeente Warmenhuizen, is benoemd tot adjunct-commies 2e klasse der gemeente Nieuwer-Amstel. Wij vernamen, dat te Groote Keeten, gem. Callantsoog, is aangespoeld aan het Noordzeestrand een reddingboei met het op schrift „Lichtschip IV". De boei schijnt af komstig te zijn van het lichtschip „Haaks". Maandag hield de Loge Noordster No. 2 der O.V.G.T. een openbaren avond in het lokaal der Ned. hervormden aan de Heul. De voorzitter, de heer Stutters, opende de vergadering met een hartelijk welkomst woord en deelde mede, dat deze avond spe ciaal was belegd voor propaganda. Hierna zette spreker het werk der Orde uiteen cn werd het lied van „De trouwe Kameraden" gezongen. De heer Bakker hield een lezing over de Zuiderzeewerken, waarin verschillende toe standen van de arbeiders, werkende aan den Afsluitdijk, naar voren werden ge bracht en waar bier en drank hoogtij vier den. In de pauze was er orgelspel van den heer Duister van Amsterdam. De heer Smit hield daarna een lezing over de kracht der gedachte. Spr. zeide, dat ge dachtemacht en gedachtekracht grenzeloos zijn en wees er op, dat verschillende hande lingen oorzaak zijn van de gedachte, hetzij goed of kwaad. Het alcoholkwaad wordt ook hierin naar voren gebracht, met het gevolg de geest niet helder blijft. Met applaus werd deze lezing beantwoord. Er volgde een aardige attractie van den heer Helsdingen, waardoor de lachtlust werd opgewekt. Met een voordracht van de fami lie Poestcoke, getiteld: „Een oude rentenier met zijn huishoudster" en een voordracht van mej. Kloosterboer van SL Pancras, ge titeld: „De ondergang van het luchtschip R 101", werd de vergadering gesloten. De voorzitter dankte allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen mooien, openbaren avond. In het badhuis aan het Kweerenpad wer den gedurende maand October de navol gende baden genomen: Kuipbaden 155, le klasse douche 110, 2e klasse douche 346, 3e MMsse douche 596. ..Werkloozen en hun gezin kunnen op ver toon van stempelkaart in het badhuis een douche bekomen k 5 cent per persoon alleen gedurende de eerste 4 dagen der week. VOLONTAIR. Op de gemeente-secretarie te Zuid- scharwoude is als volontair toegelaten de heer W. Wiegers te Alkmaar. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht October 1936. In den loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd 176.609,77 en terugbetaald 222.066,27. In het tijdvak 1 Januari31 October werd in bet geheel ingelegd 1.815.106,68 en terug betaald 1.814.642,83. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedroeg op 1 November 3.915.018,05. Het aantal in den loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 107. Ingetrok ken werden 92 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt 12154. Van dit aan tal behooren 8335 aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd; 2217 aan personen elders woonachtig en 1602 aan schoolspaar- ders. Onder de in October uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 14 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Octo ber van 394 spaarbusjes leverde een bedrag van 4768,92 aan kleine besparingen op. DE NAJAARSVEEMARKT. De najaarsveemarkt is niet alleen interes sant om de duizenden boeren en koeien, die er op zoo'n dag stadwaarts komen. Voor een groot deel is deze marktdag ook interes sant, omdat hij nog altijd iets heeft van de oude jaarmarkten, waarop allerlei koop lieden met kramerijen verschenen en ver schillende standwerkers hun suggereerende macht over het publiek demonstreerden. De ouderen bewaren nog steeds een herinnering aan den talentvollen Kokadoris, die er steeds weer in slaagde om blikken zakmessen, waardelooze pijpen of portemonnaies en niet te vergeten zijn beroemde glassnijders aan den man wist te brengen. Zij herinneren zich ook nog steeds Jaap met zijn koek, die, niettegenstaande hij de koek met zijn speeksel besproeide, honder den K.G. koek op zoo'n dag aan den man wist te brengen. Ook de beroemde kiezentrekker Jacob Hollander met zijn stemgeluid, dat de ge- heele markt overheerschte, leeft nog in de herinnering. Het geslacht van de echte standwerkers is, in tegenstelling met dat van hen die met alle mogelijke kramerijen de markt bezoeken, aan het uitsterven. De warenwet heeft het genre van Jaap met zijn koek weggevaagd, terwijl de wa renhuizen en de talrijke sigarenwinkels, door hun concurreerend optreden de stand werkers hebben verdrongen, waardoor het onmogelijk is geworden, om met stand- werken een bestaantje te vinden. De kooplieden met hun verrekijkers, hor logekettingen en portefeuilles, die de café's in en uit loopen, ontbreken echter nog steeds niet Een origineele standwerker is de man ln blauwe trui met hoogen hoed, die zijn ge rookte haring aanprijst, door zijn gehoor te vertellen, dat het de anderen alleen om de kwartjes te doen is, terwyl men met hetgeen men van hem koopt thuis ook tevreden is, omdat het zoo Jekker is. Zijn gehoor bestaat slechts uit de oude ren, die voor moeder de vrouw een lekkere beet mee naar huis willen nemen. Een ander gehoor heeft prof. Cafagitta, die zonder tooneelmiddelen zijn publiek een 23 goocheltoeren laat zien, om daarna zijn sigaretten aan de man te brengen. Hij heeft vooral de aandacht van de jeugd en de werkloozen, die voor enkele centen in het bezit van piraatjes willen komen. Weer een ander gehoor heeft de man, die onder begeleiding van een gramofoonplaat op een blikken fluit meesterlijk concerteert en daarna hetzelfde doet op een krom ge bogen blikje met een gaatje, ter waarde van een halve cent, dat door hem wijselijk verpakt met een gebruiksaanwijzing voor 10 cent wordt verkocht. Deze man is ongetwijfeld een artist, gaat zoo zeer in zijn eigen kunst op, dat hij het psychologische moment om de fluitjes te verkoopen, wel eens laat voorbij gaan. Hij weet nog niet, dat men thans het pu bliek niet te lang kan vasthouden. Het zijn vooral de opgeschoten jongens, de leden van fanfarecorpsen en zij die in hun jeugd wel eens iets aan muziek hebben gedaan, die vol bewondering de aria's en melodieën aanhooren, die hij op de fluit en het blikje weet weer te geven en als hij dan vertelt, dat er tientallen van jaren noodig zijn om op de fluit te bereiken wat hij weet weer te geven, terwijl men slechts met de mond behoeft te kunnen fluiten, om met het blikje het versterkte geluid te verkrijgen, dan gaan toch de verpakte blikjes grif van de hand en is een flinke daghuur gauw gehaald. Thuis gekomen ervaren de koopers dat het niet zoo eenvoudig is en overpeinzen zij of de man met de gerookte haring niet gelijk heeft gehad. De volhardenden, die tot zich zelve zeggen, dat zij toch gehoord hebben wat de heer Klein uit Utrecht, zoo heet deze artist, wist weer te geven, slagen er in oiii met het blikje iets op muzikaal gebied te bereiken. De markt kenmerkte zich dit jaar door een geringeren aanvoer, zoodat de vee inperking zich wel doet gelden. De handel was stug, doch de prijzen waren hoog (voor de gelde koeien ongeveer 30 per stuk hooger dan het vorig jaar) en wat nu be langrijk was: de prijzen handhaafden zich tot het einde, zoodat er van weggeefpry- zen geen sprake was. Het fraaie najaarsweer had vermoede lijk op de prijzen ook een gunstigen in vloed. Het feit, dat er in den afgeloopen zomer flink geld met de vette koeien is verdiend, maakte de vraag naar graskoeien nogal groot, waardoor deze, in tegenstel ling met de graskalveren, hooger in prijs waren dan de vorige week in Purmerend. Men zie overigens het marktbericht. WIELRIJDERS LET OP! De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt, in verband met den laatsten tijd veelvuldig voorkomende overtredingen, de aandacht van wielrijders op het na volgende: Rijwielen moeten: 1, voorzien zijn van een achterspatbord of indien het rijwiel twee achterwie len heeft, van achterspatborden, waarvan voor het achteropkomend verkeer goed zichtbaar, het gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M. gemeten vanaf het achterondereinde, geheel helder wit is gekleurd of ge heel van een helder witte bedekking is voorzien. Deze witte strook mag, mits niet smaller dan het spatbord, ook als verlengstuk aan het achter ondereinde daarvan worden aange bracht. Op den wielrijder rust der halve de verplichting dat genoemde strook helder wit b 1 y f t; 2. van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang voorzien zijn van een reflector, aan gebracht op het witte gedeelte van het achterspatbord of op het witte ver lengstuk en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek. Racerywielen mogen uitsluitend op bo venomschreven wyze voorzien zijn van een wit achterspatbord. (Aanbrenging van een witte plaat onder het zadel of aange bracht op de achtervork links naast het achterwiel is dus niet toegestaan). Voorts is het bestuurders van rijwielen verboden daarop te breede of te lange lasten, in den vorm van ladders, balken, bloemstukken, doozen e. d., te vervoeren, waardoor zij b.v. bij richtingverandering jle.zÜn hiervan vroegtijdig en duidelijk te doen blijken, terwijl daaren boven by zoodanig vervoer door den be stuurder de vrijheid of veiligheid van het verkeer in gevaar kan worden gebracht Op een bestuurder van een motorrijtuig een rywiel of een ander rij- of voertuig rust.~7 behoudens by een onvermijdelijke thdegrf2g va"d.e.riJAchting ten allen y d.e verpl.cht.ng ingeval hy voorne mens is van uchting te veranderen van bhikI^rHiïieni en duidelÜk te doen blijken. Het niet voldoen hieraan betee- Het"?taffST 8an Cen bekeuring liet is in het belang van het publiek van het vorenstaande goede nota te ne men en door juiste toepassing van de ver- WeecAecicht naar waarnemingen, verricht in den mor» van Woensdag 4 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,3 m.M. te München. Laagste barometerstand 739,0 m M t Vardö. w Verwachting, geldig tot den avond van Donderdag 5 November: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zui. delijke wind; nevelig tqt zwaar bewolkt- aanvankelijk weinig of geen neerslag; wei- nig verandering in temperatuur. Buitenlandse!, weeroverzicht. Zacht weer, met later toenemende wind. De depressies zyn iets in diepte afgeno- men, maar blyven zich nog van west naar oost of noordoost bewegen. Ook bij Valentia vertoont zich weer een daling. De hooge- drukking trok zich verder uit het zuid- westen terug en neemt toe in zuidoost en oost. De Brltsche eilanden hebben opkla- rend weer met matige westelijke wind en weinig regen. Aan de Noorsche kust valt nog regen en sneeuw, de wind is tot krach- tig afgenomen. Zweden heeft opklarend weer met sneeuwval, zoodat de vorst in enkele plaatsen tot streng is toegenomen. In Duitschland valt over een groot gebied mot regen, in het zuiden kwam lichte vorst voor. Frankrijk heeft weer grootendeels wind stilte met betrokken lucht en mist in het zuidoosten, de temperatuur is er gestegen. Voorloopig is vrij zacht weer te verwachten, afgewisseld door lichte regenbuien, waar schijnlijk zal de wind morgen wat toene men. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.55 uur tot 6.34 uur licht op. keersvoorschriften in het algemeen, mede te werken aan een veilig verkeer op dm weg. £aatste (Ongecorrigeerd). Advocaat-generaal cischt wegens moord twaalf jaar. In hooger beroep stond terecht de 25-ja- rige gewezen meesterknecht M. C. B, uit Leiden, gedetineerd, die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf, wegens doodslag gepleegd in den avond van 14 April in de hal van een bioscooptheater aan den Stationsweg te Lei den, waar hy de 22-jarige fabrieksarbeid ster Johanna Siera uit Zoeterwoude, uit wraak met een broodmes eenige steken in den rug toegebracht, tengevolge waarvan het slachtoffer na korten tijd is overleden. De officier van justitie, die tegen Bwe gens moord twaalf jaar gevangenisstraf had geëischt, heeft tegen dit vonnis geappelleerd. De verdachte, door den president, nu. Lodder ondervraagd zeide, dat hü zijn daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toedoen van het meisje, met wie hij een verhouding had, was ontslagen. Hij had daarbij echter niet de bedoeling om haar te dooden. De president hield B. voor dat diens ver klaringen voor de politie afgelegd er op zen, dat hy wel degelijk de bedoeling hew1 gehad om het meisje te dooden en dat Wt geen kans ziende om zijn plan om naar i>' Afrika te vertrekken ten uitvoer te brengen, aan dat voornemen gevolg heeft gegeven- Er heeft dien avond geen enkele woorden wisseling tusschen verdachte en het meisje plaats gehad, maar deze is door hem i koele bloede doodgestoken. Er waren thans geen getuigen gedagvaard Requisitoir- De advocaat-generaal, mr. L. B. meulen, betoogde, dat de lezing die thans van zijn gedrag geeft overeenstemt met z'n vroegere uitlating waaruit blykt dat wel degelijk by v dachte de bedoeling voorzat om meisje te dooden. Het plan is na beraad met ijzige onverschilligheid ui B voerd. Volgens zyn eigen verklaringen was hij van plan het meisje van ka maken. Ook na zijn vreeselijke daad waarde hij een ijzige kalmte en dit wijst op opzettelijke levensberooving voorbedachte rade. 7£er De rechtbank heeft in haar vonnj» zwaar laten wegen den gemoedstoe waarin verdachte verkeerde. «icier Spreker is het echter met den van van justitie eens, dat hier sprake 1 s. moord en dat de opgelegde straf S n zins in verhouding staat tot den er n >e. het misdrijf. Mitsdien vroeg spr. ling tiging van het vonnis en verooi wegens moord tot twaalf jaar geva 8tra*- pieido<" Mr. W. H. Krijgsman, raadsmaf„nga»n! zeide, dat de rechtbank na een o ieP c0„- onderzoek van alle factoren tot naai clusie is gekomen. iPceden* Pleiter besprak uitvoerig de an t van zyn cliënt, die na al <ie rjuid die hy heeft doorgemaakt, naa Afrika wilde vertrekken, doch ooK word teleurgesteld. B. is daardoo ,j geestestoestand gekomen, die h" richting dreef van wraakneming

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2