DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stilstand op het Madrileensche front. Ho. 267 Donderdag 12 November 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Regeeringstroepen bieden hardnekkigen tegenstand. Italiaansche troepen naar Spanje Algeheele wijziging der Duitsche regeering. het vraagstuk der restauratie in Oostenrijk. Oostenrijk erkent het Italiaansche Imperium. Prins Bernhard bij de Blauwe Huzaren. Met standplaats Amersfoort. Noodlottigv liegtuigongeluk in Italië. Bombardementsvliegtuig tenge volge van ijsafzetting neergestort. Mandel verdedigt het Fransch-Russische pact. De bergstorting bij het Loenmeer. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Stilstand op het Madrileensche front! Zoo staat het in den kop, maar dat wil heelemaal niet zeggen, dat er niet ge vochten is. Eerder het tegendeel: er werd gisteren zelfs vry hevig gevoch ten, maar de balans bleek vrij wel in evenwicht. Waarschijnlijk heeft gene raal Franco niet gerekend op zulk een krachtigen tegenstand. Gistermorgen werd door de Radio-Sevilla meegedeeld, dat de toestand aan het Madri leensche front gestabiliseerd is. Alle tegen aanvallen der regeeringstroepen zijn afge slagen. De zestiende Russische tank werd buitgemaakt. Zestien vliegtuigen der rechtschen hebben de regeeringslinies, alsmede vijandelijke concentraties gebombardeerd. De rechtsche troepen zijn nog steeds meester van de Toledo-brug en de Villa Verde-burg. Er wordt thans in het Retiro Park gevochten. Met betrekking tot het trage tempo, waar in de bezetting van Madrid geschiedt, ver klaart Radio Sevilla, dat dit normaal is, ge zien de uitgestrektheid van de stad. Het ge volg van de noodzakelijkheid eener voor zichtige actie en onberispelijke organisatie der achterwaartsche verbindingen. Boven dien bieden de regeeringstroepen, die. hun laatste kaart uitspelen, wanhopigen tegen stand, doch hun spel kan als verloren wor den beschouwd. De Schotsche ambulance, welke naar het front der Rooden was gezonden, is handen der Witten gevallen. In het communiqué, dat de Verdedigings- raad van Madrid gistermiddag heeft gepu bliceerd, wordt gezegd dat de dag voor de republikeinsche strijdkrachten in alle op zichten gunstig is geweest. In alle sectoren van het Madrileensche front hebben ver bitterde gevechten plaats gehad, welke over al verliepen in het voordeel der regeerines- troepen, die nog steeds alle brughoofden aan de Manzanares beheerschen. De strijd was vooral hevig in den sector-Casa de Campo, waar de regeeringsgetrouwe infan terie, daarbij gesteund door vliegtuigen, in den namiddag een tegenaanval deed op de Marokkanen en legionnairs, die sedert drie dagen in het park zijn omsingeld Een eskader, bestaande uit 18 vliegtuigen, heeft, zeer laag vliegende, het terrein, dat door den vijand bezet werd gehouden, met mitrailleurs bestookt, zoodat de tegenstan der met achterlating van tal van dooden het veld moest ruimen. Een tweede vliegtuig eskader heeft nabij Fuenlabrada en Naval- carnero belangrijke vijandelijke concentra ties uiteengejaagd en tusschen Leganes en Carabanchel luchtafweer batterij en gebom bardeerd. De regeering in Valencia. De regeering heeft zich te Valencia ge ïnstalleerd. President Largo Caballero heeft zijn intrek genomen in het paleis van den markies de Benicarlo. De vestiging van de regeering in Valencia heeft in de stad veel drukte veroorzaakt, lederen dag vertrekken afdeelingen militie n*ar het front en langzaam dringt het be- lang van het oogenblik door tot de burger- bevolking. De uitwisseling der gijzelaars. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden gistermiddag, in antwoord op verscheidene vragen, verklaard, dat het voorstel van de Britsche regeering om te bemiddelen in de Uitwisseling van gijzelaars niet door de Spaansche regeering was aangenomen, en dat later de aanvoerders der opstandelingen den Britschen ambassadeur hadden mede gedeeld, dat ook zü het aanbod afwezen. Zij hadden er evenwel geen bezwaar tegen dat hun gevangenen door vertegenwoordigers der Britsche regeering zouden worden be zocht. De Britsche regeering had aan beide zijden duidelijk gemaakt dat desondanks het aanbod niet werd ingetrokken. In een schriftelijk antwoord op een vraag van den Arbeidersgedelegeerde Cocks heeft Eden bevestigd van den Britschen ambassa deur in Spanje een rapport te hebben ont vangen met betrekking tot inlichtingen, welke zouden zijn versterkt door een Ita- liaansch soldaat, die door de Spaansche re geeringstroepen is gevangen genomen. Volgens deze inlichtingen zouden mannen en geschut, behoorend tot het 10e regiment artillerie te Rome, door den gouverneur dezer stad naar Spanje zijn gezonden met het doel de opstan delingen te helpen. Eden verklaarde dat het niet aan de Brit sche regeering staat zich rechtstreeks dien aangaande tot de Italiaansche regeering te wenden. Indien de juistheid der beschuldi ging komt vast te staan, zou de zaak tot de bevoegdheden van het Non-interventie co- mite behooren. Het Internationale Roode Kruis Comité te Genève heeft tot de autoriteiten te Ma drid Barcelona, Bilbao, Santander, Malaga en Salamanca een manifest gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de gevangenhou ding van gijzelaars, hetgeen onvereenigbaar is met de strijdmethoden van beschaafde staten. De Spaansche vrachtboot „SU" is met een groote lading conserven, kleeren en medi camenten, bestemd voor de Spaansche re geeringstroepen, uit New York vertrokken. De gaven zijn bijeengebracht door een com missie van de Spaansche Anti-Fascistische Liga en door de Amerikaansche vakvereeni- gingen. Bommen op Madrid. Davas meldt uit Madrid dat tijdens de jongste bombardementen der opstandelin gen verscheidene granaten zijn gevallen op de Casa Velasquez. Twee Spaansche leer lingen werden gewond. Twee torentjes wer den beschadigd. De schade aan het artis tieke gedeelte is niet groot. Azana over den burgeroorlog. President Azana heeft te Mont Serrat een groep Fransche journalisten ontvangen, die door Companys waren uitgenoodigd 'naar Barcelona te komen. Hij verklaarde te Montserras eenige dagen rust te nemen. Ondervraagd aangaande den burgeroorlog, zeide hij, dat Madrid niet zou vallen en dat zelfs indien de hoofdstad zou vallen, de strijd zou worden voortgezet. „Wij strijden niet", zoo zeide hij, „voor de vrijheid van Madrid, doch voor de vrij heid van geheel Spanje". Martinez Barrio zou verdere weer stand nutteloos achten. De radioclub deelt mede, dat Martinez Barrio, die met de voedselvoorziening van Valencia is belast, eergisteren een lngduri- ge bespreking heeft gehad met Azana, om deze de nutteloosheid aan te toonen van een verder weerstand bieden aan de opstande lingen. Azana heeft daarop Caballero ge raadpleegd, die weigerde zich over te geven Martinez Barrio heeft Valencia met onbe kende bestemming verlaten en zijn vertrek heeft diepen indruk gemaakt. De Radio Club deelt verder mede, dat de opstandelingen hun opmarsch naar de hoofdstad voortzetten. Bij het Noorder- Station werd een kanon op de regeerings troepen buitgemaakt. In Casa del Campo zijn aanzienlijke groe pen militietroepen omsingeld. In het uni versiteitskwartier duurt de strijd in de Toledo en Las Delicias straten voort. Queipo de Llano over den strijd. In zijn toespraak voor de radio van gis teravond heeft Queipo de Llano de door de radio-zenders der regeering verspreide be richten tegengesproken en verklaard: Aan het zuidelijk front hebben de regee ringstroepen ons te Santa Maria, Penarubia en Casares in de nabijheid van Gibraltar aangevallen, deze drie aanvallen werden afgeslagen en de vijand leed zware verlie zen. Aan het front van Asturie gaan wy voort met de versterking van de verbindingswe gen, die een normale voedselvoorziening van de mynstreek mogelijk maken In den sector van Guadalajara hebben de regeeringstroepen met tanks een aanval ge daan. Zy werden met achterlating van 36 dooden terug gedreven. Anti-fascistische redenaars voor de microfoon der Radio-Unie. De radio Unie zet haar dagelyksche uit zendingen voort. Anti-fascistische redenaars voeren achtereenvolgens het woord Een hunner verklaarde, dat te hebben gewezen op den krachtigen weerstand, die wordt ge boden, dat de mannen en vrouwen van Ma drid met mogen vergeten, dat het fascisme voor de muren van Madrid moet sterven Bombardement van Madrid wordt voortgezet. Franco6" ,Verklaarde generaal r ranco. „Het bombardement van Madrid zal worden voortgezet tot de stad zich over geeft. De stad zal wijk voor wyk worden vernield, hoezeer ik dit ook betreur". Communiqué van het hoofdkwar tier te Salamanca. In een communiqué, dat vannacht door 't hoofdkwartier van de noordelijke legers der opstandelingen werd uitgegeven, wordt me degedeeld, dat een aanval van de regee ringstroepen bij Madrid op den rechtervleu gel van de opstandelingen werd afgeslagen. De vijand verloor 52 dooden. Ook op den linkervleugel ontketenden de regeerings troepen een aanval met artillerie en tanks, doch ook hier werden zij afgeslagen. Vanuit hun stellingen voor Madrid kun nen de opstandelingen de anarchie in de stad zien. Groote branden breken in het centrum van de stad uit. Deze wijken lig gen niet onder het vuur van de artillerie der opstandelingen, zoodat „het voor ons mogelijk is de stad met zoo weinig mogelij ke schade te veroveren", schrijft het hoofd kwartier verder. Aan het front van Guadalajara maakte de vijand van den dichten mist gebruik om een aanval te doen op Almadones. De op standelingen deden een tegenaanval en de regeeringstroepen werden met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Het geheele ryk onder militaire dictatuur. Madame Tabouis schrijft in „1'Oeuvre", dat over eenigen tijd de regeering in Duitschland geheel ge wijzigd zal worden op zoodanige wijze, dat alle actie van het rijk onderworpen zal zijn aan het militair gezag. Het ontwerp van deze wijziging zou als volgt luiden: Hitier verheft ziqh meer boven de details van de uitoefening van het gezag. Hij zal zich meer onzichtbaar maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden ver toeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch de macht wordt uitgeoefend door een vice-kanselier, Göring. Göring zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.L von Ribbentrop, Keppler en een derde, welke nog niet bekend is. De rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een senaat, bestaande uit 200 door den Führer benoemde leden. Tenslotte zouden de prefecten meer direct aan het militair commando worden verbonden. Op deze wijze zou de Führer alle macht onder zijn geestelijke leiding houden en deze organisatie staat gelijk met de voor mobilisatie van de hulpbronnen van een geheel volk tot e e n geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij weten zeer wel, dat de industrieën, welke niet tot den oorlog voorbereiden, onderdrukt zullen worden. Verklaringen van den leider der Oostenrijksche legitimisten. De leider der Oostenrijksche legiti misten heeft tegenover den correspon dent van de Esti Kurir het volgende verklaard: In het bewustzijn van mijn verant woordelijkheid verklaar ik, dat Musso- lini algeheele sympathie koestert voor het denkbeeld der restauratie in Oosten rijk, alsmede in Hongarije. Men schrijft veel dingen omtrent mijn bezoek aan Rome, die niet juist zijn Zoo zijn o.a. de berichten omtrent een op handen zijnde Legitimistische actie niet juist. Ik ben evenmin naar Rome gegaan om een huwelijk van Otto voor te bereiden. De besprekingen te Weenen Hoewel omtrent de gisteren gehouden be sprekingen der drie mogendheden geen en kele officieele mededeeling is verstrekt, is toch wel reeds den eersten dag haar betee- kenis en draagwijdte gebleken. In welingelichte politieke kringen is men geneigd in de officieele erkenning van het Italiaansch-Ethiopische keizerrijk niet alleen het politieke feit van den dag te zien, doch ook het politieke feit van de conferentie zelve. Hongaarsche wenschen De Hongaarsche minister van buitenland' sche zaken, Kanya, heeft in de gisteren ge houden bijeenkomst der drie mogendheden den wensch van Hongarije inzake rechtge lykheid tot uitdrukking gebracht en zijn conferentiegenooten verzocht dezen eisch te willen steunen; hij is er weliswaar in ge slaagd hun principieele toestemming te ver krijgen, maar niet de conferentie te leiden in de richting van een te merkbare mani festatie dezer goedkeuring. Men gelooft, dat, indien het slot communi qué deze kwestie der rechtsgelijkheid zal vermelden, het slechts in gematigde termen zal zijn en op een wijze, welke verre zal zyn van polemisch. De kwestie van het herstel der Habsburgers. Ten aanzien van de kwestie van het her stel der Habsburgers wordt gezegd, dat dit een aangelegenheid is, waaraan iedereen denkt, doch waarover niemand spreekt. Het bezoek van Ciano. Door de informatorische besprekingen met Ciano kan, naar volgens het Duitsche nieuwsbureau hier verklaard wordt, de Oos tenrijksche regeering zich een duidelijk beeld vormen van hetgeen bij het bezoek van Ciano aan Duitschland besproken is, en vooral van de Duitsche zienswijze van het vragencomplex, dat op de consolidatie van het Donaubekken betrekking heeft. Aan een formeele uitbreiding van de pro tocollen van Rome zou niet gedacht zijn, doch wel kan gewezen worden op de moge lijkheid van uitbreiding van het terrein van actie in de richting van Duitschland. Overigens zullen de onderhandelingen niet slechts betrekking hebben op de kwesties der erkenning van het nieuwe Romeinsche keizerrijk door Hongarije en Oostenrijk, doch vooral ook op de houding dezer staten en Italië jegens den Volkenbond, mocht de kwestie van het Legitimisme besproken wor den, dan kan, in tegenstelling met anders luidende geruchten, slechts het niet actueel zijn van deze kwestie de grondslag van der gelijke besprekingen zijn. Bij het diner, dat bondskanselier Schusch- nigg gisteravond te Schönbrunn aanbood aan de ministers van Italië en Hongarije za ten de leiders van de buitenlandsche dele gaties, geaccrediteerd bij de regeering te Weenen, mede aan. Schuschnigg bracht zyn toast op den „koning van Italië en keizer van Ethiopië" uit, in tegenwoordigheid van het diplomatieke corps. Communiqué in voorbereiding. In het communiqué, dat over de resultaten van de conferentie van Weenen in voorbe reiding is, en waarvan men de publicatie heden verwacht, zal vermoedelijk over het Duitsch-Oostenrijksch verdrag van 11 Juli gesproken worden als een middel tot Euro- peesche overeenstemming. Ook zal in gunstigen zin worden gespro ken over de Hongaarsche eischen van rechts gelijkheid en zal gewezen worden op een eenheidsfront van de onderteekenaars van het protocol van Rome tegen de bolsjewis tische propaganda. Hongarije volgt spoedig. Bij een banket, door bondskanselier Schuschnigg aangeboden aan de gedelegeer den ter conferentie, heeft Schuschnigg een dronk uitgebracht op „den koning van Italië en keizer van Abessinië". De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, Kanya, verklaarde, dat de rijks' bestuurder bij zijn aanstaand bezoek aan Rome den koning van Italië er van in kennis zal stellen, dat Hongarije hem erkent als keizer van Abessinië. Prins Bernhard, die na het ver krijgen van het Nederlanderschap tot cavalerie-officier zal worden benoemd, wordt ingedeeld by het lste half-regiment Huzaren te Amersfoort. Na de plechtige installatie en beëediging zullen te Amersfoort de gezamenlijke officieren der cavalerie den Prins een feest maaltijd aanbieden. Vyf redders in brand geraakt en later overleden. Tijdens een zwaren storm is nabij het plaatsje Rocca Gorga tengevolge van ijsaf zetting een bombardementsvliegtuig neerge stort. Van de inzittenden zijn er vier om het leven gekomen en één zwaar gewond. Een zesde inzittende wist zich met behulp van zijn parachute te redden. Tijdens het reddingswerk werden, doordat de uit het toestel stroomende benzine vlam vatte, vijf burgers zoodanig gewond, dat zij spoedig overleden. Geen ideologische maatregel, alleen een maatregel uit veiligheidsover wegingen. Oud-minister Mandel, Kamer-afge vaardigde voor het departement van de Gironde, heeft gistermorgen voor zijn kiezers in den Medoc een redevoering uitgesproken ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand. In deze rede gaf hij een uitvoerige verde diging van het Fransch-Russische pact. Spr. begon met te herinneren aan de ver dragschendingen door Duitschland, o.a de herbewapening, die slechts platonisch door den Volkenbond veroordeeld is. Het is, ge zien deze houding van den Volkenbond, be grypelijk, dat Laval toen besloot tot zijn reis naar Rome en tot het afsluiten met Rusland van het pact, waarover de onder handelingen onder Doumerque begonnen waren. Wanneer Frankrijk dit pact niet ge sloten "had, zou Duitschland het misschien gedaan hebben, en welk profijt zouden de Duitschers eventueel niet getrokken hebben uit het onmetelijke Russische reservoir. Naarmate de verkiezingen echter nader den, wijzigden zich veler standpunten. Men ging het pact meer beschouwen van een binnenlandsch politiek standpunt. De vij andschap jegens het pact nam toe sinds het sluiten van het volksfront. Het pact is ech ter niet om ideologische redenen gesloten, maar uit een gemeenschappelijke behoefte aan veiligheid. Men weet nergens beter dan in de Wilhelmstrasse, dat Rusland thans niets in zyn schild voert. Trouwens Duitsch land legt autowegen naar de Fransche gren zen aan en hoopt driekwart van zijn divi sies aan de Fransche grens op. Het is dui delijk, dat men aan gene zijde van den Rijn Frankrijk als gijzelaar wil behandelen, en het voor de keus wil stellen het pact te ver breken of de dreiging te ondergaan van een bestraffenden oorlog, dien op grond van al tijd gemakkelijk te vinden incidenten zou worden voorgesteld als een noodzakelijkheid voor eigen behoud, ja zelfs voor de sociale verdediging. Er bestaat geen éénrichtingsbondge- nootschap, aldus ging Mandel voort. Een land kan slechts bijstand verwer ven, als het aangevallen wordt, wanneer het zich zelf bereid toont andere landen in geval van agressie te hulp te komen. Strijden voor zyn bondgenooten is strij den voor zich zelf. „Wat zou er gebeu ren, vraag ik U, wanneer Duitschland, na een expansie in de Oekraine en na een moord op de staten, die wij tot le ven en vrijheid en onafhankelijkheid hebben gewekt, zich naar het Westen wilde keeren? Hoe zouden wij het hoofd moeten bieden aan dien kolos, die in- tusschen nog toegenomen zou zijn met 15 tot 20 millioen bewoners, terwijl men thans reeds al te zeer verschrikt lijkt bij de gedachte zich opnieuw met hem te moeten meten? Mandel verklaarde tenslotte: „Het is hoog tijd, dat wij te kennen geven, wanneer wij prys stellen op een nauwe entente op diplo matiek gebied met Sovjet Rusland, dat het in het belang van den vrede wenschelijk zou zijn over te gaan tot een militaire com pleteering. Daartegenover staat, dat wij nooit met de Komintern hebben onderhan deld". Om bondgenooten te hebben, moet men sterk zijn. Een te overwegen voor beeld is, hoe Frankrijk tijdens den oorlog gered is. Al is de toestand minder tragisch den negentien jaar geleden, hy is daarom niet minder verontrustend. Vandaag, evenals in 1917, is er slechts één middel tot redding, regeeren. Ook thans is er nieuwe kans op bergstorting. By de bergstorting gisternacht is bij na drie millioen ton grond naar beneden gekomen. De wegen, die juist weer her steld waren, zyn opnieuw vernield. Het geheele dal is met rolsteen gevuld, de bevolking is gevlucht. Men heeft het vee kunnen redden. De ryksbioloog Bugges, die na het onge luk van 13 September nieuwe bergstortin- gen voorspeld heeft, is van meening, dat de bodem ook thans nog niet tot rust is geko men.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1