KIJXENisKOOFELCLOECK £aatsie éecicfiten J-ooneel JCunst en Wetenschap Weer&ericht Prins Bernhard bij Adolf hitier. Der Blaue Vogel. Dinsdag en Woensdag in Waakt en Bidt, nam. 3 en 's av. 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers vanwege den Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Tot en met 22 Nov„ 104 uur, tentoon stelling schilderwerken J. de Wolf. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De dorpsdokter (rom.); hoofdrollen Jean Hers- holt, Dorothy Peterson, Slim Summerville. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De ellendigen (dram.), hoofdrollen Fredric March, Charles Laughton. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Op roer in San Antonio (sens); hoofdrol Ri- chard Dix. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, t/m. Dinsdag, half 8, hoofdnummer Königswalzer (rom.); hoofd rollen Willi Forst, Paul Hörbiger, Ca Höhn. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 17 November. 8 uur, dancing Harmonie, rede H. Snee vliet voor P.A.S. en R.S.A.P. 7.30 uur, café Groot te Koedijk, lichtbeel denavond. Woensdag 18 November. 8 uur, Harmonie, opvoering van „In een smal straatje", door de Nieuwe Tooneel- groep voor het Comité voor Tooneeluitvoe- ringen. 8 uur, zaal van Gijzen aan de Breedstraat, worstelwedstrijd. Donderdag 19 November. 4.45 uur (kindervoorstelling) en 7.30 uur, Geesterweg la, licht beelden vertooning. 2.305 en 79 uur, 't Gulden Vlies, hand- werktentoonstelling en demonstratie van wege de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Ongecorrigeerd Rijkskanselier Hitier heeft hedenmid dag prins Bernhard von Lippe-Biester- feld in afscheidsaudientie ontvangen. OPLICHTER GEARRESTEERD. Inwoner van Hoorn gevat Een zekere V. uit Hoorn, die te Heerlen verblijf had gekozen in een pension, ver voegde zich bij de firma Hollenkamp ten einde een overjas en een costuum te koopen. Met het oog op den korten tijd verzocht hij om een zichtzending naar zijn pension. Vervolgens wendde hij zich tot het bur gerlijk armbestuur en verzocht reiskosten HeerlenHucrn te mager ontvangen, aan gezien hij voorgaf onbemiddeld te zijn en wenschte terug te keeren naar zijn woon plaats. 's Avonds deed hij een keuze uit de zicht zending en den volgenden morgen ver dween hij, gestoken in een nieuw costuum en overjas, naar Hoorn. De firma Hollenkamp kwam bij informa tie tot de onaangename ontdekking, dat V. met den Noorderzon vertrokken was. De pensionhoudster, die eveneens door V. was gedupeerd, deed aangifte bij de politie evenals genoemde firma. De politie had spoedig succes. In Utrecht werd V. door de plaatselijke recherche ge arresteerd. Hij had in Utrecht nog het reisbiljet in geruild en het bedrag van de reis Utrecht Hoorn ad f 1.40 terug ontvangen. Nadat V. op transport was gesteld naar Heerlen en aldaar in het politiebureau was opge sloten, is hij thans naar Maastricht overge bracht om voorgeleid te worden voor den officier van justitie. De opgelichte firma kreeg haar costuum en overjas terug. DE RAMP TE MARSEILLE. Thans 52 dooden te Saint Chamas. Naar thans wordt medegedeeld, zijn tot nu toe 52 personen tengevolge van de ontploffing in de buskruitfabrick te Saint- Chamas, bij Marseille, om het leven ge komen. DE STRIJD OM MADRID. Hedenochtend half vier werden te Ma drid twee hevige ontploffingen gehoord, waardoor in de geheele stad de ruiten tril den. De vlammen, welke uit de brandende wijken opstijgen, zijn kilometers in den omtrek te zien. Een hevig geweer- en geschutvuur wordt gehoord uit de richting van de Universiteis- wijk, waar de opstandelingen zijn binnen gedrongen. Betrouwbare gegevens omtrent de positie van de aanvallers zijn nog niet te verkrijgen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch dit moet zeer hoog zijn, zelfs al houdt men er rekening mee, dat de omringende wijken ontruimd zijn en als gevechtszone worden beschouwd. PROF. MENGELBERG HAD PECH. Een koffertje met partituren weg geraakt. Naar het Boedapester avondblad „Ma- gyarorszag" weet mede te deelen, heeft prof. dr. Willem Mengelberg, die Woensdag te Boedapest arriveerde voor het daar door hem te geven concert, enorme pech gehad. BBij aankomst bleek namelijk, dat een kof fertje, waarin de partituren, welke hij voor het programma te Boedapest noodig had, spoorloos uit den bagagewagen veidwenen was. Het gevolg was, dat het programma voor het concert van Maandag geheel moest wor den gewijzigd, aangezien het Mengelberg door het ontbreken van het noodige mate riaal niet mogelijk was het oorspronkelijk vastgestelde programma nog eens met het orkest door te nemen. De verandering van het programma kwam hierop neer, dat in plaats van de zevende symphonie van Mahler de eerste symphonie van Brahms werd uitgevoerd en in Bacn het concerto Grosso van Vivaldi „Les Prelu des van Liszt" kon blijven gehandhaafd. Tenslotte werd de bekende pianiste Annie Fischer, die ook onder Mengelberg" s leiding in Amsterdam speelde, op het laatste mo- mont uitgenoodigd om het D-Moll-concert van Mozart ten beste te geven. Gastspiel Jushny's theater ,,'t Gulden Vlies." in De traditie van Jusny om eens per jaar onze stad te bezoeken, is ook thans weer gehandhaafd en zoo hebben wij gister avond in ,,'t Gulden Vlies" „Der Blaue Vogel" nog eens weer hooren zingen. Wij kunnen evenwel niet aan den in druk ontkomen, dat het altijd zoo levens lustige vogeltje door het vele reizen en trekken een beetje oververmoeid is ge raakt. Het zong wel en niet minder wel luidend dan andere keeren, doch over zijn optreden als geheel lag een zekere mat heid, hetgeen op een quasi-vroolijk ge kwinkeleer leek, dat gecamoufleerd moest worden door een o. L te snel afwerken van het overigens voortreffelijk samengestel de repertoire. Jushny-himself was als van ouds. Zijn stralende glimlach zoo tel kens tusschen de nummers door gaf een vertrouwden anblik en ook zijn inleiding tot de diverse scènes was een Jushny waardig. Doch voor den oplettenden be schouwer kon toch ook en elicht-bittere toon in zijn conference niet onopgemerkt blijven. Het gaat Jushny kennelijk aan 't hart, dat zijn wereldsuccessen ziender- oogen minder worden en wij zien hoe zijn kunstenaarsgevoel hiertegen strijdt met alle macht, die in hem is. Achter de op- pervlakige zelfvoldaanheid schuilt een stukje navrante tragiek, het afsterven van iets, dat onvergankelijk voor hem leek. Doch desondanks waren er bij het pro gramma van gisteravond toch vele goede oogenbliken, momenten van groote ar tistieke waarde, welke het kunstenaarsta lent zoo ten volle in het licht zetten. En wij denken aan het diep-tragische beeld van „Wolga" of aan dat van „Siberië", grooi- sche en waarlijk kunstzinnige uitingen van de groote kunsten aars, waaruit het Jush- ny-théater bestaat. Niet minder geslaagd waren de beelden „Jan Steen"; „Menschen in Weisz"; „Jush ny's album" en de grappige „Silly-sym- phonie'. Het is uiteraard niet doenlijk en trou wens volkomen overbodig om elk tafreel in beeldspraak om te zetten. Globaal genomen is Jushny's komst eenigermate tegengevallen. Mogelijk ook, omdat veel oude paardjes van stal ge haald waren en een licht gevoel van wre vel hieromtrent moeilijk overwonnen kon worden. Een grondige correctie zal hier zeker van nut zijn. Een matig aantal toeschouwers gaf op prettige wijze uiting aan zijn erkentelijk heid voor het gebodene. Hns. TENTOONSTELLING SCHILDERWERKEN F. KAMSTRA. In het gebouw Heystee te Amsterdam houdt de Bergensche kunstschilder F. Kam- stra een tentoonstelling, waarvan de NJt.C. het volgende schrijft: F. Kamstra (Bergen) schildert met een levensloop achter zich. Dien heeft hij ons uitvoerig beschreven in een brief. We zou den er gaarne alles van vertellen, want dat zou boeiend zijn. Deze rubriek staat er echter niet voor open. Er was weinig tijd voor teekenen en zeer lang geen kans op schilderen. Sinds 1901 (Kamstra is van 1870) kon dat echter tus schen de druppeltjes door worden gedaan. Eerst toen hij zes-en-vijftig was, „trok hij de stoute schoenen aan en ging zich geheel aan de schilderkunst geven". Na tien jaren: deze debuut-tentoonstelling van een zes-en- zestigjarigen schilder. Zelfs den tijd van zijn tentoonstelling gebruikt hij. We zager, een begonnen zelfportret op een ezeltje staan, de schilderkist op tafel. Wij waardeeren van dit werk zijn be scheiden allure, het trouwhartige pogen het ambacht meester te worden, het geduld eraan besteed. We meenen te moeten be treuren, dat Kamstra verkoos autodidac tisch te werk te gaan boven tijd winnen door zich te laten leiden en voorlichten. Te merken is, dat hij tamelijk veel geteekend heeft, voordat hij begon te schilderen. Na tuurlijk was hem dat tot steun. Misteeke- ningen komen zoo goed als niet voor. Maar met de verf heeft hij veel moeite gehad. Er zijn stukjes (vooral bij de landschappen), waaraan men merkt, dat zijn kleurgevoel zuiver is, maar dat de verfbehandeling hem belet dat gevoel uit te drukken, zooals hij dat wel wenschte. Een typisch voorbeeld daarvan is het vrij groote landschap „Ge zicht op Alkmaar", waar hij met het groene voorgrondvlak zoo weinig raad heeft ge weten als met de hooge, dicht-geschilderde lucht. Met kleinere formaten slaagt hij beter. Er is een .Duinlandschap, tamelijk groot gezien en toch met de argeloos-in- tieme bekoring van een Zondagsschilders- uiting. Er is ook een stukje met kalveren, dat, niettegenstaande de wat onhandige schildering, treft door een zekere innigheid, waarmee de beesten zijn gezien. Het stilleven is geduldig en geeft een schilder als Kamstra de beste kansen. Er zijn eenige trouwhartige, zoover als moge lijk was, verantwoorde stukjes, die o.a. blijk geven van een streven om tot een nauwkeurig stofuitdrukking te komen. Voor wat de portretten betreft, moge den schilder worden geraden de frontale stel ling te laten voor die in profiel. Zijn trant (de vlakke, niet wijkende achtergronden), die teekenachtig is, leent zich ertoe. EEN RAAR GEVAL. In ons rechtbankverslag maakten wij de vorige week melding van de behandeling van een beroepzaak bij de rechtbank, tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij een mevrouw te Bergen, die al jaren op een particulier terrein aldaar met een keurige woonwagen een standplaats had ingenomen, tot 0.50 boete werd veroordeeld. Zoowel de kantonrechter, als de officier van justitie gaven duidelijk te kennen, dat de betreffende menschen niet tot de bevol king behoorden, die in een woonwagenkamp thuis behooren, zooals de verordening voor schrijft en betreurden den redactievorm van de verordening. De rechtbank, heden uitspraak doende, heeft het beroep niet ontvankelijk verklaard, omdat, sinds de wetswijziging, het niet mo gelijk is van dit vonnis van den kanton rechter in beroep te komen. Het wekt onze bewondering, hoe desondanks de zaak de vorige week toch door den officier van justitie voor de rechtbank kon worden gebracht. Voor de betreffende menschen staat de zaak nu zoo, dat zij, willen zij in hoogste instantie een uitspraak uitlokken, opnieuw proces-verbaal moeten laten maken en den kantonrechter, die persoonlijk betreurt, dat de verordening op deze menschen toepasse lijk is, moeten verzoeken een hoogere boete dan 5 op te leggen. Wij krijgen dan een z.g. proefproces. Voor het betreffende gezin hopen wij in middels, dat de gemeenteraal van Bergen tot het inzicht zal komen, dat de billijkheid vordert, dat deze verordening gewijzigd wordt In de kringen van het toerisme heeft het reeds in hooge mate ontstemming gewekt, dat de overheid in Bergen zich op het standpunt stelt, dat autos met kampeer- aanhangwagens in het woonwagenkamp thuis behooren. Gelukkig heeft de kanton rechter evenwel beslist, dat dit volgens de verordening niet juist is. De billijkheid vor dert echter, dat men dit nette arbeiders gezin, niet door onnoodige plagerijen het leven bemoeilijkt. HET VORSTELIJK HUWELIJK. De plaatsen in de Groote Kerk. i.aar wij vernemen, worden tot den koster van de groote kerk te Den Haag aan houdend telefonische verzoeken uit het ge heele land gericht om plaatsen in de kerk bij het aanstaand vorstelijk huwelijk. In verband hiermede zij er op gewezen, dat door kerkvoogden de geheele kerk ter beschikking wordt gesteld van de koningin, zoodat alleen vanwege H.M. uitnoodigingen tot het bijwonen der plechtigheid kunnen worden verwacht ZIJGEVEL INGEREDEN. Gisteravond is te Schagerbrug de zij gevel van het perceel .van den heer K. Kins geramd door een 12 K Meter lange trailer uit Friesland, beladen met meel en bestuurd door den heer J. Overzet uit Friesland. De zijgevel werd totaal inge drukt en de auto liep geringe schade op. AUTO OP STILSTAANDE VRACHTWAGEN GEREDEN. Hedennacht om 1 uur is de heer Brus- schaart uit De Zijpe met zijn auto op een stilstaande vrachtauto gereden, welke op den weg langs de Groote Sloot bij Scha gerbrug stond geparkeerd. Het ongeluk is te wijten aan een tegenligger, waardoor de heer B. werd verblind. De auto werd ver nield. GLADDE WEGEN, DUS AANRIJDINGEN. Verschillende aanrijdingen vonden giste ren in deze gemeente plaats, o.a. des mor gens omstreeks half tien op den hoek Koor- straatLaat tusschen twee personenauto's, waardoor aan een der wagens lichte schade ontstond. De schade is onderling geregeld. Te kwart over tien gisteravond werd op den hoek VerdronkenoordLimmerhoek een wielrijder aangereden door een perso nenauto, welke hij niet had zien aankomen, daar er ter plaatse een groote vrachtauto stond. Het rijwiel werd beschadigd. De aanrijding is te wijten aan een samen loop van omstandigheden. Op den hoek HeiliglandKanaaldijk botste twee auto's tegen elkaar. De bestuur der van de eene auto kwam vanaf het Hei ligland aanrijden in de richting vlotbrug en werd, terwijl hij zich met zijn wagen nage noeg op de vlotbrug bevond, door de andere auto ter hoogte van het rechterachterspat- bord aangereden, hetwelk hierdoor bescha digd werd. Tegen den bestuurder van de aanrijdende auto is proces-verbaal opgemaakt. Te omstreeks half zes gistermiddag kwamen in de Gasthuisstraat twee wielrij ders met elkander in botsing. De eene, een hulpbesteller der P.T.T., wilde de inrit van 't postkantoor inrijden en werd aangereden door een met zeer groote snelheid rijdenden jeugdigen wielrijder. De schade is onderling geregeld. Door de politie wordt naar de schuldvraag een onderzoek ingesteld. Om 8 uur gisteravond werd op de Noordervaart een wielrijder aangereden door een uit tegenovergestelde richting ko menden wielrijder, die te veel links zou heb ben gereden. De aangereden wielrijder kwam te vallen, terwijl de trapas van zijn rijwiel brak. Door de politie wordt een onderzoe'- in gesteld. DIERENBESCHERMING. Gisteravond is op het Ritsevoort zwer vend aangetroffen een mooi cypersch poesje, pl.m. 7 weken oud. De eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen half zeven en half acht bij den inspecteur van de Dierenbe scherming, Baanstraat, Alkmaar. BALLERO. Het comité voor organisatie deelt mede dat het Ballerobehendigheidsspel, evenals twee jaren geleden, gehouden zal worden in de kegelbanen en in het café-lokaal van de Unie. Daar reeds bij inkoop voor vijf gulden aan het spel kan worden medegedaan, zul len niet minder dan 12 werpborden wor den geplaatst. Dinsdag 24 November wordt de gele genheid om aan het spel deel te nemen geopend. CEES LASEUR KOMT IN ALKMAAR. Men schrijft ons: Na een afwezigheid van enkele jaren zal het tooneellievend publiek van Alk maar en omstreken weer eens in de ge legenheid zijn om Cees Laseur en zijn ensemble te kunnen bewonderen. Dit keurcorps van tooneelspelers(sters) zal niet slechts één enkele avond, maar twee avonden achtereen (wat een unicum is voor Alkmaar) opvoeringen geven van het beste stuk van 1936 n.L „Het Voorste Legioen", tooneelspel rondom de Jezuïten- orde door Emmet Lavery. Reserveert nu reeds 28 en 29 November voor dit zeld zaam mooie tooneelstuk. ERNSTIGE AANRIJDING ONDER ZIJPE. Hedenmorgen om 8 uur is de 16-jarige Dieuwertje Rens uit Oudesluis, toen zij per rijwiel plotseling den weg te Scha gerbrug wilde oversteken, gegrepen door een uit de richting Alkmaar komende auto. Het meisje werd tegen den grond •:sslagen en in zorgwekkenden toestand opgenomen. Dr. Boerma van 't Zand verleende de eerste hulp, waarna zij naar het centraal - ^Verhuis alhier werd vervoerd. Nader vernemen wij, dat de toestand van het meisje wel ernstig, doch niet hope loos is. Het meisje is thans zeer onrustig, zij heeft een zware hersenschudding opgeloopen en eenige vleeschwonden. Een tragische bijzonderheid is, dat het meisje toen zij werd aangereden juist terugkeerde van den dokter, om deze te roe pen bij haar vader, die thuis ernstig ziek ligt. BURGEMEESTER VAN CALLANTSOOG BENOEMD. Bij Koninklijk besluit van 13 November 1936 is, met ingang van 15 November 1936, benoemd tot burgemeester der ge meente Callantsoog, de heer G. D. Re- horst. De heer Rehorst werd 22 September 1902 in Berkenwoude geboren. Hij is thans gemeente-secretaris en ontvanger der gemeente Westzaan. DE SINT-NICOLAAS U1TDEELING AAN BEHOEFTIGEN. Het plaatselijk comité waarin o. a. mevrouw Van Kinschot en mevrouw Cohen Stuart zitting hebben herinnert nog eens aan de uitdeeling, welke met Sint-Nicolaas aan behoeftigen zal plaats hebben, en wekt alle dames, die daarvoor gelegenheid hebben, op, wollen onder goed of andere practische onderkleeding te willen vervaardigen en afstaan, opdat de uitdeeling zoo doeltreffend mogelijk zal kunnen zijn. DE WANDELENDE JOOD. Over bovengenoemd onderwerp sprak Vrijdag de heer E. H. Bos, hoofd eener christelijke school te Den Helder, voor de afdeeling Alkmaar van den Nederlandsch- Christelijken Vrouwenbond in het gebouw „Waakt en Bidt", nadat de vergadering door de presidente mevr. Stikkel op de ge bruikelijke wijze was geopend. Het vraag stuk der joden is een probleem, dat thans allerwege de aandacht trekt, niet het minst door wat heden ten dage in het Duitsche rijk onder het Hitlerstelsel gebeurt en bo vendien door hetgeen op dit oogenblik in de boeien der jodenorganisaties zelf gist en kookt. Dit vraagstuk verbindt zich altijd weer aan dat land, dat de joden in hun omzwer vingen door en over de wereld nooit heb ben vergeten. De jood is onder Jezus' vloek losgemaakt van zijn nationalen grond. Het jodenprobleem is een poging om in de mo derne wereld een nationale groep te voegen, die sedert oude tijden is blijven voortleven zonder de gewone attributen der nationali teiten. En die zijn: taal, geschiedenis, karak ter en grondgebied. Hoewel de Joodsche nationaliteit sinds de verspreiding deuk op deuk kreeg heeft men toen getracht de nationaliteit ook al worden enkele van de genoemde kenmerken gemist, te bewaren. Dan komen de botsingen met andere natio naliteiten, zooals b.v. in Polen. Daar hebben als ontbindende factoren nog ingewerkt: verdrukking en vervolging, het indringen van de moderne gedachte in de Ghetti en de wereldoorlog. Spr. gaat nu het anti-semitisme historisch na en in verband hiermede treedt het Zionisme op en wordt het verlangen naar een eigen land weer sterker en concreter dan ooit te voren. De stichter van het Zionisme is dr. Hevel. Twee stroomingen zijn in de beweging te onderscheiden de vooruitstre- venden en de bedachtzamen. Dit hangt samen met we interpretatie van de bekende verklaring van Balfour. Dr. Wiesmann was leider der conservatieven, dr. Jabotensky der revisionisten. Het anti-semitisme in Duitschland is niet iets nieuws maar een van de gevolgen der Duitsch nationale beweging. Alle anti-semi- r«KK J* m uCZen anti-christelük. Als dr. Gobbels zich rekenschap geeft, wat een Henk!611 1S dan Schrijft: Wie Duitsch denkt, moet den Jood haten, dan blijkt dit overduidelijk. y 1 d,t naSp.F. gaf.t..^an de ernsüge beschuldigingen na, die altijd weer tegen de Joden worder ingebracht als dat onder de Joden veel mis dadigers schuilen, dat zij zich altijd in den naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 17 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768,4 m.M. te Rochefort Laagste barometerstand 753,6 m.M. te Wisby. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 18 November: Meest matige wind uit zuidelijke richtin gen; betrokken tot zwaar bewolkt; met kans op regen; aanvankelijk zachter in het noorden. Bnitenlandsch weeroverzlcht Voorloopig nog regen, regen, regen. De gisteren ten westen van Ierland ver- schenen depressie heeft zich naar de Brit- sche eilanden verplaatst, maar nam in be- teekenis af evenals de hoogedrukking in het zuiden, terwijl de hoogedruk in Scandinavië zich handhaafde en nu weer toeneemt Ook op IJsland is de barometer blüven stijgen, zoodat thans een rug van hoog 't van dé Azoren tot IJsland de oceaana ,-ssie van onze omgeving scheidt. Op de Britsche eilanden valt bijna overal regen b(j krachti- gen zuidwestelijken wind aan het Kanaal en matigen noordelijken wind aan de westkust. Frankrijk heeft zacht weer met regen in het westen en zonnig weer, na een kouden nacht, in het zuiden. In Duitschland valt nog regen in het noordoosten en begint regen te vallen in het zuidwesten. In Scandinavië hield de matige vorst stand en valt hier en daar sneeuw. De Groenland-hoogedrukklng in het noorden en noordoosten en de baro meterdalingen in het zuidwesten w(jzen op de mogelijkheid van oostelijken wind en toenemende koude in Scandinavië. Wegens den grooten toevoer van vochtige warme lucht zal hier te lande het weer vrij zacht blijven met kans op regen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.35 uur tot 6.57 uur licht op. handel hebben schuldig gemaakt aan veel vuldige zwendel en niet met de handen kunnen werken. Spr. weerlegt ze en conclu deert dat ze zijn ingegeven door de haat •t Lijkt wel of de doodstrijd eener ter dood veroordeelde wereld haar schaduwen werpt over het geslacht der Joden, dat toch bemind moet zijn om der vaderen wil Het is tenslotte het volk dat den Heiland aan de wereld heeft moeten schenken. Dat ons den Bijbel heeft gegeven. De bizondere plaats van Israël onder de volken is na den dood van Jezus afgeloopen. Alle ceremoniën van het oude Testament zijn in Christus vervuld. Zijn zendingsbevel is het bezegelen van de universaliteit van het christendom boven de particulariteit van het Jodendom. Princi pieel zal de Jood zich hebben te herzien. Wij weten dat er ook uit het Jodendom tal- loozen zijn geweest en nog zullen zijn die in Christus hun Heiland vinden. Nadat mevr. Stikkel den spreker had dank gezegd voor zijn leerzame lezing, sloot de heer Bos de vergadering met dank gebed. EEN LUSTRUM. Zaterdag en Zondag a.s., 21 en 22 No vember, herdenkt de Vrijzinnig-Christe lijke Jeugdgemeenschap te Alkmaar het feit, dat zij vijf jaar geleden, uit de toen reeds jaren bestaande Vrijz. Jeugdkerk werd opgericht door haar hoofdleidster ds. F. W. Rappold. Onder verantwoordelijke leiding van hoofdleiding en leidersraad, gesteund door een Raad van Advies (plaatselijke predi kanten, ouders van leden, e. a.), in voort durende samenwerking met het jeugdbe- stuur en, niet te vergeten, steeds voeling houdende met het hoofdbestuur Utrecht, is in den loop van vijf jaren voor en door de leden, jongeren uit alle vrij zinnig-christelijke gezindten van Alkmaar en omgeving, heel wat bereikt. Een „eigen huis" Oudegracht 24 dank zij de medewerking van het stads bestuur met zelfvervaardigd meubilair en kampsch interieur, biedt onderdak zoo wel voor de bijeenkomsten, lezingen, in stuiven, als voor de „kring"avonden (voor de „Vrije Vogels" 1215 jaar: koor, meisjeskring, volksdansen, jongenshan- denarbeid, litteraire kring, medische kring). En dan niet te vergeten: fiets- en wan deltochten, bezoek jeugdherbergen, in" stallatie nieuwe leden met kampspreuken rond de eigen vlag met 't kampvuursynr- bool. Er zou heel wat te vertellen zijn. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de centraal gestelde Jeugdkerk (bedoeld als overgang naar de „Ouderenkerk") zich m een trouw bezoek mag verheugen. Er ligt nog veel werk te wachten En nu Zaterdag viert de V. C. J» G. haar feest. Leiding en jeugdbestuur wekken zeer gaarne ouders van leden en belangstellenden in dit werk op, dan hun midden te zijn, en door tegenwoor digheid het zoo belangrijke werk steunen. Mocht ook belangstelling, welke finan tieel uiting vindt, groeiende zijn, de a g-, secr.-penningmeester, de heer L. G. Ve Laarmanstraat 109, Heiloo, vermeldt „stille wenk" gaarne zijn postrekeni nummer: 45405.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2