DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opstandelingen rukken Madrid binnen. Ho 264 Maandag 9 November 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Tal van vluchtelingen verlaten de bedreigde hoofdstad. Wanhopig strijden de rooden. Ernstig ongeluk te Soerabaja. De internationale positie der opstandelingen na den val van Madrid. Leon Blum spreekt voor de soc. partij. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. de en op Zaterdagmiddag werd in een tele gram, dat op het departement van bui- tenlandsche zaken te Londen ontvangen werd, mededeeling gedaan van het feit, dat de opstandelingen van uit het Wes ten en Zuiden de Spaansche hoofdstad binnen rukten. Na hevige gevechten hebben de opstandelingentroepen van Varela de Puerta del Sol bereikt, het welk een der voornaamsten punten van Madrid is. Het binnen rukken van de hoofdstad had plaats, nadat Zaterdag middag om 1 uur de de rechtsche troe pen de bruggen van Segovia, Toledo en Vallecas, die de oevers van de Man- zares verbinden, hadden bereik. Gedurende den opmarsch hebben regeeringsroepen slechts sporadisch wanordelijken tegenstand geboden. Bijzonderheden over den aanval Madrid. Radio-Sevilla meldt bijzonderheden van de actie der opstandelingen tegen Madrid. De opmarsch der colonnes van Varela en Saliquet werd Zaterdag vooral bemoeilijkt door het slechte weer, dat de actie van luchtmacht, tanks en infanterie belemmerde Niettemin bezette de colonne van Castejon Casa de Campo, waarb den regeeringstroe- pen zware verliezen werden toegebracht De universiteitswijk werd geheel bezet. De afdeeling van Ascensio maakte zich meester van de brug op den weg naar Estramadura, de colonne van Sarron nam de Segovia- brug, die van Telia de Toledo-brug. De rechtervleugel werd gedekt door de colonne van Monasterio, die langs den weg naar Valencia vluchtelingen opving. Franco heeft een laatste proclamatie ter kennis van de bevolking gebracht, waarin hij zegt, dat de stad als militair doel beschouwd wordt. Hij raadt de bevolking, in het bijzonder vrou wen, kinderen en ouden van dagen aan> zich van de strategische punten te verwijde ren; hij heeft hun wijken aangewezen, waar zij veilig zullen zijn voor den aan rechtschen. Hoe de toestand gisteravond was, Zondagavond 11 uur deelde de correspon dent van Havas bij het hoofdkwartier van generaal Varela mede, hoe na een dag van bloedige gevechten de toestand te Madnd was. Vier colonnes van de opstandelingen gingen tot den aanval over, het front van den aanval strekte zich uit van het Noord Westen tot het Zuid-Oosten, van het Casa del Campo tot de Toledo-brug. De opstande lingen zetten drie of vier divisies in met de hierbij behoorende artillerie, de regeerings troepen boden weerstand met ongeveer 100.000 man, doch zij schenen over wemig artillerie te beschikken. Laat in den avond nestelden de opstande lingen zich op den linkeroever van de Man- zanares, rechts van de Toledo-brug. Zij trok ken evenwel niet de Toledo-brug en de Se- govia-brug over, aangezien deze ondermijnd waren. Als voorhoede trok een sectie tanks de rivier over. De artillerie van de opstandelingen is op gesteld midden tusschen deze beide bruggen in en beschiet krachtig de omgeving van de Toledo-poort. Verscheidene huizën staan in brand, vooral in de wijk vóór en rechts van het museum van schoone kunsten. Rechts van de Toledo-brug bestaat de ver dediging van de regeeringstroepen uit een driedubbele rij loopgraven, met beton ver sterkt en beschermd door prikkeldraad-ver sperringen ter breedte van 40 meter. In het Noord-Westen van de stad, vóór de universiteitswijk, is de verdedigingsmoge lijkheid niet zoo groot, hierom doen de re geeringstroepen in dezen sector met een ma ximum van troepen tegen-aanvallen. Laat in den nacht was de toestand hier nog >nbe- slist en het is niet mogelijk te bevestigen, dat de opstandelingen in het noordwesten de stad binnendrongen. In ieder geval ver traagt de verdedigingsorganisatie van de re- geeringstroeen over driekwart van het front van Madrid met de diepe loopgraven en prikkeldraadversperringen den opmarsch van de opstandelingen naar de doelen, wel ke zij zich gesteld hebben. De koffiehuizen waren Zondag te Madrid nog open. Uit Madrid verzonden berichten vermel den, dat alle magazijnen aldaar gesloten waren Zondagmiddag, doch dat de koffie huizen tot dan toe nog geopend waren. In de door de zon bestraalde straten was het zeer druk. Na een kalmen nacht hebben de artillerie- en vliegersafdeeling de stellingen der op standelingen in de nabjjljeid der stad ge bombardeerd. Christopher Holm, de speciale correspon dent van Reuter bij de troepen der opstan delingen, meldt, dat de bij Madrid gelever de gevechten de hevigste zijn sinds den burgeroorlog een aanvang heeft genomen De militie bezet een loopgravennet, dat behoorlijk versterkt is. De mannen geven blijk van grooten moed en flinkheid. Ondanks het onafgebroken bombarde ment houden de regeeringstroepen de Moo- ren en manschappen van het vreemde1 in genlegioen nog steeds in bedwang. Omstreeks het middaguur zijn bommen ontploft bij de Puerta del Sol, terwijl het Fransche gezantschapsgebouw werd getrof fen. De aangerichte schade moet vrij gering zijn. Hevig luchtbombardement op Madrid. Groote schade. Aantal slachtoffers nog niet bekend. Om half vier Zondagmiddag hebben vlieg tuigen der opstandelingen torpedo's van groot kaliber gelanceerd op het stadsdeel Cebada, waar de groote markt is gelegen. Het aantal slachtoffers is niet bekend. 11 1 'i Escoria d..r d. «ctecl» VP» is genomen. De vliegtuigen moeten de artillerie der opstandelingen aanwijzingen hebben gege ven. De luchtdoelartillerie heeft met bui tengewone energie gewerkt. Er ontstond een luchtgevecht, waarbij evenwel alle toestellen in de lucht bleven. Gister heeft het bombardement veel meer indruk gemaakt dan den vorigen keer, hoewel toen toch meer dan 150 personen om het leven zyn gekomen en 300 personen gewond werden. Men vreest dan ook, dat het aantal slachtoffers Zondag nog veel aanzienlijker zal zijn. Bovendien hebben batterijen der opstandelingen de binnen stad van Madrid onder vuur genomen. Een bom kwam vlak bij de Fransche am bassade terecht, maar schijnt geen groote schade te hebben aangericht. Bij het bombardement der artillerie en der luchtmacht van de opstandelingen zijn gis termiddag volgens den correspondent van Reuter te Madrid ongeveer 200 personen ge dood of gewond. De bevolking van Madrid is er nog niet van in kennis gesteld, dat de regeering naar Valencia is vertrokken. Volgens een gisteravond op het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen uit Madrid ontvangen telegram was het in het centrum der stad rustig, doch werd aan den rand der stad gevochten. Te Valencia, waar de regeering thans ver toeft, bevindt zich slechts een Britsche con sulair ambtenaar. Het is mogelijk, dat een andere vertegenwoordiger der Britsche regeering zal moeten worden aangewezen om het contact met de Spaansche regeering te onderhouden. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen kan zich nu nog door bemidde ling van zijn ambassadeur te Madrid met de Spaansche regeering in verbinding stel len. Generaal Miaja heeft opdracht Madrid „tot iederen prijs" te verdedigen. In een legerorder maakte generaal Miaja, de resident van het comité van defensie van Madrid, Zaterdag bekend, dat hij opdracht heeft gekregen Madrid tot iederen prijs te verdedigen. Derhalve geeft hij bevel aan de strijdenden weerstand te bieden zonder een duimbreed gronds af te staan en vraagt hy de burgerlijke bevolking doelmatig mede te werken. Ten besluit zegt hij: „Het hart der Madrileenen moet thans in een zelfde rythme kloppen ter verovering van de overwinning, welke daarvan ook de prijs moge zijn. Ik waarschuw, dat ik de strengste straf zal toepassen op hen, die zorgeloosheid in de vervulling van hun plicht aan den dag zullen leggen, evenals op hen, die mochten pogen de openbare orde te verstoren door misdaden te begaan of huizen te plunderen en zoodoende paniek te zaaien ten voordeele van den vijand. De verdediging van Madrid wordt verzekerd door de heldhaftige mili tiesoldaten. De orde in de stad wordt ge- daarborgd door de te dien einde aangestelde troepen en de hardnekkigheid van de bur gers. De trouwe samenwerking van allen zal ons de overwinning schenken. De bevolking blijft rustig. De bevolking van Madrid bewaart haar koelbloedigheid, niettegenstaande de bom men en granaten, de gewonden, die in de ziekenhuizen zuchten, en de duisternis in de straten, want de regeering zijn erin ge slaagd in een bijna bovenmenschelijke poging hun stellingen bij Carabanchel Alto en voor Villaverde te handhaven. In den avond gingen de regeeringstroe pen, gesteund door de meest moderne hulp middelen, over tot den aanval, op de stel lingen van de opstandelingen onder het zingen van de „Internationale". De opstan delingen deden een tegenaanval met behulp van zes tanks, doch een jeugdig militieman slaagde erin, met opoffering van eigen leven, vier van deze oorlogsmachines met handgranaten buiten gevecht te stellen. De regeeringstroepen zetten den opmarsch naar Carabanchel Alto voort. Opstand van de Guardia Civil te Madrid? Hedenochtend half elf deelde de Radio club mede, van het radiostation „Spaansche Phalanx" te Valladolid te hebben vernomen dat de Guardia Civil te Madrid in opstand was gekomen tegen de regeering en het Koninklijk Paleis had bezet. Een bevestiging van dit bericht is even wel niet ontvangen. Regeeringstroepen willen voor hun vertrek de groote gebouwen te Madrid opblazen. De militie, die Madrid verdedigt, dreigt, voor haar terugtocht alle belangrijke ge bouwen in de stad op te zullen blazen, o.a. dat van den telefoondienst, de regeeringsge- bouwen en het Koninklijk Paleis. De der tigduizend gevangenen, die in de stad zijn opgesloten, koesteren nog weinig hoop, dat :ij gered zullen worden. Een oproep van Gil Robles. Gil Robles, de vroegere leider van de Ceda heeft den formaties van zijn partij gangers, die thans in het rechtsche leger strijden aanbevolen tot ontbinding over te gaan en zich te doen inlijven by het leger, opdat alleen militaire troepen Madrid zul-1 len binnenrukken. In Spaansche kringen ziet men hierin een I patriottisch gebaar: partij kwesties moeten thans op den achtergrond geschoven wor den. De strijd in het Noorden. I Het door de Baskische militie-troepen van Bilbao ontketende offensief blijft gunstig verloopen. Nadat de opstandelingen zich reeds gedwongen hadden gezien Elgoibar en Mondragon te ontruimen hebben zij zich thans terug moeten trekken uit Placencia en Vergara op 45 K.M. ten oosten van Bilbao. Genoemde plaatsen zijn vandaag door de Baskische militiemannen bezet. Regeering motiveert haar vertrek naar Valencia. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, heeft de bevolking van Valencia de ministers geestdriftig ontvangen. De minis ters hebben verscheidene bezoeken ontvan gen, waarbij hun de verzekering gegeven werd van de medewerking van verschillen de politieke en vakvereenigingsorganisaties. De regeering heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin zij o.a. verklaart, dat, indien zij langer te Madrid was gebleven, dit een r.adeel had kunnen beteekenen voor haar activiteit, welke gericht is op de uiteinde lijke overwinning van Spanje over het fas cisme en de bevrijding van de hoofdstad. Door zich, zij het ook met een bloedend hart, naar Valencia te begeven, heeft de regeering de beste voorwaarden willen scheppen voor de coördinatie van de pogingen van alle ge bieden, die zich opmaken om deel te nemen aan de verdediging van Madrid. Reden van internationalen aard hebben eveneens tot dit besluit geleid. Het is volkomen duidelijk, dat de vijand zijn aanvallen op Madrid concen treerde, met de bedoeling de wettige regee ring gevangen te nemen, teneinde de erken ning van de opstandelingenregeering ge makkelijker te make. De verplaatsing van zetel beteekent noch een afstand doen, noch een terugtrekken. Zy beteekent den wensch een stoot te geven in de richting van de uit eindelijke overwinning. den aanval op Adjunct-inspecteur van de Rot- terdamsche Lloyd gedood. Aneta meldt uit Soerabaja: Bij de inspectie van het s.s, „Soe- kaboemi" daalde Zondagmiddag de adj.-inspecteur van de Rotterdamsche Lloyd, de heer J. H. Bax, af in de latex-tank, welke zich in den voor- piek van het schip bevindt. De heer Bax moet daar gevallen zijn en be dwelmd zijn geraakt. Toen hij zoo lang wegbleef, is de derde stuurman, voorzien van een gasmasker, in de tank afgedaald. Deze bleef eveneens geruimen tijd weg. Hij werd bewusteloos opgehaald en bijgebracht. Inmiddels werd ook de heer Bax opgehaald, doch ondanks pogingen als kunstmatige ademha ling gedurende twee uren, keerden de levensgeesten niet terug. Hedenmiddag zal de begrafenis te Soerabaja plaats hebben. DEGRELLE KREEG GEEN INSTRUCTIES VAN GOBBELS. Het Duitsche nieuwsbureau ontkent de ge.uchten, welke in de buitenlandsche pers zijn verschenen, dat de leider van de Belgische rexisten, Degrelle, ter gelegen heid van zijn bezoek aan Berlijn door dr. Göbbels ontvangen zou zijn en dat dr. Göbbels hem bij deze gelegenheid raad zou hebben gegeven inzake politieke lei ding, propaganda en taktiek. Fransche pers over Madrid. De aanval van de opstandelingen op Ma drid ontketent een felle polemiek in de Fransche pers tusschen de rechtsche en link- sche bladen. In de „Echo de Paris" roept de Kerillis uit: „Het bolsjewisme is overwonnen", de sombere voorspelling van Lenin is door de feiten tegengesproken". Vervolgens schrijft de Kerillis, dat men opwerpt, dat de tusschenkomst van Moor- sche soldaten en Duitsche en Italiaansche tanks en vliegtuigen noodig is geweest. Hij antwoordt hierop, dat de hulp, aan de op standelingen gegeven, vanaf den eersten dag ruimschoots is vergoed door de hulp aan de anarchisten en communisten. .L'Oeuvre" daarentegen schrijft, dat de niet voldoende bewapende militie voor Ma drid werd verpletterd door de bewapening van de opstandelingen. De Spaansche repu-| bliek, met haar regeering te Valencia, is echter evenmin verloren, als de Fransche re publiek met de regeering te Bordeaux. De Spaansche republiek moet zich niet in de war laten brengen door het rumoer van rechts. Frankrijk en Engeland zullen Franco niet erkennen. Men verneemt, dat de regeeringen van Groot-Britannië en Frankrijk zijn overeen gekomen de regeering van Franco niet auto matisch te erkennen, indien de rechtsche troepen Madrid zullen hebben bezet. De toestand zal gelijk zijn aan dien te Ad dis Abeba, toen deze stad door de Italianen werd bezet en de Britsche gezant slechts het contact met de bezettingstroepen onderhield in de kwestie der bescherming van Britsche belangen. De kwestie der erkenning heeft zich nog niet voorgedaan. NA ROOSEVELTS OVERWINNING. De „radiopriester" zal zijn politieke activiteit staken. Na de verkiezingsoverwinning van Roosevelt heeft pater Coughlin, die, zoo als men weet, steeds eeu verwoed tegen- I stander is geweest van de New-Deal- politiek, medegedeeld, dat zijn partij, de „Nationale unie voor sociale rechtvaar digheid", haar actie zal staken. Hijzelf zal zich voortaap „in het belang der we reld" van iedere politieke activiteit ont houden. In „De regeering voerde haar programma uit". de bijeenkomst van den nat. raad van de Fransche soc. partij heeft Leon Blum het woord gevoerd en roer de daarbij allereerst het werk der regeering in de afgeloopen vijf maan den aan. „Door het spel der democrati sche instellingen hebben wij aangetoond dat wij het werk konden volbrengen, dat dictatoriale regeeringen niet wisten te verwezenlijken". Met betrekking tot de critiek van Thorez bevestigde de minister-president, dat alles, wat de regeering in haar verklaring opnam, verwezenlijkt werd. Zoo zal het ook in de toekomst zijn en de regeering zal haar hervormingsprogram volbrengen, al zou het ook vier jaar kosten dit te verwezenlijken. De economische spurt is begonnen ondanks zekere kapitalisten, die liever hun belangen in gevaar brengen, dan de politieke macht van de regeering van het volksfront te verstevigen. De sociale wetten die de regeering deed aannemen verleenden den arbeid nieuwe waardigheid. Niemand zal in het vervolg aan deze sociale wetten kunnen raken. Wij gaven het vereenigings- recht stevigen grondslag. Er is geen enkele democratische verovering die niet aan schommelingen onderhevig is. Deze zijn echter in definitieve aanvaarding geëindigd. SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIE. Acht gewonden. Nabij Predeal is een sneltrein op een con- vooi van vijf locomtieven geloopen, personen werden gewond, waarvan ernstig. Acht twee Leon Blum. De buitenlandsche politiek. Vervolgens overgaande tot de buitenland sche politiek, riep Leon Blum den inter nationalen terugslag in herinnering, die de herbezetting van het Rijnland door Duitsch- land heeft gehad, om vervolgons te komen tot wat hij noemde „het Spaansche drama". De voorzieningen, die wij hadden kunnen treffen ten aanzien van de niet-inmenging,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1