8 J{adiopcogtamman^' üeuiiCetm De strijd der Spaansche arbeidersklasse. JUovinciaai Uieuws CASTRICUM ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 Stad en Omfjevinti Een vergadering van P.A.S. en R.S.A.P. in de harmonie. TWEE SPREKERS. door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWLRD. HEERMUGOWAARD EGMOND AAN ZEE ASSENDELFT. Wederom was er gisteravond een poli tieke vergadering in de dancing van de Harmonie, thans uitgeschreven door het p, A. S. en de R. S. A. P. alhier en bedoe lende te zyn een pleidooi voor de Spaan sche arbeidersklasse, die zich te weer stelt tegen de legers van generaal Franco. De v o o r z i 11 e r, de heer W. v a n d e r Wal, gaf dit doel nader aan en zeide, dat deze vergadering niet bedoeld was als een bijeenkomst met debat, omdat zij uitslui tend een sympathie-betooging zou zijn met het Spaansche proletariaat. Er waren voor dezen avond twee spre kers, ni. de heeren H. Sneevliet, lid der Tweede Kamer en Theo van Driesten uit Amsterdam. Laatstgenoemde zou het be toog van den heer S. aanvullen en van de algemeene politieke zijde bezien, omdat het Kamerlid daartoe geer. tijd meer zou hebben, want hij moest gisteravond nog in de avondvergadering van de Tweede Kamei zijn bij het begin van de behande ling der rijksbegrooting. De hcei Sneevliet kreeg dus het eerst het woord. Hij vertel de van zijn in de vorige maand naar Span je ondernomen reis en van zjn bevindin gen in dat land. Hij na-.' kunnen consta- teeren, dat alle macht was gelegd in han den van eenvoudige lieden: arbeiders coniroleerden de spoorkaartjes en passen van binnenkomende reizigers. De sta tionswachtkamers droegen opschriften ter opwekking tot verzet tegen het facisme, dat een paar maanden te voren den strijd had aangebonden tégen de wettige regee ring. In Barcelona had spr. dezelfde uiter lijke teekenen van de macht der arbeiders kunnen waarnemen als het grensstation. Spr. was overtuigd, dat de beide ooste lijke provincies Catalonië en Valencia een bolwerk zullen blijven voor het socialisme, ook al zou de heldhaftig verdedigde hoofd stad des lands, Madrid, in handen van de opstandelingen vallen. De strijd in Spanje gaat in wezen om de vraag of 't land al dan niet fascistisch zal zijn. Uit alles blijkt daar, dat men er op den weg der sociale omwenteling is ge komen. Het is niet een botsing tusschen twee opvattingen omtrent staatsbestuur onder kapitalistisch bewind, maar het gaat om de vraag of het fascisme hoogtij zal vieren dan wel of Spanje de tweede re publiek van boeren en arbeiders ter wereld zal zijn. In vogelvlucht ging spr. de voorgeschie denis na van den burgeroorlog, beginnen de bij de ineenstorting van de monarchie in 1931, toen Alfonso XIII, dien hü meer een operette-koning dan een echten koning noemde, werd afgedankt. Er kwam toen een lirksche tegeering, burgerlijk demo cratisch, een reger.ing van frazes. die een teleurstelling werd voor het volk, omdat zij nauw verbonden was aan het kapitalis me en geen weg wist met haar eerste taak. Een paar jaar later 'cwam een andere re geering, die systematisch een politiek voerde van socialen druk en de vrijheden der arbeiders steeds meer aan banden legde. Tienduizenden arbeiders werden na de staking in Asturië in gevangenissen op gesloten en blootgesteld aan gruwelijke wraakneming door de overwinnaars, de reactionnairen. Bij de jongste verkiezing voor de Spaan sche Cortez viel als reactie tegen het optre den der regeering een opschuiving naar links waar te nemen. Linksche groepen van verschillende schakeering sloten zich aan een en als gevolg daarvan kwam de regee ring-Azana (deze werd later president dei republiek). Al aanstonds werden de 30.000 in de gevangenissen zuchtende arbeiders :n vrijheid gesteld en dit is van groote beteeke- nis geweest voor de latere gebeurtenissen Spr. schetste de revolutionnaire tendenz van de daarna opgekomen stakingen, waar bij de arbeiders de bedrijven gingen bezet ten, stakingen, waarbij invoering van ver schillende sociale maatregelen werd ge- eischt, alsmede onteigening van het groot grondbezit ten bate van de arbeiders. En alvast begonnen deze de landerijen te be werken in het belang van de gemeenschap. De achterstand op sociaal terrein onder de Spaansche landelijke bevolking was ont zaglijk groot en de kerk had daaraan even veel schuld als het groot-grondbezit. Van daar dan ook de uitbarsting van den reeds lang gekoesterden haat tegen de kerk. De groot-grondbezitters en industrieelen schaarden zich aaneen tot strijd tegen, de re geering in Madrid, die het bezetten der be drijven en landerijen niet verhinderde. De kapitalisten hebben maandenlang met den generalen staf geconfereerd en gecor respondeerd, om den burgeroorlog voor te bereiden, zei spr. Dit blijkt uit het feit, dat na een tweetal incidenten (twee moorden in Barcelona, waarvan de eerste bedreven werd door fascisten en de tweede een wraakoefening was op dat eerste misdrijf) de generaals terstond gereed stonden niet hun legers. Spreker betoogde, dat generaal Franco, die order gaf het land liever aan alle hoeken in brand te steken dan het over te laten aan de regeering, gesteund wordt door de kapitalisten en dat zulk gebeuren in alle landen der wereld mogelijk is. Een paar weken heeft Catalonië een zwaren oorlog gehad, daarna werd die bui ten deze provincie gevoerd en thans gaat het bedrijfsleven er zoo goed als ongestoord voort, grootendeels ingesteld op arbeid ten dienste van de fronten. Werkloozen zijn er niet, de groote bedrijven, in den steek ge laten door de industrieelen, hebben een an dere leiding gekregen; de bebouwde opper vlakte grond is er zeer toegenomen, doordat het groot-grondbezit is vervallen kortom de toestand is er thans zóó, dat er geen den ken aan is, dat de bevolking terug zal gaan naar den ouden toestand. Spr. schetste den strijd van 't proletariaat in Catalonië tegen de bourgeoisie en vertel de van het bezetten der fabrieken en groote gebouwen door de arbeidersklasse. Er leeft in haar een zuiver instinct van wat goed voor haar is. Steun uit alle landen is noodig voor het volbrengen van haar taak. Voorts sprak de heer Sneevliet over den strijd om Madrid, waar generaal Franco verschillende tegenslagen ondervond, tenge volge waarvan hij uit Afrika 20.000 Mooren liet komen ter bezetting van de hoofdstad. Deze Mooren zijn afstammelingen van de oude bewoners van het land, Islaamieten, die aldus door de christenen worden ge bruikt om andere christenen ten onder te brengen. Hierover sprak spr. zijn afkeuring uit, waarbij hij de „generaalskliek" een ban dietenbende noemde. Hij eindigde met steun in te roepen voor de strijdende Spaansche arbeider' De tweede spreker. De heer vanDriesten, de tweede spreker, ving aan met te betoogen, dat het marxisme, hoe vaak bestreden, telkens weer zijn juistheid heeft bewezen. Hij wees aller eerst naar Rusland en dan naar Spanje, waar sinds 1931, soms ondergrondsch, het marxisme zijn strijd voerde tegen honger, onderdrukking en armoede. Overal blijkt de neergang van het kapitalisme, de doods klok luidt over de burgerlijke democratie, niet alleen in Duitschland, Italië en Oosten rijk, maar ook in alle andere landen, waar men zich nog verzet tegen het fascisme. De arbeidersklasse staat voor dit ééne alterna tief: overwinning van het fascisme óf van de arbeiders en boeren. Zoo goed als voorheen het feodalisme zich verzette tegen het knot ten van zijn macht, zoo zal ook de bour geoisie onzer dagen zich krachtig te weer stellen tegen den aanval op haar invloed. De strijd, zooals die thans gestreden wordt in Spanje, is de strijd van het internationale kapitalisme voor behoud van zijn macht. Spr. bezag vervolgens de internationale positie van het proletariaat tegenover de steeds toenemende spanningen in de wereld. Vast staat, zei hij, dat het geen belang heeft bij de overwinnirig van generaal Franco in Spanje, integendeel. De Spaansche revolutie zou kunnen leiden tot een internationaal conflict met oorlog als gevolg. Na de eerste weken van den Spaanschen burgeroorlog, gedurende welke wapenleveringen naar dat land geschiedden, bezonnen de vooraanstaande staatslieden zich op een „neutraliteitspolitiek", die ech ter slechts tot gevolg heeft, dat de Spaan sche regeeringslegers wegens een tekort aan wapens geleidelijk moesten terugtrek ken. Spr. keurde het sterk af, dat Sovjet- Rusland zich aansloot bij die neutraliteits politiek, het toonde hiermee een rem te zijn voor de wereldrevolutie. Hiertegenover prees spr. de houding van Mexico, dat uit solidariteits-overwegingen wapenen durfde te sturen naar de Spaansche volksfront- legers. In verband hiermee herinnerde spr. aan de Russische leverantie van graan en olie voor de Italiaansche legers in Abessinië. En toch ondanks het neutraliteitsver drag levert Rusland wapens aan de Spaan sche regeering, echter in onvoldoende hoe veelheid. Immers, als een sovjet-Spanje ontstaat, zal Rusland de zijde van dat land moeten kiezen en dan ook moeten ervaren, dat zijn vredes-politiek faalde. Stalin zweeft tusschen de bondgenootschappen met de imperialistische staten eenerzijds en zijn sympathie voor het proletariaat anderzijds. Spr. besprak vervolgens de positie der Fransche volksfront-regeering, die z. i. be wees onmachtig te zijn, omdat zij vast zit aan de bourgeoisie. Zij maakte zich schul dig aan dezelfde fout als de Spaansche dito het deed in 1931 door niet tijdig op te treden tegen de burgerlijke democraten, welke zelfde fout ook de Duitsche regeering van 1918 maakte. Het gevolg zal zijn, dat bij een overwinning van generaal Franco in Spanje eenzelfde revolutie als daar te lande op Franschen bodem zal kunnen ontstaan. Vervolgens beschouwde spr. de houding van de internationale bourgeoisie en de r.k. tegenover den burgeroorlog in Spanje en hij constateerde, dat men vrij algemeen staat aan de zijde der opstandelingen, die men in bescherming neemt tegen de beschuldiging van wreedheden enz. In 1934 nam de r.k. kerk het op voor de Spaansche regeering tegenover den opstand in Asturië, maar thans, nu de wettelijke regeering niet een bourgeoisie-bewind is, heeft zij een geheel tegenovergestelde houding aangenomen. Spr. stelde tegenover een en ander de mededeelingen van dr. Brouwer na zijn be zoek aan Spanje, waarin hij vaststelt, dat honderden kerken bewapend waren, enz. Men hoort meermalen, zei spr., opwek kingen van r.k. zijde tot strijd tegen de vrijmetselaars, maar weet men, dat méér dan de helft der officieren in het leger van generaal Franco vrijmetselaars zijn? En toch hoopt de r.k. op hun overwinning. Vervolgens sprak de heer van Driesten speciaal over den invloed der fascisten in Nederland, waarbij hij o.a. zei, dat de re geering de fascisten tracht te bestrijden met de wapenen van die richting, met als gevolg dat men daar sterker wordt. In dit verband noemde spr. het a.s. verbod van de Dageraads-propaganda door middel van de radio. De s. d. a. p. loopt achter de r.k. aan, en wordt steeds meer Oranjegezind (o.a. zit ting nemen in comité's voor het a.s. huwelijk van prinses Juliana), alleen omdat men gaarne een ministerszetel wenscht. De burgerlijke partijen zullen bij de a.s. verkiezingen een ernstigen duw krijgen, een coalitie tusschen de kerkelijke partijen zal onmogelijk blijken, met als gevolg dat de soc.-dem. hopen op een coalitie met Rome om ministerszetels te bezetten. En daarvoor verloochenen zij Spanje, waar gevochten wordt tegen de burgerlijke democratie. Maar zal men die in andere landen kun nen behouden? Geen denken aan! Reeds nu wordt hier te lande door de re geering gestreden tegen de revolutionnaire propaganda. Dit blijkt uit het verbod van colportage voor werkloozen en hun gezin nen, waardoor belet wordt het opkomen voor hun overtuiging. Spr.- betoogde, dat de Spaansche revolutie haar schaduwen reeds werpt naar andere landen en eindigde met een beroep op allen om te strijden met het internationale prole- Tweemaal probeerde zij opnieuw vooruit te dringen, maar moest zich vooi eigen bestwil terug trekken. „Dit is het begin", bromde zij. „LieveliS, als je miss Lightfoot ontmoet, ga je hoep. MZ din trottoirband aan den overkant van den weg, en iets verder dan waar zj stond, wachtte een auto. Een Jong die gestopt had, om zijn ruitenw^ na te zien, had met de grootste bel^gstelhng Tessa s moedige pogingen gadegesagenZ«n auto stond met den kop van de stadl ,L Hy reed een meter of vijftig voort, d amde om en reed weer naar den trottoirband, toen Tessa op het punt stond een nieuwen ^■keVS in een glimlachend g^cht, een heel prettig gezicht. Een van J mannen, waaraan zij soms haar gedachten den vrijen loop het. - jon-e*»^die tot een andere wereld be hoorden dan zij. Deze jonge mannara haar onuitsprekelijke verbazing en sprak haar aan, alsof dat iets heel Woons was- wu. nit is een Op een gesprek toon zei hy. vreemde plaats. Ik herinner mij niet, ooit op een vreemder plaats dan deze te zijn geweest. De menschen hier zijn een soort van wilde dieren. Je spreekt tegen ze en ze nemen er niet de minste notitie van. Zij stormen maar voort als mieren, die een nest bouwen, of wat mieren dan ook bouwen" De auto stond zoo dicht bij haar, dat zijn elleboog door het open portier haar bijna raakte. Heelemaal van streek keek Tessa om, <n de meening, dat hij het tegen iemand an ders had. Maar neen. Zij was nu heelemaal alleen. Een bijna leege bus was juist langs gekomen en had alle ijverige werkers mee genomen. En Tessa, wier aandacht op het kritieke oogenblik was afgeleid, was ach ter gebleven. „Slechts een klein deel van deze plaats", vervolgde de jonge man in de auto, „zou mijn geest kunnen bevredigen. Ik ben heel gelukkig, u gevonden te hebben. Ik kan zien, dat u niet tot die wilde dieren De- hoort. U bent een vreemdeling in een vreemd land, net als ik. U hoort niet op de ze plaats". „M-m-maar ik woon hier!" stamelde Tessa, die nu tot de conclusie was gekomen, dat hij tegen haar sprak, en dat zij iets ter verdediging van West Ham moest zeggen. „Ach! Zoo! Dan kan deze plaats niet zoo erg zijn als ik dacht. Dat bewijst, hoe ge makkelijk men misleid wordt door eerste indrukken. Gevaarlijke dingen, eerste in drukken. Maar ik ben blij, dat ik u ontmoet heb. Ik weet zeker, dat u me zult helpen. U ziet er behulpzaam uit. U zoo in het oog te hebben gekregen, heeft mij al geholpen" „Maar ik heb zelf hulp noodig!" klaagde Tessa, wanhopig rondkijkend naar een an dere 'bus, en plotseling tot het besef ko mend, dat dit alles, hoewel op zichzelf pret tig opwindend, haar geen stukje dichter bij Fleet Street bracht. ..Prachtig!" antwoordde de jonge man in de auto. „Dat is werkelijk beter dan ik dacht. Ongetwijfeld kunnen wij elkaar hel pen. Om met mijn eigen geval te begin nen: wilt u mij alsjeblieft vertellen, was is dit hier voor een plaats?" „W-wat bedoelt u, dat u niet weet, waar u bent?" „Zoo is het", antwoordde de jonge man ernstig. „Ik heb er niet het minste idee van". „Dit is West Ham". „O", antwoordde de jonge man naden kend. „Ik was al bang, dat het zooiets zou zijn. Het is erger dan ik dacht. Wat is West Ham?" Welwel een plaats natuurlijk „Natuurlijk. West Ham is een plaats. Maar was voor plaats? En als je in West Ham zit, alleen en zonder vrienden, wat is dan het beste, wat je doen kunt, vraag ik u?" „Bedoelt u, dat u verdwaald bent?" vroeg Tessa, die één oog angstig op den weg hield gericht, en toch ongaarne den buitengewoon aantrekkelijken jongen man in zyn moei lijkheid in den steek liet. „Lieve jonge dame, zoo is het. Een oogen blik geleden raakte ik van den weg af, om dat de straat werd opgebroken, en sinds dien zwerf ik rond in de wildernis, en als ik u niet had ontmoet, had niemand kun nen weten, wat er van mij zou geworden zyn". Donderdag 19 November. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.15 Lyra-Trio. 12.Het Omroeporkest en gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 2.30 Gr.pl. 3.Naai cursus. 3.45 Gr.pl. 4.Ziekenhalf- uur. 4.30 Orgelspel. 4.50 Radio-too- neel voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7. Voor de kinderen, 7.05 AVRO-dans- orkest. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Ko vacs Lajos' orkest en orgelspel. 8.45 Radio-tooneel. 9.15 Het Omroep orkest, solist en het Hollandsch Vo caal kwartet. 11.ANP-ber. 11.10 Sportpr. 11.2012.Avro-dans- orkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.—11.30 uur). 8.—9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO- orkest en gr.pl. 2.Handwerkcur- sus. 3.Gr.pl. 3.15—3.45 Vrouwen halfuur. 4.Bijbellezing. 5.Han denarbeid v. d. jeugd. 5.30 Viool en piano. 6.30 Causerie vanwege het Leger des Heils. 7.Ber. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Rep. 8. ANP-ber. 8.15 Orgelconcert. 9. Een vaste burcht, causerie. 9.30 Amsterd. Salonorkest. (10.ANP- ber.) 11.11.30 Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Cause rie. 11.25—11.50 Gr.pl. 12.10 Het BBC-Welsch orkest mmv. soliste. 1.05 De BBC-zangers mmv. solist. I.352.20 Dansmuziek (gr.pl.) 3.35 Sted. Orkest Bournemouth mmv. solist. 5.05 Gr.pl. 5.35 Sydney Kyte en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 „This way out, causerie. 7.BBC-orkest mmv. soliste. 7.50 Variété-progr. 8.50 Freedom and Trade, causerie. 9.20 Ber. 9.40 Sportrep. 10.Komi sche dialoog. 10.20 Kerkdienst. 10.40 't BBC-Theater-orkest mmv. soliste. II.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Om roeporkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Zang. 4.35 Gr.pl. 5.20 Radio-tooneel. 8.20 Zang en piano. 9.05 Nat orkest zangsolisten en vocaal kwartet. 11.2012.35 Pascal-dansorkest KEULEN, 456 M. 5.50—7.20 Mar- schenconcert. 9.209.50 Volksliede ren. 11.20 Kapel Sie«rerland. 12.35 I.20 Münchener Omroep-Amuse- ments-orkest. 3.20 Het Omroep-ka- merkwintet. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.30 Dansmuziek mmv. het Omroep kleinorkest en solisten. 8.20 Radio- tooneel. 9.50 Oude en Moderne Italiaansche Volksliederen. 10.20 II.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 1.05 Cabaret. 1.15 Omroeporkest 1.30 Klein-orkest. 1.50 Cabaret. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Operette „Das Dorf ohne Glocke. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest 1.302.20 Kleinorkest en zang. 5.20 Gr.pl. 6.35 Salon-orkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Nat. orkest. 9.20 Rep. 9.35 Ver volg concert 10.3011.20 Omroep- dansorkest DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.50 Hobo, hoorn en piano, 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Gr.pl, GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.058.20, Lu xemburg 8.209.05, Keulen 9.05— 9.50, Parijs R. 9.50—13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Luxemburg 14.20— 14.50, Parijs R. 14.50—15.50, Lond. Reg. 15.50—16.50, Keulen 16.50- 18.05, Brussel VI. 18.0518.50, Lond. Reg. 18.50—19.20, Berlijn 19.20— 20.20, Beromünster 20.2021.35, Boedapest 21.3521.55, Berlijn 21.55—23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 15.35, Droitwich 15.35—18.20, Luxemburg 18.2019.Droitwich 19.—19.50, Lond. Reg. 19.50—22.20, Droitwich 22.2024. tariaat voor het brengen van de macht in handen van arbeiders en boeren. De voorzitter onderstreepte in een kort slotwoord het betoog der beide sprekers en sloot zich aan bij den oproep tot steun. In verband daarmee beval hij een collecte aan den uitgang aan. Verbetering van den rijksweg. De A.N.W.B. meldt, dat door den rijkswa terstaat 4 December a.s. te Haarlem zal wor den aanbesteed de verbetering van den rijks weg VelsenAlkmaar in de kom der ge meente Castricum. Het werk zal bestaan in het maken van een rijweg, lang 850 M. en breed 9 M., welke zal worden bestraat met klinkerkeien, be halve een gedeelte van 64 M., dat met oude klinkers wordt bestraat. Aan weerszijden van den rijweg wordt een verhoogd voetpad aangelegd met een normale breedte van 2.5 M., dat wordt ver hard met betontegels. Het werk zal moeten zijn voltooid uiterlijk acht maanden na den datum van aanvang. Het laatste bosch verdwijnt. Maandagmorgen is men begonnen in werkverschaffing het z.g. „bosch van Won der" te rooien. Hiermee verdwijnt het laatste bosch uit onzen polder en ver moedelijk wel uit verren omtrek. Extra-steun voor werkloozen. Het oospronkelijk ten behoeve voor verstrekking van kleeding aan werkloo zen beschikbare bedrag, groot 970, is ingevolge de beschikking van den minis ter van Sociale Zaken verhoogd met 400, In totaal kan dus besteed worden 1370, tegen 2000 in 1935. Nieuwe burgemeester geïnstalleerd. De heer J. de Boer J. Jzn. is Maandag in een plechtige raadszitting als burgemeester van Assendelft geïnstalleerd in de plaats van zijn overleden vader, den heer J. J. de Boer Kzn. Behalve den volledigen raad merkten we o.m. op de burgemeesters van een aantal omliggende gemeenten. De heer Boon wenschte als eerste wethou ders den heer de Boer geluk met zijn benoe ming, waarna hij hem de ambtsketen om hing. Burgemeester de Boer bracht dank aan de koningin voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte, nu hij de taak van zijn vader en grootvader overneemt, hun voet sporen te mogen volgen. Vervolgens werd het woord gevoerd na mens verschillende raadsfracties, waarna o.a. burgemeester ter Laan van Zaandam sprak en een beroep deed op de samenwerking, zooals die altijd was geweest onder de gene ratie de Boer. „Maar waar moet u zijn?" „Ik hoopte op een goeden dag in de stad te belanden". De stad! Tessa moet ook naar de stad, en had maar een heel klein beetje tijd om er te komen. Zou zij het wagen hem te vragen haar mee te nemen? In deze groote auto, die er als een race-auto uitzag, zou zij nog op tijd kunnen komen. Maar zij kon het niet vragen. Deze man behoorde tot een anderen stand. Als zij hem vroeg, een onbeduidend tearoom-meisje mee te ne men in zijn auto, zou hij waarschijnlijk de politie roepen. „Misschien zoudt u mij den weg kunnen wijzen?" opperde hij, haar gespannen in het gezicht kijkend. „Ja, natuurlijk. Het is heel gemakkelijk", zei Tessa. „U moet den tweeden weg rechts inslaan, waar bus 49 rijdt, en dan de derde zijstraat links ik meen rechts begrijpt u? Dan rijdt u weer in de derde, vierde vijf de zijstraat links en dan de eerste rechts, en dan komt u bij People's Palace". De jonge man keek in haar opgewonden, jong gezicht, alsof zij Tsjechisch sprak. Toen zuchtte hij. „Lief meisje, heb medelijden. Wat is People's Palace?" „Ja, ziet u, het is er niet heelemaal meer". „Dat helpt natuurlijk". „Een deel er van brandde een poosje geleden af". „Ik trek altijd zulke gelukjes. Maar wat was het, voordat het afbrandde?" Tessa staarde hem in groote verwonde ring aan. „Genade! Bedoelt u, dat u People's Palace niet kent?" „Lief meisje, al zette u het mij op een schotel voor, dan zou ik het nog niet kun nen onderscheiden van een appelflap. Ik ken maar heel weinig openbare gebouwen goed en heelemaal geen in West Ham". „Maar het is geen openbaar gebouw!" „Natuurlijk niet, aangezien het afge brand is". „Het is nooit een openbaar gebouw ge weest!" „Dan geef ik het op. Wat nu?" „Als u People's Palace niet kent, wat kent u dan wel?" „Wel, ik ken mijn naam, die is James Turner niet Turnover alsublieft en het nummer van mijn auto, dat is 2703". „W-wel, dat is mijn nummer", gicheldc Tessa. „Den heelen tijd", zei Jimmy Turner ernstig, „had ik het gevoel, dat het Lot hier de hand in had". „Mr. Turner, het spijt mij erg, maar ik kan niet langer blijven. Ik moet in de bus, die daar juist aankomt als ik kan. En als u die volgt, komt u vanzelf in de stad". „U gaat dus ook naar de stad?" zei Jim my, met een uitdrukking van groote ver rassing. „Ja". Hij opende het portier. „Nu weet ik een oplossing. Al, wat u hebt te doen, is met mij mee te gaan en mij den weg te wijzen". Tessa aarzelde. „Ik geloof niet, dat ik dat doen kan. Ik ik ik bedoel „Heb medelijden, miss hoe zei u ook weer dat uw naam was?" (Wordt vervolgd), 'iiin

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7