r Doelmatig adverteeren wint een halt millioen klanten. Amstetdamsdhe Jbeucs Pluimveeteelt. fuchivaact JUovinciaal Tlieum Spoct Jju^ezouden Stukken JUnwieuws de britsche bewapening. .58Uwetdand ZWAAGDIJK ioo?/M 22% 24Vs TABAKKEN. Aanleg van veertien militaire vliegvelden. Volgens een mededeeling van den onder staatssecretaris van luchtvaart is men se dert 1 Januari bezig met den aanleg van veertien miltaire vliegvelden. DE VERGADERING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Sir Philip Sassoon over lucht- verbinding met Amerika. De onder-staatssecretaris van luchtvaart, Sir Philip Sassoon, heeft in antwoord op in het Lagerhuis gestelde vragen ten aanzien van een Britsche luchtverbinding over het noordelijk en zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan medegedeeld, dat sedert de op 30 Juli aangekondigde overeenkomst tus- schen de regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Canada en den Ierschen Vrij staat en de regeering der Ver Staten onder handelingen zijn voortgezet over de instel ling van een luchtvaartdienst over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Men is druk bezig met de voorbereiding van luchtbases in den Ierschen Vrijstaat en op New Foundland. Deze luchtbases zullen volledig uitgerust zijn met de noodige radio- en meteorologische stations. Sir Philip sprak de hoop uit, dat in het voorjaar met de proefvluchten een aanvang zal kunnen worden gemaakt en dat de ge regelde dienst zal kunnen worden geopend, zoodra voldoende ervaring zal zijn opge daan. Wat de luchtverbinding over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan aangaat deelde Sir Philip mede, dat daarover voor stellen zijn ontvangen, welke thans worden bestudeerd. Het begin van den dienst zal afhangen van het resultaat van dit onderzoek. Het Lagerhuis heeft met 237 tegen 119 stemmen een motie, ingediend door Attlee, waarbij het Huis werd uitgenoodigd verte genwoordigers van de deelnemers aan den hongermarsch aan te hooren, verworpen. Verschillende sprekers der arbeiders-partij mengden zich in het debat ten gunste der motie, oa. Sir Stafford Cripps en miss Ellen Wilkinson. Deze laatste heeft onlangs de werkloozen die te voet van Jarrow naar Londen waren gekomen, vergezeld. Morgen zal het Lagerhuis het debat over landverdediging hervatten, terwijl Maandag een aanvang zal worden gemaakt met de tweede lezing van het wetsontwerp omtrent de openbare orde. EEN REDE VAN DEN DUITSCHEN MINISTER VAN ONDERWIJS. Over de opvoeding in den nat.-soc. staat. De rijksminister van onderwijs, Rust, heeft ter gelegenheid van de opening van acht nieuwe kweekscholen een rede gehou den, die per radio werd uitgezonden. Rust zeide onder meer, dat de nationaal- socialistische staat de eerste is, die kracht tot leven put uit een eigen wereldbeschou wing. De geestelijke, zedelijke en religieuze vorming werd vroeger in hoofdzaak aan de kerken overgelaten en aan de kerken onder geschikt gemaakt. De nat.-socialistische staat vermag dingen te presteeren, waartoe de staat, die geen wereldbeschouwing heeft, onmachtig is. Dat is van beslissende betee- kenis in een tijd, waarin de kerken klaar blijkelijk in een groot deel van de wereld de macht over de geesten hebben verloren Voor de Duitsche scholen is daarmede een nieuwe verantwoordelijkheid ontstaan. ZAL DE EGYPTISCHE PIASTER DEVALUEEREN? Kapitaal vlucht naar het buitenland. Groote bedragen buitenlandsch kapitaal verlaten sinds eenigen tijd Egypte, meeren- deels uit vrees dat de Egyptische regeering zal overgaan tot een devaluatie van den piaster. De koers van den piaster ten op zichte van het pond sterling is op het oogen- blik 97% en is aan het pond sterling gebonden. Sedert de devaluatie van den Franschen franc doen herhaaldelijk geruchten de ronde, volgens welke de Egyptische regee ring voornemens zou zijn het Fransche voorbeeld te volgen. Niettegenstaande officiëele verklaringen der regeering dat er geen devaluatie van den piaster zal komen, blijven deze geruch ten in buitenlandsche financiëele kringen aanhouden. Zelfs ondanks de stellige verzekering van den minister van financiën, Makram Pasja, dat, zoolang hij er is, er geen devaluatie za' konten, blijft de ongerustheid in handels- en financiëele kringen bestaan. In 1935 heeft er in Engeland een zeer vooruitstrevende reclamecampagne voor Electriciteit geloopen (die trou wens dit jaar zeer energiek doorge voerd wordt). Officieele gegevens over het resultaat toonen nu aan, dat men ongeveer een hnlf millioen nieuwe klanten ver wierf; dus menschen, die van andere verwarmingsmethoden overgingen naar electriciteit. Bovendien werden in datzelfde jaa niet minder dan 250.000 electrische kookapparaten geplaatst. »Wy willen in 1936 een toename van ruim een millioen electriciteits-ver- bruikers", verklaarde de Electrici- teits-Commissie. Welnu, zij zijn goed op weg. met doelmatig adverteeren kan men onge veer alles bereiken. Volgens den specialen correspondent van de „Financial News" wordt op het oogenblik in regeeringskringen een devaluatie van den piaster onmogelijk geacht. Een belang rijke financiëele autoriteit deelde den cor respondent het volgende mede: „Als de Egyptische regeering verstandig is, zal zij niet overwegen den piaster van het pond sterling los te maken, doch het is onmogelijk te zeggen, of de regeering zich zal kunnen blijven verzetten tegen den druk der grondbezitters, die devaluatie, wel ke een stijging van de katoenprijzen zou medebrengen, als de eenig mogelijke oplos sing beschouwen. OPSLAGPLAATS VAN BOOTEN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Veel jachten verbrand. Hedenmiddag om twee uur brak door on bekende oorzaak brand uit in de booten bergplaats van den bootenverhuurder D. Vlug, gelegen aan de Bloklaan te Loos- drecht. De bergplaats was geheel gevuld met booten en luxe jachten. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, bestreed het vuur doch kon niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Zij wist ech ter te verhinderen, dat ook de belendende perceelen door het vuur werden aangetast. De loods was tegen brandschade verze kerd. Of de booten verzekerd waren, is niet bekend. ZIEK GEWORDEN NA HET ETEN VAN HOOFDKAAS. 16 Patiënten. In het St. Jozefklooster te Herzogenrath grenzende aan Kerkrade, zijn een 16-tal per sonen onder wie ook de zuster-overste en andere zusters na het gebruik van hoofd kaas ernstig ziek geworden. De patiënten Hjden aan vleeschvergiftiging. In het ziekenhuis bevinden zich acht be hoeftige personen, die van het klooster voedsel hadden gekregen. De toestand van de patiënten levert geen direct levensgevaar op. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. De pluimvee-tentoonstelling te Hannover. Onlangs heb ik er de lezers op attent gemaakt dat er in October een belangrijke pluimveetentoonstelling te Hannover zou plaats vinden. Nu we deze gezien hebben wil ik er een en ander over vermelden, temeer omdat er verschillende interes sante kwesties in de Duitsche pluimvee houderij verband mede houden. Bijna ge lijktijdig had er een groote tentoonstel ling in Londen plaats, terwijl ik meteen al weer wil wijzen op de interessante be- drijfs-tentoonstelling welke van 1416 November in Gent gehouden zal worden. Deze Gentsche show is in haar soort wel de beste die ik in Europa ken en een be zoek ten volle waard. De tentoonstelling in Hannover opent het seizoen 193637, welke zijn hoogte punt vindt in de rijkstentoonstelling welke in Februari tijdens de groene week in Berlijn gehouden zal worden. Om op deze hoofdtentoonstelling te mogen inschrijven moet men op eenige der groote shows gedurende dit seizoen in de een of andere klasse het predicaat: „best dier" gehaald hebben. Er bestaat dus in Duitschland een soort competitie-systeem, alleen de besten worden op de kampioenschaps-tentoon- stelling toegelaten ~n deze tentoonstelling te Berlijn stijgt daardoor enorm in waar de. Op deze kampioenschaps-tentoonstel- ling te Berlijn mogen ook geen nieuw ge fokte rassen vertoond worden, wie dus iets nieuws had moest daarmede in Han nover verschijnen. Hannover had dit jaar het enorme aan tal van 7015 nummers van 1400 inzenders, dat is 2000 meer dan verleden jaar. We gens plaatsruimte had men nog vele aan meldingen moeten afwijzen. Het enthou siasme bij de sportfokkers in Duitschland is dus zeer groot. Er waren 2868 nummers kippen, 938 krielen, 283 eenden, ganzen en kalkoenen, 2873 duiven en ongeveer 50 valières met foktoomen. Als men bedenkt dat dit alles (behalve de duiven) jonge dieren moesten zijn dan kan men begrij pen dat er in Duitschland elk jaar al heel vroeg gebroed moet worden om de dieren voor de beroemde tentoonstelling in Han nover klaar te krijgen. Onder de kippen waren er 441 nummers Rhode Island Reds, 419 Wyar.dottes, 850 Leghorns. Dieren waaraan vrijwel geen fouten zijn krijgen in Duitschland een V (voortreffelijk). De duivenkeurmeesters zijn daar royaler mede dan de kippenkeurmees-ers, onder de kipper vielen maar 1? V's, onder de krielen maar 2, doch onder de duiven niet minder dan 36. Opmerkelijk is het dat onze nationale bedrijfsdassen, die men n ons land op tentoonstellingen niet eens in grooten getale ziet, hier vertegenwoordigd waren met 110 Barnevelders en 120 Wel- summers. Onder de nieuwe fokproducten merkten we op: blauwe, goudgezoomde Leghorns, roode en blauwe Rijnlanders, witte Wel- summers. De kwaliteit van het tentoonge stelde was dit jaar uitstekend en alles zag er keurig verzorgd uit. Een aantal van 70 keurmeesters had de dieren te beoor- deelen. Daaronder was de 85-jarige eere president van den Duitschen Bond die nog lustig 100 dieren voor zijn rekening nam. Het bezoek was jammer genoeg op de beide eerste dagen erg matig. Zondags was het zeer druk, doch dat zijn minder de echte pluimveemenschen als wel de dag- jesmenschen die elke soort tentoonstelling bezoeken. In nauw verband hiermede staan de in zendingen der industrie. Als er weinig kooplustig publiek komt, ziet de industrie er weinig heil in voor een stand geld te betalen en de verdere onkosten daaraan verbonden. De industrie was dan ook maar matig vertegenwoordigd, hoewel er vooruitgang met verleden jaar te constateeren viel. Ik vernam zelfs dat de Vereeniging van Pluimvee-Industrieelen besloten heeft volgend jaar niet meer te Hannover te exposeeren. De belangstelling voor de fokhanen- veiling was zeer groot. Er waren 168 Witte Leghorn en Rhode Island hennen die vlot koopers vonden. Een Wit Leghorn haan bracht 145 mark op, een andere 115 mark. Over het algemeen waren de prijzen van 20—40 mark, dus wel een bewijs dat de belangstelling voor een goede haan groot is. De vakpers in Duitschland is uitste kend. Een blad als de Geflugel Börse bracht eenige dagen na de tentoonstelling reeds een extra uitgave waarin alle V- dieren gefotografeerd waren. Bovendien gaf het interessante artikelen van des kundigen, hetgeen blijkt uit de ondertee- kening. (Nadruk verboden). Dl. B. J. C. TE HENNEPE. Neen, een echte bruut is meneer Janssen (met twee „essen") niet. Maar hij ,jtaat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel.... ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak is op de thuisreis te Athene aangekomen. De Perkoetoet is op de thuisreis te Medan aangekomen. DE NAJAARSVEEMARKT TE HOORN. De groote najaarsveemarkt kenmerkte zich gister door een goeden aanvoer, terwijl er van een vrij levendigen handel mocht worden gesproken. De prijzen vielen over het algemeen, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, niet tegen. Een bijzonder feit herdacht de heer A. Wiering van Zwaagdijk, n.L dat hij gedu rende 60 jaren zonder eenige onderbreking de Hoornsche najaarsveemarkt als aanvoer der heeft bezocht. In verband hiermede is 's morgens op het stadhuis door den bur gemeester den heer Wiering een herinne ringsmedaille aangeboden; de jubilaris is voorts o.m. door den marktmeester, den heer Voorbergen, gecomplimenteerd en op de markt is van de versierde stand, van een passend huldigingsopschrift voorzien, een foto genomen. Wat de markt als zoodanig betreft, kan nog worden opgemerkt, dat nu er geen koeien meer op het Kleine Noord worden geplaatst, de Veemarkt zelf geheel was bezet. Bliksem sloeg in drie woningen. Tydens de onweersbui van Dinsdagavond is de bliksem alhier in een 3-tal woningen, gelegen onder de gemeente Wognum, inge slagen, zonder echter brand te veroorzaken. In het perceel van den heer G. Jong Gz. werd een gat in den muur geslagen, bij de erven Rood geraakte een juffrouw bewuste loos en bij den heer C. Rood moest het meubilair het ontgelden. De draden van het electrisch net waren tevens afgeknapt. CORRESPONDENTIE. Pacivolo-bestuur. Het verslag van Uwen feestavond van Zaterdag kwam eerst hedenmiddag in ons bezit, zoodat het te laat is, om het thans nog te publiceeren. G W. alhier. Er zullen er velen zijn, die hetzelfde opgemerkt hebben als U thans doet. Het lijkt ons in de gegeven omstan digheden niet tactisch daarop nog eens in het bijzonder in onze courant de aandacht te vestigen. Red. Alkm. Crt. D.A.W.'s EERSTE ZEVENTAL. In den wedstrijd tegen D.J.K. II op Zondag a.s. Op de gisteravond in de „Overdekte" ge houden training van D.A.W. is na een oefen partijtje tusschen het eerste en het tweede zevental de volgende ploeg samengesteld, welke dan a.s. Zondag zal uitkomen tegen D.J.K. II (Amsterdam): A. D. Imhülsen A. v. Beek Caarls Ooyevaar Soecker Niezen Imhülsen Jr. Reserve: Hansen. Zooals bekend, is deze wedstrijd de twee de uit de wintercompetitie en het valt te be zien of D.A.W. zich goed zal hoiRlen tegen deze uiterst snelle Amsterdammers. Wij wil len evenwel het beste er van hopen. SINT MAARTEN-AVOND 1936. M. de Redacteur. Gelukkig het is acht uur. De deur behoeven we echter niet te sluiten, die hadden we vanwege den over last die ons vanaf vijf uur werd aange daan, reeds om half zes gesloten, alleen de lichten hadden we laten branden om vanuit d,e donkere kamer te kunnen zien of zich misschien een klant aan de deur aanmeldde, want dan holden we spoedig naar den winkel. De groepen „bedelaars", die haast zon der onderbreking kwamen opzetten, heb ben ten getale van ruim 200, vanaf vijf uur tot bij achten, aan onze deur geram meld. Sommige meisjes uitten hun mis noegen over het gesloten zijn van onze winkeldeur door eenige malen op den knop van de electrische huisbel te drukken, ter wijl een paar jongens hun misnoegen uitten door met hun vuisten op de geluk kig nogal dikke spiegelruit van onze voor deur te slaan, om nog maar niet te spreken van de „lieflijke" verwenachingen die door sommigen werden geuit. Och och, wat is die Sint Maartenavond een wanhopig iets geworden. Ondanks het verzoek van den heer com missaris van politie, was de toestand even tergend als vorige jaren. Alleen een alge heel verbod om aan de huizen te vragen kan aan dezen overlast een einde maken. Ik hoop dan ook van harte dat de politie 't volgend jaar dit verbod wil uitvaardi gen, ze zal daarmede zeer zeker honderden winkeliers en ook zeer vele bewoners van dichte huizen een groote weldaad bewij zen. Met dank voor de opname. Een winkelier. (Wij geven toe, dat het voor vele inwo ners niet prettig is een paar uur naar de bel te moeten loopen om aan de Sint Maar- tenskinderen wat kleine gaven uit te deelen. Evenwel hebben wij met voldoe ning geconstateerd, dat de groote en bijna volwassen jongens en meisjes zich dit jaar in veel mindere mate hebben aangemeld en het Sint Maartensfeest hoofdzakelijk door de kleintjes gevierd is. Het is maar éénmaal in het jaar Sint Maarten en tallooze kinderen hebben al dagenlang in vreugdevolle verwachting geleefd dan met hun lichtjes langs de deu ren te mogen gaan. Een ingezetene en vooral een winkelier die in het begin van den avond al zijn deur grendelt en alleen naar den winkel holt als er een klant komt, doet op Sint Maar- tensavond iets, dat wij niet sympathiek r» kunnen vinden en alhoewel wij natuurli onder geen enkele omstandigheid een bn taal optreden van sommige kinderen ve dedigen, begrijpelijk is het toch, dat ve oudere lichtjesdragers geprikkeld word als zij voor een verlichten winkel met c vaste deur staan te zingen. De zeer vele winkeliers en het nog groo ter aantal partiulieren, die op dezen kin deravond moeite noch kosten gespaai hebben om telkens weer naar de deur t loopen en de kleintjes wat lekkers t geven, hebben weer bewezen hoevelei zich gelukkig nog in het kinderleven kun nen verplaatsen. Red. Alkm. Crt.) KONIGSWALZER IN DE HARMONIE. Het theater Harmonie brengt morger, weer een van die charmante, vlotte Ufa films, die men na „Het Congres Danst reeds meerdere malen heeft gezien. Maar Königswalzer, met Willy Forst, Paul Hor- biger en Carola Höhn en Heli Finkenzellc in de hoofdrollen, overtreft ze alle. Heli Finkenzeller bleek in deze film een uitstekende vondst. Zij speelt de mooie Therese op geestige wijze, zich gemakkelijk bewegend en met een mooie stem. Meerdere bladen noemden haar spel een verrassing. Van de heeren Forst en Hörbiger is men reed5 voldoende op de hoogte. Zij zijn ook in deze film prachtig op dreef. De H. Crt. schreef: „Een film, die wij met stijgend enthousiasme hebben genoten". Wel een bewijs, dat den filmliefhebbers hier weer eens echt een film wordt geboden, waarvan zij in alle opzichten kunnen genieten en die hen doe» meeleven van het begin tot het einde. Mede door de vlotte muziek, waarin de wals trion feert, geeft het filmverhaal van den jongen keizer Frans Joseph en koning Max van Beieren groote voldoening. LAUGHTON IN „DE ELLENDIGEN". In het Victoria-theater. Vanaf morgen zal in het Victoria-theater de Amerikaansche verfilming van „Les Misérables" voor het eerst plaatshebben. Wij ontleenen aan den inhoud het vol gende: Feitelijk al inzettend met de opwindende achtervolging van het rijtuigje van Jean Valjean en de kleine Cosette (met welk een Amerikaansche plezier en met wel een Amerikaansche vaart is zulk een episode gemaakt!) vindt de liefdesgeschiedenis tus schen Cosette (Roche le Hudson) en den student Marius (John Beal) mitsgaders Jean Valjean's (Fredrich March) helden moedige opofferingen en zijn laatste ont moetingen met Javert (Charles Laughton) van Donderdag 12 November 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCBEDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers 1934 1934 1930 250 STAATSLEENINGEN. 4 Neder I. 4 Ned -Indiê 5K Uuitzchiand idem met verklaring BANK-INSTELLINGEN. Amstcrd. Bank Handel Mpij. Cert v. Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND BINNENL Alg. Kunstzijde Unie Calv4 Oelit Cert. NederL bord Pbiiipt GloeiL Gem Bezit Unilfver INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Citiee Service Kennecott Copper i lOOVis 157 171 ÖÖVe 144% 141 i 51'YM 89 254% 2B 1% 167r'/ig 75% 40*/lg 54'%, 3l/i# 46^16 Standaard Brands 13%, Stael comm U. S. Lastbar CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. ind Suiker Unie Vore'eolanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Eaplor. Mij. Rediaog Leboog PETROLEUM. Dordtscbe Pctr. Kon Petr. Per lak Philips Oil Sbsll Union Tide Water RUBBERS. Amstsrd. Rubler Deli Bat. Rubbar Hessa Rubber Ooetkust Serbadiadi 587/IS 3'Vi» 439 176 145% 45% 26 50 182 223 38U/, 404% 89% 36'/j« 207/,, 16»/i» 274 163% 18»% 69Vs 127 Interc. Rubber 38/» SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot e Scheepvaart Unie Deli Batavia1 Ouda Ueli Seoembeb s t e e AMER SPOORWEGEN. 2% 9'V. 2561/, 314V. 2/0% pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 22V, 24% 24% 89 144 50%-% 87 252 2/5-6 167% 50% 50%-% 50% 278%-f 166*. 278-% 166%-7 278-% 16t%-/ 75% 40'/i» 54% 3% 46% 40*-Vi, 54% 40*-%, 54.7/w 40%, -f 54%-% 467/,, 467/„ 46% 58%, 58% 58% 436.7 175 145 43% 435 433-4% 1/6 145 43% 4 432%.4 144 44% 182 225 4041-3* 89 403 89* 9 403*% 91% 403*-% 20%, Hi-%» 20%-% 16%, 20*-V), 16*-%, 20*-%, 16* ®/l8 271% 2 163% *5 274(3* 187% 273.% 272»/, 3 3%, 3% 126 3%» -% 92% 92% 92%.3 245 246 307% 245 307 264 Atehisoo lopeka «•..SI 57% 57% Southern Pacific 33'/, 18% 18 Union Pacific 194% lüe% gNoteering per 50. z) ez-coupon tEiolaun. PKOLONGA1 IE vorige koers 1% pCt. Heden 1 pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM *Ezdi vidend Vorige Koers op NIET OFFICIEEL. koers heden 2 uur New- Vork 1-85»/* 1.85'/, Londen 9.06»/, 9.07 Berlijn 74.85 74.77 Parys 8.62 8.62 >4 Brussel (Belga). 31.42 31.42J4 Bazel 42.12% 42.73 40.40 40.40 46.70 46.65 45.50 45.45 6.51%

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7