tBUwenland PROFESSOR SLIM EN ZOON De Indische begrooting, ADRES INZAKE K. BLOKDIJK. In bijlage no. 137 schrijven B. en W.: Op 24 September stelde Uwe Vergade ring in onze handen om bericht en raad een adres dd. 27 Augustus j.L van een hoofdbestuurslid van den Nederlandschen Christelijken bond van personeel in pu- blieken dienst, waarin wordt verzocht aan den eervol ontslagen gemeentewerkman K. Blokdijk boven zijn invaliditeitspen sioen alsnog de uitkeering te verstrekken, als bedoeld in artikel 30 van het werk liedenreglement. Nadat Blokdijk, voornoemd, door den Pensioenraad voor de verdere waarneming van zijn betrekking ongeschikt was ver klaard, is hem op zijn verzoek met ingang van 20 April 1936 eervol ontslag verleend als arbeider bij de gemeente-reiniging, Op 2 Mei d.a.v. heeft Blokdijk zich tot ons College gewend met verzoek om hem boven het hem toe te kennen invalidi teitspensioen een uitkeering toe te ken nen, als bedoeld in artikel 30 van het werkliedenreglement dezer gemeente (ge meentebladen nrs. 1284, 1300, 1347, 1389 en 1420) welk artikel luidt: „Indien bij vervroegde pensionneering wegens invaliditeit een werkman, die bi voortduring van het dienstverband recht op ziekengeld zou hebben behouden, aan pens.'oen een lager bedrag wordt toege kend, dan hij bij handhaving van het dienstverband aan ziekengeld zou genie ten, wordt aan hem op zijn verzoek van den datum van ingang van het ontslag af tot het einde van het tijdvak, waarin hi recht op ziekengeld zou hebben, door Bur gemeester en Wethouders in zoodanige termijnen als zij zullen bepalen een be drag uitbetaald, gelijkstaande met het verschil tusschen het ziekengeld en het pensioen." Blokdijk was laatselijk met ziekteverlof geweest van 26 Maart tot 6 April 1936 Zijn ontslag ging in op 20 April daaraan volgende. Op zijn verzoek hebben wij af wijzend beschikt uit overweging, dat hij op den laatsten dag voorafgaande aan zijn ontslag niet in het genot was van zieken geld. Immers alleen ir dat geval zou hi. bij voortduring van zijn dienstverband recht op ziekengeld hebben behouden, hetgeen artikel 30 van het werklieden re gle:.ient als voorwaarde stelt voor de toe kenning van de uitkeering. Uit het woord „behouden" blijkt, dat de bedoeling van het artikel is alleen een uitkeering toe te kennen aan hen, die onmiddellijk vóór het ontslag recht op ziekengeld hadden, dus verkeerden in de omstandigheden, op grond waarvan ziekengeld wordt genoten. Niet dus, zooals adressant veronderstelt, aan een ieder, die wegens invaliditeit ver vroegd wordt ontslagen. Zijn stelling, dat artikel 30 tot strekking heeft den over gang van vol salaris op een lager pensioen dragelijk te maken achten wij dan ook niet juist. Bovendien, was dit inderdaad de bedoeling, dan zou het logisch zijn geweest zonder onderscheid aan ieder, die ver vroegd wordt gepensionneerd wegens in validiteit, een uitkeering toe te kennen over een gelijk tijdvak, en niet den duur ervan afhankelijk te stellen van den termijn van het ziekengeld bij eventueele handhaving van het dienstverband, zooals het artikel thans doet. Het argument, dat iemand, die in het zelfde geval verkeert als Blokdijk, voort aan zal verkiezen, ziek thuis te blijven, als hjj weet, dat afkeuring aanstaande is. heeft ons in dit adres eenigszins be vreemd. Immers het hangt niet van iemands verkiezing af of hij ziek is en dus of hij ziek thuis blijven kan. Bedoelt adressant, dat de betrokkene dan thuis zal blijven terwijl hij feitelijk niet ziek is, dan gelooven wij, dat hij een argument bezigt dat beter achterwege ware geble ven. Wij stellen U derhalve voor op het bo venvermeld adres afwijzend te beschik ken. BENOEMING TIJDELIJK LEERAREN HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 134: Ter voorziening in de vacature van leeraar in boekhouden en handelsrekenen aan de Handelsavondschool alhier, ontstaan door het aan den heer I. Prins Az. als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden wij uwe vergadering hierbij voordrachten (ieder van één persoon) aan tot benoeming van twee tijdelijke leeraren, ingaande op den dag, volgende op dien van uw besluit en tot het einde van het schooljaar 19361937, welke voordrachten zijn opgemaakt in overeen stemming van het advies van den directeur der school, de instemming hebben van den inspecteur van het gymnasiaal en het mid delbaar onderwijs en van de commissie van toezicht op het middenbaar onderwijs, en zijn goedgekeurd door den minister van onderwijs. C. van Riel, accountant, wonende te Alkmaar; M. J. Roggeveen, leeraar Rijks H. B. S., wonende te Heiloo. WETHOUDERSPENSIOEN- VERORDENING. In bijlage no. 138 schrijven B. en W.: In artikel 10 der bij Uw besluit van 24 September 1936 vastgestelde wethouders- pensioenverordening wordt o. m. bepaald, dat het ouderdomspensioen van den gewe zen wethouder wordt geschorst, zoolang hij een bezoldigde betrekking in dienst dezer gemeente bekleedt, tenzij de aan die betrekking verbonden bezoldiging gerin ger is dan het pensioen, in welk geval dit pensioen met het bedrag dier bezoldiging wordt verminderd. Bij hun voor U ter in zage gelegden brief van 28 October j.1. nr. 4 deelen Gedeputeerde State nons mede, dat zij deze bepaling in strijd achten met artikel 101 der gemeentewet, omdat dit artikel, waarin wel regelen zijn opgeno men met het oog op een eventueele cumu latie van wachtgeld en inkomsten en van pensioen en pensioen, géén bepaling bevat omtrent het cumuleeren van inkomsten en pensioen. Wij hebben tegen het vervallen van artikel 10, sub b, welke bepaling is over genomen uit de vorige verordening, geen bezwaar, temeer niet omdat het daarin onderstelde geval zich slechts zeer zelden zal kunnen voordoen. Voorts wijzen Gedeputeerde Staten er op, dat niet is overgenomen een bepaling als bedoeld in het 2e lid van artikel 10 der wet van 9 Januari 1936, S. 300, het welk bepaalt, dat hy, die op 13 Juni 1935 in het genot was van pensioen als gewezen wethouder en die sindsdien, doch vóór 19 Nov. 1935, opnieuw als wethouder der zelfde gemeente is opgetreden, als hij wederom alszoodanig aftreedt de rechten behoudt, die hij kon ontleenen aan de verordeningen, zooals deze op 13 Juni 1935 van kracht waren, voorzoovèr zij in ver band met de tijdsomstandigheden niet zullen worden gewijzigd. Aangezien dit geval zich in deze ge meente niet voordoet, achten wij de opne ming van een dergelijke bepaling in de verordening overbodig. ADRES KLEINE KOOPLIEDEN. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 133: In de vergadering van 25 Juli j.1. hebben wij ons voorstel inzake het adres der kleine kooplieden (bijlage nr. 69) teruggenomen, teneinde dit nader te bezien in verband met de in die vergadering gemaakte opmerkin gen. Wanneer wij deze in het kort samen vatten, meenen wij te kunnen constateeren, dat het onbillijk werd geacht, dat aan te goeder naam en faam bekend staande en serieuze kooplieden, kramers e. d. moei lijkheden in den weg werden gelegd bij den verkoop van hun waren. Algemeen werd evenwel de zienswijze gedeeld, dat verkapte bedelarij moest worden geweerd en dat hierop zoomede op het voorkomen van ex cessen toezicht moest worden uitgeoefend. Op verzoek van uwe vergadering hebben wij een onderzoek doen instellen zoowel door de politie als het bureau der gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulp betoon naar het aantal der z.g. kleine koop lieden, dat een ventvergunning wenseht te hebben'. Wanneer men de ledenlijst der ver- eeniging van kleine kooplieden en de op gave van het zooeven genoemde bureau ver gelijkt, blijkt, dat er eenige personen op beide lijsten voorkomen; dat onder de leden der genoemde vereeni- ging een ingezetene van Oudorp is vermeld, en dat 2 personen, die reeds jaren in het bezit zijn van een ventvergunning en van wie om die redenen de vergunning niet is ingetrokken, eveneens zijn opgegeven. Wanneer men met een en ander rekening houdt, blijven er nog 48 personen over, die niet in het bezit zijn van een vergunning voor het venten met galanterieën. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat onder de personen voorkomende op de ledenlijst der vereeniging van kleine kooplieden 13 zijn, die een ventvergunning hebben of ge had hebben voor verkoop van haring, brand stoffen, drukwerk, bloemen, pantoffels, an sichten, 2e handsgoederen en gravures. Tegen het uitreiken van dergelijke vergun ningen bestaat bij de politie geen bezwaar. Wel heeft de politie ernstige bedenkingen tegen het venten met waren, die zich bevin den in kleine handkoffers, aktentasschen, jaszakken enz., omdat de grens tusschen dezen z.g. handel en bedelarij of erger dik wijl niet te trekken is. De moeilijkheid is namelijk om aan te geven, waar de bona fide verkoop van kramerijen begint en ein digt. Niet moeilijk is het een criterium voor den serieuzen straathandel te vinden, wan neer de koopwaar wordt vervoerd in kar ren, emmers, korven en manden e. d., vee! minder gemakkelijk is dit, wanneer de ven ter de koopwaar met zich meevoert in kleine handkoffers, aktentasschen, jaszakken e. d Daarom worden voor eerstbedoelden han del doorgaans ventvergunnngen verleend, terwijl aan laatstbedoelde categorie venters als regel een ventvergunning wordt gewei gerd. Nu zou men de vraag kunnen stellen, of voor deze categorie venters een andere maatstaf zou kunnen worden vastgesteld, verband houdende met den persoon van den venter. Het ligt evenwel voor de hand, dat deze maatstaf in de practijk zeer moei lijk zou zijn te hanteeren en dat het voor de olitie onmogelijk is, zich door het geven van een vergunning feitelijk borg te stellen voor het gedrag van den venter. Bij de nadere overweging van dit vraag stuk hebben wij het gewenscht geacht, over deze aangelegenheid het gevoelen te vra gen van de drie middenstandsorganisaties in deze gemeente. In haar advies van 24 September j.1. ver klaren zij zich eenstemmig tegen uitbrei ding der vergunningen aan kleine kooplie den en adviseeren zij ons voorstel, opge nomen in bijlage nr. 69, aan te nemen. Uit economisch oogpunt bestaat aan ver gunningen tot verkoop langs de huizen van de artikelen, die thans onder het verbod vallen, geen behoefte. Het toestaan van den verkoop moge enkelen eenig profijt verschaf fen, dit weegt naar ons voorkomt niet op tegen den overlast, die aan de huismoeders veroorzaakt wordt en ook niet tegen de ge varen, die uit politioneel oogpunt tegen het toestaan van dezen z.g. handel bestaan. Om al deze redenen meenen wij u opnieuw in overweging te moeten geven, op het in ons voorstel van 16 Juni j.1., bijlage nr. 69, ge noemde adres afwijzend te beschikken. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS DOELENSTRAAT 30, TEL. 4395. De Directeur vaa bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 opz. teekenaar, 1 bouwk. opzichter, 1 water bouwkundige, 4 glas in loodzetters, 2 glazen- wasschers, 1 steenbikker, 4 stratenmakers, 1 stratenm. opperman, 1 stuc. opperman, 1 tegelzetter, 1 betonemailleur, 9 betonwer kers, 36 opperlieden, 28 stucadoors, 52 met selaars, 18 voegers, 70 schilders, 109 grond werkers, 114 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 15 bankwerkers, 3 blikslagers, 3 carrosserie bouwers, 1 constructiewerker, 1 electro- technicus, 9 electriciëns, 2 fitters, 1 instru mentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 8 klinkers, 16 loodgieters, 2 iijnwerkers, 6 machinisten, 2 machineteekenaars, 9 metaal- draaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslijpers, 16 monteurs, 3 orgelmakers, 2 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 piano stemmer, 4 scheepsbouwers, 2 scheepstim merlieden, 1 scheepswerktuigkundige, 13 smeden, 10 stokers, 2 tandtechnikers, 1 voor- slaander, 3 vuurwerkers 4 wagenmakers, 1 werktuigbouwkundige, 9 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep Voedings- en Genotmiddelen: 54 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 10 sla gers, 1 kok, 6 chocoladebewerkers, 1 suiker bakker, 1 off. choc. dragist, 27 bakkers, 2 bierbottelaars, 3 zuivelbereiders. Groep Verkeerswezen: 59 chauffeurs, 7 koetsiers, 5 motorschippers, 19 pakhuis knechts, 21 magazijnbedienden, 8 kellners, 3 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 emballeur. Groep Houtbewerking: 19 meubelmakers, 9 stoffeerders, 8 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 7 let terzetters, 2 drukkers. Groep Handel: 24 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 1 colporteur, 1 etaleur. Groep Land- en Tuinbouwbedrijven: 13 tuinlieden, 24 boerenarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was- schers, 1 rietwerker, 6 schoenmakers, 1 verf- bereider, 2 kalkbranders, 2 huidenzouters, 1 klompenschilder, 1 onderwijzer, 1 car- tonnagebewerker, 1 papierbewerker, 1 con troleur, 6 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 batik-schilder, 2 administrateurs, 1 boek houder, 1 secretarieambtenaar, 27 kantoor bedienden, 292 los- en 40 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 6, tabaksindustrie 8, overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 29. Vrouwelijk personeel: 8 kantoorbedien den, 7 verkoopsters, 3 assistenten in de huishouding, 2 huishoudsters, 1 verstel- naaister, 3 dienstboden, 5 dagmeisjes, 7 werksters. Alkmaar, 14 November 1936. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Begrooting voor 1937. Ingediend is de begrooting van Ned.- Indië voor 1937, aan welker toelichting het volgende is ontleend: Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1936 moet voorloopig nog met een zeer glo bale schatting worden volstaan. Naar deze schating, waarbij uiteraard nog geen reke ning is gehouden met de recente gebeurte nissen op monetair gebied, zal dit dienst jaar een tekort opleveren van 32.224.000 op den geheelen dienst. Bij de nota's van wijzigingen werden in de oorspronkelijke ontwerpen der begrooting 1937 eenige veranderingen aangebracht, ten gevolge waarvan de gewone uitgaven en ontvangsten onderschei|talijk met 83.873 en 6273 werden verhoogd. Hierdoor werd het tekort op den gewonen dienst gebracht op 25.026.159, zoodat het tekort op den geheelen dienst 24.438.801 kwam te be dragen. Vergeleken met de raming voor 1936 ver toont het tekort op den gewonen dienst over 1937 een vermindering met rond 25,3 millioen. Deze niet onbelangrijke verbetering van de budgetaire positie is voornamelijk te danken aan de betere ver wachtingen, die ten aanzien van de op brengst van sommige middelen kunnen worden gekoesterd. Intusschen is aan de ramingen voor de begrooting haar basis goeddeels ontvallen door de op 27 September j.L ingetreden wij ziging in de monetaire politiek. Het zou op zijn minst genomen voorbarig zijn, zich thans in bespiegelingen te verdiepen om trent den invloed van deze gebeurtenis op de ontwikkeling der Indische financiën. Dat zoowel de inkomsten als de uitgaven om hoog zullen gaan is wel waarschijnlijk, maar omtrent de mate, waarin dit het geval zal zijn en den invloed daarvan op het saldo der begrooting valt nog niets te voorspellen. Voor verdubbeling van het aantal arbeids inspecteurs op Java is 1 23.670 uitgetrokken, ter tegemoetkoming in de financieele moei lijkheden van de minst draagkrachtige cate gorieën der anders van leerlingen van ver schillende onderwijsinrichtingen 900.000. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Llyod rapide, rijdende in aan sluiting op het d.d. 17 dezer te Marseille verwacht wordende ms. „Indrapoeia", Woensdag 18 November a.s. om 11.39 u. te Roosendaal, 12.37 te Rotterdam D.P. en 3.02 te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. AUTO MET DRONKAARDS TE WATLR. Nog goed afgeloopcn. In den laten avond hebben twee mannen, beiden ongeveer vijftig jaar oud, in verre- gaanden staat van dronkenschap, waarin zfj verkeerden, bijna met hun leven betaald. Het tweetal, uit Utrecht afkomstig, had op het Thorbeckeplein en omgeving te Amster dam de bloemetjes danig buiten gezet, waar na zü zich tegen kwart over elf, zoo goed en zoo kwaad als hun beenen hen nog dragen konden, naar de Heerengracht tusschen Utrechtschestraat en de Reguliersgracht be gaven, waar aan den walkant hun auto ge parkeerd stond. Toen zij in den wagen zaten, reed degene van hen, die aan het stuur zat, op aanwijzing van den autobewaker de auto achteruit om vrij van óe boomen te komen. Terwijl echter de voorkant nog naar den walkant gekeerd was, schoot de wagen plot seling vooruit en reed pardoes de gracht in. waarin hij met een hevigen plons geheel on der water verdween. Onmiddellijk schoot een burger te hulp, die de aan de leuning van de brug hangende reddinghaak greep, teneinde te trachten de drenkelingen daar mede te redden. Een van hen had zich in middels zelf half door het portierraampje gewrongen, zoodat de haak onder zijn armen kon worden geschoven, waarna hij door den burger, die daarbij door den autobewaker werd geassisteerd op het droge werd ge bracht. Ook de man, die naast hem had ge zeten, kon met behulp van de haak uit de auto worden bevrijd en verder door hand reiking op den wal worden getrokken. Het tweetal, dat door de onderdompeling en den hevigen schrik vrijwel ontnuchterd was, werd naar het politieposthuis aan de Halvemaansteeg gebracht, van waar zij later met een particuliere auto naar Utrecht zijn vervoerd. Kort na het ongeluk verscheen een man schappen- en een reddingwagen van de brandweer, doch er ging nog veel tijd verlo ren, alvorens, onder groote belangstelling van het publiek, dat ondanks het late uur van alle kanten was komen opzetten, de auto op het droge was gebracht. DE VOORZITTERS VAN DE CX.O. BIJ MINISTER DECKERS. De voorzitters van de Centrale landbouw organisaties zijn bij den minister van land bouw en visscherij op audiëntie geweest. Den minister werd een korte samenvatting van den toestand overhandigd. De C.L.O. zijn van oordeeL dat de gewijzigde toestand mede dienstbaar gemaakt moet worden aan het achterhalen van den achterstand, die nog steeds bestdat ten aanzien van de belooning van den arbeid van de agrarische bevol kingsgroepen. Door middel van de land bouwcrisismaatregelen kan de regeerirg daarin verbetering brengen. De land- en tuinbouw mogen niet de dupe worden van het waken tegen onredelijke prijsopdrijving, doordat noodzakelijke prijsverbeteringen daaraan worden opgeofferd. Er is nog geen sprake van een gunstigen invloed van de de preciatie van den gulden op den agrarischen export, terwijl de productie-kosten voor ver scheidene noodzakelijke hulpmiddelen zyn gestegen. De C.L.O. verdedigden het standpunt, dat de granen in ons land zonder verlies moeten kunnen worden geteeld, terwijl de bedrij ven, die onze voedergranen omzetten in ver edelde producten, de kosten moeten kunnen verhalen. De C.L.O. meenen, dat dit noch met de zuivelproducten, noch met het varkens- vleesch, noch met de eieren het geval is en dringen ten zeerste op zoodanige maatrege len, dat dit worde bereikt Voor dit doel dienen zoo weinig mogelijk inkomsten van het Landbouwcrisisfonds te worden prijsgegeven. Eerst als land- en tuinbouw de hulp van de overheid niet meer of in mindere mate behoeft, kan aan een geleidelijke liquidatie der landbouwcrisis maatregelen worden gedacht Zoover is het nog lang niet; de laatste weken hebben in tegendeel bewezen, in hoe uiterst kwetsbare positie onze agrarische bedrijven nog ver- keeren. De C.L.O. verklaarden zich bereid over verschillende onderdeelen der te voeren cri- sispolitiek met den minister in nader over leg te treden. TEGENSPRAAK UIT VLISS1NGEN. De burgemeester van Vlissingen verzoekt ons te melden, dat het bericht over door hem gedane mededeelingen in verband met een vermeend aanstaand bezoek van het prinse lijk paar aan Walcheren, op fantasie berust. De burgemeester heeft alleen in een ver gadering met de vertegenwoordigers der buurtcommissies gewaarschuwd zuinig te zijn met de ingekomen gelden, omdat zooals gehoopt mag worden, het prinselijk paar na de huwelijksreis een rondreis door het land zal maken, en dan zeker wel ook Zeeland en daarmede Vlissingen een bezoek hoopt deel achtig te worden. VERTREK „INDRAPOERA" UITGESTE^" In verband met het huwelijk v K.H. prinses Juliana op 7 Januari'h de directie van den RotterdamJT Lloyd besloten, het vertrek Van m.s. „Indrapoera" van Rotterdam Marseille een dag uit te stellen en doen plaats hebben op 31 December Rotterdam en 9 Januari van Marseille De voor dit mailschip geboekte pa8s glers, die gebruik maken van den sluiting op het vertrek van Maraeii] rijdenden specialen trein voor'de passa° giers, kunn endaardoor 24 uur ]ate dus op 8 Januari, uit Nederland vei trekken. G. J. STAAL, t Oud-gouverneur van Gisteren is in de Residentie op 66-jarU, leeftijd overleden de heer G. J. Staal, ou/' gouverneur van Suriname. De heer Staal werd 5 September 1870 bi den Haag geboren. In 1892 werd hij als ad ministratief ambtenaar naar Nederlands^,. Indië uitgezonden. Ter beschikking gtst»]d van de algemeene secretarie, doorliep hij verschillende rangen, om in 1901 tot refere^. daris te worden benoemd. Na zijn verlof, in Nederland doorgebracht, werd de heer Staal benoemd tot gouvernements-secretaris, eerst ter beschikking van den minister van koloniën. Na als secretaris van het gouver nement van Suriname te zijn werkzaam ge weest, volgde in 1906 zijn benoeming tot secretaris van het gouvernement van Ned Indië. Tijdens een verlof in 1908 kwam hij als referendaris in dienst van het departe ment van koloniën. Het volgende jaar her vatte hij zijn functie van secretaris van het gouvernement van Ned. Indië. In 1912 werd de heer Staal eervol ont slag uit zijn laatste functie verleent Hü werd ter beschikking van den minister van koloniën gesteld en was in 1913 lid van de staatscommissie voor de defensie in Ned - Indië. Bij K.B van 24 Augustus 1916 werd de heer Staal, als opvolger van baron van As beek, tot gouverneur van Suriname be noemd. welke functie hij ruim 4 jaar heeft vervuld. In October 1920 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag toegekend. De overledene was ridder in de Ned er- land sche Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. om half 12 op de Algemeene Begraafplaats geschied®. DE VRIJDENKERS RADIO-OMRO0. Machtiging tot radio-uitzendh|ia binnenkort in te trekken. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting voor 1937 van het staatsbedrijf der P. T. T. deelt de minister van binnenlandsche zaken mee. dat voornemens is de aan den Vrijdenkers radio-omroep verleende voorloopig» mach tiging tot radio-uitzendingen binnenkort in te trekken. De minister is van meening. dat de V.R.O. binnen het kader van de wet telijke voorschriften krachtens aard en doel stelling praktisch geen uitzendingen kan verzorgen, die zij volgens haar statuten beoogt te verzorgen. Het heeft, aldus de minister, geen zin voor dergelijke uitzendin gen aan een afzonderlijke omroepvereni ging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter be schikking te stellen. PRUSENQUETE. Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties schrijft ons: Uit de resultaten van de prijsenquéte van het economisch bureau van den bond over de week van 914 November blijkt, dat de prijsstijging bij levensmiddelen zich, zij fce' langzaam, toch steeds duidelijker begint af te teekenen. In de opeenvolgende weken sinds 26 September en telkens vergeleken met den toestand van voor dien datum was de gemiddelde prijsstijging voor 25 levensmiddelen bij een kleine 20 coöperaties resp. 0.18, 0.27, 0.58, 0.85, 1.02, 1 38 (ver beterde opgave) en 1.75 De prijzen van bruine boonen, griesmeel. Goudsche kaas en eieren stegen met meer dan 6 en die van capucijners, groer.i erwten, vermicelli, tarwebloem, en botei met 2.03.4 procent. Van de overige arti kelen bleven de prijzen gelijk of nagenoeg gelijk. Het is in dit verband interessant om op merken, dat, blijkens een mededeeling van het Centraal bureau voor de statsitiek, rie groothandelsprijzen van levensmiddelen var September op October met 5,6 gesteger zijn. 289. Na het pak slaag werd Pietje naar zolder ge stuurd. Daar kon hij er eens over nadenken dat h~t niet te pas kwam om me 'i van je vader tegen een voet bal in te ruilen. 290. Tenslotte zag Pietje in, dat het 't beste was om beterschap te beloven. „Ik zal nooit meer een medaille inruilen tegen een voetbal", zei Pietje. „Ook niet tegen iets anders?" vroeg zijn vader. „Ook niet tegen iets an ders", zei Pietje.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6