DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland maakt zich verder los vari het Verdrag van Versailles. Madrid woedt onverminderd voort. Strijd om Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 270 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 16 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Bepaling van de internationalisatie der rivieren opgezegd. De betrokken mogendheden ingelicht. De Spaansche revolutie Hoofdstad door artillerie en luchtmacht der opstandelingen gebombardeerd. Is Varela de Manzanares ov rgetrokken? Baldwin heeft auto-ongeluk' ALKMAARSCHE COURANT. Duitschland heeft aan de betrokken regeeringen mededeeling gedaan van zijn besluit, de bepaling van het Ver drag van Versailles, betreffende de internationalisatie der rivieren, op te zeggen. Door deze eenzijdige daad heeft Duitschland zich thans be%'ryd van de laatste banden, die door het Verdrag van Versailles waren opgelegd. Alle betrokken mogendheden op de hoogte gesteld van het besluit der Rijksregeering. Zaterdagmiddag 1 uur is in de hoofd steden van de betrokken landen medege deeld, dat de Duitsche rijksregeering sectie twee van het Verdrag van Versailles inzake de scheepvaart "p de Duitsche rivieren Elbe, Oder, Njemen, Donau en Rijn op zegde. Deze mededeeling werd gedaan te Londen, Parijs, Rome, Brussel. Praag, Warschau, Kopenhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado, Boedapest en 's-Gravenhage. Dit opzeggen sluit in, dat Duitschland de commissies, welke de toepassing van het Verdrag in deze kwestie controleeren, niet meer erkent. In Duitsche politieke kringen wordt ver klaard, dat het doel van deze ïdtie zuiver politiek is, men wenscht de souvereiniteit van Duitschland op de territoriale wateren te herstellen, de scheepvaart op de rivieren zal hiervan geen hinder ondervinden en de vrijhavens Hamburg en Stettin, welke aan Tsjecho-Slowakije zijn toegestaan, blijven gehandhaafd. De motiveering. In het officiëele schrijven, dat door de Duitsche regeering aan de betrokken re geeringen gezonden is betreffende de clau sules van het Verdrag van Versailles over de internationalisatie van rivieren, wordt allereerst gezegd, dat het niet gelukt is door onderhandelingen een toestand in het leven te roepen, die in overeenstemming zou zijn met het Duitsche standpunt „Bovendien, aldus gaat dit document verder, is de aan den Rijn, naast Duitschland, belangrijkste oeverstaat, het koninkrijk der Nederlanden niet toegetreden tot de in Mei j.1. tot stand gebrachte overeenkomsten. Juist echter aan deze rivier zijn duidelijke toestanden noodzakelijk Voor Elbe, Oder en Donau, aldus het schrijven verder, bestaan nog regelingen, die in strijd zijn met de Duitsche souvereiniteit, terwijl ook souvereiniteitsbeperkingen ten aanzien van het Keizer-Wilhelmkanaal moesten worden gehandhaafd. De Duitsche regeering kan dit niet langer dulden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de verklaring dat zij de in het Verdrag van Versailles vervatte bepalingen omtrent de rich op Duitsch gebied bevindende waterwe gen en de op deze bepalingen berustende internationale stroom-documenten niet meer voor zich als bindend erkent. Zij heeft dien overeenkomstig besloten de voor den Rijn °P 4 Mei aangegane voorloopige overeen komst (modus vivendi) volgens artikel 3 Paragraaf 2 met onmiddellijk van kracht Worden op te zeggen en af te zien van de onderteekening dc voor de Elbe ontworpen overeenkomst van gelijk karakter. Het schrijven gaat dan verder: «Tegelijkertijd deelt de Duitsche regee ring mede, dat de volgende regeling door haar getroffen is: De scheepvaart op de op Duitsch ge bied liggende waterwegen staat open voor alle met het Duitsche rijk in vrede levende staten. Er wordt geen onder scheid gemaakt tusschen Duitsche en buitenlandsche schepen. Dat geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartgel- den. Daarbij vooronderstelt de Duitsche regeering, dat op de waterwegen van de andere betrokken staten wederkeerig- heid verleend wordt. Bovendien zal de Duitsche regeering den Duitschen autoriteiten over de waterwegen instructie geven met de bevoegde autoriteiten van de andere aan de waterwegen liggende staten ge meenschappelijke problemen te bespre ken en daarover eventueel overeenkom sten af te sluiten". De indruk in Frankrijk. Ernstige ontstemming. De Fransche regeering heeft haar diplo matieke vertegenwoordigingen in de betrok ken. hoofdsteden instructies gegeven contact te zoeken met de regeeringen waarbij zij geaccrediteerd zijn en met haar over te gaan tot een bestudeering van den toestand, die geschapen is door 't opzeggen door Duitsch land van de rivierenclausules van het Ver drag van Versailles. De Fransche regeering is van meening, dat een collectief protest aan Berlijn moet worden gezonden. Ter beantwoording van Duitschland's geste heeft de Fransche regeering voorts be sloten gebruik te maken van de 24 uur, die haar nog resteeren, teneinde op haar beurt de tot stand gekomen regeling van 4 Mei betreffende den Rijn op te zeggen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken deelt mede: De opzegging door Duitschland van de clausules in het Vfdrag van Versailles aan gaande de waterwegen op Duitsch gebied, evenals de rivierenbepalingen, die op deze clausules gebaseerd zyn, komt op het oogenblik, waarop de Centrale Rijncommis sie, die te Straatsburg vergaderen zal, op het punt stond de schikkingen van kracht te doen worden, die bestemd waren in de plaats te komen van de clausules van het Verdrag van Versailles. Deze schikkingen waren vastgesteld in een FranschDuitsch accoord, waartoe Duitschland het initiatief genomen had. Een accoord van denzelfden aard was reeds tot stand gekomen voor de Elbe en onderhandelingen betreffende de Oder wa ren op den goeden weg. De Fransche regeering pleegt overleg met de andere belanghebbende regeeringen. De indruk in Londen. Engeland wijst op het voorbeeld van Turkije. In Britschekringen is de eenzijdige op zegging door Duitschland van de clausules betreffende de navigatie op de rivieren met groote reserve ontvangen. Men legt er den nadruk op, dat wanneer Duitschland van meening was, dat deze clausules van het Verdrag van Versailles niet in overeenstem ming waren met zijn souvereiniteit, het de herziening daarvan had moeten nastreven langs onderhandelingsweg, gelijk de Turk- sche regeering dit heeft gedaan ten aanzien van de Dardanellen. Men is van meening, dat deze abrupte opzegging niet gerecht vaardigd is. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, zal waarschijnlijk heden in het Lager huis een verklaring afleggen naar aanlei ding van de opzegging door Duitschland van de bepalingen betreffende de internationa lisatie der Duitsche rivieren. Men weet nog niet, of een Britsche stap te Berlijn zal volgen, het is niet onmogelijk, dat Eden's verklaring in het Lagerhuis de eenige offi ciëele reactie zal zijn. Niettemin zal over dit punt eerst een.beslissing worden genomen, wanneer het standpunt der andere belang hebbende regeeringen bekend zal zijn. In politieke kringen is men niet zeer ge neigd, groote beteekenis aan de beslissingen van Hitier toe te kennen, men had dat ge baar al lang verwacH. De Belgische meening. Heden zullen de desbetreffende Belgische autoriteiten beginnen met de studie van de gevolgen voor België van het opzeggen door Duitschland van de bepalingen inzake de internationale van de rivieren. Voor België is deze stap een groot pro bleem, aangezien de vloot van Belgische Rijnschepen ongeveer 1000 vaartuigen telt De „Nation Beige" schryft, dat onder de opgezegde bepalingen er een is, welke bij zonder België betreft. Dit is het artikel, dat bepaalt dat indien-België een bevaarbare verbinding zou aanleggen van den Ryn naar de Maas, ter hoogte van Ruhrort, Duitsch land het stuk zou moeten maken, dat over zyn gebied loopt. Het blad veegt hieraan toe, dat de scheepvaart van de betrokken mogendheden in het vervolg kan plaats hebben by de gratie van Duitschland, d.w.z. van zijn poli tieke inzichten. Dit is een nieuwe bron van wrijving en conflicten aan alle Duitsche grenzen. Europa heeft nu juist een dergelijk risico niet noodig. Wederom heeft de strijd om Madrid een volle 48 uur gewoed zonder dat er eenige betrouwbare grond is om te komen tot de conclusie, dat een der beide strijdende partijen belangrijk voordeel zou hebben behaald. Zooals gewoonlijk zijn de berichten der tegenstanders in volslagen contra dictie met elkander en het is op grond hiervan zeer moeilijk een overzicht te verkrijgen van den toestand. Zondag hebben de regeeringstroepen een aanval gedaan op den rechtervleugel van de rechtsche troepen, doch zij werden, naar de opstandelingen beweren, met zware ver-, liezen afgeslagen. De opstandelingen hebben de eerste stel lingen -\oor Madrid bezet en bombardeeren de hoofdstad. Aan het front van Guadalajara rukken de opstandelingen verder op; de regeerings troepen trekken terug in de richting van Alcala de Ren.ares. By het Escorial worden de regeeringstroepen meer en meer omsin geld. Zij zullen niet lang meer weerstand kunnen bieden, aangezien hun voorraden niet aangevuld kunnen worden. Wordt Madrid vernield? Na de hevige gevechten van de afgeloo- pen vijf dagen vragen de opstandelingen zich af, of het noodig zal zijn, dat Madrid verwoest wordt. Tot nu toe bombardeerden artillerie en luchtmacht nog slechts mili taire objecten. Verder hebben vliegtuigen proclamaties van generaal Franco omlaag geworpen, waarin wordt medegedeeld, dat in het Noordoosten van de stad en neutrale zóne was geschapen, waar vrouwen, kinderen en andere non-combattanten een toevlucht konden zoeken. Nu evenwel de regeeringstroepen zoo hardnekkig weerstand bieden met de meest moderne middelen vraagt men in opstande lingenkringen zich af, of het niet noodzake lijk zal zijn om groote bressen te schieten teneinde te kunnen stormen. Een beslissing is nog niet genomen en het is ook mogelijk, dat de stad belegerd zal worden. Hiertoe is niet noodig, dat de stad geheel wordt om singeld. Van de zeven groote toegangswegen zjjn drie door de opstandelingen bezet en twee liggen onder het vuur van hun artil lerie. De beide overigen zijn die, welke lei den naar burgos en Barcelona. De eerste loopt evenwel uit op het front van Somo- sierra en de andere gaat langs Siguenza, dat door de opstandelingen is bezet, zoodat men op 50 K.M. van de hoofdstad over moet gaan op secondaire wegen, waarlangs moei lijk een stad van meer dan een millioen in woners geravitailleerd kan worden, temeer daar artillerievuur en vliegtuigen deze wegen gevaarlijk maken. Verder is binnen kort felle koude te wachten, hetgeen een nadeel is voor de belegeraars. Valera over de Manzanares? Het groote hoofdkwartier van de op standelingen deelde Zondagmiddag mede, dat drie afdeelingen van den -linkervleugel van het leger van Varela de Manzanares oVer' wAren getrokken en den vijand" uit zijn stellingen hadden verdreven, De drie - colonnes zetten hun opmarsch voort en de Noordwestelijke sector zou tegen het vallen van den nacht bezet zyn, aange zien de grootste tegenstand der regeerings troepen was gebroken. In een radiorede heeft generaal Queipo de Llano de mededeeling van het hoofd- kawrtier toegelicht. Hij verklaarde nog een telefonisch onderhoud te hebben gehad met generaal Franco, die hem meedeelde, dat de rechtsche troepen de straten van Madrid waren binnengedrongen. De Radio-club van Teneriffe deelt mede, dat Zondag bij het bombardement van Madrid 30 dooden en 300 gewonden zyn ge vallen. Mededeelingen van de zijde der regeering. De minister van luchtvaart deelde mede, dat een bombardements-escadrille van de regeeringsluchtmacht 24 groote lucht-tor- pedo's op het vliegveld van Avila der op standelingen heeft geworpen. Zeven groote Heinkel bombardementsvliegtuigen en drie jachtvliegtuigen van hetzelfde Duitsche merk werden vernield. Een ander escadrille bombardeerde Tor- rij os, waar eveneens groote schade werd aangericht. Gisteravond zond het radio-station van de vakvereeniging weer uit, na ongeveer 14 dagen te hebben gezwegen. Verscheidene redenaars voerden het woord. O.a. sprak een communist, die zeide, dat alle politieke par tijen te Madrid eensgezind zijn. Zij hebben slechts een doel, den oorlog te winnen. Verder heeft de voorzitter van den ver- dedigingsraad, generaal Miaja door middel van de radio een nota gepubliceerd, waarin hij zeide, dat de radiostations van de opstan delingen het gerucht hebben gepubliceerd, dat hij, generaal Miaja, zyn troepen zou heb ben gesmeekt de stad te verdedigen, aan gezien hij anders genoodzaakt zou zijn deze over te geven. Miaja antwoordde hierop, dat de leiders der opstandelingen hem kennen en weten, dat het dwaas zou zijn voor de microfoon met bewogen stem te spreken. Madrid zal tot het uiterste verdedigd worden, want het Madrileensche volk herinnert zich den tweeden Mei en Napoleon. Ook toen heeft het volk de overwinning behaald en de ge schiedenis zal zich herhalen. Miaja sloot zijn nota met de woorden: „Madrilenen, strijd verder en de overwin ning is verzekerd". Luchtaanval op Madrid; veel slachtoffers. De verdedigingsraad publiceert een mede deeling, waarin gezegd wordt, dat de lucht macht der opstandelingen gepoogd heeft, Madrid te bombardeeren. Bij een dezer po gingen konden de vliegtuigen boven de wijk Etocha komen. Zij wierpen verschillende bommen van groot kaliber in de nabijheid van het Zuiderstation. Meer dan 50 bur gers werden daardoor gedood. Het aantal gewonden, onder wie zich vele vrouwen en kinderen bevinden, is zeer groot. Het station werd niet beschadigd. Na de successen der regeeringstroepen by Casa de Campo trachten de opstandelingen meer naar het Noorden de Manzenares over te trekken, Een aanval der Marokaansche troepen, waarbij gebruik gemaakt werd van 15 tanks, is gistermiddag afgeslagen door de regeeringstroepen, die door een escadrille jagers gesteund werden. Zondagmorgen is een aanval op hetzelfde punt afgeslagen Negen vliegtuigen der opstandelingen omlaag geschoten. In een officieel communiqué deelt de defensieraad van Madrid mede, dat Zater dag negen vliegtuigen van de opstandelin gen omlaag zyn geschoten. Twee van deze toestellen waren van Italiaansche herkomst, de overigen waren Duitsche machines. De luchtvloot der regeering verloor slechts drie toestellen. Aan alle fronten voor Madrid duurt het artillerieduel voort, in den sector Isera Villa Verde rukten de regeeringstroepen verscheidene kilometers op. In den sector Carabanchel werd een hevige aanval van de Marokkanen en het vreemdelingen legioen door de infanterie en de luchtmacht der regeering afgeslager. Zondagmorgen heeft de luchtmacht der opstandelingen opnieuw een aanval op Madrid gedaan. Een tiental bombarde- mentsvliegtunigen, geëscorteerd door twaalf jagers, vlogen boven de stad en wierpen bommen, waardoor slachtoffers werden ge maakt. Ook het Noorderstation werd door verschillende bommen getroffen. De volk rijke wijk Cuatro Caminos werd eveneens gebombardeerd. Hier zyn de meeste slacht offers gevallen. Toen de jachtvliegtuigen der regeering opstegen om de aanvallers te bestrijden, verwijderden zich de toestellen der opstandelingen. Volgens een onbeves tigd bericht zouden twee driemotorige vlieg tuigen der rechtschen neergeschoten zijn. De opstandelingen trachten intusschen voortdurend het front der regeeringstroe pen bij de brug de Los Fanceses te door boren. Gistermorgen is hier een nieuwe aanval der Marokaansche troepen afgesla gen. Drie tanks zouden in de handen der regeeringstroepen gevallen zijn. Franco ontkent gedreigd te hebben met verwoesting van Madrid. Franco heeft ontkend tegenover een journa list verklaard te hebben zooals in vele buitenlandsche kranten gemeld was dat het bombardement van Madrid zou worden voortgezet en dat wijk voor wijk verwoest zou worden, omdat dat de eenige oplossing zou zijn. „Noch deze bewering noch een dergelijke uitlating is van mij afkomstig", aldus Franco. De terechtstelling van Rio Tinto. Ten aanzien van het bericht, dat 1500 mynwerkers te Rio Tinto door de opstande lingen zijn gefusilleerd, deelt de Spaansche ambasadeur te Londen mede, dat 90 pet. van de employé's van deze mijnbouw-maat- schappij geen communisten waren, doch aangesloten bij de Algemeene Arbeiders Unie, het vakverbond van de socialistische party. De premier ongedeerd. De Engelsche minister-president Stanley Baldwin heeft gisteravond by Hillingdon Hill (Middlesex) een auto-ongeluk gehad, waarby hij ongedeerd bleef. JAPANNER IN SOVJET-RUSLAND VEROORDEELD. De „Asahi Sjimboen" verneemt, dat het opperste gerechtshof te Moskou het dood vonnis tegen den Japanner Naka geeischt, heeft gewijzigd in 10 jaar gevangenisstraf. Zooals men zich zal herinneren werd Naka eenigen tyd geleden door den krijgsraad te Wladiwostok ter dood veroordeeld wegens spionnage.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1