Alcmaria Victrix I Kenriemers I De „Rembrandt"-film beleeft haar première in de Residentie. JCuast en Wetenschap Zondog a.s. 2 uur: Glimlachje Filmnieuws Een gebeurtenis voor de Haagsche uitgaande wereld. Charles Laughton met echtgenoote bejubeld. CHARLES LAUGHTON ALS „REMiütANui - sprints zouden worden verreden, aange broken. Dubbele puntentelling gold hier. De stand om elf uur was: Aan den kop: PijnenburgWals, Walthour Crossley, SchönPellenaars. Op één ronde: SlaatsCharlier, Billiet de Pauw. Op vier ronden: WambstLeducq, van der RuitBraspenninx. Op vyf ronden: Gebrs. van Kempen. Op zeven ronden: RiegerEhmer. Tusschen de derde en vierde sprint van het 11 uur klassement demarreerde Slaats en hij en Charlier namen een ronde terug, gevolgd door PijnenburgWals, die dus alleen aan den kop lagen. Tijdens de 11de sprint weer een poging van SchönPellenaars om weg te komen, doch SlaatsCharlier trokken het veld weer bij. Nog drie minuten, een en twintigste en laatste sprint, Piet van Kempen demarreert, hij zal de laatste winnen. Verder Slaats, Wals en Pellenaars. Nog enkele seconden, de strijd is beslist. Pijnenburg en Wals heb ben den eersten Rotterdamschen Zesdaag- sche gewonnen. Het schot knalt, Wals vliegt over den streep. Het Wilhelmus wordt ingezet. Dan nog de huldiging, bloemen en de verdere ceremonie, die aan het slot van een Zesdaag- sche wordt gepleegd. De eindstand luidt: Aan den kop: PijnenburgWals 478 pnt. On één ronde: 2. SlaatsCharlier 418 pnt.; 3. SchönPellenaars 211 pnt.; 4. Walthour Crossley 210 pnt. Op twee ronden: 5. Billietde Pauw 225 punten. Op vier ronden: 6. Van der RuitBras penninx 120 pnt.; 7. WambstLeducq 72 pnt. Op vijf ronden: 8. Gebrs. van Kempen 347 punten. Op acht ronden: 9. RiegerEhmer 109 pnt. Motoren. DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Van 12—17 Juli 1937 in Engeland? Gisteren werd in Parijs een aanvang ge maakt met het tweedaagsche congres van de F.I.C.M. (internationalen motorrijders bond) Op dezen eersten dag werden slechts voor-besprekingen gehouden, zoodat dat een definitieve datum van de internationale mo torsport-agenda, die op dit congres zal wor den samengesteld, vastgelegd werd. Enge land, dat zooals men weet, de internationale motorzesdaagsche, welke dit jaar te Duitsch- land werd gehouden, won, heeft het recht, dit motorsport-evenement thans te organi seeren en het wil hiervan geen afstand doen. Reeds werd door de Engelschen aangekon digd, dat de motorzesdaagsche in 1937 van 1217 Juli in Engeland zal worden verre den. De overige data zullen eerst vandaag wor den vastgesteld. Schieten. SCHIETWEDSTRIJDEN B. V. L. Woensdag j.L zijn wederom de jaarlijksche korpsschietwedstrijden van den B. V. L. in het verband Alkmaar gehouden op de hier voor ingerichte banen in 't Wapen van Heemskerk, Breedstraat, Alkmaar. Aan deze wedstrijden is deelgenomen door 39 afdeelingen, alsmede de sectie Motor- dienst Alkmaar. In verband met de propaganda-bijeen- komst, die des avonds plaats vond in 't Gulden Vlies, was het aanvangsuur gesteld op 9 uur. Onder groote belangstelling vond de offi- cieele opening van den wedstrijd plaats door den secretaris van de gewestelijke commis sie, den heer J. Ottenbros, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette en de beste wenschen uitte voor het welslagen van dezen belangrijken dag voor den B. V. L. Weldra waren alle banen druk bezet, doch niettegenstaande de zeer groote deelname had alles een zeer vlot verloop. Buitengewoon groot was de belangstelling van de zijde der autoriteiten, waarvan velen vergezeld waren van hunne dames en die in den loop van den dag de wedstrijden gade sloegen. Noemen wij hiervan kapitein F. G. Belonje, die generaal Duymaer van Twist vertegenwoordigde, generaal-majoor K. N. I. L. b. d. C. H. M. H. Kiës, vergezeld van kapitein Karres, burgemeester jhr. F. H. v. Kinschot, burgemeester S. Middelhof en burgemeester Sutman Meyer, resp. voor zitter en penningmeester van het verband Alkmaar, burgemeester van Rheenen, ma joor Verschoor en tal van reserve-officieren, waarvan eenigen de commissie van ont vangst vormden. De wedstrijden kenmerkten zich door een buitengewone spanning, daar er zeer goed werd geschoten en er een felle kamp werd gestreden. Klokslag half vier werd het einde aange kondigd en door de voortvarendheid van den heer van Gijzen waren de schietbanen weer herschapen in de zoo welbekende ge zellige en comfortabele zaal, waar tevens de prijsuitreiking p'aats vond. Alvorens hiertoe werd overgegaan, richtte burgemeester Middelhoff woorden van hartelijken dank tot allen, die hadden mede gewerkt tot het welslagen der wedstrijden en dankte spr. de talrijke B. V. L.-ers voor de buitengewone opkomst en deelname. Op verzoek van spreker verklaarde Z.E. generaal-majoor Kiës zich bereid om de vele prijzen persoonlijk uit te reiken en richtte Z.E. vooraf een kort opwekkend woord tot de B. V. L.-ers. Vervolgens overhandigde Z. E. de diverse prijzen, deze vergezeld doen gaande met een hartelijk toespraakje en handdruk. De uitslagen luidden als volgt: Korpswedstrijden: le pr. wisselbeker B. V. L. afd. Hoorn, 138 p. Deze wisselbeker is thans in het definitieve bezit gekomen van de afd. Hoorn, daar zij deze twee achtereenvolgende jaren heeft weten te bemachtigen. 2e pr. lauwertak, motordienst Alkmaar, 137 p.; 3e pr. B. V. L. afd. Egmond, 136 p.; 4e pr. B. V. L. afd. Castricum, 135 p.; 5e pr. B. V. L. afd. Heiloo, 134 p.; 6e pr. B. V. L. afd. Medemblik, 131 p.; 7e pr. B. V. L., afd. Heerhugowaard, 131 p.; 8e pr. B. V. L. afd. Andijk-Oost, 131 p.; 9e pr. B. V. L. afd. Ursem, 131 p. Wedstrijd plaatselijke leiders: 1. v. Wen sen, Den Helder, 49 p.; 2. N. Mooy, Limmen, 48 p.; 3. K. Spijker, Medemblik, 48 p.; 4. W Wittebrood, Egmond, 47 p.; 5. W. Giltjes, Broek op Langendijk, 47 p.; 6. A. Schipper, Graftde Rijp, 46 p.; 7. C. Dekker, Ven huizen, 46 p.; 8. G. Hoetjes, Heiloo, 45 p.; 9. N. Bosch, Nibbixwoud, 45 p. Personeele wedstrijd: 1. J. Nieuwenhof; 2. Hoogzaad, Spanbroek; 3. J. v. Schoon hoven, Alkmaar; 4. C. Vasbinder, Alkmaar. Vrije baan: 1. J. Nieuwenhof; 2. C. Vas binder, Alkmaar; 3. Th. v. Gijzen, Alkmaar; 4. Jac. Ursem, Ursem. Geluksbaan: 1. Th. v. Gijzen, Alkmaar; 2. J. de Bree, Beemster; 3. C. Mulder, Beemster; 4. N. Klaver. Vermelden wij nog, dat van particuliere zijde tal van prijzen welwillend beschikbaar waren gesteld. Let nu goed op heeren! want deze oefening moeten we de eerstvolgende dagen leeren! (Van onzen specialen verslaggever) Er zal wel nimmer in ons land met meer spanning naar de première van een film zijn uitgezien, dan naar die van Alexander Korda's Rembrandt, waarin Charles Laughton de rol van den groot meester der Hollandsche schilderkunst ver tolkt. In Hollywood, waar de premières van belangrijke films altijd als een gebeurtenis worden beschouwd kon een film geen grootscher ontvangst worden bereid, dan die welke gisteravond deze Rembrandt- film in het Haagsche City-theater beleefde. Een file van auto's versperde voor den aanvang het verkeer in de straten; politie hield de talrijke nieuwsgierigen op een af stand en in den wijden ingang van het the ater verdrongen zich dames en heeren in avondtoilet, alles ten teeken dat er in het Haagsche leven iets van belang gebeurde. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen en enkele leden van het corps diplomatique woonden de voorstelling bij en een theater vol genoodigden heeft voor het eerst deze typisch Nederlandsche film van buitenlandsch maaksel aanschouwd. Wam wel is de vorige week te Londen de „we reldpremière" gegeven, maar thans vertoon de zij zich voor het eerst aan een publiek, dat niet uitsluitend uit journalisten en of ficials bestond. Onder die vele genoodigden namen de vooraanstaande persoonlijkheden, die de film gemaakt hebben tot wat zij was, een hooge plaats in. Charles Laughton, de spe ler van de hoofdrol, zijn vrouw Elsa Lan- chester, die de rol van Hendrik je Stoffels speelde, de regisseur Alexander Korda, de scenario-schrijvers Carl Zuckmayer en on ze Johan de Meester Jr. hebben hier in Den Haag voor de zooveelste maal hun film ge zien, waaraan ze zoo uitermate veel zorg hebben besteed, en het publiek heeft hen van harte en met warmte na afloop toege juicht. Een zeer gemengd buitenlandsch gezel schap Engelsche spelers, een Tsjechische regisseur en een Oostenrijksche scenarist heeft hier samengewerkt tot het bereiken van een glansrijk geheel. Er was ook een landgenoot bij, wiens arbeid wellicht nog het meest tot de harten der Nederlanders spreekt. Johan de Meester Jr. was als tech nisch adviseur aan de voorbereidingen en de opnamen verbonden; hij heeft ervoor zorg gedragen, dat de sfeer uit het Holland onzer gouden eeuw zooveel mogelijk werd benaderd en misschien was die arbeid van hem wel het meest dankbare deel. Want hier raken we dadelijk het punt, dat ieder, die deze film aanschouwt, wel het sterkste moest treffen. De omgeving, waarin het gebeuren zich afspeelde, komt hier m vele opzichten wel heel goed tot haar recht. De talrijke interieurs mogen dan zoo min als décors der buitenopnamen volkomen overeenstemmen met wat wij er ons in den tegenwoordigen tijd met zijn talrijke voor landgenooten zoo overbekende overblijf sels in bouw- en schilderkunst van voor stellen, het lijdt geen twijfel, of het Hol land van de dagen van Rembrandt is hier tot leven gebracht op een wijze die soms van een groote overtuigende kracht is. Bij de interieurs is dat wel in de sterkste mate het geval. Al dadelijk de eerste beel den met de slaapkamer van Saskia weten ons in de juiste sfeer te plaatsen. Het door gordijnen omhangen praalbed, dat Rem brandt in den tijd van zijn grootsten wel stand als gevierd kunstenaar aan zijn vrouw tot slaapplaats kon geven, is een glorierijk requisiet van dezen tijd. Het bedrijvige dienstpersoneel daaromheen in de kleuren en flatteuse kleedij van die dagen voltooit dit beeld tot een kostelijk staal van degelijk oud-Hollandsche huiselijkheid. Elders zijn in deze film interieurs tot stand gebracht, die van de doeken van Vermeer afkomstig konden zijn. De gladde betegelde vloeren, het gansche meubilair, de kleine van glas in lood voorziene ramen, waar het licht in getemperde feestelijkheid doorschijnt, het komt ons alles zoo ver trouwd voor en het is zoo tot in den kern juist getroffen. Daaraan kan nauwelijks iets af doen de overweging, dat men veelal naar meer ruimtegeving gestreefd heeft dan met tijd en omstandigheden overeenstemt. Zelfs de hier en daar ietwat popperige en ope- rette-achtige exterieurs van het Amster dam van die dagen soms weinig in over eenstemming met het stadsbeeld, dat in talrijke overblijfsels nog heden tot ons spreekt vermogen geen afbreuk te doen aan den lof die hiervoor in ruime mate is verdiend. |Wij kennen het ook nu nog alles zoo goed Daarom zullen wij Nederlanders ook eerder geneigd zijn tot het maken van aanmer kingen en zal men in het buitenland zonder twijfel gemakkelijker erdoor worden ge roerd. Zoo is het ook met de figuur van Rembrandt, die hier in de persoon van Char les Laughton een nauwgezetten en serieu- sen vertolker heeft gevonden. Deze gezette man met zijn welgedaan gezicht is niet de Rembrandt, zooals we hem ons die voor stellen. Slechts in zijn later leven is er een treffende overeenstemming. Het zelfportret van den meester met den tulband zien we hier voor ons herleven. Dat is Rembrandt, zooals hij in armoedige omstandigheden door Amsterdams straten doolde. En ook daar vóór reeds is er een roerende overeenkomst wanneer we Rembrandt met den strooien hoed herkennen of met den zwarten flam bard, die ons allen van zijn portretten zoo dierbaar is. Hendrikje Stoffels komt ook al weinig overeen met de beeltenissen, die ons van haar zijn bewaard. Toch speelt Elsa Lan- chester deze rol, evenals Laughton de zijne, met een dramatische kracht, die overtuiging HIJ LEEK OP ZIJN EIGEN SCHIM. Eiken nacht slapeloos door indigestie. „Jarenlang heb ik geleden aan indiges tie. Eiken nacht weer kon ik er niet door slapen en ik leek wel op mijn eigen schim Ik raakte zoo uitgeput, dat men mij aan ried om 's avonds maar niet meer te dinee ren, van alles werd my aanbevolen, maar geen enkel middel hielp. Tegen Kerstmis, nu 3 of vier jaar geleden zag ik een Uwer annonces met „Neem Kruschen Salts en geniet dan van Uw Kerstdiner", of iets van dien aard. Ik begon het te nemen, zy het met wantrouwen, maar reeds na een paar dagen werden mijn aanvallen minder. Sindsdien bleef ik een trouwe Kruschen- gebruiker. Ik ben nu 50 jaar oud, en ik kan altijd alles eten zonder eenig onaangenaam gevolg en ik slaap uitstekend, dank zy Kruschen Salts." J. H. C. te R. Als Uw voedsel niet regelmatig en vol komen verteert, blijven allerlei klachten niet achterwege. Zoodra Uw inwendige organen maar even haperen, wreekt zich dat door onpasselijkheid, hardlijvigheid, hoofdpijn en slechte nachtrust. Kruschen Salts bevat zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot meer gere gelde werking, waardoor de verwijdering van afvalstoffen sneller en afdoender zal geschieden. De gisting van het tot nu toe onvoldoend verteerde voedsel blyft achter wege, en schadelijke afvalstoffen krijgen door snelle afvoer geen kans hun invloed op Uw gezondheidstoestand uit te oefenen. Binnen zeer korten tijd zult U reeds ver betering in Uw toestand bemerken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. ning, die spreekt uit de schildërtoT^T. pas overleden Saskia, wier leege stoel h meester nog zooveel te zeggen heeft prachtig van ingehouden tragiek. Maar fc mooiste is toch wel die scène, waarin R. brandt werkt aan het beroemde schiln"1' van Saul; een bedelaar toovert hij o den achtigen koning van Israël, aan w uitdrukking hy door zyn woorden een matische kracht weet te schenken. Zoo - er vele meesterlijke fragmenten in a film, die het geheel maken tot iets. vooral door het onderwerp tot ons len spreekt. Na afloop van de voorstelling heeft directeur van het City theater, de heer t Linden, de Britsche gasten verrast tnl eenige prachtige bloemstukken. 1 Charles Laughton dankte voor de betul gingen van geestdrift. Eigenlijk schaamrtl hij zich ervoor, dat hy dit niet in het Ne! derlandsch kon doen, want hier sche»! iedereen die hy ontmoette Engelsch te sm»! ken. „Voor deze première, hier in het land va» Rembrandt zelf zoo zeide Laughton „was ik zenuwachtiger dan ooit te vorT voor eenige première. Ik was bang, neer het u niet zal bevallen, in stukken scheurd te worden, maar het blykt mh" ja dat ik niet in stukken zal worden zeschcJ' Ik dank u allen zeer". schenkt. De bij-figuren om deze twee perso nen heen zyn alle zeer goed getroffen, zoo wel de leerlingen als de vrienden van den schilder. En wel het meeste Titus, de zoon, die in Frank Folley een gaven vertolker vond. Het leven van Rembrandt is vol van een schrijnende tragiek geweest. Het was de bedoeling van den scenario-schrijver Zuck mayer, om deze vooral naar voren te laten komen, en daarin is hy in vele opzichten op ontroerende wijze geslaagd. De film bevat episodes van treffende bewogenheid, welke de regie van Korda met meesterlijke be- heersching tot uitdrukking heeft gebracht Doordat we hier met Rembrandt kennis maken, als hij op het toppunt van zyn roem Physik" te Rerlijn-Dahlem de hoogste we- is alleen 's meesters maatschappelijke NEDERLANDER WINT DEN NOBELPRy^ VOOR SCHEIKUNDE. Hooge onderscheiding voor r»nf Debye. PTO' Aan den Nederlandschen geleerde prof Peer Debye, hoogleeraar te Berlijn, ig de Nobelprijs 1936 voor scheikunde toegekend wegens zyn onderzoekingen over de struc- tuur der moleculen. Prof. Peter Jo6eph willem Debye is Lnn- burger van geboorte en thans 52 jaar oud. In 1910 werd hij lector aan de universiteit te München. Het volgende jaar weid hy hoogleeraar aan de universiteit van Zürich, welk ambt hij in 1912 verwisselde voor het hoogleeraarschap te Utrecht. In 1914 trok prof. Debye naar Göttingen, vanwaar hjj in 1919 weer naar Zürich ging o»~ t aan de technische hoogeschool te doce Inmid dels had hy zich te Leipzig gevestigd, waar hij in 1917 benoemd was tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit Hier werd hy ook directeur van het natuurkun dig instituut en redacteur van het „Physika- hsche Zeitschrift". Van Leipzig is prof. Debye naar Berlijn gegaan, waar hem thans aan het „Kaiser Wilhelm Institut für is, is alleen 's meesters neergang erin uitgebeeld, doch daarin zyn tevens gelegd de symptomen van zijn gees telijken groei. Het zyn alle beelden, waarvan er vele stuk voor stuk de meesterhand vertoonen die het geheel heeft geleid. Hoezeer moeten Zuckmayer en Korda elkaar begrepen heb ben, hoezeer hebben beiden zich op het on derwerp van hun moeilijken arbeid inge steld! Dat zij in sommige opzichten zich niet geheel aan de historische feiten hebben gebonden, mag men hun goed recht reke nen, voor zoover ze daarmee de tragiek vao dit menschenleven sterker hebben geaccen tueerd. Zonder twijfel zouden ze evenwel nog meer hebben bereikt, wanneer ze er volledig in waren geslaagd deze film tot één geheel op te bouwen. De lijn wordt telkens onderbroken en daardoor draagt deze rol prent een sterk fragmentarisch karakter, 'd aaneenschakeling van episodes, die stuk voor stuk zeer mooi zyn, doch die de zoo zeer gewenschte climax missen. Het werken van Rembrandt in zyn atelier, omringd en aangeboden door ambitieuse leerlingen is wel een van die episodes, die het best zijn weergegeven. Ook de span tenschappelyke onderscheiding is ten deel gevallen. Zyn wetenschappelijke onderzoekingen bewegen zich in het grensgebied van de na tuurkunde en de scheidkunde. Hij stelde theorieën op over de soortelijke warmte, over de electrolytische constanten en over sterk electrolyten. Prof Debye heeft zijn grootste kracht ge vonden in het opstellen van bruikbare theorieën voor uiterst ingewikkelde vraag stukken, zooals de eigenschappen van 6tof- fen-vraagstukken, welke te ingewikkeld zijn om een strenge oplossing ervan te geven, doch waaruit hij het essentieele weet te halen en weer te geven. In het voorjaar van 1936 verwierf de jong ste winnaar van den Nobelprijs voor de scheikunde de Lorentz-medaille van de koninklijke academie van wetenschappen. SINT MAARTEN-AVOND 1931 M. de Redacteur! De klacht van „een winkelier": Och, och, wat is die St. Maartenavond een wan hopig iets geworden! onderschrijf ik even hartgrondig. Ik herinner me dien avond van een vyftig jaar terug. Toen liep men met de lichtjes langs de straten, destijds by voorkeur de Langestraat, maar dat bedelen langs de huizen bestond, zoover ik me herinneren kan, niet." Nu kunt u 't wel niet sympathiek vin den als zoo'n winkelier alleen naar den winkel gaat als er een klant komt en 't toejuichen, dat er andere winkeliers zijn die wel gaven, maar 'k verzeker u, als u b-v- eer. bakkerswinkel had en op stand woon de en ondervond hoevelen de deur openden en by een weigering weer dicht smeten en beleedigende taal er uitflapten, dan zoudt u zich ook gelukkig nog in 't kinder leven kunnen verplaatsen en zeer zeker wenschen dat de commissaris van politie een streng verbod zou uitvaardigen en er de hand aan houden. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend N. (Als wij een banketbakkerswinkel hadden zouden wy op een dergelyken avond een paar doozen of trommels met kleine ver snaperingen gereed zetten en bedenken, dat het in een heel jaar maar éénmaal Sin Maarten is. Als juist uit een dergelijken winkel de zingende kleinen verjaagd wor den, is het niet verdedigbaar maar toch be grijpelijk, dat sommige kinderen op minder prettige wjjze daarop reageeren. Red. Alkm. Crt.) HET SINT MAARTENFEEST- M. de redacteur. Waar ik als klein zakenman 's avonds vee thuis zit, acht ik het een voorrecht van kinderfeest te kunnen meegenieten, al het ook voor de zakenmenschen een slee tijd. Laat men niet de menschen tegen e kinderen in het harnas jagen maar dez éénen avond in het jaar deze „bedelaa met hun lampjes gelukkig maken. Misschien als de inzender in het nunlU!V[ van gister zelf kinderen had of er financi beter van kon worden, zou hij zÜn, niet gegrengeld houden.. Laten wij dat bedoelde winkelier voor deze kind' een warm hart zal krijgen. Met dank voor de plaatsing,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12