TH Grage monden en bleeke gezichtjes. tRitmetilaiuL Publicaties PROFESSOR SLIM EN ZOON ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 Stad en Omgeving Hoe 250 kindermaagjes gevuld worden. „KINDERVOEDING" DOET PRACHTIG WÉRK. A.v.r.o.'s voltooiïngsavond. Minder werkloosheid in den lande. Wanneer gij, lezer, eens op een mor gen tegen 12 uur Uw schreden wendt naar de Doelenstraat en U daar een kwartiertje „den tijd" hebt, dan kunt ge er een troep jongens en meisjes gade slaan, die uit een der gebouwen komen hallen, of datzelfde gebouw binnen gaan. Het zyn vogels van diverse pluimage, die in- en uitvliegen, maar in één op zicht zyn ze allen gelijk: het zijn jon gens en meisjes van de Alkmaarsche scholen, gezonde, maar tegelijk honge rige jongens en meisjes! Wanneer ge des middags of des avonds thuis komt van Uw werk en het is etenstijd geworden, dan zult ge de tafel gedekt vin den en te midden van Uw vrouw en kinde ren zult ge de dampende soep eten, daarna de aardappelen met vleesch en groente en tenslotte met smaak het „toetje" verorberen. En Uw maaltijd zal onder gezelligen kout verloopen. De tafel zal dan ontruimd worden en ge zult met een voldaan gevoel U een oogen- blik heerljjk laten gaan" onder het genot van een sigaar of sigaret. Of misschien mijmert ge over... verbetering van Uw positie en vergelijkt ge U zelf met anderen en wordt ge wrevelig, omdat „die anderen het beter hebben dan U..." Maar dan zouden wij U thans nu ge misschien de krant leest na U te goed te hebben gedaan aan den disch gaarne even willen meenemen naar andere huis gezinnen, waarmee ge Uniet vergeleken hebt. En wij zouden U willen voeren in een eenvoudige, maar propere woning, ergens in onze stad. De maaltijd is juist voorbij. Twee ouders en een paar kinderen hebben eenige hompen brood naar binnen gewerkt, misschien met behulp van wat slappe thee of koffie, mis schien o luxe! met wat verdunde melk. Warm eten? Een echte burgerpot? Och arme, dat kan toch niet. D'r is toch niemand jarig vandaag, of, het is toch geen Zondag? En vleesch en vet? Ongekende weelde! Het huisgezin ziet er netjes uit. O ja, aan vrijwel alles kan men zien, dat hier ar moede heerscht, maar daarnaast ziet ook ons leekenoog, dat vader en moeder probeeren, de eindjes aan elkaar te knoopen. Ziet naar de meubelen, naar de gor dijnen, naar de kleeding. De jongens loo- pen er „netjes bij". Het broekje en jurkje zijn zorgvuldig en keurig hersteld, de kou sen precieus gestopt. Ze kunnen voor den dag komen en dat moet ook, want ze gaan immers naar school? Maar de bleeke gelaatskleur van allen, vooral van de kinderen, verraadt veel, zoo niet alles. En de holle oogen en magere armpjes o Wij zouden U andere woningen kunnen binnenvoeren, waar niet de helderheid in bet oog springt, waar men niet den indruk kpigt van voortdurenden, knagenden zorg. Maar waar eveneens armoede geleden wordt en misschien verbitterdheid heerscht jegens de maatschappij. Echter, weer zoudt ge dezelfde bleeke wangetjes, dezelfde vragende, hunkerende oogen, dezelfde magere armpjes zien. Want ook daar weel men maar al te goed, wat het zeggen wil: honger te moeten lijden Wy zouden U op deze manier in tien tallen huisgezinnen een kijkje kunnen laten nemen en ge zoudt zien, dat de armoede op evenzoo vele tientallen verschillende manie ren veroorzaakt wordt. Maar ge zoudt steeds weer dezelfde ge volgen moeten zien: de kinderen, zóó als wij getracht hebben, ze U te schetsen. En dan Dan zoudt gij, thuis aan tafel zittende, t°oh zeker wel even moeten denken aan die velen, die honger hebben en die o zoo graag «ens een lekkeren, warmen maaltijd zouden willen nuttigen. 't Zou misschien oorzaak zijn, dat U het eten dien keer iets minder goed smaakte, •osar daarvoor is er een prachtig genees middel, een recept, dat wij hieronder even sfdrukken en waarvan ge zeker wel even n°titie wilt nemen! Kinderen voeden. Deze vrij lange inleiding meenden wij te moeten geven, alvorens wy gingen schrijven °ver een bezoek, dat we dezer dagen brach ten aan het gebouw in de Doelenstraat, Waar de hongerige magen van ongeveer 250 kinderen gevuld worden. Eiken dag Weer, eiken middag tusschen half twaalf en één uur. Wy kwamen op tijd en hadden allereerst gelegenheid, om de keuken te bezichtigen. Daar regeert de kok van D>ej.en, die vier groote kookketels en eenige gasstellen te 2Üner beschikking heeft. Verder heeft hij een aardappelschilmachine en een menger Voor de stamppot. Achter de keuken is een kleine voor raadschuur, waar de aardappelen en groen ten worden opgeslagen. Dat alles ziet er netjes uit en feite lij k is er maar één wensch: wat meer kook- en Wat meer bergruimte. Dat laatste is begiij- Pelyk, als men weet dat er per dag zoo n 40 pond vet, 35L pond aardappelen en 150 pond groente verdwijnen in de magen van ongeveer 250 schoolkinderen van alle ge zindten. En op dagen, dat er melkkost ge- Er zijn er bij, die thuis nooit een warm maal krijgen, doch die hier hun hart ophalen en zienderoogen groeien.' Nu nog hebben zij kleur- looze wangetjes, maar over een paar weken zijn het gezonde, blo zende kinderen geworden. geten wordt, heeft men 120 a 140 Liter melk noodig! Wat krijgen ze nu? vragen we aan den heer Matthijsen, die ons heeft ontvan gen en nu rondleidt. 't Menu voor de heele week is vast: Maandag soep, Dinsdag stamppot, Woensdag capucijners met gebakken spek, Donderdag stamppot, Vrijdag rijstebrei en Zaterdag erwten met gebakken spek. Stevige kost dus!, meenen wij, en... in derdaad, zegt de kok, 't is stevig eten, voor al, omdat meneer Mathijssen nogal van vet houdt. En 't resultaat is prachtig aldus onze geleider. We zyn nu al weer eenige weken bezig en je kunt 't al aan de kinderen zien. Je ziet de kleur weer komen en de oogjes lijken niet zoo groot en hol meer. En verder merken we het aan de hoeveelheid eten. In 't begin is er byna nooit genoeg, maar we doen geleidelijk meer vet in 't eten en bovendien, de ondervoeding verdwijnt al gauw en dan nemen de jongens wel meer normale porties. Al kunnen ze net zooveel krygen, als ze hebben willen. Wie komen hier nou? is onze vraag. Elk kind, dat het noodig heeft. We krygen de rapporten van den Armenraad, wy bestudeeren deze zelf nog eens en dan meenen wij, dat hier alleen kinderen komen, die werkelyk een middagmaal noodig heb ben. En dat zijn er heel veel. We krygen er eiken dag een 250, jongens en meisjes van alle scholen, uit alle deelen der stad en geloof me, d'r zyn er heel wat bij, die alleen hier een warm maal krijgen. En is dat allemaal particulier werk? vragen we verder. Ja en nee. De vereeniging „Kindervoe ding" is een zuiver particuliere instelling, die uit contributies en giften de beschik king heeft over een 800 gulden. Mocht dat te weinig zyn voor het allernoodzakelijkste, dan steunt de gemeente. Maar toch zouden we veel meer willen en kunnen doen, als wy er het geld maar voor hadden In de zaal. Als wy de deur openen, die naar de eet zaal leidt, zyn de houten banken om de lange tafels vrywel geheel bezet. Zuster Drentje en mej. Stadegaard handhaven de orde onder het gezelschap, dat zich een voor een begeeft naar den kok of naar mevr, Jorritsma, die uit groote ketels de warme stamppot in de borden mikken. Naast de ketels staan bakken met vorken, elk kind neemi zelf een vork en gaat naar zyn plaats. En valt aan op de manier, zooals dit het ook thuis zou doen. En dat is verschil'end. Er zyn er met aangeboren tafelmanieren, er zyn er, die ongegeneerd alles in een mini mum van tyd naar binnen werken; er zijn er, die eerst „een kruisje maken", er zyn er, die op andere wyze bidden; ieder doet, zooals het hem of haar geleerd is en slechts wordt er voor gewaakt, dat niemand de kinderen in hun godsdienstige plichten stoort. En als het bord leeg is, komt men terug by de ketel en klinkt het: „nog één gewoon!", of „een beetje", of „een heel klein beetje nog". En de wensch wordt ver vuld, want de voorraad is voldoende. 't Gaat keurig en netjes. En er heerscht orde, ondanks het geroezemoes. En natuur lijk zyn er belhamels, zooals er ook praat zieke meisjes zyn Maar het „in den hoek staan te eten" vinden ze wel een erge zware straf! We loo pen eens rond tusschen de ryen en zien steeds weer nieuwe gezichten. Want wie klaar is, levert bord en vork in by den heer Jorritsma, zoekt zyn klompen weer op en verdwijnt. Om plaats te maken voor anderen, die buiten wachten en die ook honger hebben. Hoe smaakt het? vragen wy aan een tenger meisje. Ze blikt even op en met een gul-lachend gezicht klinkt het „Lekker, meneer!" en ze eet gretig verder. „Dat's myn derde portie al!", zegt een andere tegen ons en hy eet, alsof hy nog niets gehad had! En zou weinige minuten later om „nog een beetje" vragen. Waar was je gisteren, Piet? zegt van Diepen tot een jongen, die met een schoon bord binnen komt. k Kon niet!, is het antwoord, maar van Diepen weet, dat de knaap geen al te groote liefhebber is van erwten en dus... „Toevallig is dat portie erwten er nog en Piet mag deze eerst opeten en dan terug komen voor de stamppot! 't Is zulk prachtig en dankbaar werk, zegt onze geleider even later, „want je ziet de resultaten zelf en je leest de dankbaar heid van de gezichten. En je hoort het buiten, zouden wy kun nen zeggen, nadat wy ons ook even begeven hadden tusschen hen, die juist hun portie gehad hadden Het recept. Lezer, nadat gij dit alles gelezen hebt en nadat wy U de verzekering gegeven heb ben, dat wij lang niet alles verteld hebben van wat wy zagen, ook ai, omdat publicatie van alles niet mogelijk is, hoe voelt gy U thans na den pas genoten, rijk-voorzien en maaltijd? Proeft ge een wrange nasmaak? Welnu, hier is dan het beloofde recept. Het bestuur van „Kindervoeding" bestaat uit dr. van Hilten, voorzitter, zuster D. Drentje, secretaresse en W. T. S. Matthijsen, penningmeester. En het adres van laatstgenoemde is: Ken- nemerstraatweg 49. Luistervinkenavond by uitne mendheid. Na de steden- en belooningsavonden roept de A.V.R.O. haar leden thans in het geweer voor de voltooiïngsavonden, zulks in verband met het gereedkomen van het nieuwe studio-gebouw te Hilversum. Alk maar is by deze tournée ruimschoots be dacht en met rechtmatigen trots biedt de algemeene omroepvereeniging haar leden deze avonden aan. En terecht, moeilijk had men een mooier programma kunnen samenstellen. Het bevatte vroolijke mu ziek, goeden zang, gezonde vroolijkheid en amusement van de beste soort en is vlot afgewerkt. 't Is een echte A.V.R.O.-avond gewor den: voortreffelijk van stemming, levendig van programmaschakeering en zoo moge lijk nog boeiender dan vorige malen, om dat naast de muziek ook de zang, de dans en de film een voorname plaats innamen. Het begon al dadelijk met tal van frissche schlagers door de band van Kovacs, ge schaard voor 'n goed gekozen décor, waarbij de sopraan Greta Burbach en de tenor Guus Markman het hoogste lied zongen. Daarbij niet te vergeten de vroo lijke entrée van Bob Scholte, die nog niets van zijn populariteit heeft ingeboet en wederom zijn conférencier-talenten ont plooide. Het optreden van de „Song Sin- gers" was de grootste verrassing: dit ensemble jonge en, zoowel in hun liedjes als in hun actie goed harmonie^rende en dikwijls humoristische zangers een imitatie der „Comedian Harmonists" had van den eersten „song" af het pleit reeds gewonnen. Zij boden „muzikale pra lines" aan, die terdege in den smaak vie len! Men kan met voldoening op de pres taties van dit groepje Hollanders terug zien: er gaat charme van hun optreden uit, terwijl het timbre hunner stemmen bij zonder prettig klinkt. Ook in de muzikale visite aan het Dreimaderlhaus, of in Mo- zart's „Schlafe mein Prinzchen, schlaf ein", waarin zij te zien waren in de artis tieke en natuurgetrouw belichte entourage van een oud schilderij, toonden zij hun geroutineerde en gedisciplineerde capaci teiten. Met de opsomming van alles, wat het uitgebreide programma bood, zijn wij er nog lang niet! Wie van dansen houdt, kon zich verlustigen in den aanblik van lief tallige en gracieuse meiskes, die onder lei ding van Patrica Marshall bekoorlijke en stijlvolle balletten opvoerden, o. a. een fijnzinnig ingestudeerd Menuet van Mo- zart, waarby ook de begeleidende strijkers in 't costuum van den pruikentijd gesto ken waren. Wij denken vóórts aan de wal' sen, waarby ook uitnemend gezongen werd, en aan de Russische en Hongaar- schen dansen, bij telkens wisselend décor. Bob Scholte en Greta Burbach lieten de gansche zaal daverend zingen bij al die overbekende liedjes van het A.V.R.O.- kinderkoor, waarvan een geslaagde imita tie gegeven werd. Bob Scholte bootste den dirigent Jacob Hamel, op onnavolgbare wijze na en het was inderdaad opmerkelijk, hoe goed de volwassenen de grappige kinderliedjes meezongen. Zoo volgde dus het eene succesnummer van het programma het andere op en wanneer wij nog een greep willen doen, dan zy vóór alles een woord van erkente lijkheid neergeschreven voor de werkelijk pakkende film van het gansche A.V.R.O.- bedrijf te Hilversum: de nieuwe studio, met het vele interessante, dat daarin dag in dag uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, te beleven valt. De regis seur Kurt Gerron, stelde in combinatie met Guus Weitzel deze heldere en duide lijk gesynchroniseerde film tezamen en 'twas voor den toeschouwer een vreugde alle bekenden, die hij door de radio in zijn huiskamer slechts hoort spreken, nu ook op het witte doek voor zich te zien. Mocht er een enkeling zijn, die nog niet volko men besefte, hoeveel problemen aan het uitzenden der programma's vastzit, hij zal daarop nu wel een anderen kijk ge kregen hebben. Het bezette leven van één A.V.R.O.-omroepdag trok aan ons voorbij, illustratief en vol verscheidenheid. Het hartelijke meeleven met radiobekenden als Han Hollander, Fred Fry, Egbert Veen, Nico Treep, Antoinette van Dijk en tal- looze anderen, was algemeen. Een modern en suggestief beeld, dat wel een der hoogtepunten van dezen avond vormde. De voorzitter der A.V.R.O., de heer de Clerq, heeft nog een opwekkend propa- gandawoord gesproken, waarbij hij de be- teekenis dezer „Voltooiïngs-tournée" schetste en in verband daarmee de vol tooiing der nieuwe studio besprak, waarbij hij er op wees, dat de A.V.R.O. voort blijft gaan te bouwen aan haar programma's en er naar zal streven steeds het beste en mooiste te geven. Kovacs Lajos eindigde met een Jubel potpourri, waaraan alle solisten mede werkten en het werd een triomf voor de uitvoerders en organisatoren van dezen uiterst serieus voorbereiden avond. Het Centraal Bureau voor de statistiek verstrekt in afwachting van het meer uitvoerig maandoverzicht nopens de werkloosheid in het geheele land reeds thans de navolgende cijfers betreffende de aantallen geheel werkloozen, die op het einde van October 1936 bij de ge meentelijke arbeidsbeurzen in de zeven gemeenten boven de 100.000 inwoners als werkzoekende waren ingeschreven. aantal werkloozen einde Oct. 1936 Sept. 1936. Amsterdam 56.097 57.964 Rotterdam 54.228 55.449 's-Gravenhage 25.081 25.433 Utrecht 11.575 11.722 Haarlem 6.914 6.769 Groningen 5.005 5.182 Eindhoven 4.845 4.986 Totaal 163.745 167.505 Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, daalde het aantal werkloozen te Amster dam (met 1.867), Rotterdam (1.221), 's-Gravenhage (352), Utrecht (147), Gro ningen (177) en Eindhoven (141), terwijl het te Haarlem steeg (met 145). Een totale vermindering in de 7 gemeenten dus van 3.760. Opgemerkt zij dat deze verminde ring meer beteekenis krijgt als men daar tegenover stelt de stijging van het aantal werkloozen in de overeenkostige maanden van 1935 met 4.046 en van 1934 met 5.598. Deze stijging had plaats in alle 7 gemeen ten, met dien verstande dat in Groningen het aantal werkloozen van September op October 1935 eenigszins daalde. T - DE INDEELING VAN HET PALEIS SOESTDIJK. Koningin gaat eveneens op Soestdijk wonen. Omtrent de bewoning van het paleis Soestdijk, deelt men ons van welinge lichte zyde mede, dat het middenste ge deelte het hoofdgebouw van het paleis Soestdijk, zal worden ingericht voor het verblijf van H.M. de koningin, terwijl de linkervleugel aan de zijde van Baarn bestemd is voor het prin selijk paar. De rechtervleugel zal wor den bewoond door de hofdames en an dere leden van de hofhouding. Men is thans bezig, het geheele paleis van electrisch licht te voorzien, terwijl de bestaande centrale verwarmingsin stallatie wordt vernieuwd en uitgebreid. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van prinses Juliana en regeling van de toe lating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis, verklaarde men algemeen, volgaarne te zullen medewerken aan het verleenen van de toestemming, waarvan in artikel 17 der grondwet sprake is. Men gaf daarbij uiting aan zijn vreugde, dat de verloving van het prinselijke paar, welke door het Nederlandsche volk met zooveel blijdschap werd begroet, weldra door een echtverbintenis zal worden ge volgd. Men verbond daaraan den wensch, dat rijke zegen op dat huwelijk moge rus ten. De commissie van rapporteurs is van oor deel, dat met de mededeeling van het bo venstaande de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. SCHEI-VEEMARKT. De Directeur van het Gemeente-Slacht huis en het Marktwezen te Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Schei-veemarkt op WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936, het vee, hetwelk men niet per vaartuig en niet tevoet via de Hei- looërbrug, naar de markt brengt, alléén mag worden aangevoerd langs den Helder- scheweg naar de Handelskade en over de Schermervlotbrug, via den Kanaaldijk, over de Frieschebrug. Aanvoer van vee over de BERGERBRUG, de EMMABRUG, DE POPMANSBRUG en de beide rustieke voetbruggen, is verboden. Het vee, dat vanaf den Schermerweg naar de markt wordt gebracht, moet via den Kanaaldijk, naar de Frieschebrug vervoerd worden. In verband met de vernieuwing van de Boombrug, de Zoutkeetbrug, moet het vee, tevoet aangevoerd vanuit de richting Aker sloot, via het Zeglis, het Raaksje, de Schelp- hoek, de Oudegracht, de Keetgracht, de Limmerhoek en de Bierkade, over de Scher mervlotbrug en den Kanaaldijk, naar de Frieschebrug worden vervoerd. Het vee- vervoer per as, komende uit dezelfde rich ting, moet via de Ruyterstraat, de Uiten- boschstraat, de 1ste Kabelstraat, de Baan- singel, den Nieuwlandersingel, den Kenne- mersingel en den Geestersingel naar de Handelskade. Al het vee, tevoet aangevoerd vanuit de richting Heiloo, moet via het Ritsevoort, de Koorstraat, de Laurensstraat, de Nieuwe- sloot, de Doelenstraat en Doelenkluft naar de Handelskade gebracht worden. Het vee- vervoer per as, uit de richting Heiloo, moet via den Kennemersingel en Geestersingel naar de Handelskade. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee, moeten gelost worden aan de Handels kade; de havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede zullen, voor zooveel noodig, de schepen, welke een lig plaats aan de Handelskade hebben, op aan wijzing van den havenmeester, tijdelijk worden verlegd. Het vee, langs den Helderscheweg en per vaartuig aangevoerd, mag alléén naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot, van de Handelskade af. By de FRIESCHEBRUG en aan de HAN DELSKADE (Korte Nieuwesloot) zal het aan te voeren vee deskundig worden onder zocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Zonder dat hieraan gevolg is gegeven, mag geen vee ter markt worden aangevoerd. Als marktterrein wordt aangewezen: het Waagplein, de Marktstraat (Doorbraak), de Korte Nieuwesloot, vanaf Koningsweg tot Veerstraat en zoo noodig de Dijk. De toegangen tot de markt zullen worden opengesteld van des voormiddags 7 tot 10 uur. Afvoer van vee door de Langestraai is verboden. Alkmaar, den 13den November 1936. De directeur voornoemd, VOORTHUYSEN. De naturalisatie van prins Bernhard. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot naturalisatie van prins Bern hard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe- Biesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie gaf men algemeen te ken nen, zich met de voorgestelde naturalisatie gaarne te vereenigen. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de mededeeling van het bovenstaande de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. KONINGIN EN PRINSES IN APELDOORN. Rondrit in de omgeving. De koningin en prinses Juliana hebben gistermiddag in een met vier paarden be spannen open calèche een rondrit in de om geving van Apeldoorn gemaakt Tegen vier uur keerden de koningin en de prinses op het paleis 't Loo terug. PRINS BERNHARD NAAR PARUS. Naar wy vernemen, is prins Bernhard gie teravond voor enkele dagen naar Parijs ver trokken, waar hy het laatst woonachtig was, ter ordening van zyn zaken aldaar. De prins zal over Duitschland naar Neder land terugkeeren. DE HAAGSCHE ZEDENZAAK. Naar wy vernemen heeft de officier van justitie aan van der W. en aan ter H., die beiden indertijd gearresteerd waren als ver dacht betrokken te zyn by de bekende ze denzaak, doen weten, dat geen vervolging tegen hen zal worden ingesteld. 283. Zoo trad hij op zekeren avond als slaapwandelaar de slaapkamer van zijn vader binnen. Boos ging hij voor het bed van den professor staan en zoo hard hij kon riep hij uit: „Ik wil ook medailles hebben. Ik ben net zoo goed mee naar Afrika geweest. Ik heb evenveel gevaren doorstaan". 284. Daar had Pietje gelijk in, vond vader Slim. Hij kroop zijn bed uit en veranderde het naambordje op de deur. Slim Senior en Junior stond er nu. Maar er was nog altijd niemand die een medaille voor Pietje kwam brengen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5