s Lars Hanserv 1'Binnenland Jladiopcoqcamma ^©eeooei SeuittetoH Congres R.S.A.P. Royement van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyterde Zeeuw. Zaterdag en Zondag heeft de Revolutio nair-Socialistische Arbeiders Partij (R. S. A P.) haar derde congres gehouden in het Cornelis Broerehuis te Amsterdam. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer H. Sneevliet, waarin hij de poli tieke situatie belichtte en de positie der partij, besloot het congres het beroep van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyter—de Zeeuw tegen het door het partijbestuur uitgesproken royement in be handeling te nemen. Nadat de genoemde personen hun stand punt ter kennis van het congres hadden ge bracht, werd een orde-voorstel-Rotterdam met algemeene stemmen aanvaard om zon der verdere discussie over het royement te beslissen. Het congres besloot daarna met ruim 1800 tegen 7 stemmen de uitgesproken royemen ten goed te keuren. De heer Schmidt verklaarde zijn manda ten in den gemeenteraad van Amsterdam en de Prov. Staten van Noordholland te zullen neerleggen. De Zondag gehouden zitting keurde het beleid van het partijbestuur goed, dat daar na werd herkozen. Mededeelingen werden gedaan over de internationale verbindingen. Met de Spaan- sche P.O.U.M. worden nauwe betrekkingen onderhouden. Aangenomen werd een reso lutie, waarin het initiatief van de P.O.U.M., om in een te Barcelona te houden conferen tie de voorbereiding ter hand te nemen eener nieuwe internationale, werd toege juicht. Verkiezingsprogram en candidatenlijsï voor de Kamerverkiezingen met als lijstaan voerder het Tweede Kamerlid H. Sneevliet, werden vastgesteld. ONRECHTMATIG ONTSLAGEN? Vragen aan den minister. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N. S. B.) heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van so ciale zaken: 1. is het den minister bekend: a. dat de heer Joseph Demonte, aan nemer te Weert, wonende aldaar, Biest 31, van Italiaansche nationaliteit, op 10 October 1.1. den werkman J. M. Janssen, Oliemarkt 1 te Weert, heeft ontslagen, omdat hij, ofschoon geen lid der nationaal socialistische beweging, den Limburg- schen volksdag te Valkenburg had be zocht; dat de heer Demonte aan Janssen aan vankelijk een ontslagbriefje heeft uitge reikt, waarin geen redenen van het ont sla'; waren aangegeven; dat, toen genoemde Janssen zich tot de gemeente l*ad gewend- ont steun, hem al daar werd medegedeeld, dat hij daarvoor niet in aanmerking kwam, aangezien de werkgever hem wegens zijn lidmaatschap der N. S. B. had ontslagen en hij dus door eigen schuld werkloos was geworden; dat de heer Demonte, na herhaalde aan maning door een advocaat, op 22 October een nieuw getuigschrift aan Janssen heeft afgegeven ingevolge artikel 1638aa van het burgerlijk wetboek, waarin het ont slag werd gemotiveerd met: vermindering van werkzaamheden in het bedrijf, het geen in strijd is met de aanvankelijk op gegeven reden en bovendien met den fei telijken toestand van het bedrijf; dat de R.K. Bouwvakarbeidersbond, waarvan Janssen lid was, geweigerd heeft steun uit te keeren, onder opgave van de zelfde reden als de gemeente, en hem zelfs geroyeerd heeft; b. dat B. en W. van Maastricht, Breda, Hoensbroek en andere plaatsen bezuiden den Moerdijk, aan de ondersteunde werk- loozen en hun familieleden verbieden op bepaalde tijden in bepaalde gebiedsstroo- ken te vertoeven, o. a. met de motiveering dat zij dit van groot belang achten voor de moraliteit van die ingezetenen, die in- tusschen bepaalde minder gunstig bekend staande Belgische grensplaatsen regelma tig des avonds kunnen bezoeken, alsmede voor het tegengaan van het smokkelen; c. dat in de gemeente Horst (L.) de ondersteunde werkloozen een door den controleur van de steunverleening in die gemeente, J. H. Poels, of door een anderen ambtenaar dezer instelling onderteekende schriftelijke verklaring moeten hebben om van huis of erf afwezig te mogen zijn? 2. is de minister met den ondergetee- kende van meening: ad a. dat de heer Demonte zich op zulk éen wijze met de binnenlandsche politiek heeft ingelaten, dat zijn onmiddellijke uit wijzing uit ons land dient te geschieden; ad a, b, c dat de genoemde gemeente besturen in Limburg en Noord-Brabant op een zeer verregaande wijze hun macht misbruiken jegens degenen, die het onge luk hebben werkloos te zijn en niet in staat zich rechtens te verdedigen, geheel afgezien van de vraag, waarom de niet gesteunde Maastrichtenaren w 1 de vo rengenoemde Belgische grensplaatsen zonder gevaar voor hun moraliteit mógen bezoeken? 3. is de minister bereid, maatregelen te nemen om aan de hier geschetste toe standen in Limburg en Noord-P^ibant een einde te maken? ARBEIDSONGEVAL OP KUNSTIJSBAAN. Zaterdagmiddag is voor de in een afzon derlijk gebouwtje gelegen machinekamer van de kunstijsbaan, welke van het Sport- fondsenbad in de Linnaeusstraat te Amster dam deel uitmaakt, een ongeluk geschied bij het manoeuvreeren met een z.g. ver damper, een zwaar en hoog gevaarte, dat Vrijdag uit de machinekamer was verwij derd voor het herstellen van een defect en Zaterdag weer op zijn plaats zou worden gebracht. Voor dit karwei werd gebruik ge maakt van z.g. glijplanken met takel en katrol, terwijl de zijkanten met houten schragen werden ondersteund. Bij een trek- beweging in de richting van de machine kamer is het gevaarte plotseling gekap seisd. Een werkman van 29 jaar, die bij het voorste trekpunt was opgesteld, wist ter zijde te springen, doch geraakte nog met een vinger bekneld, welke lichaamsdeel bij on derzoek gebroken bleek te zijn. Een collega van 36 jaar, die zich aan de achterzijde van het gevaarte bevond, tracht te ook weg te springen, doch kreeg een hevigen klap van een uitstekend gedeelte, waardoor hü ernstig aan het hoofd werd gewond. Met een zware hersenschudding is hij opgenomen in het O.L.Vrouwe-Gasthuis. De verdamper kwam op een kant te lig gen, in welke positie voorloopig geen ver andering zal worden gebracht, aangezien de arbeidsinspectie eerst een onderzoek zal in stellen. Het zal zoodoende wel eenige dagen duren eer de werkzaamheden weer kunnen worden begonnen. POGING TOT BRANDSTICHTING? Eigenaar gearresteerd. Zaterdagnacht omstreeks drie uur brak brand uit op een vliering van een complex van drie woningen te Palemig, gemeente Schaesberg (L.), waarvan er een bewoond wordt door den eigenaar O. De brandweer was spoedig ter plaatse. Daar reeds meerdere malen in een dezer perceelen brand was uitgebroken, bestond het vermoeden dat hier brandstichting in het spel was. Kort nadat water was gege ven, gelastte de commandant het blus- schingswerk zoo te matigen, dat een nauw keurig onderzoek kon worden ingesteld. Dit onderzoek wees uit, dat op de vliering niet minder dan 20 30 brandhaardjes waren, tevens werden in petroleum gedrenkte lappen en een kruik, waarin benzine was geweest, gevonden. Een en ander was voor de politie aanlei ding tot de arrestatie van O. over te gaan In den loop van Zondagochtend is hij door den burgemeester van Schaesberg verhoord- Hij is in arrest gehouden, verdacht van brandstichting en poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij. De man heeft nog geen bekentenis afge legd. EEN STERRENKUNDIG OBSERVATORIUM. Geschenk van dr. A. F. Philips. Naar aanleiding van het bericht, dat dr. A. F. Philips aan de afd. Eindhoven en om streken van de Nederlandsche vereeniging voor weer- en sterrenkunde een sterren kundig observatorium heeft aangeboden, vernemen wij nader: De afd. Eindhoven van genoemde vereeni ging werd in Januari 1935 opgericht op initiatief en onder voorzitterschap van ir. A. van Sluiters. Toen de leden besloten zelf een telescoop met een 30 tm.-spiegel te bouwen, vonden zij de N.V. Philips bereid hiervoor het speciale materiaal ter beschik king te stellen; Voor de vervaardiging van deze groote spiegels vindt n.L tegenwoordig de door Philips o.m. in de zendlampen- techniek gebruikte glas-ijzer-verbinding, de z.g. „chroomijzerlasch" toepassing. Met het slijpen van dezen spiegel, een zeer nauw keurig geduld werk, was men vrijwel ge reed, toen men voor de aanschaffing van het drijfwerk van de telescoop en het hier voor benoodigde observatorium op groote financiëele moeilijkheden stuitte. De jonge wetenschappelijke vereeniging was echter zoo gelukkig dr. A. F. Philips bereid te vinden haar te helpen en zich zelfs bereid te verklaren een observatorium aan de vereeniging aan te bieden. In verband met de sympathieke geste van dr. A. F. Philips bestaat het voornemen thans nog een 50 c.m.-spiegel te vervaardi gen, die dan een der grootste in de Neder landsche sterrenwachten gebruikte teles- coopspiegels zal zijn. DE ZAANLANDSCHE BANK. Zaterdag is in het paleis van justitie te Haarlem een vergadering gehouden van schuldeischers der N. V. Zaanlandsche bank te Krommenie, aan welke instelling op 8 September door de rechtbank te Haarlem een voorloopige surseance van betaling was verleend. Blijkens de overgelegde stukken be droegen de activa der N.V. 1.459.782. en de passiva 1.014.181. Met algemeene stemmen aanvaardden de crediteuren het voorstel van den be windvoerder mr. A. Bruch om een defi nitieve surséance te verleenen voor den tijd van een jaar en zes maanden. Morgen zal de rechtbank beslissen over de goed keuring der te verleenen surséance. Dr. J. D. FILIPPO. t In den ouderdom van 67 jaar is te Den Haag geheel onverwacht overleden dr. J. D. Filippo, oud-directeur van den keu ringsdienst te 's-Gravenhage. De regeering erkende zijn verdiensten dc_r hem te benoemen tot ridder in de crde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. te half twee op Oud Eik en Duinen plaats vinden. UMUIDEN IN DEN STORM. De zuidwester storm, die Zondagmorgen bij een barometerstand van 739 te IJmui- den opstak, heeft weer tal van bezoekers van buiten de plaats getrokken. Heel wat automobilisten zijn naar de Semaphore gereden en hebben van een van de mooiste zeegezichten, die ons land biedt, kunnen genieten. Zware brekers bogen hun kruin weer over de zuiderpier en de lichtop- stand op het eind van deze pier werd on ophoudelijk door de gofcen bestookt. Een bijzondere attractie was het bezoek van de „Canbia", die omstreeks half twee, na passagiers te hebben ingenomeri, de haven verliet, en om half vier kwam de „Co- lumbia" van Hamburg binnen. De haven bood daardoor een levendig schouwspel. „JOS MARIA" HEEFT EEN DEFECTE MOTOR. Zondagmorgen omstreeks half tien heeft het Schiedamsche motorschip „Jos Maria", komende uit het noorden, tenge volge van een defecte motor, 600 M. van de kust van Westkapelle, beide ankers uitgegooid. De zee was erg woest en de golven sloegen over het vaartuig heen. De „Jos Maria" zond noodseinen uit en verkreeg weldra assistentie van de „Sim- son", een sleepboot van een Duitsche maatschappij, die de „Jos Maria" op sleeptouw heeft genomen en naar Vlis- singen heeft gesleept. VOOR ONZE KONINKIJKE BRUID. De gouden veder. Het eerste contact tusschen onze a.s. Koninklijke bruid en de gemeente 's-Gra venhage is getroffen. Het heeft H.K.H. behaagd de eerste uiting te aanvaarden der feestvreugde, die zich in een reeks van onderdeelen zal openbaren in de dagen tusschen 19 December en 7 Januari. Dinsdag 10 November. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Orgelspel. 11.Huish. wenken. 11.30 J. Kroon's Ensemble. I.Omroeporkest. 1.45 Voordr. 2. Omroeporkest. 3.05 Knipcursus. 4. Zang en piano, 4.30 Kinderkoor zang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Ko- vacs Lajos' orkest en orgelspel. 6.30 RVU: Psychoiog. causerie. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Piano recital. 7.30 Engelscnc les. 8.Ber. ANP en mededeelingen. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Sportrep. II.— ANP-ber., hierna tot 12.— AVRO-dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 Operette-muziek. 5.KRO-melodisten, mmv. solist en gr.pl. 6.40 Esperanto-cursus. 7. Ber. 7.15 Cyclus: Wat deze tijd leert. 7.35 Sporthalfuur. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.10 KRO- Symph.-orkest mmv solist. 10. Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.35 KRO- boys mmv. *o.ist. 11.Gr.pl. 11.10 KRO-boys. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH. 1500 M. 11.2011.50 Gr.pl. 12.10 Het orkest van het Royal TheaW te Birmingham. 12.50 Het Leicester Imperial-orkest mmv. het McGowran Mannenkwar- tet. 1.502.20 Jack Wilson en zijn kwintet. 4.20 Variété-progr. 5.05 Suspicion in Egypt, causerie. 5.25 Gr.pl. 5.35 John Reynders en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.45 Cello-reciUfl 7.20 Revue-progr. 7.50 „The modern village in the making", causerie. 8 20 Het BBC-orkest. 9.20 Ber. 9.40 Medische causerie. 10.Radio- tooneel. 11.30 Sydney Kyte en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Parijsch Kamerorkest. 2.55 Gr.pl. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert. 5.50 Poulet-Ka- merorkest. 11.2012.35 Het Goldy Orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 en 1120 Westduitsch Kamerorkest. 12.35 Omroeporkest. 3.35 CeUo en piano. 4.35 Gr.pl. 6.— Cmroepkleinorkest. 7.30 Dansmuziek. 8.209.20 Week overzicht. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Omroeporkest. i.502.20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl, 8.20 Klein-orkest en zang. 8.50 Radio-tooneel. 9.50 Klein-orkest en zang. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 1.30 Salon-orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Piano-recital. 6.35 Gr.pl. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Militair concert. 8.50 Radio-tooneel. 9.05 Verv. con cert. 9.50 Rep. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radio-tooneel. 8.20 Hans van Benda's Kamerorkest mmv. solist 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.0510.20, Lu xemburg 10.2011.20, Radio Dan- mark 11.2012.20, Brussel VI. 12.29 —14.20, Luxemburg 14 20—14.55, Parijs Radio 14.5517.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Brussel Fr. 18.50 19.20, Keulen 19.20—20.20, Berlijn 2u.2021.20, Brussel (Fr.) 21.20— 21.50, Berlijn 21.50—23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 17.35, Droitwich 17.3518.20, Lu xemburg 18.2018.45. Droitwich ie.45—19.50. Lond. Reg. 19.50 20.20. Droitwich 20.20—21.20, Lu xemburg 21.2021.40. Weenen 21 40 —22.30, Brussel Fr. 22.30—22.45. Lond. Reg. 22.4524. Het geschenk, dat zij aanvaardt, is een gouden veder een ganzenveder in goud waarvan zij zich zoowel bij de aanteeke- ning als bij het onderteekenen van de huwe lijksakte zal bedienen. Nog een tapijt voor het prinselijk paar. De vrouwen van het eiland IJselmonde hopen op Maandag 16 November om 3 uur te IJselmonde (dorp) aan een tapijt te be ginnen te krioopen, dat bestemd is als huwe lijksgeschenk voor H.K.H. prinses Juliana. Dit Zal met eenige plechtigheid geschieden. DOODELIJK ONGEVAL BIJ HET SPEL. Zaterdag is te Akkrum (Fr.) een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen speelden op het stationsemplacement met karren. Door een ongelukig toeval geraakte het vier jarig zoontje van den heer R. Schaap, die dicht bij het station woont, tusschen een kar en een paal bekneld. Het kind liep zulke ernstige inwendige verwondingen op, dat het korten tijd na het ongeval is overleden. VERGADERING „VOLKSONDERWIJS". Klaas de Vries gehuldigd. In de Zondag te Rotterdam gehouden ver gadering van „Volksonderwijs" heeft de secretaris-penningmeester, de heer Klaas de Vries, die 38 jaar zitting gehad heeft in het hoofdbestuur, afscheid genomen. Namens het huldigingscomité heeft de heer R. van Gaesbeek den scheidenden secretaris toegesproken, hem huldigend als een man van groote daadkracht, die ook een persoon lijk stempel gedrukt heeft op het werk van de vereeniging. Spi. bood een enveloppe aan, waarvan de inhoud in staat zal zijn een wensch van den heer De Vries te be vredigen. Nadat de secretaris nog was toe- geproken door de heer F. J. Aukes, namens het Fonds tot steun aan Volksonderwijs, W. Priester namens de kleine afdeelingen, J. Don ia namens de „Volksonderwtjs-Schoel- reisjes-Vereeniging", B. Q. Meyerman na mens een der kringen en W. van Beek na mens de Landelijke Propaganda Commlada, heeft de voorzitter, de heer N. KropveM, den heer De Vries als getuigenis van de groote waardeering van het hoofdbestuur voor het werk van den scheidenden eecre- taris, het ee>~e-lidmaatschap der vereeni ging aangeboden. De heer De Wies heeft hartelijk dank gezegd voor de hem gebrachte hulde. In de vergadering van Zondag zijn tot ri van het hoof "-«stuur herkozen de heeren J. van Düke te Amsterdam en pas toor W. J. de Vrij uit Dordrecht. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren dr. M. W. Marsman uit Am sterdam, dr. F. W. Bonnet uit Utrecht en F. van Dijk Tzn. te Amsterdam. In een huishoudelijke zitting zijn afge handeld de artikelen van het huishoudelijk reglement, welke betrekking hebben op een reorganisatie van het bestuur en de daarmee samenhangende financieele regelingen. De behandeling van de overige artikelen werd tot een volgende algemeene vergadering aangehouden. HONDERDJARIGE TE BERGEN OP ZOOM. Mevr. de Wed. L. BierstekerSchoutens te Bergen op Zoom heeft Zaterdag haar honderdsten verjaardag gevierd. Voor de woning van de jubilaresse was een eere poort gebouwd, terwijl bij de meeste huizen in de straat de vlag uithing. Tot de velen, die de jarige kwamen feli- citeeren, behoorden de burgemeester mr. Blom en het voltallig dagelijksch bestuur der gemeente, 's Avonds brachten muziekgezel schappen een serenade. Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel, enkel dan alleen krijgt gij van elk attentie! Een overwintering op Spitsbergen. 26) Hij begon dadelijk met de suikerdot uit de handen van den doode te nemen en de deu; uit te gooien. Daarop nam hij het lijk uit de kooi, droeg het naar buiten en legde het naast den doode die op dé trap had gezeten. Karl en Berner kwamen met het lijk van een grooten kerel met 'n langen baard aan gedragen. Daarna spijkerden zij een oude oliejekker voor de stukgeslagen ruit, waar op Karl en Berner weer naar het schip trokken, om hout te halen. Zij moesten dicht bij elkander blijven, opdat niet een van beiden zou verdwalen. Zóó woedde de sneeuwjacht en huilde de storm, dat zij niets konden hooren of zien. Zelfs op dezen kleinen afstand was het niet doenlijk, zich even buiten op te houden. Toen zij terugkwamen, had Johan reeds petroleum gevonden, de lamp gevuld en was hij bezig ijs te smelten om met heet water de kooien te boenen en verder wan den, vloer en zolderiqg te reinigen. Zij ga ven alles een flinke beurt. Het was immere niet te voorzien, hoe lang de storm zou aanhouden en zoo lang het weer niet ver anderde, kon er geen sprake van zijn, het huis te verlaten. Nadat alles was schoongemaakt, kwam de koffie voor den dag. Kopjes en ook pannen waren er voldoende en zij vonden buiten, onder het uitstekende dak, goed verpakt, een paar zijden spek. Nu zij daar goed en wel zaten, in een verwarmd huis, met voedsel zooals zij in maanden niet hadden geproefd, zouden zij eigenlijk blijmoedig en tevreden moeten zijn, doch de zes lijken die daar buiten lagen, werkten op hun zenu wen. Als zij zwegen, konden zij de gedach ten aan die dooden niet terugdringen. Het bleek dat Johan Troms ook hier een practisch leider was. Nu storm en onweer hen noodzaakten binnen te blijven, hield hij zichzelf en zijn kameraden toch geregeld aan het werk. Den eersten morgen werd eerst grondig onderzocht, hoeveel en welk proviand er nog aanwezig was. Daaruit bleek, dat deze zes menschen niet door gebrek aan voedsel waren omgekomen. Het hoognoodige voed sel was ruimschoots aanwezig. Blijkbaar had hun de energie ontbroken, om zien staande te houden. Dit bewees de verre gaande onzindelijkheid en wanorde, die zij hier aantroffen. Zij vonden verschillende soorten kruide nierswaren. Bij het reinigen der kooien nml. lagen daarin diverse zakken, die de overledenen als hoofdkussen hadden ge bruikt; andere weer lagen aan het voeten einde. Deze kleinere en grootere zakken be vatten: rijst, gort, meel enz. Zelfs vonden zij nog een zakje rozijnen. Verder bleken er acht geweren met voorraad munitie aan wezig te zijn. Johan met zijn kameraden gingen ernstig overwegen, of zij voor den overigen tijd kalmpjes hier zouden blijven, totdat Lange Sivert met „De Hoop" hen zou komen afhalen. Zij kwamen echter tot de slotsom, dat het toch beter was, zoo spoedig mogelijk op Danskegat aan te trekken. In dit huis, waar de dood had geheerscht, wa ren de gevonden levensmiddelen nu juist niet appetitelijk en bovendien werkten die lij ken op hun gemoedsstemming. Ook hadden zij de kans, van Danskegat spoediger te worden afgehaald. Daar zou een schip reeds in het voorjaar kunnen aanleggen, terwijl het tot midden in den zomer kon duren, voordat de ijsbank, hier in Rödebaai, zou zijn verdwenen. Dikwijls zelfs gebeurde het, dat tegen den herfst de kust hier nog in het ijs zat. Onder de zaken, die zij hier vonden, was een kistje met naaigerei. Het bevatte alles wat noodig was voor het repareeren van hun kleeding. In Mosselbaai hadden zij niets gehad dan een spijker en wat uitgerafeld touw van een walruslijn. Toen Johan deze vondst deed, zette hij Berner dadelijk aan het werk, om eerst diens eigen kleeding te repareeren natuurlijk kleeren van ren dierhuiden en vervolgens die van hem en Karl. Onderkleeren hadden zij bijna niet meer. Hun onderbroeken en hemden had den zij gedragen, vanaf dat zjj in October tusschen het ijs waren geraakt en deze wa ren tot op den draad versleten. Tot hun groote blijdschap vonden zij in een kist nieuw ondergoed en zoo ruimschoots, dat ieder van hen een broek, hemd en kousen kon krijgen. Eén der dooden droeg een dik ke ijslandsche trui. Karl had geprobeerd hem die uit te trekken, doch hij gaf dit op. want het ging zoo moeilijk, dat het scheen, alsof de doode weerstand bood. Zoo ging een week voorbij. Zij waren in een beteren toestand dan sinds langen tijd. De storm heerschte nog met dezelfde kracht. Ternauwernood konden zy het zoo ver brengen, naar het schip te gaan om brand stof te halen. Eindelijk minderde het en tenslotte ging de storm geheel liggen. Hij had juicht acht dagen gewoed. Al hadden zij het gedurende dezen tijd hier ook zooveel beter gehad dan in Mos selbaai, toch was het Johan niet ontgaan, dat zijn kameraden zich gedrukt voelden door de bevroren lijken die daar buiten la gen. Op Berner was de invloed het grootst geweest. Gisteren toen Karl en Berner de sneeuw van de dooden zouden verwijderen, opdat, als zij hun tocht gingen voortzetten, zy deze weer in huis zouden kunnen brengen, was het hem opgevallen, dat Ber ner er niet mee opschoot. Hij stond er een beetje bij en wierp de sneeuw op een hoop, die Karl er af haalde. Ook bij Karl was de lust met groot. Toen deze van drie lijken de sneeuw had verwijderd en deze één voor één verder had gelegd, gaf hy het op. Jo han kwam hem vragen of hy weer op het eind touw stond te wachten. Hij vervolgde: „Jelui moet wel begrijpen, dat het moet worden uitgevoerd. Wegens kinderachtige gevoelens kan ik dit maar niet zoo laten loopen. Hij dwong zyn twee lui het werk te doen, terwyl hy zelf er by stond te kijken en toen zy klaar waren zei hij: „Je zult leeren inzien, dat ik bruikbare menschen wil hebben en jij Berner jy vooral, kijk naar deze zes kerels Je weet toch zeker nog wel, hoe jij in Mosselbaa'. scheurbuik hebt gehad had ik jou toen maar laten gaan, zooals jij zelf wildet, dan had jy ginds precies zoo gelegen, als deze zes hier". Voordat zij naar Danskegat vertrokken, werd alles verricht, zooals dit door Johan werd aangegeven. Hy had Berner en Karl duidelijk gemaakt, hoe het moest geschie den, en dat zij alles in gereedheid moes ten brengen, alles meenemen wat noodig was, echter geen grooter vracht dan xij goed konden dragen, opdat zij zich vrij *°u- den kunnen bewegen. Den volgenden dag waren zij gereed. De zes dooden lage naast elkander op den vloer, deur en vensters werden dichtgespijkerd en wel zeer zorgvuldig want van nu af kon men verwachten, dat beren zouden beginnen langs de kust te dwalen, om naar buit uit te zien. De prima ski's die zij hier hadden gevon den, werden aangebonden. Zij waren alle drie in goede conditie en het was thans de eerste keer, sinds zy tusschen het ijs be klemd waren geraakt, dat Johan op Berner* gelaat en glimlach had waargenomen, ter wijl deze zeide: h „Heden heb ik God gebeden en ik ne Hem gedankt, dat ik mij zoo gezond en we voel en dat wy van dit akelige kerkhof we» komen". Zij begonnen met over het pakijs te ga* in de richting van Deenscheiland en in de namiddag trokken zij aan de Westzijde v de Rödebaai, het strand op. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6