Amstecdamsche Jieacs Jjufitzonden Stukken Sport Adoecteutiim Koninklijke familie op de H. M. „De Ruyter". De toestand in Spanje. staatsleeningen. mijnbouw. scheepvaarten. tabakken. wisselkoersen amsterdam al» hij als oorzaak van zijn ongeluk be schouwde en die hij wel letsel wilde toe brengen, maar niet dooden. Volgens plei ter is hier sprake van mishandeling met doodelijken afloop en hij verzocht de uiterste clementie voor zijn cliënt. Het Hof zal 18 November uitspraak doen. ZITTING EERSTE KAMER. Mechanisatie in de sigaren-industrie. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Aan de orde is het wetsontwerp, houden de tijdelijke maatregelen betreffende me chanisatie in de sigarenindustrie. De heer Andriessen (r.k.) dringt aan op nog andere maatregelen om dit bedrijf weer gezond te doen worden, en wijst op het verband tusschen rationalisatie en werk loosheid. Spr. betoogt dat niet altijd vermeerderde goederen-voortbrenging een zegen voor het volk is. Spr. ontkent dat er altijd voor groo- te productie, als gevolg van de economische wereldverhoudingen steeds afzetmogelijk heid is. Tocht van IJmuiden naar Den Helder. Onder enorme belangstelling heeft de bminklijke familie zich hedenmorgen in ie Noordersluis te IJmuiden ingescheept aan boord van H. M. kruiser „De Ruijter", om daarmede naar den Helder te varen. Reeds vroeg in den morgen was een enorme stroom belangstellenden naar de Noordersluis vertrokken en toen de Ko ninklijke familie te ruim elf uur aldaar arriveerde, waren er zeker tienduizend menschen aanwezig. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de vorste lijke personen hun auto verlieten. Prinses Juliana en Prins Bernhard begaven zich eerst naar de Roode-Kruis-brigade, welke bij de statietrap stond opgesteld. H. K. H. dankte den leider voor deze attentie. Allereerst werd het detachement mari niers, dat onder commando van luit. Nass was opgesteld geïnspecteerd. Steeds weer steeg gejuich uit de menigte op. Men zong het Wilhelmus, waarbij de duizenden schoolkinderen, die in de voorste rijen «tonden, den toon aangaven. Slechts met moeite slaagde de marechaussee te paard er in de menigte op een afstand te houden. Omstreeks half twaalf werden de tros sen losgegooid en spoedig kwam er bewe ging in den oorlogsbodem. Langs de ka den en de oevers van het buitentoelei- dingskanaal bij de Semaphore en zelfs op de pier stond het zwart van de menschen. Van de sluis tot het uiterste puntje van J»*» Sleed de kruiser als het ware door van menschen, die spontaan uiting gaven aan hun liefde voor het koninklijk gezin. Er zij nog vermeld, dat even voordat de stoet arriveerde, vice-admiraal Kruys zich aan boord van den kruiser had be geven. Het gemeentebestuur van Velsen was vertegenwoordigd door burgemeester M. M. Kwint en de wethouders J. C. Dunne bier en J. p. Nijssen. Niet alleen op de sluis en langs de haven maar ook langs de wegen, welke de stoet volgden, stonden veel belangstellenden. DE HERKIEZING VAN ROOSEVELT GUNSTIG ONTVANGEN TE GENEVE. De herkiezing van Roosevelt is in internationale kringen te Genève zeer gunstig ontvangen. Men beschouwt deze herkiezing door de meerderheid van het Amerikaansche volk als het maximum van samenwerking op internationaal ge bied dat van de Vereenigde Staten kan worden verwacht. In zijn afgeloopen bestuurspediode heeft Roosevelt de bewijzen geleverd van zijn wensch zooveel mogelijk met den bond en het internationaal arbeidsbureau samen te werken. Niet alleen was Washington steeds ver tegenwoordigd in de technische organis men van den bond wanneer sociale en monetaire kwesties werden besproken, doch ook by de behandeling van kwesties van wereld-politiek, zooals beperking van de bewapening, het conflict tusschen Italië en Abessinië en de economische conferentie van Londen. Hevige gevechten in Asturië. Hedenochtend half negen deelde radio Sevilla mede, dat gisteren een hevig ge vecht is geleverd in Asturië. De mijnwerkers, die aan de zijde der regeering strijden, hebben aanzienlijke verliezen geleden, een honderdtal van hen sneuvelde en de opstandelingen maakten kisteh met handgranaten buit. Het commando der opstandelingen deelt mede, dat geheel Galicië in handen der rechtschen is. Ook op den weg van Gijon naar Oviedo is verwoed gestreden, een honderdtal aan hangers van de regeering werd gedood en de rest van de regeeringstroepen vluchtte in de richting van Santander. Te Oviedo is een aanzienlijk convooi levensmiddelen aangekomen. Verder deelt de radiozender der opstan delingen mede, dat te Madrid 14 miliciens, die deel uitmaken van de luchtmacht der van Woensdag 4 November 1936 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te 250 4 N.deri 1934 4 N«d -lodii 1934 5H DuitsehUnd 1930 idtm m«t *«rklariag BANK-INSTELLINGEN. Amitcrd. Baak Handel Mpi| C«rt Kolomalt Baak Nad ind Handelsbank. Rottsrd Bank INDUSTR. OND B1NNENL. Alj. Kunstzijde Unie Col»* Delit Cart. NedexL lord Phdipa Gloed Gent. Bezit limiet er INDUSTR OND. BUITENL Am Smelting Anaconda a Bethleb. Steel Cities Sertica Kennecott Copper Standaard Brands Steel comm U. S. Lestber CULTUUR MAATSCH. H. V. Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden t Dito actions Alg bsplor. Mij. «ii Redjaog Lebong i s PETROLEUM. Uordtecbe Petr. s Kon. Petr. Per lak Ptulipa Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amslerd. Rubber i i Dab Bat Rubbar Haaaa Rubber i Oostkust Serbadiadi lnterc Rubber i Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie Dab Ba Oude Dab Senambab 4mer. spoorwegen. Atchiaoo lopeka Southern Peciiic Southern Ratlw. Cart Union Pacific Wotearing per 50 •*-«»up0® 'Exclaim PROLONGATIE vorige koers Vorige koers 100V, 100»/, 22 23*/, 143'/. lo5»A 75 135V, 134»/. 43V« 83'/, 24- 254'/. 16,V. 70 39'/. 54uyu 37* 45uAS 13"/* 58Vis 37* 4211/i 151 125'/, 32'/, 21 00 178 266 385 404'/. 87»/. 34"/* 217* 15®/* 26 V/s 145 178Vs 67 126Vt 3'/* 3®/* 9o«y* 250 315 272'/. 58'/. 34*7, 17»/, 106 pl.m. 1.30 100*/* 23 V, 76 136 437.-1 8'Vi 2S8.6• 173'/. i 701/, 38i-7/„ 53"/* 46'/, 13"/* 5/ 3®/ie pl.m. 1.46 pl.m. 2.00 21'/, pl.m. 2.16 88.'/, 288 92 173'/,-4 387is-i 53»/. 3*/w 46 289-81/, 174-5 38.«/„ 43{.«V« 88'/,-9 2884-94 1/4V, 38'/, 53-»%, 3»/*-'/. 5V»/, 410-29 428.30 428-9 429-32 125-6 33'/, 126-V. 153 125 33»/, 178 260 406-5»/, 89 M»/t 20'/, 15 Va 406 406-»/, 207* 157* 20*/*- 157*1 275-6 273-47, 272(-3i 145 180 37* 37* 124-5 3*-»7* 97-5 95»/,-6 255 328 324 252-6 276 20»/,, 157* i 271»/,-2 144'/, 12»'/,-6 3'/, 95-6 2)2-60 371'/,-3 2/3o 58 34 17 V, 34 NIET OFFICIEEL. New-York Londen v Berlijn Parijs Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Praag Madrid 2 pCt. Hnd.n 1} pCt 'Exduidend. Vorige Koer» op koers heden 2 uur 1.85 1.85»/, 9.04'/, 9.06 y, 74.40 74.40 8.60 H 8.61 31.24 31.26 42.55 42.55 40.37 U 40.30 46.60 46.60 45.40 45.40 6.52 X 6.52 H 00.00 00.00 regeering zijn gefusilleerd, omdat zij dienst weigerden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat te Burgos de paramenten gereed worden gehouden om onmiddellijk nadat de troe pen van generaal Franco Madrid zullen zijn binnengerukt, een H. Mis op te dra gen. „DE DAGERAAD" EN DE N. S. B. Openbaar debat? De afdeeling Amsterdam van de VrU- denkers-vereeniging „De Dageraad" deelt ons mede, dat het aan het hoofdkwartier van de N. S. B. een uitnoodiging tot een openbaar debat heeft gezonden, zulks naar aanleiding van de actie van de N. S. 3 tegen „De Dageraad". Het bestuur der afdeeling verklaart, dat „De Dageraad" alleen een open en eerlijken strijd tegen het fascisme wenscht, HEYMANS EN SLUYTER TE RANGOON. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn vandaag tot Rangoon gevor derd. Zij vertrokken om 6.45 (pl. t.) uit Cal- cutta en maakten een tusschenlanding te Akyab. Om 11.25 uur (pl. t) zetten zij de tocht voort en landden om 14.40 uur (pL t.) te Rangoon. Het weer was goed. Vandaag zal de tocht worden voortgezet. ZIJN KOSTJUFFROUW OPGELICHT? Verdachte vrijgesproken. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 46-jarigen man te Nijmegen, die terecht heeft gestaan wegens oplichting van zijn kostjuffrouw voor een bedrag van f 1300. Het O.M. had 2% jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft den verdachte gistermorgen vrijge sproken. DE VREESELIJKE SCHEEPSRAMP. Begrafenis van vier slachtoffers der scheepsramp te Schiedam. Op de algemeene begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam is heden onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een viertal leden van het personeel van Wilton- Feijenoord, dat op zoo noodlottige wijze bij de ontploffing op het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" het leven liet. De directie van de werf was vertegen woordigd door het lid der directie ir. K. Teschmacher. Tal van bloemstukken en kransen dekten de baren, waaronder van personeel en directie. Aan den groeve van het stoffelijk over schot van den 57-jarigen C. Verwijs voer de, behalve eenige familieleden het woord, ir. K. Teschmacher, die woorden van af scheid sprak tot den goeden kameraad en P. Kramer namens den bond van werk meesters, wiens zoo noodlottig omgekomen lid lang in herinnering zal blijven. Aan den groeve, van het stoffelijk over schot van den 20-j<uÜgen P. Mahn sprak dr. M. A. H. van der Valk, predikant bij de presberiaansche gemeente, die het held haftig heengaan van dezen jongeman, die een voorbeeld gaf in dezen futloozen tijd, in herinnering bracht Bij de baar van den 36-jarigen chauffeur U. L. Schellenberg sprak de heer J. Wacht, voorzitter van de afd. Rotterdam van den algemeen Nederlaodschen metaalbewerkers- bond en de heer G. Bernard, namens de collega's. In den namiddag werd het stoffelijk over schot van den 69-jarigen walkapitein G. J. H. P. Schultz ter aarde besteld. Ook de belangstelling bij de woonhuizen van deze slachtoffers en langs den weg was buitengewoon groot. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUINDORP. Verdachte vrijgesproken van opruiing. De 42-jarige juffrouw V. geb. Z., is door den politierechter te 's-Graven- hage wegens opruiing veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Verdachte zou op 7 Februari, toen 'n aantal colporteurs der N.S.B. in Duin dorp en omgeving pamfletten versprei den de naar buiten gekomen bewoner dier buurten hebben toegeroepen, „sla de fascisten dood" hetgeen zij zoowel voor den politierechter als voor het Hof ten stelligste ontkende. Het Hof heeft thans het vonnis van den politierechter vernietigd en de verdachte vrijgesproken. Als verdediger trad op mr. P. van 't Hoff Stolk, uit Amsterdam. de NIEUWE GRONDWET VOOR DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. De president van den Ierschen Vrijstaat, Valera, heeft gisteravond een nieuwen grondwet aangekondigd. Volgens zijn verklaring zal deze nieuwe grondwet een vorm hebben, welke het Ier- sche volk zou kiezen, indien Engeland mil- lioen mijlen verwijderd was. Teneinde verwikkelingen te voorkomen, zal deze wet eerst op binnenlandsche aan gelegenheden worden toegepast. O.a. zal een Tweede Kamer worden inge steld. Vervolgens zeide de Valera nog woorde- .^k: „ik betreur het te moeten zeggen, dat onze betrekkingen met Engeland in ver houding met vroeger niet zyn verbeterd. Dit is evenwel niet mijn schuld, noch de schuld van het lersche volk". TOENEMING DER AMERIKAANSCHE GOUDVOORRAAD. Ondanks de onlangs gesloten monetaire overeenkomst met Engeland en Frankrijk, waarvan verwacht werd, dat hierdoor de goudvoorraad der Vereenigde Staten zou verminderen, blijkt, volgens mededeeling van den minister van financiën, dat de goudvoorraad der Vereenigde Staten gedu rende October met 199.648.500.65 dollar is toegenomen. GEEN MISDRIJF, DOCH ZELFMOORD. Naar aanleiding van een bericht in de „Telegraaf' meldt men ons in verband met den „moord" uit Amsterdam het volgende: Gisteravond is in de Polanenstraat een jonge man dood op straat gevonden met ernstige snijwonden aan den hals. Hij was, zooals spoedig bleek uit de zolderverdieping op de straat gevallen. De verwondingen aan den hals gaven po litie en justitie aanleiding een diepgaand onderzoek in te stellen of hier wellicht misdaad in het spel kon zijn. Met vrij groote zekerheid heeft dit onder zoek uitgemaakt, dat de man zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Patiënten verlaten het ziekenhuis. Heden hebben vier van de vijf patiënten, die in verband met de methylalcoholvergif tiging in het ziekenhuis te Kerkrade wer den verpleegd, dit ziekenhuis kunnen ver laten. Alleen de mijnwerker J. Raemakers, die langen tijd in levensgevaar verkeerde, be vindt zich nog in het ziekenhuis. Hij is nog gedeeltelijk blind. DIPHTERIE TE BLEVERHEIDE. Wederom de scholen gesloten. Voor de tweede maal sedert eind Septem ber is te Bleyerheid (gemeente Kerkrade) een diphterie-epidemie geconstateerd. Eenige weken geleden werd de sluiting van de eerste klas der Canisiusschool opge heven. Er waren vier kinderen, allen uit deze klas, overleden. In het begin van deze week hebben zich opnieuw gevallen van diphterie voorgedaan. Negen patiëntjes zijn in het ziekenhuis te Kerkrade opgenomen. De kinderen zijn leerlingen van de eer ste klas der Angelo-school, welke school in hetzelfde gebouw is ondergebracht als de Canisius-school. MENGELBERG'S LUCHTDOOP. Van Londen naar Berlijn. Prof. dr. Willem Mengelberg zal morgen den luchtdoop ondergaan. Hij heeft n.1. plaats geboekt voor een vlucht Londen— Berlijn, welke morgenmiddag om 1 uur van Croydon zal worden uitgevoerd, zoodat wij den dirigent om drie uur op Schiphol kun nen verwachten, vanwaar de reis een kwar tier later zal worden voortgezet naar Berlijn Mengelberg dirigeert vanavond het B.B.C. orkest in Queen's Hall met Myra Hess in Brahms' tweede concert als soliste. Verder zal het programma worden gevuld met Vivaldi's Concerto Grosso en Strauss' „Hel- denleben". Vrijdag en Zaterdag zal Mengelberg repe- teeren met de Berliner Philharmoniker, welk orkest hij Zondag en Maandag zal lei dén. Dinsdag staat een concert in Hamburg op het programma, den 15den dezer zal onze landgenoot zyn staf in Hongarye's hoofd stad zwaaien. Prof. Mengelberg wordt op dit tournée vergezeld door dr. Rudolf Mengelberg'# echt- genooté, mevr. dr. Günther, zyn secretaresse en den impressario Joh. Koning. DE INCIDENTEN MET BRITSCHE ZEELIEDEN TE TOKIO. Van de incidenten te Kieloeng, waarbij Britsche zeelieden betrokken waren, wordt in de Japansche bladen zoo goed als niets vermeld, doch wel vraagt men zich af, waar om de Engelsche bladen zooveel gewag ma ken van slechts een van de 21 incidenten, waarbij Britsche zeelieden zijn betrokken, en zoo uitweiden over de vermeende slech te behandeling van de Britsche matrozen door de Japansche politie te Formosa. Men verklaart te Tokio, het niet eens te zijn met de Britsche bewering, dat alle Britsche zeelieden zich in het buitenland be hoorlijk gedragen en nuchter blijven, te meer omdat de 3 bewuste matrozen werden aangetroffen met flesschen likeur in de hand. Naar men meent, is de verstandige poli tiek, dat zoowel van Engelsche als van Ja pansche zijde zoo weinig mogelijk rucht baarheid aan deze onaangename kwesties wordt gegeven, temeer omdat er in beide landen algemeen een streven naar toenade ring bestaat. ALKMAAR EN DE GRENS WIJZIGING. Geachte Heer Redacteur. Vergun mij s.v.p. naar aanleiding van Uw onderschrift, in verband met mijn ingezon den stukje in Uw blad van 2 Nov. j.L, over bovengenoemd onderwerp nog eenige op merkingen. U schrijft o.a.: „Wij gelooven niet dat inzender, die aan gewezen is als bouwer van de perceelen in het Blockhovepark, de man is, die deze grenskwestie onpartijdig zal kunnen bekij ken. Wij begrijpen volkomen, dat uitbrei ding van Alkmaars gebied ten koste van Heiloo zijn belangen ten zeerste zou scha den". Bedoeld stukje heb ik geschreven als in gezetene van Heiloo uit pure overtuiging, afgescheiden van welke belangen dan ook Eigenaardig is het dat men onmiddellijk ge neigd is den zakelyken kant daarvan naar voren te brengen (ten rechte of ten on rechte) en de eerlijke bedoeling tracht te vertroebelen. Welnu mijnheer de redacteur, uit een za kelijk oogpunt bezien sta ik lijnrecht tegen over U. Het is mijn overtuiging dat de exploitatie mogelijkheden van het Blockhovepark er zeker niet op achteruit zouden gaan, als het onverhoopt Alkmaarsche grondgebied zou worden, integendeel thans is het bijv. aan Alkmaarsche ambtenaren verboden buiten Alkmaar te gaan wonen, dit zou hierdoor anders worden. Een voordeel dus, nadeel zie ik er verder niet in. Uw hoofdmotief voor de vestiging in Heiloo, de vlucht voor de Alkmaarsche be lastingen? Ik voor mij geloof, dat het in de toekomst weinig zal uitmaken waar men heen vlucht, Resumeerende, Alkmaar is zooals U zegt een mooie provinciestad ook met mooie ter reinen, waar men zich vrij kan gevoelen evenals in het „Blockhovenpark" welnu mijnheer de redacteur des te beter, doch Heiloo is toevallig den laatsten tijd wat meer in trek, mag dit voot Alkmaar een motief zijn, om zonder dringender redenen Heiloo dermate te verminken? Met de historische grenzen en postboden lóópt het ioo'n vaart niet. U weet mijnheer de redacteur „g ij zult niet begeeren" enz., enz. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend Uw. Ed. dv. J. RUS Jzn„ Hefloo. (Wij willen gaarne aannemen, dat inzen der niet als belanghebbende maar als inge zetene van Heiloo heeft geschreven, maar als men weet, dat in het Blockhovepark de heer Rus de alleen aangewezen bouwer der daar te stichten villa's is, wordt het begrij pelijk, dat het vermoeden geuit wordt, dat hij meer belang bij de grenswijziging heeft dan een willekeurig dorpsgenoot. Dat Heiloo den laatsten tijd toevallig wat meer in trek zou zijn, is volkomen in tegenstelling met wat inzender Maandag heeft geschreven, toen hij den trek naar zijn gemeente verklaard heeft door het feit, dat deze met kennis van zaken de dingen voor bereidde en op de juiste wijze op tijd heeft uitgevoerd. Naar onze overtuiging heeft de trek naar Heiloo nog wel degelijk iets met het belastingvraagstuk te maken. En wat het verminken betreft, het gaat hier niet om de een of andere annexatie ter bevrediging van een zekeren landhonger van Alkmaarsche zijde. Het gaat er voor namelijk om de grensbewoners, die geheel op de stad georiënteerd zijn en nog steeds van onze diensten en bedrijven profiteeren, niet langer als verloren zonen en dochteren te beschouwen, maar ze weer in het Alk maarsche huisgezin op te nemen, zoodat ze daarin niet alleen van de voorrechten pro fiteeren, maar ook zullen medehelpen om de lasten te dragen. Red. Alkm. Crt.) Dammen. DAMCLUB „VOORWAARTS". De uitslagen van de gister door de Alk maarsche damclub „Voorwaarts" gespeelde wedstrijden voor de wintercompetitie wa ren: le klasse: A. BurgertD. Marees 20 J. N. MooijJb. Hagens 02 K. A. 'JachschtovG. Woonijk 20 Jb. RenooijE. Hofman 02 W. TreurP. J. Smolenaars 02 2e klasse: A. Koeman—D. Stam 20 C. TreurP. de Wijn 02 F. AppelJ. Dogger 20 N. C. pieterseC. Bussen 02 G. OudshornH. Hemels 02 J, v. MontfoortH. Hemels '\angp. Adspiranten 3e klasse: P. v. RielJ, Ravenstein 02 L. R. RavensteinJ. Stroet 11 Opmerkelijk is, dat geen enkele partij remise werd gespeeld. Dit bewijst, dat er alleen op winst gespeeld wordt. De span ning in de le klasse is al reeds aanwezie, zooals de volgende week uit den stand 2fl blijken. Sjoelen. SJOELSPORT TE NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van de competitie-wedstrijden over de afgeloopen week waren: Eerste klasse: J. Duijves-Jac. de Laat 17 1 2 1699-1485 G. van Rijn-A. Duijves 13 1 6 1700-1491 P. Koeman-Ant. Kroon 15 1 5 1492-1415 Tweede klasse: J. H. de Laat-P. Nieman 10 0 10 1335-1358 J. van Dort-Smit 13 0 7 1429-1363 J. Peters-E. Bos 16 0 4 1534-1187 Derde klasse: Jb. Tromp-J. Jansen 9 2 9 1292-1246 H. Ligtenberg-v. d. Zei 14 2 4 1097- 950 D. Drost-J. Beenken 14 1 5 1440-1251 De volgende week komt de geheele stand. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mej. NEELTJE VOLKERS, Wed. van PIETER NOTTELMAN, in den ouderdom van bijna 89 jaar. Uit aller naam, Jb. LEK. Koedijk, 3 Nov. 1936. Heden ontvingen wij het treurige bericht uit Medan (N.O.I.) van het overlijden van onze geliefde Dochter, Zuster, Kleindochter en Nicht, JOHANNA PETRONELLA GEUS. Verpleegster Zieken huis D.B.M., in den ouderdom van 32 jaren. Haar leven was liefde. Uit aller naam FAM. GEUS. Alkmaar, 4 Nov. '36.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3