Hoofdpijn, Kiespijn. ÊL-ri-ffi E)e fijnproever gebruikt VAN HOUTENS CACAO JUdhisfunAm De Sch. 179 gezonken. Het verstoren van qeoorloofde openbare vergaderingen. opgelegd. Verkeersongelukken. De Nijenrode-zaak voor het Hof. L«n te verdrijven is een Mijnhardt'i Poeder. |er stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. r^Wet van 12 December 1892 (Staatsblad 268) op het Nederlanderschap en het in gezetenschap, laatstelijk gewijzigd bij de et van 29 November 1935 (Staatsblad nr. 685), niet van toepassing. Dit Nederlanderschap wordt na ontbin ding van het huweliik verloren, zoowel in- «volge het bepaalde bij art. 7 voormeld, als indien Zijne Doorluchtige Hoogheid den wil orn den staat van Nederlander niet langer te behouden schriftelijk te kennen geeft aan Onzen minister van justitie, die daarvan on middellijk aankondiging doet in de Neder- landsche Staatscourant. Verlies van bet Nederlanderschap door Zijne Doorluchtige Hoogheid is op den staat van de uit dit huwelijk geboren kinderen niet van invloed. Het eerste lid van art. 3 is dienstig, omdat bet staatsbelang, waarmede deze naturali satie is verknocht tevens vraagt dat staande 't huwelijk het Nederlanderschap door den gemaal van de vermoedelijke erfgenaam van je Kroon niet kan worden verloren. Na ontbinding van het huwelijk zal inge- yelge het tweede lid van art. 3 het Neder- jjiderschap ook verloren kunnen worden door een schriftelijke kennisgeving aan het hoofd van het departement, dat meer in het bjjzonder is belast met de uitvoering van de Vet op het Nederlanderschap en het inge- jetenschap. In het staatsbelang wordt ook bepaald, dat eventueel verlie' van den staat van Neder lander door Zijne Doorluchtige Hoogheid M ontbinding van het huwelijk niet van in vloed is op het Nederlanderschap van hen, die tot den troon kunnen worden geroepen. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Het was het wrak, dat voor IJmuiden Het wrak van de Sch. 179 is gevon den. Het laatste sprankje hoop, dat de Scheveningsche logger misschien toch nog heel laat zou terugkeeren, is ge doofd, en de pijnigende onzekerheid heeft nq voor de droeve werkelijkheid plaats gemaakt. In den loop van den morgen gaven de golven gister een zeemanslijk terug Het was van een der mannen der Sch. 179. 's Middags voer de loodsboot uit. Vier Scheveningsche visschers gingen mee om te zien of er nu klaarheid gebracht kon worden in het mysterie, dat de wa teren tot nu toe herbergden, het wrak voor IJmuiden. Nabij het wrak stapten zij van de loodsboot over in een jol, in gezelschap van den commissaris van het loodswezen te IJmuiden, den heer R. Dobbengo en een broer van den schipper van de Sch. 179, en roeiden naar het wrak. Hier vond men een stuk van een krib, welke was geteekend met het cijfer 187. Dit was het oude merk van de Sch. 179, dat nog op verschillende onderdee- len van het vaartuig voorkwam. Het wrak vóór IJmuiden is hiermede voldoende geïdentificeerd. Ter waarschuwing van de scheepvaart zal het loodswezen een lichtboei by het wrak van de Sch. 179 leggen. De duiker Sperling, die gedoken heeft naar het wrak van de „Sch. 68 heeft ge constateerd, dat de logger met het achter schip in den bodem van de haven is weg gezakt. Het schip staat met den voorsteven om hoog, zoodat het mogelijk wordt geacht, zonder wegzuiging van grond, een tros on der het schip aan te brengen. Zoo spoedig mogelijk vermoedelijk, in dien het weer dit toelaat reeds heden zal met behulp van twee drijvende bokken de logger worden gelicht, waarna het schip, a s het niet lek is, leeggepompt zal worden. Doordat zich veel netwerk, afkomstig van de vleet, rondom het wrak bevindt, was het werk van Sperling niet alleen moeilijk, maar ook gevaarlijk, daar het niet uitgesloten was, dat de duiker in het net verward raakte. Lijk van opvarende herkend. Het lijk, dat gistermorgen aan het Noor- derstrand te IJmuiden is aangespoeld, is ge ïdentificeerd als het lijk van een der opva renden van de Scheveningsche logger Sch. 179, Taal genaamd. Hierdoor werd het ver moeden bevestigd, dat de logger in den jung- »ten storm met man en muis is vergaan. De regeeringspersdienst meldt: In verband met het feit, dat de laa s e weken eenige malen geoorloofde openbare vergaderingen met voorbedachten rade zJjn gestoord, wordt het volgende ter algemeene kennis gebracht: Het opzettelijk storen van een geoorloofd openbare vergadering door het verwekken van wanorde of het maken van gedruisch is een misdrijf. Het wordt Ingevolge art. 144 van het wet boek van strafrecht gestraft met een ge vangenisstraf van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste 60. in aanverwante gevallen kunnen bovendien °og aanzienlijk zwaardere straffen worden He regeering acht storingen, als hebben Plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft d betrokken organen van justitie en po Opdracht verleend in eventueel nog vol6en' de gevallen met de grootste gestrenghei °P te treden en zich daarbij van aUe in aa*unerking komende middelen te bedienen. VEREENIGING VAN ADINISTRA- T1EVE (ECONOMISCHE) HOOFDEN VAN ZIEKENINRICHTINGEN IN NEDERLAND. Dezer dagen hield bovengenoemde ver een iging een algemeene vergadering in de vergaderzaal van het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Könings, een aantal be langrijke dingen, die door de vereeniging in haar 15-jarig bestaan werden verricht. Spr. stond langen tijd stil bij het werk, dat een aantal leden presteert in de stu diegroep van het instituut voor efficiëncy en bij het nut, dat de ziekeninrichtingen hiervan mogen verwachten. Het vraagstuk van den prijs der röni- genfilrrs is nog niet tot een oplossing ge bracht kunnen worden. Het bestuur blijft echter diligent. Tegen het volgende seizoen zal het be stuur rondvragen, of wordt prijs gesteld op voortzetting van de busgroenten-in koop. Voorts werd van gedachten gewisseld over de gevolgen van de monetaire re- geeringsmaatregelen voor de ziekenhuis budgetten, over de melkprijzen, over den inkoop van verbandstoffen, over wette lijke aansprakelijkheidsverzekering, enz. Aan den koffiemaaltijd had de vergade- 'ïng het voorrecht te worden toegespro ken door den Haagschen wethouder voor sociale zaken, den heer Buurman. Spr. stelde voornamelijk in het licht haar werkzaamheid in het belang van het zie kenhuiswezen, met uitsluiting van het na streven van persoonlijke belangen. Spr. verklaarde, dat de arbeid der ver eeniging door het gemeentebesuur zeer op prijs wordt gesteld. De heer Könings beantwoordde den spreker en de heer Ver beek dankte namens het gezelschap voor de bewezen gastvrijheid. HUWELIJKSGESCHENK VOOR DE PRINSES. Van de Nederlandsche school jeugd. Men deelt ons mede: Van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen werd toestemming ontvangen zijn naam te plaatsen aan het hoofd der lijst van autoriteiten, enz. die hun instemming betuigen met de plannen om de prinses bij haar huwelijk een ge schenk van de Nederlandsche schooljeugd aan te bieden. Ook de directeur-generaal van het on derwijs heeft toestemming verleend zijn naam in deze lijst op te nemen. De volle dige lijst wordt binnenkort met een cir culaire aan de meer dan 9000 onderwijs inrichtingen, die ons land telt, toegezon den. Door deze opwekking hoopt het comité bijna IK millioen leerlingen te bereiken. Als datum en uur voor de te houden inzameling zijn thans vastgesteld Dinsdag 15 December, des ochtens 10 uur. Op dien dag en dat uur zal dus de eeheele Neder landsche schooljeugd bij alle takken van onderwijs van elke richting in de gele genheid worden gesteld haar bijdrage te schenken. De voorzitter van het comité van de Nederlandsche schooljeugd is als lid op genomen in het algemeen comité voor het nationaal gescnenk, zoodat samenwerking en overleg met het algemeen comité ten volle verzekerd is. INVAL IN CAFE TE GRONINGEN. Groot gezelschap betrapt tijdens hazardspel. Geruimen tijd geleden kwam de Groning- sche politie ter oore, dat in het café Muur- ling in de Peperstraat te Groningen door verscheiden bezoekers om geld werd ge speeld. Dit gerucht werd van verschillende zijden bevestigd en meermalen werd den ook vernomen, dat groote bedragen werden verspeeld. De politie was sindsdien op h3ar hoede en wachtte een geschikte gelegenheid af om in te grijpen. Zij kreeg daarbij de medewerking van de marechaussee. Een der manschappen van dit wapen, verkleed als „buitenman", slaagde er in het spel van nabij gade te slaan. Gisteravond te ongeveer zeven uur deed de politie een inval, waarbij een groot ge zelschap tijdens hazardspel werd betrapt. Al deze bezoekers, in het geheel 20 personen, werden gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Het onder zoek heeft tot vannacht twee uur geduurd en pas toen kon de laatste van het gezel schap in vrijheid worden gesteld. Alle be zoekers zijn terzake van deelneming aan hazardspel verbaliseerd. De kunst van het spel bestond in het werpen met drie dobbel- steenen. Tegen de vrouw van den caféhouder, die tijdens den inval niet aanwezig was, werd eveneens proces-verbaal opgemaakt, terzake van het geven van gelegenheid voor hazard spel. Nadat de wachtmeester van de Ko ninklijke Marechaussee, den Ouden, als hulpofficier van justitie, haar een verhoor had afgenomen, is zij naar de marechaussee kazerne overgebracht en in arrest gesteld. Zij zal vandaag ter beschikking van de justi tie worden gesteld. INSCHRIJVINGEN VAN ZWARE MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. verzoekt de volgende recti ficatie van zijn bericht, zooals dat m het avondblad van 30 October j.L werd opgeno men, te willen vermelden. Bij nadere informatie aan het bureau voor inschrijving van zware motorrijtuigen is ge bleken, dat ingevolge de met ingang van 1 November j.L van kracht geworden nieuwe bepalingen, de vroeger voorgeschreven oranje-wit-blauwe platen aan voor- en ach terzijde van ingeschreven motorrijtuigen en aanhangwagens niet meer ingevoerd behoe ven te worden. Het is dus gewenscht deze oud-model pla ten, welke ten aanzien van het rijden be langrijke restricties voorschreven, van de voertuigen te doen verwijderen. De inschrijvingsbewijzen van het oude model, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken, blijven tot nader order van kracht. Men behoeft dus voor nog geldig zijnde oud-model inschrijvingsbewijzen niet direct een nieuw-model bewijs aan te vra gen. De in de oud-model bewijzen vermelde wieldrukken en maximum snelheden zijn echter niet meer van kracht, aangezien deze maxima nu in het reglement worden opge somd en voor ieder gelijk zijn geworden. In afwijking verder van hetgeen in ons vorig bericht vermeld werd zij medegedeeld, dat slechts voor die bewijzen van inschrij ving, waarvan de geldigheidsduur op 1 No vember 1936 afliep, herinschrijving volgens de nieuwe voorschriften moet worden aan gevraagd en verkregen. Alle voertuigen welke breeder zijn dan 2.10 meter moeten zijn voorzien van de in de gewijzigde motor- en rijwielbeschikking aangegeven ronde witte platen met rooden rand, in het midden voorzien van een zwarte B. Dit teeken geeft dus aan dat het betreffende voertuig niet mag rijden op B- wegen. EEN TURKSCHE OPDRACHT AAN NEDERLANDSCHE ONDERNEMING? Voor het maken van havens en kaden. Uit Stanboel wordt d.d. 3 Nov. geseind: In de Turksche pers wordt medegedeeld, dat een Nederlandsche missie naar Ankara zal komen om voor te stellen havens en ka den te maken, tegen betaling in natura. Verder wordt medegedeeld, dat dr. Schacht binnenkort naar Ankara zal ko men om te spreken over deelnemen van de Duitsche industrie aan het Turksche vijfja renplan. UITSLAANDE BRAND TE DELFT. Sigarenfabriek uitgebrand. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een uitslaande brand uitgebroken in het pand Phoenixstraat no. 14 te Delft, waarin eenige werkplaatsen zijn gevestigd, o.a. de siga renfabriek van Van Baarle en gebr. Van Velsen. De politiebrandweer wist het vuur met twee stralen op de motorspuit te be dwingen. De zolderverdieping, waar de si garenfabriek was gevestigd, is geheel uit gebrand, terwijl de overige verdiepingen veel waterschade kregen. Om het blusschingswerk mogelijk te ma ken moest de stroom van het bovengrond- sche net der H.T.M. worden uitgeschakeld, zoodat het tramverkeer ongeveer kwartier stil lag. DE ROOF OVERVAL TE KLOOSTERZANDE. Tweede verdachte meldt zich aan. Bij de politie te Oosterhout (N.-Br.) heeft zich gisteren de tweede verdachte van den roofoverval te Kloosterzande, de 37-jarige letterzetter Jh. L., geboortig uit 's-Gra venhage, aangemeld. Zjjn opsporing en aanhouding was ver zocht door de marechaussee te Hontenisse. L. had dit verzoek in een nieuwsblad ge lezen en meldde zich daarop aan. Hij is nog des middags door de marechaussee van Raamsdonkveer naar Kloosterzande overge bracht. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE EN DE WIEEVISSCHERIJ BENOORDEN DEN AFSLUITDIJK. Het antwoord van den minister van waterstaat op de vragen van den heer Drop. Op de vragen van den heer Drop: Kan de minister nog geen gevolg geven aan de op 27 Februari j.1. gedane toezeg ging, het op 20 Februari 1936 ontvangen verslag eener bijzonder commissie omtrent de vraag of zeewier-(zeegras-)vissghers op Texel als belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet behooren te worden erkend, ter kennis van de Kamer te brengen zoodat deze aangelegenheid thans verder kan worden beoordeeld en eventueel behan deld? heeft de minister van waterstaat geant woord: Het bedoelde rapport van de commissie tot onderzoek naar mogelijk verband tus- schen de afsluiting van de Zuiderzee en den toestand der wiervisscherij en andere vis- scherij benoorden den afsluitdijk is ter griffie van de Kamer ter inzage voor de le den nedergelegd. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID EN VERDRONKEN. Vanochtend is te Best (N.Br.) in het Wil- helminakanaai, onder de spoorbrug, het lijk gevonden van den 68-jarigen A R., wonende te Best. De man, die gisteravond was gaan wandelen, is waarschijnlijk door de duister nis misleid, in het water terecht gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het gast huis te Best overgebracht. MERIJNTJE IN BREDA. Een bescheiden jongetje. Wij lezen in de „Bredasche Courant": Zij, die gisteravond een van de succesvolle vertooningen vsn Marijntje Gijzen's Jeugd in het Luxor Theater bijwoonden hebben wel een bijzonder aardige verrassing be leefd. Het toeval wilde namelijk, dat Merijntje in levenden leve in de zaal aanwezig wa.j, en natuurlijk moest hij, die in het dagïlijk- sche leven Mn cel Krols heet en een een voudig jongetje uit Hoogstraten is, even op het podium komen. Dus werd de voorstel ling even onderbroken en een beetje «Luch ter en toch ook weer gevleid door al die be wonderende blikken, kwam het aardige kereltje aan de hand van zijn vader op het tooneel, terwijl een daverend applaus uit de zaal opsteeg. Men ziet het direct, de jongen is in de studio niet bedorven; hij is gebleven, wie hij was een eenvoudige dorpsjongen, verlegen in een vreemde omgeving, maar altijd blijmoedig van hart, kortom... Merijntje! Zoo men het nog niet uit de film gezien had, dan heeft men het nu in werkelijkheid kunnen constateeren: men had geen betere Merijntje-figuur kunnen kiezen. De directie van het Luxor Theater hul digde vader en zoon met een hartelijk woord en bood Merijntje een groote doos bonbons aan, die het ventje dankbaar glunderend aanvaardde. ONGEVAL IN LABORATORIUM. Student ernstig gewond. In het Laboratorium voor Organische Scheikunde op de Nieuwe Prinsengracht 130 te Amsterdam is gistermiddag een ernstig ongeval gebeurd. Een kolf met zink-diaethyl spatte uit el kaar. toen de 23-jarige student S. zich in de nabijheid bevond. Hij kreeg een vloeistof in het gelaat en liep zeer ernstige wonden op. De heer S. moest ter verpleging worden opgenomen in het O.L. Vrouwegasthuis. ARBEIDSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag is in de Berghuizer Papier fabriek v.h. firma B. Cramer te Berghuizen, gemeente Heerde, een ongeluk met doode- lijken afloop gebeurd. De 59-jarige arbeider J. Langenberg, wo nende te Wapenveld, is, toen hij bezig was bij een kuip met papierstof, uitgegleden en in de kuip terecht gekomen. Daarbij kwam de man in aanraking met de in de kuip werkende machines. De borstkas werd hem ingedrukt. Hoewel andere arbeiders onmid dellijk te hulp snelden, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. Het slacht offer was gehuwd. DE NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Een der slachtoffers ter aarde besteld. Gistermiddag om vier uur is het stoffelijk overschot van den heer J. Wolters, een der slachtoffers van de ontploffing boord van het Grieksche stoomschip „Petrakis No- mikos" op de algemeene begraafplaats te Schiedam ter aarde besteld. De stoet, bestaande uit een lijkwagen en twee volgauto's begaf zich van het r.k. zie kenhuis te Schiedam, waarheen het stoffe lijk overschot onmiddellijk na het ongeval was vervoerd, naar de algemeene begraaf plaats. Als vertegenwoordigers van de werf Wil- ton-Feijenoord waren aanwezig de heeren D. Teschmacher, lid van de directie en P. C. van der Jacht, chef van den algemeenen dienst. Tevens waren eenige manschappen van het Roode Kruis, die den overleden werk man op den dag van het ongeval hadden vervoerd, op de begraafplaats gekomen om de laatste eer te bewijzen. De stoet werd voorafgegaan door vijf mannen van het Roode Kruis, die ieder een krans droegen, resp. van de directie van de werf Wilton, het Roode Kruis te Schiedam, van de werk lieden met wie de heer Wolders had samen gewerkt en van eenige vrienden. Aan de groeve werd niet gesproken. Namens de familie werd de directie van Wilton en anderen dank gezegd voor de laat ste eer den doode bewezen. DE TOESTAND VAN DEN BOTER- KLEINHANDEL. Maandagavond is in hotel „Terminus" te 's-Gravenhage een gecombineerde besturen- vergadering gehouden van de federatie van de vereenigingen: Vereeniging voor den Ne- derlandschen margarine-rondbreng-detail- handel, chr. bond van kleinhandelaren in boter en margarine in Nederland, Amster- damsche centrale van boterhandelaren en de vereeniging van boter- en margarine handelaren „Onderlinge steun" wijk bij Heusden. In deze vergadering kwam het be leid ter sprake van de crisls-zuivelcentrale, welke naar het oordeel van de vergadering den boterkleinhandelaar in een zeer hoog gestegen noodpositie heeft gebracht. Voorts werd afgekeurd de oprichting van een centraal inkoopbureau, dat haar pro ducten nagenoeg zonder winst verkoopt. Besloten werd te dezer zake een telegram san den minister te zenden en ten spoedig ste een protestvergadering te houden. IETS OVER DEVALUATIE. Lezing door mej. mr. v. Dorp. Voor de vrouwengroep 's-Gravenhage van van de Liberale Staatsparty „De Vrijheids bond" sprak gistermiddag mej. mr. E. C. van Dorp, uit Bloemendaal, in „Boschlust" over „de zoogenaamde devaluatie". Spreekster, die zeide overigens minister Colïjn als een uitmuntend leider onzer re geering te waardeeren, achtte het gevoerde monetaire beleid minder juist. Zij gaf een schets van de beteekenis van het ruilmiddel en constateerde, dat de goud voorraad van de Nederlandsche bank thans bijna tienmaal zoo hoog is als die voor den oorlog was. Thans n.1. 700 millioen gulden, en voor 1914 veelal nauwelijks 80 millioen. Over de geheele wereld is voor 35 milliard gulden aan goud in de kelders opgeborgen. Het is aldus spreekster eigenlijk dwaas, dat men met veel moeite en kosten het goud uit de Zuid-Afrikaansche en an dere mijnon opdiept om het vervolgens in de kelders der banken, zoodanig op te bergen, dat vrijwel niemand er meer naar omkijkt. Veel meer dan aan goud hebben wij aan fa brieken en andere werkgelegenheden, -.vaar goederen worden voortgebracht, die voor het menschdom nuttig en noodig zijn. Eeter zou spreekster het geoordeeld hebben, in dien de gulden werd vastgesteld op een peil, dat overeenstemt met het pond sterling. Thans is er geen vastheid; het eenige goede is, dat de prijzen niet onmiddellijk stijgen. Volledige aanpassing zal eerst het geval zijn wanneer er geen werkloosheid meer is. Tot nu toe evenwel is de aanpassing kunst matig geremd. Voor een gouduitvoerverbod was h.i. geen aanleiding. Indien andere landen er zooveel meer voor over hebben, dan dienen zij het goud tot zekere grens te kunnen beko men. Ieder land heeft overigens zijn eigen geld politiek, waarbij de waarde van het goud een ondergeschikte rol speelt. AANRIJDING MET DOODELIJKF'! AFLOOP. Gisteravond kwam de 35-jarige handels reiziger J. J. Branbring, wonende aan den Essenburgersingel, op zijn motorrijwiel uit de Zoutziederstraat te Rotterdam, met de bedoeling den Mathenesserweg over te ste ken. Op hetzelfde oogenblik passeerde een vrachtauto bestuurd door den 24-jarigen G. D. uit Nieuwerkerk aan den IJsel. De motor rijder werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht.. De vrachtauto is in beslag genomen. Het bedrijf na de pauze. Na de pauze staat verdachte M. Onnes te recht. Hij verklaart thans in Duitschland te wonen. De advocaat-generaal heeft 19 ge tuigen doen dagvaarden, de verdediging negen. Verdachte blijft bij zijn verklaring, zoo als hij die heeft afgelegd voor de recht bank. Ik heb alles naar waarheid verteld, ik ben volkomen onschuldig, zegt verdachte. Het Hof begint weer met het verhoor van inspecteur Posthuma. Bij zijn arrestatie had Onnes aanvankelijk verklaard absoluut van niets te weten. Pas later heeft hij verteld, dat de inbraak door Koning was geënsce neerd en deze hem had willen chanteeren. President: Dus verdachte, u blijft er bij, dat ook de twee schilderijen van u zijn ge stolen behalve de vijf schilderstukken, die eigenlijk aan Goudstikker toebehoorden. Inspecteur Posthuma verklaart dan, dat verdachte hem gezegd had, dat hij ongeveer zes ton aan kunstvoorwerpen bezat, hij had echter behoefte aan liquide middelen. Nog vele vragen stelt de president dezen getuige: over de bij den detective Johan- knegt gevonden twee miniaturen, de huis zoeking bij Koning, de dreigbriefjes bij W. gevonden, het optreden van „Lange Wil lem", enz. Veel nieuws levert dit verhoor niet op, het is een herhaling van de verklaringen die voor de rechtbank zijn afgelegd. De president laat zich dan door verdachte uitleggen waar de schilderijen in het kasteel hingen en hoe groot ze waren. De gestolen stukken waren kleine schilderijen. President: Kunt u begrijpen, waarom de verhuizers steeds spraken over „den neger jongen". Verdachte heeft er een verklaring voor: Ik heb Koning indertijd mijn verzameling laten zien. Koning zal onthouden hebben, dat het een klein stuk van Frans Hals was, zeer kostbaar. President: Maar de Mulat is van Hals en niet de negerjongen. Verdachte: Juist; met „negerjongen" be doelden ze waarschijnlijk de „mulat". Uitvoerig bespreekt de president dein met de assuradeuren de kwestie van de verzeke ring, het rapport, het onderzoek van de ver zekeringsmaatschappij, de uitbetaling 'n dading van 72.000, de terugbezorging enz. Getuige was er van overtuigd geweest, dat inderdaad een inbraak had plaats gehad, te meer daar hij later het goed in het bezit van derden aantrof. Even wordt de gang van de verhooren on derbroken- Getuige M. (een der verhui zers) is verschenen. Vanmorgen was hij ziek. Hij mag op een stoel voor het Hof gaan zitten. Eerst wordt hij gehoord als getuige tegen Onnes, daarna tegen Koning. Ook deze getuige heeft geen nieuws. President: Ik vind het vreemd, dat jullie alles konden onthouden. Die instructies, die van Koning afkomstig waren, waren via Witbraad en Mees Gerritsen bij jullie geko men. Hoe wisten jullie b.v. wat er precies moest worden meegenomen? Een duidelijk antwoord kan hij op deze vraag niet geven; getuige praat er wat om heen en beroept zich op het sterke geheu gen en het groote bevattingsvermogen van het trio. President: En waarom hadden jullie bij je „werk" handschoenen aan? Verhuizers hoeven toch geen handschoenen te dragen. Getuige: Voor de kou. President: Kom nu.was 't niet om geen vingerafdrukken achter te laten? Getuige (met zelfkennis): Misschien macht der gewoonte, edelachtbare. De president vraagt of het waar is, dat hij na de behandeling van de.zaak door de rechtbank aan Koning verteld heeft, dat een hunner (de verhuizer Gr.), toen zij het kasteel binnengekomen waren, een verkeer de trap opgegaan was, die naar het slaap vertrek van Onnes leidde en dat deze toen door kloppen op den muur gewaarschuwd had, dat ze daar niet zijn moesten. Getuige: Ik herinner me wel zoo iets

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7