wviiriiT !Bxdtenland SChOORL HEILOO CASTRICUM BERGEN Redevoering van Leon Blum te Soissons. De versterkingen aan de Duitsche kust. De positie van Denemarken in een komenden oorlog. Troonrede van koning Carol. De bewapeningswedloop. De stakingen te Amerika. Wordt Victor Emanuel „Keizer van Italië?" De arrestatie der Duitschers. CrisiB-pablicalie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se C, gedenatureerd in het tijdvak van 2 November 1936 tot en met 7 November 1936 150 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding ƒ1.per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorsch- bricfje zijn gedorscht in het tijdvak van 2 November 1936 tot en met 7 November 1936 zal 2.per 100 K.G. bedragen. Teneinde hieraan tegemoet te komen is besloten om in samenwerking met de „Commissie autotocht ouden van dagen", 'in Januari een „avond" te houden, waar toe Daan Pool zal worden uitgenoodigd. De rekening werd goedgekeurd met een ontvangst van 181.83, en een uitgaaf van 185.09, nadeelig saldo alzoo 3.26. Bi. de rondvraag merkte de heer Cor- reljé op, dat hij zich heeft geërgerd aan d. wijze waarop de voorzitster in haar inleiding den secretaris heeft „afge kamd". Spreker achtte het niet juist om dit in een algemeene vergadering te doen. hierop zeide de voorzitster dat het den heer Correljé niet bekend zal zijn, wat zij tusschen de vergaderingen door met den secretaris heeft gehad. De heer Stins bedankte staande de ver gadering als secretaris. Tervolgens zeide de heer van der Sluijs het niet juist te vinden, dat deze vergade ring beleg is buiten medeweten van 2 be stuursleden. Hierop antwoordde de voorzitster een algemeene vergadering noodig te hebben geoordeeld, omdat zij het onjuist achtte, dat de leden niet in de zaken der afdee- ling worden gekend. Tenslotte besloot men na den propa- ganda-avond een algemeene vergadering te houden, waarin een bestuursverkiezing zal plaats hebben. 10-jarig jubileum „Schoorl's Gemengd Koor". Op Zaterdag 14 November vierde „Schoorl's Gemengd Koor" haar tienjarig bestaan, en bij die gelegenheid werd een jubileumuitvoering gegeven in de zaal van den heer Nic. Schuijt. Het publiek was in vrij groote mate opgekomen; toch hebben wij wel eens een grooter toeloop gezien. Om een goed programma te vormen, had het bestuur zich de medewerking verzekerd van mejuffrouw Annie Schoen, sopraan, wonende te Santpoort, van Alkmaars dub- belmannenkwartet (oude bekenden) en van een strijkorkest uit Alkmaar. Deze keuze was een heel gelukkige. Met elkander heb ben ze een avond gevuld vol kunstgenot. De uitvoering stond op een peil, hetwelk men vaak in grootere plaatsen niet zal aan treffen. He. eerste optreden was dat van het gemengde koor met orkest. Het nummer „Ave Verum" van Mozart werd schitterend en zonder fouten ten gehoore gebracht. Hierna trad de sopraanzangeres op met „Exultate Jubïlate", eveneens van Mozart. Een zangeres met mooie zuivere stem, welke zij zeer gemakkelijk hanteert ook in moeilijke overgangen. „Liebeswalzer" na de pauze werd, evenals het eerste nummer, mooi gezongen. Mejuffrouw Schoen genoot de volle aandacht en kreeg bloemen als dank. - Het dubbelmannenkwartet zong vóór de pauze twee nummers, t.w. „Bleib treu, du harrlich Land am Rhein" en „O, Heimat Mein", beide van Müller. Na de pauze werd met medewerking van enkele leden van het orkest „Aufforderung zum Tanze" gegeven. Dit laatste kon ons het meeste bekoren. Leider van dit alles was de heer Jonker ter wijl hij de zangeres mede op goede wijze begeleidde. Het glansnummer van den avond was wel •Psalm 42", een compositie van Mendels- aohnBartholdy. Een mooi en tamelijk groot muziekwerk voor koor, dameskoor, •opraan, dubbelmannenkwartet, kwartet en orkest. Dit stuk stelt zoowel aan het vocale als •an het instrumentale gedeele hooge eischen. De uitvoerenden moeten wel goed onder legd zyn om dezen psalm ten uitvoer te dur ven brengen. Tot ons genoegen kunnen we **ggen, dat het geheel keurig werd uitge voerd; een paar kleine zwakke plekjes, Welke wel altijd zullen voorkomen, zijn gerust te vergeven, doch alle partijen hebben zich boven allen lof gekweten. Zeer zeker is het jammer, dat de uitvoerenden öog niet eens in de gelegenheid kunnen worden gesteld om deze mooie muziek en zang, met de prachtige variaties en het machtige slotkoor, aan den volke te kunnen laten hooren. Doch wie weeter schijnt iets in de lucht te hangen, en maar goed ook, want zooiets is eerste klas werk. In de pauze de huldiging. Waar deze grootsch en fleurig was, kunnen we alles in ons blad niet weergeven, doch zullen vol staan met alleen namen te noemen. Wet houder Schermer sprak namens het ge meentebestuur, de heeren Hart namens ..Zanglust" van Koedijk, Haasbroek namens het „Dubbelmannenkwartet" Zuurbier na mens „Olympia", Joh. de Leeuw namens de voetbalvereen iging en het fanfarekorps, J. Dalenberg namens het Vrijzinnig hervormd 2angkoor uit Alkmaar, N. Schuyt namens de laden en als zaalhouder, de heer Jupijn, terwijl de voorzitter, de heer Corn. Hoog- vorst, namens de vereeniging de werken van Vondel als blijk van dankbaarheid aan bood aan den dirigent, den heer Jonker. De voorzitter kreeg nog van de leden een voor zittershamer en de overige bestuursleden leder een kamerplant. Voorts waren er naast de vele medege brachte bloemstukken bloemen van de R.K. zangvereeniging en van de beide V. V. s, banevens schriftelijke cn telegrafische geluk- ^enschen. Zoo werd het tooneel al spoedig in een bloemenhof herschapen. Dit tooneel was voor de 80 medewerkenden speciaal vergroot, wat nu, door den bloemenaanvoer, wel zeer goed te pas kwam. Waar elke spreker, ieder op zijn manier, en dus op verschillende wijze hulde had ge bracht aan de jubileerende vereeniging, kreeg ieder weder zijn deel door de prettige dankwoorden, welke telkens door den voorzitter van het koor werden geuit, terwijl ook de dirigent dankte voor de woorden en geschenken, welke hem ten deel vielen. De fruitmand met heerlijke appelen stelde hij wel zeer op prijs, benevens het mooie boekwerk. Na de pauze kregen we allereerst een mooi nummer van het orkest: „Wals" van Dvorak, prachtig uitgevoerd. En dan, na de reeds genoemde nummers voor sopraan en Dubbelmannen Kwartet, het slotnummer, gezongen door het feestvierende koor: „Pres du fleuve Etranger" van Gounod. Een schitterend einde van een mooien avond. Schoorl kan trotsch zijn op zijn koor, dat in hoogere afdeelingen al zooveel eerste prijzen heeft behaald, en dat dezen avond opnieuw heeft bewezen, op een zeer hoog plan te staan. We wenschen het van onze zijde een nog lang en vruchtbaar leven. De voorzitter dankte op 't einde alle medewerkenden. Een gezellig bal besloot den mooien avond. Verloting. B. en W. hebben (na herhaald verzoek en nadat de secretaris, de heer B., was geroyeerd) aan de onlangs opgerichte neutrale voetbalclub vergunning verleend voor de uitgifte van 1500 loten a 10 cent. Onbezoldigd veldwachter benoemd. Bij beschikking van den commissaris van de koningin in Noordholland is tot onbezoldigd veldwachter dezer gemeente benoemd de heer P. van de Wakker, con troleur van de werkloozen alhier. Het ooievaarsnest in het Van Reenenpark. Bij nadere beschouwing is men in Ber gen tot de conclusie gekomen dat het toch beter is om te trachten de ooievaar in het van Reenenpark een woning te ver schaffen. Het voordeel daarvan is, dat men daar door de boomen om de Ruïne niet behoeft in te korten, wat de omwonenden, die wel te veel het licht missen, wel niet prettig zullen vinden, doch het dorpsaspect ten goede komt. In de Hertenkamp is men reeds bezig 'n 20 M. hoogen stam van een eikenboom te plaatsen, om daarop het ooievaarsnest te bouwen, in de hoop, dat in het a.s. voor» jaar een ooievaarspaar deze woning gaat betrekken. FUSIE IN DEN ZAADHANDEL. Na de bankkrach te Enkhuizen. De bekende zaadteelt en zaadhandel der fa. P. Rood en Zonen, die mede als gevolg der bankkrach te Enkhuizen in moeilijk heden was geraakt, is thans opgenomen in het zaadhandelbedrijf van de firma Zwaan en De Wiljes te Scheemda. Minister-president Leon Blum heeft het woord gevoerd aan een banket, dat vanwege het Volksfront was aan gericht ter gelegenheid van de derde herkiezing van den socialistischen minister Georges Monnet als afge vaardigde van Aisne. Duizend genoodigden zaten aan. Blum sprak allereerst over de gevoelens vanvriendschap, welke hem met Bonnet verbinden en prees zichzelf vervolgens gelukkig van de radicaal-socialistische, socialistische en communistische sprekers, die vóór hem het woord hebben gevoerd, loftuitingen op de overwinning van het volksfront te hebben vernomen. Na te hebben gewezen op de vriend schappelijke betrekkingen met de com munistische partij, herinnerde Blum aan de belangrijke rol, welke Monnet heeft gespeeld in de beweging van het Volks front. Blum maakte daarbij toespelingen op de plechtigheid van dien ochtend (de onthulling van het standbeeld ter eere van een zoon van Jean Jaures), waarna hij vervolgde: Toen de gedachte van Jaures „socialisme is vrede" begon veld te win nen, deelde toch niet iedereen haar. Inder daad was de universeele bevrijding door den oorlog, de opstanding van volken tot vrijheid door middel van den oorlog, een eeuw lang een revolutionnaire gedachte.' Blum wees er dan op hoe Jaures, werkende aan zijn „Geschiedenis van de Fransche revolutie," er toe werd gebracht in de volgende bewoordingen den oorlog te veroordeelen als in strument voor de revolutionnaire be vrijding: „lederen keer, dat men het kan, moet men den oorlog vermijden. De oorlog is het kwaad. De oorlog kan tot niets goeds leiden. Niet de oorlog is revolutionnair maar de vrede." Blum, luide toegejuicht, drong aan op een besliste en onherroepelijke veroordeeling van den oorlog, welke men in overeenstemming moet bren gen met de gedachte van Jaures be treffende de verdediging van het va derland, de verdelging van den na- tionalen bodem. Blum vervolgde: Het proletariaat schept zichzelf een vaderland naarmate het aan de maatschappij, waarin het leeft, meer vrijheid en welzijn ontleent. Het deelt dan in den gemeenschappelij- ken plicht, evenals het de leiding in het economisch leven opeischt. Het eischt de leiding van het economisch leven op en vervolgens de leiding van het vaderland. Het moet het initiatief opeischen voor de leiding van de landsverdediging. Oor log, nooit, behalve, wanneer het een ver dedigingsoorlog is. Oorlog, nooit, behalve, wanneer het er om gaat den nationalen grond te verde digen. Oorlog, nooit, behalve, wanneer het er om gaat het lot te verdedigen diergenen, wier bestaan nauw aan het onze is ver bonden. Verdedigings- en aanvalsoorlog. Blum merkte dan op, dat het niet steeds gemakkelijk is het verschil te zien tusschen verdedigings- en aanvalsoorlog. Dat heeft Jaures tot de gedachte gebracht van een oplossing van geschillen door arbitrage. De aanvaarding of niet-aanvaarding van arbitrage laat het verschil blijken van verdediging of aanval. Voor den aangevallene is de plicht der arbeidersklasse duidelijk. Voor het aan vallende land is de plicht van het prole tariaat niet minder duidelijk, het is die van met alle middelen de regeering te bestrijden. Al deze ideeën werden door Jaures uit gesproken voor 1914. Sindsdien is er ter voorkoming van den oorlog bijgekomen de internationale organisatie van naties: de Volkenbond. Art. 16 van het pact is niets anders dan adhaesie der regeeringen aan de resolutie van Stuttgart als gevolg waarvan Jaures werd beschuldigd zijn land te verraden. Wij zijn, aldus Blum, tot de door de ge beurtenissen van verleden jaar op treurige wijze bevestigde overtuiging gekomen, dat geen enkel internationaal vonnis zal stand houden, hetzij uit zich zelf, hetzij door de toepassing er van, zoolang de naties met hun bewapening, die voortdurend toene men, voortgaan. Arbitrage moet vergezeld gaan van ont wapening. Bij een stelsel van bewape ningswedloop kan een machtige staat steeds in enkele uien de wereld voor een voldongen feit plartsen om zijn prooi te bemachtigen en vervolgens alle recht, alle vonnissen te trotseeren. Is het niet paradoxaal thans op die wijze te spreken over ontwapening in Europa, waar nieuwe credieler voor bewapening aan oude worden toegevoegd? Wij zijn ook in die noodzakelijkheid gebracht. Indien men zich in dit Europa, dat zich wapent, verplicht gevoelt over ontwape ning te spreken, dan is dat, omdat er eischen van een wereldgeweten bestaan, waaraan geen enkele staat zich zou kunnen onttrekken. Ten slotte zeide Blum er van overtuigd te zijn, dat de vrede door den wil der volken zal worden bewaard. De correspondent van de Echo de Paris" te Londen schrijft, dat de Britsche admiraliteit zeer goed op de hoogte is met de voorbereidingen van Duitschland aan de kust van de Noord- en Oost-zee. Sedert verschei dene maanden zijn de toegangen tot het kanaal van Kiel versterkt met aanzienlijke batterijen, welke zijn op gesteld te Cuxhafen en Brunsbüttel. De haven van Kiel wordt beschermd door de forten Labor en Friedrichs- fort, welkf eveneens in staat van ver dediging zijn gebracht. Duitschland beschikt dus wederom over de con trole van den weg van de Noordzee naar de Oostzee. De Duitsche kust, hierbij inbegrepen de Friesche eilan den en Helgoland, is thans voorzien van verdedigingswerken, sterker dan voor den oorlog. Aan de kust tusschen Rügen en Flens burg werken dag en nacht, zonder ophou den vliegtuig-fabrieken. De Duitsche generale staf is van oordeel, dat hier het minst Kwetsbare deel van het rijk ligt en derhalve is hier de oorlogsindustrie ge vestigd. Een aanval van uit de lucht op de kust van de Oostzee zou toch via Dene marken moeten gaan. Nu zou Duitschland dit land in 48 uur met zijn gemotoriseerde kolonnes kunnen bezetten. Deze kolonnes zouden Sleeswijk bin en kunnen rukken, terwijl Kopenhagen et vliegtuigen in be dwang kan worden gehouden. Niet alleen is de sleutel-positie van Denemarken als toegang tot de Oostzee van belang voor Duitschland, doch ook zou Denemarken Duitschland kunnen voorzien van vee en andere voedings producten. THOREZ SPREEKT TE BETHUNE. Op een communistische bijeenkomst te Bethune heeft de secretaris-generaal der partij, Thorez, het woord gevoerd. Hij zeide, dat communisten en socialisten zich tegen het fascisme moesten vereenigen. Het volks front heeft zijn taak nog niet voleindigd. De regeering .aldus Thorez, begint te wijken voor de speculatie. Men moet „de rijken laten betalen". Op politiek gebied moet Frankrijk zich nauwer bij de Sovjet-Unie aansluiten en de Spaansche regeering steunen. Thorez protesteert ertegen, dat men den Duitschen vertegenwoordiger op de Quai d'Orsay heeft ontvangen naar aan leiding van de redevoerigen, die hij, Thorez, tegen Hitier heeft gehouden. Er deden zich op en na de bijeenkomst geen incidenten voor. Grenzen zullen gehandhaafd worden. Koning Carol heeft Zondag met het uitspreken van de troonrede de gewone zitting van het parlement geopend. De koning deelde mede, dat vijf wets ontwerpen zullen worden ingediend betreffende den status van de pers en de rijksambtenaren. Gestreefd zal wor den naar stelle versterking van het leger. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek zeide de koning: „Temidden van de verwarring in het internationale leven zal de Roemeensche regeering onverzwakt blijven arbeiden aan de verwezenlijking van haar hoogste doel: de handhaving van den internationalen vrede en van de integri teit der Roemeensche grenzen, die voor alle tijden zyn vastgesteld. Mijn regeering is er van overtuigd, dat dit doel bereikt kan worden door de vriendschappelijke samen-1 werking van alle volken in het kader van den Volkenbond en door de versterking onzer bondgenootschappen. Mijn regeering blijft dan ook vastbesloten, iedere actie te steunen, die het gezag en de macht van het Geneefsche Instituut kan doen toenemen, tegelijkertijd zal hij haar aandacht wijden aan de ontwikkeling der bestaande bond genootschappen en daartoe voortdurend in contact blijven met de leidende staatslieden der verbonden staten. Van dit contact aldus de koning zijn de herhaalde bijeenkomsten van Kleine Entente en Balkan-entente een duidelijke manifestatie: Zij bieden een prachtige gele genheid om uiting te geven aan de solidari teit, en de eenheid van inzicht, die beide statengroepen bezielen". De troonrede herinnert vervolgens aan het bezoek, dat Benesj en prins-regent Paul van Zuid-Slavië aan Boekarest hebben gebracht en zegt, dat de ontvangst, welke den buiten- landschen staatslieden ten deel is gevallen, een bewijs is van de onverwoestbare kracht der Kleine Entente en van de volmaakte broederschap dezer volken. De ontvangst, die men koning Carol te Praag heeft bereid, zal altijd in het geheugen van den koning gegrift blijven. Terwijl men zooveel zorg besteedt aan de bestaande bondgenootschappen vervolgt de rede moet men tegelijkertijd vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met de nabuurstaten, die er van overtuigd zijn, dat Roemenië op deze wijze hun belangen en den vrede dient. De troonrede besluit met een Oproep tot eenheid van alle deelen van het volk. De koning werd bij zijn aankomst en zijn vertrek hartelijk toegejuicht. De deelen in zijn rede, die betrekking hadden op de ver sterking van het leger en op de buiten landsche politiek, oogstten veel bijvaL De vliegtuigbasis op de Midway- eilanden. De aanbeveling, die de ingenieurscom missie van het Amerikaansche leger aan het congres heeft doen toekomen, om een crediet van 500.000 dollar in te willigen voor verbetering van de Lagunes van het Wake-eiland, en van één millioen dollar voor het eiland Midway beide eilanden liggen in de nietversterkte zóne, vallende onder artikel 19 van het verdrag van Washington heeft de volgende recht' zetting van het staatsdepartement doen uitgeven: de onder het oog geziene ver beteringen worden ten uitvoer gelegd, teneinde de tusschenlandigen te verge makkelijken van de watervliegtuigen der lijn over den Stillen Oceaan, en hebben geen betrekking op de defensie. Japansche ongerustheid. In Japansche vlootkringen is een zekere nerveusiteit merkbaar tengevolge van het bericht, dat de Amerikaansche admirali teit voornemens zou zijn een basis voor watervliegtuigen te bouwen op Midway- eiland. De autoriteiten van de Japansche marine verklaren, dat Japan niet onver schillig kan blijven ten aanzien hiervan. Zij zijn van meening, dat Washington geen verlenging zal vragen van de clausules inzake het niet versterken van de eilan den in den Stillen Oceaan, in het verdrag van Washington, dat 31 December van dit jaar ten einde loopt. Nieuwe pogingen der stakers te New-York. Waarschijnlijk op grond van het feit, dat de kracht der zeeliedenstaking In het gebied van New-York schijnt af te nemen, hebben de New-Yorksche sta kers een speciaal vliegtuig gecharterd, dat zy uitzonden om vlugschriften uit te werpen boven het s.s. Washington, dat de haven van New York naderde. In de vlugschriften wordt de beman ning opgeroepen zich bij de staking aan te sluiten. Tegelijkertijd heeft een sloep, die in de nabijheid van de Washington ging varen door middel van een luidspreker gelijklui dende oproepen naar het schip gezonden. Het schip voer op den vastgestelden tijd de haven binnen. Het s.s. „Americain Farmer", dat gisteren reeds in zee had moeten steken naar Lon den, ligt nog steeds te New York. Gepoogd wordt nog twee stokers aan te werven ter aanvulling van de bemanning. In San Francisco veroorzaakt de staking naar men zegt een dagelijksche schade van zeven millioen dollar. De Koopvaardij-or ganisatie heeft dan ook een oproep aan het publiek uitgegeven, waarin een onmiddel lijke regeling bepleit wordt. '"In g.i.P hee,,• Uw buurman y 2oct. De „Matin" publiceert een mede- deeling van zijn Romeinschen cor respondent, waarin deze verklaart van welingelichte zijde vernomen te heb ben, dat de Italiaansche regeering besloten heeft, in verband met de kroning van Victor Emanuel tot kei zer van het Italiaansche imperium, dat de toekomstige titel van den Ita- liaanschen vorst zal zijn „keizer van Italië" en niet „koning van Italië en keizer van Ethiopië" zooals eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden in de diplomatieke wereld, welke in het leven zijn geroepen door de erkenning van Abessinië als Italiaansch gebied, uit den weg geruimd zijn en zou ook de nieu we Fransche ambassadeur zijn geloofs brieven kunnen overhandigen,. Het is slechts een wijziging in de Italiaansche constitutie, waarop men te Genève geen aanmerking kan maken. De groote fascistische raad zal, naar de correspondent van de „Matin" verder ver neemt, binnenkort de noodige constitu- tioneele maatregelen nemen. De „Petit Parisien" publiceert de vol gende aanvullingen van zijn bijzonderen correspondent te Moskou, Georges Luciani, aangaande de arrestatie van Duitsche staatsburgers in Sovjet-Rusland. Deze arrestaties, zoo schrijft deze correspon dent, nemen toe. Behalve de zeven in den nacht van 3 op 4 November te Moskou gearresteerden, verneemt men dat thans ook te Leningrad elf Duitsche staatsburgers zijn gear resteerd. Hieronder bevinden zich drie ingenieurs, vijf geschoolde arbeiders, een vertegenwoordiger van een houthandel en twee vrouwen. Bovendien werd den derden November te Novosibirsk een Duitsch ingenieur ge arresteerd. In totaal bevinden zich 19 Duitsche staatsburgers in arrest, onder beschuldiging van spionnage en tegen den Sovjetstaat gerichte actie. Een beschuldi ging, die volgens het Sovjestrafrecht den doodstraf met zich kan brengen. Verder werden nog eenige tientallen Russische staatsburgers van Duitsche afkomst of in beroepsbetrekking staande tot Duitsche instellingen in Sovjet-Rusland om dezelf de reden gearresteerd te Moskou, Lenin grad, Kief en Kharkov. Nieuwe arrestaties. Aan de tot dusver gemelde arrestaties van Duitschers te Moskou moet nog een zevende geval worden toegevoegd, dat pas thans bekend is geworden. Te Lenin grad zijn, voor zoover men hier heeft ver nomen, in het geheel 11 Duitschers ge arresteerd. Er komen hier uit verschillende plaat sen der Sovjet-unie berichten binnen over arrestaties op groote schaal, waarb Sovjet-Russische onderdanen uit de mees' uiteenloopende kringen betrokken zijn. De Japansch-Chineeschc spannin c DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN IN NOORD-MANDSJOERIJE. De correspondent van de „Yomioeri Sjim- boen" te Hsingking deelt mede, dat in de maand October de Japansche troepen in Noord-Mandsjoerye 7 gevechten hebber geleverd tegen bandieten, welk aantal ot. ruim 6000 man wordt geschat. In deze ge vechten werden 270 bandieten gedood, 1' werden gevangen genomen en 76 gaven zie vrijwillig over. De Japansche troepen verloren 11 doodd en 18 gewonden. DE GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. De zaakgelastigde bij de Japansche am bassade, Kato, heeft tegenover Chineesch persvertegenwoordigers verklaard, dat d gespannen betrekkingen tusschen Japan e>- China een ernstig karakter droegen, en da' „een oorlog onvermijdelijk was". Hij legd deze verklaring af, na juist teruggekeerd r< zijn van een inspectie-reis naar Tsjang Pei Volgens berichten uit Chineesche bro' zijn de troepen in de provincie Tsjahar to' ongeveer 15.000 man versterkt, en korne» schermutselingen tusschen hen en de Ja pansche troepen bijna dagelijks voor. MUSSOLIN1 BINNENKORT NAAR LYBIE? Naar te Tripolis verluidt, zal Mussolii zich in Januari a.s. naar Lybië begeven, ter einde tegenwoordig te zijn op de „Jaarbeut van Tripolis". Op deze jaarbeurs zal ook het Ethiopisch keizerrijk vertegenwoordigd zijn. Daarmee! zal Abessinië voor de eerste maal aan ec internationale jaarbeurs deelnemen. tÊÊ

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7