^Binnenland DE POSITIE VAN DEN LANDBOUW NA DE DEVALUATIE. Gee* bo0\ W*X HOVfl^S ca.ca° Land- en Tuinbouw Voor de toekomst verschillende voordeelen. De goed-gesitueerde boeren. Prins Bernhard vliegt met de K. L. M. Het^tS j, aVs wv*ettds Vets ve - vfart® in de buurt en verdachte bedreigde haar. Hij e;ng een oogenblik zijn woning binnen om fets voor het meisje te halen. Toen hy te rugkwam, liep hij op zijn schoonzuster toe en riep haar toe: „Déér dan". Op hetzelfde oogenblik had hij geschoten. Procureur-generaal: Wat zei verdachte toen hij naar binnen ging. Getuige: Hij riep me toe: 't Is je laatste week. blijf je staan? procureur-generaal: En vreesde u toen niet, dat er iets ernstig ging gebeuren? Neen, daar had getuige niet aan gedacht, ^el wanneer verdachte zou hebben gezegd: >t is je laatste dag. Uitvoerig ondervraagt de procureur-gene raal de vrouw dan over de familieverhou dingen die verre van ideaal zijn. De stiefdochter van verdachte komt dan voor het hekje. Zij vertelt, dat haar vader haar 'n pakje brieven wilde geven. Zij wei gerde op raad van haar tante mee naar binnen te gaan. Toen haar stiefvader weer buiten kwam, had hij direct op haar tante geschoten. Verdachte vertelt, dat hij het pistool vier jaar geleden had gekocht. Eenige weken voor het drama had hij er in de duinen mee geoefend Enkele getuigen decharge verklaren, dat de huiselijke omstandigheden niet zoo slecht waren. De schoonfamilie van verdachte had hem steeds tegengewerkt Requisitoir. De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh, vraagt op formeele gronden vernietiging van het vonnis. Wat de zaak zelve betreft, acht spr. de op zet bewezen. Verdachte heeft eerst zijn schoonzuster bedreigd, hij is naar boven ge gaan en toen hij terugkwam, schoot hij van vlakbij op haar hoofd. Gelukkig is zij niet ernstig gewond. Daarna nam hij nog maat regelen voor de toekomst; hij schoot zijn hond neer, omdat hij voelde, dat hij langen tijd in de gevangenis zou worden opgesloten en hij wilde het beest niet alleen achterla ten. Weer snelt hij naar de woning van zijn schoonzuster, bij de deur richt hy zyn wa pen op zijn buurman. Gelukkig ketst het schot. In beide gevallen was opzet aanwe zig- Wegens poging tot doodslag requireerie spr. vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, daarbij rekening houdende met de persoonlijke omstandigheden van verdachte. De verdediger mr. B. W. Stomps bepleitte clementie, daarbij schilderde hij de per soonlijkheid van verdachte en den lijdens weg door hem afgelegd. De vrouw, waarop verdachte in dolle woede schoot, heeft steeds over hem geroddeld en zijn vrouw en kin deren tegen hem opgestookt. Het Hof zal 1 December arrest wijzen. VERDACHT VAN PRIJSOPDRIJVING. Kantonrechter ontslaat verd. van rechtsvervolging. De kantonrechter te Amsterdam, mr. Crone, behandelde gister de eerste strafzaak betreffende prijsopdrijving te Amsterdam. Een winkelier in heerenmodeartikelen zou op 6 October een stel heeren-onder- goed aan een cliënt hebben aangeboden voor 14, op 3 October was de prijs 9.50 per stel geweest. De cliënte werd als getuige hoord. Zij had de bedoeling ondergoed voor haar man te koopen. Op Zaterdag 3 October in formeerde zij naar de prijzen: „voor 9.50 kan ik u dit stel leveren", had verd. ge zegd. Dinsdag was ze teruggekomen om drie stel te koopen. De winkelier had echter slechts één pak in voorraad en bij nabe stelling zou de prijs 14 worden. Kantonrechter: dat klinkt al heel an ders Getuige: per drie stel zou de prijs 33 worden. Kantonrechter (tot verd.): kunt u uw inkoopsprijzen aantoonen? Verd.: de inkoopsprijs van dit Engelsche goed is door de devaluatie gestegen van 75.68 per dozijn tot 96.42. Dat betee- kcnt dus een opslag van 29 pet. Het aanbod om 3 pakken voor 33 te leveren was zeer billijk en aldus verd. ik deed dit, omdat getuige een oude klant is. De kantonrechter maakte uitvoerige be rekeningen en zeide daarbij tegen verd.: „Dat moeten we nu bier allemaal doen, omdat u de politie geen inlichtingen wilde geven De ambtenaar van het O. M. vond de prijsverhooging te sterk en meende dat de nieuwe wet overtreden was. Eisch 100 boete, subs. 40 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. Crone, was ech ter van meening, dat hier geen sprake was van onrechtmatige prijsopdrijving, zoodat hij hem van rechtsvervolging ontsloeg. Onder voorzitterschap van den heer R. Bürmann uit de Schermeer werd heden in hotel De Beurs te Schagen de najaarsver gadering gehouden van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier. De secretaris van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, ir. P. T. Huisman, hield een lezing over het voor den land bouw thans zoo belangrijke onderwerp: De positie van den landbouw na de devaluatie. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Spr. was ervan overtuigd, dat ook de leden van Hol lands Noorderkwartier het geluk van B.K.H. van harte toejuichen. Het is usance, zoo vervolgde spr., dat van af de bestuurstafel een kort overzicht gege ven wordt van den toestand, waarin de land bouw zich bevindt. Algemeen hoort men, men leest dit ook in de groote pers, dat nijverheid en handel een opleving ten deel valt. Moge dit voor deze groepen het geval zijn, de voorteekenen voor den landbouw zijn echter nog zeer on gunstig en worden, naar te vreezen staat, door de monetaire toestanden nog ongunsti ger, indien tenminste de regeering op het «tandpunt blijft staan, dat de eerste levens behoeften niet in prijs mogen stijgen. Moge de regeering in dezen onhoudbaren toestand •poedig voorzien en vooral niet den raad van andere volksgroepen opvolgen om de landbouw-steunuitkeering maar te liqui deeren. Ter illustratie van den toestand na de devaluatie wees spr. erop, dat de veehouderij teer geleden heeft; eenerzijds toch zijn Voederprijzen zeer gestegen, terwijl ~n derzyds een redelijke prijsverhooging van de producten der landbouwbedrijven wordt geweerd. Evenzoo geraakt het tot het uiterste aan gepaste akkerbouw-bedrijf steeds meer in knel, doordat ook voor dit bedrijf be- noodigde grondstoffen circa 20 tot 30 gestegen. Spr. herinnerde aan de aanneming van nieuwe pachtwet door de Tweede Kamer en noemde het opmerkelijk, dat delan - bouwvertegenwoordigers tegen de wet heD- ben gestemd, terwijl een groote nceerder- beid van niet-agrarisch georiënteerde ver tegenwoordigers. hebben vóór |este™ Het bestuur van Hollands Noor «er, aldus spr., heeft zich ulde^d.uu"?S sproken tegen het ontwerp, omdat dit ve diep ingrijpt in het Partl<;ulierlflS w daardoor te veel schade aan den la"dbo" toebrengt Men denke slechts aan de crediet verleening. Ons rest, aldus spr., nog slech de hoop, dat de meerderheid der E mer ook dit politieke ontwerp zal verw P®n. He secretaris, de heer G. Nobel, d e »*de, dat in de vorige vergadering berich gedaan, dat er veel kans bestond, dat de baan van de voormalige locaa HoornMedemblik voor het gedee ~~Abbekerk voor den Rijksweg zou word bestemd. Thans was de toestand zoo, daarvan niets kan komen omdat de spoor wegen de baan voor het goederenvervoer niet vrij willen geven. Thans wordt de weg op 150 M. afstand van de spoorbaan aange legd, hetgeen groote schadesnijdingen geeft. De plannen verkeeren in een verge vorderden staat, zoodat er weinig aan te doen zal zyn. Medegedeeld werd voorts, dat er 5 nieuwe leden waren toegetreden. De op 14 Juli gehouden excursie naar Texel was zeer geslaagd. Met het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft het bestuur zich tegen de bepaling in de pachtwet verklaard, dat aan een eigenaar het recht wordt ont nomen binnen 10 jaar zyn boerderij in ex ploitatie te nemen of te verpachten aan zyn naaste bloedverwanten. Van R.K. zijde was er op aangedrongen dat Hollands Noorderkwartier werd uitge sloten van de vertegenwoordiging in het veevoederbureau. Aangezien Hollands Noorderkwartier daarvan de oprichter was, heeft de minister daaraan geen gehoor ge geven en als vertegenwoordiger van Hol lands Noorderkwartier den heer E. Dz. Govers te Alkmaar aangewezen. Een commissie is samengesteld ter be studeering van de vraag of er een Noord- Hollandsche Maatschappij van Landbouw gewenscht is. De minimum leeftijd van de cursister. was 16 jaar. Door het rijk was in 1936 1066.subsidie verleend, terwijl Hollands Noorderkwartier, de Hollandsche Mij. van Landbouw en de L. T. B. ieder 128.— sub sidie verleenden. 27 cursussen werden ge houden, verschillende zuivelfabrieken werkten mede met de afdeelingen en ver leenden eveneens financieelen steun. Het aantal cursisten bedroeg 124, waarvan 115 het getuigschrift ontvingen. Met voldoening merkte de commissie op, dat het hygiënische besef omtrent de melk- winning in de provincie groeiende is. In het geheel werden 37 diploma's uitgereikt aan voormelkers en 587 voor goed melken. Verslag vakschool kaasmakers te Hoorn. In het tijdvak October 1935—April 1936 werd het tweede gedeelte van den 17den twee-jaarlijkschen cursus gegeven. De lessen werden gevolgd door 14 leerling-kaasmakers en 4 toehoorders. Van deze 14 leerling-kaas makers kon één het diploma niet verkrij gen. Van de vier toehoorders werden er drie tot den cursus toegelaten. Voor 1936 tot 1938 nemen aan den cursus deel 25 kaasmakers Een 9-tal werd afgewezen. De wegencommissie. Medegedeeld werd dat van het byna 327 K.M. lange net van primaire wegen in Noordholland, 83)4 K.M. in voorbereiding, 461,4 in uitvoering en 219 K.M. voltooid zijn. In de wegen voor doorgaand verkeer zyn 22 wegen in uitvoering, terwijl 121 bruggen voltooid zyn. Verwacht kan worden dat binnen enkele jaren het provinciaal wegen net gereed zal zyn. De bieten-alcoholcommissie. Ir. Lienesch deelde mede dat deze aange legenheid nog steeds traineert, doch spreker meende thans te kunnen weten, dat 't rap port eindelijk in handen van minister Co- lijn zal komen. Spreker deelde mede dat in Denemarken, Frankrijk, Tsjecho Slowakije en Italië reeds lang gunstige resultaten met de bieten alcohol in de benzine zyn bereikt. De heer Blaauboer (Anna-Paulownapolder) drukte zyn spijt erover uit dat de regeering zoo werk heeft om een beslissing te nemen over dit bij uitstek Nederlandsch belang. Waarom moet Nederland zoolang achter blijven by andere landen? De voorzitter sloot zich bij deze zienswijze aan en uitte den wensch dat de minister van Koloniën eindelijk zal ingrijpen. Ir. Lienesch deelde ook nog mede, dat, dank zij de Wieringermeer, het aantal leer lingen van de Landbouw-winterschool toe neemt. De school heeft plaatsruimte te kort, zoodat men in de toekomst wel bij Hol- lang werk heeft om een beslissing te nemen kloppen voor subsidie voor uitbreiding, breiding. Volgende vergadering te Alkmaar. Als plaats voor de volgende vergadering werd Alkmaar aangewezen. Benoeming voorzitter. In plaats van den heer Bürmann niet herkiesbaar werd tot voorzitter gekozen de heer Joh. de Veer te Schagen. De rondvraag leverde niets op. Lezing van den heer Huisman. In de middagvergadering hield de heer Huisman de volgende lezing: Ir. Huisman begon met te wijzen op de zeer groote belangstelling, welke de land bouwcrisismaatregelen van verschillende zijden mochten ondervinden direct na de depreciatie van den gulden. Van verschil lende zijden werd de overtuiging uitgespro ken, dat deze crisismaatregelen nu wel kon den verdwijnen en de landbouw zich zelf wel kon helpen. Uit het antwoord, dat de regeering aan de Centrale Landbouworga nisaties heeft verstrekt aangaande haar houding te dezen aanzien blijkt, dat de regeering voornemens is het prijspeil der landbouwproducten na de devaluatie onge veer te houden op het peil als voorheen met uitzondering van die producten, welke met grondstoffen worden voortgebracht, die hoofdzakelijk moeten worden ingevoerd en waarvoor de depreciatie van den gulden 'n prijsstijging heeft te weeg gebracht. Daar zal, zij het schijnbaar niet met al te groote snelheid, gaandeweg naar een hooger prijs niveau worden gestreefd. Een verdere be perking van den varkensstapel is reeds af gekondigd. Spreker wees op de afhankelijkheid in deze van de regeering. Dit maakt ook, dat onmogelijk gezegd kan worden, of de depre ciatie van den gulden den landbouw tot voordeel zal strekken, ja of neen. Dat neemt niet weg, dat spreker inzonderheid voor de toekomst in deze depreciatie verschillende voordeelen ziet. In de eerste plaats is in het 'Nederlandsche bedrijfsleven eenige op leving te bespeuren, welke een verminde ring van de werkloosheid tot gevolg heeft, hetgeen, daar de binnenlandsche markt de belangrijkste markt is voor den Nederland- schen landbouw, een gunstigen invloed op onze afzetmogelijkheid zal hebben. Spreker weidde vervolgens uit over de vraag, of het prijsniveau van den Neder- landschen landbouw zooals het thans wordt gesteund, in vergelijking met het niveau in andere landen voldoende aangepast moet worden geacht. Aan de hand van uitvoerige beschouwin gen kwam spreker tot de conclusie, dat in bijna alle landen van West Europa de prij zen hooger zyn, dan waarmede de Neder landsche landbouw genoegen moet nemen. Inzonderheid is dit ook het geval met En geland, waar de prijs, welken de veehouder voor de melk ontvangt, 9 cent bedraagt en dus twee keer zoo hoog is dan de prijs, wel ken de Nederlandsche veehouder ontvangt. Denemarken staat intusschen met zijn pro ductiekosten iets lager, doch als de factoren, die dit veroorzaakt hebben, worden nage gaan, blijkt, dat deze moeten worden ge zocht in de grootere devaluatie van de kroon. Dit maakt dat het loon en de lasten niet in zoodanige wanverhouding staan tot de pro ductieprijzen, als dit hier te lande nog het geval is. Indien de Nederlandsche regeering verlangt, dat onze boerenstand op den duur voor den zelfden prijs kan produceeren als Denemarken, zal deze wanverhouding door een verlaging van het loon- en kostenpeil in de beschutte bedrijven hier te lande en van de schulden en lasten, die op de bedrij ven drukken, niet achterwege moeten blij ven. Spreker meent, dat de Nederlandsche boerenstand in een onbevredigender toe stand verkeert, dan die in vrijwel alle an dere landen. Sprekende over: productie voor export of streven naar zelfvoorziening, meende spreker, dat gezien de dichte bevol king, niet alleen van ons land, maar inzon derheid ook van ons platteland, export nood zakelijk is en zulks in toenemende mate. En waar onze producten hoofdzakelijx gaan naar Duitschland en Engeland, daar dient, om niet een nog grootere werkloosheid ten plattelande en een nog grootere armoede te veroorzaken, er door de regeering alles op te worden gezet, om vooral den export naar deze beide landen voor den land- en tuin bouw zoo groot mogelijk te maken en te houden. Bij het streven naar autarkie van de andere landen is een motief aanwezig, dat inzonderheid ook voor ons land geldt, n 1 de vrees om bij oorlog verstoken te zijn van voldoenden aanvoer van voedingsmidde len. Ook uit dien hoofde dient de regeering er voor te waken, dat de Nederlandsche landbouwbedrijven, op behoorlijk inten sieve wijze aan den gang worden gehou den. De crisispolitiek, door de regeering ge volgd, zou spreker juist achten, indien naar loonende prijzen werd gestreefd. De prijs voor het belangrijkste product, de melk, was in October j.1. nog lager dan een jaar geleden, terwijl de productiekosten mede door de depreciatie van den gulden zoodanig zyn verhoogd, dat de prijs een halve cent hooger zou moeten liggen. Van de doorloopend verlies gevende prijzen der dierlijke producten, zyn inzonderheid ook de tallooze kleine bedrijven de dupe. Spreker wees op de voorstellen van de commissie-van Loon, inzake extra steun aan het kleine bedrijf, waarbij de kans bestaat, dat deze kleine bedrijven niet zuilen wor den geholpen door een loonend prijspeil, maar dat de grootere bedrijven, waar de toestand ook onhoudbaar is, zullen worden belast, om aan de kleine bedrijven een bij zonderen bedrijfssteun te verschaffen, welke geen enkel uitzicht biedt voor een betere toekomst. Spreker meende, dat, indien door een wat hooger prijsniveau het boerenbedrijf in Nederland rendabel zou worden gemaakt, dit een zegenende werking zou uitoefenen, de diepe armoede van duizenden en duizen den zou verminderen, men zou weer wat gaan koopen bij den middenstand, de werk loosheid zou afnemen, terwijl die prijzen dan nog gezien mogen worden in vergelij king met de veel hoogere prijzen in Duitsch land, Engeland en de andere landen. De ge ringe welvaart, welke Nederland thans bezit, wordt wel zeer onevenredig ver deeld. Bij een meer evenredige verdeeling zou ongetwijfeld aan de beschutte bedrijfs groepen wat moeten worden ontnomen en aan de bedrijven, inzonderheid in den land bouw, moeten worden verschaft. Het zou aan de sociale rechtvaardigheid niet te kort doen, indien de overheid hare aandacht eens wat meer liet uitgaan naar den toestand van bittere armoede, waarin duizende kleine boeren leven en naar het eenig middel dezen menschen eenig uitzicht te verschaffen een loonend prijspeil hunner producten en een verlaging hunner rente en schuldenlast. (Applaus.) Met de Sperwer, bestuurd door te Roller, uit Berlijn in Nederland teruggekeerd. Prins Bernard van Lippe-Biesterfeld is gistermiddag voor zijn vertrek naar Neder land door den Führer en rijkskanselier ont vangen. De Führer, die den prins reeds bij zijn verloving gelukwenschen had gezonden, herhaalde deze thans persoonlijk. Om 14 u. 30 vertrok de prins met het lijn- toestel van de K.L.M. van het vliegveld Tempelhof. Eenige Nederlandsche en Duit- sche vrienden deden den prins, die te Ber lijn om zijn beminnelijk optreden bijzonder geliefd is, uitgeleide. In beste stemming klom prins Bernard in het vliegtuig. Hij wuifde lachend achter het venster, toen het vliegtuig opsteeg om spoe dig aan den noord westeMjken horizon te verdwijnen. Men schrijft verder: Prins Bernard is gistermiddag van Ber lijn naar ons land gevlogen. Op verzoek van den prins zette gezagvoerder te Roller de Douglas DC 2 Sperwer op het vliegveld Twente neer, vanwaar de reis per auto naar 't Loo verder ging. De prins was vergezeld door zijn secretaris jhr. mr. Röell, en verder bevonden zich nog zeven passagiers in het toestel. Helaas heeft de prins op den belangwek- kenden luchtweg tusschen de Duitsche hoofdstad en Oostelijk Nederland weinig kunnen genieten van het fraaie landschap, daar het zeer mistig was en de wolken laag hingen. De kennismaking van zoo nabij met de Nederlandsche luchtvaart is prins Bernard evenwel zeer goed bekomen, waarvan hij dan ook in hartelijke bewoordingen aan ge zagvoerder te Roller getuigde, toen de Sper wer op Twente was neergestreken. Prinses Juliana was op het vliegveld aan wezig toen het toestel om 3 u. 45 uit de richting Berlijn binnenkwam. H.K.H. werd vergezeld door de moeder van den prins, prinses Armgard, den burgemeester van Enschede, den heer Rückert en zijn echtge- noote en generaal D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. Het prinselijke paar heeft zich zonder langer op het vliegveld Twente te verwijlen per auto naar 't Loo begeven, waar het om streeks half zes is aangekomen. DE WERKTIJDEN IN BAKKERIJEN. Gedurende de feestdagen in December. De minister van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkeryen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 23 November tot en met 5 De cember op werkdagen en bovendien op Woensdag 23, Donderdag 24, Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 December, de werktijd van de in hun onderneming werk zame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd; de in hun onder neming werkzame jongens van 16 en 17 jaren mogen gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid ver richten, onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd van deze jongens in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags en b. de betrokken jongens, indien zy op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 uur des namiddags, geen arbeid verrichten. Hoofden of bestuurders en bakkersgezel len mogen; a. op Zaterdag 5 December om 12 uur des nachts; b. op Donderdag 24 December om 12 uur des nachts; c. op Zaterdag 26 December te 2 uur des voormiddags en d. op Zaterdag 2 Januari 1937 te 3 uur des voormiddags, met den bakkersarbeid beginnen, een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkeryen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is ver leend telkens gedurende 2 uren vóór het tijdstip, waarop op genoemde dagen de bak kersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaan de in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht; e. op Donderdag 31 December mag om 12 uur des nachts worden begonnen, onder c uw voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar op de onder b en/of c genoemde data, dan wel op de onder d en/of e genoemde data van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, op Vrijdag 25 December, respec tievelijk Vrijdag 1 Januari 1937, geen arbeid wordt verricht. Aan hoofden of bestuurders van brood bakkeryen in alle gemeenten des rijks is vergund, dat, op Zaterdag 5 December en voor zoover betreft broodbakkerijen, waar in op 25 December en 1 Januari 1937 geen arbeid wordt verricht op Donderdag 24 December, Zaterdag 26 December en Don derdag 31 December deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: lo. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2o. van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. VISSCHERIJ-CONTRACTEN OPGEZEGD. Nieuwe toestand in IJmuiden. Naar wij vernemen, hebben de vier organisaties van werknemers in het visscherijbedrijf te IJmuiden de met de reedorsvereeniging afgesloten contrac ten van de zeevisschers en vischlossers opgezegd. De hoofdbesturen plegen thans nog overleg met de besturen van de be trokken vakgroepen over de voor waarden, waarop eventueel nieuwe overeenkomsten met de reeders zullen worden afgesloten. DE VERMISSING VAN DE „DIGNITAS". De laatste levensteekenen. Men schrijft ons uit IJmuiden: Omtrent de vermissing van het Itali- aansche stoomschip „Dignitas" verne men wij nader, dat de Cargadoors te IJmuiden getracht hebben het schip via Scheveningen-haven draadloos te be reiken. Het bleek echter niet mogelijk te zijn met het schip in contact te komen, zoodat men inderdaad moet aannemen, dat het vergaan is. Dit moet gebeurd zyn in het Engelsche kanaal, aangezien de reederij te Genua op 10 November j.1. uit Ouessant bericht heeft ontvangen, dat het schip daar is gepas seerd. Daarna is niets meer van het schip vernomen. DE HAAGSCHE ZEDENZAAK. De commissie van rapporteurs over de begrooting van justitie 1937 vestigt er in het verslag over deze begrooting de aandacht op, dat in het voorloopig verslag bij de be spreking van do z.g. Haagsche „zedenzaak" een opmerking is gemaakt en een vraag is gesteld, waarop c'e minister niet is ingegaan. De opmerking betreft de volgende zin snede: „deze leden meenden te weten, dat de geheele aanklacht steunde op de verkla ringen van één minderjarigen getuige, op wiens betrouwbaarheid zeer veel, zoo niet alles, af te dingen valt. Hoewel daaraan niet de vorm van een uitdrukkelijke vraag ge geven is, was het ongetwijfeld de bedoeling van de leden, die deze opmerking maakten, van den minister te vernemen, of deze voor stelling van zaken juist is. De vraag, waarop geen antwoord is gege ven, is die, „of de minister heeft overwogen om eerst een onderzoek te doen instellen naar de betrouwbaarheid van den getuige, op wiens verklaringen de aanklacht rustte". De commissie van rapporteurs meent, dat een goede basis voor de openbare behande ling van deze zaak ontbreekt, zoolang feite lijke mededeelingen daaromtrent vanwege de regeering ontbreken. BRANDWEER EN POLITIE IN TOUW. Fantasie van een kind. Een motorspuit van de Amsterdamsche brandkeer en later een motorboot van de politie zijn gistermiddag uitgerukt naar de Prinsengracht, waar ter hoogte van perceel 197 een onbeheerd staande bakfiets te water was geraakt, oogenschijnlyk een weinig belangrijk voorval, doch dat bijzondere be- teekenis had gekregen door de mededeeling van een kind, dat beweerde gezien te heb ben, dat met de bakfiets een klein meisje in het water van de gracht was terecht gekomen. Het voertuig zelf was vrij spoedig opge haald, terwijl door de politie nog geruimen tyd gedregd is naar een mogelijk slacht offer. Er werd echter niets gevonden, zoodat mede in verband met de omstandigheid, dat van geenerlei zijde de vermissing van een meisje is opgegeven, aangenomen mag worden, dat de bewering van het kind op fantasie heeft berust

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9