Dobbclntann lekker... man! PROFESSOR SLIM EN ZOON HEILOO ENKhUIZEN SCHAGEN LIMMEN BEVERWIJK WARMENHUIZEN TEXEL NIEUWE NIEDORP SCHERMERHORN SIJBEKARSPEL KOEDIJK UITGEEST HENSBROEK VOOR DE PUR (wisseling hiermee weer gewone Ama- de roode Vliegenzwam, de Paarl- "manie' Groene Knolzwam, I en de sPeciale Amaniet van de Lyrische dennenb06schen, A. junquillea (Gele Amaniet). Deze laatste is even typisch voor deze streek als de (elders zeldzame) lichtroodbruine Tricholoma Stans, die vrij veel zich vertoonde, evenals de veel ge wonere bruine Franjezwam (een Korst- zwam, h- w- zo° mMr °P den grond liggende). pe tocht ging langs Blijdesteinsweg, Tus senweg en Keetweg en zoo naderde men de z.g. Paardenwei. Aan den ingang zag nien al dadelijk een heel bos Lepiota's: de grove Knolparasolzwam, en verderop nog andere, kleine Lepiuta-soorten. Die Paarden wei is een eigenaardig terrein voor de vor- mlng van heksenkringen, o.a. van Melk- zwammen en van de gewone Marasmius Oreades (Soepzwam). Ook hier wachtte een rijke oogst: een heele collectie van een soort Steelstuifballen, n.1. Tulostoma granulosum (met ruw geschubde steel), een Galera met klein geelbruin hoedje, een Roodbruine Trechterzwam (Clitocybe flaccida) e.a. Op dis wei staan vele paddestoeltjes die op schralen mest groeien, o.a. de Groengele Mest zwam (Stropharia stercoraria), Panaeo- ]us campanulatus (klokvormig met zwarte sporen), nog andere Trechterzwammen, Omphalia hepatica en de al genoemde Gras- mycena's. Toen maar weer de bosschen in op weg n»ar t Groenveld. Hier ontbrak ook de zeer schadelijke Dennenmoorder (Trametes) niet. Opvallend waren in dit bosch de rijke heide- vegetatie (n.L van Struikhei) en de vele oude vruchtstengels en jonge rozetten van de Dennenorchis. Mooie blauwgrijze Oester zwammen, de Winterhoutzwam en de Slijm- zwam Lycogala epidendron (gewoonlijk op dennen) hielden de aandacht op de mycolo gie tot 't einde gaande. Maar als men zoo doolt in die echte natuur, wat is het leven daar rijk! Hoe leuk, die den-appels, door een specht gestoken in de spleet van een dennenschors, om hem ge makkelijker te bewerken! Hoe vroolijk, 't scherp gesjilp van goudhaantjes in 't den nenbosch! Enz., enz. Maar aan alles, ook, na nog een forsche wandelklim in oostelijke richting, aan de rijke excursie kwam een einde en de heer Schweers oogstte zijn wel verdienden dank voor zijn schitterende voor lichting. 'fcooiMciaatFlieuws De financieele positie van de V. V. V. Wie de jaarvergadering meemaakte of uit de pers de verslagen van den penning meester vernam, moet wel tot de conclusie komen dat er wat aan de organisatie van de V. V. V. hapert Hoewel we niet ontkennen dat de beste stuurlui aan wal staan, meenen we toch dat het hapert aan de medewerking der bur gerij. In een gemeente met circa 7500 inwo ners is een ledental van ruim 200 te gering. Ook is de medewerking om de concerten te doen slagen, beneden de verwachting ge bleven. De medewerking om den verlich tingsavond te doen slagen, was schitterend, maar dan is ook alles gezegd. In een ge meente als de onze is het noodig dat de V. V. V. zich laat gelden. Maar hoe? Con certen kosten geld, verlichtingsavond idem. Bijdrage voor het hoofdbestuur. Federatie bestuur, gids en advertenties kosten geld. Noodgedwongen heeft men op de uitgaven moeten besnoeien, doch zonder concerten en verlichtingsavond heeft de V. V. V. af gedaan. Zooals we memoreerden, mankeert bet aangeld. De subsidie a 190 (vroeger 1 250) van de gemeente is te gering. Doch behalve de subsidie hebben we over mede werking van B. en W. niet te klagen. Doch de gemeente kan niet alles doen. Het bestuur wil graag door gaan, maar het bangt af van geld. Zal de gemeente Heiloo voor 1937 de subside handhaven? Zal het aantal leden hooger worden? Een paar hon derd konden er best bij. Indien de burgerij ®eewerkt, kunnen we er komen. In het voorjaar zal een beroep worden gedaan voor donateurs voor de concerten. Voor den verlichtingsavond zal hulp noodig *Ün. In het jaarverslag is betoogd dat met aller hulp de v. V. V. haar arbeid kan voortzet ten. Laat het beroep niet tevergeefs zijn. Veranderingen in V.V.V. In de bestuursvergadering van de V.V.V. 1! een schrijven ontvangen van den voor zitter, dat hij heeft bedankt. Verder is tot vice-voorzitter benoemd de heer J. van Gemeren en tot secret.-penn. (deze functies werden gecombineerd) de heer G. Smits. In de commissie van beheer van het Sportge bouw kwam geen wijziging. Verbeteringen door nieuwe maat regel teniet gedaan. Volgens een van het gemeentebestuur uitgaande circulaire, die heden door steuntrekkers en tewerkgestelden werd ontvangen, is, naar het Volksbl. meldt, uit een door den minister van sociale zaken ingesteld loononderzoek komen vast te staan, dat door landarbeiders en transport arbeiders bij werken in het vrije bedrijf eventueel 16 en door losse arbeiders 15 per week zou kunnen worden ver diend. Met dit loon moet bij de berekening van het steunbedrag rekening worden ge- Houden. Dit heeft tengevolge, dat de arbeiders, die bij het onlangs ingestelde onderzoek nebben medegedeeld tot een dezer groepen te behooren, in den vervolge naar het 'agere steun tarief (klasse VII) zullen Worden gesteund, terwijl deze personen voor wat de werkverschaffing betreft voor een uurloon van 28 cent in aanmerking komen. Ook voor aanverwante beroepen, zooals visschers e.d., is het gemeentebestuur ge noodzaakt dezen regel toe te passen. te Toen een jaar geleden de steunregeling tfnkhuizen werd ingevoerd, gold alge meen de steunklasse VII (voor uitgetrok- kenen 9, voor dubbel-uitgetrokkenen 8, voor ongeorganiseerden 7.50, kin dertoeslag 0.75). Door actie o.m. van het gemeentebestuur werd dit voor het over- groote deel der werkloozen iets verbeterd door plaatsing in steunklasse VI, waardoor genoemde bedragen respectievelijk werden verhoogd met 0.50 per week en de kin dertoeslag met 0.25. Door thans Enkhuizen voor het grootste gedeelte weer in de lagere steuntarieven te plaatsen, gaat deze verbetering vrijwel teniet en wordt een groote groep werk loozen ernstig getroffen. De commissie tot het organiseeren van kinderfeesten op Koninginnedag hield een algemeene vergadering in een der lokalen van de o..L school. De voorzitter, de heer M. F, de Nooy, opende met hartelijke woorden van wel kom tot het eere-lid, tevens lid, burge meester J. Cornelissen en tot de leden. Aan den penningmeester, den heer L. van Rijswijk, werd onder dankzegging voor zijn keurig beheer décharge ver leend. De penningmeester deelde mede, dat er na 31 Augustus nog een post on voorziene uitgaven gekomen is door de viering van de verloving van H. K. H. prinses Juliana. Daardoor was er een na- deelig kassaldo ontstaan van 24.30 yi. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat men bij de chr. oranjevereeni- ging wilde aankloppen, om het geld zoo mogelijk van haar te leenen. Daar boven genoemde vereendging momenteel over een klein batig saldo beschikte, is dit niet mogelijk. Na ampele besprekingen bood de heer L. van Rijswijk aan om het tekort aan te zuiveren tot het volgende jaar. „Commissie tot het organiseeren van kinderfeesten op Koninginedag of een Oranje-comité of beiden?" Het dagelijksch bestuur vond de com missie voor algemeen oranjecomité te klein en wilde daarom uitbreiding. De heer Pilon gaf hierna een duidelijke uiteenzetting van doel en wezen der Chr. Oranjevereeniging. De burgemeester wilde voorloopig geen permanente algemeene Oranje-commissie, doch alleen letten op het a.s. huwelijk van onze prinses. De heer D. Brouwer had de oprichting van de Chr. Oranjevereeniging een fout gevonden. Met deze vereeniging wordt 7/8 deel van de Schager bevolking niet bereikt Ook was de heer Brouwer tegen het voor stel van den heer Pilon om de bestaande commissie permanent te verklaren. Nu zijn we één, dan vallen we uiteen. Het algemeen gevoelen der leden was, dat de oprichting van een algemeen Oran jecomité niet moet uitgaan van de be staande commissie. Hierna ging de verga dering in comité. Na heropening werd medegedeeld, dat er een Algemeen Oranjecomité is opge richt. Op voorstel van den burgemeester werd besloten bij wijze van sub-ommissie een comité tot inning van de gelden te benoe men. Waterafvoer wordt verlegd. B* In de vergadering van den polder „Groot Limmer Polder'' is besloten om in overleg met den Prov. Waterstaat den waterafvoer vanaf den Prov. weg naar Bakkum van cle Schulpvaart achter de spoorbaan te verleg gen. Een 1000 M3. zal worden verzet. Beslo ten werd om dit werk in werkverschaffing te laten uitvoeren, met steun van het wei k- fonds. Het jubileum der conservenfabriek. Het 40-jarig jubileum der Beverwijk- sche conservenfabrieken is met grooten luister gevierd. Des morgens kwamen de raad van com missarissen, de directie en het personeel in de fabriek bijeen voor een feestelijke her denking. De oudste directeur, de heer J. P- Neyt, sprak allen toe, in het bijzonder de vier employés, die veertig jaar, dus van de op richting af, aan de fabriek verbonden zijn geweest, de heer H. Smit, K. Honig, J. van der Waa en N. Luyt. Allen ontvingen een portemonnaie met inhoud en een bloemenhulde. Namens het personeel werd de directie een fraai tegeltableau aangeboden, voorstellende de oude en nieuwe fabriek, omgeven door een krans van groenten en fruit, naar het ontwerp van den kunstschilder Voerman. Na deze intieme herdenking werd gere cipieerd. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, vergezeld van den gemeente-secretaris, kwam complimenteeren en deelde boven dien mede, dat aan de beide oudste jubila rissen, de heer H. Smit en K. Honig, de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend. Voorts sprak de heer Tieleman namens den Bond van Ned. Conservenfabrieken. Talrijke bloemstukken waren de directie toegezonden, o.m. van de Ned. Spoorwegen, de Vereenigde Veilingen, de B. E. T.-veiling en de Twentsche Bank. Schriftelijke geluk- wenschen kwamen o.m. van de Kamer van Koophandel, de directie van het P. E. N. en van het rabinaat der hoofdsynagoge. Des avonds werd het volledige personeel onthaald op een vroolijken avond. Benoemd. De heer J. van Oeveren, ambtenaar ter secretarie der gemeente Warmenhuizen,. is benoemd tot klerk 2de klasse ter secretarie der gemeente Nieuwer-Amstel. Candidaatstelling. Zaterdag heeft te Den Burg de candi- daatselling plaats gehad voor de verkiezing van drie hoofd-Ingelanden voor het Water schap „De Dertig Gemeenschappelijke Pol ders op Texel", wegens periodiek aftreden van de heeren: S. Keyser Jbz. en Jn. Vla ming Jbz. en ter voorziening in de vacatu re, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Roeper Jbz. De beide aftredende heeren werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Voor de vacature zijn de volgen^ de heeren candidaat gesteld: J. Keyzer Augz., Joh. Jb. Roeper Johz. te Oosterend en Corn. Hertje Mantje te De Waal. De da tum voor de verkiezing zal nog nader wor den vastgesteld. Het lied van alle tijden. Bovengenoemd stuk is Zondagavond vanwege het Nut door de Tooneelvereeni- ging Helmers van Amsterdam in de Prins- Maurits ten tooneele gebracht. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. In dit stuk komt sterk tot uiting, hoe sterk de liefde van een vrouw kan zijn. Lie ver de dood met den geliefde, dan de oneer. Het publiek heeft met groote belangstel ling de opvoering van dit stuk gevolgd en was zichtbaar onder den indruk. Dit stuk heeft den menschen duidelijk ge toond en daarom was de opvoering wel zeer op zijn plaats, tot welke excessen dictatuur in welkom vorm ook leidt en op den duur altijd zal leiden, omdat zij is een onbe grensde macht. De opvoering is inderdaad een succes ge weest. Er is uitnemend gespeeld. De rol'en zaten er prima in, hierover was maar één roep. De tooneelaankleeding door de fa. E. Brouwer en Zoon was goed verzorgd. Amicitia. Door de tooneelvereeniging Amicitia werd Zondagavond een bonte avond gehou den. De zaal was vrij goed bezet. De avond ving aan met het gezamenlijk zingen door de leden van het clublied, waarna enkele nummers werden gezongen door mevr. D. Kluft-Kan, die op 't gebied van zang een goede reputatie geniet. Ook een voordracht van den heer J. de Jong en mej. J. Visser voldeed uitstekend. Na de pauze werd opge voerd een één-acter tooneelstukje „Het Slip pertje", wat om den komischen inhoud voor een vroolijken avond uiterst geschikt was. Tot slot werd een bal gehouden, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Benoemd. Tot assistent-consulent van den land bouw is met standplaats Sijbekarspel be- ioemd de heer P. Zuurbier van Waterrijk. Een Oranjevereeniging. In onze gemeente komt ook eenig teeken van leven om te komen tot het oprichten van een Oranjevereeniging. Burgemeester Ninaber heeft per circulaire een oproep tot de burgerij gericht. Een inzameling. Een inzameling ten behoeve van het circus Kinsbergen-Schuitevoerder in ver band met de geleden stormschade heeft opgebracht 57.50. Secretaris Burg. Armbestuur. Tot secretaris van het algemeen bur gerlijk armbestuur is in de plaats van den heer H. Kabel benoemd de heer J. M. van Zo?len te Uitgeest. Vervolgcursus. De vervolg-cursus van het herhalings- onderwijs is te Hensbroek aangevangen met 13 leerlingen. De lessen worden gegeven door het hoofd der school den heer L. KoppenoL fcutd- ett Jmh&oim LANGENDIJK. Zwart in de andijvie. Naar wij vernemen, hebben verschei dene andijvieverbouwers weer last van het z.g. zwart in andijvie, evenals verleden jaar. Voor sommigen beteekent dit een tamelijke schadepost. AFLEVERING BIGGEN. Tot 16 November zonder van een merk voorzien te zijn. Naar men ons mededeelt, is een regeling getroffen, dat biggen van 1030 K.G. tot 16 November a.s. ongemerkt mogen worden afgeleverd om te worden geslacht. Na dien datum zullen alle biggen binnen genoemde gewichtsgrenzen, die niet van een merk zijn voorzien, moeten zijn opgeruimd, aangezien daarna tegen overtredingen zal worden opgetreden. NAJAARSKEURING TE HOOIEN II NOVEMBER A.S. De rijksveeteeltconsulent, ir. L. de Vries, schrijft ons: De najaarskeuring te Hoorn wordt Dins dag 11 Nov. a.s. gehouden. Evenals bij den opzet der Schager najaarkeuring vormt de rubriek geregistreerde stierkalveren hier het middelpunt van de keuring, waarom heen enkele andere rubrieken zijn gegroe peerd. Ook hier de combinatie van markt met keuring. Bij deze najaarkeuringen is terwille van den handel de keuring min of meer ondergeschikt, toch kan deze om ver schillende redenen niet worden gemist, redenen welke wij in het artikeltje naar aanleiding van de Schager najaarskeuring uitvoerig hebben uiteengezet. Evenals Schagen 't centrum is van een tame lijk bekend N.H. fokdistrict is zulks ook het geval met Hoorn. Ook zal, daar twijfelen wij niet aan, een collectie beste stierkalveren te Hoorn worden ingezonden. Een groot ge deelte van de op de najaarskeuringen aan geboden stierkalveren wordt verkocht aan fokkers niet leden van een der bestaande fokkerij-organisaties (fokver. en/of N.R.S.). Velen die zich nog afzijdig houden van de bestaande organisaties onverschillig om welke reden, beseffen zeer goed, dat ter- wille van de verbetering van eigen veesta pel, een eerste vereischte is het gebruik van een goede stier met goede papieren. Uit deze papieren, bedoeld het officieele afstam mingsbewijs van den Bond van rundvee- fokver., kan de kooper zich eenig idee vor men omtrent de fokwaarde van het stierkalf, de fokwaarde wat betreft exterieur en de fokwaarde wat betreft de productie (K.G. melk en vet). Het gebruik van zgn. wilde stieren begint langzamerhand bij de ongeor ganiseerden al minder en minder te worden en gelukkig ook. De ongeorganiseerde fok kers profiteeren in de laatste jaren indirect via den aankoop van geregistreerd manne lijk fokmateriaal in hooge mate van de fok- resultaten der georganiseerden, omdat ten gevolge van de lage zuivelprijzen en de ge ringe export van geregistreerd fokvee de prijzen van de geregistreerde stierkalveren met goede tot zeer goede afstammingsgege vens omtrent de productie voor lage prijzen worden verhandeld. De jaarlijksche uitga ven aan speciaal getroffen fokmaatregelen zijn voor deze bedrijven dan ook zeer laag, omgerekend per koe veel lager dan voor de bedrijven der georganiseerde fokkers. Nu vatte men dit niet op als een propaganda voor het ongeorganiseerd blijven. Gelukkig biedt de georganiseerde fokkerij haar aan gesloten leden, die stoer volhouden ondanks vele teleurstellingen toch altijd de kans op behoorlijke tot zeer loonende prijzen bij den afzet van eerste klasse fokmateriaal, zoowel mannelijk als vrouwelijk. Ook is de kans op afzet van overtollig geregistreerd fokma - riaal niet de eenige en niet eens de hoofd reden waarom men zich heeft georganiseerd. De hoofdreden is, dat veeverbetering in or ganisatorisch verband de goedkoopste en meest solide basis legt voor verbetering van eigen veestapel, waaruit bij succes vanzelf voortvloeit een loonende afzet van overtollig f°WiThebben dit geschreven om de aandacht te vestigen van belanghebbenden en belang stellenden op de najaarsveemarkt kaur"^ 11 November a.s. te Hoorn en hun tot ee.i bezoek aan te moedigen. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het verloop der Langendijker groenten- veilingen is in de afgeloopen week weer sllesbeha've gunstig geweest. De roode kool is nog weer meer naar omlaag gegaan, waar door het laagtepunt, de minimumprijs, wederom bereikt werd en ook verscheiden partijen dezen prijs niet eens J^en be halen en doordraaiden. Aanvankelijk werd nog wel eens boven de 2 betaald, doch dit was spoedig ten einde. De hoogste prijzen waren tenslotte i 1.601.70. De gele kool was eveneens nog lagerdandejongewe Enkele malen werd tot ƒ1.30-/ 1.40 f steed doch de meeste partijen werden ver handeld voor f 1. Doordraaienkwam hier bij vrij veel voor. De vroege witte kool voor zuurkool draaide even lustig door als de m- dere koolsoorten. De prijs van de PartlJ®"' die wel verkocht kunnen worden is steevast 0.80, de minimumprijs Deensche i en brachten deze week van f 0.80—J l.d" °P- De kool geeft dus weinig reden tot opge wektheid. IBISSHA0 Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. De aardappelprijzen waren vast, zooals de laatste weken gewoonte is. De blauwe eigen heimers noteeren 22.30, evenals de meeste partijen blanke eigenheimers. Enkele partijen noteerden vanaf f 1.70. Gewone blauwe aardappelen werdeh verkocht voor 1.501.90. Bevelanders brachten het tot 1.70 per 100 K.G. Grove Schotsche muizen werden verhandeld voor prijzen van 2 2.80 en middelsoort Schotsche muizen voor 1.40—1.70. In de noteeringen voor uien was eveneens weinig verandering. De hoogste prijs voor middelsoort uien was f 1.70 per 100 K.G., de gewone gang te Broek op Langendijk van 1.40f 1.70. Te Noordscharwoude waren ze iets lager. Drielingen van uien gingen voornamelijk van de hand voor 1.20— 1.30. Soms een weinig hooger, tot 1.60. Grove uien bracht vrijwel steeds f 1.50— 1.70 op, terwijl nep voor zeer uiteenloo- pende prijzen verhandeld werd. De hoogste noteering voor nep was deze week 5,70, de laatste 4,20 per 100 K.G. De bloemkool, waarvan de aanvoer iets minder was dan verleden week, was een weinig gestegen. Hoogstens brachten de Lecerf 77.50 per 100 op. Minstens werd 4 betaald. Reuzen gingen weg voor f 4.50 6. Tweede soort noteerde vanaf f 1.50 tot iets boven de 2 per 100 stuks. Andijvie was steeds op 0.50 per 100 stuks genoteerd. Een groot deel van den aanvoer bleef echter onverkocht. Groene kool wis selde nogal af; de zwaarste groene kool kon het tot 3 per 100 stuks brengen. Kleineren gingen van de hand voor 1.802. Peen bracht meestal 0.600.90 per 100 kilo op, doch het kwam ook enkele malen voor, dat boven de 1 werd besteed, tot 1.20. Kroten konden voor de mooiste par tijen tot 1.50 per 100 K.G. komen. Groote bieten werden met 50 cent er 100 K.G. be taald. De prijzen voor rammenas wisselden af van 80 cent tot 2.60, al naar gelang kwaliteit en grootte. Snyboonen uit de kas bleven op hetzelfde niveau als verleden week, n.1. 26 per 100 K.G. Voor Frankenthaler druiven werd 25,50 per 100 K.G. betaald en voor Alicante vanaf f 1621. De tomatenprijzen waren vrij gelijk aan de voorgaande noteering, n.1. 8.50 voor A, 10 voor B, 5.506.90 voor C en 3 voor CC. Over het geheel genomen geen rozengeur en maneschijn! DE MINIMUMPRIJZEN VAN BLOEMBOLLEN. Tengevolge van de devaluatie is er voor de bloembollen, welke zoo ongeveer geheel op export aangewezen zijn, 'n bijzon dere toestand ingetreden. In verband daar mede heeft het bestuur van de Ned. Sier teelt-Centrale eenige dagen geleden verga derd met vertegenwoordigers van verschil lende bij de bloembollenteelt geïnteresseer de organisaties en van de handearen. Men stond vrijwel op hetzelfde stand punt, deelt de N. T. B. mede, n.L dat de minimumprijzen van de bloembollen dienen te worden verhoogd met het percentage waarmee de gulden is gedaald. De bond van bloembollenhandelaren wilde eerst voor de vroege tulpen een prijsverhooging van 10 omdat daarvan zulk een groot sur plus is. Doch deze organisatie ging tenslotte met de overige mee om zich hierbij op het zelfde standpunt te stellen als bij de late bollen, aangezien van een prijsverlaging, waarop dit eigenlijk neerkomt geen ver meerdering van export werd verwacht. Er werd in deze vergadering besloten een eensluidend advies uit te brengen voor ver hooging van de minimumprijzen met het depreciatie-percentage van den gulden. 267. Professor Slim kon die slangen natuurlijk niet allemaal thuia bewaren en besloot ze maar naar den dierentuin te laten brengen. Daar zouden ze er wel blij mee zijn. De slangen werden in manden op een kar geladen en de professor ging zelf mee, en Pietje ook. 268. De directeur van den dierentuin was erg blij met al die slangen en uit dankbaarheid gaf hij Pietje een kanarievogeltje. Nou, dat is geen werk, een jongen die al in Afrika bijna door negers is opgegeten, geeft niets om kanaries.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9