DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiacmsche eri Duitsche ambassadeurs in Spanje. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 275 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 23 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De algemeene toestand. SSTSfe verklaring gepubhceerd, De Spaansche revolutie De burgerbevolking verlaat Madrid, HET FRONT MELDT REGEN EN MIST. In de Universiteitswijk. Wordt de gulden vastgekop peld aan dollar en pond Vreeselijke moord in Zuid-Limburg. Bejaarde landbouwer en diens schoonzuster in afgelegen boerderij vermoord aangetroffen. ALKMAA Frankrijk heeft zijn minister van bin- nenlandsche zaken, Salengro, ten grave gedragen, en men mag het Fransche volk prijzen, dat het zich buitengewoon rustig heeft gehouden, niettegenstaande de ont zaggelijke menigte, die in Rijssel was samengestroomd. Het was, als ware er tijdelijk een zoogenaamde Godsvrede ge sloten. Welnu, we mogen hopen, dat die vrede van langen duur zal zijn. Frankrijk kan niets winnen bü onderling gekrakeel van ongehoord scherpe afmetingen en ook voor Europa zou het wenschelijk zijn, wanneer de politieke partijen in Frankrijk eens wat gematigder werden in hun on- derlingen na-ijver. Intusschen heeft de premier, minister Blum, een rede gehouden bü die teraarde bestelling, waarin hij zeer scherp de pers heeft gehekeld. En terecht! Bum zeide o.a.: „het Fransche volk zal zijn goederen niet langer overleveren aan een eerlooze pers; het zal niet langer dul den, dat de bendeleiders zijn eer aantas ten; het zal tegen hen de republikeinsche instellingen versterken. De laster moet uitgeroeid en gestraft worden en dit zal gebeuren." Wanneer wij zien, hoe de Fransche pers werkt, hoe ze nimmer schroomt, om na tionale figuren aan de kaak te stellen, zonder dat de bewijzen daarvoor voldoen de en positief zijn, dan mogen wij ons ge lukkig prijzen, in Nederland te wonen. De Nederlandsche pers is geloof ons toch heel wat meer correct! 't Botert al lang niet tusschen Duitsch land en Rusland, zooals we reeds op merkten in vorige nummers. Maar thans is er alle kans, dat het conflict zeer ver scherpt wordt. Rusland toch heeft het aangedurfd, om en Duitschen onderdaan, een ingenieur in Rusland werkzaam, ter dood te veroor- deelen wegens spionnage, en het heeft er alles van weg, dat het vonnis voltrokken zal worden. Onmiddellijk heeft de Duitsche regee ring stappen gedaan bij de Sovjet-regee ring, en zij heeft daar bij monde van haar ambassadeur gewezen op de „ongeloof waardigheid der tegen den ingenieur inge brachte beschuldigingen". Meteen knoopte Duitschland daar als eisch aan vast, dat tijdig zorg gedragen moet worden, dat gratie kan worden verleend. Wat er van te zeggen?»Wanneer inder daad de beschuldiging juist is, zal het Duitsche protest weinig helpen, 't Is alleen maar de vraag, of er werkelijke bewijzen zijn, bewijzen, zooals de Westersche lan den die kennen. En in den regel is men m Rusland iets sneller klaar met een conclu sie, dan elders. Met belangstelling kan men het verlap in deze afwachten en het lykt er in elk geval op, dat dit voor Hitier een mooie ge legenheid is, om Japan nog eens te over tuigen van de noodzakelijkheid van anti-communistisch front. Natuurlijk trekt Spanje de aandacht. Over de krijgsverrichtingen zullen J hier A». Wh wille. «Ito wijzen op een verklarmg van de wettige reeeerine die in Barcelona gevestigd s. onderteekend door alle m waarin uiteengezet wordt,da Verleen- fascisten aan de opstande i Italië de hulp thans onbedekt voortgaat l^ e tracht van Spanje een vertap* kolonie te maken, welke aan de baarbij ge- pie de Balearen zou toevoeg kuitschland, holpen door het Nat. so kt die dat in Spanje de gronds^o logspiannen het noodig heeft om zy te volvoeren tegen de landen, die niet vazallen willen worden- - gi^us deze Het republikeinsche Spanje,^ genQeg verklaring verder, is tha overwinnen. om met eigen kracht i hgt inter_ Bovendien heeft het na rekenen op nationaal volksfront. H SoVjet-Unie en den steun van MeX1j°' ocratische volken, de meerderheid Dat alles verplicht he uwen eer Spanje dit °nm^llJ^echtsenergieën te aan te doen en zyn ge ,ed€r span- verhonderdvoudigen. „.lülcsche groot- jaard zichzelf de dagelyksch «che teak opleggen opi zy toekomst v00r voor de verzekering van toekomst allen en de pmeenschappegto des lands. Eén wil, één discip ^n verzekerd van de overwinning. 't Is mis met het weer: regen, mist en sneeuw belemmeren de krijgsverrich tingen in Spanje en hoewel er nog steeds met groote hardnekkigheid gevochten wordt, zyn de resultaten heel gering. Meer dan de krijgsverrichtingen trek ken dan ook andere gebeurtenissen de aandacht en daaronder is allereerst de erkenning van de regeering van Franco door Duitschland en Italië. Gistermiddag deelde het radio-station Se- villa mede, dat de Italiaansche en Duitsche ambassadeurs te Sevilla zijn aangekomen, waar zij door generaal Queipo de Llano wer den ontvangen. Daarmede is dus de erken ning een feit geworden en het is thans de vraag, hoe de andere Europeesche mogend heden hier op zullen reageeren. Voorloopig zwijgt men nog, al wordt overal deze kwes tie bestudeerd. En niet alleen deze kwestie, maar ook die van de blokkade van Barce lona, waarmee weer samenhangt het Mid- dellandsche Zee-vraagstuk. En dat laatste is misschien wel het allerbelangrijkste. De Britsche ministers hebben gisteren de methodes bestudeerd, welke het geschiktst zijn om incidenten te voorkomen, welke zich zouden kunnen voordoen in de Middelland- sche zee tengevolge van de dreiging van Franco om Barcelona te blokkeeren en de haven te bombardeeren. Eden zou waar schijnlijk vandaag in het Lagerhuis aan kondigen tot welke conclusie de Engelsche regeering is gekomen. Politieke kringen herinneren er aan, dat er theoretisch twee methoden zijn: 1. een waarschuwing aan generaal Franco, dat Engeland niet zal dulden dat schepen, welke de Britsche vlag voeren aan een on derzoek zullen worden onderworpen; 2. de methode van de erkenning der auto riteiten te Burgos als strijdende partij, dus het recht op visitatie toe te staan. Volgens goedingelichte kringen zou Eden heden mededeelen, dat de Britsche regee ring, welke op dit punt in voortdurend con tact met de Fiansche regeering heeft ge staan, voor het oogenblik niet tot de tweede oplossing zal neigen. Zonder de hoedanigheid van strijdende partij aan beide partijen toe te kennen, zal de Britsche regeering zich er toe bepalen, eenige practische maatregelen te nemen, om eventueel te vreezen incidenten onmogelijk te maken. Zal Duitschland Franco steunen? Die erkenning van de nationale regeering door Duitschland zal nog ernstige gevolgen kunnen hebben, want de „Daily Mail" pu bliceert een telegram van zyn correspon dent in Berlijn, Ward Price, dat als volgt luidt: Uit een onderhoud, dat ik gehad heb met een der hoogst geplaatste staatslieden in Duitschland, heb ik zonder aarzelen kunnen afleiden, dat de erkenning van de regeering Franco insluit een garantie tot steun van Italië en Duitschland aan de nationale bewe ging. Zelfs, indien deze met mislukken zou worden bedreigd door het leveren van wa penen en versterking, welke de roode regee ring uit Rusland en elders ontvangt, zouden Duitschland en Italië niet aarzelen, liever dan West-Europa bloot te stellen aan een bolsjewistische besmetting door een com munistische overwinning in Spanje. Zelfs beeft men mij gezegd, de nationale zaak met hun wapenen te steunen. Aanval op Spaansche oorlogsschepen. In verband met bovenstaande ia het vol gende telegram uit Madrid van belang, want het zou er op kunnen wijzen, dat of Italië, of Duitschland reeds met daden hun plannen gedemonstreerd hebben. In een officieel communiqué van de Spaansche regeering wordt n.L gezegd, dat duikbooten, naar men veronder stelt van buiten landsche nationaliteit, Zondagochtend om negen uur een aan val hebben gedaan op Spaansche oor logsschepen aan de monding van de ha ven van Carthagena. Een torpedo heeft den kruiser Cer- vantes getroffen en beschadigd. Op verschillende fronten in Spanje, doch speciaal in de universiteitswijk te Madrid en de aan den rechteroever van de Manzanares gelegen Casa del Compo, hebben de regeeringsaanhangers aanval len op de nationalisten ondernomen, zonder dat deze echter tot belangrijke wijziging in de posities hebben geleid. De operaties worden nog steeds door het slechte weer, regen, sneeuw en mist be lemmerd en moesten gisteren wegens den hevigen regen zelfs gestaakt wor den. Men heeft echter, volgens den United Press-verslaggever, in het nationalistische hoofdkwartier te Avila den indruk, dat, zoo dra het weer is verbeterd, de artillerie van voorbereiden. Blijkbaar wordt dit ook door generaal Franco een krachtig offensief zal het verdedigingscomité te Madrid verwacht, want op groote schaal is begonnen met het onderbrengen van burgers in veiligheidszo nes en het vervoer nagr de Middellandsche Zee-kust van vluchtelingen, die door koude en ontbering zwaar te lijden hebben. De beschieting van Madrid door de nationalistische batterijen, heeft zich gis teren, aldus meldt de United Pressy verslaggever Jean Degandt, voornamelijk geconcentreerd op het aan de Manzanares gelegen koninklijke paleis, de Calle de la Princesa en de Paseo de Rosales, die beide van het Westerpark naar de universiteits stad leiden. De infanterie was voorname lijk in het Westen der stad handgemeen. Verwoed werd er door beide partijen ge streden om de stellingen aan den linker oever van de Manzanares, vooral in de nabijheid van de Bambilla, in vredestijd een geliefde ontspanning, grenzende aan het Westerpark, thans door de ligging, tegenover het Noordelijke punt van de Casa del Campo, een belangrijk strate gisch punt. Strijd om de bruggen. Het gaat er bij de volksfronttroepen na melijk vooral om, de verbindingen over de Manzanares, van de Casa del Campo naar den linkeroever, te vernietigen. Er zijn echter zooveel houten noodbruggen over de rivier geslagen, dat de roode artil lerie weinig kan uitrichten en de vernie ling van een enkele brug niet kan voor komen, dat versterkingen worden aange voerd. Ook de nationalistische stellingen op 500 meter afstand van de Segoviabrug worden door de rooden met geweren en mitrailleurs beschoten. Zoodra de wegen, die door de sneeuw slecht begaanbaar zijn geworden, verbeterd zijn, kan men een hevig bombardement van de artille rie van generaal Franco op de laatste stellingen der verdedigers aan den oever van de Manzanares verwachten. Het nationalistische hoofdkwartier geeft van het verloop van den strijd in en bij de hoofdstad de volgende samenvat ting: Belangrijke wijzigingen zijn er niet ingetreden. De regeeringstroepen hebben getracht twee tegenaanvallen te onder nemen, waarvan een op de Casa del Cam po, waaraan werd deelgenomen door roode miliciens, die uit het Escorial zijn ont snapt. Talrijke miliciens werden gedood en twee Russische tanks buitgemaakt, terwijl ten slotte de aanval werd afgesla gen. De andere attaque, gericht op de Plaza de la Moncloa, voor de modelgevan genis, werd eveneens afgeslagen, waarbij wederom twee Russische tanks werden veroverd. Bij de bezetting van de Plaza de los Heros door de nationalisten werden aan de zijde der rooden 260 soldaten gedood en 163 gewond. In de afgeloopen dagen hebben beide partijen echter groote ver liezen geleden. De strijd om de puinhoo- pen van de modelgevangenis, die door brand geheel vernield is, duurt, naar de nationalistische generaal Varela mede deelde, nog voort. Door het slechte weer, aldus besluit het nationalistische commu niqué, moest de luchtmacht werkeloos blijven, doch de artillerie bleef met suc ces in actie. Uittocht uit Madrid. Uit berichten van den United Press- verslaggever te Madrid blijkt, dat, terwijl een stroom van vluchtelingen in de rich ting van Valencia vertrekt, uit deze ha venstad groote Russische zendingen aan komen, zoowel levensmiddelen als oor- logsmaterieel. Een neutrale persoonlijkheid deelde aan United Press méde, dat de verdedigers van Madrid nog over voldoende oorlogsmate- rieel, bommen en oorlogsvliegtuigen be schikken en dat er thans ook meer levens middelen worden verstrekt. Door deze mededeelingen en de maat regelen, die het verdedigingscomité neemt om de burgerbevolking in veiligheid te brengen wordt wel bewezen, dat nieuwe aanvallen der nationalisten worden ver wacht. Voor het begin van den strijd om Madrid hebben tienduizenden de stad verlaten, zoodat er naar schat ting bij het begin van het beleg nog 300.000 burgers achtergebleven wa ren. Er zyn echter ook talrijke vluch telingen uit de voorsteden naar het centrum ekomen, die, zoo goed en kwaad als het ging, onder dak ge bracht moesten worden. Veertig-, tot zestigduizend menschen leven als die ren in kelders onder den grond; vreeselijk hebben zy van de koude te lijden. Warm voedsel hebben zy in dagen niet gehad, en ook andere levensmiddelen hebben zy slechts in kleinere hoeveelheden ontvangen. Al die noodlijdenden en alle anderen, die het verlangen daartoe te kennen geven, De Nederlandsche regeering heeft de volgende verklaringen doen afleggen bij de regeeringen te Parijs, Londen en Washington: „De Nederlandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten van Noord-Amerika haar voornemens te kennen hebben ge geven met betrekking tot haar monetai re beleid en stemt in met de algemeene beginselen, neergelegd in haar drie zijdige verklaring van 25 September 1936". Aan het bovenstaande kan worden toegevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een technische samenwerking met de monetaire auto riteiten in de genoemde landen. Gisteravond heeft men in het Lim- burgsche dorpje Merkelbeek een gru welijke ontdekking gedaan. In een afgelegen boerderij vond men de deerlijk verminkte lijken van den bejaarden landbouwer F. Buysers en diens schoonzuster D. Sender. De man vertoonde een afgesneden hals, terwijl de schedel van de vrouw was Ingeslagen. Tegen zes uur hadden buren aan de deur van de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan. Zij hebben toen onmiddellijk den rijksveldwachter gewaarschuwd, die op zijn beurt zich in verbinding stelde met de marechaussee te Bruns- sum en de gemeentepolitie van Mer kelbeek. Gezamenlijk drong men toen de woning binnen, waar men twee menschen vermoord op den grond vond liggen. Beiden waren ongeveer zeventig jaar. Een zestigjarige huis houdster, die zich in de boerder- bleek te bevinden, is onmiddellijk in arrest gesteld. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoud ster en de twee andere bewoners. De mogelijkheid acht men niet uitgeslo ten, dat de man en de vrouw uit wraak zyn gedood, doch het is ook mogelijk, dat hier van een roofmoord sprak is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzuster, die zeer goed aan geschreven stonden, woonden reeds vele jaren samen in de boer derij. Zooals te begrijpen is, heeft het gebeurde groote ontsteltenis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het oogenblik de kermis in vollen gang is. Het onderzoek staat onder leiding van den wachtmeester der marechaussee te Brunssum. Het parket te Maastricht is heden te Merkelbeek aangekomen. (Nadere bijzonderheden onder rubriek Binnenland). moeten in de eerste plaats buiten de stad gebracht worden. Begonnen werd met de inbeslagneming van de benzine, die voor het vervoer per auto noodig is. Spoedig daarna verlieten de eerste auto's en auto bussen in een droeven stoet de stad, waar in de menschen aan zooveel verschrikkin gen zyn blootgesteld geweest. Voor de a.ngewezen bureaux staan in lange ryen oude mannen en vrouwen, kreupelen en gewonden en vooral veel kinderen te wachten op een plaatsje in de voertuigen. Er wordt daarbij zooveel spoed betracht, dat het vermoeden voor de hand ligt, dat het verdedigingscomité zoo min mogelijk burgers in de stad wil achterlaten, aange zien daardoor tevens meer voedsel be schikbaar komt voor de strijdenden, wier aantel op 60.000 wordt geschat. Verdediging van Barcelona. Te Barcelona bereiden Russische tech nici zeer levendig de verdediging van Barcelona voor. Zij laten verschansingen van gewapend beton aanleggen, prikkel draadversperringen aanbrengen en lucht- afweer-installaties organiseeren. De spe ciale inlichtingendienst te Valladolid heeft reeds 70.000 verzoeken om inlichtingen ontvangen omtrent personen te Madrid woonachtig, welke uit alle deelen van Spanje, Portugal en Marokko binnen komen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1