DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verschrikkelijk bombardement op Madrid. Miriister Salengro slaat de hand aan zichzelf No 272 Woensdag 18 November 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Opstandelingen werpen brandbommen op de stad, die op vele plaatsen in brand staat. De situatie wordt kritiek. Göbbels over de Duitsch- Belgische verhouding. Defensie-debat in het Engelsche Hoogerhuis. Familie-omstandigheden en de jongste aanvallen op zijn persoon, zouden de aanleiding daartoe zijn. Wat de soldaat Salengro in den wereldoorlog deed. De arrestatie der Duitschers in Rusland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Gistermorgen om vijf uur verschenen de bombardementsvliegtuigen der op standelingen reeds weer boven de stad. Zij keerden tusschen acht en negen uur terug. De door hen uitgeworpen bom men kwamen neer in verscheidene wij ken in het centrum, vooral in San Mi- guel, waar bommen op de markt vielen en talrijke personen doodden en ver wondden. Nooit nog had Madrid een zoo inten sief bombardement meegemaakt. Ook was het de eerste maal, dat de opstan delingen brandbommen neerwierpen. Het is nog niet bekend, hoeveel slacht offers zijn gevallen, maar hun aantal is ze ker zeer groot. Den geheelen nacht en den geheelen morgen zijn de brandweermannen, bijgestaan door reddingsploegen, bezig ge weest met het bestrijden van de branden, die op verschillende punten der stad waren ontstaan. Men is er in geslaagd de branden in de omgeving van de Fransche ambassade te blusschen. Den geheelen nacht reden de ambulance- •v^gens af en aan voor het weghalen van looden en gewonden. Er speelden zich hart roerende tooneelen af. Schreiende moeders klemden de lijken harer kinderen vast en weigerden ze door de Roode Kruis-mannen te laten weghalen. In een enkel huis in de Sint Augustijn straat werden 30 personen gedood. De cor respondent van Havas heeft vanmorgen een tocht gemaakt door d§ stad, waar hij kon aanschouwen hoe hevig de bombardemen ten zijn geweest. De materieele schade is ontzaggelijk groot. Het ziekenhuis van San Carlos is afgebrand. Een dikke rook, die een scherpe kruitlucht verspreidt, stijgt hoog op in de straten en verduistert het uitzicht. Wat den militairen toestand betreft is er de laatste uren niet veel veranderd. De eerste regeeringslinies zijn betrokken door republikeinsche gardesoldaten, terwijl de militietroepen de tweede en derde linies be zet houdt. Sedert gistermorgen zeer vroeg bombar-' deert de regeeringsartillerie de verschansin gen der opstandelingen. Nieuwe stukken zijn in stelling gebracht en de stad dreunt van het kanongedonder. Aan den anderen kant blijven de grana ten der opstandelingen in de noordwestelijke wijken der stad neerkomen. Gezegd kan worden, dat in de laatste drie dagen door bommen en granaten 200 personen gedood en vijfhonderd min of meer ernstig gewond zijn. Het gebouw van het Roemeensche gezan schap is getroffen door een bom, die groote schade aanrichtte. Het legatiepersoneel had bet gebouw echter 48 uur tevoren ont- ruimd. Het vlak naast de legatie staande ge bouw is eveneens getroffen en vernield, waarbij negen personen gedood werden. Aanslag op Largo Caballero? Gisteren deelde Radio Sevilla mede, dat een aanslag was gepleegd op Largo Cabal- *"0, toen hij naar Barcelona reisde. Zijn •uto werd getroffen. De dader is geaires- teerd. Te Madrid wordt de opmarsch van de zechtsche troepen voortgezet aan den linker oever van de Manzanares. Men tracht con tact te krijgen met de troepen in het Zui den. In het Noordwesten worden de ver overde stellingen verbeterd. De artillerie neemt zonder ophouden de regeerings-objcc- ten onder vuur. Generaal Varela heeft giste ren zijn hoofdkwartier overgebracht naar bet Casa del Campo om den aanval te lei den. Nadat zü de wijk der universiteit hadden bezet, hebben de opstandelingen eenige aan vallen van de regeeringstroepen afgeslagen. Het Casa Velasquez werd bezet. De artille rie van de rechtschen onderhield een suc cesvol vuur op de barricaden, welke de re geeringstroepen in de wijk Cuatro Canunos hebben opgericht. De regeeringstroepen heb ben ook mitrailleurs geplaatst in het konink- H)k paleis. Soms leggen zij een rookgordijn over deelen van de stad om waarneming uit de lucht onmogelijk te maken. De verliezen van de opstandelingen zyn gering in verhouding met hetgeen beiei werd. De regeeringstroepen moeten 60U man verloren hebben. Een aanval van de ïegee- cingstroepen op Villa Verder werd afgesla gen en twee Russische tanks vielen in han den der opstandelingen. In totaal hebben zij thans 20 van deze oorlogsmachines buit gemaakt. Drie jachtvliegtuigen van de re geering, welke het Casa del Campo onder vuur wilden nemen, zijn omlaag geschoten. De regeering maakt blijkbaar gebruik van een gemotoriseerde „vliegende kolon- ne", welke snel naar bedreigde punten wordt gedirigeerd. Een chaos in Madrid? Het radio-station der opstandelingen deelt verder nog mede, dat krijgsgevan genen verklaarden, dat een speciale gar de achter de vuurlinie ligt en op de mi litiemannen schiet, welke hun post wil len verlaten. Verder wordt gemeld, dat de toestand te Madrid chaotisch wordt, vrouwen en kinderen trachten te vluchten voor de verschrikkingen van den oorlog en knie len biddend op straat neer. Uit Talavera wordt vernomen, dat de re geeringstroepen onherstelbare schade heb ben aangebracht aan het Escurial. Vele voor werpen van waarde zijn verdwenen en men kan de bibliotheek als vernietigd beschou wen. Nieuwe aanval in het Noordwesten van Madrid. Gisterochtend vielen de opstandelingen wederom aan in de universiteitswijk. Zij drongen door in de richting van Cuatre Ca- minos. Het resultaat van dezen aanval is nog niet bekend, doch het hoofdkwartier van de opstandelingen was tevreden over den gang van zaken. Radio-Cadix deelde gisteravond mede, dat sedert het begin van den aanval op Madrid 9000 man van de regeeringstroepen gewond werden. Zij konden niet meer aan den strijd deelnemen. Het hoofdkwartier der opstandelingen te Salamanca heeft medegedeeld, dat de kolon- ne, welke den opmarsch der opstandelingen naar Paseo del Parque del Oeste wilde stui ten, een internationale kolonne was. De ko- lonne werd op de vlucht gedreven en ver loor eenige honderden dooden. Waarschuwing van Burgos. De voorloopige regeering der opstandelin gen te Burgos heeft de buitenlandsche re geeringen gewaarschuwd hun schepen uit de haven van Barcelona te verwijderen, ten einde deze schepen geen gevaar te doen loo- pen bij de maatregelen, welke genomen zullen worden tegen het ontschepen van gas en oorlogsmateriaal in deze haven. Mededeelingen van de zijde der regeering. Gistermiddag nam het bombardement van Madrid door de opstandelingen in hevigheid toe. Vooral werd de telefooncentrale onder vuur genomen. Dit gebouw steekt met zijn 17 verdiepingen hoog boven Madrid uit. Ver scheidene granaten ontploften bij het ge bouw en beschadigden het ernstig. Een scherf vloog zelfs door een venster in een vertrek, terwijl in het vertrek daarnaast de buitenlandsche journalisten wachtten op te lefoonverbindingen met hun bladen. Dit nieuwe bombardement eischte ver scheidene dooden en gewonden. Een bom viel op het Roode Kruis-hospitaal. Te tien uur in den avond streed de brandweer nog tegen de branden, welke overal in de stad woedden. Het verkeer op straat wordt met den dag gevaarlijker, de opstandelingen sparen geen enkele wijk. Er zijn thans veel meer dan 200 dooden en 500 gewonden. Werving van recruten in Spaansch Marokko. Volgens uit goede bron te Tanger ontvan gen berichten gaan de leiders der opstande lingen voort in de Spaansche zone van Ma rokko inheemsche recruten te werven, wel ke bestemd zijn voor de operaties in het moederland. Deze recruten worden afgericht door „Afrikaansche jagers", die het kader vormen van de nieuwe eenheden. Algemeen schat men het aantal manschap pen, dat Franco op deze wijze op de been kan brengen op 10.000. Tot nu toe zijn reeds 25.000 man de zee-engte overgestoken. De vredessterkte blijft op 30.000 man gehand haafd in de zone. Geruchten volgens welke Franco aan de in de Spaansche zone van Marokko wonende inboorlingen zelfbestuur zou hebben beloofd, zijn bij de stammen nog steeds in omloop, ondanks het onlangs door Qeipo de Llano gegeven dementi. Men houdt staande, dat het Kalifaat Te- touan zou worden gesticht in het Sultanaat, dat geheel ontslagen zal worden van iedere leenplichtigheid jegens den sultan. Spanje zou slechts de diplomatieke betrekkingen verzekeren en de bescherming van het grondgebied waarborgen. Zeeslag aan de Noordkust. Het gerucht doet de ronde, dat gisteren een kleine zeeslag geleverd is tusschen re- geeringsschepen en schepen der opstande lingen uit de haven van Pasajes. De strijd zou geleverd zijn op 20 mijl buiten de Spaansche kust. Een interview van de „Vingtieme Siecle". De Duitsche minister van pers en propaganda, dr. Göbbels, heeft Robert Leurquin te Berlijn een interview toe gestaan aangaande de Belgisch-Duitsche betrekkingen. In dit interview.dat in de Vingtieme Siecle van Woensdag verschijnt, ver klaart dr. Göbbels, dat de punten van wrijving tusschen Duitschland en België van na den oorlog op den achtergrond zijn geraakt wegens de groote taak, welke Duitschland en België thans moeten verwezenlijken. Göbbels prijst zich gelukkig, dat een groot deel van de Belgische openbare mee ning het bolsjewistisch gevaar heeft inge zien en verheugt zich over den ommekeer, welke zich in de buitenlandsche politiek van België heeft voltrokken. Na de middelen ei te hebben besproken, welke de Belgisch Duitsche betrek kingen zouden kunnen verbete ren, met name Göbbels, dat hU een systeem van cultureele uitwis seling, ontkende zou willen spreken over een teruggave van Eupen en Mal- medy. Hij voegde hieraan evenwel toe, dat het Göbbels uiterst nuttig zou zijn zich te onderhouden over de wijze, waarop de bewoners moeten worden geregeerd. Göbbels dementeerde dat Duitschland imperialistische blikken op den Belgischen Congo zou slaan en hij be vestigde, dat Duitschland geen enkel agres sief oogmerk jegens België nastreeft. Tenslotte zeide Göbbels nog, dat in Europa geen enkel vraagstuk bestaat, welks oplossing een oorlog noodzakelijk zou maken. Een ernstig protest tegen de on voldoende weermacht. In het hoogerhuis werd gistermid dag het debat over de landsverdedi ging geopend. Namens de Labour- oppositie heeft Lard Strabolgi een motie ingediend, waarin inlichtingen werden gevraagd omtrent de mate waarin tot herbewapening was over gegaan, alsmede een regeeringsver- klaring over de politiek ten opzichte van den Volkenbond en de buiten landsche zaken, teneinde de groote toename der militaire uitgaven te rechtvaardigen. Spr. verklaarde dat de Engelscht regeering een ernstig onderzoek moet instellen naar de oorzaken van oorlog in Europa en met name Duitschland moet uitnoo- digen weder in den Volkenbond terug te keeren, teneinde er op ordelijke wijze de eischen en grieven, die het te formuleeren kan hebben, uiteen te zetten. Verder stelde hij voor, dat de regeering zich tot de Vereenigde Staten wendt ten einde met Washington samenwerking te zoeken tot het onderdrukken der econo mische kwalen waaraan de wereld lijdt. Vervolgens vroeg hij of de Vereenigde Staten niet eveneens zouden kunnen sa menwerken tot behoud der beschaving en voegde hjj er aan toe, dat een belangrijke étappe zou zijn afgelegd indien de Ver eenigde Staten slechts er in zouden willen toestemmen deel te nemen aan economi- schen boycot van den aanvaller. Het t e- Uit Parijs kwam hedenmorgen het onverwachte bericht, dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Salengro, plotseling is overleden. Een broeder van Salengro heeft verklaard dat deze, zeer getroffen door verscheidene sterfgevallen in zijn fa milie, o.a. dat zijner echtgenoote, als mede door de jongste aanvallen tegen zijn persoon gericht, zelfmoord heeft gepleegd. Over een doodsoorzaak sprak 't eerste telegram niet; het is zoo sober mogelijk gehouden. Maar waar er juist in het laatst van de vorige week in de Fransche Kamer heftig gedebatteerd is over de „affaire-Salengro", daar komt deze plotselinge dood in een bijzonder dag licht te staan. Men herinnert zich natuurlijk nog de heftige debatten in de Fransche Kamer j.1. over de „af faire-Salengro", die in meer dan een opzicht over eenkomsten ver toont met het beruchte Dreyfus- Salengro schandaaL Wij schreven toen o.a.: Op 6 October 1915 was de soldaat Sa lengro den heuvelrug overgestoken, gelegen voor de Fransche linies. Hij was wielrijder van het 233ste regiment infanterie en stond bekend als een dapper soldaat. Salengro verliet de loopgraaf, om een pa pier te halen uit den borstzak van een sol daat, die op het „niemandsland" uitgestrekt ter neer lag en na het korte bezoek van Salengro plotseling verdween. Uit deze gebeurtenis meenden sommigen te moeten opmaken, dat Salengro met den vijand heulde en Salengro moest voor den krijgsraad verschijnen. Er werd een rapport samengesteld, een uitvoerig onderzoek ingesteld en de rappor teurs, evenals de krijgsraad, kwamen tot de conclusie, dat Salengro geheel onschuldig was. Dit origineele rapport verdween echter op last der militaire autoriteiten en er kwam een tweede rapport voor in de plaats. Twintig jaar lang zweeg men. Maar toen werd Salengro minister van binnenlandsche zaken enmen herinnerde zich de affaire. In de Kamer werd er Vrijdag j.1. over gede batteerd en Salengro werd prachtig verde digd door zijn vrienden, om ten slotte zelf ook nog enkele woorden te zijner verdedi ging te zeggen. Hij zeide toen, het recht te hebben over den oorlog te spreken. Als Fransch onder daan, was zijn streven steeds geweest, het Duitsche militarisme te bestrijden. Militant lid van een politieke partij, wenschte hij als voorbeeld te dienen, aangezien hij van oordeel was, dat slechts van hen, die uit de loopgraven waren teruggekeerd, zij in staat waren te spreken, die hun plicht hadden ge daan. Toen hij den heuvel overstak, deed hij dit, omdat hij zich anders onteerd zou achten, de belofte tegenover den man, waarvan hij thans het lijk zocht, niet te hebben gehouden. „Toen ik in Duitschland weigerde werk te verrichten, dat tegen mijn land gericht was, meende ik eveneens mijn plicht te doenSocialist, dat ben ik, maar tevens soldaat, „sans peur et sans reproche". Besquart verzocht hierop, over te gaan tot de samenstelling van een eereraad, maar de Kamer verwierp dit en sprak zich Ijjj stemming uit, over te gaan tot de orde van den dag. Hiermede werd de kwestie voor de bui tenwereld als afgedaan beschouwd, doch wie kan zeggen welke machten zich in het ge heim nog hebben doen gelden? Blum hedenmiddag naar Rijssel. Omtrent het overlijden van minister Salengro wordt nader gemeld, dat hij he denochtend 9 uur in zijn woning te Rijssel is overleden. Minister-president Blum zal vanmiddag naar Rijssel gaan om een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van zijn medewerker. genwoordige bewapeningsprogramma scheen spreker bevredigend toe, behalve dan wat betreft het tempo van uitvoering en de moeilijkheid van de verkrijging van sommige materialen en een voldoend aan tal technici. Spr. verhief zich krachtig tegen de gebrekkigheid van de ve.dedigings- diensten tijdens het jongste Itali- aansch-Abessinisch conflict, met name de munitie-armoede van marine en luchtvaart en de onvoldoende be scherming van Malta. Vervolgens de gebeurtenissen in Spanje besprekend, verzette spr. zich in principe er tegen, dat enkele fascistische volken een eventueele bedreiging voor den vrede vor men, en toonde hij het gevaar aan, dat gelegen was in een overwinning der Spaansche fascisten, vooral uit Engelsch oogpunt, daar de Britsche invloed in de Middellandsche zee er aanzienlijk door verzwakt zou kunnen worden. Verder wenschte spr. te vernemen of de regeering zoover zou willen gaan met haar aandeel in collectieve veiligheid, dat zij daarvoor ook troepen naar het vaste land zou willen zenden. Verder zou spr. wat meer belang aan de luchtvaart wen- schen te zien toegekend. Tenslotte zeide Lord Strabolgi dat de regeering duidelijk zal moeten aangeven, dat zij voornemens is een werkelijk in overeenstemming met de principes van de collectieve veiligheid zijnde politiek in toepassing te brengen, wil zij bij haar reorganisatie-programma den steun der arbeidersklasse kunnen ge nieten. Lord Lothian over de Volken- bondspolitiek. Lord Lothian, die vervolgens het woord nam, wenscht te weten, wat de regeering bedoelt met haar verklaring, dat haar politiek gebaseerd blijft op den Volken bond. De Volkenbondspolitiek beteekent, dat wij gehouden zijn, vroeg of laat oorlog te voeren tegen Japan, Duitschland en Italië. Tenslotte oefende Lord Lothian cri- tiek op het Fransch-Sovjetrussische ver drag, dat naar zijn meening buiten de normale Volkenbondsprocedure valt en buitengewoon gevaarlijk is, daar Duitsch land er een bedreiging in ziet, terwijl dit land volgens hem in het geheel niet de bedoeling heeft Engeland of Frankrijk aan te vallen. De minister van luchtvaart, Swinton, antwoordde namens de regeering. Deze bracht allereerst de bijdragen in herinne ring, die Engeland met betrekking tot de collectieve veiligheid had geleverd in den vorm van voorstellen, die de volgende maand te Genève onderzocht zullen wor den en den leden van den bond in staat zullen stellen duidelijk hun houding te be palen. De politiek der regeering is er op gericht de macht van den Volkenbond effectief te maken en de organisatie van alle elementen, die voor den vrede werken, te versterken. Het zou een fout zijn aan te nemen, dat onze buitenlandsche politiek de eenige rechtvaardiging vormt voor ons verdedigingsprogramma. Wq moeten voor onze veiligheid in de lucht, te land en ter zee waken. Swinton verklaarde tenslotte, dat een verklaring, mits niet eenzijdig, door de landen afgelegd aangaande hun standpunt ten opzichte van de bewapening, van nut zou kunnen zijn. Het debat werd vervolgens tot morgen verdaagd. Mededeeling van Litwinof. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft den Duitschen am bassadeur heden medegedeeld, dat de gear resteerde Duitschers worden beschuldigd van militaire en economische spionnage, verspreiding van fascistische geschriften onder de Russen en daden van terreur. Het meerendeel der gearresteerden aldus Litwinof heeft reeds een bekentenis afgelegd. De Duitsche ambassadeur heeft op deze mededeeling geantwoord, dat wel in andere landen nationaal-socialistische groepen be staan, maar dat dit in de Sovjet-Unie niet het geval is.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3