J^oneel QemeentezadeM Jieck Schoot OTERLEEK 's Zomers en 's winters. IN DE MODDER GESTIKT. Gisterochtend is in een slootje nabij de Wedze in de buurt van Twijzel het lijk ge vonden van den 16-jarigen zoon van den veehouder J. Hansma, wonende te Zwager veen. De jongen was uitgegaan om mollen te vangen. Tegen melktijd was hij nog niet terug. Zijn ouders maakten zich ongerust en gingen op onderzoek uit. Vermoedelijk is het slachtoffer bij hret zoeken naar mollen voorover in het water gevallen en in de modder gestikt. VAN HET DAK GEVALLEN.: Jongen gedood. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 10- jarige H. P. T. uit de Laurierstraat te 's-Gra venhage, bij het verrichten van loodgieters werk op het dak van een perceel in de Her schelstraat aldaar, komen te vallen. Hij liep een schedelbreuk en eenige andere kneuzingen op en is door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, w&ar hij na aan komst is overleden. DE AANRANDING ONDER DEN DUNGEN. Dader bekent. Dank zij het intensief politie-onderzoek is, naar „Het Huisgezin" meldt, de dader van den laffen overval, gepleegd op twee Dun- gensche meisjes, thans definitief aange wezen. Niettegenstaande de verdachte hardnekkig bleef ontkennen, stond het voor de politie reeds Dinsdagavond onomstootelijk vast, dat de gearresteerde de dader was. Steeds kreeg men meer gegevens in handen, welke er op wezen, dat de politie in de juiste rich ting had gezocht. Woensdagmorgen werd hij door de Dungensche politie geboeid naar 's-Hertogenbosch overgebracht, teneinde voor den Officier van justitie te worden geleid. Hier heeft verdachte blijkbaar ingezien, dat alle bewijsmateriaal hem zoodanig als den schuldige aanwees, dat ontkennen hem niet meer kon baten. Hij heeft dan ook een volledige bekentenis afgelegd, waarbij hij tevens de plaats aanduidde waar hij den knuppel, waarmede hij geslagen heeft, had weggeworpen. Daarna is hij op last van den officier in het huis van bewaring opgesloten. TE WATER GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 70-jarige J. W. Herwijnen in de Schutskolk van sluis O, te water geraakt. Een agent van politie slaagde er in, den drenkeling met een reddingshaak op het droge te brengen, waarna kunstmatige ademhaling werd toegepast. Een drietal doktoren mocht er in slagen, de levensgeesten op te wek ken. De man is daarna naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij echter gister avond om acht uur is overleden. BRAND TE GROOTEGAST. Gistermiddag is te Opeinde in de gemeen te Grootegast (Gr.) brand ontstaan in de kruidenierswinkel van den heer J. Westra. Het geheele huis werd een prooi der vlam men. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden gered. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. KLOMPENFABRIEK AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht om twee uur is brand uitgebroken in de groote klompenfa- briek van de gebroeders van der Veden, ge legen aan de Oirschotschenweg te Best (N. Br.) De brand, welke vermoedelijk is ont staan in het oostenlij k gedeelte van de fa briek gelegen schuurlokaal, breidde zich met groote snelheid uit. In een minimum van tijd stond de fabriek geheel in lichter laaie. De brandweer van Best, die spoedig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vuurzee en had groote moeite, het te genover de fabriek gelegen woonhuis van een der eigenaren te behouden. Het geheele fabrieksgebouw, ter waarde van 26.000 gulden, alle machineriën, een waarde vertegenwoordigende van 35.000 gulden en 35.000 paar klompen werden door het vuur vernield. De fabriek was een der grootste klompenfabrieken van het land en produceerde 3200 paar klompen per week. De fabriek en machineriën waren verze kerd. De firma was echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. GRAANMOLEN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is een graanmo len te Raamsdonkdorp bewoond door den heer D. N. de Bruin totaal uitgebrand. In de molen was een groote hoeveelheid graan opgeslagen. De brandweer slaagde erin de aangren zende woningen te behouden. Deze kregen echter groote waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. CAFE TE LEEUWARDEN UITGEBRAND. Gisteravond is het café „Deinumer Halte" te Leeuwarden, eigendom van den heer K. de Vries, door tot nog toe onbekende oor zaak uitgebrand. Ook het boven het café gelegen woonhuis viel de vlammen ten prooi. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet thuis. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. DE LIMBURGSCHE VLEESCH- VERGIFTIGING. Twee oude menschen overleden. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de vleeschvergiftiging te Herzogenrath (L.) is te wijten aan de toevoeging van eendeneieren aan het vleesch, waarvan hoofdkaas is gemaakt. Tot dusver zijn twee patiënten, be jaarde personen, overleden. Een der zie ken verkeert in levensgevaar, DE ONBEWAAKTE OVERWEG. De burgemeester van Scheemda, de heer H. K. Venema, heeft een actie ingezet om te komen tot opheffing van den onhoudba- ren toestand dien de onbewaakte overweg te Heiligerlee oplevert. De bedoeling is met lijsten in geheel Oost-Groningen rond te gaan. MOTORSCHIP VLOT GEBRACHT. Het motorschip „Midsland" dat tijdens den storm in den nacht van 28 op 29 Octo- ber op het Bornrif te Hollum (op Ameland) strandde, is heden door de firma Doeksen van Terschelling afgebracht. UITBREIDING P. DE GRUYTER'S FABRIEKEN TE 'S-HERTOGENBOSCH. 't Is een verheugend verschijnsel dat bin nenkort weder een nieuw fabrieksgebouw zal verrijzen voor de N.V. P. de Gruyter Zoon, die reeds 250 filialen telt over geheel Nederland verspreid. Volgens de overeenkomst moet binnen 15 jaren het aangekochte terrein aan de Industriehaven te Den Bosch in drie ge deelten geheel zijn bebouwd. Thans kan echter binnen vijf .'aren aan de 2e nieuw bouw worden begonnen, zoodat dan spoe dig de derde groote de Gruyter's fabriek in Den Bosch tot stand komt, wel een be wijs, dat de Gruyter door zijn 10 pCt. en betere waar zijn klantental nog steeds weet uit te breiden. REDERIJKERSKAMER „BILDERDIJK". Het Haarlemsch Tooneel voert op: „De weg naar het geluk" van A. A. Milne. Het bestaan van onze aloude Kon. Rede rijkerskamer „Bilderdijk" is ernstig be. jigd geweest, maar gelukkig hebben een aantal enthousiaste jongeren getracht de Kamer weer tot nieuwen bloei te brengen en als de voorteekenen niet bedriegen, zullen zij slagen. Gisteravond bij de openingsvoorstel ling was tenminste de zaal van het Gulden Vlies geheel bezet met een kern van ge trouwe „Bilderdijk"-aanhangers, die van meening zijn, dat een vereeniging, die 67 jaar een plaats in het Alkmaarsche leven heeft ingenomen, niet mag verdwijnen. Aan steun mag het niet ontbreken: het nieuwe Bilderdijk moet een eerlijke kans hebben. Voor den aanvang der voorstelling sprak de heer Rijst een hartelijk openingswpord, waarbij hij zijn dank uitsprak voor het ge schonken vertrouwen. In 't bijzonder richtte hij zich tot den heer en mevr. M. Kater, die zoovele jaren (pl.m. 30) het lief en leed van de Kamer hadden meegemaakt. Hij bracht hun dank en de zaal stemde daarmede in door een daverend applaus. Welkom heette hij het Haarlemsch Tooneel, dat zoo bereid willig was geweest, de eerste voorstelling te verzorgen. In Februari hoopte „Bilderdijk" zelf weer te spelen. De weg naar het geluk, de titel van het stuk van den avond, was misschien voor Bilderdijk een gunstig voor teeken: een weg geplaveid met de goede voornemens van Bilderdijk. Het Haarlemsch Tooneel, dat Johan Kaart Jr. den bekenden acteur, als regisseur heeft, voerde daarna op: De weg naar het geluk, een blijspel in drie bedrijven van den En- gelschen schrijver Milne, dat vroeger bij het beroepstooneel werd gespeeld als: „De weg naar Dover". Het stuk heeft een zeer geslaagd eerste bedrijf, maar het tweede en derde zakken iets, zoodat er geen stijging in zit. Menig avontuurlijk aangelegd paartje, dat het plan had van Dover naar Calais over te steken, om in Frankrijk een nieuw geluk te vinden, was misschien minder gedessillusion- neerd teruggekeerd, als op den weg van Londen naar Dover hun ook mr. Latimer een halt had toegeroepen. Deze rijke zon derling vond er genoegen in een paartje, dat vluchten wilde, in zijn villa tusschen Londen en Dover een weekje op te houden. Dan konden de verliefden elkander beter leeren kennen en vermoedelijk tot inkeer komen. Zoo ging het ook Leonard, die van zijn vrouw Eustasie niets meer wilde weten en met Anne naar Frankrijk wilde. Mr. Latimer hield dit paar in zijn z.g. hotel. Eustasie was er met haar nieuwe vlam Nicolaas reeds eerder gekomen en de gevolgen laten zich gemakkelijk raden. Beide paren zijn spoedig van hun liefde genezen als zij el kanders zwakke zijden duidelijk zien en het eind is, dat Leonard en Nicolaas zonder dames naar de Rivièra gaan, Anne naar haar vader terugkeert en Eustasia, ja wie weet waar die in haar zucht om te verzorgen, nog toe gekomen is. Het voortreffelijk spel van de Haarlem mers heeft dit stuk tot een succes gebracht. Mevr. Tysseling, de bekende dilettante, speelde als Anne voortreffelijk, maar ook mevr. Siebol wist Eustasia juist zoo uit te beelden, als de schriiver bedoeld heeft. Een woord van hulde aan den heer H. Ph. M. v. d. Horst die Mr. Latimer prachtig speelde met een gemak en een routine, die menige dilettant hem zullen benijden. Hij be- heerschte elke scène. De heer Siebol was zeer goed als Leonard, terwijl ook de heer Eggink een zeer juiste opvatting had van de figuur van Nicolaas. Een keurig type was de butler Dominic van Th. de Grauw. Een viertal bediende rollen sloot zich mooi bij het geheel aan. Na elk der bedrijven klonk voor de spelenden een luid applaus. Men voelde in dit spel, in deze opvoering de sterke hand van den beroepsregisseur. De uiterlijke verzorging was in alle opzichten te roemen, en wij twijfelen niet of deze op voering heeft de grondslag gelegd voor een nieuw leven van Bilderdijk. De uitvoering werd besloten met een bal onder leiding van den heer A. Englander, terwijl Siem Spruyt en zijn band voor de muziek zorgden. lader* automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomaier per uur zijn wagen haalt, maar slechti weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodlg hebben om met die vaart te itoppenl - De hedenmorgen gehouden raadsvergade ring werd bijgewoond door alle leden. Voorzitter was de burgemeester, de heer D. HuyservanReenen. Na opening en lezing van de notulen kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. a. Begrooting keuringsdienst voor waren. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van de vereeniging tot ijsbe- striiding om toetreding als lid. Als voren. c. Vraag van den minister inzake verlen ging van de machtiging tot radiodistributie, waarbij geïnformeerd werd of er bezwaren bestaan tegen verlenging op dezelfde voor waarden als thans geldende. Goedgevonden werd mede te deelen, dat geen bezwaren bestaan. d. Schrijven van het gemeentebestuur van Schermerhorn inzake bezoek aan de school te Stompetoren, naar aanleiding waarvan de heer Heringa opmerkte, dat de kin deren uit Schermerhorn op drie na onder de buurtschap Stompetoren wonen en dus de school aldaar moeten bezoeken. Voorts bestaat er een oud recht, volgens hetwelk alle kinderen uit Schermerhorn naar ge noemde school moeten. e. Medegedeeld werd, dat er voor het ver volgonderwijs tien leerlingen zijn aangege ven, waarvan 3 uit de gemeente Schermer horn en één uit Oudorp. f. Verzoek van D. Madderom (thans te Alkmaar) om ontheffing van schoolgeld. Toegestaan. Toeslag en kolenbon. g. Verzoek van georganiseerde arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf om: le. 50 cent toeslag gedurende de weken dat zij uit de werkloozenkas trekken en 2e. om toekenning van een kolenbon ge durende die periode. B. en W. stelden voor het verzoek sub 2 in te willigen met bepaling dat het alleen geldt voor werkloozen, die door de gemeente worden verwezen naar de werkloozenkas; sub 1 af te wijzen, omdat de ongeorganiseer de werkloozen reeds 50 cent per week min der ontvangen ingevolge ministerieel be sluit. De heer Heringa drong aan op een onderzoek door B. en W. of er niet men schen in de gemeente zijn, die niet onder werkloozen-uitkeeringen vallen, maar minstens evenzeer een kolenbon zouden be hoeven. Weth. Dekker meende, dat daar aan dacht aan kan worden geschonken. Het voorstel sub 2 van B. en W. werd na toelichting, dat de kolenbon niet geldt voor alle georganiseerde werkloozen, maar alleen voor hen, die door de gemeente worden ver wezen naar de werkloozenkas, aangenomen (de heer Swaan verklaarde zich ertegen). Het voorstel sub 1 werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór waren de beide wethouders en de heer Baltus. h. De Kon. Ned. Automdfeiel-Club verzocht om verlaging van de personeele belasting op de motorrijtuigen. B. en W. stelden af wijzing voor, zij meenden, dat het beter zou zijn als de wegenbelasting door het Rijk werd verlaagd. Goedgekeurd. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond verzocht om verhooging van de jaarwedde van den gemeente-veld wachter H. Vierstra. B. en W. stelden voor het ver zoek af te wijzen. Conform besloten, j. Van Ged. Staten was ingekomen een verzoek tot vaststelling van een verorde ning, waarin het verhaalrecht van kosten van besmettelijke ziekten wordt vastgelegd. Hierbij was een uniform tarief aangegeven, met als basis het inkomen. Conform besloten. De school te Oterleek. k. Van den inspecteur Lo. was ingekomen de mededeeling, dat hij zich niet kan ver eenigen met de teekeningen voor verbouw der openbare school te Oterleek. Hij meen de, dat het gebouw niet grondig kan wor den gerestaureerd, wat ook de meening was van den bouwkundigen rijksinspecteur. Totale afbraak en daarna wederopbouw zou noodig zijn. Weth. Spaan stelde voor, thans een nieuwe teekening te laten maken, echter door een ander dan eerder reeds gevraagd werd, want diens plannen zouden te duur komen. De heer Heringa drong er op aan de lekkage aan de dakgoot te verhelpen vóór den winter. De voorzitter zegde dit toe, de ramen zijn reeds voorzien. Wat een anderen architect betreft, meen de spr.. dat eerst nog moet worden afge wacht. „Waarom?" vroeg de heer Swaan, „moet het den doofpot in? Er is al zoo vaak en zoo lang afgewacht!" De heer W itteveen geloofde, dat er nog wel wat aan te doen is en stelde voor een oommissie aan te wijzen, die met de plannen en al wat er bij behoort in audiën tie zal gaan bij den minister. De heer Dekker zei, dat zulks verleden zomer al gebeurd is. „En is toen niet met de vuist op tafel ge slagen", zei de heer W itteveen. De heer Swaan steunde het voorstcl- Witteveen. De heer Spaan zei, dat met den hoofd ambtenaar aan het ministerie wel te praten valt, gelijk hij zelf had ondervonden. Het voorstel-Witte veen werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen en één blanco. Tegen waren de heeren Dekker en Baltus, de heer Heringa stemde blanco. Als leden der commissie werden aange wezen de heeren Spaan, de Boer en Witte- veen. I. Verzoek van Heerhugowaard om het raadsbesluit inzake controle op werkver schaffing in te trekken en alsnog aan te sh'it ,n. De voorzitter maakte duidelijk dat de meening, als zou Oterleek reeds zijn aan gesloten, onjuist is. De gemeente Obdam, die voorloopig af viel, zal zich in de toekomst wel moeter. aansluiten. Het salaris van den controleur bedraagt 1000, waarvan f 500 komt voor rekening van het werkloozensubsidiefonds. Het ove rige deel moet door de aangesloten gemeen ten betaald worden in verhouding tot de werkloozen in die gemeenten (Ursem, Oudorp, Heerhugowaard en Hensbroek) De heer Swaan meende, dat de enkele werkloozen in de gemeente Oterleek wel voldoende kunnen worden gecontroleerd door eigen ambtenaren. De voorzitter zei, dat de controleur er reeds is, het gaat dus niet om een nieuw baantje. De heer Swaan: We kunnen het geld toch anders besteden. Weth. Spaan schatte de kosten voor de gemeente op f 25 en geloofde niet, dat de controleur eventueele fouten in de werkloo- zenuitkeering en wat daarmee in verband staat, zal kunnen voorkomen. B. en W. zul len zelf nog zeker mede moeten toezien. Spr. was daarom tegen de toetreding. De voorzitter dacht, dat er wel een verplichting tot aansluiting zal worden opgelegd. De heer Heringa zou dan tot zoolang willen wachten, tenzij er reeds fraude is ge bleken. Een vreemde zou daartegenover vrijer staan dan een dorpsgenoot. De voo rzitter wilde de zaak door stemming zien uitgemaakt, omdat B. en W. hadden toegezegd haar ter sprake te bren gen. Weth. Dekker vond stemming, gehoord de meeningen uit den raad, niet meer zoo ncodig. Vast staat, dat er wel eens mag wor den getwijfeld aan de opgaven van werk loozen, maar voorzoover het dorpsgenooten zijn, kunnen wij het zelf wel beoordeelen. Anders staat het echter met menschen, die hier komen uit andere gemeenten. Daarvoor is aansluiting zeker niet van belang ontbloot en als straks toch een verplichting tot aan sluiting komt. vond spr. het beter om vrij willig daartoe te besluiten. De heer W itteveen was tegen aan sluiting, omdat hij „de arbeiders niet wilde verlagen tot koelies, waar men achter aan moet zitten". Het voorstel tot aansluiting werd hierop verworpen met alleen de stem van den heer Dekker er vóór. Aanbieding gemeentebegrooting 1937. Door B. en W. werd aangeboden de gemeentebegrooting voor 1937, sluitende met een batig saldo groot 1971, waarvan 500 zal worden gereserveerd. In 1935 was het batig saldo 3419. Op voorstel van B. en W. zal deze be grooting (en ook die voor het burgerlijk armbestuur) door den geheelen raad met uitzondering van de beide wethouders worden nagezien. De weg in het dorp. De voorzitter stelde voor om een stukje grond bij de school, in gebruik bij J. Dekker, aan dezen in erfpacht af te staan. Conform besloten. De heer Heringa wees op den slech ten toestand van de bermen langs den weg in het algemeen en vroeg voorzie ning. De voorzitter zei, dat daar op het oogenblik niets tegen te doen is. Op de begrooting is een behoorlijk bedrag uitge trokken voor verbetering van de bermen; het rijvlak is in onderhoud bij den polder. De heer Dekker zei, dat de kanten eigenlijk greppels zijn geworden doordat het midden van den weg te hoog ligt. De polder dient daarin voorziening te treffen. Uit een en ander blijkt wel, dat het fout is, als een dorpsweg in onderhoud is bij twee instanties. Rondvraag. De heer Heringa vroeg of er ook ge werkt wordt door het crisis-comité B. Spr. had gehoord, dat iemand ƒ10 had ontvangen voor zijn uit vier personen bestaand ge zin; spr. meende dat het comité dergelijke dingen niet moet doen, het heeft z. i. meest te zorgen voor kleeding en dekking. De voorzitter antwoordde, dat ge meend werd, dat de gift wel noodig was. De heer Swaan vroeg wat er moet ge beuren met de 20, welke nog van het uitgetrokken bedrag ad 50 moeten zijn overgebleven. De voorzitter antwoordde, dat die 20 naar de meening van het comité niet behoefden te worden uitgekeerd; dit be drag is dus nog in kas. Een en ander werd nader toegelicht, ook door den ambtenaar, den heer Blom. Hierna volgde sluiting der openbare vergadering. OUDERAVOND CHR. SCHOOL TE BROEK OP LANGENDIJK. Evenals vorige jaren bestond er voor dezen ouderavond weer groote belangstel ling. Ongeveer 300 ouders en genoodigden hadden zich opgemaakt dezen avond bij te wonen. De voorzitter, de heer J. Balder, sprak hierover zijn groote blijdschap uit en wees In zijn opening op den rijken zegen die uit gaat van het chr. onderwijs. Echter dreigen er gevaren, wanneer men in de landen rondom ons ziet, hoe de ontkerstening, ont binding en verwording steeds erger wordt. De chr. school echter is een machtig wapen om de kiemen, die ook aanwezig zijn bij de kinderen, tegen te gaan. Spr. wekte op om te waken en te bidden, opdat het pand eens geschonken bewaard blijve. Na het ronddienen van een kopje thee kreeg dr. Verdonk gelegenheid tot het in leiden van zijn onderwerp „School-artsen". Spr. bekeek eerstens de principieele zijde, wees aan de hand van de practijk op het besmettingsgevaar, memoreerde vervolgens den strijd over het invoeren van den school- artsendienst en verklaarde zich ten slotte voorstander daarvan, mits vrij van alle po litieke drijverij en uitgaande van de besturen der scholen. Wanneer is er meer te De winter valt mee. Dat roodborstje, dat vanmiddag jn grijze Octoberlicht een fleurig stukje te kleur en een pittig brokje leven bracht t** schen het dorrende groen van de sering was er dezen zomer niet En de eerste borf1' kraai In zijn sobere grijszwarte pak, die v van de week weer zag, nadat hij in April zi'h voor het laatst had vertoond, is evenals H roodborst een herfstbezoeker en een winte gast. Als straks in den Engelschen tuin d~ drukke en kleurige goudhaantjes, 0n,6 kleinste vogels, zich weer laten zien èn hoQ6 ren, fijne diertjes met fijn geluid, dan ook dat verschijningen, die we heel d»n zomer hebben gemist. En als over eenige weiten de vorst de wateren stremt en hier en daar in wakken en opengebleven wateren allerlei eenden, kleurige en bonte, haast stemmige, sober geteekende, rondzwemmen, dan zijn ook dat vogelgestalten, die alleen in het winterseizoen op te merken zijn. Met andere woorden: deze voorbeelden, die met vele uit te breiden zouden toonen voldoende aan, dat het seizoen dat nadert en betrekkelijk ook gekomen is, vol- strekt geen vogelarme tijd zal zijn. Velen meenen dat waarschijnlijk wel. Lente en zomer zijn nu eenmaal in den volksmond in het dichterwoord de tijden van vogels en bloemen, van kleur en zang en leven. De herfst ook nog wel, als de trek- vogels langs de stranden en over de velden gaan. De winter niet. In werkelijkheid echter is het zoo, dat er 's winters meer vogels te zien zijn dan 's zomers. Niet alleen dat ze in letterlijken zin meer, beter te zien zijn: het blad is van de boomen, geen dicht groen dek verhult hen meer, maar er zijn er inderdaad ook meer. „Men mag", zegt Thijsse, autoriteit bj) uitstek in dezen, in een van zijn werken, „men mag beweren, dat er 's winters meer vogels in ons land zijn dan 's zomert. Dat geldt zoowel voor het aantal individuen als voor het aantal soorten". Misschien kunt u het, evenals De, aan de naaste omgeving van uw eigen huis wel nagaan. Vooral wanneer u in de stad woont Ik sprak van de roodborst: die broedt hier aan den zeekant 's zomers niet, maar is hier iederen winter. Die bonte kraai, die ik noemde, zit 's zomers ergens in Oost Prui sen. De goudhaantjes komen ook van hun broedgebied elders en andere dan tamme of gewone wilde eenden zie je hier in den zomer niet. De meeuwen vertoonsn zich ln de haven en in de weilanden wel, maar het moet winter worden en ze moeten het elden schaarsch beginnen te krijgen voordat n hier vlak voor de deur en aan het venster komen. De grootsche vlucht van wilde zwa nen moeten we in het zonneseizoen missen, straks is er kans op de indrukwekksadi na dering van hun vleugelgeruisch. Ik heb heel den zomer in de iepen voor ons venster de boomkruipertjes en de bonte specht niet op gemerkt, maar als straks het blad van de boomen is, zie ik ze zoo goed als zeker terug. Evenals het (jgvogeitje langs de Ried en de sijsjes in de elzenboschjes. Nu het gelend blad ter aarde zinkt, nu met het herstel van den ouden tijd de avon den lang worden, nu herfstmist de velden dekken zal en nachtvorst te wachten staat, nu wil dat alles volstrekt niet zeggen: we gaan een vogelarmen tijd tegemoet Integendeel leert Thijsse ons en eigen herinnering, ervaring, waarneming, beves tigt ons zijn woorden of zal ze bevestigen. Ik denk dan wel eens tegen den winter: waar moet ik het nu weer over- hebben' Maar dan ineens weet ik het weer: over die en die, over zoovele dingen immers, waar de natuur ook in den winter vol van is. De lamp wordt vroeger ontstoken, "e haardvuur brandt, we gaan het hoe hoe meer weer binnen zoeken. Maar latei we niet meenen dat er buiten niets meer te beleven is. In de vogelwereld en elders gaan we ook in deze dagen afwisseling en schoon heid volop tegemoet! A. L. B. Vervolgens werd gepauseerd en kregen de ouders gelegenheid om het werk hunner kinderen te bezichtigen. Na de pauze behandelde het hoofd der school, de heer Buijze, het onderwerp „Vaderlandsliefde". Spr. wees er op, hoe de vaderlandsche geschiedenis het middel op school is om het nationale eergevoel te doen ontwaken. Vaderlandsliefde moet een waarachtige liefde zijn, die zich zelf vergeet om bet vaderland te dienen. Dit is echter een gsve Gods en tevens een afschaduwing van het beeld aangaande het hemelsche vaderland. Doel is echter ook om de schooljeugd bij te brengen het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland. Spr. besloot zijn rede met declsunatie van het Wilhelmus van Nassauwe. Op beide onderwerpen volgde een aange name gedachtenwisseling. Te kwart voor twaalf werd deze gezellige avond door den heer Buijze op de gebrui kelijke wijze gesloten. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 NOVEMBER 1036. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur ds. Warners. Waakt en Bidt, 16, 17 en 18 Nov. ch. i meenschapsbond; 's nam. 3 uur en 's avond» 8 uur. Kapelkerk, 10.30 uur, ds. ds. H. H. Riep* ma van Edam; 6 uur ds. van Dop. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur ds. R»P' pold. Ev. Luth. Kerk, 7 uur n.m. mej. Da. M- Stol, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuip®r- Geref. Kerk, 10 uur ds. C. von Meijenfel" 5 uur ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 1" 'J' en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dien» Vrije Evang. gem., Geesterweg la,' 1®-*. uur ds. Ruys, onderwerp: ,,'t Trotsche BsP®^ en 't nederige kruis"; 2.30 uur Zondag»" school; av. 7 uur ds. Ruys, onderwerp- „Wat is vloeken?" Stads Evangelisatie, Molenbuurt tu>.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6