DAGBLAD VOOR ALKWAAR EN OMSTREKEN. %Mis Het nationaal huwelijksgeschenk. Beslissende fase in den strijd om Madrid. No. 263 Zaterdag 7 November 1936 138e Jaargang Het plaatselijk comité zal Dinsdag een inzameling houden. Elke bijdrage is welkom. De Spaansche revolutie De regeering verlaat de hoofdstad en vestigt zich te Valencia, Toenemende druk der aanvallers. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. OB PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. >CK>000<X>0<XX><><>0<><XX><XK>OC><><>0<X><X><><><>0<X><><><><><>0<W><><><><><><>0<><>0<>< Wy behoeven hier natuuriyk niet meer te vertellen, dat onze Prinses verloofd is en evenmin, dat die verloving maar van korten duur zal zijn omdat H. K. H. en Prins Bernhard besloten hebben om reeds op 7 Januari a.s. in het huwelijk te treden. Hoezeer wij in ons land op politiek gebied ook van elkaar vervreemd mogen zijn en zelfs min of meer vijandig tegenover elkaar kunnen staan, er is één ding dat wy allen gemeen hebben, en dat is onze historie. Dat is de historie, die ons geleerd heeft hoezeer de geschiedenis van ons vaderland tegelijkertijd de geschiedenis is van het Huis van Oranje vanaf het tijdstip, dat de Prins van Oranje en zijn broeders goed en bloed voor de vrijheid en het zelfstandig volksbestaan dezer gewesten hebben geofferd. Nederland en Oranje zijn één en zooals ons vorstenhuis dagelijks mee leeft met het wel en wee van ons land en ons volk, zoo deelen wy in de vreugden en smarten van het Koninklijk gezin. Dat heeft ons volk in al zijn geledingen bewezen toen bekend werd, dat Prinses Juliana den Prins heeft leeren kennen, met wien zij, in volle wederzijdsche sympathie, in het huwelijk wenscht te treden. Wij zijn geen Spanjaarden of Italianen, geen volk, dat zich, door zijn temperament gedreven, luidruchtig uit over elke nationale gebeurtenis van eenige beteekenis. Wij zijn integendeel de bekende koude Noorderlingen, die niet spoedig tot enthousiasme komen. Maar toen onze Prinses Haar verloving bekend maakte en toen ons volk gezien heeft op welke sympathieke figuur de keuze van Hare Koninklijke Hoogheid was gevallen, toen is er gejuicht en gejubeld, toen is er zoo spontaan en zoo enthousiast feest gevierd als wij in jaren niet gekend hebben. Prinses Juliana is onze toekomstige Landsvrouwe en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld is de toekomstige Prins-gemaal. Dit jonge paar zal in de toekomst het Koninklijk gezin zijn, dat een schakel vormt in den keten der Oranje's, die naar wy hopen tot in lengte van dagen de vorsten van Nederland zullen zyn. Het is thans ons aller plicht onze blijdschap met dit vorstelijk huwelijk niet alleen door woorden, maar ook door daden te toonen. Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben altijd bewezen hoezeer zy in de vreugde van ons volk hebben gedeeld en het is een aangename plicht thans te demonstreeren, dat wy ook Haar geluk als het onze beschouwen. Er zyn in heel den lande comité's opgericht om een inzameling te houden voor een Nationaal huwelijksgeschenk en natuuriyk is men ook in Alkmaar niet achter gebleven. Er is een Plaatselijk Comité gevormd, dat een algemeene inzameling zal houden, zoodat ook Alkmaar's bevolking in de gelegenheid gesteld wordt iets bij te dragen. Wie trouwt mag een verlanglijstje opmaken en het is bekend, dat het Prinselijk paar de keuze op een jacht voor het bevaren der binnen wateren heeft gevestigd, terwijl het in de bedoeling van het Algemeen Comité ligt, het noodige te verrichten voor moderniseering en inrichting van het paleis, dat het Prinselijk paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een jacht, ziedaar de wensch van Bruid en Bruidegom, waaraan zeker voldaan kan worden als Nederland blijk geeft even spontaan te kunnen geven als te kunnen juichen. Het ligt in de bedoeling van het Plaatselijk Comité Dinsdag 10 November a s daarvoor hier ter stede een inzameling te houden. Dan zullen de dames die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar stelden, in alle wijken langs alle huizen gaan. Zij doen dat met lijsten waarop men zijn gift zal kunnen teekenen, maar ook met bussen waarin men, desgewenscht, zijn bydrage zal kunnen storten. Wie Dinsdag niet thuis is kan zijn bydrage Maandag reeds gereed leggen en den volgenden dag door een der huisgenooten laten overhandigen; wie ook daarvoor geen gelegenheid heeft kan Woensdag 11 November nog naar het Stadhuis gaan, waar den geheelen dag een der dames van het Comité zitting zal houden en de gelegenheid bestaat de nagekomen gift in een bus te storten. Wie ook hiertoe met in de gelegenheid zou zyn, kan zün gave ten slotte op postgiro 1495 aan de Noorderbank te Alkmaar over maken. Voor de feestviering hier ter stede zal later een afzonderlijke bydrage worden gevraagd. En nu zyn er nog een paar dingen waarop wij even de aandacht willen VeTpnC^prste dat geen straat en geen huis zal worden overgeslagen, omdat xen eeisic, overal menschen wonen, die voor het huwe- men ver?" onze 'sympathieke Prinses een offertje willen brengen, lyksgeschenk minder ter zake. Er zyn nu eenmaal menschen, die ÏS pn°die^weinig knnnen geven en elke bydrage, hoe gering ook, is veel en die w g naal geschenk ontleent zyn grootste waarde niet aan welkom. fen waaruit het bestaat, maar aan het aantal vaderlanders het aantal guldens geofferd. da* daarv°or JatJde tijden slecht zijn, wy weten ook, dat er menschen zijn, Wy weten, aa zeegen, beter kunnen gebruiken dan voor een cadeau die het geld, naa M r van dezulken wordt geen offer van beteekenis VOOr Prinses JUliana. J. vplf nipt 7A11 tirillon o 4 dat daarvoor vrijwillig heeftjeofferd. Wy weten, die het geld, voor Prinses ;!U"0"V Koninklijke Hoogheid zelf niet zou willen, dat verlangd, omdat Hare moeten ontberen iemand om Hare men bedenke, dat de actie voor dit huwelijks- vern en dat het doel hoezeer wy ons in Men geve naar v^-p^voiking zelf is voortgekomen Est hei Vorstelijk paar door een daad te bewyzen h zijn geluk ver^e"g®": van deze inzameling bewijzen, dat men ook in Laat het we slagen va Nededand één zijn Alkmaar gevoelt, dat De uiteindelijke stryd om Madrid is thans begonnen. Volgens een bericht, dat hedenoch tend in buitenlandsche diplomatieke kringen te Londen is ontvangen, heeft de regeering Madrid verlaten en is zij naar Valencia vertrokken. Alleen de commissaris voor oorlog is te Madrid gebleven. Gistermorgen is de strijd in alle vroegte ingezet uit Carabanchel, Alto en Bajo, en Villaverde in de onmiddel lijke omgeving van Madrid. De eerste troepen Afrikaansche in fanterie, welke gesteund worden door honderden pantserauto's en tanks, zijn reeds in de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad met de regeerings- troepen in een gevecht van man tegen man gewikkeld. Vanaf de hoogten van Getafe tot de brug van Toledo is het land onbe woond. Madrid lijkt volkomen in ver warring te zijn. Krijgsgevangenen ver klaren, dat Donderdag in de straten van Madrid plotseling Guarda Civil en Falanx-soldaten verschenen, die zich meester maakten van tanks en daar mede den strijd aanbonden tegen extre mistische elementen. In de provincie bereidt de „Nationale regeering" haar intree in Madrid voor evenals een nieuwe organisatie, die bestemd is voor de verzekering van de diensten in de hoofdstad. In Toledo word de classee- ring en identificatie voortgezet van het door de regeeringstroepen achtergelaten oorlogstuig. Het grootste gedeelte, aldus ten slotte deze mededeelingen der op standelingen, bestaat uit Russische wa pens en wapens van buitenlandsche merken. I Teneinde de normale broodvoorziening te verzekeren wordt in de bakkerijen dag en nacht gewerkt. De arbeid wordt onder de niet-gemobiliseerde personen verdeeld. Het bakken van luxe en klein brood is gestaakt. Alle families, die uit de voorsteden naar Madrid vluchtten, moeten zich aan het Cen traal bureau der huizen-commissies melden voor het ontvangen van den noodigen steun. Alle huisbewaarders moeten voor Zaterdagmiddag bij dit bureau een opgave indienen van de beschikbare vertrekken waar de vluchtelingen kunnen worden on dergebracht. De Kamer van Koophandel heeft aan alle kruideniers medegedeeld, dat heden aan het Noorderstation de distributie van geconden seerde melk zal geschieden. Ieder hande laar zal hoogstens tien kisten dezer melk kunnen koopen tegen den prijs van 68 peseta's, doch mag slechts 1 bus tegelijk af leveren. De opstandelingen nemen maat regelen. Een der speciale verslaggevers van Havas meldt, dat het binnenrukken der opstan delingen te Madrid het militaire opperbevel voor veel vraagstukken plaatst, welke het wenscht op te lossen aleer tot den beslis- senden aanval op de hoofdstad zal worden overgegaan. Franco zou te voren een civiele en mili taire organisatie in het leven willen roepen, welke het mogelijk zou maken direct allen, die verantwoordelijke posten bekleeden en met de regeeringstroepen de stad zouden verlaten, te vervangen. Hij wil dus voorzien in een organisatie, welke uit volledige ploegen technici bestaat ter voorziening in de openbare diensten. Vrachtwagens met levensmiddelen, brood en gedroogde groenten zijn reeds in de na bijheid der stad. De correspondent meldt nog, dat de oorlog den dag na de inneming van Madrid niet als geëindigd kan worden beschouwd, zoodat Franco genoodzaakt is de veiligheid van de stad te verzekeren en er een uitgangspunt voor verdere operaties van te maken. Franco heeft bepaald, dat niemand zonder nadrukkelijke toestemming met zijn troepen in de stad mag aankomen. Dit geldt ook voor de journalisten. IMIDCMEt» MADRID OHDEP PEVUUgL'jUV.5kM WAROWAUSTISCUE STtlLU&EW bpOORWF&EU WE&EW Actie rayows v. 5 lm qewomeu vawiimt wet cemtpum(pucrtaoeis>oi De toestand in de stad. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft per radio een oproep gericht .tot de miliciens der gevechtsbataljons, opdat deze zich gisteravond aan hun kazernes zouden aanmelden aldaar zullen zij ter beschik king van het oppercommando blijven. Al len die zich niet aanmelden zullen als deser teurs worden beschouwd en volgens de krijgswetten berecht worden. Engelsche ambassade bereidt zich voor. De Engelsche ambassade te Madrid heeft alle maatregelen genomen om de honderd Engelschen, die zich nog in de Spaansche hoofdsad bevinden onder te brengen en te voeden in het gebouw der ambassade, wan neer dit noodig mocht blijken. Het dak van het gebouw is met de Britsche kleuren be schilderd om het voor vliegtuigen duide lijk kenbaar te maken. Het ministerie van oorlog over den strijd. Het ministerie van oorlog deelde gister avond mede: Na een gewaagde manoeuvre hebben de regeeringstroepen in den sector ten Zuiden van Madrid heftig aangevallen. Zij slaagden er in het begin van den ochtend in den vijand terug te slaan. In den namiddag vond in de zuidelijke en centrale secoren een be langrijke opmarsch plaats. De vijand trekt met enorme verliezen terug. Ook in den sector van Somo Siërra heb ben naar radio Valencia mededeelt, de regeeringstroepen een tegenaanval gedaan en den vijand genoodzaakt zich op zijn vroegere stellingen terug te trekken. Hetzelfde station deelt verder mede, dat de opstandelingen hun wanhopigen op marsch voortzetten. Dank zij den heldhaf- tigen tegenstand der militie-troepen kunnen zij echer niet oprukken. De artillerie der regeeringstroepen heeft gister de vijandelijke stellingen gebombardeerd. Vliegtuigaanvallen. Een twaalftal vliegtuigen der opstande lingen heeft gisteravond de dorpen en ver dere omgeving van Madrid, die zich nog in handen der regeeringstroepen bevinden, ge bombardeerd. De verdediging der hoofdstad is voor namelijk geconcentreerd op het Zuiden en Zuidwesten. De regeeringsartillerie zet onafgebroken het bombardement voort op de stellingen der opstandelingen by Romans en Getafe. De artillerie der opstandelingen beant woordt dit vuur. De straten van Madrid zijn nog steeds vol met vluchtelingen uit de dorpen der omstre ken, doch ook met bewoners der hoofdstad, die hun huizen hebben verlaten, omdat deze voortdurend onder vuur worden genomen. De barricades aan de voornaamste toegangs wegen van Madrid zijn minstens een meter breed. Negen pantserauto's bewapend met lichte kanonnen, inplaats van met machinege weren, zijn bij de barricades in stelling ge bracht. Hoewel veel bommen der opstandelingen in verschillende deelen der stad zyn te rechtgekomen ,is de aangerichte schade niet te bepalen. De bevolking van Madrid door staat het voortdurende bombardement op kalme wijze. De correspondent van Reuter seint, dat hij dicht bij de stad een regiment man schappen heeft gezien, minstens 1000 man sterk, die zich in opgewekte stemming naar de vuurlinie begaven. Kanongebulder duidelijk in Madrid vernomen. Gisteren hebben de vliegtuigen der op standelingen geen bezoek aan de hoofdstad gebracht. Wel vlogen achttien toestellen der regeeringstroepen boven de stad. De bevol king was aanvankelijk wat verontrust, doch weldra werden de bestuurders der vlieg tuigen toegejuicht. Overigens werd gister voor het eerst te Madrid een duidelijk kanongebulder ge hoord. De stellingen der regeeringstroepen rondom de stad hebben geen wijziging on dergaan. In regeeringskringen verheelt men niet, dat de toestand ernstig blijft. Het is in de stad volkomen rustig. Belangrijke nachtelijke bijeenkomst te Barcelona. Onder voorzitterschap van Companys is gisternacht in het generaliteitspaleis een belangrijke bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door alle leden van den generaliteitsraad van Catalonie en de ver tegenwoordigers van de politieke partijen en vakbonden, die in den raad vertegenwoor digd zijn. Het doel van deze bijeenkomst was, de be studeering van de dringende vraagstukken, opgeworpen door den oorlog en het revolu- tionnaire tijdperk, dat thans wordt doorge maakt. Men is te Barcelona van meening, dat deze nachtelijke bijeenkomst en de bereikte resultaten, die gunstig zouden zijn, er in be langrijke mate toe zullen by dragen om on der alle klassen, de discipline, die aan het front noodig is, en de binnenlandsche orde, te herstellen. Men wyst er tevens op, dat deze dis cipline en orde sedert de tot standkoming van den huidigen generaliteitsraad, reeds belangrijk verbeterd zyn. NOTA DER SPAANSCHE REGEERING AAN LONDEN. Italiaansche hulp aan opstandelingen. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het departement van buitenlandsche zaken een nota toegezonden van de Spaan sche regeering betreffende Italiaansche hulp aan de Spaansche opstandelingen. Beweert wordt o.m., dat volgens de verkla ringen vaii 'n ltaliaanschen soldaat, Siliberta genaamd, die door dé regeeringstroepen ge vangen genomen was op 1 November aan het front voor Madrid, vijftig niet-vrijwil lige manschappen, onder wie zich Siliberta beyond, door den commandant van het tien-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1